Kleinschalige zuiveringsprojekten om beter resultaat te behalen Interkommunale DDS wil ook toerisme ter harte nemen De Voorpost - 13.7.1984 - 21 3 Waterbezoedeling ook bij ons We hebben een Algemeen Waterzuiveringsprogramma. Misschien zegt u dat niet veel, /an maar volgens gemeenschapsminister Jan Lenssens die waterbeleid en leefmilieu onder zjjn bevoegdheid heeft, mag er van dit AWP heel wat worden verwacht. Aan de basis van aria djt AWP ligt de vaststelling dat er in de sektor van de waterzuivering een ongehoorde versnippering bestond. Bovendien leek het alsof het bouwen van zuiveringsstations en het aanleggen van kollektoren de enige instrumenten waren die door de wet van 26 maart 1971 op de bescherming van de oppervlaktewateren tegen verontreiniging voorzien werden om tot kwaliteitsverbetering te komen. e' Maar hier liep het verkeerd, gelijking ervan met de kwali- yy, [tniktl Admir ging optreedt. Afwaarts van Geraardsbergen tot opwaarts van Ninove, wordt door zelf- zuivering een merkbare verbe tering genoteerd. Door de af braak van organische stoffen is deze strook uitermate geëutro- Geerd, zodat men kan voorop stellen dat deze strook biezon- der onderhevig is aan sterke zuurstofschommelingen. Het is vooral in deze strook dat gere geld vissterften optreden hetzij tengevolge van zuurstofge brek, hetzij als gevolg van een geringe lozing die plaatselijk katastrofale gevolgen heeft. Afwaarts Ninove daalt de bio logische kwaliteit van het wa ter opnieuw. VSnaf Dender leeuw is de verontreiniging ka- tastrofaal te wijten aan enkel bedrijven in dit gebied. Vanaf Aalst tot Dendermonde aan zijn monding verkeert de Den een noemer. Na de oprich- Ter beoordeling van de huidi- der praktisch in een volledig Tussen 1971 en 1981 werd teitsdoelstellingen zal de eerste liefst 50 miljard geïnvesteerd beslissing er derhalve in be- zonder dat er een noemens- staan, aan te duiden welke waardige kwaliteitsverbetering deelstroombekkens dienen ge- in de waterlopen merkbaar zuiverd, in welke mate en bin- j* was. Anderzijds bleef elke nen welke timing. Op het ^overheidsdienst ieder voor zich tweede niveau worden deze 27 rijn bepaalde bevoegdheid uit- deelstroombekkens in detail oefenen zonder elkaar daarbij bestudeerd. De konkrete aan- te kennen of te betrekken. En pak wordt tenslotte uitgewerkt die overheidsdiensten waren er op het plan, waarbij het zuive- ker nogal wat: de gemeenten, de ringsgebied in detail wordt be- nterkommunales, de ministe- studeerd en door middel van estines van volksgezondheid, een kosten-effektiviteitsanaiy- iar andbouw, openbare werken, se wordt berekend welke tie O» A provincies, de polders en beste maatregelen zijn om tot wateringen, de waterzuive- de realizatie te komen van de laatschappijen en het In- doelstellingen die men voor stituut voor Hygiëne en Epide- gans het Vlaams Gewest en iar inuologic. Veel te veel om goed voor de verschillende deel- e zijn. Daarom werd besloten stroombekkens heeft gesteld. m md alle gegevens waarover de- te verschillende diensten be- biologische kwaliteit van de (hikken samen te brengen on- waterlopen van de Vlaamse Waterzui- ge- waterkwaliteit en van deze eringsmaatschappij en de her- die nagestreefd wordt met de 'iturering van de Vlaamse waterzuiveringsprogramma's, ïinistratie ingevolge de werd geoordeeld dat men best yyj «ezondere wet van 8 augustus kon gebruik maken van een •0 op de hervorming van de snelle en relatief eenvoudige telling, was het ogenblik ekologische metode. Zij is ge- unstig gekomen, aldus ge- steund op het bepalen van de jeenschapsminister Lenssens aard en van het aantal van die in september 1982 een be- aanwezige kleine ongewervel- leidingskommissie in het le- de diertjes waarmee een bioti- riep bestaande uit ver- sche indeks kan berekend wor- :nwoordigers van alle be- den. De aangetroffen organis- verrottingstoestand. Ook meeste bijrivieren van de Den der bevinden zich in een be denkelijke staat, onder meer Mark, Bellebeek, Molenbeek. De Moervaart begint bij de monding van de Zuidlede in de Durme. De afwatering gebeurt naar het Zeekanaal Gent-Ter- neuzen. Vanaf de monding van het kanaal naar Stekene is de Moervaart zeer zwaar veront reinigd door een sterke agrari- rmonde. Een oude traditie rijke invertebraten. De To rensbeek te Hofstade daaren tegen is armer aan invertebra ten als gevolg van regelmatige lozingen van huishoudelijke aard. De Porrebeek is een minder omvangrijke, maar sterk vervuilde beek die zwaar verontreinigd is te Gijzegem en te Mespelare (vooral). Als kwaliteitsobjektief voor de Dender heeft men gesteld het opnieuw geschikt maken van de oppervlaktewateren voor het leven van de vissen (wat overeenstemt met indeks 7 en 8). Wat onze regio aangaat zal er een rioolwaterzuiveringsin stallatie (rwzi) met een kapaci- teit van 140.000 inwonersequi valent (ie) worden gebouwd op de linkeroever van de Dender, ter hoogte van de grensschei ding Hofstade-Gijzegem. De eerste faze van de RWZI is voor een kapaciteit van 80.000 ie voorzien. In een eerste fase wordt aandacht besteed aan de studie van de koliektoren op de linkeroever van de Dender. Deze koliektor die in uitvoe ring is, heeft een lengte van 7 kilometer en voert de rioolwa ters af van Erembodegem, Aalst, Linkeroever, Nieuwer- kerken en Hofstade.'De pers leiding vanuit Gijzegem zal het voorwerp uitmaken van een volgende uitvoeringsfase. In Dendermonde is er een RWZI met een ie van 90.000 in aan bouw. Voor de toekomst is voorzien dat het station kan uitgebreid worden tot 135.000 ie. Een aantal koliektoren zijn aangelegd, andere zijn in uit voering, andere zijn gepland. Door een goede keuze van de inplantingsplaatsen van de zui veringsinstallaties moet wor den bekomen dat de eerste investeringen het meeste resul taat opleveren. Dat kan gebeu ren door eerst de zwaartepun ten van verontreiniging te zui veren waar de bevolkingsdicht heid het grootst is. Men moet erop toezien dat de bedrijven die rechtstreeks op de Dender lozen, minstens de lozings- voorwaarden respekteren. Voor de Dender stelt zich bo vendien het probleem van de gewestoverschrijdende veront- De Durme en de Moervaart De Durme is te Lokeren afge sloten door een dwarsdam. Een gedeelte vloeit af naar de Moervaart en een ander deel naar de Schelde. Dat deel staat onder invloed van getijen en heeft hinder van verzanding. De Zuidlede die op de grens Moerbeke-Eksaarde eveneens afgesloten is door een dwars dam, watert geleidelijk af naar de Moervaart en gedeeltelijk naar de Durme. Daar door de hoge waterstand praktisch geen natuurlijke afwatering via de beken naar de Durme kan geschieden, zijn op verschil lende plaatsen pompgemalen aangebracht. Alleen voor het deel naar de Schelde toe kan dit nog op een natuurlijke wij ze gebeuren, doordat de ge tijen zorgen voor een voldoen de lage waterstand. De Moer vaart ontstaat uit de samen vloeiing van de Zuidlede en de Durme te Daknam. Door het plaatsen van een dam is er slechts een deel van de Zuidle de dat afwatert naar de Moer vaart. Te Moerbeke ontvangt de Moervaart het Kanaal van Stekene. Het pompgemaal te Wachtebeke zorgt voor de af watering van de Langelede en te Wachtebeke (Mendonk) ontvangt de Moervaart het Dendermonde. Het splinternieuwe waterzuiveringsstation op het Hoogveld. Hier worden de afvalwaters van een ganse streek gezuiverd voor ze in de Schelde worden geloosd, (v) tweede deel van de Zuidlede. matig goed is. Dat kan worden De kwaliteit van het water van gezegd van de Zuidlede. An- de Durme is nogal verschillend ders is het gesteld met de in de twee delen. Het deel Moervaart die in Moerbeke de vanaf de dam te Lokeren tot zwaar verontreinigde waters aan de Schelde kan als sterk ontvangt van het kanaal van verontreinigd worden be- Stekene, waarna de waterkwa- stempeld. De vervuiling is het liteit gewoon slecht wordt. De grootst nabij Lokeren en invloed van de suikerfabriek te neemt af naar de Schelde toe. Moerbeke en van talrijke lo- Het andere deel van Lokeren zingen via kleinere waterlopen tot de Moervaart is weinig ver- en talrijke rioollozingen, is ontreinigd. Zuurstof is er in duidelijk merkbaar. Tot de voldoende mate aanwezig. grote vervuilingsbronnen be- De waterlopen die in het ge- horen: rioollozingen in de bied dat afwatert via het Grote Beek te Sint-Niklaas, pompgemaal van Eksaarde uit- rioollozingen in de Molenbeek monden hebben biotopische te Sint-Niklaas, rioollozingen indeksen die gaan van 7 tot 5, in de Zwarte Beek te Sint wat betekent dat de waterkwa- Pauwels en rioollozingen te Si- liteit aanvaardbaar tot middel- naai en Puivelde in de Fonda- tiebeek. Een relatief klein deel van dit vervuilde rioolwater wordt momenteel naar het zui veringsstation van Sint-Niklaas afgeleid. Men heeft zich als objektief gesteld de oppervlak tewateren opnieuw geschikt te maken voor het leven van de vissen. Er bestaan RWZI's te Lokeren en te Hamme, dat van Zele is in aanbouw en te Sinaai is er een gepland. De plannen lig gen evenwel nog ter studie. Het RWZI van Sint-Niklaas is met zijn 80.000 ie duidelijk te klein en er is uitbreiding tot 120.000 ie v «De Interkommunale Dender, Durme en Schelde heeft tijdens het voorbye jaar opnieuw blijk gegeven van dynamisme, vindingrijkheid en efficiënt beleid», zo schrijft voorzitter A.L. Willems in zyn voorwoord op het jaarrapport dat de interkommunale heeft voorgelegd. «In een periode van algemene teruggang en tekort aan Financiële middelen is het voor een interkommunale voor streekontwikkeling niet eenvoudig om rond te komen. Met fierheid mogen wy zeggen dat DDS deze krisis op een voorbeeldige wyze doorstaat en in staat is de doelstellingen, gesteld by de oprichting, getrouw na te komen», aldus nog in de inleiding. kunstschilders in de binnenstad (v) trokken diensten en besturen men weerspiegelen de veran- sche belasting. tj co die als opdracht meekregen deringen in het milieu door De Durme is een zijtak van de een Algemeen Waterzuive- toedoen van de mens. zoals Sdnjd- ringsprogramma voor te brei- daar zijn de diverse lozingen, den. Op deze wijze werd alle de waterzuivering, normalize- voorhanden zijnde informatie ring, onderhoud, kunstwer- betreffcndc de gemeentelijke ken, enz. riolering, de aard en de grootte Men heeft een indeks uitge- van de industriële lozingen, de werkt om de biologische kwali- stroomopwaarts deel niet meer uitgevoerde waterzuiverings- teit van het water uit te druk- stations en kollektoren, het de- ken. Het cijfer 10 betekent een Stroomafwaarts van de dam is en biet van de waterlopen, de zeer goede kwaliteit en 0 een de Durme verontreinigd door :zeï kwaliteit van het oppervlakte- uitermate slechte. Op de kaart wö water, de lozingsnormen, enz. heeft men gebruik gemaakt samengebracht. van zes kleuren om de wa- j terkwaliteit aan te duiden: Dnt niveau 's blauw is weinig tot niet veront- Om deze veelheid aan gege- reinigd; groen weinig veront- 0 vens op een overzichtelijke en reinigd; geel verontreinigd en vro hanteerbare wijze te kunnen kritische toestand; oranje- verwerken, werd ze opgedeeld zwart verontreinigd; rood zeer in dne niveau's. Het eerste zwaar verontreinigd en zwart geeft een overzicht van de si- geen makro-invertebraten. tuatie in heel het Vlaams Ge- Wat de Dender betreft zegt het gaat. Schelde en loopt van Tielrode tot Lokeren-Daknam waar ze naam verandert en de Moervaart wordt genoemd. Te Lokeren bevindt zich op de Durme een dam waardoor het getij onderhevig het instromende Scheldewater, stroomopwaarts van deze dam heeft het Durmewater een goede waterkwaliteit. Het kanaal van Stekene of Ste- kense Vaart wordt vooral ver ontreinigd door de restvervui- ling van het zuiveringsstation van de stad Sint-Niklaas (over belast) en door de niet behan delde rioolwaters van het zui- veringsgebied Sint-Niklaas en Dender onder genomen loep west. Bij dat globaal overzicht AWP dat de verontreiniging omliggende gemeenten, valt het onmiddellijk op dat van de rivier reeds aanvangt in ïettegenstaande het relatief de Westelijke Dender (indu- groot aantal zuiveringsstations striezone Leuze). Aan de sa- de gemiddelde kwaliteit van menvloeïing te Ath wordt dit Vanaf Aalst tot Dendermonde het oppervlaktewater nog vrij vuile water verder aangelengd verkeert de Dender praktisch slecht is. Het Vlaams Gewest met matig verontreinigd water permanent, buiten de winter- werd op zijn beurt onderver- van de oostelijke Dender en de maanden met de grootste af- deeld in 27 hydrografische ruissea d'Ancre. Vervolgens voer, in een volledige verrot- t de lieelstroombekkens. Door glo- voegen zich afvalwaters van tingstoestand. De verontreini- - baal overzicht van de opper- Lessen in de Dender, zodat ging van de Dender is van vliktewaterkwaliteit en de ver- ook daar zware verontreini- organische aard. Toxische stof fen als tenolen, cyaniden en zware metalen, komen niet voor in betekenisvolle hoe veelheden, behalve in industriële lozing te Ath. Wat de subbekkens betreft is de Molenbeek te Aalst een zeer sterk vervuilde beek. De zijbe ken van de Molebeek zijn eveneens sterk verontreinigd. De Pasbeek is een sterk ver vuilde beek met een dikke laag slib die praktisch geen makro- invertebraten bezit. Zij mondt uit in de Dender ter hoogte van Wieze. De Ter Erpen-Mo- lenbcek is een zeer lange beek die gaat van Heldergem tot Bijzegem, waar zij uitmondt in de Dender, ontvangt over haar verloop huishoudelijk en agra risch afvalwater. Te Helder gem en te Aaigem is deze beek reeds verontreinigd. Voorbij Aaigem neemt deze verontrei niging sterk toe (Erpe, Hofsta de, Gijzegem) de kleur van het water varieert van kleurloos naar zwart, de hoeveelheid slib vermeerdert en zelfs olie drijft boven. Enkele zijbeekjes kun nen nog als redelijk proper worden beschouwd. Onder meer de Holbeek te Aaigem, met waterplanten en diverse makro-invertebraten. De Aalst. Ontploffing. Ruiten werden verbrijzeld door de luchtver- Steenbeek te Heldergem is van plaatsing (a) mindere kwaliteit met nog tal- De voorzitter gaat trouwens dieper in op enkele realizaties. Centraal stonden de ekonomi- sche expansie, het bevorderen van de tewerkstelling en de ontsluiting van de streek. Wat het aanleggen en beheer van de industrieterreinen en het aantrekken van nieuwe onder nemingen betreft, stelt DDS vast dat op deze terreinen 146 bedrijven zijn gevestigd met een tewerkstelling van 5.734 personen. Er werden ook in spanningen geleverd op gebied van grondbeleid, woningbouw, bescherming van het leefmi lieu, bevorderen van het toe risme. Want ook dit behoort tot de taken van de interkom munale. «Het bevorderen van het toerisme is een opgave die ons steeds moet bezighouden maar met respekt voor het leefmilieu en de natuur», aldus de voorzitter die in dit verband wijst naar de akkomodatie op het Donkmeer, waar men kan vissen, varen en wandelen. «Wij verwachten de openstel ling van Nieuwdonk waar men zal kunnen zwemmen, surfen, zeilen, waar kinderen kunnen stoeien en spelen, terwijl de ouders genieten van de enig mooie omgeving. Het Buggen- houtse Herenbos met de ge klasseerde kapel, Krokkebaas en tal van bezienswaardighe den kunnen de natuurliefheb bers en toerist niet koud laten. De Hamse Bunt, de Moer- zeekse Roggeman, het Kastel- se Glazen Dorp met zijn tien tallen visvijvers in de greep van de mooie Schelde is een bezoek waard». Voorzitter Willems houdt ver volgens een pleidooi voor het leren ontdekken van de eigen heden van de streek die men waarderen en propageren. Ook op dat stuk wil DDS zijn steentje bijdragen en hij ziet daar zelfs een nieuwe opdracht in voor de interkommunale. En verder: «Onze diensten voor grondbeleid en woning bouw zijn wat afgenomen, maar het blijft een opgave voor DDS goedkope bouw gronden ter beschikking te stellen van de bouwlustigen». Wat de huisvuilverwerking en de -ophaling betreft, is men degelijk georganizeerd, aldus de voorzitter &e stelt dat DDS op het vlak van de waterzuive ring pionierswerk heeft ver richt. «De bouw van de water zuiveringsinstallaties en het aanleggen van de koliektoren zijn zodanig verzorgd dat een efGciënt gebruik mogelijk is», aldus de voorzitter die vervol gens een pleidooi houdt voor het stimuleren van het dienst betoon aan de gemeenten, or- ganizaties en personen. «De deskundigheid van onze ka ders en personeel kan nuttig zijn voor allen die er een be roep op doen». In de loop van 1983 onderging het maatschappelijk kapitaal waarop door de aandeelhou ders werd ingeschreven, geen enkele wijziging. Het bedraagt 43.230.000 fr., waarop 30.999.600 fr. werd opge vraagd. De reserves van de interkommunale verhoogden van 27.073.874 fr. naar 28.436.201 fr. Het kapitaal is alsvolgt verdeeld: gemeenten (Berlare, Buggenhout, Den dermonde, Hamme, Laarne, Lebbeke, Wetteren, Wichelen en Zele) 35.057.000 fr., de provincie Oost-Vlaanderen 5.319.000 fr. en de private sek tor (Ebes nv, Intercom nc, ABW, ACV, ACW, NCMV, Kamer van Koophandel, Boe- rengilden. BGJG, Provinciale Kamer voor Ambachten en Neringen, ACLVB) 2.854.000 fr. Bij DDS zijn 43 personen te werk gesteld. Onder hen 27 bedienden en arbeiders, 11 te werkgestelde werklozen en 5 derde arbeidscircuit. Ekonomische expansie Op het industrieterrein Hoog veld te Dendermonde werden de bijkomende wegeniswerken en rioleringswerken uitge voerd. Hetzelfde geldt voor de openbare verlichting en de elektrifikatie. Het dossier voor de watervoorziening is in opmaak. In 1983 werd er door een be drijf grond aangekocht met een oppervlakte van 49a en 53ca. In totaal zijn er 34 be drijven gevestigd met een te werkstelling van 1.332 per sonen. Wat het industrieterrein Zwaarveld te Hamme betreft, werd in 1983 een bijkomende openbare verlichting aange bracht. Ook daar werd aan een bedrijf grond verkocht (lha 31a en 6ca). In totaal zijn er 17 bedrijven gevestigd met een tewerkstelling van 460 perso nen. Het industrieterrein Scheldebrug te Wichelen is volzet door de twee bedrijven die er zich hebben gevestigd. Het industrieterrein van Zele is reeds zeer goed uitgebouwd en wordt beheerd door de ge meente Zele. Er zijn daar 60 bedrijven gevestigd met een tewerkstelling van 2.914 perso nen en de beschikbare opper vlakte wordt er echt schaars. De industriezone Kwatrecht te Wetteren wordt door de ge meente beheerd. Er waren 25 bedrijven gevestigd die 866 personen tewerkstellen en het industrieterrein Beukestraat te Buggenhout wordt ook door de gemeente beheerd. Hier vestigden zich 9 bedrijven die 362 personen werk verschaf fen. Dat brengt het totaal voor het arrondissement Dender monde op 146 bedrijven met een werkgelegenheid voor 5.734 personen. Op het industrieterrein Hoog veld te Dendermonde is nog 26ha 30a 99ca grond verkoop baar, op het industrieterrein Zwaarveld ge Hamme is dat lOha 16a en 4ca. Vast vuilverwerking Hier moet een onderscheid worden gemaakt tussen de ver kleining en de kompostering. De verkleiningsinstaliatie werd in maart 1979 voorlopig opge leverd en verkleint op dit ogenblik het vastvuil van 153.000 inwoners, woonachtig in de gemeenten Berlare, Bug genhout, Dendermonde, Hamme, Laarne, Lebbeke, Wetteren en Wichelen. In 1983 voerden ook enkele gemeen ten van buiten de sektor een beperkte hoeveelheid afval stoffen aan. Voor 1983 be droeg de aangevoerde hoe veelheid huis- en grofvuil 39.183 ton, waar dit in 1982 nog 37.541 ton was. Komt dan de kompostering. Daarvoor heeft men een verze kerd afzetgebied moeten zoe ken. Men heeft kontakt opge nomen met de privésektor met de bedoeling de markt van de kompost beter te leren ken nen. Een en ander resulteerde op 8 juni 1978 in de oprichting van de interkommunale «Ver enigde Kompostbedrijven» nv (Verko). In 1983 werd door Verko 30.272 m3 kompost ver werkt, wat duidelijk minder is dan in 1982, maar dan weer heel wat meer in vergelijking met 1981. De jaarrekening van Verko toont aan dat de omzet van 1983, 14.597.458 fr. bedraagt. Men maakte geen winst, maar evenmin een verlies op het einde van het boekjaar, mede door een toelage van DDS van 1.616.658 fr. Afvalwaterzuivering In 1979 betekende de aanvang van de Uitvoeringswerkzaam heden met de bedoeling het verzamelen, vervoeren en zui veren van de rioolwaters van de stad Dendermonde en de gemeenten Lebbeke, Buggen hout en een deel van Opwijk. Nog datzelfde jaar werden de gronden voor de bouw van het station verworven. Men kan dan ook een aanvang nemen met het leggen van de kollek- torep. Dat gebeurde in ver schillende fasen: de koliektor Al (Mechelsepoort - Vlassen- broekbrug te Dendermonde) kostte 81.280.384 fr., de kol iektor in de Denderdam kostte 5.389.301 fr., de koliektor 1 (Appels, binnenstad, Oude Dendermonding) kostte 95.165.535 fr.; de koUektor 2A (Kroonveldlaan te Dender monde) kostte 22.659.519 fr., de koliektor 2B (Denderbelle, Sint-Gillis Dendermonde tot aan de Kroonveldlaan) kostte 149.662.523 ff1.; de koUektor 3 (Baasrode) 47.303.418 fr. ge ïnvesteerd en de koUektor 4 (Grembergen) waarvan het de- Gnitief ontwerp werd verwor pen, wegens de al te hoge kostprijs. In een latere fase volgen dan de koUektoren 5 (Lebbeke), 6 (Buggenhout), 7 (Opwijk), 8 (Appels) en 9 (Oudegem). Wat deze laatste twee betreft, daarvan werd het voorontwerp ingediend bij het Vlaamse Gewest. Ondertussen wordt ijverig verder gewerkt aan het waterzuiveringsstation met een inwonersequivalent van 90.000. De werken aan het station begonnen op 16 no vember 1982 en er werd reeds 114.238.076 fr. geïnvesteerd. Grondbeleid en woningbouw In 1983 werd wat het grondbe leid betreft een grote terug houdendheid van de raad van beheer op het stuk van aanvan gen van nieuwe projekten vast gesteld. Men wil eerst de lo pende projekten afwerken om daardoor de voorraden te doen slinken en de ko'sten te druk ken. Wel werd te Laarne-Kal- ken de tweede fase van Cen trumwijk gestart. In totaal zijn hier 78 percelen voor gesloten, half-open en open bebouwing ter beschikking. De verkoop prijs bedroeg 800 fr., maar werd begin van dit jaar opge trokken. In de woonwijk te Lebbeke (aan de Opwijkse- straat) werd een aanvang ge maakt met de groenvoorzie ning en de voetpadenaanleg in de derde en laatste fase van de woonwijk. De werken kosten 4.512.466 ft. De raad van be heer hechtte zijn goedkeuring aan het verkavelingsplan de sociale verkaveling Hage- wijkpark II te Dendermonde- Grembergen. In de sociale ver kaveling te Wetteren-Kwat- recht zijn alle kavels verkocht en in de sociale woonwijk te Wichelen-Serskamp zijn aUe 41 percelen verkocht. In de residentiële verkaveling te Dendermonde-Kroonveld vor dert de verkoop. Er werd 9.875 m: verkocht voor een waarde van 11.218.566 fr. Er werd ook overgegaan tot de aankoop van 31.343 m: grond voor een sociale verkaveling te DenderbeUe en in de sociale woonwijk van Overmere zijn nog enkele percelen te koop. Wat de groepswoningbouw be treft opende DDS geen nieuwe werven. Ook hier worden de nog lopende woningen afge werkt. Rekreatiecentrum Nieuwdonk Een laatste hoofdstuk in het jaarverslag is gewijd aan het rekreatiecentrum Nieuwdonk. «Het werkjaar 1983 zal wel licht een keerpunt betekenen in verband met de verwezenlij king en uitbouw van het do mein te Berlare», zo staat in het verslag. In 1971 en 1974 werd een domein van ongeveer 175 ha aangekocht, deels wa ter, deels weideland, deels ak kerland en bossen. De inter kommunale gaf aan deze ter reinen een veelvoudige be stemming. Er is ten eerste de centrale waterplas van 25 ha bestemd om uitgebaat te wor den als zeU- en surfvijver. De zone eromheen, voornamelijk langs de noord- en westzijde heeft een bestemming voor ak- tieve rekreatie: strand en strandbad van 2,5 ha, ligwei- den en speeltuin. De omgeven de zone die aansluit bij de gemeentelijke Eendenkooi, het Donkmeer zelf en het bos- en weilandgebied dat eveneens voor een groot deel eigendom is van de interkommunale, wordt aangelegd als park- en boszone. Men heeft besloten zo snel mogelijk over te gaan tot de uitrusting van de wan delwegen, de aanleg van de speeltuin, de oprichting van het sanitair gebouw, de oprich ting van het cafétaria, de uit rusting van de aanlegsteigers, de aanvoer van energie en wa terleidingen, het in orde stel len van het strandbad en het afwerken van de bezaaiingen en beplantingen. Hamme. Missietentoonstelling. De draaimolen altijd prijs» had veel belangstelling (vh)

De Voorpost | 1984 | | pagina 21