De grote en de kleine k I d- m Aalsterse Akademie Muziek, Ballet en Toneel reikte prijzen uit Van Craenenbroeck, Van Holsbeeck en Meert in belfort te Aalst Kuituur in Oostvlaams perspektief: over Gh. Heirbaut, J. De Harduwijn en de Rupelmondse Graventoren Werner Van Steen en de Operatie Polen «Reinaard De Vos» in Onze-Lieve- Vrouwinstituut te Zele 16 - 13.7.1984 - De Voorpost Vanaf zaterdag 21 juli tot zondag 29 juli loopt er in de Aalsterse belfortcrypte een boeiende tentoonstel ling van 3 jonge kunstenaars uit eigen streek. Boeiende ten eerste door de afwisseling van drie diverse stijlen en ten tweede doordat iedere kunste naar afzonderlijk artistiek iets te bieden heeft. nieus geheel van vorm, kleur, kompositie en tech niek. Door deze totaliteit creëert hij een wereld van rust en ideaal, een wereld waar licht en schaduw sa menwerken tot kreatie van Patrick Van Craenenbroeck (1953) leraar plastische kunsten en laureaat van de «Prijs voor schilderkunst van Affligem», stelt er zijn schilderijen en keramiek ten toon. Bij het bekijken van zijn werken valt er on middellijk één zaak op, na melijk de zeer eigen en per soonlijke (en aantrekkelij ke) stijl waarmee hij het reeds eeuwenoude onder werp - het naakt - weet vorm te geven. Hij gaat ver der dan een naturalistische weergave De figuur is niet een op zich zelf staande te kening of schilderij, maar is als het ware één met de kleur en de achtergrond. Hij streeft naar een harmo de v Ook in zijn keramische werken geeft hij blijk van een beheersing van de ma terie. De vormgeving van imaginaire, ondefineerbare wezens zijn spontaan en ex pressief. Pierre Van Hols beeck genoot zijn opleiding in de academie te Aalst. Hij gebruikt de airbrush-tech- niek (schilderen met klein verfpistool en met behulp van schabionen) om zijn ideeën vorm te geven. ideeën die ontstaan uit klei ne kollages. Met deze tech niek bereikt deze kunste naar speciale effekten die zijn werken ook zo een ei gen karakter geven. Het fi guratieve komt bij hfem op de voorgrond, de achter grond laat hij opzettelijk wazig en leeg. Ieder air- brush-werk is voor hem als een muziek-kompositie, een wereld waar hij ook aktief en kreatief is. Patrick Meert nam reeds meerdere malen deel aan een groepstentoonstelling. Hij schildert voornamelijk landschappen, bloemen en portretten en dit op een zeer realistische wijze. Hij is sterk onder invloed van het realisme, dit is duidelijk te merken in zijn werk waar hij traag maar zeker over hevelt van overbevolkte sombere landschappen naar genretaferelen van het vroegere huiselijke leven. Zijn werk lijkt de moderne tijd waarin hij leeft niet te willen kennen. Deze tentoonstelling is ie dere dag toegankelijk van 21 tot 29 juli van 13 u. tot 19 u. De vooropening, met voor woord door Yvan 't Kint, schepen van kuituur te Af fligem, en recital door Bert Lams (gitaar), in dé belfort kelder, Grote Markt, Aalst, heeft plaats op vrijdag 20 juli te 20 uur. Fijn als jij er ook bij bent! «Geld voor Gina» te Aalst Onder regie van Willy Van Boxtael, gekend van Theater Lanseloet, voerde de basisschool van de Dames van Maria Aalst, Onderwijsstraateen zeer geslaagde kindermusical op. Een aantal leerlingen had de idee opgevat om via een cirkusvoorstelling geld in te zamelen zodat Gina, een arm meisje, net als alle andere kinderen mee op schoolreis zou kunnen. Dit is zowat de spil waar rond de mimical evolueert. De opvoering zelf toonde hoe kinderen nadenken en diskussiëren, hoe ze aan de nodige middelen zullen geraken, hoe ze het kindercirkus in concrete gaan inrichten en hoe de voorstelling zelf zal verlopen. In het epiloog vernemen we dan hoe de «nu rijk geworden kinderen» toch trouw blijven aan het doel van het kindercirkus: Gina kan nu effektief mee op schoolreis Hank zij de inzet van «ons allemaal». Een dozijn hoofdvertolkera zorgden voor een bonte aan eenschakeling van cirku8aktiviteiten waarbij niet minder H»n 500 figuranten hun beste beentje voor zetten waarbij bezwaren van de klankbandmontage volledig weggewuifd werden. Een spontane staande ovatie was dan de erkenning van de talrijke opgekomenen. Een uitschieter waar bij het hopelijk niet zal blijven. LH harmonieus geheel Geen échte uitschieters in de jaargang '82 van het kultureel jaarboek voor de provincie Oost- Vlaand eren, dat korte tijd geleden verscheen. Wel enkele boeiende bijdragen die wortelen in de Denderstreek en het Land van Waas. Zon der de objektiviteit geweld aan te doen kan je stellen dat Sint-Niklaas en omgeving opnieuw een groot deel van de aandacht voor zich opeist in deze kroniek van één jaar kulturele aktiviteiten in de provincie. Zo is er een bericht over de voor beeldhouwkunst in viering van honderd jaar het stadspark, Tibetaanse muziekakademie in de Wa- rolschilderingen en vooral se hoofdstad, zo krijgt ook het in gebruik stellen van provinciaal laureaat voor de Boudelo-afdeling in het geschiedenis José Ver- stedelijk museum van Sint- schaeren uit Sint-Niklaas Niklaas. (hij werd in Moerzeke gebo- De Aalsterse en ook Den- ren) pagina's lang aan- dermondse inbreng in dit dacht omdat zijn volumi- jaarboek is vrij dunnetjes, neuze studie over Julius behalve dan voor wat be- Vuylsteke bekroond werd. treft de recitals voor jonge In de rubriek plastische solisten. Hier staan in de kunsten komt de Sint-Ni- kijker de musici Ingrid Van klase beeldhouwer Gisleen Mossevelde uit Zele (viool Heirbaut «an bod, omdat de en kamermuziek) en Marti- provincie (weer) werk van ne Bombeeck uit Aalst, die hem aankocht. Verder een overigens lerares is aan de korte analyse van het werk muziekakaderoies van zo- van kunstschilder Ernest wel Aalst als Sint-Niklaas. Albert, van wie werk in het De provinciale prijs voor bezit is van de stad Sint- heemkunde werd in 1982 Niklaas Melding wordt ook in de wacht gesleept door gemaakt van het feit dat het (politicus) René Uyttendae- provinciebestuur aan twee le uit Wetteren. In de marge Sint-Niklase fotografen op- wordt ook gemeld dat kera- dracht gafsteeds in 1983 mist Frank Steyaert uit om reportages te realize- Lebbeke in 1982 twee be ren: Paul De Malsche en langrijke keramiekprijzen Ovide Windey, die overi- wegkaapte: een gouden me- gens al eens een provinciale daille in Faenza, Italië, en prijs in de wacht sleepten de prijs van de Lions Club Het kulturele leven in Oost- van ons land. Vlaanderen speelt zich voor Enige aandacht krijgt nog een flink stuk in de Wase de Sint-Martinustentoon- hoofdstad af, zie de bench- stelling in Be veren, de Jus- ten in het jaarboek over een tus De Harduwijnviering in expo i.v.m. zeefdruk in Dendermonde en de ope- Vlaanderen, de triënnale ning van het kultureel cen trum en de stadsbibliotheek in Lokeren. Monumenten De lijst met beschermde monumenten, landschap pen, stads- en dorpsgezich ten is voor 1982 niet zó indrukwekkend Zoals steeds echter is de toelich ting in het jaarboek boeiend én vakkundig verant woord. Sedert 1982 genieten vol gende monumenten of landschappen bescher ming. In Kieldrecht-Pros- perpolder aan de Belgische Dreef een herenhoeve, in Melsele de O.L.Vrouwkerk en de pastorie, in Schoon- aarde aan de Egenenstraat het landhuis en domein met siertuin, in Rupelmonde een hele trits gebouwen (Graventoren, kapel, water molen en molenaarshuis), in Sint-Niklaas de hoeve (en omgeving) aan de Kleibeke 136 en in Waasmunster - Sombeke de Sint-Rochus- kerk en omgeving. Het kultureel jaarboek dat al aan z'n zesenderigste jaargang toe is geeft een overzicht van één jaar kul turele aktiviteiten binnen de Oostvlaamse grenzen, met nadruk natuurlijk op initiatieven die van de pro vincie zélf uitgaan of waar aan het provinciebestuur z'n medewerking verleen de Het verenigingsleven treedt vooral op de voor grond in de rubrieken to neel en muziek, waar ge handeld wordt over de klas se ringstoraooien van de jongste jaren (toneel) en de rangschikking van de maatschappijen na de pro vinciale manifestaties (nu ziek). Traditioneel legt het jaai boek een schat van vens voor: adressenlijsta en uitleencijfers, boekent* zit ook, van de biblioü» ken, adressen van toneé en muziekmaatschappijen adressen van Oostvlaami of uit Oost-Vlaanderen el komstige schrijvers en wi ze publiceerden, hoe va subsidie een of andere gra pering toegekend kreeg enz. Er kan niet genoeg gews zen worden op het nut vai dit soort publikaties, als nt slagwerk, als geheugen steun, als spiegel van óéi jaar intense bedrijvigheid Voor kuituur in Ooet Vlaanderen is bestendig a1 gevaardigde Etienne Cuyper uit Belsele bevoegd en hij had vanzelfsprekea meer dan één vinger in <fc pap bij het tot stand kornet van heel wat initiatieven e: manifestaties én bij he aanmaken van dit verdien stelijke jaarboek. Men kan het jaarboek vei krijgen door 440 frani over te schrijven op rek» ningnr. 091 -0059890-7t van de Provincie Oost Vlaanderen, Kulturele Po blikaties en Aktiviteiten Bisdomplein 3 in 9001 Gent. Leden van kulturelt en toeristische verenigm gen, voor zover die in Ooet Vlaanderen zijn gesitueerd genieten van een reduktk van 25 procent, op voor waarde dat de bestelling ge beurt via het sekretariaat van de vereniging. W.V. Aalst. Van Craenebroetk streeft naar i, kleur, kompositie en techniek. Vorige week had in het Dendermondse restaurant tocht vrijgelaten. delijk een noodoplossing Den Ommeganck de voorstelling plaats van een Omdat zijn vriend Willems Omdat geen enkele uitge boek dat geschreven werd door Werner Van Steen, nog steeds gevangen zat. verij de zaak op zich wo indertijd weken leng in het nieuwe na zijn gevan- begon hii de fameuze zaak nemen werd het boek uil in Prolan on He mislukte no vine tot Lubanski met als doel Wlo eindelijk gestencild, inge genzethng in Polen ep demislukteipoging dek te ruilen tegen degenen bonden en uitgegeven doa ontvoering van Wlodek Lubanski, sterspeler van no^ Katowice gevan- de «Rechts Alternatieve Uil SC Lokeren gen zaten. geverij», Postbus 105 ii Werner Van Steen was er les bijzonder goed uitge- Na die mislukte ontvoering Oostende. Deze uitgever niet alleen. Ook Louis Wil- kiend was. bleken de Poolse of gijzeling, belandde Van heeft blijkbaar binding* lems uit Berlare, die te ge- en Ooetduitse geheime Steen opnieuw voor dertien met het «Nationaal Front, lijk met hem in Polen werd diensten niet te verschal- maanden achter de trahes een groepering die ijver opgesloten, kwam even ken, zodat iedereen de nor en maakte zo ook kennis voor een rechts-revolutio poolshoogte nemen. Het invloog. Tijdens die gevan- met het Belgisch gevange- naire maatschappij, boek vertelt een periode uit genschap schreef Van niswezen, waarover de laat- Het boek van Werner Val het leven van twee avon- Steen al zijn bevindingen ste hoofdstukken van zijn Steen dat eigenlijk de titt tuurlijke Vlamingen die zes op. boek gaan draagt «Operatie Polen a Johan Haezaert. zogenaamde DDR-burgers Na een goed georchestreerd Het verhaal is wel goed ge- de zaak Lubanski» kan be Prijs van uitmuntendheid met grote onderscheiding en wilden overbrengen naai' schijnproces werd Van schreven, vlot te lezen, komen worden op hoven regeringsmedaille - 93%: Nelly De Ro. het vrije Westen. Hoewel al- Steen tegen een soort borg- maar de uitgave zelf is dui- staand adres tegen 250 fr. De Stedelijke Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel Klas voor lyrisohe kunst reikte in de stadsfeestzaal onder grote belangstelling Prijs met grote onderscheiding en gouden stadsmedaille: tuurlijke Vlamingen die zes op. diploma's, medailles en bijzondere prijzen uit als volgt. U81 eKlas van Notenleer - Graad van Uitmuntendheid Prijs met grote onderscheiding: Eva Caudron, Liesbeth De Lombaert, Kristien Delait, Gerdje Van den Eynde, Peter Suenaert. Klas muziekgeschiedenis Prijs met grote onderscheiding en gouden stadsmedaille: ©II ll©t Prijs met onderscheiding: Ewoud Van der Heyden, Ka- p^fs^efonderscheiding en zilveren stadsmedaille: Ka- n iiroalranH trien Van Vaerenbergh, Nancy Vereecken, Gunther Calle- Ghijsens. Bill DclC 1116111K WCClVCllU baut, Peter Hellings, Kristof Van Rossem, Inge Van Pottelberghe, Els Verspaille, Jo De Knijf, Els DUaese, Klassen kamermuziek Zaterdag 25 en zondag 26 augustus vindt voor de Kurt De Kerpel, Mieke Van Damme, Ann Verbeken, Inge Prijs van uitmuntendheid met grote onderscheiding en vijfde maal het ambachtelijk opendeurweekend van De Vriendt, Katrien Schellinek, Tan Caudron, Kristien regeringsmedaille - 92%: Hilde Jacob. de gewestelijke VVV plaats. Het laatste weekend Renneboog, Kathleen Biebaut, Leen Renneboog, Karen Prijs van uitmuntendheid met grote onderscheiding en van augustus zijn topdagen in het Wase toerisme. Keymolen, Hilde Wauters. regeringsmedaille - 90%: Lydia Rossignol Van 10 tot 18 u. zijn er in werk). Karei Van Royen, het Land van Waas meer Gelaagstraat 184 te Steen- Prijs op voldoende wijze: Geert Van Sinaai, Adinda Bulté, Klassen voordragen oteliers en am- dom (mandenmaker! en Angelica Alcantara, Annemie F' Block. Hilda Coore- Prys metgrote onderaclieiding en gouden stademedadle: baohumen8en mtll vercauteren. Smee. mans. Lieve Coppens, Inge Van Mulders, An Roskam, Dina Iosifidia Veerle Van Gijseghem. bachtsmensen gratis toe- Marcel Vercauteren, Smes- gankelijk. Bij deze am- straat 77 te Temse (klom- bachtslui zijn er die een penmaker). Klas Notenleer - Pre-Professionele kursus Prijs met grote onderscheiding en gouden stadsmedaille: oud. een streek- een volks- Ter gelegenheid van dit am- Prijs met grote onderscheiding en medaille van verdien- Hildegard De Vuyst. of een kunstambacht ui toe- bachtelijk weekend wordt ste 94%: Johan Van der Biest. Prijs met onderscheiding en zilveren stadsmedaille: Jean- fenen. Voor sommigen is er ook een brochure uitge- v»»»- - Prijs met grote onderscheiding en medaille van verdien- Pierre DTLondt en Karine Van Herreweghe. het zelfs hun beroep Ande- geven ter begeleiding. In jongensschool op de Kou- Schepens als Firapeel ste 92% Lieven Van der Biest. Prijs op voldoende wijze: Conny Tielemans, Marleen ren beschouwen het dan deze brochure vindt njen al- ter, de eigen leerlingen en luipaard, Conny Van Mal- Prijs met onderscheiding - 87%: Johan Ancaer. Opeomer. ™»r aangename le gegevens over de deelne- - aa. N. Prijs van uitmuntendheid met onderscheiding en medail- vrijetijdsbesteding en voor mende ambachtslui prakti- Klas van Dictie - Volmakingsgraad ,1e van verdienste - 93%: Nellie De Hert. nog anderen is het een her- sche inlichtingen, eenlijst De leerlingen van het vier- win, Christel Van Pete de jaar kleding, gezins- en ghem als Isegrim, de woll. sanitaire hulp van het Insti- Chan tal Van Laere all tuut Onze-Lieve-Vrouw op Bruin, de beer, Christine Dl de Kouter speelden een Geyter als Tijbaard, de k» fragment uit het bekende ter, Veerle Van Ingelgan dierenepos «Reinaard De als Kanteklaar, de haan Vos» in een bewerking van Micheline Van Nieuwen- Paul De Mont. huyse als Kuwaard, df Ze brachten opvoeringen haas, Martine Samson all voor de lagere meisjes- en Belijn de ram, ChristiW ouders van de middelbare deren als de Heraut en P afdeling en voor de bejaar- dine Van Driessche als fi den in het rustoord «Beu- gurante. Prijs met grote onderscheiding: Yves Lievens, Luc p^g van uitmuntendheid met grote ónderscheiding en innering aan een eertijds van de medewerkende hore- denhof» op de Koevliet Het deóor en de maskMl Schoonjans. regeringsmedaille - 94%: Ka thy Van den Bossche. Prijs met onderscheiding: Els Roelandt, Bart Boeteels, Monique Creutz, Inge Boel, Katia Hemmerijckx. bloeiende nijverheid. Be- cabedrijven langsheen langrijk is evenwel dat men route waar men Wase ge- deze mensen in hun eigen rechten kan proeven en me- Gezins- vertrouwde werkruimte dedelingen van bijkomende ne Wauters~als Grimbaard, De regie was in handen val kan bezig zien. Daar pas aktiviteiten in het Land van de Annette Van Hassel Dirk Meul. Bijzondere prijzen: Prijs van de Schepen van Onderwijs, Kuituur zorg: Inge Spinette. Klassen piano r,,^» Prijs van het College van Burgemeester en Schepenen: kan men echt zien met wel- Waas gedurende dat week- l^js met onderscheiding en zilveren stadsmedaille: Lydia Verdtxxil ke materialen, inspiratie, end. &ze brochure zal te- Prijs van de Kommissie van Bestuur: Ka thy Van den handigheid en vakman- gen de lage prijs van 25 fr. Bossche schap een scheppingspro- verkrijgbaar zijn te Temse In de rolverdeling herken- werden gemaakt door de men Ann Van Malderen leerlingen o.l.v. RegiB als Reinaard de Vos, Marti- Michiels. Rossignol, Greta Van Driessche. Prijs op voldoende wijze: Patrick Bruyndonckx. Koning Nobel. Leeuw, Sylvia Van Acker als de Koningin, de leeu- - - - ÜOöBCne. ÖUIlttU twu atlHDUUUlKOUitr v*as iu J .vmwv Prijs van uitmuntendheid met grote onderscheiding en yan de Directeur voor de leerling die het hoogste ces wordt gerealizeerd. bij de Toeristische Dienst in medaihs vsji verdienste-93%: JanMoenA waardecijfer behaalde bij de vertolking van de i - prye van uitmimtendhmd met grote onderscheiding en Johan Barfl. Jan Moens regenngsmedaille 97%: Inge Spinette. waardecijfer behaalde bij de vertolking van de preludes en Maar dat is nog lang niet het Gemeentemuseum, fuga's van Johan Sebastian Bach: Jan Moens. alles. Tijdens de rondrit op Kasteelstraat 16 (03- Prijs voor viool: Rik Verstrepen. bezoek bij de kunstenaars 771.09.41 tot 46) en de Kul- Klassen viool Prijs voor Kamermuziek: Hilde Jacob en Lydia Rossignol. kan men ook genieten van Prijs met onderscheiding en zilveren stadsmedaille: Ber- Prijs voor Lyrische kunst: Nelly De Ro. de Wase straekgerechten en nadette Fortuin, Guido Blondeel. Peter Moens Prijs voor Notenleer Eva Caudron. airanken. Enkele am- Prijs van uitmuntendheid met grote onderscheiding en Prijs voor Orgel: Guido Veldemsn bachtslui bieden de bezoe- regeringsmedaille - 91%: Rik Verstrepen. Prijs voor Gitaar Siegfried Van Schuylenbergh. kers de gelegenheid een ty- 6 6 Prijs voor Cello: Lieven Van der Biest. pisch plaatselijk gerecht of Klassen gitaar Prijs voor Dwarsfluit: Ann Van Assche. drank te gebruiken en bo- Prijs met onderscheiding en zilveren stadsmedaille» Ilse Prijs voor Blokfluit: Rob Jolie en Joris Hendrix vendien geven een aantal Goffa, Camiel Van den Bossche. Prijs voor houtenblaaainstrumenten: Angelique Steen- horecabedrijven een extra- tuurdienst, Gemeentehuis of op het gemeentehuis, ge- te Tielrode, Antwerpse lijkvloera, loket 1. Steenweg 7 (03-771.00.03) Klassen houten blaasinstrumenten Prijs voor Koperen blaasinstrumenten: Wim Janssens. Prijs met onderscheiding en zilveren stadsmedaille voor voor Slagwerk; Ulrich Van Impe. klarinet: Marleen Coppens; Aurela Boelaert. Prijs voor Harmonie: Chris Michiels. Prijs voor Muziekgeschiedenis: Magda De Wolf. manen kop.™ blaaalnsti-iimenton Prije voor Voordien: Dina Ioeifidis. Prys met grote onderscheiding en gouden stadamedadle pr|ja vQor Toneal;-g„me voor trompet: Wim Janssens. Prijs Johan 8ebaatlan Bach: Lieve De Mecheleer. Prije met grote onderscheiding en gouden etedsmedadle Jono.hestiohtink; Karin Ghiiser voor bazuin: Johan Matthijs. tje voor de streekmaal- tijden. Ook Temse is enkele typi sche ambachtsbeoefenaars rijk, die graag hun mede werking verlenen aan dit open deurweekend. Dat geldt voor Henk Cruys- saert. Kerkstraat 115 te Tielrode (pottenbakker), Klassen zang Prijs Stefaan De Jonghestichting: Karin Ghijsens. Prijs MUZA Geschonken door de vereniging voor leerlingen, oud- Marcel De Corte, Eigenlo 53 Pms met grote onderscheiding en gouden stadsmedaille: leerlingen en vrienden van de Academie: Guido Blondeel, te Temse (hoefsmid), Mu- Johan Haezaert Johan Haezaert en Kristien Samuel. seum Heraldiek Benelux, Prijs van uitmuntendheid met grote onderscheiding en Prijs van Het Van Lysebethfonds. geschonkenaan de Kasteelstraat 74 te Temse, medaille van verdienste - 90%: Beatrijs Van Daele. verdienstelijkste leerling van de afdeling Erembodegem: Albert Van Male Hof ter Prijs van uitmuntendheid met grote onderscheiding en Ingrid Cammu. Elstlaan 10 te Elversele regeringsmedaille - 95%: Diane Verdoodt. (marqueterie of houtinleg- Affligem exposeren, (a) Hekelgem. De twee kunstenaars die in het kultureel centrum

De Voorpost | 1984 | | pagina 16