750 jaar Sint-Pauwels over heerlijkheden en kapelletjes, molens en mensen immers naar hem genoei een glasraam in de kerk is i hem opgedragen én Mgr. Bermijnfeesten weri in 1954 ter gelegenheid zijn honderdste geboorte) omwalde. Zoals we enkele weken geleden beloofden willen we wat uitvoeriger en overzichtsgewijs ingaan op het verleden van de Wase gemeente Sint-Pauwels die op 10, 11 en 12 augustus zyn 750-jarig bestaan viert. Daartoe schetsen we eerst de bijzonderste geschiedkundige gegevens en diepen ze daarna uit als we achtereenvolgens de kerk, de kapellen, het rustoord, de windmolens, de monumenten en de oude heerlijkheden de revue laten passeren. Tenslotte komen we nog terug op de meest markante inwoner van Sint-Pauwels door de eeuwen heen, met name monseigneur Alfons B er mijn. De geschiedenis van Sint- Pauwels begint zoals zovele dorpen in het Waasland en elders bij het stichten van de parochie. In 1117 werd Kem- zeke van Waasmunster ge scheiden door de bisschop van Doornik. In 1234 werd door de toen malige bisschop van Doornik, Walter de Marvis, van dit Kemzeke een nieuwe parochie afgescheiden. Deze parochie was in grote trekken het huidi ge Sint-Pauwels. De patroon heilige was de heilige Paulus. De klokken kenden een be wogen geschiedenis. In 1579 werden ze tijdens de Beelden storm naar Gent gevoerd. Na de Franse revolutie werden er twee klokken verbrijzeld. En tijdens de tweede wereldoor log werd de kleine klok uit de toren gehaald. Men kon toen aan de kerkdeur lezen: «Wie met Gods klokken schiet wint de oorlog niet». De klok werd niet naar Duitsland gevoerd om gesmolten te worden. Door een gelukkig toeval werd ze in de kerktoren van Moer- woest door godsdiensthaters en heiligschenners. Het huidig kapelletje is gebouwd op drie pilaren, die het symbool zijn van de Heilige Drieëënheid. De heilige Antonius wordt hier aanroepen als de machtige be schermer van de noodlijden den. Helaas hebben vandalen dit pittoreske kapelletje de laatste jaren niet ontzien! Het beeld van Sint-Antonius werd onlangs nog verbrijzeld en voor de kerkdeur neergegooid. De kapel van Sint-Antonius (in de Zandstraat). Deze kapel ters nog in het onderwijs. Zus ter Damiana was de laatste lesgeefster. Ze was één van de doden bij het dramatisch onge val te Belsele waarbij vijf zus ters van Sint-Pauwels betrok ken waren (in 1982). De mensen van Sint-Pau wels herinneren zich nog le vendig de zeer typische kledij van deze kloosterorde. De windmolens De windmolens behoorden steeds tot het typische land schapsbeeld in het Waasland. Te Sint-Pauwels worden vijf windmolens vermeld. Er werd olie geslagen of graan gemalen. In de Vosselwijk stond een houten molen. De 's Honds molen stond tot na de eerste wereldoorlog in de 's Hond straat (werd in 1926 afgebro ken). In de 17* eeuw stond er volksopstand:_de- proklamatie van de Franse kommissaris op 21 november 1798 was duide lijk: «de dorpen waarin op stand was moesten als straf aan de Franse troepen hout en vlees leveren». De gemeente Sint-Pauwels moest honderden bussels brandhout leveren. De Franse troepen raakten aan de Kleibeke slaags met de boe ren. Er vielen doden en ge wonden, sommigen werden ge vangen genomen. Een Franse kommissaris sprak van «sa mengerotte rovers» die ge sneuveld waren binnen de grenzen van Sint-Pauwels, Si- naai en Sint-Gillis. De Franse republikeinen kwamen naar de gemeente om de drie klokken uit de toren weg te halen. De twee kleine werden verbrijzeld en weggevoerd. De grote klok werd op bevel van de meijer onder de kerkvloer wegge stopt, terwijl de Franse ge ndarmen dronken werden ge maakt ten huize van de meijer. De parochiepomp: een ge- meentepomp die op de Dries staat en waarvan de mensen dankbaar gebruik maakten. De put ligt er al honderden jaren. In 1777 werd er een monumentale arduinen pomp op geplaatst, gebeeldhouwd door De Lateur. Ze is bijna zes meter hoog. In het onderste gedeelte is er langs beide kan ten een spuwer in een gebeeld houwde leeuwemuil. Verder is er ook nog het monument ter ere van de ge sneuvelden in de beide wereld oorlogen, eveneens vlakbij de kerk. s 2 - 13.7.1984 - De Voorpost ook een molen in de Heul- donckwijk. De vierde molen, een houten windmolen, stond op het grondgebied van Kem zeke (de Heirweg). Hij is in 1895 omvergewaaid en werd verder afgebroken. De voornaamste molen van Sint-Pauwels is een stenen windmolen: de Roomanmolen. De Roomanmolen, dikwijl: beschreven als «de reus var Sint-Pauwels», is in 1847 ge bouwd uit steen, ontgonnen uil een nabijgelegen gelaag. Deze unieke molen met een totale hoogte van 33 meter is onge twijfeld de grootste nog be staande windmolen. Het maal- werk is nog intakt. Tot voor enkele jaren werd de molen nog regelmatig in werking ge steld. Nochtans dringen be langrijke restauratiewerken zich op. Deze zijn gepland voor 1985 of 1986. De zeven verdiepingen geven een over zichtelijk beeld van de werking van de grote molen. De molen is toegankelijk voor bezoe kers. Belangrijke data: 1847: oprichting van een olie windmolen door Pieter-Paul Persoons; 1853: verdeling aan Jeanne Rollier (weduwe Persoons); 1858: verkoop aan Alois Per soons; 1861: verkoop aan Vandevij- vere Jan-Joseph, handelaar te Sint-Pauwels; 1868: verkoop aan De. Bruyne Eduard, bakker te Sint-Pau wels. Omschreven als 'koren windmolen'; 1885: verdeling aan kinderen De Bruyne (4); 1896: verkoop aan August Rooman-Verdickt; 1935: verdeling aan Renatur Rooman; 1956: geklasseerd monument; 1963: herstellingswerken uit gevoerd aan molen met gaan derij. De herstellingskosten bedragen 899.573 frank waar van 50% voor de staat, 20% voor de provincie, 15% voor de gemeente en 15% voor de eigenaar. Een molenmaker uit Kasterlee voerde de restaura tiewerken uit; 1968; verkoop aan Franz Van Dorpe, toenmalig burgemees ter van Sint-Niklaas en nog steeds eigenaar van de Roo manmolen De monumenten De Boerenkrijg: een ardui nen gedenksteen in kruisvorm. Het werd door het gemeente bestuur opgericht ter nage dachtenis van de talrijke vrij willigers die optrokken ter ver dediging van 'Outer en Heerd*. Het staat naast de in gang van de kerk. Sint-Pauwels liet zich im mers niet onbetuigd in deze Sint-Pauwels. Scholieren na de eerste wereldoorlog naars verwoest en door Boude- wijn de Neve met vier torens heropgebouwd. De familie De Neve bekleedde in het Land van Waas belangrijke ambten zoals hoofdschepen en griffier. De meeste verdienstelijke on der hen was Jan de Neve (Joannes Nepotianus), die in 1525 griffier van het Land van Waas werd. Voor de geschie denis van het Waasland heeft hij belangrijke dokumenten nagelaten. In 1566, toen de Geuzen ook hier bedrijvig wa ren, bracht men de koffers met de geheime archieven van het Land van Waas vanuit het klooster Boudelo te Kiein-Si- zongen in een oud liedje: «De Vedelaar». De heer van het Hof nodigde de vedelaar uit, al spelende de duistere gang door te trekken. De man doet dat en wordt nooit meer terugge zien. Met andere woorden: in de ondergrond van Sint-Pau wels rust nu het gebeente van de overmoedige speelman die zonder twijfel verslonden werd door wreedaardig ongedierte. Het Hof ter Vierschaar in de Gentstraat is een voormalig gerechtshof. Het burgerlijk recht werd uitgeoefend door zeven schepenen en één bal juw. In 1551 kreeg Sint-Pau wels een eigen vierschaar. Ze goed onderhouden hoeve be staat nog steeds. De eigenaar, Jozef Van Buynder, liet heel wat onderhouds- en herstel lingswerken gebeuren. De hoeve staat in de Feuselsdrecf. Op het kruispunt van de Beekstraat en de Grauwen- steen staat het Hof ter Wallen Deze oude hoeve verloor veel van haar typische schoonheid nadat de wallen gevuld werden. Iets meer over monseigneur Alfons Bermijn Hij werd in 1853 als zevende van elf kinderen geboren, opgezet. In 1947 verscheen ees levensbeschrijving van hem. Dit boek is van de hand Jozef Van Hecken. (Met dank aan het komité 750 jaar Sint-Pauwels en met namt aan Werner Van Mele) Sint-Pauwels. De Zandstraat, slagader van de jubilerende gemeente. werd afgeschaft in 1594 wegens het teruglopen van de bevol king. Ter voorbeeld een veror dening in verband met de pest in 1557: de inwoners mogen niet ver der gaan dan hun hof; op het veld waar zij hun voeding ha len steken ze een witte stok; de verzorging houdt een witte roede in de hand en moet iedereen op straat mijden; op het hof waar pest is, zal men een «bussel» stro op een be zem binden en die op het hof voor het huis in de grond ste ken; de doden des nachts be graven; honden en katten op sluiten; alle vuiligheid en afval verbranden; zware boeten voor overtredingen. Het Hof ter Grauwensteen was ook eigendom van de fa milie de Neve. De Sint-Pauwels. Netjes met de handen op de rug in het klaslokaaltje van toen. De geschiedenis van Sint- Pauwels bleek niet altijd zo rooskleurig. Zoals alle andere dorpen van het Waasland had het destijds veel te lijden van besmettelijke ziekten (b.v. de pest in de 15* en 16* eeuw). Het dorp was ook vaak het slachtoffer van oorlogen en on regelmatigheden. Dit zijn er een aantal van. De strijd van Hulst tegen Gent in de 15* eeuw; de Beeldenstorm (in de 16* eeuw waren de geuzen baas in Sint-Pauwels, dank zij de familie de Neve konden veel kerkschatten gered wor den); tijdens de 17* eeuw vochten de Spaanse, Holland se en Franse troepen op het grondgebied. De bevolking moest goederen, voedsel, diensten en personen leveren aan die vijandelijke legers; na de Franse Revolutie kreeg Sint-Pauwels het alweer hard te verduren (twee klokken werden onder andere verbrij zeld en ook de Boerenkrijg woedde); in de daaropvolgen de twee wereldoorlogen ook heel wat miserie en leed in Sint-Pauwels. Sinds 1581 kende Sint-Pau- wels 34 meijers en burgemees ters. Ridder Raymond de Waepenaert, André Smet en dokter Leo Blindeman waren de laatste burgemeesters van Sint-Pauwels. In 1976 ver dween Sint-Pauwels als auto nome gemeente en werd het deel van het grotere Sint-Gil lis. De kerk van Sint-Pauwels Bij de stichting van de paro chie was er slechts een kapel. De kerk werd verschillende malen vergroot. De toren zou van 1494 zijn en de vergrotin gen van onder andere 1698, 1844, 1854 en 1914. De oudste gekende pastoor is Hendrik (1310). Van 1500 tot heden zijn de pastoors van Sint-Pauwels onafgebroken ge kend gebleven. In totaal waren dat er 28 en de laatste, e.h. Bosteels, nam inmiddels af scheid van zijn parochie. De kerk van Sint-Pauwels had zeer veel te danken aan de familie de Neve (van Hof ter Voorde, zie verder). Belangrijke personen wer den in het hoogkoor begraven (zerken, wapenblazoen, gegra veerde koperen platen). De Beeldenstorm is hier ver lopen zoals overal te lande. De uitzinnige woede van de me nigte tegen Rome en de kerk was zo hevig dat alles moest worden verwoest: heiligen beelden, altaren, schilderijen, kcrkmcubilair... De graven van de personen die in de kerk begraven lagen werden even eens geschonden. zeke gehangen. Enkele merkwaardige kunstschatten van deze kerk: kazuivels met gouddraad be- stikt, een 17* eeuwse mon strans en ciborie in zilver, een prachtige kommuniebank in houtsnijwerk gemaakt door Frans De Wree in 1655, de houten beschotten door De Pretere gemaakt, een zilveren wierookvat met schelp en twee zilveren buretten (dat zijn meetbuisjes voor vloeistoffen). Als schilderijen bezit de kerk een zeer bekend werk van Lu cas de Heere, met name 'Christus aan het kruis'. Dit meesterwerk werd verborgen en gered tijdens de Beelden storm door Jan de Neve. Ver der citeren we nog als belang rijke schilderijen 'De bekering van Sint-Paulus' en 'O.L. Vrouw met het Kind Jezus' door Nicolaes De Liemaecker, bijgenaamd Roose. Omdat de bevolking steeds toenam maakte men in 1910 plannen om de kerk te vergro ten en te verfraaien. Van de buitenkant werd een halve steen afgekapt en er werd een nieuwe Boomse steen voorge- metseld. De rondbogige ven sters verdwenen en in de plaats kwamen gotische. De sakristie werd afgebroken en men bouwde een nieuwe langs de andere kant van de kerk. De kerk werd met zes meter ver lengd, de vroegere vensters in het koor werden opengemaakt en er kwamen twee vensters bij. Deze werken kostten in 1914 ongeveer 90.000 frank. Dit waren de laatste verbou wingen aan de kerk. De toren en het hoogkoor werden in 1980 nog gerestau reerd. Het kerkhof in empire- stijl werd gesmeed door M. Windey in 1760. Het werd in 1960 geklasseerd. De kapellen van Sint-Pauwels Volgens eeuwenoude, Vlaamse traditie, bouwden de Pauwelse voorouders ook heel wat kapellen. De kapel van de Heilige Jo zef (in de Pastorijstraat) werd gebouwd onder impuls van pastoor Lallemant in 1884 uit dankbaarheid voor de over winning van de katholieken op de liberalen (dit ter gelegen heid van de schoolstrijd van 1879 tot 1884). Deze kapel werd dus juist 100 jaar geleden gebouwd De kapel van Sint-Antonius (Hoogstraat). De paters Reco- letten die in het Waasland ver bleven zijn de grote versprei ders geweest van de verering tot Sint-Antonius. Ze hadden in de 17de eeuw ook een kloos ter in Sint-Pauwels. In 1878 werd het stenen kapelletje ver werd gebouwd in 1756. Na de Franse revolutie werd ze ver woest en later door godvruch tige mensen heropgebouwd. Deze kapel van «Sint-Anto- niusvier» werd in gotische stijl gebouwd. Het «vuur», een ver schrikkelijke ziekte voor mens en dier, was tot dan toe onge neesbaar. Veel lijders die de heilige Antonius en zijn reli kwieën vereerden werden door zijn voorspraak wonderbaar genezen. De kapel van O.L.Vrouw van Banneux (Klapdorp) werd gebouwd ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Boerenjeugd. Ze werd, vooral onder impuls van onderpas toor Albert Van der Steen, in 1954 gebouwd (het Mariajaar). O.L Vrouw van Fatima (in de Bermijnstraat): deze kapel werd eveneens in 1954 inge wijd. Verder werden de kapellen van O.L.Vrouw in de 's Hond- straat en die van het Heilig Hart in de Lijkveldcstraat ge bouwd uit dankbaarheid na de eerste wereldoorlog en is er nog een kapel in het klooster die vooral wordt gebruikt door de kloosterzusters en de bewo ners van het rustoord Tot slot van dit gedeelte staan we echter nog eens stil bij een typisch iets van Sint- Pauwels en dat betreft de zoge naamde Twistkapelletjes (gele gen aan de Heirweg) Oor spronkelijk stond er slechts één kapelletje op de grens tus sen Sint-Pauwels en Kemzeke. Het geld uit de offerblok was voor Sint-Pauwels, verschillen de personen uit Kemzeke kon den zich daar niet bij neerleg gen en braken af en toe de offerblokken open. Sint-Pau wels deed het op zijn beurt eveneens. Pastoor Naiidts stel de daar een eind aan en schonk het offergeld aan Kemzeke. De kerkmeesters van Sint-Pau wels gingen niet akkoord met hun pastoor en lieten eenvou digweg een tweede, identiek kapelletje bouwen. Het Gesticht Sint-Jozef In 1849 schenkt Jan Adriaan Vereecken zijn hofstede met boerderij weg aan kerk en ar men. In 1851 komen de zusters van de heilige Vincentius (Gij- zegem) naar het gesticht in de Zandstraat. In 1870 staat het gesticht officieel bekend als hospitaal, armenhuis en wees huis. Sinds 1920 werden er geen weeskinderen meer ge plaatst. Het gesticht is nu uit gegroeid tot het moderne rust oord Sint-Jozef. Aan dit klooster was ook altijd een kleuter- en meisjes school verbonden. Tot vóór enkele jaren stonden de zus- Oude heerlijkheden In Sint-Pauwels zijn of wa ren enkele omwalde heerlijk heden: de pastorijhet Hof ter Voorde, het Hof ter Vier schaar, het Hof ter Grauwen steen, het Hof ter Vinderhoute en het Hof ter Wallen. De pastorij behoort onge twijfeld tot de mooiste pries terwoningen uit het bisdom. Dit oude gebouw met een prachtige tuin is nog steeds omwald. De inrijpoort leidt tot de enig toegankelijke weg naar het fraaie bouwwerk. De Pas torijstraat, het kapelletje en de landelijke omgeving vormen een uniek dekor voor deze prachtige pastoorswoning. Het Hof ter Voorde heeft een heel oude geschiedenis. Van deze feodale heerlijkheid is er reeds sprake in 1265 toen Hektor Van Voorde er zijn kasteel bouwde. Wouter Van Voorde zag in 1326 zijn leen tijdelijk verbeurd verklaard door de graaf van Vlaanderen, wegens hulp aan de vijand. In de vijftiende eeuw werd het kasteel door de Gente- naai over naar bet Hof ter Voorde. Later, 'in de 17* eeuw, was het kasteel eigen dom van de familie Ysebrandt. Nadien werd het verwaarloosd en het verviel tot puin. De overblijfselen dienden tot de opbouw van verschillende ge bouwen in het Waasland, o.a. het Recolettenklooster te Sint- Niklaas en het huis Blauwen- dael te Waasmunster. In 1930 werd door Leon Goosscns, op de plaats van het oude kasteel, een mooie villa gebouwd die herinnert aan de vroegere glorie. Inmiddels werd het pand doorverkocht aan professor Duerinck. Er bestaat ook een legende over een geheime gang in het Hof ter Voorde. De gang zou het kasteel verbinden met de kerk. Deze legende wordt be- werd priester in 1876. Hij vei trok als missionaris naar Mo golië. In 1901 werd hij bis schop en bestuurde het bisdoi tot aan zijn dood in 1915. Mgr. Bermijn kende Mongolië een hard bestas De streek waar hij verble» werd niet gespaard van mis<f digheid, de Boksersopstal hongersnood, wolvenplagc overstromingen... Hij stierf aan tyfus. Zijn b dom telde dan 37.473 kr tenen. De parochie van Sint-Pa wels herdacht zijn bekends missionaris: een straat wet immers naar hem een glasraam in de hem Mgr. in 11

De Voorpost | 1984 | | pagina 2