TEMSE Nostalgie in stoetendorp Nieuwkerken-Waas Temses toerismegids voortreffelijke inventaris M Nieuwe speeltuin en trapfietsbaan op De Ster in Sint-Niklaas Waar komt Boudelomonument in Stekene? Verwaarloost Stekene wandelwegen Kouterfeesten te Zele EBrstc Steinbockmars 4000^1,^,, in Sint-Niklaas I K VAN 10 -13.7.1984 - De Voorpost Knap kijkboek In 1294 werd Onze-Lieve-Vrouw ten Bosse afgesplitst van de moederparochie Sint-Niklaas. Nieuwkerken was auto noom, zou dat bijna zeven ecuwen blijven en in de zeventiger jaren van onze eeuw opnieuw terugplooien in de moederschoot, Sint-Niklaas, om administratieve rede nen. Maar de mannen en vrouwen van 't Klompenma kersdorp, van deze met hofsteden en kastelen bezaaide vlek, spreken nog immer met veel fierheid over hun eigen gemeente, hun Nieuwkerken. Polderklokken. Zo pleegt Wallenhof, dringend aan een men, plagend, de inwoners te opknapbeurt toe. En de kerk omschrijven. Wat zoveel zeg- natuurlijk, want daar begon gen wil als lawaaimakers. Wie het allemaal. Mensen dan. Hoe echter beslist géén lawaaima- ze werkten (en in Nieuwker- ker in de letterlijke zin mag ken travakten ze destijds voor genoemd worden is de jonge al in de blokmakerij en in de uitgever-publicist Guido Smet. kantnijverheid), hoe ze mu- Een stille, maar tegelijk erg ziek maakten (bij fanfare De nijvere en vooral heel autoch- Eendracht), aan sport deden tone Nieuwkerkenaar. Hij rea- (voetbalklub SK Nieuwkerken lizeerde de jongste tijd al en- nu geschrapt uit het geheu- kele kijkboeken over Wase ge- gen deed het zo slecht nog meenten (Sint-Gillis, Melsele niet en renners als Lucien en vooral de indrukwekkende Naudts en Etienne Vercaute- uitgave over Elversele). ren mochten er wezen), pintjes Nieuwkerken, mijn dorp», dat pakten. heel onlangs op de markt Wie dit knusse kijkboek door kwam, werd óók bij het neemt ervaart dat het z'n dyna- Streekboek-Nieuwkerken uit- miek ontleent aan de menselij- gegeven en het lag voor de ke inbreng. Prachtfoto's staan hand dat Guido Smet zélf voor in dit boek van eeuwelingen en tekst en uitleg zorgen zou. plaatselijke figuren, melding Deed hij ook. wordt gemaakt van Polleken De Schrijver of Bertha van de Fie Kapel en de Siska Krempes. Danig veel promi- Met brio stelde Guido Smet dit nenten, beroemdheden zijn er van nostalgie vervulde boek in Nieuwkerken nimmer ge samen. Hij speelde eéa thuis- weest, op priester-dichter Ge- match ditmaal en blijkt on- ry Helderenberg na dan, of klopbaar. Ook al hebben Maurits Coppieters, Lea Step- ènderen vóór hem al aandacht pe en de familie EUegiers in besteed aan het historische of wat recenter tijden. De gewo- monumentale van O.L. ne man, de gewone vrouw Vrouw-ten-Bos, zoals Remi komt hier dus nadrukkelijk Van Goethem die ooit een wel aan bod. negendelige «Geschiedenis Starring in dit boek is Fie Ka- van Nieuwkerken-Waas» op pel (1857-1942), met haar ech- de markt bracht of Guido's te naam Sofie Van Nieulande. broer Werner die in 1975 door De cafébazin, moeder van hobbyklub De Verzamelaars- liefst zestien kinderen, hielp vrienden een beknopte schets op 't Zoetwater de dorstigen van z'n gemeente liet uitgeven, laven, haar etablissement was Bovendien verscheen bij uitge- een trefpunt. Er was ook de verij Ten Bos. in '82-'83 het Siska ofte Alfons Windey, die dubbelboek «Kijk op Sint-Ni- in 1952 in gezelschap van Ma klaas» over de héle fusiege- thilde Verbeeck z'n gouden meente Sint-Niklaas en (al- bruiloft vierde en ter wiens eer weer) Guido Smet en zijn team een indrukwekkende optocht besteedden toen ook, vanzelf- gehouden werd (een handvol sprekend, aandacht aan fotografische impressies daar- Nieuwkerken. van vind je in het boek). In «Nieuwkerken, mijn dorp» is Nieuwkerken werd overigens gebouwd op de twee voor de n.a.v. omzeggens élke gele hand liggende pijlers: mensen genheid een stoet gehouden en dingen.. Dingen, daarmee (heeft men dèèrom geen be- bedoel ik gebouwen: de onver- hoefte aan karnaval in 't mijdelijke statie, molens, dorp?). Optochten ter ere van tuinen en kastelen, hofsteden, de missies, van de bevrijding in In het fokus staat hier de acht- 1945, van de aanstelling van tiende-eeuwse Spaanse hoeve Theodoor Nijs (1947) tot nieu we burgervader. Een retroboek zonder klasfo to's is zoals Nieuwkerken zon der klompen. De terugblikop- namen uit de jaren twintig en dertig ontbreken dus niet. Ook in beeld hoerengilde en kajot- sters, veloklub Hoop en Vreugd, fanfare De Een dracht. Verhaald wordt over eeuwelin- ge Elisabeth Lucia Apers, die in 1938 honderd werd. Er volg de een... stoet. Verteld wordt ook van Alois Janssens, die in 1956 op 105-jarige leeftijd overleed, maar dan in Chica go. Zijn eeuwfeest werd zo waar op televisie gebracht. Volks vooral De stoomtram tufte door Nieuwkerken, vormde een belangrijke schakel des tijds. Een merkwaardig zicht van de omgeving van het station is in het boek opgenomen, er staan ook foto's in van de wijk De Ster. Als je dit boek in je prent lijkt het wel of de geschie- Nieuwkerken. Het centrum van OLVrouw-ten Bosse denis, de 'grote evenemen ten', aan Nieuwkerken is/ zijn voorbijgetrokken. De Engelsen ten strijde in 1436 (in hun strijd tegen de Fransen) en de kerk die in 1646 door brand werd ver woest, dat wel, maar voor het overige weinig ophef makends. Rustig pleisteren dus in Nieuwkerken. Feest vieren: Kasseikeskermis, de Uilenspiegelfeesten en zo, en dan dat grote aantal stoeten. Een en ander bood de auteur de gelegenheid, z'n aandacht toe te spitsen op wat je het 'echte leven' van zo'n dorpsgemeen schap noemen kan, op des Siska's gouden jubilee of op 't nijvere gewroet der blokmakers. Maar ook deze zo hechte gemeenschap pakt het nu 'moderner' aan, het zou kunnen dat het vroeger gezelliger was in Nieuw kerken. Hoe gul, hoe glo rieus vaak het er toeging, zo rond 1900 en in de jaren tot na de tweede werel doorlog, heeft Guido Smet op briljante wijze weten in reliëf te zetten. Een boek van godsvrucht en knus heid, van vrede en vertier. Wouter Vloebergh Nieuwkerkenmijn dorpis een uitgave van Het Streek- boek. Guido Smet stelde sa men. Gewone uitgave 850 frank (stevige omslag, mooi in gebonden) Formaat 22 x 28 cm., 128 blzn. Er zijn nog een beperkt aantal luxe uitgaven te verkrijgen (kunstlederen kaft met goudstempel) tegen 995 frank. Te verkrijgen: Vrasene- straat 75 in 2770 Nieuwkerken, tel. 031777.75.58 of 777.22.16. De uitbouw van de nieuwe speeltuin op De Ster in Sint- Niklaas is in een tweede faze getreden. Het ligt immers in de bedoeling van de v.z.W. om in een vijfjarenplan deze speeltuin uit te bouwen tot één van de belangrijkste rekreatieve voorzieningen. Deze speeltuin werd aangelegd in de vorm van een ster met een diameter van 80 meter. 2000» houten paaltjes omzomen de 2.000 kubieke meter rijnzand, die op een gedraineerde onderlaag werd opengespreid, ten einde moddervorming en plassen te voorkomen. In deze ster vorm wordt een speeldorp gerealizeerd volgens de nieuw ste normen. Duurzame houtsoorten uit de Skandinavische landen en roestvrij staal vormen de basis van de diverse toestellen die in een kringloop aaneen werden gebouwd en tevens door kleurdifferentiaties een fraai uitzicht bieden. Thans staan als speeltuigen ter beschikking: 2 kabelbanen van tweehonderd meter lengte en mvariërende hoogte voor start en aankomst zodat zowel oudere als jongere kinderen van deze banen gebruik kunnen maken; drie glijbanen in roestvrij staal en variërend in hoogte, één springmatras; twee kettingbruggen en twee stalen netten beveiligd met polyethyleenbuis; en verder een aantal andere nieuwe toestellen. De toestellen voor kleuters, nu nog opgesteld in de stervorm, zullen later in de onmiddellijke nabijheid wor den overgebracht zodat een zekere scheiding voor jonge ren en oudere kinderen tot stand wordt gebracht. Rond het geheel wordt later een beplanting aangelegd en zullen schuilplaatsen beschutting bieden tegen zon, wind en regen. Verder werd een nieuwigheid op rekreatief gebied gereali seerd op het Recreatieoord De Ster. Dat betreft de trapfietsbaan voor kinderen. Op een parcours in asfalt, beveiligd door vangrails en met een lengte van 450 meter, kunnen de kinderen met 20 trapfiet sen een nieuw avontuur tegemoetrijden. Het parcours varieert in hoogte tussen nul en anderhalve meter, een zestal haarspeldbochten vormen een moeilijkheidsfaktor bij het berijden van de baan. Momenteel ziet de trapfietsbaan er nog wat kaal uit, maar daar zal geleidelijk aan verandering in komen door een aangepaste beplanting en ook door de aanleg van de botenbaan die op twee plaatsen onder de baan doorloopt. Deze trapfietsbaan, naar een ontwerp van de diensten parken en plantsoenen, werd op uitzondering van de aardharslaag, geheel door de dienst openbare werken van de stad en het personeel van het rekreatieoord De Ster aangelegd. De prijs bedraagt overigens 20 fr. per rit. Ook voor de aanleg van de speeltuin was de dienst openbare werken van de stad en het personeel van de v.z.w. De Ster geheel verantwoordelijk, dit met uitzonde ring van de plaatsing van de speeltoestellen. M.N. Stekene-Klein-Seinaat. Heel wat mensen zijn van mening dat het op te richten Boudelomonu- ment best tol z'n recht zou komen nabij de Boudelohoeve (gremar) Tijdens de laatste algemene ledenvergadering van de Stekense Kulturele raad dienden de aanwezigen twee adviezen uit te brengen. Merkwaardig was wel dat de straatnamen waarover diende te worden geadvizeerd, reeds waren goedgekeurd in de gemeente raadsvergadering van vorige maand! Een tweede advies betrof het oprichten van een monument naar aanleiding van de opgravingen naar de abdij van Boudelo in Klein-Sinaai. Bij dit tweede advies waren de meningen nogal verdeeld... Straatnamen Het eerste advies betrof dus twee nieuwe straatnamen in de wijk tussen Kerk- en Molenbergstraat in Stekene-Centrum. De nieuwe straten een plannetje werd rondgege- ven zullen voor de toekomst Bremstraat en Klaprozenstraat gaan heten en deze namen passen inderdaad bij de reeds bestaande zoals Vlasbloem-, Korenbloem-, Ranonkel- en Paardebloemstraat. Ondanks het feit dat deze namen reeds waren goedgekeurd door de verkozenen van het volk! kwamen geen opmerkingen en werd eenparig gunstig advies gegeven. Monument Een tweede advies betrof het oprichten van een monument in Klein-Sinaai ter herinnering van de opgravingen naar de Boudelo-abdij. Dit op voorstel van de heer De Belie, voorzitter van V.O.B.O.V. en leider van de opgravingen. Men opteerde voor de inplanting van het monument in de Boudcloowijk te Klein-Sinaai zelf omdat, daar het zwaartepunt van de opgravingen heeft gelegen én omdat zo'n monument de wijk zelf zou opfleuren. Ook opteerde men voor één en dezelfde stijl, namelijk de gotiek, daar er nu in het voorontwerp een mengeling van verschillende stijlen aanwezig zou zijn: zowel spits- als platbogen. Iemand had zelfs de indruk dat het op een grafmonument leek. Ook was het bestuur van de kultuurraad van oordeel dat, zoals de heer De Belie het voorstelde, het monument té ver van de bewoonde wereld zou staan aan de fiuidige Boudelohoeve. Vooral de plaats ontlokte nogal wat diskussie: al-dan-niet aan de ingang van de wijk langs de Koebrugstraat waar destijds de ingang van het klooster zou zijn geweest. Er werd echter benadrukt dat de associatie moet blijven bestaan met datgene wat nog bestaat, dus de Boudelohoeve. Iemand dacht dat zo'n monument in een wijk té veel gevaar loopt vanwege de spelende kinderen (beschadiging) zodat er een voorstel kwam om een referendum te houden bij de plaatselijke bevolking. Dit lokte echter de opmerking uit dat het geen kwestie is van demokratie... Over het financiële aspekt vernamen we nog dat de heer De Belie suggereerde dat het gieten en metsen van de fundering, het optrekken van het monument zelf zou dienen te geschieden door een vakman, eventueel door iemand die het gratis zou doen. De materialen en beelden zullen gedeeltelijk worden geschonken door De Belie en zouden grotendeels afkomstig zijn van de opgravingen zelf. Gremar Vorige week had in Groot- Stekene een algemene verga dering plaats van de gemeen telijke kulturele Raad. Uit de verschillende verslagen ont hielden we dat het bestuur van de gemeentelijke kultuurraad een onderhoud had gehad met het gemeentebestuur. Daar werden ondermeer de kosten besproken van de 11-julivic- ring en van de toeristische bro chure. Ook verkreeg de raad dat de gemeente zorgde voor de plaatjes met daarop de tekst «Hier snijdt R.W. 60 uw ge meente in twee». Verder kreeg de raad op papier dat adviezen voortaan schriftelijk en afzon derlijk moeten worden gefor muleerd. Wandelwegen verwaarloosd? Blijkbaar vormt het onder houd en instand houden van de gemeentelijke wandelwegen nog steeds een probleem. De voorzitter betreurde o.m. het feit dat verschillende routes niet of te weinig worden on derhouden Zo werden de bra men langs de Stropersroute te laat weggewerkt, zodat de wandelaars van de Nieuwkerk- se Klompentochten die ge bruik maakten van een deel van deze route niet op de voorziene wegen konden stap pen en noodgedwongen op de naastgelegen akkers dienden te gaan. «Een blaam voor Ste kene», meende de voorzitter. Later op de avond deed het bestuur, bij monde van be stuurslid Aerts, een dringende oproep om verwoesting en/of verdwijning van de signalisatie van de Stekense wandelwegen te melden. Dit natuurlijk ten einde nieuwe bewegwijzering aan te brengen, zodat deze wandelpaden blijvend kunnen gebruikt worden. De bemerking dat in een wegje in «Den Bekaf» plots grove keien waren gestort ten voor dele van de auto's en dat daar door fietsers en wandelaars on mogelijk nog gebruik konden maken van dit mooie wegeltje, bracht een kleine diskussie op gang. Uiteindelijk bleek dat de eigenaars van het nabij gele gen kafeetje deze stenen had den aangebracht, met toestem ming van het Stekense ge meentebestuur. De bemerking dat, wanneer ook deze keien niet meer zullen voldoen aan het snelle gemotoriseerde ver keer in dit bos, daarna het aanbrengen van een vaste weg- bedekking volgt (asfalt of iets dergelijks) kon de voorstan ders niet tot andere gedachten brengen... Gremar De organisatoren van de Kouterfeesten te Zele zijn aan hun 21e editie toe en om hun meerderjarigheid te vieren, zorgden ze voor een uniek ontspanningsprogramma. Als hoofdschotel is cr vrijdag Van Rob Denijs en zijn orkest. 13 juli om 20 uur het optreden oe inkom is vastgesteld op 300 F en 250 F in voorverkoop. Kinderen tot 12 jaar betalen Ik neem de pen ter hand ™»,e,dag uj«ii Breugelavond en een kaarting Naar aanleiding van Uw artikel in De Voorpost van 29 juni en De Cirkel van 4 juli) met als titel «Eerste Internationale St- Niklase Steinbockmars verdient nodige krediet», samengesteld door dhr. M. Naudts, toch gaarne volgende rectificatie. Met alle waardering voor het artikel bent U foutief geïnfor meerd Volgens Uw informatiebron zou men in 1977 begonnen zijn met twee dit is fout. Op 28.08.1977 namen vier St- Niklazenarcn voor het eerst deel aan de negende Stein- bockmarsch. Dit waren de heren M. Keppens, F. De Pauw, J. De Pauw en A. Florijn. Mijn inschrijvingskaart droeg het nr. 0417. Een tweede opmerking gaat over dc nodige steun. Dc eerste firma die ons steunde in 1977; was de firma Ets. De Ronde Drubbcl, gelegen op de Yzerlaan 7 te Antwerpen. De firma voert de naam Steinbock, als verkopèr van heftrucks- graafma chines en dergelijke. Onder de vorm van steun verstaan we hier dc Steinbockzelfkle- vers die prijken op de wagen van iedereen die lid is van de Steinbockvereniging, de batches op onze trainingspakken of T- shirts, en de Steinbockspeldjes, die echter niet meer voorradig zijn. Dc firma Steinbock stelde ons die steeds gratis en belange loos, sinds 1977, ter onzer beschikking. Het doel van dit schrijven is u juiste informatie te laten publiceren, en waardering te geven, en te behouden voor de eerste steun. Dit schrijven is vrij voor publikatic, met dank voor Uw aandacht en nogmaals waardering voor dhr. Naudts. op de rol. Op zondag 15 juli maken folklore en oude ambachten de hoofschotcl uit. Van 10 tot 13 uur kindermarkt en cyclobal. Vanaf 14.30 u. komen de oude ambachten aan hun trekken met o.a. haarkappcr 1900, houtsnijders, lederbewerkers, kantwerksters (naald- en klos- kant), stoelcnvlechtcr, man- denvlcchtcr, blocmenmaak- ster, zeeldraaiers, spinners, de bewerkingen van vlas tot kant, karnen op grootmoeders wij ze, schilders, beeldhouwers, kuipers, kaarsenmakers. Tus sendoor zijn er optredens van volksdansgroepen en van het Zcelsc majorettenkorps «The Blue Girls». Om 20.30 u. ver zorgt dc tyrolerkapelle Den Book hamer de familieavond. Op maandag 16 juli vanaf 15 uur wordt de derde leeftijd uitgenodigd en zij krijgen als attraktie Eddy Wally. Het sluitstuk van de vijfdaagse Kouterfccstcp is het opttreden van Will Tura op dinsdag 17 juli om 20 uur. BENO TOERISTISCHE GIDS Voortreffelijk werkdokument, die 42 pagina's dikke toe ristische gids van Temse. Het is de eerste maal dat zo'n inventaris tot stand komt en meteen is het een schot in de roos. Of een schot in het hart, want *lk hou van Temse werd met minzame hartjes afgeboord op de cover. De gids weerspiegelt veel landschappelijk waardevols en kultu- reel-historisch moois, is tegelijk de neerslag van heel wat bekommernis om het in stand houden, om het promove ren ook van dat erfgoed. Kundige struktuur Dit soort publikaties ademt vanzelfsprekend chauvinisme uit, fierheid om wat men ter plekke aan attraktiepolen te bieden heeft. Ook Temse spreidt via deze uitgave dat gulle gevoel tentoon, men gelóóft in het lokale patrimonium, jn de expansiemogelijkheden van het toerisme langs de Schelde. Burgemeester Van Riet en gemeentesekretaris Amelinckx hebben het in het voorwoord overigens over het verruimde informatiebeleid en de herwaardering van het toerisme, waar men zich al een poos met veel gewicht op aan het toeleggen is. De gids als hefboom dus, als instrument waarmee op nog méér uitstraling gemikt wordt. Het gemeentebestuur heeft het meteen heel professioneel aangepakt, zowel inzake inhoud en vormgeving als op gebied van financiering van deze huis-aan-huis verspreide uitgave. Middels advertenties worden de aanmaakkosten gereduceerd. Luxueus is deze gids niét uitgegeven, beslist niet in de trant van de toeristische monografie die onlangs over Lokerén werd gerealizeerd en die m.m.v. de Oost- vlaamse toeristische federatie tot standkwam (en ook dank' zij veel sponsorship). Toch is het een fraaie bundel, opvallend goed gestoffeerd overigens. Daaraan zal de inbreng van Linda Van Buynder en Luk Dc Ryck niet vreemd zijn. Dit duo kon rekenen op dc medewerking van een gedegen adviesraad. De foto's van Alex Suanct mogen gezien worden, het omslagontwerp van Anneke Rombaut is sober en goed. Mij-spreekt in deze gids vooral aan de heel handige rubricering. Acht hoofdstukken werden voorzien: algeme ne toeristische aantrekkingspuntcn; kunsthistorische ge bouwen en kulturecl patrimonium: landschappelijk, mani festaties en feestelijkheden; sportmogelijkheden, (gastro nomische) specialiteiten: verblijf en gastronomie, en alge mene informatie. Sommige zaken kom je natuurlijk in meer dan één rubriek tegen, de samenstellers hebben dat opgelost door te verwijzen, op die manier is er géén overlapping. De gegevens over kapellen (in vedette Amclberga, da's logisch), hofsteden, beeldhouwwerken, musea enz. zijn akkuraat, historisch verantwoord. Zo weinig mogelijk aspekten werden over het hoofd gezien; zo werd o.m. ook aangeduid wanneer je de veerdienst Ticlrode-Hamme (Bunt) benutten kan, welk speelplein met zandbak toege rust werd en wie het patent heeft op de sleutelkoekjes, het plaatselijke gebak. Geïntegreerd in de gids werden dc inmiddels tot stand gekomen wandelpaden, fiets- en autoroutes. Centraal in deze publikatic een overzichtelijk stratenplan van Temse, met verklaring van de symbolen. Maar de deelgemeenten konden er net niét meer bij, op dit plan. Fraaie mozaïek Wat staat cr nog niét in deze gids? Weinig. Een luikje over ambachten (pottenbakker, mandemaker, klompenmaker) had gemogen, wellicht ook wat meer gegevens over welzijnsinstellingen. Het lag natuurlijk niet in de bedoe ling, een sociaalekonomische doorlichting van Temse samen te stellen en men heeft zich dus beperkt tot b.v. een kort signalement van de Boelwerf of een melding van de wekelijkse marktdag. Toerisme omvat in principe zowat hlles, maar een uitgave als deze moet noodgedwongen worden beperkt tot een eerste kennismaking. En zoals al gesteld is die inzake kulturecl erfgoed allerminst opper vlakkig, wel integendeel. De bibliografie aan het slot van deze gids geeft aan hoe men gewroet, geselcktcerd, herschreven heeft. De samen stellers gingen niet over één nacht ijs. En als je zo'n kundig gcstrukturcerd werk aanbiedt is het wellicht niet nodig (men heeft dat dus ook niet gedaan), een index op tc nemen aan het slot. Je vindt via de huidige presentatie wel vlot genoeg je weg. Ten volle kan ik de in het voorwoord geopperde bewering beamen dat «ik hou van Temse» een fraaie mozaïek is van de schilderachtige merkwaardigheden en kleurrijkheid van deze gemeente Want belangrijker nog dan het voorlichten over al dat fraais is dc vraag of Tcmsc over wel genoeg attraktiepolen, over voldoende toeristische ver scheidenheid beschikt, en na lektuur van deze inventaris kom je onvermijdelijk tot de konklusie dat vrijwel üllc elementen voorhanden zijn om Temse (opnieuw) uit te bouwen tot een toeristisch centrum, aan de Schelde. Veel water, veel groen, monumentale bouwsels, dynamische sfeer, een gevuld festiviteitenlijstje. Er roert dus entwat in toeristisch Temse, op gebied van toeristisch beleid. Da's zó te merken aan deze mooie brochure. W.V. Examenuitslagen Rijksleergangen voor Technisch Onderwijs te Melle Eerste leerjaar: met onder scheiding: Veronique Rom- bout uit Zele. Tweede leerjaar: met grote on derscheiding: Elisabeth Van Geem uit Aalst; met onder scheiding: Carla De Smet uit Aalst en Katleen Daem uit Nieuwerkerkcn; met voldoe ning: Alice Dc Gols uit Lede. Derde leerjaar: behalen het brevet van dc HSBL-aftlcling «bloemen schikken en binden» met onderscheiding: Ghislaine "Wgmans uit Bcveren-Waas.

De Voorpost | 1984 | | pagina 10