i- I HANDBAL SPROKKELS Paul lliano bij de wereldtop luchtpistoolschieten Een Zeienaar in New-York Bij de verenigde Hamse Boogschutters zijn de kampioenen gekend Een nieuwe lichting zwemmers bij DZO Sportkampen en bijscholing voetbal 28 -13.7.1984 - De Voorpost AKTUEËL Paul Diano is een geboren en getogen Zeienaar, opge groeid in de wijk Huivelde, en scholier geweest in het lokale Pi us X-college. Zeelser kan het dus niet. Daarna ging h\j naar de Gentse Rijksuniversiteit waar hij het diploma van licentiaat in de geschiedenis, sektie nieuwste tijden behaalde. Een ontwikkeld man dus, die zijn gelijke meester, beweert hijzelf ironisch vond in Jenny Burm, een knappe pedicure, waarmee hij zijn dagen slijt in de Veldekensstraat. Een motorongeluk kostte hem een verlamde arm, en dat was wel een streep door zijn rekening. Maar dynamisch als hij is bleef Paul niet bij de pakken zitten, en zijn interesse voor wapens dreef hem naar de schutterssport. Bij zijn Gentse klub had hij al vlug geen konkurrentie meer, en ook op nationaal niveau was hij spoedig niet meer te kloppen. De ene nationale titel na de andere viel hem ten deel, en hij keek dus al uit naar internationale kracht mee tin gen. Die kwamen er: vorig jaar waren het Europese kampioen schappen voor mindervaliden te Kopenhagen, en in de Deense hoofdstad schoot hij zich een bronzen plak, nadat hij lang meedeed in de strijd voor het goud. Op het einde sloeg de vermoeidheid toe, en daarvan was het feit dat hij «official» van de Belgische ploeg was (wegens gebrek aan mankracht) wel de hoofdoorzaak. Toch behaalde hij met het nationaal team nog zilver in de landenrangschikking. Een prima prestatie dus van onze landgenoten, die slechts met vijf waren. Nu is Paul Diano juist teruggek-men vanNew-York waar de Internationale Spelen voor minder-validen gehouden werden, de vroegere Olympische Spelen. Wij grepen de kans om hem zijn impressies en ervaringen te laten vertellen: PI: Het was wel iets apart, daar in New-York. Een prima organisatie, zeker naar buiten- uit. Met 47 waren we, de Belgische delegatie die op 13 juni landde op Kennedy Airport. Bij die 47 zaten 20 officials en begelei ders, maar ik kan je verzeke ren dat er geen man te veel bijzat. Zevenentwintig atleten uit 8 verschillende sporttak- ken, met daarbij de verple gers, kinesisten, dokters, dele gatieleider, public-relations, acht trainers... je komt vlug aan die 20 man. Het was wer kelijk het absolute minimum. Dan met de heie groep naar East Meadow, een stadje in Nassau County dat is een soort van arrondissement van de staat New-York en meer bepaald naar de campus van de Hofstra University. Zoals de naam al laat vermoeden wonen hier een heleboel Amerikanen van Vlaamse of Nederlandse origine. De gehele akkomoda- tie van de universiteit stond ter onzer beschikking, met sportpleinen, baden, rekrea- tiezalen, ieder een aparte ka mer, en wat weet ik al niet meer. Kortom, een puike or ganisatie op materieel niveau. VP: Zaten enkel de Belgen daar? PI: Nee hoor. Iedereen zat daar, alle sportnummers wer den daar ook betwist, op de universitaire sportterreinen, je moet wel weten dat zo'n cam pus van een Amerikaanse uni versity enorm groot is. Je vindt er alles, die mannen leven daar. Dat is echt eenstadje op zichzelf. De atleten van de an dere landen waren daar ook, en het was best gezellig om zo eens te kunnen praten met mensen met een totaal ver schillende background als de onze. Zo was er een Braziliaan die zei dat hij voor de prijs van één biertje in de kafétaria nor maal wel anderhalve week moest werken, kan je je dat voorstellen! Maar met de Chi nezen kreeg je geen kontakt. Hebben die nu instrukties ge kregen, of hadden die gewoon geen geld om eens buiten te komen, ik weet het niet. Zij spraken wel een beetje gebro ken Engels, maar ze zochten toch geen buitenlanders op. VP: Voor New-York werd je wel beschouwd als een van de favo rieten. Hoe verklaar je je toch enigszins ontgoochelende pres tatie? PI: Ik wijt het aan mijn gebrek aan internationale ervaring. In het luchtpistoolschieten kan ik BOOGSCHIETEN me normaal gesproken met iedereen meten, en ik werd dan ook in één adem ver noemd met de Fransen Guillou en Dumarquez, en de Joegos laaf Poklevic, die het goud ge wonnen heeft. Ik had goed getraind, het zelfvertrouwen was er, niks kon me gebeuren. De eerste schoten waren OK, en dan had ik plotseling een minder goed schot. Dat ge beurt natuurlijk, maar op dat ogenblik werd ik ineens zenu wachtig. Normaal ben ik hele maal niet zo'n nerveus type, maar het eenmalige van de situatie, het feit dat ik die unieke kans had om als gewo ne jongen uit België daar tus sen de wereldtop te gaan plaatsnemen, dat ik gewoon niet mocht falen, dèt heeft me de das omgedaan. Van de ene misser kwam de andere, en tegen de tijd dat ik over mijn zenuwen heen was, was het pleit al beslecht. Mijn vrienden en de trainer vonden een acht ste plaats wel niet slecht, maar ik ben eigenlijk wel wat ont goocheld, want ik kon veel beter, (n.v.d.r» wij hebben de puntentotalen van Paul in de Belgische kompetities gezien, en zij lagen bijna allemaal ho ger dan hetgeen de Olympi sche kampioen Poklevic in New-York gepresteerd heeft! In normale omstandigheden was hij dus met het goud gaan lopen, waren daar niet de ze nuwen geweest). VP: Hebben de Belgen het overi gens goed gedaan op de Interna tional Games? PI: O ja, we hebben een hele boel medailles binnengehaald. Zo heeft Sonja Vettenburg uit Erembodegem goud in het luchtpistoolschieten voor da mes. Gouden plakken waren er ook voor de voetbalploeg CP, in de 1500 meter spurt CP en voor de 400 meter rolstoel spurten. En dan nog een hele hoop zilveren en bronzen me dailles. Wij mogen zeker niet klagen. VP: Hoe zat dat met de publieke belangstelling? PI: Die was reusachtig: 2500 vertegenwoordigers uit de meeste landen van de wereld waren erop afgekomen. Onder hen 1500 atleten, die allen van nabij gevolgd werden door on der andere de krant Newsday, de rechtstreekse konkurrent van de Naw York Times. En dan was er nog een krant van de organisatie zelf, de Daily Torch, die elke dag uitvoerig het verloop van de spelen uit de doeken deed. Daarbij ko- Paul lliano toont ons de medailles die hij gewonnen heeft in Kopenhagen: brons individueel en zilver met het gehele team. Het begin van een grote verzameling edelmetaal? a men nog de veelvuldige TV- opnamen, en vaak zelfs recht streekse uitzendingen, en nog een heleboel zaken er omheen. Je kon merken dat de zaak in handen gegeven was van vier beroepsmanagers, want de TV-stations betaalden zelfs om het evenement te mogen uit zenden, kan je nagaan welk verschil met Europa dat geeft. VP: Het was dus alles glitter en sukses daar in New York? PI: Neenee, dat nu ook weer niet. Het blijft typisch Ameri kaans, dat wil zeggen veel show naar buiten, veel nadruk op de materiële aspekten van het gebeuren, alles wat sensa tioneel is komt dik uit de verf. Maar de interne organisatie was helemaal niet op peil. Dat kom je in Europa niet tegen, dat de wedstrijdleiders niet weten wie er gewonnen heeft en zo. En dat de uurregeling door elkaar geschopt wordt door een fout van de officials, of gewoon door een slechte programmatie. Ik bedoel maar, het eigenlijke sportieve aspekt gaat soms een beetje verloren in het show-gebeuren errond. Meer aandacht voor wat president Reagan op de openingsdag komt lullen bij voorbeeld, dan voor een we- reldrekordverbetering op het veld. Dat is nu typisch Ameri ka volgens mij. VP: Wat is je nu ten slotte het PI: De goeie groepsgeest, niet alleen binnen de Belgische ploeg, maar tussen alle atleten onderling. Het olympisch ideaal dat deelnemen belang rijker is dan overwinnen leeft daar nog. Na mijn mindere prestatie kwamen al de ande ren mij toch proficiat wensen, ook de zogenaamde rivalen. De sportiviteit is groot, en dat komt volgens mij omdat de minder-validen alles veel beter kunnen relativeren. Je hebt al iets meegemaakt in je leven, en dat doet je de zaken in hun juiste proporties zien. Ik heb dus enkel positieve ervaringen opgedaan in Amerika. VP: Wat is het volgende objek- tief? PI: Eerst oefenen en nog eens oefenen, zodat ik nog meer zelfvertrouwen win. Volgend jaar is er een internationale wedstrijd in Sydney, Australië, maar of we daarheen mogen gaan hangt van de Belgische Bond af. En die zit helemaal niet zo goed bij kas, dus dat is zeer twijfelachtig. Maar een jaartje later zijn het weer Eu ropese kampioenschappen in de Franse havenstad Toulon. En daar wil ik wel eens iets bewijzen. In 1986, Paul lliano champion Toulon? De finale van het Hamse schut ters kampioenschap 1984 had plaats in het lokaal der Bastia- nen te Sint-Anna. Dat de zenuwen van vele schut ters strak gespannen stonden hoeft nog nauwelijks te worden vermeld, gezien in de meeste ranglijsten de laatste schifting beslissend zou zijn. Alleen voor bet peloton van Eddy De Schepper met Maurice De Gols, Omer Steels, Patrick Rousseau en Gustaaf Pauwels was deze eindstrijd nog slechts een formaliteit. Deze formatie heeft het ganse kampioenschap gedomineerd en bereikte met een de eindmeet met eventjes 27 punten voorsprong. Vreug de bij de schutters van Den Bond waarbij het behalen van de kampioenstitel op de latere avond al werd gevierd. Panachéschutters Bij de panachéschutters lukten Marie-Jeanne Peeiman (Ei land), Eddy De Witte (Wui tens), Vic Van den Branden (Wuitens), Sabine De Witte (Wuitens) en Amade Peeiman uit Moerzeke-Kastel de hoge terwijl Michel Wauters (Ei land), Eric De Loose (Ons Vermaak) en Jan Peeiman (Vier Gekroonden) heelwat nauwkeuriger schoten en de hoge plus één zijvogel naar beneden haalden. Echter niet voldoende om mee te kunnen kampen voor de dagrangschik king, daar Eddy De Schepper zich een waardig kampioen toonde. Behalve als winnaar van de dagrangschikking der panachéschutters, werd hij ook nog gekroond als kam pioen 1984. Heb zilver in deze reeks werd verdienstelijk gewonnen door Eric De Loose (Ons Ver maak), terwijl Eddy De Witte (Wuitens) in extremis de derde plaats in de wacht sleepte Bij de latschutters schoot Dirk De Cauwer (Eiland) zich in de kijker. Zonder veel tegenstand won hij de dagrangschikking. Voor de eindzege werd het een spannende aangelegenheid tussen Etienne Verhelst (Wui tens) en Aimé Marechal Bei de schutters waren nochtans niet in hun beste doen, maar werden door hun achtervolgers toch niet bedreigd. Zij werden dan ook 1"* en tweede terwijl Frans Willaert (Eiland) zijn derde plaats verspeelde aan Eric Lambrechts die zo brons behaalde. Schitterende Carmen Verhelst bij de dames. Bij de dames lieten zich vooral Carmen Verhelst (Wuitens) en Greta Cassier (Den Bond) op merken. Ze maakten drie waardevolle punten. De kamp voor de hoogste eer werd op prachtige wijze gewonnen door Carmen Verhelst met een treffer in de derde kampbeurt Sabine De Witte behaalde brons. Bij de junioren werd Carmen Verhelst dan ook vrij gemakkelijk kampioen. Twee de werd Jeanine Wouters (Ei land) en derde Ronny De Witte. Bij de 60-plussers moest Victor Saerens (Vier Gekroonden) noodgedwongen verstek geven wegens spierscheunng en daar mee kon hij zijn titel hij was kampioen 1983 niet verde digen. René De Landtsheer (Ons Vermaakt) nam een zeer goede start en schoot in 3 po gingen tweemaal raak. Bij de overige koplopers Chretien Wouters uit Kastel en Roger Van den Eynde (Bastianen) was alle trefzekerheid zoek. Edmonds Sertijn (Kastel) wip te op het laatste nippertje nog naar de 2* plaats in de eind rangschikking. In dit kampioenschap toonden de mannen van Den Bond dat zij duidelijk de sterkste forma tie waren. Van De Wuitens had men echter meer ver wacht, temeer daar zij aange schreven staan als het sterkste vijftal. Evenals vorig jaar kon den ze het dit jaar niet waar maken. Ons Vermaak eindig de op een eervolle derde plaats. De schutters van 't Ei land maakten in het voorbije kampioenschap grote vorde ringen en eindigden met beide ploegen tussen de eerste vijf wat een opmerkelijk resultaat betekent. Voor de Bastianen werd het echter een ontgoo chelend seizoen. Eindstand ploegenrangschik- king 1. Peloton De Schepper (Den Bond) 112 punten; 2. Robert Sacré (De Wuitens) 85, 3. Louis Van Overstraeten ('t Ei land) en Rene De Landstheer (Ons Vermaak) beiden met 78 punten, 5. Michel Wouters, 6. Jan Peeiman, 7. Vic Van den Branden, 8. Mireille Maré- chal, 9. Eric Dhollander, 10. Amedé Peeiman, 11. André Robberecht, 12. Rita Van Hoecke (Ons Vermaak), 13. Roger Van den Eynde en Al- fons Ringoot, 15. Herman Eeckhout, 16. Cyriei Moens. Eindstand voor latschutters: 1. Etienne Verhelst, 2. Aime Ma- réchal, 3. Eric Lambrechts. Eindstand der juniores: 1. Car men Verhelst (Wuitens) 17 punten, 2. Jeanine Wouters ('t Eiland) 12, 3. Ronny De Witte (Wuitens) 10. Bij de zestigplussers eindigde René de Landtsheer van Ons Vermaak op de eerste plaats met 15 punten gevolgd door Edmond Sertyn uit Kastel met 13 punten en Roger Van den Eynde (Bastianen) met 12 punten. Kampioenenviering der ver enigde Hamse boogschutters zal plaats hebben op zaterdag 11 augustus. Te 19 uur is er vooreerst een ontvangst op het gemeentehuis. Daarna gaat de kampioenenviering verder in het lokaal der Wuitens zaal De Vrijheid, Stationsstraat 45, met een feestmaal en een ge zellig samenzijn. VGP Boogschieten te Berlare. Ferdi Kets werd voor de tweede opeenvolgende keer koning bij Sportkring De Klappel (jj) ZWEMMEN Handbal. Philippe Van Gucht gaat van Robuco naar Ajax Lebbeke (a) Handbal. Mare Huyck gaat Handbal. Lut Hauwelaert naar Mechelen in plaats zal het doel verdedigen van van EV Aalst (a) Sq. Fem. Lebbeke Bij alle sportverenigingen prima gaat, en dan weer ande- De ups heeft men periodes dat alles re dat alles tegengaat. De Aalsterse stedelijke sportdienst organiseert jeugd- sportkampen voor diepzee- zwemmen en tennis en een op praktijk gerichte opleidings- kursus voetbal. Het sportkamp tennis-diepzeezwemmen loopt van 30 juli tot 3 augustus. Da- I gelijks wordt er dan vïrn 10 u. tot 12 u. getennist in sporthal Ten Rozen en 's namiddags van 14 u. tot 16 u. doet men aan diepzeezwemmen. De ba sis van diepzeeduiken begint in het zwembad. Een leraar van duikersklub Hydra zal de basisprincipes van diepzeedui ken aanleren. Dit via een hele ■j reeks oefeningen met duikbril, j snorkel, loodgordel, zwemvlie zen en zuurstoffles. Van de j .aspirant-duiker wordt dan wel 1 verwacht dat hij minstens 150 m kan zwemmen en minimaal 14 jaar oud is. Het tennis zelf is volledig uitgebouwd op begin ners en verstrekt voldoende kennis en ervaring om zich daarna verder op eigen houtje in deze sport te bekwamen. Deelname aan het sportkamp kost 1.700 fr., huur van de uitrusting inbegrepen. Een tweede sportkamp, het kamp tennis, loopt van 20 tot 24 oogst, dagelijks van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 16 u. in sporthal Denderdal te Erembodegem. Ook hier is het programma gericht op begin ners. Voor de eerste maal organi seert de sportdienst daarenbo ven een praktijkgerichte oplei- dingskursus voetbal, zulk in samenwerking met de Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Een ideale startmogelijkheid voor wie aan begeleiding doet Dominique Chavatte, een echte spurter, is een van de beloften van de Dendermondse zwemvereniging (arch.) of ermee wenst te beginnen. Gedurende één week, 15 lesu ren, worden voor de start van het voetbalseizoen de deelne mers de grondbeginselen van methodiek, didaktiek, trai- ningsopbouw, training onder spelvorm e.d.m. in de praktijk bijgebracht. Dit van maandag 20 tot en met vrijdag 24 augus tus telkens van 19 tot 21.30 u. en op zaterdag 25 van 9.30 u. tot 12 u. op het voetbalveld Rozendreef. In de maand oktober volgt dan een opleidingskursus tennis (begeleider). Voorinschrijvingen worden nu reeds aanvaard. Voor nadere info: Sportdienst, Grote Markt 3 te 9300 Aalst. Tel. 053-77.11.11, toestel 282 LH wereld kwamen achtereenvol gens van Antwerpen, Luik, Kortrijk, Eeklo en in mindere mate Sint-Martens-Latem. Daarna komen de downs, en het belangrijkste voor een klub is die donkere tijden zonder veel kleerscheuren te doorwor stelen. De Dendermondse Zwemklub Olympos vervulde wel nooit een eersterangsrol op natio naal niveau, maar in de jaren 1978-79-80 waren zij toch de tweede Oostvlaamse klub, na het ongenaakbare Eeklo. Daarna werd het wat stiller rond DZO, maar onder de leiding van Chris De Rop werd de basis gelegd voor een nieu we generatie met als kopstuk ken Veerle Parys, Annick De Paepe, An ja De Bleser, Heidi De Clercq, enz... Opnieuw stond Roland Wau- mans aan het roer, en de kern werd uitgebreid én verjongd met de gebroeders Chavatte, zuster en broer Vemimmen, Putteman, Blindeman en De Clercq. De laatste tijd verschijnt ech ter weer een nieuwe lichting aan de start met de zusjes Van Hauwe, Nathalie Portaels, Sa- brine Van Extergem, De Van- dammekens, en Bart De Cock. Natuurlijk weet men bij DZO dat dit nog geen kampioenen zijn. De weg naar de hel is immers geplaveid met goede voornemens, maar de wil is sterk en doorbijten kunnen ze bij de Dendermondse zwem klub. De trainingen voor de jeugd kampioenschappen gaan on verminderd door: dagelijks, en soms tweemaal op dezelfde dag, worden ijverig rondjes ge zwommen. Deze harde trainin gen moeten wel vruchten af werpen, maar het is een beleg ging op lange termijn. Een- dagssuksessen streeft DZO trouwens niet na. Handbal. Sonja Muylaert gaat naar Sq. Fem. Lebbe ke. (a) Handbal. Hubert Trien pont gaat scheep met Robu co Buggenhout (a) Handbal. Dirk Huyck ver huist van Ajax naar Me chelen (a) De transferperiode is nu wel degelijk voorbij maar dit wil nog niet zeggen dat alle spelers definitief bij de club blijven waar zij nu aangesloten zijn. Inderdaad, tijdens de maand juli kunnen er nog wijzigingen in het spelersbe stand plaats vinden. Ontslag blijft mogelijk en als de club hiertegen verzet aantekend, dient de zaak voor te komen voor de verzoeningskommissie. Komt men ook daar niet tot een akkoord, is er nog een trabsfer mogelijk via het dekreet. Ingewikkeld, nietwaar. Bij V.Z.W. Avanti Lebbeke lijkt alles dan toch in de goede plooi te zullen vallen. De financiële moeilijkheden, gerezen door het verdwijnen van co-sponsor BAC, noop ten wel tot het opstellen van een saneringsplan maar met de hulp van de spelers is Lebbeke er nu van overtuigd zonder al te ingrijpende maatregelen de zaak te zullen redden. De spelers verklaarden zich o.a. akkoord volgend seizoen geen verplaatssingskosten te zullen ontvangen en het lidgeld werd fors omhoog getrokken. Weliswaar verdwijnt Avanti II uit kompetitie. Deze maatregel laat toe een serieuse som te besparen aan zaalhuur en de noodzakelijke transfers dienen niet te gebeuren. Enkele spelers raken hierdoor wel op de dool, maar het grootste deel van Avanti II wordt opgenomen in de uitgedunde kern van het in le nationale spelende Boule d'or. Ook de damesploegen blijven dus aktief onder het em bleem van V.Z.W. Avanti, hoewel er eerst sprake van was dat Avanti Femina II ook uit kompetitie zou worden genomen. F. De Ridder is de nieuwe trainer bij Brabo Denderbelle dat met twee ploegen aantreedt in de provinciale reeks. Lijstje van de transfers: Trienpont Hubert, Dendermonde naar Robuco Buggen hout; Mannaert Gustaaf Dendermonde naar Robuco Buggenhout; Van Cauwenberghe Dendermonde naar Ro buco Buggenhout; De Proft Jozef Ajax Lebbeke naar Grembergse; De Donder Christel B.D. Lebbeke naar Robuco Buggenhout; Rombaut Peter Robuco Buggen hout naar Lokeren; Van Der Stappen Theo Lokeren naar Waasmunster; Van den Broeck Sonia B.D. Lebbeke naar Waasmunster; Muylaert Sonja B.D. Lebbeke naar Sq. Femina Lebbeke; Hauwelaert Lutgarde B.D. Lebbeke naar Sq. Femina Lebbeke; Huyck Mark Ajax Lebbeke naar Klub Mechelen; Huyck Dirk Ajax Lebbeke naar Klub Mechelen; Jacobs Johan Ajax Lebbeke naar Klub Mechelen; Princen Jozef B.D. Lebbeke naar Kapek; Dierick Frankie Ajax Lebbeke naar Robuco Buggenhout, Vermaesen Jozef Grembergse naar Ajax Lebbeke; Van Gucht Guido Robuco Buggenhout naar Ajax Lebbeke; Koenings Guido Robuco Buggenhout naar Ajax Lebbeke. EVA

De Voorpost | 1984 | | pagina 28