VW-Donkmeersekretaris Kamiel Moerman: evenwicht tussen natuur en aktieve rekreatie Ziekennoveen Ie Dendermonde Dendermonds station nu ook vanuit Sint- Gillis bereikbaar Waasmunster voelt weinig voor karnaval Dendermondse raad schorst politie-inspekteur Stralen krijgen andere namen te Waasmunster Garage Van den Abbeele vierde trouwe werknemers Naar Appels jaarmarkt De VW-Donkmeer stelde vorige zaterdag het programma voor van de komende Waterfeesten op zaterdag 4 en zondag 5 augustus. Sekretaris Kamiel Moerman maakte van de gelegenheid gebruik om bijzonder harde taal te spreken in verband met de «Nieuwdonk», een gedeelte van het donkgebied dat nog in aanleg is. Blijkbaar viel deze toespraak in goede aarde by DDS-direkteur Herman Rupus, want die replikeerde dat «Nieuwdonk» in 1985 toegankelijk zal zijn voor het publiek. Burgemeester Van Sande bleek ook akkoord met de visie van de VW. Hy hoopte dat er JJ™'. Eersti vaststellingen kompromis tussen'natuurbe- zo snel mogelijk een einde zou komen aan de tribulaties die veroorzaakt worden door hebben ons gesterkt in de houd en rekreatie. zogenaamde milieubeschermers. - - Hierna volgen uittreksels uit de toespraak van de heer Moerman. vensbelang is. Plaatselijke mi- bij de aktieve rekreatie houdt lieugroepen laten het voorko- komt aan zijn trekken, men alsof onze eigen bevol- Anderen, de rustige naturen, king de dupe zal worden van kun en genieten van ontspan- Nieuwdonk. Ik twijfel er niet nende voettochten in Nieuw- aan dat deze mensen-oprecht donk en Berlare-Broek. Op menen dat zij gelijk kunnen die manier ontstaat er een Het zal U allen niet onbe- 175 ha kocht van baron de Gemeenschap in 1983 door lend zijn dat de jongste tijd uit Crombrugge de Picquendaele Professor Dr. Gijsels een stu- verscheidene hoeken een hetze om er een rekreatiecentrum die opgesteld over het natuur- losbrak rond de uitbreiding tot stand te brengen dat nieu- behoud en de rekreatie rond van de toeristische mogelijkhe- we mogelijkheden biedt zodat het Donkmeer Er werden den in en rond het Donkmeer- het Donkmeergebied zich ver- toen vier scenario's, vier ver- gebied, namelijk het domein der zou kunnen ontplooien tot schillende uitbouwmogelijkhe- Nieuwdonk. een toeristische attraktiepool den vooropgesteld. Tot onze Wij hebben daar een eigen van bovengewestelijk belang, spijt hebben we moeten vast- visie op die misschien niet een optie die ondermeer is te- stellen dat nergens rekening is steeds gelijklopend is met de rug te vinden op het ontwerp gehouden met de belangen van meningen van sommigen. U gewenstplan Dendermonde. de bestaande horecasektor, de weet dat de interkommunale Intussen werd in opdracht van tertaire sektor die voor een DDS in 1972 een domein van het ministerie van de Vlaamse gemeente als de onze van le- Berlare. In de Eendenkooi kwam veel volk opdagen voor de opendeurdagen (jj) Meer dan honderd jaar geleden, om precies te zyn in zieken, voor de wereldvrede, 1877, werd in het Begijnhof van Dendermonde een en de geestelijke noden van 8cncc' Lourdesgrot gebouwd. °ns volk. Oude traditionele en Zeer snel werd de Mariadevotie in het Dendermondse ["oderne Marialiederen wisse- wordt voorteezet zullen rw. "i' i rond die grot gekristalliseerd. En toen in de twintiger '•JÏÏÏÏJ'ïS middenstander, en bevolking gemaakt om overtuiging dat het net anders- Er wordt verteld en geschre- om wordt. Vorig jaar reeds ven, geroddeld en geïnsi- hebben we kunnen meemaken nueerd. We willen de aandacht dat talrijke bezoekers neer- vestigen op de opties die VW- streken in de buurt van deze Donkmeer reeds meer dan tien waterplas. Op bepaalde mo- jaar geleden nam en op papier menten was de volkstoeloop zette. Om het geheugen van gewoon overweldigend. Het bepaalde nieuwlichters en waren dagjesmensen die wel- baanbrekers een beetje op te licht vroeger ergens anders frissen, zetten we er enkele op naartoe trokken, doch nu de een rijtje. We zegden toen dat weg naar het Donkmeergebied in het licht van de ekonomi- ontdekten en er hun gading sche ontwikkeling van de vonden. streek de bestaande bedrijven Uitgerekend 35 ha in dat nieu- uitbreidingsmogelijkheden we domein worden voor het moesten krijgen. We pleitten publiek opengesteld. Men kan voor een ekologische aanpak zich afvragen welke schade aan van het Donkmeer zelf en voor de natuur zou kunnen worden een urbanistische en toeristi- toegebrach. De fervente sche studie, voor een BPA, het tegenstanders van Nieuwonk in toom houden van de wild- verliezen één grote en niet weg bouw en voor een evenwichtig te cijferen waarheid uit het uitbouwen van de zones voor oog: in de fusiegemeente Ber- aktieve en passieve recreatie, lare blijven nog zo'n 400 ha Wat is er van geworden: het groen over waaraan niet wordt voorontwerp van BPA is er. geraakt. De rioleringen waarvan toen Ik vraag in alle oprechtheid: sprake eveneens, waar in onze provincie is nog zo'n grote groene long te vin- Het zuiveringsstation ten Zui den? Men kan zich trouwens den van het meer is in aan- de vraag stellen waarom be- bouw, de plannen voor de oe- paalde mensen de verdere ont- verversterkingen wachten in plooiing van het Donkmeer- Brussel op de goedkeuring, toerisme in de weg willen doch dat het in orde komt staat staan: zogenaamde milieube- voor tachtig procent vast. De schermers zouden de laatsten Eendenkooi steekt in een nieu- moeten zijn om een beschuldi- we kleedje en we danken daar- gende vinger naar anderen uit voor vooral schepen Maurice te steken. Of zijn zij het soms Pensaert die bewezen heeft dat niet die zelf onvergunde bui- met bescheiden middelen zeer tenverblijven hebben staan in veel kan worden gerealizeerd. natuurgebieden? Wellicht wil- Er gebeurt in de Eendenkooi len ze alleen maar zichzelf be- mettertijd nog meer. schermen en de zoekende mas- Het op peil brengen van het sa in de kou zetten. Er kan niet vissenbestand gebeurt regel- naast de realiteit gekeken: de matig. Wat het uitbaggeren huidige Donkmeerbuurt en van de sliblaag in het Nieuwdonk vormen samen één Donkmeer betreft, staan we momenteel voor een alsnog niet te nemen hindernis: finan- Als het afremmen van Nieuw- deel is het een harde dobber. Al geruime tijd wordt er vanuit het Dendermondse aangedrongen om het station rechtstreeks bereikbaar te maken vanuit Sint-Gillis door middel van een doortrekking van de persoontunnel. In 1983 werd deze tunnel weliswaar verlengd tot aan de Vondelbeek, kant Sint-Gillis, maar het sluitstuk van de operatie: de aanleg van een brugje over de Vondelbeek, van een parking voor fietsen en auto's en van een toegangsweg naar de Hemelstraat blijft nog steeds achterwege. Nu het IC-IR plan met aantrekkelijke snelle verbindingen vanuit Dendermonde meer reizigers lijkt aan te trekken, zijn de verkeers- en parkeerproblemen er rond het station Dendermonde alleen maar verergerd. De NMBS zal in september van dit jaar nog een aanbesteding uitschrijven voor de aanleg van de brug, de parkings en de toegangsweg en de verwezenlijking zal volgend jaar kunnen gebeuren. De noodzakelijke gerechtelijke onteigeningen.vormden een beletsel om de werken reeds vroeger aan te vatten. De inwoners van Sint-Gillis en Denderbelle zullen dus in de loop van 1985 het IC-IR station van Dendermonde vlugger en veiliger kunnen bereiken, terwijl aan de noordkant weer tal van parkeermogelijkheden voor andere reizigers zullen vrijkomen. jaren de Diocesane Lourdesbedevaarten. van start gin- £m«dSd w^Tgel^-' gen, werd gedurende die zomerbedevaart een «Gebedsno- deDi elke avond door veen voor de Zieken» gehouden in het Begijnhof. de dupe van de historie wor den en niet omgekeerd zoals deze verlichte geesten durven «r»dere pastoor van het dekanaat. On 74 inli hnuH >n «t#. Hon verkondigen. Met Nieuwdonk Juist voor en gedurende de In 1983 staken de «Vrienden ,p ,~ri 'UV "°"ae"als volwaardig recreatiedo- jongste wereldoorlog was de van het Begijnhot. de koppen voo^^e8aa,, opkomst zo groot, dat men er bij elkaar, en werd een kleine on„ de mensen niet kon opvangen: poging gewaagd Geen publici- "opcn goeaf duizend en méér mensen teit, alleen wat vrienden en van het Dendermond- stroomden toe in een kerkje kennissen werden aangespro- ?CV me' alken zullen te dat er nauwelijks een goede ken. De ODkomst werd weer 70 I n blJ de_*lBegijnhof- dat er nauwelijks een goede ken. De opkomst werd weer 70 honderd kon bevatten. tot 80 mensen, één keer boven fec*,cn* van 24' 25 cn 26 *u" Met de kultuurkrisis rond de de honderd Van 16 tot 24 juli zeventiger jaren, en de weer- eerstkomende houden we weer slag ervan op het geloofsleven, onze Lourdesnovecn. Terwijl verloor de bedevaart veel van de echte bedevaarders naar de mein naast de bestaande toe ristische infrastruktuur, kan er een uitstekend evenwicht en éen prachtige wisselwerking tot stand komen: wie het meer gemaakt om op alle invalswe gen naar het Donkmeer rich tingsaanwijzers aan te bren gen. We danken hiervoor ze ker het gemeentebestuur van Berlare, en de goede samen werking van Provincie en Bruggen en Wegen...» Sekeretarls VW Berlare. Ter gelegenheid van de opendeurdagen in de Eendenkooi konden de belangstellenden gratis meevaren met de veerboot van de heer Van Kerckhove (jj) gustus (onder andere voor het herstel van onze memorabele grot die in puin valt!). Maar dat ze zeer talrijk mekaar zul- '-..ww' ww c.cn,vvi uw wviuw uwuwvaaiucih naai uc I zijn pluimen, elders verliep het Gave in Lourdes-Frankrijk rei- bemoedigen rond het al- Tijdens de gemeenteraadszitting te Waasmunster, vroeg i r-.. taar van de Heer. e.n rond i.iu •v.. waren oud gewórden, of gen van Groot-Dcndermonde w3™?' Hulp, Christenen, reeds overleden, er was weinig naar het Begijnhof. Daar van de Kerk, en Moe aflossing van de wacht, de aan- wnrrt» «-Ur» nmni t» io h» r van de Schone Liefde, gepaste vernieuwing ontbrak. Begijnhof, wordt elke avond te 19 u. de Rozenkrans gebeden voor de karnaval vieren te Waasmun ster niet mogelijk zonder dat er veel geld tegenaan wordt gegooid. Zeker niet van diege nen van wie men weet dat zij er winsten uit halen. Ander zijds vernamen we dat diverse groepen kontakt opnamen met de gAneente. Mits een vergoe ding wilden ze deelnemen aan een karnavalstoet te Waas munster. Die zal er niet ko men. Men moet naast mensen die zich daar willen voor inzet ten ook over financiële midde len beschikken. Wanneer er daaromtrent een feestkomitee bestaat kan men starten. naar de stand van zaken door het schepencollege verband met het organiseren van karnavaifeestelykheden in 1985. llit een antwoord van schepen Philips blfjkt dat er geen karnaval viering komt te Waasmunster. In een geheime zitting van de Dendermondse gemeente raad van 5 juli werd gedurende vyf uur gedebatteerd over het al dan niet schorsen van een politie-inspekteur. Het was het enige punt dat aan de agenda stond. Dendermonde. Het Begijnhof staal weer in de belangstelling. Volgens woordvoerder is de grote struikelblok van een der gelijke onderneming de finan ciële zijde. In het jaar 1955 startte men in de Rooscnberg- gemeente met karnaval. Deze viering hield het echter maar één jaar vol. Pogingen om te rug karnaval te vieren en een kavalkade op gang te krijgen liepen steeds spaak. Er waren geen voldoende mensen voor te vinden om een feestkomitee op te richten, zodat van karna val in Waasmunster, buiten een karnavalbal eigenlijk niets meer terecht kwam. Verkiezingspropaganda Blijkbaar zijn er wel voldoen de gemeenteraadsleden te vin den die daar wel voor zijn en graag zouden hebben dat kar naval vanaf volgend jaar weer zijn intrede doet te Waasmuns ter. Ook in zijn verkiezings propaganda stelde de h. Pflips nu schepen van sport en toerisme nieuwe inspannin gen te willen doen om opnieuw karnaval te organiseren in de gemeente. Op vraag van Raf Verhosté verklaarde schepen Pflips hoe het kwam dat zijn pogingen op een mislukking zijn uitgelopen. Op een eerste vergadering kwamen er een 60-tal mensen opdagen. Op de daaropvolgende bijeenkomst was de belangstelling al veel kleiner en op een derde verga dering zag men niemand meer. Schepen Pflips voegde eraan toe dat het niet het schepencol lege is dat te Waasmunster karnaval moet vieren. Wij wil len enkel mensen samenbren gen die het feest zouden orga niseren.. De gemeente wil en kele stimulerend optreden. Volgens Rene Bocklandt CVP-oppositie is blijkbaar V.G.P. De politie-inspekteur had zich schuldig gemaakt aan on geoorloofde feiten en dat dan nog wel in uniform en tijdens de diensturen. Het schepen kollege had voorzien in een straf die meer dan een maand zou duren en bijgevolg diende de raad zich uit te spreken over de strafmaat. Zo werd de ge meenteraad voor een keer rechtbank. Voor Dendermon de allicht een unicum. In deze hele zaak werden naast de po litie-inspekteur in kwestie ook de getuigen verhoord, waarop dan het verslag eerst diende uitgetikt, met het gevolg dat de vergadering een flink stuk uit liep. De politie-inspekteur werd verdedigd door meester Nijs, die de straf wist te beper ken tot een schorsing voor de periode van één jaar zonder wedde. De Bestendige Depu tatie moet de beslissing van de raad nog goedkeuren en dan gaat de straf effektief in. Op vrijdag 6 juli vierde de PVBA Garage Van Den Abbeele twee personeelsleden die reeds 25 jaar in dienst zijn. Daarom werd een gezellig feestje gebouwd, waarin het zogenaamde officiële gedeelte maar een kleine plaats bezette. Maurice Moens begon 25 jaar geleden als pompist. Hij was toen nog geen zestien jaar. Al die tijd is hij een bijzonder korrekte en ijverige werknemer gebleven. Julia Erpels, de tweede gevierde, is afkomstig van Baasrode. Zij zorgde gedurende een kwarteeuw zovel voor de kinderen Van Den Abbeele als voor orde en netheid in het bedrijf. Julia werd door de vier kinderen nog eens apart bedacht en het deed haar duidelijk wat. Het werd een gezellig feestje, een vriendelijke hulde aan twee mensen die zich totaal hebben ingezet voor het bedrijf. Op maandag 16 juli trekt weer een groot deel van onze vakantie-vierende bevolking naar Appels, waar de grote jaarmarkt plaats heeft. Deze jaarmarkt heeft zich de laatste jaren een benijdenswaardige faam weten te verwer ven. Het aantal dieren dat er wordt tentoongesteld is trouwens een der grootste uit de streek. Wat veel bezoe kers eigenlijk niet weten is dat het jaarmarktkomitee geregeld met de handen in het haar zit, vooral als men met het kasverslag op de proppen komt Iedere deelnemer moet immers krijgen waarop hij recht heeft en elk jaar stijgt het aantal deelnemers, terwijl de subsidies voortdu rend verminderen. Om de kosten te dekken, werden daarom dit jaar steun- kaarten aangeboden. Die maandag om 10 uur komt de jeugd aan haar trekken in een aparte jaarmarkt voor ncerhofdieren die georganiseerd wordt op de koer van het klooster aan de Hoofdstraat. De jongeren worden dus allemaal uitgenodigd om met hun konijnen, kippen, katten, honden, duiven en zo meer naar het klooster te komen. Voor iedereen wacht er een mooie prijs. Als voorspel krijgen we op zaterdag 14 juli een wielerwed strijd in de Heirstraat en om halfacht beginnen de traditionele volksspelen aan de kerk. Ieder jaar valt er steeds veel plezier te beleven met de verschillende ploegen die mekaar zullen bekampen in heel wat volkse spelen als flessen vullen, touwtrekken, zaklopen, enzomeer. Op de jaarmarkt zelf is er een gelegenheidsrestaurant geopend in het Parochiaal Centrum in de Vrijstraat Daar kan men stoofvlees en frieten krijgen tegen 175 fr. Een rumsteak met groentenkrans en frieten kost er 300 fr. Dat restaurant opent de deuren vanaf 1 lu30. 's Namiddags zal de geur van pannekoeken de jaarmarktgangers proberen te verleiden. De fans van Will Tura mogen zeker niet op het appel ontbreken. Will komt naar het Parochiaal Centrum tussen 12 u. en 13u30 om er zijn handtekening op foto's te zetten (André) Tijdens de jongste gemeenteraadszitting heeft het gemeen tebestuur het dossier straatnamen opnieuw onder de loep genomen. Omdat enkele jaren geleden de voorgeschreven procedure niet korrekt werd gevolgd werden de straat naam wijzigingen destijds niet aanvaard. Volgens burge meester Strobbe zal de invoering van 33 nieuwe straatna men pas over twee jaar van kracht worden. Voorstellen nummers 122 tot 128 van deze Hieronder het voorstel van het Vijk krijgen als benaming de schepencollege om aan een Molendreef. Te Sombeke aantal straten of straatgedeel- voorziet men voor twee huizen ten een nieuwe straatbenaming aansluitend met Temse - El- te verlenen, enkel en alleen versele de benaming Sint met het oog op een grotere Margrietstraat. De Kerkstraat administratieve en praktische over de Roosenberglaan krijgt duidelijkheid: het gedeelte van de naam Den Dam De Pot- de vroegere Baverickstraat, aardestraat is het gedeelte oprit gelegen aan de garage Kon. Astridlaan tussen Dom- Flandria zou de benaming Oud meistraat en Nijverheidslaan. Vliegveld krijgen. De Beule- De Urbain Gerlodreef is een straat wordt gesplitst in Korte zijweg van de Koningin Astrid- Lange Beulestraat. De laan. De verkaveling Lovimo Schapersdreef is de zijweg ge legen aan de Groenselstraat, Den Eeckhoek wordt het stu'- Grocnstraat gelegen over de E-3 de huizen 17 en 17c gele gen aan de Riemeersstraat te Sinaai, doch grondgebied Waasmunster worden Rie meersstraat. Zuidcrmolen is de nieliwe straatbenaming van de gedeelten van de vroegere Hollandse Molenwijk van nr 2 tot 18, van huisnummer 54 tot 120, van nr. 1 tot 21 en van nr. 95 tot 143. De gedeelten van de vroegere Hollandse Molen wijk van nr 145 tot 189, van nr 134 tot 170 en nr. 206 tot 216 wordt Guido Gezellestraat, de huisnummers 191 tot 209 van 218 tot 230, van 172 tot 204 en van 130 tot 132 in de Hollandse Molenwijk wordt Prof. F. Baurstraat geheten. De huis- wordt Henri De Lovinfosse- straat. De Hoogendoncklaan is J - "»n de bijvarn» J» - lit hei gemeentelijk sport c.. tuurcentrum Hoogendonck. De zijwegen van de oude Heir- weg krijgen diverse namen: Marktwegel, Muizenberg, Boswegcl. De Oude Heirweg zelf wordt gesplitst in diverse straten namelijk oude Heir- weg-Oost, Oude Heirweg- West, Heidekapelstraat en Zwaluwbosscnstraat. Den Bulk wordt de naam van de zijweg recht vooraan in de Schictakkcrstraat naar de wal toe met weg naar de Bclsele- straat. Rhodendnes wordt het gedeelte van de Sint-Anna- straat, eerste inrij rechts over de brug naar den Dries toe meelopend en terug aanslui tend met de baan naar Den dermonde. Het huisnummer 2 gelegen op Waasmunsters grondgebied aan de oude dur- me wordt palingshuis en Den dermondse steenweg het stuk rechts weg over de brug rich ting Dendermonde, tot aan de grensscheiding met Hamme. Lijsdonkhoek wordt huis nr. 32 van de Dooraijkstraat. De laatste huizen van deze straat worden Hulstbaan, aanslui tend met de gemeente Sinaai. Een gedeelte van de Berken laan gelegen tussen de Beu- - kenlaan en de Oude Heirweg wordt Eikenlaan. De weg tus sen Hoogstraat en Wareslage- dreef wordt Wareslagedreef. Opmerkingen Bij de voorstelling van deze wijzigingen werden er door de oppositie enkele opmerkingen gemaakt. Raadslid Van Mele Voor mij is iedereen gcujK stelde woordvoerder. Verdur- men was tegen de splitsing van de Hollandse Molenwijk en te gen de verandering van Lovi mo die De Lovinfossestraat zou worden genoemd. De be slissing van de gemeenteraad zal gevolgd worden door een openbaar onderzoek door aan plakking en mededeling aan de inwoners uit vermelde straten Ook de kultuurraad wordt om advies gevraagd. Ook moet het advies van de provinciale kom missie voor advies voor plaats- naamgeving ingewonnen worden. V.G.P.

De Voorpost | 1984 | | pagina 11