Gemeentebestuur wil Kasteel Blauwendael op 22 september openstellen Zevende Hoevefeesten te Hamme Veel volk op Hamse feestmarkt Drie speelpleinen voor de prijs van één in Hamme Aalsterse Rode Kruishelpertjes kregen brevet 11 juli-viering groot-Hamme tradities i [fb Hamme Verlichte feestavondmarkten trekken nog steeds veel volk. Veel werkende mensen krijgen immers nooit de kans om naar de markt te gaan (vh) ONZE WEERSVERWACHTING Eerst zeer warm, later onweer en afkoeling Het wordt een warm weekend. Het hogedrukgebied dat dagenlang ten westen van ons land lag, en verantwoorde lijk was voor de koude noordelijke luchtaanvoer, schuift naar Duitsland op. Het stuurt thans warme zuidelijke lucht naar ons land. Het wordt zowel vandaag vrijdag als tijdens het weekend zonnig. Vandaag vrijdag kan het 23 graden worden. Tijdens het weekend wordt het 25 tot 28 graden en zondag is plaatselijk zelfs 30 graden niet uitgesloten. Intussen nadert vanover de Oceaan een storing die de voorste begrenzing vormt van koelere lucht. Zondagavond of maandag kan die ons land bereiken. De overgang gaat gepaard met enkele regen- of onweersbuien. Begin van volgende week wordt het opnieuw wisselvallig en frisser. De duivenlief- hebbers moeten tijdens het weekend met een zuidoosten wind rekening houden in de loop van zondag met onweers buien die zich van Normandië en Bretagne langzaam naar de Belgische grens zullen verplaatsen. EDM. Te Waasmunster wil men de procedure voor wijziging van straatnamen opnieuw doen starten. Volgens burgemeester Strobbe staat men tevens voor een algemene hernumme- nng van de woonhuizen. Naar verluidt zouden een 30-tal straten een andere naam krijgen. De voorgeschreven procedure is van die aard dat men pas over twee jaar een definitieve beslissing mag verwachten. Tydens het open baar onderzoek krijgt echter iedereen de kans om zijn opmerkingen kenbaar te maken, stelde burgemeester Strobbe. verbeteringswerken landbouwwegen, straat. Hollestraat en Heirweg deel ten van de E-3. Sommige tieleden waren van de Oude Heirweg Ruiter dringender ling toe is. Naast het moederplein, aan de kaai, op het gemeentelijk speelplein, zullen er dit jaar nog twee vakantiespeelpleinen bijkomen en aktief zijn, nl. in Moerzeke en in Zogge. In Moerzeke is onder impuls van de werking aan de kaai reeds een paar jaar geleden gestart met de vakantiespeelpleinwer- king. Het idee kinderen horen bij een bepaalde buurt en spe len daar ook, kreeg meer vorm. Laat de kinderen in hun buurt, waqf een buurt is een leefruimte, spelen is leven en maakt de buurt levendig. Zogge Net als in 1981 met het projekt Moerzeke, startte men in Zog- ge met een degelijk onderzoek i.v.m. wensen en mogelijkhe den omtrent een vakantie speelplein in Zogge. Oor spronkelijk had men de keuze tussen de Familiawijk of Zog ge. Maar al te gauw bleek dat deze laatste het meest geschikt was. Men hoopt in de toe komst nog andere kleine va- kantiespeelpleintjes te kunnen lanceren Men heeft ook moni tors Of monitrices nodig. Voor lopig zullen er enkele gedele geerd worden van het Kaai- plein, maar al wie 16 is en zich geroepen voelt kan kontakt opnemen met Jo Van den Bos sche, Kapellestraat 45, Ham me. De vakantiespeelpleinen in Hamme en in Zogge starten op 9 juli en lopen tot en met 24 augustus In Hamme kan men een ganse dag op het speel plein verblijven, in Zogge en kel in de namiddag. Voor in schrijvingen en onkosten kan Bossche, Kapellestraat 45 al- autobus voor Zogge en St. An- men zich wenden tot Marie- len te Hamme. Vermelden wij na vervalt door het ontstaan Jeanne Sillis, Achterhof 42, nog dat er een autobusdienst is van het nieuwe speelpleintje te Pat Van der Haeghe, Hofter- ingelegd voor Hamme-cen- Zogge. bossen 47 of tot Jo Van den trum en de buitenwijken. De (bd) Op het stadhuis te Aalst werden acht jongens en meisjes ontvangen ter gelegenheid van de overhandiging van het brevet van Rode Kruis helpertje. Acht kinderen die een bepaalde periode hebben ingezet om via teoretische en praktische lessen deze erkenning te bekomen. Zij waren de gevierden van de dag. Samen met hun ouders waren ze te gast op het stadhuis waar de brevetten werden uitgereikt. Dat ging uiteraard gepaard met de gebruikelijke toespraakjes en een kleine maar intieme receptie. De acht heipertjes zijn: Geert De Rijck, Geert en Gunther Callebaut, Carl Van Heddeghem, Peter Louies, Koen Verbeiren, Anne Van der Goten en Joris Van den Berghe. Traditiegetrouw wordt dit jaar 11 juli, de feestdag van de Vlaamse kuituurgemeenschap passend gevierd door het ge meentebestuur. Dit jaar zal de gemeentelijke 11 juli-viering volledig ver zorgd worden door eigen vere nigingen van groot-Hamme. Het wordt een echt zangfeest, met koorzang, solozang en sa menzang. Het Familiakoor, het St. Martinuskoor, de St. Pieterscantorij, het St. Renil- dakoor en het St. Lutgardis- koor zullen hun medewerking verlenen. De heer Emmanuei De Bock en mejuffrouw Gi- nette Willaerts zullen een prachtige solozang brengen. Ook een samenzang met de aanwezigen staat op het pro gramma. Verschillende liederen van Pe ter Benoit zullen uitgevoerd worden. Dit alles heeft plaats op vrijdag 6 juli te 20 uur in de Familia- zaal P. Vander Jeugdlaan te Hamme. Vooraf is er te 19 uur een eucharistieviering in de ernaast gelegen H. Familia- kerk. Moerzeke Ook het Davidsfonds Moerze ke viert traditiegetrouw haar 11 juli-viering. Op zaterdag 7 juli is er om 19 uur een eucha ristieviering in de St. Martinus- kerk die opgeluisterd wordt door het St. Martinuskoor. Te 20 uur is er een akademische zitting gepland met als gast spreker Jan Verroken, Burge meester Van Oudenaarde in de zaal De Vier Gekroonden, Koningsplein te Moerzeke. (bd) De oppositie was met akkoord Bovendien heeft men in Waas met de voorgenomen aankoop munster jaarlijks tussen de 50 van meubelen voor het kasteel en de 60 huwelijken Wat me Blauwendael. Ze protesteer- eigenlijk tegen de borst stoot is den vooral om het feit van de de kombinatie van de meube- gevolgde procedure. Voorzit- len, aldus raadslid Van Mele. ter Strobbe was van mening Raadslid Bocklandt was van dat aan dit kasteel een passend mening dat men er beneden meubilair moet worden gege- een paleis wil van maken en op ven voor de aktiviteiten die de verdieping een magazijn, daar zullen plaats hebben. Op We willen beslist op zaterdag 22 september wil het gemeen- 22 september gebruik maken tebestuur de ontvangst- en van de lokalen in Blauwcn- trouwzaal openen in Blauwen dael. Raadslid Verhofsté was dael, merkte burgemeester nofluauu r tl nuisic was wel akkoord dat aan de Stro^S5 °f' H?' gebouw zal binneninrichting van dit ge- g^tlderd versiering meentetijk gebouw, dat onze aaa~ gemeente een uitzicht moet ge- f b'ach' cn ,cen f""1, ven, aldus woordvoerder, er llcht'"« 221 8cP,aalsl iets degelijk moet worden voor aangekocht. Hij was echter We zullen eerst pnjs vragen en niet te spreken over het bedrag J,cs »a' 'a"lasie is laten we dat het schepencollege vooï d"™' blslo° bur8?m5?'" deze aankoop voorzag. Het S,,robbc dc. >"K"K>"lk= gaat hier om een bedrag van slc"'™"g .d"= daarop volgde 850.000 fr. met BTW, wal de ™™«P oppositie de voor gemeente uiteindelijk één mil- 8a»omen aankoopje vraag ,s joen fr. gaat kosten, stelde "u of het kasteel Blauwendael Verhofsté Hij stelde voor .1- °P b« omde van de maand les eerst eens te overleggen september met of zonder meu- met een binnenhuisarchimkt, m af l 8?ïf, 7Ï te overleggen wat passend is en Wcl.l,ch' '""j1 d" P""1 ,e™8 welke meubels men in kasteel °P de eerstvolgende gemeenle- Blauwendael zich het best zou- raad ,°P ""andag 2 |uli aan- den schikken. Schepen van fi- s,aand(: De oppositie ver- nanciën me, Mais haakte «erp tevens de voorgenomen hierop in en wees er op dat men hiervoor toch geen twee architekten kan aanstellen. Het is immers toch het sche pencollege dat de keuze zal moeten doen, merkte Schepen Maes hierbij op. Raadslid Bocklandt kantte zich tegen de aankoop van kostelijke meu belen, omdat volgens hem de zaal vier of vijfmaal per jaar zal gebruikt worden. Ook raadslid Hendryckx volgde dit standpunt. Burgemeester Strobbe wees er in zijn toelich ting op dat men in het kasteel over een kamer beschikt die in de stijl van Louis Seize is ge bouwd. Waardoor we eigenlijk geen keuze hebben. We heb ben hiervoor een gespeciali seerd architektenbureau aan gesproken. Gezien de stijl van het kasteel heeft men nood aan aangepaste meubelen. Dnippetteller Twee aspekten van de f herstelfase van de were nomie vallen op: de ontwikkeling van de t kaanse ekonomie en de voofl gezette spektakulaire groei vt 1 al de zone rond de Stille Ocei Daarbij treft vooral de vers de technologische verjongii in de VSA en de grotere V beidsinspanningen van de lai den rond de Stille Oceaan. Daf Special Products gaat voor het eerst in haar geschil denis vliegtuigkomponct ten ontwikkelen. Dat gebeui in nauwe samenwerking tW de Britse firma Dowty Roll Ltd, waarmee de Special Pro j ducts - divisie een ovcreM komst sloot voor de leverii van twee hoofdkomponenti voor neuslandingsgestellen vi de nieuwe Fokker 50. Hammenaar wordt priester gewijd Op zaterdag 7 juli wordt de heer Geert Cattrysse, wonen de te Hamme, Korte Geemstraat 1, te Gent tot priester gewijd. Samen met de jonge priester en zijn familie zal de parochiegemeenschap van H. Hart dit heuglijk feit vieren in het weekend van 14 en 15 juli. Programma: Zaterdag 14 juli te 17u30 samenkomst aan de woning van de priester met een korte hulde door de buren. In groep wordt de wijdeling dan begeleid naar de H. Hartkerk. Te 18 u. plechtige dankmis door de nieuwe priester, in koncelebratie met de parochiepriesters. Na de H. Mis volgt een feestzitting in zaal «De Zouaaf» met receptie voor de genodigden en de ganse parochiegemeenschap. Zondag 15 juli te 9 uur, dankmis, in het bijzonder voor en door de jeugd, gevolgd door een receptie in de Zouaaf- Om 11 u. dankmis waarop voornamelijk de vele vrienden en relaties van de nieuwe priester worden uitgeno- d'gd ,Bd) 8 - 6.7.1984 - De Voorpost Tydens het komende weekend organiseert de landelijke gilde van Hamme-Center voor de zevende maal de Hoevefeesten, op de hoeve van Desiré Van Avermaet, voorzitter van deze landelijke gilde, Zuybroeckstraat 7 te Hamme. Deze gilde telt momenteel 84 leden en is in Hamme bijzonder aktief samen met de steun van KVLV en de KLJ jongens en meisjes. Geschiedenis De Hoevefeesten zijn ontstaan in 1978 tijdens het jaar van het doip. Het bestuur van de lan delijke gilde van het center vatte het plan op om dit thema uit te werken in een tweedaags programma. Zo werd er een stoet georganiseerd van graan tot brood en waren er op de St. Renildewijk oude landbouw werktuigen te bezichtigen. In 1979 met als thema, jaar van het kind, werden de kinderen opgehaald met kar en paard, of met de traktor, om een bezoek te brengen aan ver schillende landbouwbedrijven. Ons dorp leeft, wij doen er wat aan, was de slogan in 1980. Op zaterdag 17 mei 1980 startte er op de hoeve van Serafien Ver- beke een fietsrally. Er was ook een optreden van de volks dansgroep Reintje Vos. In 1981 werd in de wijk Zuy- broeck het aksent gelegd op het dorsen. Voor de eerste maal werd deze periode ver legd naar het eerste volledige weekend van juli. Het kam pioenschap dorsvlegelen van Groot Hamme kende een suk- ses evenals de pollen-bak Tot in de vroege uurtjes werd er gedanst en gedronken. «Met reik mij je hand», waren de hoevefeesten opnieuw te gast in de Broekstraat. Een prachti ge folkloristische stoet «van melk tot boter», trok door de H. Familieparochie. Op 2 en 3 juli 1983 was er een traktorwij- ding en kon men een gigan tisch bedrijf bezoeken in de Broekstraat. Zevende Hoevefeesten Op zaterdag 7 juli start er om 14u30 een fietsrally «Hoeven- zoektocht». Inschrijving vanaf 14 uur. Het startgeld bedraagt 50 fr. en elke deelnemer krijgt na de rit een reuze pannekoek en misschien wel een mooie prijs. Om 20 uur start het reu ze dorsvlegelbal in de tent op de hoeve van Desiré Van Avermaet. Zondag 8 juli Dors vlegeldag, om 10u30 starten de schiftingen van het dorsvlege- Sedert het begin van deze eeuw beschikt Hamme over een wekelykse markt die elke zaterdagmorgen het centrum van de gemeente animeert. 9™. dit handelslevei verder te doen gedyen, werd op initiatief van de Wase Marktkramersvereniging overge gaan tot de organisatie van een jaarlijkse feestmarkt die dit jaar toe is aan haar dertiende uitgave. De datum van deze feestmarkt werd bepaald op de laatste vrydag van juni, wanneer de uitslovende examenperikelen achter de rug zyn en een verkwikkende vakantie voor de boeg staat. Het sukses van de avondmarkt ging by de plaatselijke middenstanders niet onopgemerkt voorbij. De winkeliers van de Kerk straat sprongen mee in de boot, door bij de avondmarkt aan te sluiten met een brade rie, intussen ook al toe aan haar lustrumuitgave. Dit jaar werd de jaarlijkse Hamse koopjesdag nog verder verrijkt met de deelname van de Peperstraat, Kapellestraat en Noordstraat, kortweg PKN, die zorgden voor enkele bijko mende attracties zoals gewicht- heffers, judoka's enzomeer. Te 19 uur had op het gemeen tehuis van Hamme een gemoe delijke receptie plaats, die ge meentebestuurders en markt kramers toelieten met elkaar van gedachten te wisselen. Burgemeester Baert was om ringd door schepenen De Gey- ter, Vincart, Van Cauwen- berghe. Van de Casteele en De Ruysscher, politiekommissaris Theo Rupus, verder oud- marktleider Frans Persiaux en de nieuwe marktleider, inspek- teur Pierre Heirwegh. De Marktkramers waren ver tegenwoordigd door voorzitter Jan van Mele, sekretaris An- dré De Meyer, public-relations Erwin de Meirleir, hulpsekre- taris Patrick Van Haut, Gus- taaf Rooms en Roger Uytter- sprot. Voorzitter Jan Van Mele be stempelde in zijn openingstoe spraak de markt van Hamme als een modelmarkt. Hij be dankte het gemeentebestuur voor de voorbeeldige samen werking met de marktkramers om zo eventuele moeilijkhe den van de baan te ruimen. Toch betreurde hij dat géén bestuurslid van de Wase Marktkramersvereniging een vaste standplaats heeft op de wekelijkse markt, wat een nog bere verstandhouding in de hand zou werken. De heer van Mele vestigde de aandacht op de belangloze inzet van André De Meyer en Patrick Van Haut, die de feestmarkt in goe de banen leidden. Tenslotte schonk de voorzitter het prach tige werk «Parels langs de Scheldekant» aan de burge meester en aan de politiekom missaris. De burgemeester bedankte voor het fijnzinnig geschenk en verzekerde, korrekt te onder zoeken of aan de wens van de voorzitter, nml. een be stuurslid van de vereniging op de markt te brengen, kan wor den voldaan. Dan stelde burgemeester Baert inpsekteur Pierre Heir wegh voor als de nieuwe marktleider van Hamme en dit in opvolging van de door de marktkramers geprezen Frans Persiaux, die vorig jaar de pen sioengerechtigde leeftijd be reikte. Bij het verlaten van het ge meentehuis konden wij nog maals konstaleren waarom de feestmarkt van Hamme zo'n geweldige bijval kent. Een goede bezetting van het aantal deelnemers met een grote ver scheidenheid van artikels, een massa volk, dat de hoekstenen van een suksesvolle avond markt. len twee- en drieslag, voor het kampioenschap van Vlaande ren. Om 13u30 is er een stoet die de oogst zal binnenhalen, via Zuybroekstraat, Spurt, Hooirt en Neerstraat. Om 14 u. start van de finale van het dorsvlegelkampioenschap van Vlaanderen. Om 20 u. op nieuw bal met radio Forest. Doorlopend is er een tentoon stelling op de hoeve over zaai en en planten. Men kan er oude en modeme landbouw werktuigen bezichtigen. Er is een optreden van de plaatselij ke KLJ afdeling met vendel- zwaaien, wimpelen en volks dansen. Demonstratie van ou de beroepen en een pollenbak door KVLV. Dorsvlegelkampioenschap Sinds enkele jaren hebben een aantal gilden en groepen terug de smaak te pakken gekregen van het vlegeldorsen. Vijf jaar geleden werd door de Lande lijke Gilde van Wuustwezel het initiatief genomen om een kampioenschap van Vlaande ren dorsvlegelen in te richten. Sindsdien trekt het reizend theater van dorsvlegelen door Hamme. In het Klein Hulst en omgeving trok de Sint-Pietersstoet weer door de straten. Ook de drie reuzen waren Vlaanderen. Vorig jaar werd ae partij (vh) dit kampioenschap georgani seerd te Essen. Voor de inrich ting in 1984 waren er twee kandidaturen, Hamme en Bokrijk. Al vlug bleek dat dit jaar Hamme het meest ge schikt leek. Rond dit kam pioenschap worden andere ne- venaktiviteiten ontsponnen in het teken van de Hoevefees ten. Dit was o.a. één van de voorwaarden. Er zal een kam pioenschap twee- en drieslag plaats vinden. Maar er zullen ook demonstraties gegeven worden in vier, vijf, zes en zevenslag. Het vlegeldorsen is, zoals het met vele andere din gen het geval is, een streekge bonden aangelegenheid. De manier van vlegelen, de lengte van de stok en de klippel, enzomeer. Door de federatie van vlegeldorsgroepen, die werd opgericht om een wild groei te voorkomen, werden reglementen uitgewerkt. Zon dag 8 juli starten in de voor middag de schiftingen van twee en drieslag. In de namid dag heeft de finale plaats, en ook de demonstraties van de meerdere slagen. Dit alles ka dert in de zevende Hoeve feesten. (Bd) Hamme. Désiré Cornelis (zittend links) werd dit jaar tot Sint-Pieter gekozen. De Hammenaars houden de ere (vh)

De Voorpost | 1984 | | pagina 8