WAOD KAMPIOENSCHAP TE SINT-NIKLAAS badminton Bazel huldigde kampioenen Titel voor Serge Van Daele AGO wil korfbal propageren te Aalst Tien jaar Stekense schutters WIELRENNEN BADMINTON Het begon allemaal in augustus 1980 In sporthal De Dulpop te Bazel. Een twaalftal spelers, van september organiseert de overgekomen uit een zuiver rekreatleve klub, verlangden naar de échte kompetitie en Wase klub haar vierde natio- kregen door de opening van de sporthal de kans om een badmlntonklub naar hun idee te naal tornooi. Ze breekt dus stichten. Ze waagden onmiddellijk de gok en startten datzelfde jaar In de kompetitie. Dat niet met de traditie en maakt er bleef niet zonder resultaat want Scaldis won een steeg dlrekt naar eerste provinciale, een voor André De Roeck een B2, reeks waarin de eerste ploeg nog steeds speelt. C1 en C2-tornooi van. Het bestuur met Martin De Bock als voorzitter en Paul Panis als sekretaris verwent niet alleen de spelers zoals De Roeck en de zes C1's, maar ook de beginnelingen. Vanaf september tot eind de cember kan iedereen immers in De Dulpop deelnemen aan een trainingscursus voor be ginners en gevorderden. Bqn je nog geen twaalf, dan mag je iedere woensdagavond en za terdagnamiddag gratis bad minton aanleren onder leiding van een hulptrainer. Zaterdag namiddag is de trainer niet in de zaal aanwezig, maar dan nemen Martin De Bock en Marc Van der Aa de taak over. Als je tussen 12 en 16 bent betaal je daarvoor slechts 400 fr. Let wel! In deze prijs zijn zowel de kursus als vier maanden lidgeld en een ver zekering begrepen. Studeer je nog en zit je in de kategorie ouder dan 16 jaar, kost het 600 fr. Ben je geen student meer dan vraagt Scaldis 800 fr o .Jf D J I voor deze kennismaking met Badminton. De kampioenen van Scaldis - Bazel (dw) Scaldis mocht gedurende de laatste twee jaren een zestig tal leden noteren, waarvan een twintigtal jeugdspelers van 12 jaar en minder. Het speelt nu reeds twee seizoe nen met vier ploegen in kom petitie en behaalt er prachtige resultaten. De eerste ploeg eindigde tweede in eerste provinciale en Scaldis III werd kampioen in de laagste reeks. Met André De Roeck heeft Scaldis nu sinds april 84 een tweede B- speler. De andere, Paul Roo- sen, verandert echter van klub en gaat bij de amateurs spelen. Toen Scaldis I het aanbod kreeg in derde liga te spelen, voelde het zich daarvoor niet sterk genoeg. Vrijdagavond werden de kam pioenen gevierd. Speciale aandacht ging naar de klub- kampioenen Katrien Van Damme en Paul Roosen. Paul 0 aaf SDOntaan de wisselbeker Scaldis-Bazel hield het jaarlijks ledenfeest en huldigde ondertussen de door aan André De Roeck, k°mPu*"<'porthal de Dulpop /du» zodat deze nu moet proberen om de eerstvolgende twee ja- Klubwerklng 17u30 en dit zonder onderbre- badminton Inschrijven kan tij- ren kampioen te worden om Scaldis speelt iedere woens- kin9 van 4 augustus tot einde dens de trainingen of bij Paul de beker definitief in zijn bezit dag van 21 tot 23 uur en Jun' °P zeven terreinen. Panis, Houtenkruisstraat 36 te te krijgen. 's zaterdags van 15u30 tot TÜdens het laatste weekend Kruibeke. (LC) Met keef kerk herd Geei KORFBAL ~T~ ^(^BÖÖGSCHÏËTËN^ Als openingsnummer van de Sint-Niklase kermiswielerweek bracht WAOD zondag 1 juli het kampioenschap 1984 naar de wijk Zonneken. Alle top pers van de WAOD wieler bond waren aanwezig en on middellijk was er spanning in de wedstrijd. In de tweede van de zestien af te leggen ronden gingen drie renners in de aanval. Dat wa ren Theo De Krijger. Jan Dub beldam, twee Nederlanders en Raf Pauwels. Geen toonaange vende figuren en de grote groep liet dan ook maar be gaan. De koplopers raakten meer dan 1 minuut 30 voorop, maar toen in de tiende ronde Belselenaar Julien De Mol en -Francois Caethoven de kop groep bijhaalden sloeg de vrees toe bij het peloton dat nog uit ruim 70 renners be stond. Er werd erg fel gerea- ronden van het Wielrennen. Te Sint-Niklaas hielp schepen Van Daele kampioen Serge Van Daele in zijn emde zat alles weer samen. W.A.O.D.-trui. (dw) ter), 17. Jean Blommaert (Hamme), 20. Ronny Van Raemdonck (Beveren). Ploegenkiassering: 1. A M (St. Niklaas) 15 punten, 2. Ver- meersch (Afsnee), 18 p., 3. Wissekerke (Philippine), 4. Van Walle (De Klinge), 5. Ro- gelli - Teckel Soeks. Trofee Waasland WAOD Stand na de wedstrijd van 2/7 te St. Niklaas: Aalst Is de zoveelste vereniging rijker geworden. Daarom gingen we een praatje maken met Marc De Mil, voorzitter van Korfbalklub Ago. Korfbal la de laatste jaren uitgegroeid tot de belangrijkste der alternatieve sporten... zate, enz., zodat de georgrafi- sche spreiding over het hele VP. Marc, kan je ons tellen over het korfbal? Vlaamse land zich langzaam Korfbal is ontstaan uit een oud maar zeker voltrekt. Zweeds volksspel «Hénd- boll» In 1901 maakten de he ren Vrij en Uhlehake, twee Nederlandse onderwijzers, kennis met dit volksspel op een vakantiekursus te Naès in Zweden. In 1902 ging de heer Nico Broekhuysen, een Amster damse leerkracht, naar Naés en maakte er op zijn beurt V.P. Maar wat is nu eigenlijk korfbal? Korfbal wordt gespeeld door twee ploegen die elk bestaan uit zes spelers en zes speel sters (bij zaalkorfbal bestaan de teams uit slechts vier da mes en vier heren) De ploegen staan in drie zo nes op het veld opgesteld. Doelpunten worden ÏÏSd. W de korf vande SfÏÏÏS.'ï.'S tegenstander te werpen, de heer Vn, en metdeoudé» ee„ a|gemeen va„ ran ^nkekT tStórekeTwSn de2e sport te verkrll9e"- w0'' iSSmiIJZEL den hieronder de voornaamste doorgevoerd: ondermeer werd in het kor1 be' de ijzeren ring vervangen door sX,vej een mand zonder bodem, waardoor het spel zijn naam kreeg: «korfbal». Korfbal beleefde dus zijn we reldpremière in september 1903. Op 2 juni 1903 werd door diezelfde heer Broekhuy sen de Nederlandse Korfbal- bond opgericht. Na de eerste wereldoorlog brachten uit Nederland terug kerende Belgen de sport van paal en mand mee naar Ant werpen, waar op de Ofympi- '•p Spelen van 1920 een dei..onstratiewedstrijd ge speeld werd. Daarmee was Etelgië meteen het tweede korfballand. Op 28 april 1921 werd de Bel gische korfbalbond gesticht. De «Great Old» van de Belgi sche korfbalsport is Scaldis K.C., de oudste club van ons land Na ontwikkeling van de Ant werpse kern tot meerdere ver enigingen, ontstonden achter eenvolgens de Gentse en bestaande uit zes spelers en Brusselse kernen. Geleidelijk zes speelsters, waarvan in elk aan werd een gestadige opvul- vak twee spelers en twee ling vastgesteld van het va- speelsters worden geplaatst, cuum tussen de oorspronkelij- Doelpunten: Een ploeg maakt ke drie kernen en wel door het een doelpunt als de bal op oprichten van nieuwe clubs te regelmatige wijze van boven Speelveld: Korfbal wordt ge speeld op een vlak, rechthoe kig veld van tenminste 80 x 32 m en ten hoogste 90 x 40 m. Het speelveld wordt door lijnen evenwijdig aan de korte zijden, in drie even grote vakken ver deeld, nl. A, B, C. Palen: De palen zijn van hout, rond en hebben een middellijn van 5 8 cm. De bovenkant van de korf is 3,50 m. boven de grond. Korven: De korven zonder bo dem, zijn cilindervormig. Zij hebben een hoogte van 25 cm, een binnenrandse middel lijn van 39 tot 41 cm en een rand van 2 tot 3 cm breedte. Bal: De bal is rond en bestaat uit een rubber luchtzak in een lederen omhulsel; de omtrek bedraagt 68 tot 71 cm, het gewicht bedraagt 425 tot 475 gr. bij de aanvang van een wedstrijd. Spelers: het spel wordt ge speeld door twee ploegen, elk Boom, Putte-Mechelen, Bor- nem, Temse, Appels-Dender- monde, Lebbeke, Zingem, Zei- af, door de aan de tegenpartij aangewezen korf valt. De ploeg die in de bepaalde tijd de meeste doelpunten maakt, is winnaar van het spel. Vakwisseling: Telkens na het maken van twee doelpunten, komen de spelers van vak A in vak B, die van vak B in vak C en die van vak C in vak A. Vrije worp: Deze wordt toege kend aan een ploeg, bij een overtreding van de spelregels door de andere ploeg. De vrije worp wordt genomen op de plaats waar de overtreding werd begaan. Strafworp: Dit is een vrije worp met recht tot doelen, die wordt genomen in de lengte-as van het veld op een afstand van 2,5 m voor de paal. Spelregels: Tijdens het spel is het o.a. verboden: de bal met been of voet te raken, de bal met de vuist weg te slaan, in liggende toestand de bal te bemachtigen, met de bal te lopen, alleen te spelen (o.a. dribbelen), de bal aan een ander te overhandigen; Tijdens de winterperiode wordt in een zaal gespeeld. V.P.Waarom is korfbal zo tof? Korfbal vereist veelzijdigheid, behendigheid en zin voor sa menspel. De spelregels zelf sluiten ieder individualisme uit en daardoor worden vedette allures zoniet uitgeschakeld dan toch sterk bedwongen. De beide seksen vullen elkaar aan en evolueren niet afzon derlijk doch tesamen op het sportveld, waarbij echter de zes vrouwelijke spelers van het ene twaalftal de zes da mes van het andere team als rechtstreekse tegenstreefster hebben; ook de zes heren staan persoonlijk oog in oog met hun mannelijke tegen standers. Bij korfbal kan men het aldus meemaken, dat bei de seksen op evenwaardige wijze samen een sport beoefe nen met volledige behoud van en waardering voor eikaars karakteristieken. Zuivere kracht is bij korfbal inderdaad uit den boze en op zettelijk lichaamskontakt is verboden. Van de snelheid en de vele opwaarts reikende be wegingen gaat een bijzondere gratie en bekoring uit, die re sulteren in een zeer fotogeniek waarvan onder meer door de persfotografen dikwijls dankbaar gebruik ge maakt wordt. V.P. En de plaats van de vrouw? Het lijdt geen twijfel dat de dames, die in 1920 de moed opbrachten om hun mannen te volgen op het sportveld no ta bene om tesamen met hen een sport te beoefenen destijds beschouwd werden als de dolle Mina's van nu. Deze uit een discriminerend en puriteins verleden stam mende zienswijze is dan ook lang een belangrijke oorzaak geweest van de tegenstand die de korfbalsport van vele kanten ondervond, vooral tij dens de periode tussen de twee wereldoorlogen. Het pleit zeker voor de korfbal- officiëlen van toen, dat ze spijts alle tegenkanting moe dig vasthielden aan de ge mengde vorm van hun sport, waarmede ze zichzelf een zware hypotheek oplegden. Door hun vasthoudendheid en door de voortschrijdende emancipatie van de vrouw op alle gebied is deze hypotheek nu echter vrijwel volledig inge lost, zodat momenteel korfbal de enige gemengde sport is (behalve gemengd dubbel in tennis!) die een gevestigde waarde uitmaakt op een tijd stip waarop de volledige gelijk berechtiging van man en vrouw voor de deur staat. De handicap van het verleden is nu een grote troef voor de toekomst geworden. V.P. En dan is er AGO-Aalst... Ook Aalst heeft nu eindelijk een korfbalklub. De vereniging werd gesticht in 1982, na een initiatiecursus korfbal, georga- nizeerd door de Stad Aalst. Volgend seizoen zal Ago aan treden met één veldploeg en twee zaalploegen. De trainin gen van de ploegen hebben plaats op dinsdagavond tus sen 18.30 u. en 19.30 u. op een terrein aan het Osbroeck- stadion. In de winter verhuizen we naar sporthal Ter Rozen van 18 u. tot 19 uur. V.P. Wie kan korfbal spelen? Korfbalklub Ago Aalst (Ago Enige t|jd geleden vierde het Stekense Schuttersverbond z'n 10-jarig bestaan. Dit jubileum werd gevierd met een gezellige plechtigheid waarbij vooral hulde werd gebracht aan de pioniers van de vereniging der schutters. Het betrof hier Eugeen Heymans, en vooral Jef Schelfhout, die het zelfs tot nationaal voorzitter bracht van de Belgische Nederlandstalige Federatie der Liggende Wipschutters, het B.N.F.L.W. én die ten allen kante getipt werd als eerste voorzitter van het Europees Verbond voor Liggende Wipschutters. Prijs Sportverdienste Het was de huidige voorzitter van het Stekens Verbond, Eu geen Heymans, die een kort en summier overzicht gaf van 10 jaar «Schuttersverbond Steke- ne». De stichting van het Ver bond situeerde zich 'ergens' na een schieting in de wijk Hei kant. Jef Schelfhout kwam met een krantenknipsel bij Eugeen Heymans aangedraafd. Een krantenknipsel met een op roep om mee te werken aan de oprichting van een sportraad in Stekene, een initiatief van de toenmalige schepen van sport, Walter Verbraeken. «Daar zit «De grootste verwezenlijking evenwel», ging Jean Heymans verder «is wellicht het feit dat èlle gilden der schutters zijn toegetreden tot het Verbond. Ook deze van deelgemeenten Koewacht, Hellestraat, Klein- staat voor Aalst gaat en over wint of was het Altijd Goal) wil graag deze sport wat meer bekendheid geven. Daartoe zal zij in de loop van volgende maanden op diverse plaatsen in de stad palen op stellen. Daar zal dan aan de belangstellenden initiatie ge geven worden. De trainingen in de maanden juli en augus tus kunnen door iedereen bra- tis worden bijgewoond. Pas in september beslist een kandi daat of hij lid wordt. Het club bestuur verwacht dus ieder een in het Osbroeckstadion tussen 18.30 u. en 20 uur, ofwel op de occasionele plaat sen in de stad. Ook sportle raars, schoolhoofden, jeugd verenigingen, vrijetijdsvereni gingen kunnen op aanvraag een demonstratie krijgen. Daartoe moet men maar even contact opnemen met Mare De Mil, Bedrijvigheidstraat 8, 9300 Aalst of met Leslie Goossens, Noordstraat 25, 9300 Aalst, tel. 053-77.65.53. Op 15 en 16 september orga niseert korfbalklub Ago een grandioze barbecue in het Os- broekstadion van 11 u. tot 20 u. Misschien wordt het wel een eerste kennismaking met korf bal. Doen! (h|m) Boogschieten. De twee voorzitters van het Stekens Schuttersverbond verenigd. Nadat de huidige voorzitter Jean Heymans een kort overzicht had gebracht van tien jaar werking en stichter-pionier Jef Schelfhout had gehuldig, dankte deze voor de lovende woorden. wat in voor dc boogschutter- stichting, somde de spreker en- Sinaai en zelfs Kemzeke. Het ssport», meende Jef Schelf- kele wezenlijke resultaten op getuigt van eenheid en verbon- hout toen, en Eugeen Hey- van het gemeentelijk Stekens denheid!» mans was het daarmee eens. Schuttersverbond: Qjt dacht spreker Jean Het was natuurlijk noodzake- o^a.,.. Heymans. is te danken aan de lijk dat de verschillende Ste- gezamelijke herdenking van cwerking van het gemeen- keoe schuttersgilden rich ver- lefe-Mhutters; entgden om op te treden als "ad"'™f!e,ll[ aan de enorme werkkracht en «n geheel. Een vergadering 1'"' inzet van lef Schelfhout, die tussen de reeds bestaande gelijktijdige komngschietmg 7f>|r Afk vnnrritt» u,»rH groepen Bosdorp-Brug en Hei- en gddefeesten; kant-Kerkstraat -waarbij 11 - medewerking aan gemeen- gilden waren aangesloten- teliik<: feesten, schoolfeesten, was meteen de aanleiding tot organisaties van de sportraad, de oprichting van een gemeen- wandeltochten, feestavonden, telijk schuttersverbond. Het enz- was voornamelijk Jef Schelf- nulde aan de schutters die al hout die ervoor ijverde dat dit ^0 jaar aktief zijn; schuttersverbond aan één zeel verbondsschietingen, en na ging trekken én die met raad 'uurlijk... en daad de kersverse sportraad de organisatie van de wedstrij- Gehuldigde Jef Schelfhout bijstond. Als terechte hulde dcn van bct Gemeentelijk dankte nadien ontroerd om de- ontving hij later ook de 'Prijs Schutterstornooi. ze blijken van hulde, wenste voor Sportverdienste' van de het gemeentelijk tornooi alle gemeente Stekene. Voor dit gemeentelijk Tornooi kracht en sukses toe én aan- is de belangstelling zeer groot, vaardde - op voorstel van hui- Als voorbeeld gaf de spreker dig voorzitter Heymans - het verwezenlijkingen de cjjfers van het jQg tornooi: crcvoorzitterschap Na dit kort overzicht van dc ruim 85%f Gremar zelf de eerste voorzitter werd. «Daarom trouwens dat deze jubileumviering in het teken staat van dank en hulde aan de stichter - pionier - werker - voorzitter Jef Schelfhout, de man die nu nog steeds aktief is op hoger terrein in de B.N.F.L.W.». Wielrennen. Danoyette won de sprint van het nieuwelingenpeloton te Buggenhout-Opstal (oh) Toen werd er haast onophou delijk gedemareerd. Richard Bukacki, vorig jaar nog kam pioen te Afsnee, probeerde het maar hij kreeg geen ruim te. En dan was er een poging van Serge Van Daele, van de topspurter had men dat noch tans niet onmiddellijk ver wacht, die alleen Mamix Ver- -oeye nog aan het wiel kreeg. De Wase kleppers lieten zich verrassen en het tweetal ver kreeg in de overblijvende kilo meters nog een minuut boni. In de spurt voor de kampioe nentrui had Van Daele hele maal geen last last met zijn gezel. WAOD krijgt in 1984 trouwens meteen de terechte kampioen want voor Serge uit Moorslede was het meteen de 19de zege. Kieldrechtenaar Roger Beelaert spurtte zich even later naar de derde plaats. HA. De uitslag: I. Serge Van Daele (Moorsle de) de 117 Km in 2.47 uur. 2. Mamix Verroeye op 3 lengten, 3. Roger Beelaert (Kieldrecht) op 1 minuut. 4. Frank Gom- mers (Nl), 5. Romain Steel, 6. Eric Geirlandt, 7. Patrick Van Renterghem, 8. Francois Caet hoven, 9. Martin Decock, 10. Roger Seghers, 11. William Despeels (Haasdonk), 12. Ri chard Bukacki (St.-Gillis), 16. Freddy Luyckx (Waasmuns- 1. Richard Bukacki (St.-Gillis) 111 punten, 2. Roger Beelaert (Kieldrecht) 101, 3. Freddy Luyckx (Waasmunster) 92 p., 4. Ronny Van Raemdonck (Beveren) 90 p., 5. Julien De Mol (Belsele) 85.5, 6. Patrick Van Duyse (Beveren) 84,5, 7. William Despeels (Haasdonk) 61, 8. Etienne De Decker (Ze- Ie) 50,5, 9. Alex Vaerewijck (Hamme) 50, 10. Jean Blom maert (Hamme) 48, 11. Erwin Van Sande (St. Niklaas) 47,5, 12. Victor Van Landeghem (Tielrode) 47, 13. Omer De Block (Temse) 42,5, 14. Willy Vincke (Moerzeke) 41, 15. Freddy Hoskens (Temse) 24,5, 16. Martin Bosman (St.Ni klaas) 23,5, 17. Aimé De Schepper (De Klinge) 22 p., 18. Marc Van Landeghem (Belsele) 20,5, 19. Norbert Stals (Nieuwkerken) 19,5, en Wilfried Wouters (Beveren) 19,5, 21. Gavin Mulvenna (Waasmunster) met 10 punten. Volgende proeven: Vrijdag 6 juli: St. Niklaas - Markt Zaterdag 21 juli: Waas munster.

De Voorpost | 1984 | | pagina 36