Participatie, ontwikkeling en vrede de grote krachtlijnen Dendermondse Jeugdraad tast werkterrein af Volksvertegenwoordiger De Batselier: Olympos en de oude Denderloop Druk jaarprogramma voor Davidsfonds Serskamp Ook in Dendermonde neemt het aantal werklozen at 14 - 13.7.1984 - De Voorpost Internationaal Jaar van de Jeugd in 1985 De Verenigde Naties te New York, heeft 1985 uitgeroepen tot het Internationaal Jaar van de Jeugd en heeft meteen ook de grote krachtlijnen ervan vastgelegd. Die hebben betrekking op de participatie, de ontwikkeling en de vrede. Om deze thema's een konkrete uitwerking te geven, werd aan de jeugdorganisaties1 allerhande gevraagd zich over deze problematiek te willen buigen. Dat wil zeggen dat alle jeugdigen hun zegje krijgen over deze krachtlijnen. In Vlaanderen is men inmiddels al overgegaan tot de oprichting van een adviesgroep bestaande uit mensen van het landelijk en het lokaal jeugdwerk. Deze groep is van oordeel geweest dat men niet het hele jaar door feest kan vieren, maar dat men zich veel beter kan toespitsen op een bepaald deelthema en dat kan nu elke jeugdraad voor zichzelf bepalen. Om het gesprek nu evenwel op eenzelfde golflengte te laten verlopen, werd door de adviesgroep een werkdokument samengesteld, waarin de krachtlijnen duidelijk worden uiteengezet. Van dat lijvige dokument werd door de Dendermondse jongeren een overzichtelijke samenvatting gemaakt, die zal worden doorgespeeld naar alle vertegenwoordigers van de jeugdverenigingen die in de jeugdraad zetelen en die voor de niet-georganiseerden en alle belangstellenden ook ter beschikking ligt op het JIC, Stadhuis te Dendermonde. In Dendermonde wijdt men en de Stedelijke Jeugdraad een van de Jeugd is een unieke en heid van bestuur) en het sys- aan deze krachtlijnen op 10 overzicht gebracht van de ideale aangelegenheid om daar teem van de afsprakennota's september een algemene ver- krachtlijnen. Die worden eerst wat aan te doen. Het aangewe- tussen overheden en adviesor- gadering van de jeugdraad. De gesitueerd in hun kontekst en zen aktieterrein is de gemeen- ganen moet veralgemeend bedoeling is natuurlijk dat men nadien worden de eisen op een te. Wat wordt er nu gevraagd: worden. Bij de nationale regie- de krachtlijnen zal onder- rijtje gezet. We proberen ze zo de jongeren móeten kunnen mentleringen voor subsidiëring schrijven, maar dan pas na een volledig mogelijk weer te participeren aan alle gemeen- van gemeentelijke initiatieven grondige diskussie waarbij ge- geven. telijke beleidssektoren. Dus moeten voorwaarden inge- vraagd wordt dat zoveel moge- Een eerste knelpunt is de niet alleen aan het jeugdbe- bouwd worden zodat er meer lijk de jongeren hun stemmen jongeren en hun participatie leid, maar ook aan tewerkstel- kansen en mogelijkheden ko- zouden laten horen. Dat is een op gemeentelijk vlak. Het is ling, verkeer, ruimtelijke orde- men voor het opbouwwerk dat punt. Een tweede is dat men duidelijk dat heel wat volwas- ning, huisvesting, bijzondere met de jongeren werkt en dat opteert voor een knelsektor. senen een negatief beeld heb- jeugdzorg, OCMW, minderhe- de jongeren beter beschermd Daarom is een ernstig onder- ben van de jeugd en ook elk den, gemeentelijke infrastruk- worden als konkurrent tegen zoek nodig. Men zal trouwens eerlijk gesprek met de jonge- tuur, enz. Zij moeten hiervoor reklame of misbruik van ver- het punt dat men heeft uitge- ren uit de weg gaan en zelfs kansen tot inspraak krijgen als trouwen. Meer middelen vrij- kozen tijdens de loop van 1985 weigeren. Het gevolg is dat de projektgroepen, jonge- maken voor aanwerving en van zeer nabij volgen en uit- jeugd geen invloed heeft op renkranten, hoorzittingen, werking van gemeentelijke werken. het beleid, zelfs niet in zaken enz. Er moeten ook nationale jeugdkonsulenten en een mini- In het keurige mapje dat ter die hen rechtstreeks aanbelan- maatregelen worden getroffen mum percentage voorbehou- beschikking ligt heeft het JIC gen. Het Internationaal Jaar (goedkeuring wet: openbaar- den van de gemeentelijke be- Dendermonde. Opening VP. Onder het motto Wij willen spelenwerden de kinderen welkom geheten op het VP. (v) De jeugdsektor in Dendermonde komt voor een buiten staander nogal verwarrend over. Er zjjn immers vier instanties die zich op het vlak van het jeugdbeleid begeven. In de eerste plaats de schepen voor de jeugd, in de tweede plaats de stedelijke administratie, ook de stedelijke jeugdraad en sedert kort ook nog het Jeugd- en Informatiecentrum dat men in deze tijd van afkortingen gewoon het JIC noemt. De voorzitter van de Dender mondse stedelijke jeugdraad, Piet Buyse stelt dat de jeugd raad de eerste opdrachtgever is van het JIC dat er is om en de jeugdraad en de jeugdbevol- king te ondersteunen. Daar mee zijn een aantal misver standen uit de wereld gehol pen, aldus de voorzitter die op een perskonferentie uiteenzet te welke de verschillende op drachten zijn die de jeugdraad van Dendermonde aan het JIC heeft toevertrouwd. Grosso modo kunnen die wor den onderverdeeld in twee grote groepen. In de eerste plaats de biezondere opdrach ten die men kan omschrijven als eenmalige onderzoeken en aktiviteiten. Daarbij rekent men onder meer de organizatie en koördinatie van een jeugd weekend ten behoeve van de jeugdbevolking en van ieder een die begaan is met de jeugdwerking. Op de tweede plaats het uitwerken van een gratis jeugdvakantiepaspoort en hier dient gezegd dat het initiatief werkelijk de jongeren heeft aangesproken. Er wer den om en bij de 500 pasjes uitgereikt en de eerste aktivi teiten, een wandeling door Dendermonde, kende toch een 50-tal deelnemers. Met dit pas poort kunnen alle jongeren van Dendermonde aan georga niseerde en niet-georganizeer- de aktiviteiten meedoen. De Stedelijke Jeugdraad heeft aan het JIC ook gevraagd een stu die te willen maken rond de speelpleinen die men in de stad heeft. Dat zijn er in totaal 14. Deze studie wil nagaan of er animatie nodig is of niet en dit ten behoeve van de kinderen die woonachtig zijn rond deze pleinen. De resultaten van het onderzoek zullen worden over gemaakt aan de werkgroep speel- en ravottereinen en aan de stedelijke jeugdraad. Ver der vraagt men het JIC te wil len werken aan een onderzoek nopens de betoelaging. Hier voor gaat men in meerdere andere gemeenten de subsidie- reglementen aanvragen en ze naast elkaar leggen. De bedoe ling is dat men komt tot een subsidiestelsel in funktie van een goede interne jeugdraad- werking. Nog een ander on derzoek heeft betrekking op de problematiek van de vakan- tiejobplaatsen. Tegen de va kantie van 1985 wil men aan de weet komen welke bedrijven hoeveel vakantiejobs ter be schikking stellen, welke de voorwaarden ziin. enz. Kort om, de jongeren die uitkijken naar een dergelijke job zullen hierin een brok nuttige infor matie kunnen vinden. Men wil verder ook met een globaal pakket kamp- en bi vakplaatsen naar autobusver huurders toestappen. Men heeft inderdaad vastgesteld dat op dit vlak nogal een ruime versnippering heerst en dat lang niet elke jeugdbeweging over voldoende middelen en armslag beschikt om op een behoorlijke wijze zijn kamp plaats te bereiken. De bedoeling is dat men een monsterkontrakt gaat afsluiten waarvan de aangesloten vere nigingen dan het nodige profijt zouden halen. Vermits 1985 door de Verenig de Naties werd uitgeroepen tot het jaar van de jeugd, is het niet meer dan normaal dat de Dendermondse jeugdraad ook op dit stuk zijn medewerking verleent. De voorbereidingen rond dit tema zijn reeds gestart en een eind gevorderd. De bedoeling is dat de jeugdraad van dit jaar iets unieks maakt voor de jeugd. De vraag is natuurlijk: hoe? Tenslotte blijft er nog binnen het kader van de eenmalige opdrachten het maken van een demografische studie waarin aandacht wordt besteed aan de spreiding van de jeugdbevol king. Dit ten behoeve van de jeugdraadwerking en van de jeugdverenigingen die via deze studie ook hun werking meer doelgericht kunnen maken. Een tweede reeks opdrachten is van meer permanente aard. Het JIC heeft bievoorbeeld de taak de kontakten tussen de aangesloten groeperingen en zichzelf te bevorderen en te onderhouden. Dat gebeurt volgende jeugdraad het best op een persoonlijke basis. Het JIC moet instaan voor de info- jeugdwegwijzer met streek- en tijdsgebonden nieuws van alle jeugdorganizaties. het moet oog hebben voor de inspraak van de jongeren in alle sekto- ren van het gemeentebeleid en moet boven alles een brug- funktic vervullen tussen de ad viezen van de jeugdraad en de beslissingen van het schepen college. De beslissingen van het schepencollege worden be sproken met de schepen van jeugd, de heer Meulebroek en de stedelijke jeugdraad. Het spreekt vanzelf dat de stedelij ke jeugdraad deze opdrachten aan het JIC doorgespeeld op de voet zal volgen en zo nodig ook zal bijsturen. De resulta ten zullen gebruikt worden voor de interne werking, voor de aangesloten verenigingen of voor adviezen aan het stadsbe stuur. De Davidsfondsleden van Serskamp hebben inmiddels een voorstel voor programma gekregen. Ze krijgen tot 15 augustus de gelegenheid om hun op- en aanmerkingen omtrent dit programma kenbaar te maken. Het voorgestelde programma ziet er uit als volgt: zaterdag 8 september een makreelvisdag Met de Jean Bart IV, een schip van liefst 54 meter lang en 8,60 meter breed, wordt een tochtje gemaakt op de zee. Rond 11.30 uur tot zowat 14 uur wordt er op zee gevist, daarna is het viskuisen geblazen (hoe dat wordt wel uitgelegd), ter wijl men rond 17 uur opnieuw aankomt in de thuishaven Nieuwpoort. Wie geen werp hengel heeft, moet zich geen zorgen maken, je kan er aan boord van de Jean Bart IV eentje huren tegen de prijs van 200 fr. per dag. De deelnemers aan deze vistocht vertrekken op zaterdag 8 september rond 7 uur en worden rond 18.30 uur terug thuis verwacht. Vrijdag 14 september is er een optreden van de groep «De Speleman», die de aanwezigen zal vergasten op volksmuziek. Op vrijdag 5 oktober is er een voordracht door Louis De Pelsmaeker, bekend van de televisie. Hij zal handelen over de Olympische Spelen en van 13 tot 16 oktober is er een tentoonstelling van oude foto's en van oude fototoestellen door Jo Van Nuffel. Op vrij dag 16 november is er een spreekavond met als thema «hoe week is mijn hart». Deze avond was reeds voorzien voor het voorbije seizoen maar diende toen uitgesteld. Op vrijdag 21 december heeft er een toneelavond plaats. De le den die het wensen kunnen mee naar de KVS te Brussel, voor de dolle komedie «maak plaats, mevrouw». Op vrijdag 18 januari van volgend jaar een boeiende avond over het wereldberoemde «Lam Gods» in Gent en op woensdag 6 februari heeft de opstelwed strijd voor de plaatselijke jeugd. Op vrijdag 22 februari spreekt kan. Paul De Haese over de vasten en op 9 maart wordt een bezoek gebracht aan de kerncentrale van Doel. Vrijdag 22 maart spreekt jour nalist Hugo De Ridder over het reilen en zeilen van «de keien van de Wetstraat» Op zaterdag 13 april heeft de jaar lijkse algemene vergadering plaats Dat gaat gepaard met het ledenfeest. Zaterdag 4 mei is de prijsuitreiking van de op stelwedstrijd voorzien. Don derdag 16 mei, op Onze Heer Hemelvaartdag, staat de jaar lijkse uitstap voor de leden op het programma en tenslotte is er op zondag 2 juni een gezelli ge wandeltocht. Vanaf 6 september heeft er een wekelijkse jogging-avond plaats en vanaf januari wordt begonnen met een wekelijkse kursus eerste hulp bij ongeval len. Jogging is geen modeshow voor korte broekjes en mooie benen. Het is evenmin een kompetitiewedstrijd, gewoon een loopwedstrijd waarin iedereen zich aan zijn eigen tempo houdt. Iedere donder dagavond van 19 tot 20 uur kan men onder leiding van Albert Bove de spieren ontspannen en de fysieke konditie op peil houden. groting voor socio-kulturele en jeugd-uitgaen. Er zijn momenteel meer dan 500 000 uitkeringsgerechtigde werklozen waarvan 30 procent jonger is dan 25 jaar. Daaren boven zijn er nog duizenden jongeren tewerkgesteld in tij delijke kontrakten. Voor een toekomstgerichte maatschap pij is dit meer dan een aan klacht, zo zegt het werkdoku ment dat hier vier eisen stelt: een volwaardig inkomen, of men nu werkt of niet. Een vervangingsinkomen van 60 procent van een geplafoneerd brutoloon met een minimum van 60 procent van het gewaar borgd minimum maandloon voor alle werklozen; afschaf fing van de jeugdlonen en een loon van honderd procent voor tewerkgestelden in tijdelijke kontrakten en voor iedereen toegankelijke sociale voorzie ningen en openbare diensten. De tweede eis heeft betrek king op zinvol, vast en kreatief werk. Arbeidsduurverminde ring zonder individueel koopkrachtverlies voor de werknemers en met verplichte evenredige aanwervingen, ver vangingen van alle tijdelijke kontrakten door volwaardige kontrakten; verdere uitbouw van niet-direkt ekonomisch vertaalbare aktiviteiten en kol- lektieve voorzieningen (vb. so cio-kulturele sektor, milieube heer); omschakeling van de wapenindustrie en vereenvou diging van administratieve en financiële formaliteiten om trent het zelfstandigenstatuut. De derde eis heeft betrekking op gelijke kansen voor alle jongeren in onderwijs en vor ming: onmiddellijke invoering van edukatief verlof met waar borg inzake optrekking aantal uren, beschermingen bijko mende aanwervingen; nu de leerplicht is verlengd, moeten de kansen van de jongeren op de arbeidsmarkt worden ver groot door hen voor te berei den op een meer realistische wijze op hun toekomstige loopbaan en door hen een be ter inzicht te verschaffen in de steeds komplexer wordende maatschappij. En de vierde eis: schiet niet op de pianist: afschaffing van de dagelijkse stempclkontrole zonder in voering van de arbeidskaart. Afschaffing van artikel 143 (geen schorsing van langdurig werklozen); erkenning en be scherming van syndikale op delcgecs; financiële cn materiële steun aan werklo- zenwerkingen door de respek- tieve overheden; eerbiediging van het privé-leven van werk lozen; vereenvoudiging van administratieve reglementen en procedures; verbetering van de werking van de plaatsings diensten van de RVA; aanslui ting van leger- of burgerdienst op het beëindigen van de stu dies en een kosteloze sollicitatieprocedure. Onderwgs In de school wordt weinig aandacht besteed aan de be hoefte om de leefwereld, de maatschappij te leren onder zoeken en te begrijpen. De leerlingen worden gedwongen om een vervreemde situatie te aanvaarden en ze als vanzelf sprekend te beschouwen. Dat is slechts vol te houden in een op autoriteit gebazeerd sys teem. De school steunt dan ook op een machtsstruktuur waarin elk vanuit zijn positie gekneld zit. Drie eisen: participatie en het onderwijsbestel: ondcr- wijsmetodes uitwerken die erop gericht zijn de leerlingen te betrekken bij liet gebeuren in de school en daarbuiten; de rechtspositie van de jongeren uitklaren in verband met examens, sankties enz.; uit bouw van de nodige strukturen voor leerlingenparticipaties en kansen scheppen zodat de leerkracht aan de behoeften van de leerlingen kan tege moet komen. Tweede eis: onderwijs en maatschappij: een zekere koördinatie doorstroming en samenwerking tot stand bren gen waardoor leerlingen een beter inzicht in de maatschap pij krijgen. Oprichting van een werkgroep «onderwijs en maatschappij» met permanent karakter. Blijft dan de derde eis die betrekking heeft op de reële demokratizering van het onderwijs: precieze statistie ken opstellen van jongeren die bij het einde van de leerplicht ongeletterd zijn gebleven; alle maatregelen op vlak van on derwijsbeleid evalueren naar hun doeltreffendheid voor jon geren uit de laagste sociale klassen; bij de leerkrachtenop leiding aandacht besteden aan het milieu van jongeren uit de laagste arbeidersklasse om zo het onderwijs af te stemmen op hun leefrealiteit; het stimu leren van samenwerkingsver banden tussen onderwijs en in itiatieven op het vlak van alfa betisering, tweede kansonder wijs en beroepsvorming; een gegarandeerd minimum leer stof vaststellen en sankties voorzien indien de schoolge meenschap haar verbintenis sen niet nakomt. Rechtspositie van de jongeren De diskussie omtrent de rechtspositie van de jongeren is al een tiental jaren aan de gang. De algemene reglemen tering over de rechtspositie van jongeren blijft vervat in de ouderlijke macht en de min derjarigheid van de jongeren blijft tot de bevoegdheid van de justitie behoren. Daarnaast is er nog de specifieke situatie van de jonge mentaal gehandi capten. Hun blijvende afhan kelijkheid doet vragen stellen naar mogelijke alternatieven voor de huidige jurische han delsonbekwaamheid. Men eist hier een verlaging van de meerderheidsgrens op 18 jaar en de onbevoegdheids- verklaring van jeugdbescher ming om maatregelen te ne men ten overstaan van +18- jarigen en hun ouders; iedere zestienjarige moet in een per soonlijke zaak worden ge hoord. Daaraan initiatiefrecht koppelen: iedere 16-jarige heeft het recht om zich tot de rechtbank te wenden in zijn belang; onderzoeken in hoe verre minderjarigen het recht hebben op zelfstandig wonen, onderbouwd met een ekono- mische onafhankelijkheid, het recht een eigen rekening te hebben zonder toestemming van de ouders, het recht om kontrakten af te sluiten, het recht op briefgeheim. Klach tenprocedure voorzien bij slui ten van overeenkomsten door jonge mentaal gehandicapten (werk). Bij het niet naleven van deze rechten moeten zij beroep kunnen doen op een onafhankelijke ombudsdienst. Beschermingsstatuten moeten uitgaan van de mogelijkheden van de jonge mentaal gehandi capten. Ontwikkelingsbeleid Men moet komen tot een rechtvaardige samenleving. De scheefgegroeide Noord-Zuid verhouding is een van de meest fundamentele obstakels daar toe. Meer dan driekwart van de wereldbevolking wordt dag na dag onrecht aangedaan Ontwikkeling kan niet beperkt blijven tot enkel maar «ont wikkelingssamenwerking». Het kan niet alleen het toe stoppen van materiële en fi nanciële middelen zijn, maar moet gebaseerd worden op ba sis van wederzijdse erkenning en respekt. Het eisenpakket: de infor matieve opdracht naar onze bevolking toe: meer aandacht besteden aan de schrijnende situatie in de Derde Wereld in het onderwijs, vormingswerk in jeugdorganisaties, vakbon den; garanties en faciliteiten aan de niet-gouvernementele ontwikkelingsorganisaties bie den zodat ook zij hun informa tieve opdracht kunnen ver vullen. Op de tweede plaats de voorstellen van de Vlaamse Gemeenschap: een nieuwe dialoog op gang brengen tus sen de kommissie buitenlands beleid cn de ontwikkelingsor- ganizatics over wat Vlaande ren op het vlak van ontwikke lingssamenwerking kan doen; aangaan van kulturele akkoor den met landen uit de Derde Wereld die aansluiten op het dagelijks leven van mensen hier en ginder en rekening houden met de situatie inzake mensenrechten in het betref fende land; de koördinatie van het ontwikkelingsbeleid in Vlaanderen expliciet als be voegdheid opnemen bij de ta ken van de Vlaamse Exekutie- ve; ontmoetingen organiseren tussen de schepenen van ont wikkelingssamenwerking van de Vlaamse gemeenten en ge meentelijke werkgroepen en adviesorganen hierbij betrek ken; het vergemakkelijken en stimuleren van projekten als werkkampen, internationale brigades... in de Derde We reld. Tenslotte naar het vor mingswerk toe: kontakten sti muleren tussen het vormings werk en Derde Wereldorgani saties. Vrede Vrede, zo staat in het doku ment, is een kwestie van men taliteitsverandering enerzijds en strukturele verandering an derzijds. Dat impliceert onder andere wijzigingen in de eko- nomische politiek. Vrede kiezen voor een politiek van ontspanning en omschakeling van de wapenindustrie is de enige uitweg voor alle landen. De eisen stellen dat vrede moet gaan leven bij de bevol king: het stimuleren en onder steunen van studiewerk en we tenschappelijk onderzoek rond de vredesproblematiek Vlaanderen; het organiseren van een week voor de vrede en een vredesforum waar jonge ren de kans krijgen om zich te informeren rond de vredespro blematiek, onder elkaar van gedachten te wisselen over vre- desthema's en adviezen te for muleren naar de overheid toe cn andere instanties en druk kingsgroepen; uitbreiden van kulturele akkoorden met de Oostbloklanden en Derde We reldlanden, uitwisselingspro gramma's worden hierdoor duidelijk gestimuleerd. Een gewettigd recht op gewetensbezwaarden is tweede eis: het breder bekend maken van het recht op bur gerdienst. als fundamenteel recht van elk individu om le gerdienst te weigeren op basis van gewetensbezwaren; het in dienen van een wetsvoorstel waardoor de belastingbetaler wettelijk de mogelijkheid krijgt om voor zijn belas tinggeld een vredesopbouwen- de cn maatschappelijk zinvolle bestemming te kiezen. De der de eis: meepraten, mee beto gen, mee beslissen: vanuit de- mokratisch standpunt er mee voor zorgen dat de beslissing over de plaatsing van kemra- ketten in Florennes niet door de regering maar door het par lement wordt genomen. Een zevende punt in het platform heeft betrekking rond het hete hangijzer van de mi granten. Deze tekst was even wel nog niet helemaal klaar, zodat wc U die moeten ver schuldigd blijven. Een lichte daling van het aantal werklozen in het arrondis sement Dendermonde, althans in vergelijking met dezelf de periode van vorig jaar. Heuglijk nieuws dus, ware het niet dat in vergelijking met de maand april van dit jaar men een lichte toename van het aantal werklozen in de maand mei moet vaststellen. Einde mei van dit jaar waren er in het arrondissement Den dermonde 9.252 werklozen, daar waar er het er eind april 9.238 waren. Maar eind mei 1983 waren er nog 9.414 werk lozen. In Dendermonde waren er einde mei van dit jaar 4.743 mahnen en 4.509 vrouwen werkloos of arbeidsongeschikt, zoals dat gebruikelijk heet. Daarvan zijn er 281 mannen en 441 vrouwen of een totaal van 722 jonger dan 20 jaar. Tussen de 20 en de 25 jaar worden 1.953 werklozen geteld (717 mannen en 1.236 vrouwen) en in de leeftijdskategorie van 25 tot 40 jaar telt men 1.334 werk loze mannen en 1.903 vrouwen (totaal 3.237). Tussen de 40 en de 50 jaar zijn er 1.400 werklo zen (867 mannen en 533 vrou wen) en ouder dan 50 jaar zijn er 1.544 mannen en 396 vrou wen (of een totaal van 1.940) werkloos. In totaal zijn er 4.743 manne lijke en 4.509 vrouwelijke uit keringsgerechtigde volledige werklozen, 297 mannen en 278 vrouwen die behoren tot de tewerkgestelde werklozen bij openbare besturen, 409 man nen en 1.222 vrouwen die kun nen gerangschikt worden' bij andere verplicht ingeschreven werkzoekenden en tenslotte zijn er nog de vrijwillige inge schrevenen, waarvan er 173 mannen en 343 vrouwen niet werkend zijn en 59 mannen en 38 vrouwen werkend. In de BTK projekten in het arron dissement Dendermonde zijn 48 mannen en 104 vrouwen ingeschreven. Men heeft ook een onderzoek ingesteld naar de duur van in- aktiviteit. Per leeftijdskatego rie krijgt men dan volgend beeld: beneden de 25 jaar zijn er 830 personen van 0 tot 2 jaar werkloos, 167 van 2 tot 5 jaar, 1 van 5 tot 10 jaar en niemand langer dan 10 jaar; bij de leef tijdskategorie van 25 tot 40 jaar 789 mensen van 0 tot 2 jaar, 484 van 2 tot 5 jaar, 56 van 5 tot 10 jaar en 5 langer dan 10 jaar; bij de leeftijdska tegorie van 40 tot 50 jaar zijn er 448 tussen de 0 en de 2 jaar werklooz, 336 van 2 tot 5 jaar, 69 van 5 tot 10 jaar en 14 langer dan tien jaar en bij de werklozen ouder dan 50 jaar: 588 van 0 tot 2 jaar, 589 van 2 tot 5 jaar, 279 van 5 tot 10 jaar en 88 meer dan 10 jaar. Dat wil zeggen dat 2.6bb per sonen voor een periode van 0 tot 2 jaar werkloos zijn, 1.576 voor een periode van 2 tot 5 jaar, 405 van 5 tot 10 jaar en 107 meer dan 10 jaar. De grootse kategorie werklo zen treft men bij de mannen aan in de sektor van de bouw. Liefst 2.059 werklozen. Dan volgen de diensten met 445 werklozen, de textiel met 412 en 319 werklozen die men niet bij een of andere welomschre ven kategorie kan onderbren gen. Bij de vrouwen komen de meeste werklozen uit de dien- stensektor met 1.089 werklo zen. Maar ook hier is de reeks van de niet nader te omschrij ven beroepen goed vertegen woordigd met 548 werklozen, evenals de textielsektor met 748 werklozen, de kleding met 651 en de handel met 395. SP-volksvertegenwoordiger Norbert De Batselier van Dender monde heeft aan gemeenschapsminister Mare Galle, bevoegd voor Binnenlandse Aangelegenheden, gevraagd hoeveel tijd een gemeente heeft om zich in orde te stellen met de Vaste Nationale Kultuurpaktkommissie. Op 7 april van vorig jaar werd door de gemeenteraad van Dendermonde overgegaan tot de aanstelling van de beheersorganen van de Interkommunale Olympos. Tegen deze samenstelling werd een klacht neergelegd omdat het Kultuurpakt niet werd gerespekteerd. De vaste Kultuurpaktkommissie heeft trouwens de samenstelling niet in overeenstemming bevonden met het Kultuurpakt en de Raad van State heeft in zijn arrest van 28 februari van dit jaar de stad Dendermonde in het ongelijk gesteld. Dit wil zeggen dat het benoemingsbesluit van de leden van de beheerraad van de Interkommunale Olympos moet vernietigd worden en dat er een nieuwe benoeming moet worden georganiseerd, konform aan het kultuurpakt. Vraag van De Batselier: Hoeveel tijd heeft de gemeente hiervoor? In zijn antwoord zegt de Gemeenschapsminister dat de gemeenteraad van Dendermonde tijdens zijn zitting van 14 juni 1984 "het gemeenteraadsbesluit van 7 april 1983 heeft ingetrok ken en dat geen enkele wettelijke noch statutaire bepaling een termijn stelt voor de voordracht door de gemeenteraad van zijn vertegenwoordigers in beheersorganen van een interkommu nale. Aan gemeenschapsminister Akkermans die de verantwoorde lijkheid heeft voor de ruimtelijke ordening, de landinrichting en het natuurbehoud heeft volksvertegenwoordiger De Batselier vragen gesteld over de oyde Denderloop en de verbindingsweg Zuidlaan-Gentsesteenweg te Dendermonde. Ook hier zijn wel wat problemen. «In het ontwerp van besluit van de Vlaamse'Exekutieve rond de bescherming van de oude Denderloop van 18 januari 1984 dat besproken werd op de hoorzitting van 21 mei jl.wordt voorzien dat de overgang van de Dender voor de realisatie van de geciteerde Ringlaan, in de vorm van een dam of een platte brug in principe kan worden toegestaan.» SP-volksvcrtegentvoordigef De Batselier wenst te weten of bovenvermelde intentie een implikatie heeft op mogelijke afwijkingen van het gewestplan en of de officiële instanties heden reeds positieve indikaties hebben gegeven dat zij, na de voorziene procedure, zullen ingaan op een afwijking van het gewestplan. Hij stelt zich ook de vraag dat de nieuwe noodzakelijkheid is van een dergelijke afwijking gezien dit in 1976 reeds werd afgewezen. Tenslotte: wat is de inhoud van de bezwaarschriften rond de aanleg van bovenvermelde verbindingsweg en welke zijn de antwoorden op deze bezwaren? In zijn antwoord verwijst gemeenschapsminister Akkerman naar de vraag die reeds eerder door VU-volksvertegenwoordiger Johan De Mol uit Lebbeke werd gesteld en die ook betrekking had op deze verbindingsweg. «Uit een nota van het bestuur blijkt dat de stad Dendermonde een ontwerp van rooilijnplan heeft opgesteld. De gemeenteraad heeft voorlopig beslist lot de aanleg van een nieuwe verbindingsweg Zuidlaan-Gentsesteen weg. Gelet op het grote aantal klachten ingediend naar aanlei ding van het openbaar onderzoek, heeft de stad er de voorkeur aan gegeven vooraf het advies in te winnen van het bestuur van Stedebouw, vooraleer dan een definitieve beslissing te nemen Het dossier werd door het hoofdbestuur overgemaakt aan de provinciale direktie met verzoek haar standpunt te laten kennen, wat de gebruikelijke gang van zaken is bij de behandeling van rooilijnplannen», aldus de minister, die vervolgt: «Een definitief standpunt kan echter maar worden ingenomen bij het einde van de goedkeuringsprocedure. Dit is nadat de gemeenteraad defini tief heeft beslist cn de Bestendige Deputatie haar standpunt heeft meegedeeld. Bij een definitieve beslissing van de gemeen teraad zal deze uitspraak dienen te doen over de bezwaren die gedurende het openbaar onderzoek zijn aanhangig gemaakt.

De Voorpost | 1984 | | pagina 14