Grote inbreng van jeugd op Mevrouw Algoet: Guldensporenherdenking in Sinaai «Als heel Vlaanderen doet zoals Sint-Niklaas zullen de leeuwen dansen in Rode> Peter Benoit en de tl juli-viering te Hamme 11 juli-viering te Dendermonde: Geen duimbreed wijken i Feestredenaar Anciaux bespeurt neo-unitaire reflex Daan Anthuenis pleit voor amnestie 12 - 13.7.1984 - Ue Voorpost Het is reeds de 58 ste keer dat in Sinaai een Guldensporen- viering werd georganizeerd, verklaarde Davidsfonds Si- naai-voorzitter Emiel Aerssens in zijn welkomstwoord op het eerste deel van de Sint-Niklase elfjuliviering. Het was immers zo dat de kulturele raad van Sint-Niklaas om de Vlaamse feestdag te vieren niet minder dan twee program ma's in elkaar had gestoken. Naast het feestelijke gedeelte van maandag in Sinaai volgde er twee dagen later ook nog een akademisch gedeelte in het stadhuis. In Sinaai werd het tweeluik alvast prachtig ingezet. Wellicht kwam er nooit méér volk opdagen tijdens de 58 lange jaren dat de herdenkingstraditie in Sinaai reeds leeft, al dient gezegd dat heel wat Sinaainaars ook uit nieuwsgierigheid een kykje kwamen nemen. Het domein van het vroegere klooster van de Zusters Reparatrices, het unieke dekor voor de viering, is immers niet toegankelijk voor het publiek terwyl dat maandag wèl het geval was. Het was dus drummen voor wordt als elk ander met stijve een plaatsje en deze grote be- vieringen waarin iedereen het langstelling verheugde ook als een morele plicht voelt aah- burgemeester De Vidts, die wezig te zijn. Zover mag het het in zijn welkomstwoord ook niet komen, 11 juli moet een had over de miserie waarin strijddag blijven, de strijd voor heel wat stadsgenoten waren de Vlaamse autonomie is nog verzeild na de hevige regen- verre van gedaan, ze moet nog vlaag van de namiddag. pas beginnen. Want, zo ver- Na een gesmaakt optreden van volgde de spreker, de verwach- het mannenkoor Gaudeamus tingen zijn bij de Vlamingen werden de laureaten van de de jongste jaren misschien wel opstelwedstrijd van het Davids- wat hoog gespannen geweest, fonds in een korte hulde be- «Nu de resultaten niet meteen trokken. Het bekroonde werk- opduiken ontstaat er een neo- je («Alleen thuis») kwam van unitaire reflex, en die moet Greet Verstocken. Ook Mieke stante pede worden ingedijkt». Watté, Wim Thierens, Ludo Meteen was de wagen aan het Sys en Johan Van Poucke kre- rollen gegaan. In de hele ver gen een zeer goede kwotering volg van Anciaux' redevoering mee terwijl Filip Aerssens, ging het maar over één onder- Alex Beimaert, Danny Beir- werp: «het probleem van Bel- naert, Wim De Backer, Ste- gië» En dat probleem is vol- faan Geerinck, Koen Maes, gens Anciaux het nationalitei- Wim Ongena, Gino Raes, Ste- tenprobleem. In België leven ven Taillir, Koen Thuysbaert, twee volkeren, twee naties. Frank van Acker, Benny Van Volkeren moeten nu eenmaal Borm en Bart van de Vijvere een volledige zelfstandigheid een eervolle plaats weg- kunnen hebben en daar gaat kaapten. het momenteel fout. Intussen was ook VU-voorzit- Aan de hand van enig cijfer- ter en kamerlid Vic Anciaux, materiaal schetste Anciaux de feestredenaar van de avond, evolutie van de Vlaams-Waal- komen opdagen en met een se verhouding in het belgisch ietsje vertraging onder een bestel. Zo stelde hij onder- dreigende hemel kon de Brus- meer dat in 1970 van het totaal selaar uiteindelijk toch van wal aantal werklozen 55 procent steken. Walen waren en 45 Vlamin gen. In 1984 zijn die cijfers 33- Geen sentiment 57 Een teken aan de wand Anciaux begon met er op te vo'gens Anciaux. wijzen dat 11 Juli een hele Of zijn woorden ook bij het traditie heeft. Daar waar zo'n publiek insloegen durven we 30-40 jaar geleden de feeste- wel in vraag stellen. Er kwam lijkheden in beperkte kring slechts heel sporadisch enig doorgingen in achterzaaltjes handgeklap op gang en links van cafés en dergelijke is de en rechts hoorden we stemmen Vlaamse feestdag momenteel opgaan dat het taalgebruik van officieel erkend, net als de vlag de VU-voorzitter niet was af- en de Vlaamse hymne. Maar gestemd op het publiek waar- het gevaar bestaat, zo stelt An- toe hij zich richtte, ciaux, dat 11 juli een feest «Vlaanderen moet zich bevrij- Sint-Niklaas. Burgemeester De Vidts en Vic Anciaux van de Volksunie. De VU-voorman hield maandagavond in Sinaai een 11-julirede archieffoto den van het Belgisch juk, de wetenschappelijke studies heb ben het ruimschoots bewe zen», vervolgde Anciaux, «Vlaanderen kan en moet stoppen de Walen overeind te houden». Pas dan kan het tweedelig doel dat Anciaux aan de eindstreep van de Vlaamse ontvoogdingsstrijd ziet verwezenlijkt worden. Dit tweeledig doel is volgens An ciaux het opwekken van een totaal bewustzijn bij alle Vla mingen en ten tweede het stre ven naar een Europa der vol keren waarin Vlaanderen, en dit blijft de droom van A An ciaux, ooit een eenheid zou vormen met Nederland. Na dit min of meer plechtige gedeelte kondigde men de Vendeliers van KU-Belsele aan. Maar het podium bleek heel wat te klein uit te vallen, zodat burgemeester De Vidts met zijn aanwezige schepen in allerijl dekking moest zoeken om niet door een of andere vendelstok te worden getrof fen. Gelukkig waren er ^hter- aan, nabij de bar, nog enige staanplaatsen beschikbaar. Nadat de Vendeliers een prachtige demonstratie hadden verzorgd en ook de muziekka pel van Chiro Wij onder luid gejuich een nummer had ten beste gegeven, liet de techniek het helemaal afweten bij het optredeh optreden van de KLJ-meisjes van Sinaai. Na wat knutselwerk konden zij dan toch optreden. Bij het slo- toptreden van het mannenkoor Gaudeamus kwam er een hevi ge windvlaag opzetten, maar dat kon de moedige Vlamin gen niet deren om met volle borst de Vlaamse hymne mee te zingen en aldus de 11 julie- viering in Sinaai af te ronden. Later op de avond werd in hetzelfde domein ook nog een reuze vuurwerk afgeschoten en ook hier was het publiek laai end enthoesiast. Geslaagd Alles bij mekaar mag men rus tig stellen dat 11 juli in Sinaai een geslaagde organisatie was. Er was heel veel volk en ook het programma was de moeite waard. Spijtig misschien dat de kern van de avond, de rede van Vic Anciaux, op de lange duur het meerendeel van de mensen verveelde dan wel boeide. De eeuwige Vlaamse apathie? Tot slot ook nog even stellen dat de jeugd in Sinaai heel wat in de pap brokkelde. In de namiddag had de werkgroep Jeugd Sinaai een dorpsspel uit getekend terwijl ook 's avonds het feest voor een groot deel door jeugdorganisaties werd opgeluisterd. Voor heel wat mensen meteen de gelegen heid om aan de aanwezige ste delijke prominenten nog eens te wijzen op de aanslepende problematiek rond het Chiro- lokaal. De muziekkapel heeft het daar namelijk aan de stok met enkele buren. Maandag werd in Sinaai alvast een ding duidelijk gemaakt: het merendeel van het Sinaaise volk staat achter de Chirog- roep en dat kreeg burgemees ter De Vidts in niet mis te verstane woorden te horen. Ivan ELEGEERT Sint-Niklaas, woensdag. - Het dondergeroffel is nog niet getemperd als in de feestzaal van 't stadhuis het Kwartet Liederick o.l.v. p. Verstraete oude Vlaamse en uitheemse liederen zingt. Hooguit honderd toehoorders op de akade- mische zitting n.a.v. de Guldensporenherdenking, maar lieden met naam en faam toch wonen de plechtigheid by: de deken van Sint-Niklaas, de distriktskommandant van de rykswacht, een handvol parlementsleden, de voorzitter van de kuituurraad, de OCMW-voorzitter, enkele schepe nen en gemeenteraadsleden. Tweede schuifje van 't Vlaamse feest in de Wase hoofdstad, officieel nu na de meer volkse, ongedwongen viering van maandag in Si naai. Tydens de toespraken van Daan Anthuenis, kuituur schepen, en vooral van Celine Algoet-Van de Weyer, burgemeester van Sint-Genesius-Rode, houdt de donder zich allerminst koest. Toch leggen de feestredenaars kloeke aksenten, wat ze te zeggen hebben slaat aan, wordt gehóórd. Sint-Niklaas is peterstad van Sint-Genesius-Rode, facili teitengemeente aan de zuidrand van Brussel, broze brok Vlaanderen die de korridor naar Wallonië nog vermag te versperren. Celine («Puck») Algoet staat al jaren in de bres daar, als burgermoeder, kreeg om haar beginselvast heid overigens vorig jaar in Dendermonde de prys van de Marnixring. Sint-Niklaas was niet de enige gemeente die haar vroeg om een 11 juliredevoering te komen uitspre ken, maar de stad slaagde er wel als enige in, mevrouw Algoet voor zo'n gelegenheidstoespraak te 'strikken'. Een leven van veel enthousiasme, beproeving en idealis me. Zo kenschetste burgemeester De Vidts dat van z'n kollega Celine Algoet. Vaak herbeginnen moet ze, maar ze kan bogen op een enorme schat aan trouw, aldus Paul De Vidts. Applaus in de zaal, en niet voor het laatst. Vrijdagavond 6 juli te 20 uur was er in de zaal Familia de gemeentelijke 11 juli-viering. Voorafgaand aan het feest programma was er in de H. Familiakerk een Eucharistie viering. Het programma stond in het teken van de Vlaamse toondichter, Peter Benoit. strijd met als gevolg dat steeds meer mensen zich in deze strijd gaan engageren en zo de draagkracht van de Vlaamse beweging versterken. Het or ganiseren van de Vlaamse ge meenschap is de volgende di mensie die wordt aangebracht. De groei naar een volwaardig specifiek Vlaamse gemeen schap verloopt met horten en stoten maar is niet meer te stuiten omdat de bevolking zich hierbij massaal betrokken voelt. Schepen De Ruysscher sprak zijn dank uit aan hen die in het verleden hun beste krachten hebben gegeven om een leefbaar Vlaanderen op te bouwen. Ieder van ons zo be sloot de schepen, beleeft op In de familiazaal, die voor de ze gelegenheid zeer mooi ver sierd was door de gemeentelij ke diensten, was er een ruime belangstelling tijdens deze ge meentelijke 11 juli-viering. Vijf plaatselijke koren, nl. het Sint Martinuskoor Moerzeke, St. Pieterscantorij, St. Renil- dekoor. St. Lutgardiskoor en het Familiakoor zorgden voor en koor- en samenzang. Em manuel De Bock en Ginette Willaerts brachten elk een so lozang. Schepen van kuituur, André De Ruysscher sprak vóór de aanvang van het zang- programma de aanwezigen 11 juli feest 11 juli is de feestdag van de Vlamingen. Sindsdien zijn zo wel de datum als de feiten symbolen geworden van de ontvoogdingsdrang en strijd van ons volk, dat wilde losko men van iedere dwang en ver knechting. Het eerste objek- tief van de Vlaamse beweging, de erkenning van de eigen taal, spreekt slechts een elite aan. Geleidelijk aan wordt het ook een sociale en ekonomische Hamme. 11 juli viering. Het Sint-Martinuskoor tijdens zijn optreden (vh) Sint-Niklaas in het algemeen en burgemeester De Vidts in het bijzonder hebben met Sint- Genesius-Rode en mevrouw Algoet een vriendschappelij ke, welhaast familiale relatie opgebouwd. Vandaar haar vanzelfsprekende komst naar de 11 juliviering. Een betere keuze kon men zich ternau wernood inbeelden. Ontplooiingsbeweging Het aperitief dat schepen van kuituur Daan Anthuenis serveerde mocht er anders óök best wezen. Hij had het over de komplexloosheid waarmee we ons als volk manifesteren en zo'n viering op het getouw zetten. Toch klonk een grote grief op uit Anthuenis' toe spraak: «België is nog géén volwassen staat. We hebben niet de menselijke rijpheid om te vergeven en te vergeten.» En daarmee doelde hij op het feit dat veertig jaar na de oor log nog immer geen amnestie zijn eigen wijze het Vlaming zijn. Persoonlijke ervaring, de beïnvloeding die men onder gaat en de waardemeter die men hanteert zijn enkele fak- toren die aan de basis liggen van onze inzet voor land en volk, dat wordt gediend als wij allen iedere dag onze plicht vervullen. Leve Vlaanderen. verleend werd. Een schande, aldus Anthuenis. Twintig jaar gingen er in Frankrijk over heen, dat wel, maar uiteinde lijk verleende president Mit terrand toch amnestie aan een generaal op wie banvloeken rustten. En zelfs Molotov kreeg veertig jaar later eerher stel in Rusland. «Wij moeten de vruchten van bloed en tra nen van zovele generaties tot ontplooiing brengen,» zei de schepen, «we moeten amnestie afdwingen». Naar het oordeel van An thuenis moet de Vlaamse be weging een ontplooiingsbewe ging worden. «Dat kado zullen we niet krijgen, we moeten het zélf afdwingen». De oude kon- flikten zijn volgens Daan An thuenis vrijwel opgelost. We dienen onszelf in Europa als groot volk te ontplooien en te manifesteren, we moeten ons lot zélf in handen nemen. Op die wijze kan Vlaanderen dra een nieuw kultureel hoogte punt tegemoet zien. Op leven en dood «Het peterschap van Sint- Niklaas is méér dan een sym- pathizerende verbroedering,» zei burgemeester Algoet van Sint-Genesius-Rode. «Het gaat om een dagelijkse solida riteit en een gedeeld verant woordelijkheidsgevoel». Hooggeprezen werd door haar de strijdvaardigheid van de stad Sint-Niklaas, zowel bij het begin als aan het eind van haar heel goed uitgebalanceerde toespraak. Ter afronding im mers had Celine Algoet het nog eens over de band der twee Sinten: «Mensen van Sint-Niklaas, de strijd van Sint-Genesius-Rode is een strijd op en voor Vlaanderens grenzen. Vlaanderen kan op Rode rekenen en Rode rekent op Vlaanderen. Als heel Vlaanderen doet als Sint-Ni- klaas zullen de leeuwen dansen in Rode». Een heel kompli- ment voor de bewindslui van de Wase hoofdstad, beslist. Maar men moet het ginds in Rode zélf waarmaken. Hoe zeer men dat poogt te doen, in welke mate daar «een strijd op leven en dood voor Vlaamse samenhorigheid» wordt gestre den illustreerde mevrouw Al goet met haar verhaal over het vallen en opstaan van de Vla- Mevrouw Algoet kwam woensdag de Sint-Niklase meenschap bedanken voor de steun aan Sint-Genesu Rode. Waarom de burgemeester van Rode echter m gerust is in een en ander leest u in de bijdrage over de juli-viering (archieffoto) mingen in Rode. Nu wordt er in de gemeente raad van de Vlaamse (facilitei- ten)gemeente geen Frans meer gesproken en evenmin geduld. Tot ongenoegen van dc fran- kofonie in dat residentiële oord, die van in de vijftiger jaren geleidelijk aan het verka velde landbouw- en natuurge bied begon in te palmen. De Vlaamse bevolking was niet opgewassen tegen de rijke, machtige, invloédrijke, frans- talige inwijkelingen. Rode 'kreeg' in 1963 faciliteiten, de verkavelingswoede vierde hoogtij en dc autochtone Ro- denaars en vooral de jonge gezinnen moesten maar elders gaan bouwen, daar waar ze 't nog betalen konden. De facili teiten ontaardden tot een a- gressief aanhechtingssysteem en toen, in 1970, de Franstali- gen via hun eenheidsiijst een heuse stunt uithaalden zou - zo noemde mevrouw Algoet het - een volmaakte gelukza ligheid bij de frankofonie in Rode gaan heersen. Dat soort agressie, arrogantie en uitdag ing veroorzaakte een schok bij dc Vlaamse Rodenaars, er werd zowaar een Vlaamse ref lex gekreëerd. In 1976 zou het tij keren, de Vlaamse meerderheid raakte met de hakken over de sloot. De Franse inwijking kon wor den afgeremd door een verka velingsstop, het woekerende Franse taalgebruik kon wor den afgeremd. Herhaaldelijk moest men voor advies een beroep doen op de Raad van State. Duidelijk werd dat aan de homogeniteit van het Vlaamse Rode niet kon, niet kèn getornd worden. Hamme. 11 juliviering. De belangstelling was groot in de H. Familie zaal (vh) Geen denderende belangstelling voor de 11 juli-viering in Dendermonde. De kulturele raad van de stad had een programma uitgewerkt, waarby de aandacht vooral ging naar de muziek. Als gastspreker had men een beroep gedaan op professor Devreker van de rijksuniversiteit van Gent die zich in zyn toespraak beperkte tot enkele algemeenheden. Het Hoogfeest van Vlaande- slechte weer daar voor iets tus- ren werd ingezet met een eu- sen en anderzijds bleven heel charistieviering in de dekanale wat toehoorders rustig de ter- kerk van Dendermonde, rasjes van de herbergen bezet plechtigheid die onder meer ten) en op de tweede plaats werd bijgewoond door een waren de muziekmaatschap- haast voltallig schepenkollege pijen niet zo gelukkig in hun en die werd opgeluisterd door keuze van de uitgevoerde wer- de Sint-Gregoriusgildc. Na- ken. Nauwelijks werd er aan dien brachten drie muziek- dacht besteed aan onze Vlaam- maatschappijen een wandel- se komponisten, wat op een 11 koncert in het stadscentrum, juli-viering toch wel mocht. De KKH Sint-Egdius uit Sint- Men wilde integendeel uitpak- Gillis, "dc KH Sint-Cccilia uit ken met enkele internationaal Grembergen en de Kon. Lib. geroemde stukken, waarbij H. Sint-Cecilia uit Baasrode. men het risiko liep finaal de Het waren trouwens dezelfde mist in te gaan, wat ook ge- muziekmaatschappijen die op beurde, de Grote Markt op het podium Onder leiding van dirigent Jo- een gelegenheidskoncert zou- zef Van Damme bracht de den brengen. Kon. Kath. Harmonie Sint- Het volksfeest - zo staat op Egidius van Sint-Gillis achter- het programma - kon men nu een volgens «solidariteit», niet bepaald boeiend noemen. «Ambroos Barbaricn», «Show In de eerste plaats was de be- Time» en «Ovef and out». De langstelling niet aan de al te Kon. Harmonie Sint-Cccilia mime kant (misschien zat het uit Grembergen, geleid door Tony Van den Eede, zou de lijn doortrekken met «The lon gest Day», «Hit spots», «Dorpsfanfare», «Mixed Pickles», «Die Burgwache», «Buggy» en «Deutsmeister- Regiments-Mars». Daarmee werd het eerste gedeelte afge rond en mocht professor An dré Devreker de gelegenheids toespraak houden. Hij maakte het kort en vertelde eigenlijk niet zoveel. Handig ontweek hij de knelpunten om zich te beperken tot een aantal alge meenheden. Hij schetste de voorname rol van de Vlaamse Beweging die hij beschreef als een drijfriem die de hele motor draaiend moet houden. Honderdvijftig jaar geleden, aldus de hoogle raar, is er heel wat op gang gekomen «Ons volk leerde le zen en schrijven in zijn moe dertaal. Dat was het eerst no dige.» Spreker had het over een wonder dat was geschied en ook zeer summier hulde te brengen aan Emanuel Hiel die in deze ontvoogdingsstrijd ze ker zijn steentje heeft bijge dragen. Rond dc eeuwwisse ling heeft er zich een tweede wonder voltrokken dat van de verschuiving van de indufl van het zuiden naar het w« zame noorden. VlaandOl werd ekonomisch de meerde en dat moet ook zo blijvfl aldus professor Devreker, 4 ook zei dat het kulturele 1W ingrijpende verandering heeft ondergaan. «Over b wat dingen zijn het de Vlan» gen eens, over andere zijn 1 verdeeld tot en met. Maart een dag als deze moeten j denken aan wat ons bindt, 1 aan wat ons scheidt.» Metci oproep om onze taal te eerti digen en onze geaardlx nooit te verloochenen rond hij zijn toespraak af. «Wij m gen geen duimbreed wijken zo besloot de gastredenaar. Het hele feest werd bcslott met een koncertoptrcden *1 de Kon. Liberale Harmon Sint-Cecilia uit Baasrode leid door Georges De Kelp Zij brachten een «March Si ple», «Nacht in Venetië», «5 vische dansen», «Ragtime» 1 om te besluiten het lied vani Vlaamse gemeenschap, Vlaamse Leeuw», die door d aanwezigen rechtstaand wW meegezongen. «Toch zyn we bang» Doordacht, kordaat, kum wordt in Sint-Genesius-Ro door mevrouw Algoet en hl ploeg gesleuteld aa Vlaamse imago. Zo slaag men erin een zwembad-vzwi pluralistisch én homoge Vlaams te struktureren. werden ook onvertaalbi straatnamen, puur Vlèèn namen, aangebracht. Het maat mag dan al goed (gei den) zijn voor de Vlamingeo Rode, dc bestuurders en bevolking ginds hebben er 1 immer een goed oog in. Zei mevrouw Algoet. «Ti zijn we bang. In het Belgisc probleem zit immers ook Vo ren met Happart. De vre blijft bestaan dat de uitvtx ders van de wetten van Belgische volk die wetten goed zullen uitvoeren als toevallig nadelig uitvallen vo de Franstaligen. Die vn blijft bestaan zolang de stal hervorming niet helemè&l w tooid is. En het hardste, statuut van Brussel, moet komen.» Rode moét dus standho den, zoniet dringt de frankoi nie zich op tot aan de poort van Aalst, Mechelen en L« ven. Zo formuleerde mevroi Algoet het. Met het goedvi den van de eminente toehöc ders in Sint-Niklaas. Want intense applaus duurde exd dertig sckonden. En buif meester De Vidts, die vrouw Algoet met het ba «Vlaanderen in oude kaartd én met een ruiker bloen bedacht, maakte gewag t een bijna historisch betoog. Wouter VLOEBERG

De Voorpost | 1984 | | pagina 12