ur* h Gemeenschapsminister Galle vaardigt richtlijnen voor gemeentebegroting 1985 uit Senator De Bondt: «Nood aan nieuwe beleidsvisie voor RTT» Legerafstand Verviers - Aken langer dan Oostende - Aarlen? Verkeersbrigadiers kregen hun brevet te Zele Zuidelijke omleidingsweg te Zele: alternatieven niet in dank aanvaard Minister Galle op bezoek in Rusland Jaarlijks barbecue van Chiro-Wieze Senator Peeters en de kinderbijslagen 2 - 6.7.1984 - De Voorpost In een brief aan de provinciegouverneurs heeft gemeen schapsminister Galie onder wiens bevoegdheid de admini stratie voor regionale en lokale strukturen ressorteert, de richtlijnen bekend gemaakt waaraan de gemeentebegro tingen voor volgend jaar moeten voldoen. De brief werd ook verstuurd naar de deputees en de arrondissements- kommissarissen. Uitgaande van de sombere toestand van de gemeentefi- nanciën, waarin gelukkig een gunstige kentering merkbaar is, heeft de bevoegde gemeen schapsminister, om niet te her vallen in de situatie van voor 1983, een aantal richtlijnen op papier gezet. De gemeenteraad moet zich ten laatste in de loop van de maand oktober uitspreken over de begroting. Uitstel van die wettelijke verplichting schaadt naar zijn gevoelen de gemeentefinanciën en en belet de toeziende overheid de be groting voor het begin van het begrotingsjaar goed te keuren. In de tabel van de vorige dienstjaren mogen geen kre dieten worden ingeschreven die er niet thuishoren. Hij waarschuwt verder tegen de praktijk om in de loop van het begrotingsjaar de geraamde uitslag van de vorige begroting te vervangen door de vastge stelde uitslag van de rekening van het vorige dienstjaar. De tabellen van de meerjaren planning dienen de jaren 1985 tot 1989 te bestrijken en ze dienen aan de gemeente raadsleden samen met de be groting voor het eerst met een algemeen tekort afsluiten, moeten bij hun begroting een verantwoord saneringsplan 1985. Het evenwicht moet ten laatste in 1987 hersteld zijn. Ook op het stuk van de lenin gen en de waarborgen bevat het dokument enkele richtlij nen: meerdere gemeenten hebben leningen opgenomen voor rekening van kerkfabrie ken, interkommunales, en/of privé-instellingen. Andere ge meenten hebben voor de goe de afloop van leningen aange gaan door openbare besturen en/of privé-organisatie de waarborg verleend. Bij de ge meentebegroting van 1985 dient een nominatieve lijst ge voegd van de nog lopende doorgeefleningen en/of waar borgen en die üjst moet een aantal wel omschreven gege vens bevatten (duur, datum van afsluiting, bedrag, enz.). Ook deze lijst dient samen met de begroting aan de gemeente raadsleden bezorgd. De pro- vinciegoeveraeurs krijgen van gemeenschapsminister Galle de opdracht in beroep te ko men tegen de goedkeuring van iedere deficitaire begroting en iedere begrotingswijziging die met een algemeen tekort af- Er moet werk gemaakt worden van een globale beleidsvi sie over het RTT-beleid. Die suggestie deed CVP-senator Ferdinand De Bondt onlangs in de senaat tjjdens de openbare bespreking van het ontwerp van wet tot wijzi ging van de wet van 19 juli 1930 tot oprichten van de Regie van Telegraaf en Telefoon. De Bondt had het in eerste instantie over de lange lijdensweg van dit ontwerp, die hij illustratief noemde voor de «relatieve stuurloosheid van het parlement». Toen in 1981 Freddy Wil- lockx PTT-minister was stelde De Bondt al namens de CVP dat zijn groep afwijzend stond t.a.v. de kreatie van nieuwe parasta- tale instellingen naast de Regie van Telegrafie en Telefonie. Het geheel van de kommunikatiemiddelen die de 'grote infra- strukturen' omvatten moet volgens de Bondt op gelijke wijze voor alle burgers toegankelijk en bruikbaar zijn. De infrastruk- tuur dient alles te omvatten wat openbaar is, alle apparatuur die met tweezijdig verkeer te maken heeft, of die nu met draad of zonder draad werkt. Het kreëren van afzonderlijke, van de RTT onderscheiden maatschappijen die betrekking hebben op de infrastruk tuur van de RTT is alleen mogelijk aldus De Bondt voor zover dat gebeurt met deelneming van derden, als die derden daarin een minderheidsparticipatie hebben. De parlementaire kontrole op overheidsondernemingen zou volgens De Bondt moeten toevertrouwd worden aan een parle mentslid dat bij het begin van elk parlementair jaar als algemeen rapporteur zou worden aangesteld. Die zou dan op eigen hand een onderzoek kunnen starten naar het optreden van de overheid en zou in die opdracht kunnen bijgestaan worden door een lid van het Rekenhof. Op die manier kan het parlement een beeld krijgen van de publieke diensten met technisch karakter en met een nijverheidsstruktuur. (wv) Jan Verniers en de dienstplicht De «herstelwet» laat toe dat vrouwen op vrijwillige basis dienst zouden nemen als milicien, wat dus een ander statuut inhoudt dan dat van beroepsvrijwilliger. Tegen die maatregel werd namens de Volksunie bij de bespreking van de «herstelwet» kritiek uitgebracht door de Sint-Niklase volksvertegenwoordiger Jan Verniers, want de regering heeft tot nu toe nog géén gunstig gevolg gegeven aan diens wetsvoorstel om ook de tijdelijke vrouwelijke officieren bij het beëindigen van hun beroepsaktivi- teit te laten overgaan naar het reservekader. Artikel 17 van de herstelwet roept volgens Verniers vier soorten militairen in het leven: de beroepsmilitairen met een openbaar statuut; de vrijwillige miliciens met een onbepaald statuut; de verplichte* miliciens op basis van gewone soldij (de gewone dienstplichtingen dus); en de gewone miliciens die tot vier maanden bijtekenen. Die opsplitsing kan niet door de beugel, zegt Jan Verniers. Verder vestigde kamerlid Verniers de aandacht op het feit dat de wet zelf nog steeds een diensttijd voorschrijft van 24 maanden, volgens artikel 66, waar men nu de wijziging voorziet die een schommeling openlaat tussen 6 en 24 maanden. Daarbij kan de koning vanaf de zesde maand andere voorwaarden bepalen alnaargelang de dienstplichtige in België of Duitsland is gekazer neerd. Jan Verniers diende een amendement in om voortaan de afstand als basis te nemen voor de termijn en ook de verbin dingsmogelijkheden met openbaar vervoer tussen de woonplaats van de dienstplichtige en de plaats van kazernering (en niet meer de vraag of men nu in België of Duitsland is gekazerneerd). Ter illustratie zei hij dat een milicien uit Verviers al bevoordeeld is door jlechts 8 maanden in Aken te moeten dienst doen tegenover een dienstplichtige uit de kuststreek die in Aron of Stockem (Luxemburg) gekazerneerd is. Tenslotte stelde VU-er Verniers de betekenis van de overige artikels (21 tot 24) in vraag, en vroeg de regering waarom men in de «herstelwet» niet liever een artikel voorzien had om het probleem van de kapitein-kommandanten op te lossen. De minister belooft immers al twee jaar dat de oplossing daarvoor klaar ligt. En dan het stokpaardje van de Sint-Niklase volksvertegenwoor diger. Als de regering geen 150 miljard aan de F16 zou besteden, en geen 100 miljard aan Cockerill-Sambre dan zou de hele «herstelwet» naar het oordeel van Jan Verniers helemaal niet nodig zijn geweest. (wv) sluit. Ook "wanneer de begro ting te ver afwijkt van het saneringsplan moet de goever- rieur in beroep gaan. In een ander hoofdstuk wordt de gewone begroting bespro ken. Daarin staat dat de ge meenten hun aandeel in het Gemeentefonds voor 1985 moeten ramen ten belope van de waarde van de eerste kwar taaluitkering voor 1984, ver menigvuldigd met 4. De begro tingsraming ingevolge de kom- pensatie voor de derving van de gemeentelijke opcentiemen op de onroerende voorheffing welke niet worden geïnd vol gens de vrijstelling die sommi ge op hun grondgebied gelegen onroerende goederen genie ten, betreft alleen de gemeen ten die in 1983 de desbetref fende toelage ontvingen en is gelijk aan het in 1983 ontvan gen bedrag, zo staat nog in de nota. De gemeenten waarvan de financiële toestand ingevol ge de uitvoering van een sane ringsplan of ingevolge andere faktoren zodanig verbetert, dat er een merkelijk algemeen overschot ontstaat, in hun ge wone dienst, dienen in de eer ste plaats de belastingsdruk te verminderen. Het overschot van de gewone dienst mag niet worden afgeroomd door over boekingen naar de buitenge wone dienst zolang de fiskali- teit buitensporig hoog is. Dan volgt er een reeks richtlij nen in verband met de perso neelsuitgaven. De begrotings ramingen voor wedden en werkgeverbijdragen mogen niet worden vastgesteld door op de begrotingskredieten van 1984 een bepaald stijgingsper centage toe te passen. De kre dieten voor personeelslasten worden berekend uitgaande van de personeelsuitgaven voor de maand juli 1984. Daar op wordt een verhoging van 6 procent toegepast. De datum waarop de begroting uiteinde lijk aan de gemeenteraad wordt voorgelegd, heeft geen invloed op de voorgeschreven berekeningswijze. De gemeen schapsminister aanvaardt niet dat de wedde van december 1984 in de begroting van 1985 wordt opgenomen of dat de wedde van december 1985 wordt verschoven naar de be groting van 1986. Dat mag ook niet het geval zijn voor de eindejaarstoelage. In deficitai re gemeentebegrotingen mag het totale volume van de kre dieten voor werklozen, te werkgesteld volgens het KB van 20 december 1963, stijgen met ten hoogste 6 procent bo ven datzelfde volume in de begroting voor 1984. Het krediet van de begrotings post voor de tekorten van de ziekenhuizen is gelijk aan het krediet ingeschreven in de be groting voor 1984. Wanneer evenwel in de gemeentereke ning over 1983 de gemeentelij ke bijdrage in die tekorten of de som van de in 1984 op de rekening van de gemeente bij het Gemeentekrediet reeds in gehouden bedragen hoger ligt dan de volgens de hierboven voorgehouden regel vastgestel de som, wordt het krediet be paald op het hoogste van die bedragen. De gemeenten waarvan de begroting in 1984 sluitend was, maar deficitair in 1985, moeten het volume van hun niet-verplichte uitgaven met ten minste 10% verlagen. Volgen dan de richtlijnen voor de buitengewone dienst. Het volume van de buitengewone uitgaven waarvan de financie ring gebeurt met leningen waarvan de aflossing en de rente ten laste van de gemeen te blijft, mag in tekortsluitende begrotingen ten hoogste gelijk zijn aan het volume van de aflossing van de gemeen teschuld tijdens het dienstjaar 1984. De gemeenten met een saneringsplan, zijn verplicht zich aan dit plan te houden. Sommige gemeentebegrotin gen vertonen een groot alge meen overschot op de buiten gewone dienst. Dat overschot mag niet bestaan. Het moet worden gebruikt om de buite gewone uitgaven te financie ren, zodat het opnemen van leningen wordt beperkt. Ten slotte maant de gemeen schapsminister de gemeenten aan stelselmatig en nauwkeu rig toe te zien op de stipte uitkering van de hun beloofde buitengewone toelagen. Het is trouwens niet toegelaten ont werpers aan te wijzen, zolang er op de begroting geen bui tengewoon krediet is uitge trokken om de erelonen te betalen. Zele. De leerlingen van het zesde leerjaar van de school Koevliet te Zele-Kouter kregen het diploma vn%[ verkeersbrigadier (gvw) De verkeersveiligheid voor de jeugd wordt te Zele zeer ernstig genomen en via diverse initiatieven gepropageerd. Het gemeentebestuur organiseert jaarlijks een verkeers- wedstryd waar alle lokale scholen aan deelnemen en sedert een jaar is er in de Poststraat een verkeerspark ter beschikking waar de theorie aan de praktijk kan getoetst worden. Sommige scholen nemen daar naast nog eigen initiatieven om de veiligheid van de leerlingen te bevorderen. In 1982 werd aan de jongensschool Koevliet van de Kouter gestart met de initiatie van «klaar-overs». Ge zien het sukses werd bij het begin van het schooljaar 1983- '84 deze werking opnieuw in het programma opgenomen De leerlingen van het zesde leerjaar van de onderwijzers Marnix Boeukens en Patrick Burms, hebben ze terug het hele schooljaar ingezet Ze loodsten hun medeleerlingen en uiteraard ook de andere kinderen voor en na schooltijd veilig over de drukke Kouter- straat. Ze werden daarin bijge staan door hun onderwijzers en door de plaatselijke politie. Als blijk van waardering voor de taak die deze 42 jongens een gans schooljaar uitvoer den, werd hen een diploma van verkeersbrigadier over handigd. Bij de uitreiking van de getuigschriften werd hen nog eens speciaal op het hart gedrukt om ook in de toe komst een voorbeeld te zijn in het verkeer en propagandisten voor veilig verkeer te blijven. De diploma's werden uitge reikt aan Steven Blancquaert, Jimmy Bonnaerens, Stefan Coolsaet, Mirando De Coen, Jurgen De Loose, Ives De Rijcke, Gert De Wilde, Frank De Wolf, André D'Hollander, Herbert Gijssens, Joery Heir- man, Peter Hesters, Herbert Maréchal, Kris Oostcrlinck, Bart Picqueur, Renaat queur, Tom Roe Is, Thienpondt, Jurgen Van C wenberg, Karl Van Dar Johan Van Keer, Jurgen I laert. Steven Blancquaert, A med Daglar, Koen De Meya Chris De Wolf, Jan Maes, FiJ deric Pelfrene, Kris Pieteq Nico Rasschaert, Davy Robb recht, Eric Steeman, Nico V£ Acker, Frank Van Dam Giovani Van Doorsselao Heino Van Doorsselaer, 1 win Van Driessche, Piet Vi Haute, Alain Van Puyveld Dag Van Wetter, Bart Vervl en Vincent Willems. Mare Galle, Gemeenschapsminister voor Binnenlandse Aangelegenheden heeft een officieel bezoek gebracht aan de Sovjet-Unie waar hjj werd ontvangen door de Minister van Justitie van de Russische Republiek en door de burgemeester van Moskou. De Zuidelijke omleidingsweg heeft al heel wat kwaad bloed gezet. Zo schrijft VU volksver tegenwoordiger Johan De Mol die omtrent deze zaak minister van openbare werken Olivier heeft geïnterpelleerd. Of schoon er de laatste tijd een aantal optimistische vooruit zichten in de pers verschenen, lijken die berichten aan de voorbarige kant te zijn. De diensten van minister Olivier hebben immers meegedeeld dat het alternatieve trace voor hen niet aanvaardbaar is. Ze schatten de aanleg van het deel Torenhof-Veldeken op 50 mil joen fr. Vermoedelijk zijn hierin de onteigeningskosten begrepen. Tevens stellen ze dat het alter natief via Veldeken een ontei gening van 20 huizen zou mee brengen. Voor het inrichten van het kruispunt Veldeken - Dendermondsebaan zouden 5 huizen moeten onteigend wor den. Uit de antwoorden van de mi nister blijkt dat het alternatief Torenhof-Veldeken door de diensten van de minister niet bepaald worden geappre cieerd. Volksvertegenwoordi ger De Mol stelt eveneens vast dat het alternatief niet op zijn juiste waarde wordt beoor deeld. Dit alternatief vertrek van de vaststelling dat het ver keer aan de verbinding provin ciale weg nr. 345 - rijksweg nr. 257 zeer beperkt is. Een ver trek- en bestemmingsanalyse van het verkeer, zal hierover uitsluitsel geven. Zonder voor uit te lopen op deze verkeers- analyse, aldus Johan De Mol, kan men toch stellen dat het huidige verkeer enorm beperkt is. Meer zelfs, het grootste deel van het verkeer kan een plaatselijk en verkeersafwik- kelend belang worden toege kend. In deze optiek kan de door openbare werken geplan de omleidingsweg. zeker in vraag worden gesteld. Het feit dat de onteigeningen voor het grootste deel worden verwe zenlijkt, vormt geen probleem: immers deze onteigeningen werden gebruikt voor de aan leg van de afvalwaterkollektor. De eventuele aanleg kan slechts overwogen worden wanneer men er de noodzaak kan van aantonen. In dat geval moet men tevens op een betere wijze het voorgestelde alterna tief beoordelen. Volgens Jo han De Mol lijkt, zonder enige onteigening op het deel Velde ken, het huidig alternatief haalbaar. Zelfs de aanleg van twee fiet paden levert niet direkt ee probleem op. Enkel op e< viertal plaatsen moet dit trac technisch worden aangepas Het is duidelijk, zo stelt V volksvertegenwoordiger D Mol het, dat de «diensten v de volgens hen noodzakelijk onteigening van vijf huizen aa het kruispunt Veldeken Rijksweg nr. 257. Volgens o( kan het huidig kruispunt zoi der veel aanpassingen a weg Veldeken worden gereal zeerd; wel is een aanpassifl van de RW 257 noodzakelijl Naar onze mening is het alte natief wel een aanvaardbare e verdedigbare stelling. De t perkte verkeersimensitiet c het verkeerspatrooïl zijn el menten die een aanleg van dr Zuidelijke Omleidingsweg lx™ slist niet verantwoorden». Op het departement voor bui tenlandse wetenschappelijke en technische samenwerking werd hij uitgenodigd te spre ken over zijn dekretale en an dere realizaties op het gebied van de bescherming van het leefmilieu en van de natuur onder meer zijn afvaldekreet, zijn dekreet betreffende de waterzuivering en zijn maatre gelen ter bescherming van landschappen en bossen. Door de Russische instanties werd gevraagd dat vroegere verdra gen afgesloten tussen beide landen, die verband houden met in 1980 geregionalizeerde materies, zouden worden ge- aktualizeerd, opdat men dui delijk zou weten welke de be trokken minister is tot wie men zich voor de samenwerking moet wenden. Minister Galle heeft beloofd dit probleem zo spoedig mogelijk ter bespre king voor te leggen aan het ministerieel komitee voor bui tenlandse betrekkingen. Jacht op de houtsnip Tijdens de vergadering van de Vlaamse Exekutieven van 26 juli jl. werd beslist over de opening en de sluiting van de jacht voor het seizoen 1983- 1984. Zo werd besloten net als vorig jaar de jacht op de hout snip opnieuw open te verkla ren in de periode van 15 no vember tot 31 december. Ge meenschapsminister Galle en zijn partijgenoot De Wulf heb ben zich tegen deze beslissing verzet. Zij zijn van oordeel dat deze beslissing in Vlaanderen heel wat kwaad bloed zal zet ten, zeker en vast bij de na tuurliefhebbers. Volgens ge meenschapsminister Galle is deze beslissing een nieuwe aanslag op het milieubeleid. Gemeenschapsminister Galle beloofde ondertussen zijn steun en aktieve medewerking aan alle initiatieven van de leefmilieubeweging die zullen genomen worden om enige ommekeer in het milieubeleid tegen te gaan en verder te zullen ijveren voor de uitvoe ring en de toepassing van zijn vroegere voorstellen en beslis singen. Op zaterdag 7 juli vanaf 19 u. en op zondag 8 juli vanaf 12 u. organiseert het chiro-ouderkomitee van Wieze in de vroegere gemeentelijke jongensschool (ingang langs Schoolstraat) voor de 5e keer een reuze barbecue ten voordele van de plaatselijke chirojeugd (jongens en meisjes). Benevens deze gastronomische zal door het ouderkomitee uitschieter is er zowel op zater- moeten gedragen worden, dag als op zondag doorlopend Daarom hopen de inrichters gelegenheid tot het beoefenen dat de barbecue, evenals de van oude volksspelen als sjoel- vorige jaren, een groot sukses bak, bolspel, kegelen, e.a.m. moge worden, sukses dat toch De opbrengst van de barbecue zal besteed worden aan mate riaal voor de beide jeugdgroe pen, en dit zowel voor hun kamp als voor de thuisaktivi- teiten. Het ouderkomitee staat eveneens in voor het betalen van de huur der lokalen, als mede voor tussenkomst in de onkosten voor verlichting en verwarming. Zoals men wel licht weet is, ingevolge de brand, één der lokalen van de jongenschiro verloren gegaan, zodat er moet uitgekeken wor den naar een verruiming en (of) vernieuwing van de huis vesting, wat op zijn minst een investering van 200.000 fr. zal vergen. Een gedeelte daarvan zal wel gekompenseerd wor den door tussenkomst van de verzekering, maar het tekort enkel mogelijk is dank zij de inzet van een groot aantal vrij willigers uit het ouderkomitee, uit de chiro(oud)leiding en zelfs uit andere middens. Ook dit jaar worden de konsuma- tieprijzen gezinsvriendelijk ge houden: 150 fr. voor een bro- chet of kotelet met sla, toma ten en frieten, 200 fr. voor 1/2 kip me dezelfde toespijzen, verder zijn er aan de schappe lijke prijs van 25 fr. nog te bekomen: koffie, geba roomijs, en dranken, vroeger al op de chiro-barl cue aanwezig was, weet verzorgde en vlugge ning, naast kwaliteit de let zijn van het ouderkomit Opwekkende muziek, en gezellige sfeer krijgt men de koop nog toe. Veel s smakelijk en 't amuseme (J.V.L.) Volksunie-senator Walter Pee ters uit Hamme heeft tijdens het debat omtrent de kinder bijslagen enkele beschouwin gen naar voor gebracht die volgens zijn overtuiging de zwakheid van het stelsel der kinderbijslagen als gezinsge richt element van de inko mensherverdeling aantonen. Volgens senator Peeters is het niet de taak van de sociale zekerheid in de vertikale her verdeling van de inkomens en dus ook niet in de gezinsge richte korrektie daarvan te voorzien. Een instrument zoals de kinderbijslagen maakt het een regering die wil besparen en wil verarmen te gemakke lijk om die lineaire maatrege len op een dergelijke wijze uit te spreiden dat men voor de zoveelste maal een illustratie krijgt van het Mattheus-effekt. Senator Peeters pleitte in zijn tussenkomst voor een gezins vriendelijke fiskaliteit en be schouwde deze fiskaliteit als het enige instrument dat op een efficiënte wijze in een rechtvaardige gezinsvriendelij ke korrektie kan voorzien. Hij noemde de hervorming van de sociale zekerheid een onaf wendbare noodzaak maar hij stelde evenzeer vast dat de zogezegde hervormingsvoor stellen en volmachtsbesluiten van minister van sociale zaken Dehaene ook inzake kinder bijslagen, niets te maken heb ben met een fundamentele hervorming. Ze zijn, aldus se nator Peeters, grotendeels te rug te brengen tot een louter lineaire evenwichtsoefening zonder enige beleidsvisie ten gronde. Met nefaste lineaire gevolgen ook waardoor gezin nen voor hun gezinslast eer der, alle verhoudingen in acht genomen, worden bestraft dan voor hun gezinslast worden beloond. Nadat Minister Dehaene op deze uitspraak een reaktie had gegeven, nam senator Peeters opnieuw het woord om aan te stippen dat de regering in deze Jcv.. f i>» Hamme. Tijdens de gezamenlijke oefeningen van de Hamse hulpdiensten liet men hl knsistijd een behoeftigheids- zwaar aanrukken, (vil) beleid voert. «Dit wordt ten overvloede geïllustreerd door de lichtzinnige houding tegen over zware medische appara tuur. Onlangs konden we nog vernemen dat de norm van 350.000 inwoners per cat-scan verlaagd wordt tot 250.000. De enige reden hiertoe is de nor- malizatie van de talrijke Waal se scanners, die buiten het ka der van de programmatic wa ren geïnstalleerd en de kom- pensatie hiervoor door de plaatsing van 10 cat-scans in Vlaanderen zonder enige voor afgaande bchoeftenstudie. Se nator Peeters zei verder dat een cat-scan onderzoek voor het Riziv evenveel kost als 50 wekelijkse huisbezoeken bij een WIGW die nog een in greep te wachten staat, nl. een verlaging van het plafond om in aanmerking te komen voor de voordelen als WIGW. Hamme. Het Rode Kruis de Civiele Bescherming en de Brandweer hielden gezamenlijke oefening, waarbij allerlei rampen en ongevallen werden gesimuleetl Luitenant Dierickx geeft hier de bevelen (vh)

De Voorpost | 1984 | | pagina 2