Inzet, verantwoordelijkheidszin en sociale bewogenheid kenmerkend Round-up Kultureie twistappels te Aalst Rouw bij het afscheid van E.H. Jozef De Brouwer Hagelstorm in Sint-Niklaas: serres, afdaken, oogst vernield Reklametelevisie in Vlaanderen: de weekblad federatie in het verweer Raadslid Claudine Heirman vraagt klaarheid over de zuidelijke omleggingsweg te Zele! Senator De Bondt: «Parlementaire demokratie nieuw leven inblazen» De Voorpost - 13.7.1984 - 15 Aalstenaar Theo De Vos honderd Theo De Vos heeft zyn honderste verjaardag gevierd te Aalst. Dat gebeurde met een eucharistieviering in de Sint- Martinuskerk, gevolgd door een ontvangst in de zaal Malpertuus, waar hij zich moet thuisvoelen, want ze wordt door een van zyn kinderen uitgebaat. Geen drukte rond zyn persoon, want Theo houdt daar niet zoveel van. Hy zet zich honderd maal liever in voor de anderen en dat is al zjjn hele leven zo geweest. Geboren op 12 juli 1884 heeft Theo De Vos een alles behalve gemakkelijk leven gekend. Zijn vader, Hyppoliet De Vos die uit Velzeke afkomstig was, vestigde zich in 1880 na zijn huwelijk in Aalst. Hij begon er in de Molenstraat een bakkerij en handelszaak. De handels zaak zou men kunnen om schrijven als een kruideniers zaak en handel in koloniale waren. Hyppoliet en zijn vrouw Irma kregen al vrij snel drie kinderen. Irma, de oud ste, bleef jarenlang aktief in de winkel om later in het klooster te gaan bij de Zusters van Liefde om haar verdere leven te gaan wijden aan de verzor ging van geestesgestoorden. Theo was de tweede in de rij en over hem gaan we het uitge breider hebben. Na hem kwam Polydoor die later direkteur werd van de Sint-Kamillus- school en de oprichter was van de avond- en zondagsschool. Kort na de geboorte van het derde kind overleed de vrouw van Hyppoliet die zich voor een aantal problemen gesteld zag: het gezin dat al zijn aan dacht vroeg en de zaak waarin hij evenmin kon worden ge mist. Hij trad opnieuw in het huwelijk en zijn tweede vrouw, Leonie Van Cauwen- berghe, zou hem nog 13 kinde ren schenken. In die tijd was een dergelijk gezin geen uitzondering, maar toch... Theo De Vos zou bij de Broe ders van de Christelijke Scho len onderwijs volgen. Die school was toen gevestigd in de omgeving van het Keizerlijk Plein en de Hopmarkt. Lafer, toen het bisschoppelijk college opkwam, verdween deze school. Hij genoot er niet al leen lager onderwijs, maar ook het middelbaar onderwijs maakte Theo af. In die tijd meer dan ongewoon voor een jongen uit een dergelijk kroostrijk gezin. Meer nog, hij behaalde het diploma van beë digd schatter-landmeter, maar door de speling van het lot zou hij deze funktie nooit uitoe fenen. Altyd bezig Eens afgestudeerd belandde Theo in de bakkerij en de winkel van zijn vader. Dat was toen de normale gang van za ken. Hij leerde er de zin voor verantwoordelijkheid en de onbaatzuchtige inzet. Dank zij Theo kon men de zaak stelsel matig uitbreiden en kon men aan de andere kinderen trou wens de mogelijkheid bieden om ook verder te studeren. Waarvan ze gretig gebruik maakten. Enkele onder hen kwamen in het onderwijs te recht, hetzij als leek, hetzij als geestelijke. We verwijzen hier naar zuster Marie-Theresa die jaren lang bij de Dames van Maria les heeft gegeven en zelfs de leiding van het kloos ter had, naar Polydoor die di rekteur is geweest van de Sint- Kamillusschool Het gezin waarvan Theo deel uitmaakte telde twee kloosterzusters: de oudste dochter Irma en zuster Marie-Therese. Er waren ook twee broers die priester wer den. Albert die bij de Missio narissen van Scheut was inge treden en in het huidige Zaïre VU-raadslid WILLY VAN MOSSEVELDE hield een lange interpellatie over het kultuurbeleid te Aalst met vragen over de stedelijke biblioteek (by de aankoop censuur of niet?), het stedelyk museum (is er een inventaris van de diverse stukken en komen gerestaureerde stukken steeds naar hun oorspronkelijke plaats terug?), en monumenten zorg (inventaris? samenwerking? prioriteiten? maatregelen?), de akademie (bestemming van de lokalen), H. Geestkapel (wanneer restauratie?) en het Dirk Martenskomitee en zyn relatie met het stadsbestuur, o.m. i.v.m. Flanders' Printing. Van Mosselvelde maakte wel- taal, het archief, de gebouwen dan niet om pornografie gaat gemeende «felicitaties» over in de Nieuwbeekstraat? Wor- kreeg de burgemeester nog aan schepen Bogaert voor zijn den dit terug klassen? Of wil geen antwoord. Er bestaat wel nieuwe bevoegdheid van boe- men ze samen met het ex- degelijk een inventaris van de kenrevisor van de stedelijke zwembad verkopen? Het oud- kunstvoorwerpen, zegt Chris biblioteek. Iets wat als zwaar zwembad zou als een fitness- Borms en dat kunstvoorwer- censurercnd wordt ervaren, centrum kunnen worden geor- pen in kabinetten staan is niet Hij klaagt verder de gebrekki- ganiseerd. Tenslotte had inter- verkeerd. Men doet het trou- ge organisatie en koördinatie pellant nog vragen over de re- wens ook in de ministeries, in de stedejijke bib aan en ziet latie Dirk Martenskomitee en Raadslid D'Hondt breekt een de uitleencijfers dalen. stadsbestuur. Welke was de lans om wat nu in de kabinet- Wat betreft het stedelijk mu- participatie van de stad in ten staat ook eens te tonen in seiun zouden sommige stukken Flanders' Printing, een goed het Oud-Hospitaal. Wat be- na restauratie een andere be- initiatief met kleine respons treft de monumentenzorg was stemming vinden zoals bv. de evenwel en ondermaatse inte- men kort. Voor klassering van Dirk Martenspers die nog resse. Het aantal bezoekers «'t Baasken» was het advies steeds in het belfort staat. Het zou niet zoals doorgegeven aan negatief en aan de H. Geestka- stedelijk museum wordt ten de pers 15.000 zijn maar eer- pel zal volgens schepen André andere zowat een duiventil der 7 8000. Verder was dit Doorns de Federale Verzeke- waar verenigingen vergaderen evenmin een voorbeeld van or- ringen iets doen in het kader cn met de beveiliging lichtzin- ganisatie waar affiches met een van het herwaarderingspro- nig wordt omgesprongen. verzekeringswaarde van jekt. Bij bouwwerken kan men Wat betreft monumentenzorg 10.000 fr. open en bloot met niet stilleggen voor historisch liet Aalst reeds heel wat waar- duimspijkers werden aange- of archeologisch onderzoek, devols teloorgaan. Een inven- bracht. wedervoer schepen Anny De taris dringt zich dan ook op Maght. Wel kan men even- waarop dan een prioriteiten- P|,ek tucel met de bouwheer een programma dient opgesteld. «Sinds wereldoorlog II heb ik overeenkomst nastreven. Wat Het «Geldhof» werd gewoon niet meer van censuur horen betreft het Dirk Martenskomi- afgebroken en wat staat er te spreken», zegt burgemeester tee zegt schepen Borms dat het gebeuren met «'t Baasken», Uyttersprot en schepen Bo- werkt met logistieke steun van met «De Drie Koningen» en gaert zegt alleen maar als sche- de stad, met financiële midde- het «Huis De Blieck»? Gaan pen van financiën te willen len van het mecenaat en met die dezelfde weg op als «De weten hoeveel boeken men onbczoldigden voor studie- Groene Poort» en «De Met- koopt en aan'welke prijs. Voor werk. Wat Roger D'Hondt te»? Wanneer komt restauratie hem is zulks een zuiver finan- doet zeggen dat voor Flanders' van de geklasseerde H. Geest- ciële operatie. Schepen Borms Printing aan de stad geen huur kapel? noemt de administratieve af- voor de Keizershallen werd be- Bij grondwerken kwam men "handeling volledig binnen de taald en dat het komitee een herhaaldelijk terecht op oude perken van de bevoegdheid jaarlijkse toelage van 200.000 funderingen en werd de kans van het college en het boek fr. ontvangt. Wat betreft inza- gemist om een studie van de «Coitha» zit nu, met goedkeu- ge van bilans zegt de burge opgravingen te verrichten, ring van advies- en beheers- meester dat deze op de griffie Hoever staat het met de ge- kommissie in het gesloten- zijn neergelegd, plande reorganisatie van ge- kast-systeem. Op zijn vraag bouwen als het Oud-Hospi- aan de prokureur of het hier al L.H. eerst rektor is geweest en na dien ekonoom van de provin cie en Leo, die in eigen land voor enkele innovaties zorgde. Hij was een diocesaan priester die kerkelijk recht had gestu deerd en na zijn studies be noemd werd tot onderpastoor te Sint-Niklaas aan de Onze Lieve Vrouwparochie. Hij kreeg na verloop van tijd de parochie van Kristus Koning uit te bouwen. Dat deed hij ook. Hij bouwde er een kerk die voor die tijd heel wat nieu wigheden bezat en als voor beeld werd gesteld van de mo derne kerkenbouw. Later werd Leo De Vos deken te Kaprijke en dan algemeen overste te worden van de zus- terkongregatie die in Sint-Ni- klaas instond voor de verple ging in het ziekenhuis en hos pitaal. Nog later werd hij naar het bisdom geroepen waar hij benoemd werd tot kanunnik en visitator van de kloosters werd. Hij maakte ook deel uit van de kerkelijke rechtbank en waakte over het verlenen van de imprimatur. Nog andere broers van Theo bleven de bakkersstiel trouw en zo komt het dat men in Aalst nog een aantal bakkers met deze.naam kan vinden. Zo zijn onder meer de eierekoe- ken De Vos niet alleen in Aalst, maar ook daarbuiten gekend en geroemd. De oorlogen Nog voor de eerste wereldoor log kreeg Theo de leiding van de ouderlijke bakkerij. Het was onder zijn impuls dat men als enige trouwens in Aalst krentenbrood en krentenkoe ken bakte. Brood dat ook met kar en paard werd uitgevoerd, niet alleen in de Keizerlijke stede, maar zelfs tot in Asse. Toen brak de eerste wereld oorlog uit en er ontstond al vrij meel en kolen. Later kwam er op de koop toe een eigen sek- retariaat en kan men deze bond beschouwen als een voorloper van het Nationaal Christelijk Middenstandsver- bond. Theo De Vos is heel zijn leven een biczonder religieus man geweest. Zelfs op zijn 99" ging hij nog elke ochtend naar de kerk van de paters jezuïeten om er de mis bij te wonen en 's avonds ging hij naar de grote kerk om op zijn terugweg eens binnen te springen bij enkele «oude mensen» die behoefte hadden een deugddoend ge sprek. Nog elke dag leest hij de krant. Hij is ook een humo rist die alles aan de zonnige kant bekijkt en het leven weet te relativeren. Als niet een weet hij te vertel len over vroeger jaren. Hoe zij als knapen de opdracht kregen de brave priester Daens uit te lachen, iets waarvoor hij zich later schaamde, hoezeer de stad veranderde van uitzicht. Gisteren vierde hij zijn hon derdste verjaardag. Het was een gezellig intiem feest, waar bij ook ruimte was gemaakt voor het godsdienstige. De de kenij van de Pontstraat scha kelde zich ook in en wenste de honderdjarige het allerbeste toe. Wat wij hem ook van ganser harte toewensen, vlug een groot tekort aan brood en voedsel. Het zoge naamde Amerikaanse brood kwam toen op de markt en ook hier speelde de bakkerij De Vos een voorname rol. De Verenigde Staten leverden het graan dat hier werd gemalen en in de belfortzaal werd een winkel ingericht waar men het Amerikaanse brood, dat door bakkerij De Vos werd gele verd, kon gaan kopen. Theo kreeg de leiding over een heel stel Aalsterse bakkers die hem in zijn taak als bakker moesten bijstaan. De oorlog pas voorbij, begon Theo een eigen zaak op de hoek van de Pontstraat en de Houtmarkt. Die is er trouwens nog gevestigd en wordt nu ge leid door een van zijn zonen. Hij huwde in 1922 met Maria Van Damme die uit Aalst af komstig was en de dochter was van een meer dan bekend on derwijzer. Trouwens ook de familie van Theo's vrouw had enkele eigenschappen die won derwel bij de zijne pasten. Gustaaf Van Damme, de va der van Marie en dus de schoonvader van Theo, heeft lange tijd gewoond in het ver lengstuk van de Onderwijs- straat, in de onmiddellijke buurt van nog een grote Aal sterse figuur: priester Daens. Gustaaf gaf les ergens in het Brusselse, maar in een rijks school en in de periode dat de schoolstrijd langzaam naar zijn hoogtepunt toegroeide, vaar digde de kerk een bevel uit waarin aan de katolieke leerkrachten uit het rijkson derwijs werd opgedragen ont slag te nemen, zoniet zouden ze in de ban van de kerk wor den geslagen. Als goed kato- liek liet Gustaaf Van Damme zijn werk te Brussel voor wat het was. Hij begon te bedelen. Niet voor zichzelf, maar wel voor de anderen. Hij wilde namelijk een school bouwen voor de armsten onder de ar men. Het dient gezegd dat hij daar aardig in geslaagd is. Op de Werf werd een houten huis omgevormd tot school en de jongens uit de buurt kregen er onderwijs. Later verhuisde de school naar de volksrijke buurt van de Moorselbaan, precies op de plaats waar nu het Sint- Maarteninstituut is gevestigd. Gustaaf Van Damme kan men dus rustig naar voor schuiven als de stichter van dit inmid dels gerenommeerde instituut. Van Damme was ook aktief betrokken bij de Davidsfonds- afdeling. Hij werd evenwel ernstig ziek en overleed, tot grote droefheid van velen. On der meer ook van Priester Daens die toen in zijn tijd schrift een hele eerste pagina besteedde aan het heengaan van zijn vriend. Het eigenaardige was dat de weduwe van Gustaaf Van Damme geen aanspraak kon maken op enige uitkering. Ze was dus genoodzaakt voor het onderhoud van haar kinderen en zichzelf te zorgen door hard te werken. In de Zoutstraat begon ze een winkel in wit goed. Als oudste van de kinde ren moest Maria Van Damme daar snel meehelpen en zo groeide ook bij haar de zin voor verantwoordelijkheid, het oog voor de noden bij de anderen, de nooit aflatende in zet. Eigenschappen die ook haar man zo kenmerken. Uit het huwelijk van Theo De Vos en Maria Van Damme sproten vijf kinderen voort die zich allen in het leven een weg hebben weten te banen. Een onder hen is een vooraan staand jurist, een van de doch ters huwde met een tekstiel ingenieur, een andere huwde met Karei Van Daele die on der meer de dirigent is van het koor «Laat Blijde Weergal men». Een zoon begon een patisseriezaak in de Katte- straat en noemde die Malper tuus. Verwonderlijk is dat niet, want Theo De Vos en Maria Van Damme waren mu zikaal en literair zeer onder legd. Nog een andere zoon nam de zaak van Theo over in de Pontstraat. Sterk godsdienstig Theo De Vos heeft op meerde re dingen in Aalst zijn stempel gedrukt. Onder meer op de Onze Lieve Vrouw ter Druif processie. In 1913 trok die pro cessie voorbij de winkel en het viel Theo op hoe ongediscipli neerd de lossers het wonder mooie beeld van Onze Lieve Vrouw ter Druiven op hun schouders droegen. Deze ruwe mannen keken op geen vloek. Theo wilde de processie meer waardigheid geven, haar meer allure bijbrengen en was een van de medeoprichters van de ere-wacht van Onze Lieve Vrouw ten Druiven. In het begin van de dertiger jaren zat hij mee aan de stichtingstafel in Aalst toen het het Katoliek Middenstandsverbond werd opgericht. Tijdens de tweede oorlog zou dit verbond ten dienste staan van de bakkers die er terecht moesten voor het ophalen van hun bons voor Als een donderslag by heldere hemel kwam zopas het overlijdensbericht van E.H. Jozef De Brouwer het Land van Aalst binnengerold: «In de genade van de Heer werd opgenomen op 7 juli 1984, overleden in de Onze Lieve- Vrouwkliniek te Aalst, Eerwaarde Heer Jozef De Brouwer». Jozef De Brouwer is geboren te Haaltcrt op 28 februari 1909. Hij werd priester gewijd te Gent in 1934, werd in het zelfde jaar onderpastoor te Denderleeuw en in 1945 te Hofstade (Aalst), werd aange steld als pastoor te Impe in 1954 en tien jaar later te St.- Gillis bij Dendermonde. Sinds vorig jaar was hij rustend pastoor te Denderleeuw. Jozef De brouwer was onder meer lid van Protea, V.O.S., Broe derband, St.-Maartensfonds en van de Vereniging voor Vergelijkende Godsdienstwe tenschappen, maar ook stich ter en sekretaris van «Het Co mité voor Recht en Naasten liefde» en zelfs ereburger van Lede. Maar naast dit alles was hij vooral zeer aktief in de lokale geschiedschrijving van het Land van Aalst. Voor wie ook maar van verre iets met deze historiek te maken heeft, kan de naam Jozef De Brou wer zeker niet onbekend zijn! Hij was daarenboven niet al leen lid van de Zuidnederland- sc Maatschappij voor Taal, Letteren en Geschiedenis, maar ook ere-voorzitter van het Oostvlaams Verbond van Heemkundige Kringen en lid van het Belgisch Comité voor vergelijkende Geschiedenis. Hij publiceerde de geschiede nis van Hofstade in 1949, van Haaltcrt in 1956, van Impe in 1956 en van Denderleeuw in 1960, bracht tevens een over zicht uit van de plaatsnamen van al deze gemeenten en maakte een studie over Pollare en Geraardsbergen. In 1964 werd hem de Provinciale Prijs voor Geschiedenis toegekend voor zijn Geschiedenis van Lede. Erg belangrijk is ongetwijfeld ook de bijdrage die hij leverde tot de stichting (1949) en de verdere bloei van de Heem- en Geschiedkundige Vereniging «Het Land van Aalst» waarvan hij trouwens ereredaktie se kretaris was. In het «Tijd schrift van het Land van Aalst» heeft hij meer dan 200 bijdra gen gepubliceerd. Jozef De Brouwer was ook lid van het Priester Daensfonds en van het Pater Strackefonds. Verder is hij wel bekend voor zijn merkwaardige «Bijdrage tot de geschiedenis van het Godsdienstig Leven en de Ker kelijke Instellingen van het Land van Aalst tussen 1550 cn 1621, gepubliceerd in 1961, een studie die in 1975 werd aangevuld voor de periode 1621 tot 1796. Dit reusachtig werk bevat een schat van gege vens voor al wie in de geschie denis van zijn eigen parochie geïnteresseerd is. Zijn «Demografische evolutie van het Land van Aalst 1570- 1800, leverde hem in 1965 de prijs Pro Civitate op. Tussen 1979 en 1981 schreef hij voor het Genootschap voor Aalster- se Geschiedenis waarvan hij ook erelid was, een drieledige studie over «De Jezuïeten te Aalst» waarin hij op grandioze wijze de opkomst, het ontstaan en de evolutie van de paters van de Societas Jesu cn van het Aalsterse Sint-JozeTscollege wordt geëvoceerd. In de reeks «Groot-Aalst» een geschiedkundige verhan deling met inventarisatie van zijn straten en gebouwen» van ditzelfde Genootschap schreef hij de monografieën van Hof stade (1977) en Erembodegem (mei 1984!) Vorig jaar nog werd hij uitgeroepen als lau reaat van de pas gestichte Jan Broeckaertprijs. Naast zijn pastoraal werk is hij er buitengewoon goed in ge slaagd bij heel wat vorsers en belangstellenden uit het land van Aalst hun eigen geschiede nis en hun patrimonium beter te leren kennen en in herinne ring te houden... De uitvaartplechtigheid van Jozef De Brouwer heeft plaats zaterdag 14 juli 1984 om 10.30 uur in de Sint-Amanduskerk te Denderleeuw (Dorp) waarna teraardebestelling op het kerk hof te Haaltert. (De Bruyn) Benauwend heet was het maandag. Maar tegen halfzes begon het te regenen en zo rond zessen woedde in 't Land van Waas een hevige storm. Wind en hagel veroorzaakten veel schade, vooral dan in Sint-Niklaas. Kanjers van hagelbollen werden uit de lucht gezogen. Witte kogels, kanonballen bijna. Men had zo'n stortbui van wel een uur nog nimmer meegemaakt in Sint-Niklaas. Centimeterdlkke hagelstenen kletterden op het wegdek, op weiden en akkers, teisterden planten en groenten en boorden gaten in glazen daken of beschuttingen uit golfplaat. Ook autodaken werden De witte toverboikn bleven urenlang liggen, trotseerden de nacht op sommige plekken. Een ongenadige storm had een flink deel van Sint-Niklaas tot een sneeuw- of maanlandschap omgetoverd. Maar boeren en tuinders konden er niet mee lachen. Het loof van aardappelen werd vernield, aardbeien overleefden de hagelbuien niet, rozen werden afgeknakt, kersen moesten het ontgelden. De materiële schade was groot, vooral aan serres en daken uit plastiek en golfplaat. Toegetakeld werden o.m. het glazen dak van bloeitienzaak Euroflora aan de Gentsebaan in Sint-Niklaas en de serre van tuinier Meul aan de Arnhoutstraat in Belsele. Honderden gaten had de hagel geboord in het dak van de drankencentrale De Vidts aan het industriepark. De brandweer had het druk, maandagavond. Wel tweehonderd oproepen registreerde men. Op korte t(jd kon je door enkele straten waden: Kalkstraat, Passtraat, Breedstraat, Heihoekstraat, Verbindingsstraat, enz. De riolen wisten geen blijf met de wateroverlast, maar na een poos was het onheil dan toch van de baan. Kelders en garages dienden leeggepompt. Aan het industriepark liepen bij het transportbedrijf Van Osselaer de kantoren onder water en ook de kelders van het OCMW-ziekenhuis werden getroffen. Op de E3 kon je een tijdlang niet meer ryden. De tunnel aan het Koopcentrum-Fabiolapark was afgesloten. Sint-Niklaas kreeg het het hardst te verduren in de regio. Maar ook in het Beverse richtte de hagelstorm op sommige plaatsen schade aan. Aan het politiekantoor in Beveren (Stations straat) versperde een afgeknakte boom de weg en men moest die boom afzagen. Ook dinsdag en vooral woensdag hield het onweer lelijk huis in 't Waasland. Heel wat omgewaaide bomen versperden de wegen: in Beveren, Vrasene, Verrebroek, Nieuwkerken, Bazel, Belsele en Sinaai. Maar vooral aan het domein De Wal in Kemzeke waren er moeilijkheden. En ook op de baan Belsele-Waasmunster-Dendermonde lagen heel wat afgeknakte bomen. Het invoeren van reklame op de televisie via vrije televisie en de kabel is niet langer denkbeeldig. Kuituurminister Poma verklaarde zeer onlangs dat het invoeren van publiciteit op de nationale zender uitgesloten is. Dat was de deur op een kier zetten. Een goedeverstaander heeft inderdaad maar een half woord nodig. Want wat gebeurde er: vanuit de dagbladsektor werd onmiddellijk gereageerd met de verklaring dat kommerciële televisie toch niet meer te stoppen is en kon daarop werd bekend gemaakt dat de uitgeverij Concentra (Het Belang van Limburg), en de VUM (Vlaamse Uitgeversmaatschappij die de uitgever is van De Standaard en Het Nieuwsblad) besloten hadden een soort verkapte RTL in Vlaanderen op te richten. Bij dit alles is het boeiend te weten dat de dagbladen reeds geruime tijd van de regering een «staatssteun» ontvangen die door de VUM om begrijpelijke redenen wordt gewei gerd. Dat in schril kontrast met de weekbladen, die helemaal geen steun van de staat krijgen en een verlies van ruim 1 miljard aan publiciteit lijden. Het invoeren van eterreklame zou voor de weekbladen biezonder nadelige gevolgen kunnen hebben. Enkele titels zouden voorgoed verdwijnen wat met zich zou meebren gen dat talrijke banen verloren gaan in de weekbladbedrij- ven. Nochtans heeft kuituurminister Poma meer dan eens verklaard dat de invoering van eterreklame in geen geval schade mag aanbrengen aan de dag: en weekbladen». Reaktie van de weekbladuitgevers Terwijl Concentra en VUM aan de onderhandelingstafel zitten en uitkijken naar nieuwe partners, gebeurt er een en ander. De initiatiefnemers hebben kontakt opgenomen met Jan Merckx, uitgever van TV-Express en TV-blad en voorzitter van de Nationale Federatie der Informatie- weekbladen. Hij krijgt wat men noemt een «schitterend» voorstel aangeboden: een vennootschap waarin de week bladen 23% van de aandelen zouden krijgen, de dagbla den 44% en 33% zou gaan naar een aantal financiële groepen. Het was duidelijk dat de heer Merckx zich daar niet mee akkoord kon verklaren. Het tegenvoorstel was: 40% voor de dagbladen, 40% voor de weekbladen en 20% voor de financiële groepen Maar dat voorstel kende geen genade bij de initiatiefnemers. Een tweede tegenvoorstel, omvattende 40% voor de dagbladen en voor de weekbla den en de financiële groepen ieder 30% werd al evenzeer van tafel geveegd. Het gevolg laat zich raden; de weekbla den kregen geen kans om opgenomen te worden in de Onafhankelijke Televisie die nu bestaat uit de aandeel houders VUM, Concentra, Financieel Ekonomische Tijd, Elektrofina en Agfa Gevaert. Een ontleding van deze aandeelhouders zou ons te ver leiden, maar er zijn nogal eigenaardige bindingen. Onder meer heeft Elektrofina via de holding Groep Brussel Lambert en Generale Bank- maatschappij een stevige voet in huis bij Audiofina dat op zijn beurt dan weer de Compagnie Luxembourgeoise de Television kontroleert, met andere woorden de RTL. Het spreekt vanzelf dat de weekbladen niet hebben gewacht om uit te pakken met een tegenzet. Vijf uitgevers van weekbladen en vijf dagbladuigevers hebben de han den in mekaar geslagen en hebben de «Vlaamse Media Maatschappij» opgericht. De vertegenwoordigers van vol gende persbedrijven: Dupuis nv? I.U.M. nv., Perexma nv., Roularta nv.. Het Rijk der Vrouw nv.. De Morgen SV., De Vlijt nv., Drukkerij Het Volk nv en Uitgeverij J. Hoste nv., hebben beslist: een naamloze vennootschap in oprichting te vormen waarvan de benaming luidt: «Vlaam se Media Maatschappij». Deze vennootschap heeft tot doel persbedrijven te verenigen teneinde te onderzoeken hoe zij kunnen deelnemen aan de verdere ontwikkeling op gebied van radio en televisie in de breedste betekenis. Daarin wordt begrepen het onderzoeken van alle voorstel len van openbare- of privé personen om er gebeurlijk aan mee te werken teneinde de belangen van de pers zou goed mogelijk veilig te stellen; de vennootschap staat open voor alle persbedrijven die er de wens toe uitdrukken; het kapitaal van de vennootschap werd vastgesteld op tien fniljoen Belgische fr., te betalen elk voor de helft door de weekbladen en de dagbladen? De onderlinge verhouding wordt per groep vastgesteld: voor de duur van de oprich ting werd het mandaat aanvaard van de heer Jan Merckx, voorzitter de heer Frans Vinck ondervoorzitter, de heer Rik De Nolf sekretaris, de heren Karei Huysmans, Romain van Tongerloo en Luc Walluyn als leden, de leden van de vennootschap verbinden er zich toe onmiddellijk de nodige maatregelen te treffen opdat uiterlijk op 1 oktober 1984 de vennootschap in werking zou kunnen treden en verzoeken het voorlopig bestuur daartoe alle daartoe strekkende maatregelen te nemen. Zo luidt een persbericht dat door de Nationale Federatie der Informa tieweekbladen werd verspreid. Een pluralistische groep dus, zoals minister Poma dat ook heeft gewenst die bovendien ook een ruim deel van de Belgische pers vertegenwoordigt. De OVT groep vertegenwoordigt im mers 38% van de totale oplage van de Belgische dagbla den, terwijl de VUM 62% van de in Vlaanderen verschij nende dagbladen voor haar rekening neemt. Een blik op de publicitaire inkomsten van deze twee groepen: 2,6 miljard voor de Vlaamse dagbladen waarvan de OTB 41% voor zijn rekening neemt en de VMM 59% De VMM heeft als doel zo snel mogelijk het is immers hoogtijd te gaan onderhandelen vanuit zijn positie als vertegenwoordiger van een pluralistische Vlaamse pers met de overheid over het vrijgeven van de kabel aan privé- initiatief zonder dat daarbij de belangen van de geschre ven pers worden geschaad. Tijdens de jongste raadszitting interpelleerde Claudine Heirman (PVV) burgemeester De Bruyne over het stand punt van het schepencollege in verband met de Zuidelijke Omleiding. Uit het dossier op het ministe- houding van het schepencolle- rie van Openbare Werken stel- ge niet in strijd is met hetgeen de ze vast dat het schepencol- bij vorige raadszittingen be- legc eind cecember 1983 een loofd werd aan een groot deel brief richtte aan het kabinet van de Zeelse bevolking. Ze van Minister Olivier, waarin stelde in vraag of het werkelijk het aandrong op de spoedige de bedoeling van het schepen- rcalizatie van de Zuidelijke college, of van één of meerde- Omlcidingsbaan. Volgens de re leden ervan, is om 11.500 intcrpellante werd aan die medeburgers een rad voor de brief geen ruchtbaarheid gege- ogen te draaien, om private ven en deze formele nog niet belangen van enkelingen te la- herroepen houding van het 'cn primeren. Ze vroeg aan het schepencollege kan van funda- college om binnen de korst menteel belang zijn voor de mogelijke tijd haar houding in nakende eindbeslissing. Het deze aangelegenheid bekend raadslid vroeg zich af of de te maken. Volgens Claudine Heirman is dit ofwel de zijde kiezen van 1.500 medeburgers die zich in tens met deze zaak bezighou den en dan is er een tweede schrijven aan het kabinet van de minister dringend nodig of wel neemt het college een zo gezegde afwachtende houding aan, om een beslissing van de werkgroep af te wachten, om de realisatie via één of ander achterpoortje te laten gebeu ren cn de Zeelse bevolking voor een voldongen feit te plaatsen. Claudine Heirman wees er op dat het dank^zij een aktieve volgehouden strijd, vanwege de aktiegroep is, dat de zaak de nodige politieke ruchtbaar- «Ik kom dc jongste tijd meer cn meer tot de overtuiging dat wij een strukturele inspanning zouden moeten doen ter modernise ring van de werking van de staat», zei de Sint-Niklase CVP- senator De Bondt op 6 juli bij de bespreking van de «Herstel- wet» in de senaat. De Wase politicus stuurt aan op een nieuwe taakverdeling tussen de uitvoerende macht, de regering en het parlement. Hij is van oordeel dat een aantal regelingen waar voor nu de interventie van de beide kamers nodig is, aan de regering zouden moeten worden overgelaten. Op die wijze moet het parlement zich enkel bezighouden met de basiswetgeving. En de parlementariërs kunnen dan meer aandacht en tijd besteden aan de eigenlijke politieke kontrole en aan de dialoog over de principes waarop het regeringsoptreden steunen. Naar het oordeel van De Bondt moet de taakverdeling parle- ment-regering op een nieuwe leest worden geschoeid. Binnen het jaar zouden in dat verband voorstellen op tafel moeten komen zodat de grondwet desnoods kan worden aangepast in de volgende legislatuur. Senator De Bondt sprak overigens z'n waardering uit voor het werk van de regering en met name voor de inspanningen van de eerste minister, die - aldus De Bondt - bij de hele bevolking over een zeer groot vertrouwen beschikt. (wv) heid kreeg, anders stond men nu reeds voor een voldongen feit. Dit blijkt uit de houding van het kabinet van Minister Olivier, waar men enorm ver wonderd is omtrent het «grote verzet» tegen de realisatie van de Zuidelijke Omleiding. Burgemeester De Bruyne ant woordde dat het college een brief richtte met het advies van de kommissie voor Ruimtelij ke Ordening, dat bevestigd werd door de raad en waar op opschorting wordt aangedron gen, tot na de verkeersbestem- mingsanalyse. BENO

De Voorpost | 1984 | | pagina 15