Fauconniersmolen te Lede ingehuldigd Berlare viert feest van de Vlaamse Gemeenschap iemeenterekening en hoger bod IV Vermeire uitschieters ijdens gemeenteraad te Hamme A. Kochuyt Jan Muller 11 en 21 juli-viering te Dendermonde Peter Renaat Van der Linden, meter ijk opgetogen met de molen (a) STUDIE VAN MEESTER GERECHTSDEURWAARDER te DENDERMONDE L. Dosfelstraat 20 C 1 Tel. 052-21.22.03 te WAASMUNSTER Kerkstraat 25 Tel 052-47.82.79 GROTE UITVERKOOP Wegens beëindiging van onze ladderhandel. verkopen wij de complete voorraad Alu-schull- ladders. Pnjsvoorbeeld: 10 mtr geen B.fr. 8.130 F slechts B.fr 5.900 Vrijblijvende demonstratie aan huis Interal Ladders pvba Tel. 051/70.02.58 134Ö09-AG/AR/QK/DC 17 uur). VU en VUJO verzor gen om 15 uur een feestpro gramma aan de Bareldonk. Nog in de sporthal: om 15.30 uur een judovoorstelling; om 16 uur vertrek van het wagen spel door de zangmaatschap pijen Schuitje, Heide, Waran de, om 16 uur Rode Kruis aktiviteiten, om 16.30 uur op treden aerobic, om 17 uur ka- ratedemonstratie, om 17 uur aankomst van de Boerenkrijg- ruiters; om 17.30 uur optreden van de Overmeerse popgroep EKS-M; om 18.10 u. aan de VU stand spreekt prof. Maton; om 18.30 uur een film over het leven van Cyriel Verschaeve; om 19 uur aankomst van het wagenspel van de zangmaat schappijen, om 19 uur finale van de strafkornerspecialisten van de minivoetbal, om 19.30 uur optreden door de zang maatschappijen op het podium en om 20 uur het slotkoncert door de fanfares «Volhar ding», «Vriendenbond» en «Sint Pietersvrienden». Drie tentoonstellingen Mark Van Gijsegem stelde naar aanleiding van dit feest een drietal kleinschalige ten toonstellingen samen. Ener zijds het duo Gal - Uytterhae- gen in de sporthal op 8 juli en anderzijds de tentoonstelling van oude fototoestellen in de ASLK te Berlare van 8 tot 30 juli. Wat deze laatste tentoonstel ling betreft, zijn er naast een paar mooie stukken, zoals de «camera obscura» van rond 1800, nog heel wat merkwaar dige stukken te bezichtigen. Voor de liefhebbers van de fotografie is het in elk geval de moeite waard eens langs te lopen. De opening van deze tentoonstelling heeft plaats op zondag 8 juli om 10.30 uur. In de sporthal expozeren de kartoenist Gal en de fotograaf Uytterhaegen hun werken. Spotprenttekenaars van het genre Gal (Gerard Alsteens) zijn er in België nog wel te vinden. Maar lang zijn ze niet allen even produktief. Gal brengt een tiental tekeningen over de Belgische situatie. Hij tekent met een scherpe pen over het politiek bedrijfje in ons land en spaart daarbij niets of niemand. De fotografie van Carl Uytterhaegen toont het leven van een mijndorpje in Noord-Frankrijk, gezien door een Vlaamse kreatie van foto graaf. Zijn sociaal-dokumen- taire fotografie toont aan hoe, even buiten onze grenzen, kin deren heel wat kanslozer op groeien dan in Vlaanderen. Beide tentoonstellingen wor den geopend om 11.30 uur. Landelijke Gilden doen ook mee Ook de landelijke gilden van Berlare dragen hun steentje bij tot het welslagen van de 11 juli viering. Op zondag 8 juli zor gen zij in de voormiddag voor een kleinveemarkt en in de namiddag organizeert de lan delijke ruitersvereniging een wandeltocht voor alle Berlaar- se ruiters. Er is een demonstra tie vendelen en wimpelen, heel de namiddag zijn er demon straties hoe een varken van kop tot staart wordt verwerkt en bereid, er zijn demonstra- werpen. Hierna werd de reke ning goedgekeurd. Herstellingen Het dak van het brandweerar senaal in La Hammoise, Dam straat, zal worden hersteld. Ook het dak van het Jeugdcen trum in de Nieuwstraat dient voor de winter te worden her steld. Dit is absoluut noodza kelijk om technische redenen. Raadslid Goossens (SP) zegde dat het gebouw enkel nog dienstig kan zijn om af te bre ken. Schepen van de jeugd, Greta Van Avermaet, wees erop dat de jeugdraad inspraak heeft in het dossier. Ook een aantal landbouwwegen zijn dringend aan herstelling toe. Maar niet alleen landbouwwe gen zullen worden onderhou den, ook heel wat gemeen tewegen zullen een onder houdsbeurt krijgen met een bestrijking. Hierbij werd me degedeeld dat de Slangstraat een nieuwe wegbedekking zal krijgen. Deze werken zullen aanvangen in september. De oude asfaltlaag zal worden afgeschraapt. Vermits de Slangstraat behoort tot de Rijksweg 60 en geen gemeen teweg is, zullen deze werken uitgevoerd worden onder toe zicht van het Ministerie van Openbare Werken. In de ge meentelijke politiewacht zijn bijna alle herstellings- en in richtingswerken afgelopen. Omdat bij de aanvang van de De Fauconniersmolen, een typische ronde stenen stellingsmolen, werd vorige week vrijdag plechtig ingehuldigd. De molen werd gebouwd in 1845 en was tot in 1935 in bedryf. In 1973 werd hy door het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen aangekocht. W( pc restauratie werd aangepakt, maar in 1976 liep die een enorme vertraging op lui ingevolge een brand. Pas dit jaar was ze volledig achter de rug. Er was een massale belangstel- 'di ling voor deze inhuldiging die 1 op een echt volkse wijze ver liep. Nadat de muziekmaat- chappij «Sint Martinus» uit Oordegem enkele lustige 11 deuntjes had gespeeld, was het el" ogenblik van de toespraken :n ingebroken. Eerste spreker uk was bestendig afgevaardigde ltai Eöenne De Cuyper die zowat M de spil achter het hele initiatief ft tan worden genoemd. Daarna ïrt sprak burgemeester Grepdon ajn woord van dank uit aan het adres van het provinciebe- liti stuur. Vervolgens bracht de volks- f iansgroep «Reinaert» uit Sint- r- Amandsberg muzikaal ge- el [teund door de Kon. Harmo- Pe nie «Sinte Cecilia» uit Oorde el gem enkele nummertjes. (B Dan brak het grote moment aan de inhuldiging van de mo- 01 Icn die werd gezegend door de ra astoor van Oordegem. Be- tendig afgevaardigde Etienne k Cuyper lichtte dan de vang M :n onthulde de herdenkings- :laat die aan deze blijde dag ooet herinneren. Het was ook iet moment waarop meter me- rouw De Cuyper en peter tenaat Van der Linden vanop de molen doopsuiker naar de ipgekomen menigte gooiden. jce jaarna kon het malen van het 1£l raan beginnen en molenaar iuido De Corte kon fier en jL jelukkig het eerste produkt )m an de pas gerestaureerde mo to overhandigen aan de geno- lilden ur. Lede. Een versierde molen, (a) v.z.w. «De vrienden van de Koninklijke Kommissie voor Monumenten en Landschap pen», nadat reeds eerder de molen wettelijk werd be schermd bij besluit van 2 juli 1948. Tenslotte werd in 1973 het Provinciebestuur van Oost- Vlaanderen eigenaar van de molen. Vrij spoedig werd een restauratiedossier aangelegd, waarvoor een beroep werd ge daan op architekt Fernand Weyers uit Sint-Niklaas. Op 16 mei 1976 brandde de molen evenwel nagenoeg volkomen uit; op de askop en een paar balken na, ging de ganse in houd verloren. Deze brand heeft de restauratie van de mo len aanzienlijk vertraagd en duurder gemaakt. Niettemin werd de restauratie, uitge voerd door de pvba Cottenier uit Aalbeke, in het begin van 1984 tot een goed einde ge bracht. Guido De Corte, in het bezit van een getuigschrift van het volgen van een molenaars- kursus, werd door het Provin ciebestuur tot molenaar aange steld. Bouw en werking van de molen De witgelakte kuip van deze stellingsmolen heeft een bin- nenwerkse basisdiameter van ca. 7,60 m.; de bovenste bin- nendiameter is ca. 4,40 m. De totale hoogte van de romp be draagt 14,85 m. De kap heeft enigszins het Oostvlaams uitzicht behouden (schuine vlakken boven de ha- nebalken), doch is meer ge drongen en minder ruim dan de vorige. De bedekking van de kap en de baard bestaat uit eikehouten leien. De kap kruit op een patemosterring van 44 licht konische olmen rollen. De molen heeft een stalen, gelast gevlucht met 29 scheden in het achterhek; de vrij zware eikenhouten as (60 x 60 cm nabij de askop) heeft een Brusselse insteekaskop. De molen is uitgerust met twee Franse steenkoppels en een kunststeenkoppel, alle met een diameter van 1,40 m. en voor zien van een tweetakrijn. Het vangwiel telt 52 beuken kam men en heeft een diameter van 2,60 m. Lede. De molenaar aan het werk (a) Lede. Drukte genoeg tijdens de opening van de molen. Dat komt omdat de meter doopsuiker werpt naar de toeschouwers (a) Een luias wordt opgetrokken door middel van een pasbrug, die in een vangsabeltje wordt opgehouden. Op de begane grond was oor spronkelijk een oliestamkot opgesteld, dat waarschijnlijk rond de eeuwwisseling verwij derd werd. De pletterstenen van de olieslagerij liggen thans gebroken in verspreide orde tegen en rond de molen. Bezoek aan de molen: 1. Iedere laatste zondag van de maanden mei, juni, juli, augustus en september. 2. Naast deze vaste zondag draait de molen zeer regelma tig tijdens de week-ends van genoemde maanden. 3. Tijdens de overige maan den van het jaar wordt de molen okkasioneel bemalen. Inlichtingen molenaar Guido De Corte, Wijde Wereld 15, 9260 Lede- Oordegem (tel. 091-69.36.32). Provinciebestuur Oost- Vlaanderen, Dienst voor Kul- turele Aangelegenheden, Bis domplein 3, 9000 Gent. •riek van de molen aan Pieter-Adolf De Buyst, schrijnwerker te Brussel inge- 1845 liet de weduwe van volge een ruilovereenkomst, ttrus Fauconnier, herber- Vanaf 1890 wérd de molen te Oordegem, deze eigendom van Henri De Wae- olen bouwen op de plek, die l(M estijds de Schootlochting ge- joemd werd. In 1884 werd de len verkocht aan Celeste alemant uit Oordegem en cn jaar later overgedraeen penaert-Lalemant, waarschijn lijk de pachtende molenaar. In 1912 werd de molen op nieuw aan een Lalemant ver kocht, namelijk aan Jules La- lemant-Van Lierde, handelaar te Gent. Deze schonk in 1919 dc naakte eigendom aan Leon- Jules Lalemant en het vrucht gebruik aan August-Jules La lemant. In 1923 liep het vruchtgebruik ten einde en ging de volle eigendom naar de voormalige naakte eigenaar. In 1935 werd het molenaarsbe drijf gestaakt. In 1935 werd dc molen geschonken aan dc Ter gelegenheid van het Feest van de Vlaamse Gemeen schap werd er te Berlare een heel programma uitgewerkt, waaraan heel wat verenigingen trouwens graag hun medewerking verlenen. Het feest zelf wordt gevierd op zondag 8 juli, zowel in Berlare, Uitbergen als in Overmere. ,la urgemeester Baert opende de raadszitting met de mededeling dat de raadsleden bij oeykens en Van Riet zich lieten verontschuldigen. Nadat een hele reeks leningen Isoj 'trden aangegaan bij het Gemeentekrediet van België, werd de rekening van de WV lamme en de rekening van het OCMW en van het Fabiolaziekenhuis over het dienstjaar "4 983 goedgekeurd. Het OCMW sluit 1983 af met een boni van b(jna 6 miljoen. Het m lekenhuis is verlieslatend voor 10 miljoen. Om 10.30 u. vertrekt bievoor- beeld in de Nieuwstraat de stoet met de Boerenkrijgrui- ters. Om 10.30 uur heeft in de ASLK de opening plaats van de tentoonstelling «oude foto toestellen». Deze opening gaat gepaard met een «ontbijt-re- ceptie». Mare Van Gijsegem zorgt voor de inleiding van de tentoonstelling. Om 11 uur is er te Overmere een jeugdmis die verzorgd wordt door de Chiro. Nadien is er een optre den van de KLJ vendeliers en start meteen het jeugdpro gramma JZN-Chiro-KLJ met pic-nic, speurtocht en volks dans. In de sporthal van Berlare heeft om 11.30 uur de receptie plaats naar aanleiding van het Feest van de Vlaamse Ge meenschap. De aanwezigen zullen er worden toegesproken door de voorzitter van de kui tuurkring, J. Vanderschot; burgemeester Van Sande zal de kuituur infobeurs bij deze gelegenheid openen. Om 14 uur start in de sporthal het gemeenschapsgebeuren. On der meer met een bestendige tentoonstelling met kartoens van Gal en foto's van C. Uyt terhaegen. In de parochiezaal om 14 uur het feest «dag van de land bouw» en nog om 14 uur in Overmere de ruiterwandeling rond groot-Berlare. Op de He- maco speelplaats wordt op het zelfde tijdstip de start gegeven van de volksspelen die er wor den georganizeerd door KAV en Bloso. In de sporthal is er om 14.30 uur een optreden van de vendeliers van de KLJ. Om 15 uur een optreden van pop penkast Sloeber. Om 15 uur ook de aanvang van de schif tingen van de strafkornerspe cialisten en een diavoorstelling door fotogroep Berlare» (tot xmeenterekening 'e voorgelegde gemeentere- iaj ening 1983 vertoont op de fa twone dienst een tekort van 4 I miljoen. De buitengewone ^Ktnst en de dienst voor orde ■t(f aarentcgcn vertonen een •"erschot van respekticvelijk en 14 miljoen, dslid Formesyn maakte balans*op van de gemeen- j tokening Hij besloot dat ,en ien op de begroting de ont- 'm angsten had overschat en de ij ilgaven onderschat. Er waren D, olgens de heer Formesyn te- r eel miljoenen ontvangsten ge- H iamd op diverse belastingen. tok de leningslasten zijn norm gestegen en het OCMW nikt financieel zwaar op de aneente. Toch wees de heer ormcsyn erop dat het sche- encollege ernstige besparin- ai had doorgevoerd in 1983. ""to werd een besparing gedaan P de personeelskosten en de Vtrkingskostcn Hij feliciteer- 5 hiervoor de schepen van nancicn, die op zijn beurt de 1 ter Formesyn dankte voor dc tot om deze gemeentereke- ®8 grondig na te zien. Sche- 'V *n De Geyter gaf toe dat de trestlasten zwaar wegen op 'j fe financiële toestand van de «neentc. a: tok het OCMW kost jaarlijks ju 'to miljoenen aan de gemeen te maar hierin is verandering w het komen. Het OCMW is Y,pag aan het saneren. it zal zeker zijn vruchten af werken niet alle aspekten kon den worden voorzien, besliste het schepencollege dringende werken uit te voeren; de ge meenteraad nam hiervan akte De straatnaamborden die thans in Hamme aangebracht zijn, zullen worden vernieuwd. Men zal ook trachten een een vormigheid te bekomen tussen de borden van Hamme en Moerzeke. Er zal in fasen ge werkt worden. Burgemeester Baert zegde dat er ook aan gedacht wordt om bepaalde straatnamen te wij zigen. Veiligheid In de gemeentebegroting 1984 is een bedraag van 500.000 fr. opgenomen voor het verwe zenlijken van verkcersrem- mende strukturen in de ge meente Het gemeentebestuur wil kleine ingrepen doen met het oog op het realiseren van een veiliger woonklimaat. Het aanleggen van een verkeers drempel aan de ingang van de Posthoornstraat en het Post hoornplein is mogelijk. Door het maken van zebrapaden in gekleurde betonblokken kan voor de voetgangers op som mige plaatsen een gunstiger wegprofiel worden geschapen. De gemeenteraad besliste deze betonblokken aan te kopen. Ook aan de kasseien die liggen voor het rustoord Meulen- broek op de hoek Meulen- brockstraat. Markt, Roodkruisstraat zal iets wor den gedaan. Door de technische dienst werd een ontwerp gemaakt, vooral om de veiligheid van de bejaarden op die plaats beter te waarborgen. Het thans be staande pleintje zal worden vergroot. Hoger bod Het hoger bod dat het sche pencollege gedaan had voor twee loten uit de openbare verkoop van de eigendommen uit de faling NV Vermeire en dat niet aanvaard werd door de notaris, was het voornaamste punt aan deze agenda. De twee loten behelzen een per ceel grond naar de Hospitaal straat en een belangrijk nijver- heidskompleks gelegen tussen Achterhof, Kapellestraat en Hospitaalstraat. De gezamen lijke oppervlakte bedraagt 4,5 ha en de openbare verkoop prijs bedraagt 5.800.000 fr. In feite zou het geheel 135 f/mR kosten. Deze kostprijs van de gronden is bijzonder laag en schepen Vincart zegde dat dit iets uitzonderlijks is voor de gemeente en de gemeenschap zeker ten goede zou komen. Daarom beliste het schepen college hoger bod in te stellen voor de aankoop van deze twee loten. Bij deurwaarders exploot werd dit betekend aan de notaris die het niet aan vaardde, omdat hij als voor waarde stelde dat deze koop diende te worden goedgekeurd door de gemeenteraad en de voogdijoverheid. Vermits men gebonden is aan termijn bij een hoger bod was dit onmoge lijk, want het schepencollege had de tijd niet meer om de gemeenteraad samen te roe pen en de goedkeuring van de hogere overheid voor deze aankoop af te wachten. De notaris zou wel akkoord ge weest zijn met een borgstel ling, die hem daarna werd voorgelegd en opnieuw bete kend door de deurwaarder. Andermaal verklaarde de No taris het hoger bod niet te kunnen aanvaarden omdat er een voorafgaandelijke machti ging, van de voogdijoverheid, volgens hem, zou nodig zijn voor deze aankoop. Burgemeester Baert zegde dat het schepencollege in deze aangelegenheid enkel en al leen de belangen van de ge meente heeft willen dienen. Het dossier wordt nu verder onderzocht en het advies van een gespecialiseerd raadsman wordt ingewonnen. Eenparig werd het hoger bod dat het schepencollege had ingesteld goedgekeurd door de gemeen teraadsleden. Geheime zitting In de geheime zitting werd o.a. de tijdelijke aanstelling van mej. Nelis Eleonora als biblio- theekbediende aan de gemeen telijke openbare bibliotheek verlengd tot het einde van 1984. De heer Collier Herman, politieagent op proef, werd na zijn proeftijd, benoemd in vast verband. (bd) BIJ RECHTSMACHT OPENBARE VERKOPING VAN eiken eetplaats, salon, luster, gobelin, stofzuiger, lampadai- re op voet, schemerlamp, bronzen kandelaars, zwart/wit TV, keukentafel en -stoelen, gasfornuis, 2 zetels, frigo, enz. enz. Door het ambt van gerechts deurwaarder Albert Kochuyt ter markt van Dendermonde op maandag 9 juli 1984. te 10 u. voormiddag. Kontante betaling - zonder kosten. 27/587-AS DEFINITIEVE TOEWIJZING NA OPBOD VAN VILLA MET GROND te WAASMUNSTER Baverickstraat 19 Notaris Jan MULLER te Waasmunster, zal met het houden van één enkele zitdag definitief toewijzen: Enige koop: Een villa met afhangen en grond, gestaan en gelegen te Waasmunster aan de Bave rickstraat 19, ten kadaster ge kend Sectie A nummer 737/D groot 31 aren 11 ca. Onmiddellijk beschikbaar. Toegewezen op 5 juni mits 3.850.000 F verhoogd door opbod tot 4.100.000 F Bezichtiging: elke woensdag van 17 tot 19 uur, elke zater dag van 10 tot 12 uur DEFINITIEVE TOEWIJZING Donderdag 26 juli 1984 te 16 uur, in de feestzaal van het Gemeentehuis te Hamme, Markt. Eenieder is gerechtigd deel te nemen aan deze toewijzing, welke onherroepelijk zal zijn, en waarna geen ander hoger bod meer kan geschieden. Kandidaat kopers gelieven hun trouwboekje en gebeurlijk huwelijkskontrakt mede te brengen. Gehuwde kopers dienen bei den aanwezig of behoorlijk ge machtigd te zijn. Alle verdere inlichtingen ten kantore van de verkopende notaris Jan Muller te Waas munster, Kerkstraat 25. Tel. Naar aanleiding van het feest toespraak houden. van de Vlaamse Gemeenschap De Nationale Feestdag op 21 052/47.82.79. op 11 juli heeft het stadsbe- juli zal op volgende wijze wor stuur van Dendermonde vol- den gevierd: om 11 uur plech- gende plechtigheden gepro- tig Te Deum in de dekanale grammeerd: om 18.30 uur eu- Onze Lieve Vrouwekerk, charistieviering in de dekanale waarna optocht naar het oor- Onze Lieve Vrouwekerk, op- logsmonument op het Helden- geluisterd door de Sint-Grego- plein, waar bloemen worden riusgilde. Om 19 uur wandel- neergelegd en een défilé wordt koncerten in het stadscentrum gehouden, door de mu2iekmaatschap- Om 20 uur koncert op de Gro-/j pijen: K.K.H. Sint Egidius uit te Markt door de muziekkapel Sint-Gillis; K.H. Sinte-Cecilia van de Stedelijke Brandweer uit Grembergen en K. Lib. H. onder leiding van kapitein-ka- Sinte-Cecilia uit Baasrode, pelmeester P. De Corte. Om Om 20 uur is er een volksfeest 21 uur beiaardkoncert door de op de Grote Markt. Aan dit heer P. De Smedt, stadsbeiaar- feest verlenen de hogerge- dier. TE KOOP: Licht geschonden noemde muz.ekmaaiihlp- tie, bloemschikken om 17 nur J"™ pijen hun medewerking. is er de aankom,, van de rui- n.ï sXo'naS" Den" Prof. dr. A. Devreker, hoog- tere in de parochiezaal en om dermonde. Wij hebben camion om leraar aan de Rijksuniversiteit 18 uar >s er een barbecue (in- het salon naar huis te brengen, te Gent zal de gelegenheids- schrijven aan 175 fr.). emm-ao hc-ok-as (tel. 091/25.30.01). voor een geleid bezoek ge lieve men zich vooraf in ver binding te stellen met de mole- Op het gelijkvloers werd een informatiestand opgebouwd m.bt. de diverse aspekten van de Fauconniersmolen, waar men eveneens een folder en een serie van 10 gekleurde fo tokaarten kan bekomen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 5