Trilogie rond Wase etser Romain Malfliet afgerond Aalst heeft nood aan kultureel centrum ld Nu weer in gebruik op 1 december 1985 Geliefde Steden en Strekenpittoresk en poëtisch f 0 i 13 JUL! 1984 37-J I NR. 23 - 3* F Dat staat woordelijk te lezen in het verslag m van juni 1984, waarin een aantal voorstellen aan het college van burgemeester en schepenen liggen vervat aangaande de funktionele afwerking en ingebruikneming van het kultureel centrum van de stad Aalst. In de inleiding van dit verslag wordt de vraag gesteld of er in Aalst, dat reeds heel wat ruimten voor kuituur heeft, nog nood is aan een kultureel centrum. Men stelt vast dat een niet onaanzienlijk aantal kulturele aktiviteiten plaatsvinden in onderkomen lokalen, die minder geschikt en zelfs totaal ongeschikt zyn voor de funktie die zy herbergen. Men denkt in dit verband aan de biblioteek. Andere kulturele aktiviteiten vinden in Aalst helemaal geen onderkomen, zodat de gegadigden wel naar Gent of Brussel moeten om ze te kunnen meemaken. Men denkt dan aan professioneel teater, aan muziekkoncerten. In het rapport worden deze feiten beschouwd als een hypo teek op een volwaardige ontplooiing van het kulturele leven voor inwoners en regio. Daarop is maar een afdoend antwoord: Aalst heeft nood aan een kultureel centrum. Polyvalent kultureel centrum Men streeft naar een zo poly valent mogelijk kultureel cen trum, wat lang niet wil zeggen dat elke zaal polyvalent moet zijn. Als belangrijkste aanpas singen aan het gebouw of de funktionering ten overstaan van het plan van 1982 schuift men in het verslag III naar voor: op niveau - 2: polyvalente zaal wordt ruimte voor berging kul tureel centrum, dekoropbouw, Wanneer men ervan overtuigd is dat een dergelijk centrum noodzakelijk is, moet men uit eraard ook weten wat men Met enerzijds een overzicht van de industriële omwenteling die zich in Lebbeke Heizijde zo werd de parochie van Hei zijde de Johannes Maria Vian- ney parochie, allicht de enige in Vlaanderen. Dat kwam om dat de toenmalige pastoor van Lebbeke net naar Ars op bede vaart was geweest en heeft voorgedaan en anderzijds een deel dat helemaal was gewijd aan de bouw van de terk van Heizijde, werd in deze Lebbeekse parochie op een feestelijke wyze het feit herdacht dat men twintig jaar geleden zijn zelfstandigheid op kerkelijk gebied verkreeg. Geen grootscheepse manifestaties, maar een dubbeltentoonstelling die keurig was upgezet door Luc Pieters en waaraan een aantal verenigingen van de jonge parochie hun >qqji fr Bedewerking verleenden door enkele aparte stands op te trekken waarin ze zichzelf ónder "de Indruk'vastgeraakt worstelden aan het talrijk opgekomen publiek. van het wonderbaarlijke en stichtende leven van de pastoor van Ars, dat hij deze naam vooropzette. In 1964 werd Heizijde een afzonderlij ke parochie. Men diende dus ook een pastoor aan te stellen. dag omstreeks 14 uur brak er brand uit in de noodkerk van de parochie Heizijde te Lebbe ke. De brand werd opgemerkt door de bouwvakarbeiders die naast de noodkerk de nieuwe parochiekerk bouwden, even als door de werknemers van de firma Meert. Het was deze firma die de brandweer en de Lebbeekse politie verwittigde. In afwachting van de komst der politie en de brandweer waren de werknemers van de firma Meert reeds met een blu- Dat werd e.h. Fr. Verbe- sapparaat de brand beginnen rekmoes, afkomstig van Elver- te bestrijden en de kerkstoelen sele en.reeds 18 jaar lang on derpastoor in de Onze Lieve Vrouwparochie te Lebbeke. te evakueren. Na amper een paar ogenblikken was de Leb beekse politie reeds ter plaatse Hij werd benoemd op 21 april onder leiding van adjunkt-poli- 1965 en aangesteld op 30 mei tiekommissaris E. Pieters. De van datzelfde jaar. Er kwamen politie nam alle nodige veilig- toen liefst 4 missen op zondag heidsmaatregelen en zorgde en later kwam daar nog de voor de omleiding van het ver- zaterdagavondmis bij die mee- keer. Na weinige ogenblikken telde voor de zondag. was ook de plaatselijke brand- tbbeke. Twintig jaar Heizijde. De foto' langstelling (v) ie in Lebbeke Heizijde zegt. Beft het ongetwijfeld over de w eiste industrie die Lebbeke bouw. Daarbij kwam dan nog navenant: een prachtige kerk. eeft gekend: de lompenver- de fabriek van de familie Hof- Hen probleem dat bij dit alles erkende nijverheid De mans. waarvan de portretten kwam kijken, was de patroon- bever. Jat onderstreepten van de twee stichters werden heilige. Men opteerde voor het laar duidelijk betoog, als bur- In een derde deel wordt dan de bisdom zei dat men een naam de bouw van de nieuwe kerk kregen veel tegenhanger en ook de bedrei- om deze noodkerk behoorlijk ging ging vormen van de land- in te richten. Het resultaat was wel Luc Pieters in zijn kort geëxpozeerd. pastoorke van Ars, maar het aneester Moeyersoon in zijn periode 1897 tot 1955 belicht. «spraak. Geen wonder dat waarin alle aandacht gaat naar m deze nijverheid op de ten- de wijkprocessies, de eerste xmstelling ook heel wat aan- bidplaats en de liefdadigheid, icht werd besteed In het tweede deel van de laar dat was lang niet alles, tentoonstelling wordt dan dc Pieters in zijn toelichting: meer in het biezonder de groei fschoon de wijk Heizijde naar ccn zelfstandige parochie ander bekend is. toch is het toegelicht. Hier heeft men het ier dat zich de industriële ont- mcer bepaald over de periode uiting van Lebbeke heeft af- van 1955 tot 1984. Foto's, ver speeld. Dat is dan ook terug gCclde dokumenten, de bulle, vinden in de tentoonstelling kerkelijke voorwerpen werden e in twee delen uiteenvalt, ^men gebracht binnen het is m de eerste plaats het wel mooie kader van de overzich- wee van Hcizijde van voor telijke tentoonstelling die nog 950. Daarin wordt een perio- mecr aan uitstraling kreeg e onderscheiden van voor door de fraaie bloemstukken 850, waarbij oude dokumen- die werden opgesteld, ra en akten, ook prentjes twcc dagen lang heeft Luc •orden getoond. Men zou in pieters op zijn dooie eentje fcze periode vooral het sociaal aan de opbouw van de ten- uakter kunnen naar voor toonstelling gewerkt. Hij thuiven. In mooie tentoon- maakte er een logisch en over- tellingskasten kon men doku- zichtelijk geheel van; ruim ge- menten bewonderen over de dokumenteerd en alle voor- «rlcoop van boerderijen, werpen en dokumenten ook •oorzien van kunstig uitge» toegelicht aan dc hand van een knipte zegels. Zelfs een doku- korte beschrijving. Voor de lent van 1640 werd geëxpo- bezoekers een uitermate ver eerd. Uit al deze dokumenten helderende tentoonstelling die «ijkt duidelijk dat Heizijde zij „ch in eik geval nog lang ten louter agrarisch karakter zu|ien geheugen, ld. Een tweede onderdeel •ormt de periode van 1850 tot 897 waarbij men nader ingaat Een droom gaat in vervulling lp het impakt van de industrie Pastoor Verberckmoes hij op de landbouw. Hierin gaat moet een gelukkig man zijn Een vijftal jaar geleden, in kerheid nog niet weggesmolten Pastoor Verberckmoes kreeg weer onder leiding van Her als grote opdracht mee een man Tahon en Jules De Neef kerk te bouwen. In de loop van op de plaats van het onheil. De december 1966 kreeg hij daar- vlammen hadden echter in de toe de toestemming en op 21 volledige houten noodkerk een augustus 1967 begonnen de gretige prooi gevonden en aan werken. De plannen werden redden van het gebouw viel reeds ingediend in oktober dan ook niet meer te denken. 1965. Op 22 oktober 1967 werd Metershoge vlammen sloegen de eerste steen gelegd, een doorheen de dakbekleding en plechtigheid waarvan nog heel verslonden het ganse gebouw wat foto's op de tentoonstel- dat in een oogwenk in een ling te zien waren. Inmiddels vuurzee werd herschapen, was de noodkerk op 29 mei Het nieuwe orgel, de centrale 1968 afgebrand en over deze verwarmingsapparatuur. de brand hebben zich heel wat geluidsversterking en tal van verhalen voorgedaan. We gebruiksvoorwerpen werden in schreven toen (De Voorpost 1 de brand volledig vernield. Vervolg op blz.4 «Romain Malfliet is de poëet van de stilte. Al werkend werd hjj dé ikonograaf bij uitstek van Vlaanderen. Naar het oordeel van alle kritici is hij een gewetensvol kunstenaar en een buitengewoon vakman. Een gezond traditionalisme werd door hem op eigen wijze gekneed. Hij is een rechtlijnig kunste naar, een mens die respekt afdwingt». Dat o.m. zei donderdagavond in het provinciaal molenmuseum in Wachtebeke bestendig afgevaardigde van de provincie Oost-Vlaanderen Etienne De Cuyper n.a.v. de voorstelling van het boek «Geliefde Steden en Streken». Deze belangwekkende publikatie geeft, ten derden male, een impressie van de vaardigheid, de artistieke kracht van Rom (Romain) Malfliet, gegeerd grafikus uit Sint-Niklaas (Belsele). (Belsele). Romain Malfliet (arch) t aandacht naar de opkomst om temidden van zijn paro- 1979, verscheen bij de Sint- in de eerste Pas eind '82 immers hadden we het bedrijf De Naeyer. chianen zoveel onbaatzuchtige Niklase uitgeverij Danthc een tegen achten arriveerden per nog nauwelijks wat gehoord Heter Frans De Naeyer was de medewerkers te kunnen publikatie met wel driehon- ijlbode een handvol handge- van Danthe, op hier en daar fondlcgger van de lompen- den die van aanpakken weten derd etsen van Romain Mal- bonden exemplaren, terwijl de een dichtbundel na. Stel dat «werkende nijverheidte ging dieper in op de droom ■ebbeke waarin tijdens de van de Heizijdenaren die in o bloeiperiode 800 tot 900 men- vervulling is gegaan: een zelf- verzorgde Stekenaar Willem moesten de voorintekenaars, dat de lijn van vroeger verder fliet over pleisterplekken in 't voorstelling toch Land van Waas; voor dat boek uur voorzien zeven het hier om een verrijzenis En weer gaat (het kan echter ook zijn ien werk vonden. Aan de hand standige parochie. De moeder- Persoon de inleiding. In 1 «n dokumenten als dagboe- parochie van Lebbeke zag dat ken, personeelsstatcn, paten- trouwens maar met lede ogen briefhoofden, foto's van gebeuren. In feite moet men in bet bedrijf, van de eerste pro- dc geschiedenis een stapje te- van wie er wel wat in het doorgetrokken wordt) dan i kwam het tweede, ook weer provinciaal domein present de die op kloeke wijze ge- monumentale etsenboek Malfliet op de markt; Willem le dagen later dan zou Persoon en de Antwerpenaar boek leveren. waren, geduld oefenen. Enke- schied. Deze artistieke kolos het moet noch wat betreft inhoud (Malfliets werk is èf) noch ii «ssies, enz. werd aangetoond rug gaan. Tot in 1948, ajdus Roger Binnemans verzorgden En achteraf bekeken hoeft nie- zake vormgeving (daar zorg- »ezeer deze nijverheid de pastoor Verberckmoes, dat de het tekstgedeelte, het werd mand droef te zijn om de ver- den voor Daan Anthuenis een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 34 F Jaarabonnement 1.820 F 6 maand 825 F 3 maand 425 F Verantwoordelijk 0. DE CUYPER eerste keer werd gesproken een unieke verkenning van traging. Want het boek is, al Johan Dehandschutter) noch over de bouw van een kerk op Antwerpen. 'Geliefde Steden zei Daan Anthuenis het bij de op gebied van druktechnische Heizijde. Pas in 1955 zou het en Strekenis het sluitstuk van voorstelling zélf, mooi. De be- kwaliteit onderdoen voor dc werkelijkheid worden. Naar het Malfliet-drieluik, deze wering is allerminst overdre- vorige. De vorige Maiflieten aanleiding van de missies wer- unieke uitgave heeft heel ven, zeg gerust dat het een werden respektievelijk in den er ook straatsermoenen Vlaanderen (op Antwerpen- sublieme uitgave is. Kan ook Brussel en Kloosterzande (Ne- gegeven en het werd duidelijk stad en het Waasland na) tot niet anders als het om een derland) gedrukt, dit keer dat er op de wijk Heizijde onderwerp en terloops wordt selektie uit het oeuvre van een deed men een beroep op een een plaats om de ook een zijsprongetje gemaakt zéér getalenteerd kunstenaar drukker in Roeselarê en een -• gaat. binder van Marke. Daan Anthuenis, kuituursche pen van Sint-Niklaas, donder- Veertig jaar later dag aan het woord in z'n funk- tie van beheerder van uitgeve- a"1 Malfliet Smt-Ni- nj Danthe: «Ik ben gelukkig Waai, 17 mei 1910) is wat je dat het boek af is. De overweg cen Waasland-verbonden kun- erJ in Berlare was gesloten en bij stenaar noemen kan. Zijn the- Die bidplaats kwam er in een dit derde deel. Telkens werd de binder was er een breuk aan maVek IS waarachtig Waas eucharistie op te dragen. Het naar Nederland en zelfs Col bisdom stond daar positief mar in Frankrijk, tegenover, op voorwaarde dat het niet om een eenmalig feit Geduld beloond ging. «Wanneer men die ruim te vindt, is het voor altijd», zo Het heeft een hele poos ge- luidde de uitspraak van de duurd cer men zekerheid had toenmalige bisschop van Gent. onHrern het verschijnen van plaats kwam er in een „„o zaal van De Naeyer. In de loop de verschijningsdatum van het de machjne. Dat klinkt niet vaak: mensen en evenementen van de meimaand 1956 kon boek verlegd, verlèèt dus. Ver- geloofwaardig, maar u weet van biJ ons beeldde hij uit, men reeds een noodkerk inwij- 'raging mag dan al inherent den en werden er op zondag 3 zijn aan de jiitgeverswereld ben...i missen opgedragen. Die hou ten noodkerk was in feite een loods die voordien dienst had gewoon omdat men van zoveel faktoren afhankelijk is, me- heel geloofwaardig hoeven, molens, de Sint-Nikla- Grote Markt, kerktoren, vissers. Een MalOiet in z'n Met het verschijnen van dit leefkamer hebben, menig Wa- liig voorintekenaar op Malfliet wel 1.800 gram wegend boek zenaar vindt dat een must gedaan als legerbarak. De vele 111 had het toch zowaar op z'n maken we zo'n beetje de ver- Ook menige Wase overheids- wijkbewoners hebben zich zenuwen gekregen. En zelfs rijzenis mee van de Sint-Nikla- instelling bezit werk van de toen uitermate ingespannen donderdagavond was de onze- se uitgeverij Danthe. Sedert Vervolg op blz. 4 daarmee gaat aanvangen en hoe men de bouw ervan gaat opvatten. In het verslag III zitten een aantal bevindingen en voorstellen voor het stads bestuur inzake programma van behoeften en oppervlakten met planindeling, inzake het aanbestedingsdossier voor de bouwkundige voltooiing de nog toe te wijzen werken en aanpassingen aan werken in uitvoering, inzake het manage ment van het projekt. Er wordt met geen woord gerept over de funktionering. Die komt, aldus de samenstellers van het verslag, later aan bod. Twee entiteiten Binnen een gebouwenkom- pleks worden twee relatief on afhankelijke funktionerende entiteiten ondergebracht: het «kultureel centrum» en de bi blioteek. Het komt erop aan deze tweede zo optimaal en volwaardig mogelijk te huis vesten. Enige soepelheid bij het toewijzen van beschikbare ruimten, moet later toelaten om aan de evoluerende be hoeften aan plaats te voldoen. Beginnen we met het kultureel centrum zelf. Aalst kan een beroep doen op de erkenning als kultureel centrum katego- rie A met als budgettaire im- plikatie de betoelaging van drie leidinggevende personen in het kultureel centrum. Om deze erkenning te verkrijgen moet men echter voldoen aan eisen in verband met bouwpro gramma en werking. Het mini mum bouwprogramma bestaat uit een schouwburg, een poly valente zaal (voor projeklie, bal, toespraken, vergadering, huishoudelijke vorming), een polyvalente zaal of audito rium, een aantal vergaderloka len (1 van 150 personen), 1 van 100 personen, 3 van 60 perso nen, 4 van 40 personen en 6 van 15 personen), een leskeu- ken, een aantal hobby- en ex pressielokalen (muziek, foto en film, verbaal, lichame ijk, manueel en huishoudelijk), di- rektie- en sekretariaatsIok.Jen en een jeugdatelier. Wat de werking betreft moet de eigen programmatie een belangrijk deel zijn van de totale aktivi- teit (minimum 3.5 miljoen fr. per jaar), minimum 300 uur vormingskursus per jaar. zestig procent van de aktiviteiten moet gericht zijn naar de re gio; de kultuurspreidende akti viteiten moeten minstens 20 procent bedragen van het ge heel van de aktiviteiten, enz... Minister van kuituur Poma heeft inmiddels zijn eigen op vatting over de werking: men moet meer aktiviteiten organi- zcren met minder middelen en de prioriteit geven aan de kans-armen. Het kultureel centrum moet volgens hem ook inspelen op het gewijzigd tijdsbestedingspatroon: een derde van de mensen is over dag thuis en een groot deel neemt zijn vakantie thuis. Aalst. Het kultureel centrum, een glazen huis dat voor heel wat kopbrekens zorgt (a) Door de loop der jaren heeft men ook al heelwat kunnen opdoen aan ervaring: zo blijkt dat de participatie van de be volking zeer groot is, waarbij vooral de derde leeftijd meer dan vroeger aan bod komt. Een derde van de bezoekers volgt nu ook andere aktivitei ten wat wil zeggen dat de ver nieuwende funktie de mensen heeft weten aan te spreken. Er zijn trouwens heel wat initia tieven ontstaan zodat ook de stimulerende funktie haar ef- fekt niet heeft gemist. In de toekomst moet men meer pro- jektgericht gaan werken en ook naar doelgerichte groepen toe. De amateur-toneelvereni gingen blijven voor hun tradi tionele produkties in de vroe gere zalen, m^ar zij brengen nu ook grotere produkties en daarvoor komen ze wel naar een kultureel centrum. En dan blijft er het schoolprogramma dat in drie delen kan worden opgesplitst: de jeugd kuituur leren kennen, de jeugd het kultureel centrum leren ken nen en doorheen het kanaal van de jeugd proberen meer volwassenen te bereiken. Ook in Aalst zal een kultureel cen trum niet als bedoeling hebben te konkurreren met bestaande aktiviteiten, maar integendeel hiermee samenwerken en te vens proberen nieuwe aktivi teiten op touw te zetten die een aanvulling moeten zijn op de bestaande kulturele aktie. hobby. Een detailindeling zal nodig zijn, doch zal later wor den aangebracht in funktie van de feitelijke behoeften, de «refter-verbruikzaal» wordt «hobbyruimte». Op niveau - 1: de «halle» wordt «kleine foyer» bij de twee zalen. op niveau - 0: winket is kaar- tenreservering met avondkassa aan de achterzijde, inkom Mo lenstraat is slechts een secun daire toegang. op niveau 1 en 2: bureau wordt loge, ruimte «kleedkamers» wordt open foyer, niveau 1: vier kleinere ruim ten worden samen twee grote gemeenschappelijke loges, een toegang voor balletdansers wordt voorzien, de betontrap naar de scene wordt weggebro ken, in een latere fase bestaat de mogelijkheid een loge uit te breiden in de ruimte van de podiumput, de tentoonstel lingsruimte wordt afgesloten en wqrdt «polyvalente ruim te», opder andere voor kon- gressen, grote vergaderingen en toespraken. niveau auditorium: de ten toonstellingsruimte van niveau 1 wordt afgesloten, niveau balkon: de koncierge- woning wordt afgeschaft en wordt bureau kultureel cen trum; de drie burelen kultureel centrum en biblioteek worden kleine vergaderzalen of, naar gelang van de behoeften, bu- Vervolg op blz A Aalst. Het verslag lil wordt voorgesteld. Zo te zien moet er nog heel wat gebeuren, (a) Aalst. De klimamoet dringend herzien worden, zo staat in het rapport (a)

De Voorpost | 1984 | | pagina 1