r Koning voetbal toch niet boven de wet I Proficiat Ferdy Dierickx TT :i Stefan Van Leeuwe, favoriet in Lokers Criterium Vallen en opstaan... TRANSFERS 1AFDELING Zwart op wit SPORT Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 052/21.40.60 WIELRENNEN Liefhebbers Een streekrenner als winnaar van de Ronde van België VOETBAL 1 Ferdy Dierickx uit Buggenhout eindwinnaar ging worden van de Ronde van België daelfs de hevigste fan niet durven dromen. Ook Ferdy Dierickx zelf dacht Hnaman in verste verte niet. Wel hoopte hij op een ereplaats, alhoewel hij daar zelf niet zo heel ter van was. De dag voor de start moest hij in een klassieker te Zottegem vroegtijdig strijd opgeven. et ging mij niet», zegde dy. Een reden dus om al te optimistische ver- chtingen te stellen, «wens, na afloop van de ste rit had de Buggen- reeds een achter end van ruim drie minu- opgelopen. Wie toen g durfde te stellen dat hij kans ging maken om irwinnaar te wor- D, zou als kompleet gek jrden beschouwd. Maar Dierickx heeft het tlijke waar ge lakt. In Opdorp, waar de ïentwintigjarige renner dert zijn huwelijk woon- btig is, wapperden zon- ivond de feestvlaggen. fans waren uitgelaten, het supporterslokaal, i over de provincie- ens in Malde ren, spoten kranen onverminderd Toen Ferdy er tegen moeidheid op het gelaat van de Buggenhoutenaar viel te bespeuren. Hij had niet eens moeite om op de vele vragen die werden afge vuurd, een passend ant woord te geven. Voor veel van onze kolle ga's was hij nog een nobele onbekende. Vaak is hij im mers niet op het podium verschenen. Wel behaalde hij tweeënvijftig tweede plaatsen. Hierdoor werd hij, door degenen die hem van nabij kennen al eens de Belgische "Poulidor' ge noemd. Ferdy Dierickx heeft er nooit van gedroomd om eindoverwinnaar te worden in de Ronde van België. Maanden geleden bekeek hij het wielerseizoen zelfs zeer pessimistisch: «In de voorbereiding kwam ik ten val tijdens een trainingsrit in Buggenhout-bos. Ik hep daarbij een kuit- en een en kelbreuk op», zegt Ferdy Dierickx. «Pas op 8 april heb ik de wielrennerij kunnen her vatten. Het duurde enige tijd voor ik binnen de prij zen eindigde. Rond half mei kwam ik in konditie. Ik be haalde twee overwinningen en was vaak binnen de eer ste tien te vinden. In de Ronde van België startte ik als figurant. In stilte droomde ik van een ere plaats. Na de eerste etappe die in regen en wind werd gereden, verloor ik drie mi nuten op de winnaar en ein digde ver in het peloton, 's Anderendaags verging het mij beter. Een dqrde plaats in de sprint bracht mij in de rangschikking op de dertiende plaats. Na de ploegentijdrit, waarin de Liefhebben te Berlare. Het zegegebaar van Ferdi, de winnaar van de Ronde van België jj ploeg als tweede eindigde en in de Koninginnerit te Kluisbergen, dacht ik er even aan dat het onmogelij ke misschien wel eens reali teit kon worden. Ik durfde niet in dat sprookje gelo ven, nog veel minder er met iemand over praten. Tij dens de zesde dag werden de favorieten tot op vier mi nuten achterstand terugge slagen. Ik schoof op naar de tweede plaats. Toen dacht ik bij mezelf: «Nu kan het lukken». Ik werd door mijn ploegmaats en mijn omge ving opgepept en geadvi seerd om tot het uiterste te gaan. Ik achtte mij hiertoe bekwaam. Vermoeid was ik in geen geval. Ik voelde mij fit en in staat om de zwaar ste opdrachten tot een goed einde te brengen. En ja hoor. Waarvan ik nooit durfde dromen werd wer kelijkheid. Tijdens de be- kthebben te Berlare: Met zeven op jacht naar de ontsnapte Walter Van den Brande (jj) klimmingen te Ougrée zag ik leider Meeuwissen zien- ilfnegen zijn opwachting i&kte was iedereen pre nt om de kampioen te ko en groeten. Voordien was it allemaal zeer officieel iweest op het gemeen- huis van Berlare, waar de etste etappe arriveerde. werd de winnaar let- riijk in de bloemetjes ge- t. Nu staat er nog een te wachten in ei- n Buggenhout. De ge- itelijke overheid zal armee allicht niet te lang Khten. nappe prestatie orige zaterdag werd Fer- Dierickx voor het eerst het geel gestoken, nadat leider Meeuwissen op de Rivels van Ougrée als het ire in de vernieling had (eden. Een dag later in Wmere-Donk werd die Bi definitief z\Jn eigen- Bi. Het was opvallend hoe na afloop van de laatste Liefhebben te Berlare: Rondewinnaar Ferdi Dierickx werd nog eens extra gehuldigd in het *PPe geen vleugje ver- gemeentehuis (jj) WIELRENNEN TE LOKEREN ttondag 8 juli organizer rt het tttkomijee Spoelt zijn Se wie- 'bilerium. Dit jaar viel de •"et op de kategorie liefheb- Hoewel in het verleden de I" Lokerse renners vaak op fuifde dag elders gingen koer- i. hoopt sekretaris Van Som- pel, en met hem de Lokerse wie- lertiefhebbers, dat dit nu omge keerd zal zijn. De wedstrijd bestaat uit 50 ron des over 70 kilometer op de plaatselijke omloop Beekstraat - Kanaalstraat - Rivierstraat. De start is om 15 uur. Drie renners hebben de voorbije dagen door valpar tijen de strijd vroegtijdig moeten opgeven. Ronny Dierickx uit Buggenhout, broer van Ferdy, winnaar van de Ronde van België, kwam tijdens een «mateurskoers op Brabantse grond lelijk ten val Hy üep daarbij heel wat schaafwonden op. Bunny Van Goethem tuimelde in Stekene tegen de kasseien. Naast een geforceerde fiets, had de nieu weling verwondingen aan de knie. Kort voordien was Kurt Smet, ook al een Waaslander, bij de start tsgen het wegdek getuimeld. Hij kon de wedstrijd ongehinderd verder zetten. Bert Stevene is aan de beterhand. Hij kwam in Beveren zwaar ten val en was buiten bewustzijn. Deze week bleek dat de blonde knaap gunstig evo lueert en allicht komende dinsdag in Vrasene de •trijd mag hervatten. E.D.M. Stefan Van Leeuwe levert de jongste weken opvallen de verrichtingen. In ver schillende wedstrijden treft men hem aan op een ere plaats of als laureaat. Vorig weekeinde in Fuurs behaal de hij zijn vierde seizoenze ge. 's Anderendaags in Le- ke won hij de spurt voor de twaalfde plaats. «In Fuurs werd het geen gemakkelijke wedstrijd», zegt de amateur uit Lo keren. «Er volgde daar zowat de ene ontsnapping op de an dere. Op pakweg twintig kilometer van het einde zijn we met een groepje voorop geraakt. Bij het ingaan van de finale heeft Peter Van Huffel gedemarreerd en hij sloeg in de kortste keren een kloof. Ik ben toen in de tegenaanval gegaan. Min der dan een kilometer voor de streep heb ik hem bijge haald. In de sprint had ik de kortste keren gaapte er een kloof. Seconde per se conde bouwde ik een voor sprong uit. Aan de streep bedroeg die meer dan één minuut. Voor het eerst werd ik drager van de gele trui Tijdens de laatste en minder moeilijke etappe kwam het er alleen op aan om attent te blijven en even tuele ongelukken uit de weg te gaan. Mijn ploeg maats en ikzelf bleven de gevaarlijkste opponenten beloeren en gaven hen geen duimbreed toe. Toen ik in Overmere-Donk, niet zo ver van mijn woonplaats, op een ovatie van mijn eigen supporters werd onthaald, schoot mijn gemoed vol. Ek pinkte een traan weg. Het sprookje was werkelijkheid geworden.» Ferdy Dierickx is nu voor memand meer een onbe kende. Als eenentwintigja rige amateur heeft hij scheepsrecht verworven. «Ik wil nu bewijzen dat ik het rondewerk aankan en maak mij op om me binnen de kortste keren opnieuw te laten gelden», besluit Ferdy Dierickx. Morgen, zaterdag, neemt hij in Mons deel aan de Om loop van Henegouwen. Een brok zware koers, waarin alleen de sterksten kunnen wedijveren. Als rondewin naar zal hij in het brand punt van de belangstelling staan en voor niemand nog een nobele onbekende zijn, een renner waarmee men in de toekomst rekening zal moeten houden. Wij gun nen Ferdy, die we al een paar jaar van naby kennen, graag deze hoogste lau weren. E.D.M. het niet moeilijk om hem in de luren te leggen, 's An derendaags in Leke heb ik de goede ontsnapping ge mist. Er had zich vlug een kopgroep gevormd. Spur ten voor de twaalfde plaats, was het enige wat er voor mij overbleef.» Stefan Van Leeuwe gaat nooit het zware werk uit de weg. Hij nam dit seizoen reeds aan belangrijke klas siekers deel. De laatste in de rij staat morgen zater dag op het programma. Dan neemt de Lokeraar deel aan de 'Omloop van Hene gouwen'. Daar zal hij nie mand minder ontmoeten dan Ferdy Dierickx, de re cente winnaar van de Ron de Van België. Zondag is Stefan in eigen Lokeren de uitgesproken favoriet tij dens een criterium in de buurt van zijn deur E.D.Mv BEVEREN Trainer: Rik Pauwels Aangeworven: Patrick Gorez (29, Seraing) Weg: Philippe Garot (35, RWDM), Ingmar Lont (22, Jong Lede), Ronny Martens (25, AA-Gent), Armut Görtz (24, Waregem). LOKEREN Trainer: Dimt Davidovic Aangeworven: Johan Schooft (20, Beringen), André Heer- wegh (29, Antwerp) Weg: Preben harsen (26, Verona) en Bob Dalving (35, Heirnis). SINT-NIKLAAS Trainer: Leon Noliet. Aangeworven: Carl Cornelissen (25, Lierse), Matthy Van Toom (33, Lensois), Claude Deproot (29, SC Charleroi), Herwig Van Reeth (22, Boom) en Johnny Dusbaba (28, NAC). Weg: Georges Leekens (36, Cerde Bmgge), Eddy Lode- wijekx (32, Testelt), Guy Rodrigo (24, Dendermonde), Jef Beirinckx (32, Wuustwezel). De binnenlandse transferbedrijvigheid, inmiddels afgeslo ten, brandde dit jaar op een zeer laag pitje. Is het de algehele ekonomische kris is? De gerechtelijke inmenging van de voorbije maanden Er lijkt in ieder geval nog weinig geld voorhanden en alleen de klubs die vorig seizoen, om de meest uiteenlopende redenen, in de problemen raakten, waren nog wat bedrijvig. Zelfs de Seraingbom zorgde niet voor grote bewegingen en alleen de toppers van de Waalse vereniging raakten nog ergens onder dak. Waterschei en Standard moesten, om de welgekende oor zaak, wel nieuw personeel opnemen. Opvallende transfers naar Standard zijn Eddy Snelders (van Lierse), Roger Raeven (van RWDM) en bijvoorbeeld Guy Dardenne (van Klub Brugge). Klub Brugge dat zijn vreemdelingenlegioen fel inkrimpt en Spelbos, Nilsson en Carbo naar hun heimat terugstuurt. In hun plaats komen Franky Van der Eist (RWDM), Leo Vanderelst (Antwerp) en Gino Maes (Cer- cle). Cercle Ls met Waregem, Klub Luik, KV Mechelen, Gent, Anderlecht en Kakrijk erg rustig gebleven op de kopersmarkt. Beerschot en Antwerp waren daarentegen wel erg bedrijvig. In de Wase topploegen? Bij Lokeren verliest men Europees uitblinker Larsen aan Verona en komen Schooft en Heer- wegh de trikolores vervoegen. Nieuwkomer Sint-Niklaas kocht voor elke lijn. Een nieuwe doelman, twee verdedigers en twee aanvallende middenvelders. Met Johnny Dusbaba, toch nog maar 28, krijgt men een man met veel ervaring in het team. En dan kampioen Beveren? Op Freethiel blijft men trouw aan het enkele jaren geleden uitgestippelde beleid. Met Ronny Martens naar Gent en Armih Görtz naar Waregem verliest men wel klassespelers maar de jonge Christiaens staat wel voor de grote poort. Het verlies van Philippe Garot werd op de laatste transferdag goedgemaakt met de aankoop van Patrick Gorez bij Seraing. Enkele klubs lonken vermoedelijk nog wel naar buitenland se voetbalwaarden maar het is toch duidelijk dat de grote bedrijvigheid van de laatste jaren sterk is afgezwakt. Hugo Aerts De stampede in de voetbalprairie, veroorzaakt door onderzoeksrechter cowboyBellemans bleek stilaan uitgeraasd. Alleen tijdens de Europese kampioen schappen konden de commentatoren af en toe hun oprispingen van afschuw voor de praktijkenvan de onderzoeksrechter niet bedwingen. Indien dat alle maal niet gebeurd was, dan zouden de Duivels eens wat laten zien hebben. Ondertussen werden allerlei geruststellende berichten de wereld ingestuurd. Bellemans zou op zijn vingers getikt zijn, hij zou zijn boekje te buiten zijn gegaan, hij zou niet meer buiten zijn eigen bevoegdheidsgebied mogen werken, hij zou zelfs tot vrederechter benoemd zijn. Het systeem Bellemans is terug op de proppen geko men. Het doelwit blijkt nu RWDM te zijn, hoewel nu tweedeklasser, ooit een toonaangevende ploeg in eer ste. De clubs die eventueel 'zwarte bindingen' hebben met RWDM moeten niet denken dat zij vrijuit kunnen gaan. Terwille van het onderzoek kan de rechter mensen uit gans het land bij zich oproepen, indien nodig speelt hij hun dossier door aan een collega ter plaatse. De angst heerst dus opnieuw.' Op een moment dat men belastingsfraudeurs onmid dellijk op het droge trekt en zelfs zware gevangenis straffen uitdeelt voor diegenen die menen dat zij zich op de rug van de gemeenschap kunnen verrijken, kan niemand die zich met dubieuze transfers heeft bezigge houden nog gerust rondlopen. Dat die er zijn, werd alleszins overduidelijk bewezen. De Belgische sport pers is indertijd bij het uitbreken van de schandalen over de zwart geld-circuits» op haar achterste poten gaan staan. De nijvere schrijvelaars van de belangrijk ste kranten die al jaren op de hoogte zijn van de handel en wandel der voetbalmanagers, zagen plots hun boterham in gevaar. Zij kregen dezelfde paniekreacties als de jongens die de wielerwereld moesten verslaan toen de dopingcontroles voor enige verwarring zorg den. Hun eigen nest werd vervuild. Dat wat zij al jarenlang voorstelden aan hun lezers als een Olympos van grote en kleinere goden, bleek tenslotte een maffia te zijn, een kliek van mensen die 'zaakjes' deden. Geen enkele wielercommentator haalt het in zijn hoofd om de - vooral in West-V laanderen - fel verbreide gewoonte van de weddenschappen op de korrel te nemen en dan vooral de gevolgen van die wedden schappen op het verloop van simpele rond-de-toren- koersen en de winsten die daaraan voor de renners vasthangen. Geen enkele sportjoemalist zal graag over doping spreken, alleen als hij niet meer buiten de feiten kan en dan nog zal hij proberen om de schuldigen te verdedigen om het onrechtvaardige van die willekeurige controles te insinueren. De Belgische sportpers staat dus pal als er geraakt wordt aan haar palladia, haar heilige koeien. Niet alleen omdat onze belangrijkste volkssporten het stille genoegen uitmaken van Jan-met-de-pet, maar vooral omdat zij haar eigen boterham in gevaar ziet. Het ongenoegen van de gedesillusioneerde lezer zou wel eens kunnen uitgedrukt worden in de daling van het abonnentencijfer, bovendien lijdt ook het prestige van de journalist eronder omdat diezelfde kleine man dan doorkrijgt dat niet alleen de betrokkenen maar ook de journalisten hem bedonderen. In de voetbalmiddens hebben de affaires van Stan dard, Waterschei, Anderlecht, Jurion, Eddy Wouters en nu het failliet van Seraing al voor enige schokgol ven gezorgd. De omkoopaffaire Standard-Waterschei is eigenlijk kinderspel, iets dat binnen het eigen milieu kan geregeld worden. Al waren de gevolgen van levensbelang voor de betrokkenen, het heeft echter niets te maken met wat er wel allemaal achter de schermen gebeurt. In de voetbalwereld wordt immers voortdurend met transfermiljoenen gegooid, sluipen er managers rond die grQf g*M oan die transakties verdienen en zoals gebleken is, verdwijnt er daarvan nogal wat geld in de eigen zakken. In verschillende clubs hebben trouwens sommige heren hun eigen spelers, waarover ze vrijwel naar goeddunken kunnen beschikken, maar die ze ook willen promoten. Eén der ruzies tussen Albert De Meester en AA Gent ging immers om het al dan niet opstellen van Tokodi, zijn oogappel. Kortom, we gaan nog niet gewagen van een augias stal, maar kan iemand het de overheid kwalijk nemen dat ze een einde wil stellen aan praktijken, waarvoor je in de gewone zakenwereld gewoon de bak indraait. Toegegeven, er is niet alleen het zwarte voetbalgeld, ook in de show-, de kunst- en bijvoorbeeld de antiek- wereld, worden er forse bedragen opzij geschoven. Maar dat is geen verontschuldiging. Bellemans had de wet en dus het recht aan zijn kant. Kan een voetbal supporter kwaad zijn omdat zijn idolen worden neerge haald, terwijl hijzelf iedere maand minder in zijn loonzakje krijgt en ondertussen de dirigenten met de zakken vol huiswaarts gaan? Ondanks alle pogingen ertoe staat Koning Voetbal nog niet boven de wet en dat is maar best in een land waar er meer Bellemansen zouden moeten zijn om ook eens een kijkje te gaan nemen in de andere circuits, in de openbare diensten bijvoorbeeld of in de besloten wereld van 'kunst en kuituur'... (Mare De Backer)

De Voorpost | 1984 | | pagina 25