11-juli te Erpe-Mere: achtste uitgave Tweeduizend deelnemers aan het feest der Vlaamse Gemeenschap te Berlare Aalst viert 11-juli met realistische toespraken Lokeren vierde 11 juli De Voorpost - 13.7.1984 - 13 Berlare. Feest van de Vlaamse Gemeenschap. Onder leiding van dirigent Jean Waegeman drie Berlaarse zangmaatschappijen erop uit getrokken (jj) Sinds de eerste uitgave van de 11-juliviering in 1977, in het kader van de fusiegemeente, is er voor dit feest niet veel veranderd. Het 11-juli-komitee doet zyn best om zoveel mogelijk organisaties by de Guldensporenviering te be trekken maar het lukt toch zo moeilyk. De ideologieën liggen soms te ver uiteen en er wordt elk jaar zwaar getild aan wat mag en vooral aan wat niet mag gezongen worden. Ondanks de inspanningen van leden van de plaatselijke het 11-julikomitee, waarvan jeugdverenigingen-deelnemers sommigen het goed menen, de weg opgestuurd. Hun tocht heeft men niet kunnen voorko- leidde door bijna alle (waarom men dat een bepaald aantal niet alle?) deelgemeenten van mensen (die men er verwacht- de fusie en vooraleer in het te) de viering niet bijgewoond Hof ten Dale aan te komen hebben, waarschijnlijk om re- hadden ze intussen heel wat den dat het in het verleden zoekwerk verricht om een meer geleek op een 21-julivie- twintigtal vragen te kunnen be ring voor Vlamingen. antwoorden. In de uitslag von- den we vooral de jongens van Fietszoektocht Chiro Faidoli (Mere) aan de Het programma van de jongste kop: Raf De Groot, Bart Nec- feestelijkheid bood evenwel kebroeck, P. Van den aktiviteiten die in de ruimste Eeckhout, B. De Keyzer, P. •zin aantrekkelijk waren. In de Van Impe, I. De Keyser, G. namiddag werden ongeveer De Schutter, E. De Clippel, J. honderd bijna uitsluitend Van den Steen, E. Dhondt, P. De Moyer, Kris De Sadeleer, P. Troch, P. Casteels, A. Cas teels, H. Troch, H. Casteels, M. De Clippel, F. Vermassen, K. Josson. De avondzitting In tegenstelling met vórig jaar was een eucharistieviering voorzien opgeluisterd door het zangkoor «Singhet Fro» uit Mere dat voor de stemmige sfeer zorgde dank zij hun stijl vol optreden met aangepaste Vlaamse liederen (we zouden dit koor eens meer moeten kunnen horen). In zijn homilie maakte pastoor Wouters ge bruik van de ideeën en uitspra ken van enkele voorname Vla mingen om zijn tekst te stoffe ren. Een beetje ingekort en met meer de nadruk op de kristelijke Vlaming zou de aanwezigen meer aanspreken, want uiteindelijk zijn het toch nog altijd die mensen die de Guldensporenslag herdenken. Verrassend in de goede zin was dat tijdens de offergang aan de mensen een herinneringspren tje overhandigd werd, een ini tiatief waaraan rustend pastoor M. Decubber niet vreemd was. Als gastspreker had men de eer gegeven aan de heer Uyt- terhoeven, gouwvoorzitter, die een strijdrede hield in het te ken van het «21 juli-feest voor Vlamingen». Deze redevoe ring bracht weinig entoesiasme bij het publiek maar werd ruimschoots vergoed door het optreden van Jef Eibers die een enorm sukses oogstte met zijn fijnzinnige (soms ludieke) liederen. Niet iedereen was het eens met sommige van zijn bindteksten maar de inhoud van zijn liederen getuigde van een fijne mensenkennis en sprankelden meestal van «na tionale» humor. Het feestelijk kleedje werd opengespreid door de vende- liersgroep Uilenspiegel, Deze vereniging van vendelzwaaiers bestaat nog maar een paar jaar en heeft toch aangetoond dat zij op weg zijn om een graag- geziene groep te worden want zowel hun optreden na de mis aan de Sint-Bavokerk en dit voor de feestzitting in het Chi- roheem Faidoli was een presta tie die een langdurige en gedis ciplineerde voorbereiding ge leverd heeft. Een paar show- nummers deden zelfs het en toesiasme bij de aanwezigen oplaaien. Daar alleen «De Vlaamse Leeuw» mocht gezongen wor den van de organisatoren, achtten enkele jongeren het nodig om er toch maar de «Stem van Suid-Afrika» bij te zingen... een toemaatje voor het publiek dat geenszins ge stoord was door een dergelijk protest en dat een hint kan zijn ee^ vo^ °P H juli-viering. (a) voor volgende uitgave van elf juli te Erpe-Mere. JV f Ongeveer tweeduizend mensen hebben vorige week de 11 I juli-viering bygewoond, zodat notaris Van Der Schot, I voorzitter van de Berlaarse Kuituurkring, met voldoening mocht terugblikken op deze organisatie. Het begon reeds zondagvoormiddag in het ASLK-ftliaal, I waar Mare Van Gyzegem een merkwaardige tentoonstel ling opende. Van camera obscura tot spiegelreflex, toont de geschiedenis van de fotografie in al haar aspekten. j Om 11.30 u. werd in de Het gemeentebestuur trachtte sporthal het «Feest der Vlaam- de bezoekers ondertussen weg- se Gemeenschap» officieel wijs te maken in de diensten geopend met een wel- die ressorteren onder haar be- komstwoord van de voorzitter voegdheid. der Berlaarse Kuituurkring. De Heem- en Oudheidkundige Burgemeester Van Sande ver- Kring hield een tentoonstelling klaarde nadien de kuituur- en van publikaties, oude voorwer- infobeurs voor geopend en dan pen en landkaarten en stelde trok iedereen naar de receptie, het eigen tijdschrift voor Tijdens de rondgang in de Toneelkring «Hand in Hand» sporthal ontdekten we vooraan bracht een overzicht van zijn de stand van Vujo-Berlare, die geschiedenis aan de hand van affiches, foto's, persverslagen, dokumenten en foto's, terwijl boeken, stickers, vlaggen, en- ook van de kans werd gebruik zomeer tentoonstelde. gemaakt om het stuk «Het Wibou, Wonen In Berlare, eeuwig leven, amen» voor te Overmere, Uitbergen wil de stellen dat zal opgevoerd wor- kreativiteit rond de woonsitua- den op 30 november en 2 en 3 tie in Groot-Berlare bevorde- december, ren door het verstrekken van Veel belangstelling was er voor informatie over de overheidsi- de KAV die het kantklossen nitiatieven. opnieuw in de aktualiteit bracht met een overzicht van de resultaten uit de praktische school. De BGJG legde de nadruk op de veiligheid van en naar school. Daaraan was een wed strijd voor de kinderen ver bonden. De slogan «Van de Brugstraat tot de Nieuwstraat vormt de rijksweg de gevaar- lijkse weg voor kinderen in Berlare» veroorzaakte nogal wat opmerkingen. Poppenkast Sloeber was er ook met een ruime infostand en in de namiddag kon men het poppentheater in aktie zien. Basketbal wordt in Berlare nog niet gespeeld en daaraan wil Marijke Van Der Haegen wat doen. Zij begint met een initiatie voor jongens en meis jes tussen 11 en 15 jaar in de sporthal op de zaterdagen 11, 18 en 25 augustus en 1 septem ber van 14 tot 16 uur. De Culturele Centrale en CSC brachten informatie over het vormingswerk ten behoeven van hun sympathisanten maar ook van de werklozen en werk zoekenden. Mevrouw Verdurmen ver strekte de nodige uitleg over balletschool Terpsichore, waarvan de lessen beginnen in de sporthal op 8 september. Verzamelaarsklub «De Bie- korf» toonde wat men zo alle maal kon hamsteren. Etienne Bicqué uit Overmere was er ook met een stand over «Wiel renners van toen» en de verza meling doodsprentjes van me vrouw Poppe wekte heel wat interesse. WTC Puitenrijders trachtte le den te winnen door informatie over de werking en organisa tie, terwijl het Rode Kruis met twee standen niet alleen infor matie doorgaf, maar ook voor de verzorging van noodgeval len zorgde. Het Rode Kruis kondigde de dienst «ziekenver- voer» aan die kan bereikt wor den op tel. 052-42.45.24, 24.42.43 of 42.21.83. «Werk voor iedereen» was de slogan waarmee het ACV uit pakte en gevechtssportenklub Kumiuchi gaf bestendig video opnamen met demonstraties. T* De 75 judoka's, 25 karateka's en 20 beoefenaars van jiu-jitsu hielden een live-demonstratie. De muziekschool Hemaco stel de een gans gamma Orffinstru- menten tentoon en maakte propaganda voor de drie jaar muzieklessen na schooltijd voor leerlingen vanaf de derde klas van het H. Maagdcollege. De lessen starten in oktober. Volleystand gebracht door VC Berlare en Thunderballs. Ook hier kon men deelnemen aan een gratis wedstrijd. Men heeft blijkbaar nood aan scheids rechters en er werd dus ook een oproep gedaan aan even tuele kandidaten. De voorbije werking en het toekomstige programma werd voorgesteld door de KWB, ter wijl de Minivoetbalkern Berla re zocht naar een strafschop- penspecialrst. Die goalgetter werd de eigen sekretaris Pol De Meyer. De WV-Donkmeer kreeg aan de uitgang tenslotte de kans om het jaarlijkse waterfeest van 5 augustus voor te stellen. De Boerenkrijgruiters maak ten ondertussen te paard een" rit door Berlare terwijl drie zangmaatschappije «De Leer zuchtige Broeders» (Vliét), «De Woudgalm» (Heide) en «De Eendracht» (Schuitje) een gezamenlijk optreden verzorg den vanop een rondrijdende wagen. Op verschillende plaat sen in het dorp brachten zij volksliederen en lieten het pu bliek volop meezingen. De Landelijke Gilde had zich in de Parochiezaal genesteld. Op de binnenplaats had 's morgens een rommel- en klein- veemarkt plaats, terwijl het 'varken aan het spit' er in een oogwenk aan moest geloven. Deze prachtige dag eindigde tenslotte met een gezamenlijk koncert door de drie muziek maatschappijen Volharding, Vriendenkring en Sint-Pieters- bond. Ook daarvoor was een groot publiek opgekomen. Cultuurkringvoorzitter Van Der Schot meende dat deze organisatie een groot sukses kende en dat men het volgend jaar zeker zal overdoen. Met de nu opgedane ervaringen kan het dan misschien nog meer en beter worden meende Wj. (J) Aalst. Ook de Aalsterse vooraanstaanden waren aanwezig, (a) Aalst. Er werden ook muziekwerken ten gehore gebracht, (a) Veel belangstelling voor de 11-juliviering op de Aalsterse Grote Markt in een prachtig kader tussen het oudste belfort der Nederlanden en de gerestaureerde Borse van Amsterdam. Onder de aanwezigen leden van het stadsbe stuur, minister Galle en volksvertegenwoordiger Caudron. Berlare. Feest der Vlaamse Gemeenschap. Bij de opening van de tentoonstelling van oude fototoestellen kon Marc Van Gijseghem tweede van links) ook volksvertegenwoordiger De Batselier (helemaal links) verwelkomen, (jj) De grote zaal van het kultureel centrum zat bijna vol met voornamelyk bewuste Vlamingen en de feestruimte was versierd met leeuwevlaggen her en der. Zelfs de meest onwetende kon dus raden wat er hier aan de hand was. Een inleiding vanwege de organisatie nam dan nog de laatste twyfel weg: wy gingen hier het officiële nationale feest der Vlamingen vieren. Toen begon het koperkwirttet het Verdinaso af te schilderen van de stedelijke muziekaka- als een groot ideoloog met een demie een vrije bewerking van Europese visie. Nu ja, ieder- de Vlaamse Leeuw te spelen, een denkt een beetje vanuit en dat klonk niet slecht. Een zijn eigen politico-sociologi- tekst over Vlaanderen, voor- sche achtergrond, en vergele- gedragen door Greet Riebbels, ken met de leugens die sommi- bracht ons in de juiste stem ming om ex-VU-senator en Europarlementslid nationale ministers Franstalige chauvinisten eruit Maurits gooien, was dat maar een peul schilletje. Coppicters te aanhoren Die hing ons een beeld op van de droevige verpauperde situa- Het duurde wel wat lang eer tie waarin het Vlaamse volk Coppieters gedaan had, maar zich een goeie honderd jaar een cntocsiast man kijkt niet terug bevond, naar de naar naar tijd. De programmaleid- meer en meer zelfstandigheid ster kondigde toen de rest van Een viering met twee toespra ken ingekaderd in een pro gramma met vendeliers Uilen spiegel uit Bambrugge die ver diend sukses haalden, zang groep Luc De Not die ook zonder leider Vlaamse liede ren temperamentvol vertolkt en de Kon. Fanfare «Kunst en Vermaak» met een keuze van Vlaamse strijdliederen. Nieuw het vragenspel met de- Middel eeuwse «Clute van d'een ende d'ander» onder regie van An ton Cogen dat het publiek in zijn ban hield. Een programma dat naar ons gevoelen met meer dan 2 uur wel te lang uitviel. Van het goede té veel. Misschien kan ook wel eens een poging wor den gewaagd tot massale sa menzang van gekende liederen waar men toch als gangmakers over een voaal ensemble en een instrumentaal ensemble beschikt. Schepen Juliaan Vinck - feest leider Albert Cornand was ver hinderd, verwelkomde de vele en de ontplooiing van de eigen kuituur. Daartoe moet Vlaan deren de weg van de vernieu wing op. Voorzitter van de Vlaamse Raad Jean Pede, even door TAK-leden gekontesteerd, ziet het groeiend Vlaams be wustzijn o.m. door Vlaamse Raad en Executieve. Het pro ces loopt echter verre van ge smeerd. Problemen zijn o.m. de duide lijke afbakening van bevoegd heden, vaststellen wat natio naal blijft of niet, het operatio neel maken van het arbitrage hof maar vooral de al te be perkte middelen waardoor te grote afhankelijkheid van de nationale overheid blijft. Do taties en ristorno's spijzen de kas doch aan eigen Vlaamse belastingen is men (nog) niet toe. Solidariteit is goed maar mag niet ontaarden in éénrichtings verkeer. Toch mag Vlaanderen niet alle energie verschieten aan kom- munautaire problemen zodat voor sociale en ekonomische problemen geen werkkracht meer resteert. Om tot een valabele oplossing te komen is er nood aan ver beelding, moed en verdraag zaamheid over de grenzen van het Vlaams grondgebied valt niet meer te praten. Hervorming van de strukturen kan echter slechts gebeuren na akkoord van de gemeen schappen en met een 2/3 meer derheid. Er dient dus te wor den gezocht naar een consen sus. Vlamingen laten echter nooit de armen hangen. LH evoluerende gemeenschap n Een hele weg overigens, het programma aan, en dat bestond uit teksten, voorge- vele jongeren hebben geen dragen door Griet Riebbels, idee meer van de strijd en de energie die dat gekost heeft. afgewisseld met stukjes blaas muziek van het koperkwintet. Berlare. Feest van de Vlaamse Gemeenschap. Bij de opening was er een massale belangstelling. Het feest mocht trouwens terugblikken op een uitermate goede respons tijdens de hele dag. (jj) maar toch zijn wij slechts de De dansklub Raap en Rooster eerste generatie die zijn stu- bracht een quickstep en enkele dies volledig in de eigen taal Engelse dansen ten tonele, en heeft kunnen doen. Met een de jonge talenten van het heleboel citaten uit teksten van jeugdtoneel De Gouden Vlaamse schrijvers en dichters Kroon speelden een fragment bracht Maurits Coppieters iets uit «De Leeuw van Vlaan- van die sfeer terug van de deren», vroegere voormannen van de Na de pauze was er nog een Vlaamse Beweging, hoewel hij optreden van Zjef Vanuytsel, volgens ons wel iets te ver ging cn daarmee was deze Vlaamse door Joris Van Severen van avond passend afgerond. Burgemeester Raymond Uyt- tersprot stelde dat romantiek plaats maakte voor ijveren naar eigen Vlaamse zelfstan digheid. Onze mensen voelen zich eerst Vlaming en pas daar na Belgisch onderhorige. Vla mingen zijn bewust dat «wat ze zelf doen beter wordt gedaan». Vlaanderen wil naar buiten treden met een nieuw dina- misch profiel, maar daartoe ontbreekt nog de politieke en financiële ruggegraat. Toch is Vlaanderen nog bereid zijn plaats in België in te nemen mits het zichzelf kan waar maken. Spreker waarschuwt echter te gen het dreigend uitlopen van de staatshervorming in een reeks bevocgdheidskonflikten. Vlaanderen hecht echter ook belang naast zelfstandigheid aan de kwaliteit van het leven Aalst. Tijdens de 11 juli-viering werd ook een wagenspel opgevoerd, (a)

De Voorpost | 1984 | | pagina 13