|)ntstaan en evolutie van de jeker van de Denderstreek Vragen aan kandidaat-scheidsrechters Internationaal tornooi voor meisjes-junioren SMASH INFO Scaldis sluit seizoen af Hengelen te Daknam De Voorpost - 13.7.1984 - fitli &f»OR£j VOLLEYBAL 1978 nam de volleybalploeg van jeugdhuis OKA Schellebelle deel aan het volleybal torn ooi om de £KER VAN DE DENDERSTREEK. Dit werd georganiseerd door UFO 78 uit Aalst. Deze 'Beker q de Denderstreek' werd georganiseerd volgens de formule van rechtstreekse uitschakeling. Dit sodt in dat de winnaar kon doorgaan, maar dat de verliezer geëlimineerd werd voor verdere ■dname. tsgdhuis O KA-Schellebelle was al geen biezondere hoogvlieger op volleygebied en de uitschakeling nod reeds vast na de eerste wedstrijd. In die periode groeide by Geert Bayens de idee om een mooi op het getouw te zetten, waarbfj de deelnemende ploegen meer speelgelegenheid zouden irljgen, zonder het dreigende gevaar voor uitschakeling na één of zelfs meerdere wedstrijden. De nnule lag reeds min of meer vast. Ook voor het vinden van een passende tornooibenaming bevond en zich voor weinig of geen problemen: de streek van Schellebelle is in Oost-Vlaanderen dé... Itoderstreek bij uitstek. De rest laat zich gemakkelijk raden: de 'Beker van de Denderstreek'. 4. Rebels Massemen 1981: 14 deelnemende ploegen 1. UFO Aalst 2. KWB Schellebelle 3. BBL St.-Niklaas 4. Rash Aalst 1982: 42 deelnemende ploegen 1. Heros Deinze 2. KWB Londerzeel 3. Verhasselt Londerzeel 4. Pletsers Baasrode 1983: 51 deelnemende ploegen 1. Meersvlieg Drongen 2. Heros Deinze 3. KWB Kruibeke 4. KWB Falos Zingem 1984: 55 deelnemende ploegen 1. Meersvlieg Drongen 2. Jeugdhuis Snuffel Grem- bergen 3. VCMC Mariakerke 4. KWB Bazel d 1979 werd het eerste tomooi eorganiseerd. Enkel ploegen it de streek van Wetteren, Ulst en Dendermonde wer en uitgenodigd en 16 ploegen {antwoorden deze oproep, ioor die eerste editie was dit en biezonder sukses. Deze estien verschillende ploegen erden ingedeeld in vier reek- ra van vier ploegen. De vier 18 eekswinnaars zouden meteen rcrgaan naar de halve finales, Schellebelle in de nrtschuur zouden worden af werkt. Hiervoor plaatsten ich VC Wondelgem, Rebels lassemen, Vovog Wetteren l.. UFO 78 Aalst. Na een itermate spannende finale- edstrijd slaagden de Aalste- lars erin om Vovog Wetteren een eerste tomooizege te ouden. De naam van UFO 78 alst werd als eerste op de relijst geplaatst, let tomooi van 1980 kondigde ich veelbelovend aan: voor- erst was er het suksesrijke peningstomooi van 1979 én ■d Geert Bayens, als organi- itor de medewerking van dag- lad 'Het Volk' gekregen. Er aren promotiekansen ge- maar slechts veertien loegen passeerden voorbij de schrijvingstafel Deze ploe- :n werden ingedeeld in twee seksen van vijf en één reeks an vier ploegen. De drie tekswinnaars en de winnaar an het driehoekstomooi met tweedes vormden de vier live finalisten. Opnieuw was Schellebelsc sporthut het tcor voor de eindfase van de leker van de Denderstreek'. >en werd er getwijfeld om- ent het voortbestaan van de leker van de Denderstreek'. nieuwe achteruitgang van ct aantal deelnemende ploe- to zou ongetwijfeld het einde ebben betekend van deze or- anisatie. Dat mocht en zou gebeuren. De formule itrd hier en daar aangepast en oor het eerst zouden de vier live finalisten van het tomooi tn prijzenpot kunnen verde- van maar liefst 16.000 ink. Na een biezondere in- mse voorbereidings- en pro- otieperiode werd de deelne- itrslijst afgesloten met een ekordopkomst van 42 Oost- laamse rekreatieploegen. ktzeifde jaar betekende ook «teen de doorbraak van de leker van de Denderstreek'. Voor de laatste maal werden de vier halve finalisten uitge nodigd naar Schellebelle af te reizen om voor de oppergaai te strijden. Dit waren twee ploe gen uit Londerzeel, namelijk Verhasselt en KWB-Londer- zeel, samen met de Pletsers uit Baasrode en Heros Deinze. Nadat beide halve finales op een 3-2 stand waren geëindigd, was het Heros Deinze dat zich op de tabellen knelde door in de eindwedstrijd KWB-Lon- derzeel met lege handen naar huis te sturen. In 1982 werd opnieuw een vol treffer van formaat geboekt. Het tomooi was bekend in Oost-Vlaanderen en het was gebleken dat de gebruikte for mule uit het goede hout was gesneden. Dit resulteerde dan ook in een formidabele op komst van maar liefst 51 ploe gen die deelnamen. Deze ploe gen werden ingedeeld in negen reeksen van vier en drie reek sen van vijf ploegen. De twaalf reekswinnaars en de drie twee des uit de reeksen met vijf ploegen en één bij loting be paalde ploeg kwamen in de eindronde, die net zoals vorig jaar zou gespeeld worden vol gens de formule van recht streekse uitschakeling, te be ginnen bij de 1/8 finales. Nieuw in deze fase van het tomooi was, dat zowel de 1/8 finales als de 1/4 finales ge speeld werden met heen- en terugwedstrijden. Voor het eerst werd de finaledag (1/2 finales, troosting en finale) niet te Schellebelle gespeeld, maar wel in de Parochiale Sporthal te Mariakerke-Gent. Met het hoge deelnemersaan tal was het ergens normaal dat ook de kwaliteit van het deel nemersveld ging stijgen. Dat was inderdaad zo, als men de namen van de vier halve fina listen bekeek: KWB Falos Zin gem, KWB Kruibeke, beker houder Heros Deinze en Meersvlieg Drongen, dat er voor zorgde dat Heros Deinze niet aan de tweede opeenvol gende zege geraakte. Een ver meldenswaardig gegeven in dit vierde tomooi was dat de fina lewedstrijd werd geleid door niemand minder dan de inter nationale scheidsrechter Wer ner Callebaut. De enige vraag die gesteld werd bij de aanvang van het eerste lustrumtornooi was: ko men er nog meer dan 51 ploe gen op de deelnemerslijst in de uitgave van 1983? De plaats van handeling voor de finaledag werd verplaatst naar de Wetterse sporthal 'De Warande' en opnieuw was be kerhouder Meersvlieg Dron gen één der vier finalisten. Dit keer waren KWB Bazel, jeugdhuis Snuffel Grember- gen, en VCMC Mariakerke de andere tegenstanders. Dat de uittredende bekerhouder op nieuw een finaleplaats zou ver wenen lag misschien ergens in de lijn der verwachtingen. Maar dat jeugdhuis Snuffel Grembergen deze stunt zou lukken, daar waren er minder van overtuigd. Niettemin ge beurde het toch, maar winst zat er echter niet in. Meers vlieg Drongen won het tomooi voor de tweede opeenvolgende maal. In de loop van dit vijfde tor nooi kwam er voor het eerst reaktie los op de tomooifor- mule. Door de grote deelna- mecijfers is ook de kwaliteit van vele ploegen fors de hoog te ingegaan. Hierdoor is de kloof tussen de sterke en de minder sterke deelnemers vaak zeer groot geworden. Dit is dan ook.de reden wa9arom er vanaf de zesde editie van de 'Beker van de Denderstreek' twee gescheiden tomooien zul len gespeeld worden. Eén voor de sterke teams en één voor, uiteraard, de minder sterke ploegen. Een tweede wijziging heeft te maken met het organisatorisch aspekt van het tomooi Deze 'Beker van de Denderstreek' heeft zijn sporen reeds duide lijk verdiend in Oost-Vlaande ren. Dat wordt immers bewe zen als men het aantal deelne mende ploegen bekijkt van de laatste drie seizoenen: 42, 51 en 55. Er mag dan ook al terecht uitgekeken worden naar uitbreiding naar andere provincies toe. Daarom zullen ook ploegen uit Antwerpen en Brabant worden uitgenodigd om te strijden voor deze zesde 'Beker van de Denderstreek'. Ereljjst 'Beker van de Dender streek' 1980: 16 deelnemende ploegen 1. UFO 78 Aalst 2. Vovog Wetteren 3. VC Wondelgem In samenwerking met de Vlaamse Interprovinciale Volley- balbond organiseert de Oostvlaamse Volleybalbond, met ondermeer de volleybalklub Nilco Lebbeke, een Interna tionaal Volleybaltomooi voor meisjes-junioren (16-17 jaar) van 25 juli 1984 tot 29 juli. Er werd ons de deelname verzekerd van volgende ploegen: ZWEDEN, NEDER LAND, FRANKRIJK, ITALIË, WEST-DUITSLAND en BELGIE. Volleybalklub Nilco Lebbeke staat op 27 juli 1984 in voor de organisatie van vier wedstrijden in de sporthal, Albert- straat 110, te Lebbeke. Vanaf 10 tot 11 u. in de voormiddag kan men de Belgische en Zweedse meisjes gedurende hun dagelijkse training bezig zien. Van 11 tot 12 u. zijn de Franse en Nederlandse meisjes aan de beurt. Vanaf 12 tot 13 u. komen de meisjes van Italië en West-Duitsland aan bod. Vanaf 14 tot 22 u. kan men onafgebroken vier wedstrijden volgen. De toegang tot de zaal, voor zowel de trainingen als de wedstrijden, is volledig gratis. Hieronder krijgt u het ganse programma van dit tornooi, voor de liefhebbers die de dichtstbijzijnde plaats kan uitzoeken. Programma: Op woensdag 25 juli 1984 te Heusden «Kristalbad», Damvalleidstr. 14.00 u. België-Frankrijk 16.00 u. Zweden-Italië 18.00 u. Duitsland-Ncderland 20.00 u. Italië-België Op donderdag 26 juli 1984 te Denderhoutem «Sporthal», Pastorijweg 14.00 u. Frankrijk-Italië 16.00 u. Zweden-Duitsland 18.00 u. Nederland-België 20.00 u. Frankrijk-Duitsland Op vrijdag 27 juli te Lebbeke «Sporthal», Albertstr. 110* 14.00 u. België-Zweden 16.00 u. Frankrijk-Nederland 18.00 u. Italië-Duitsland 20.00 u. Zweden-Nederland Op zaterdag 28 juli 1984 te Aalter «Sportcentrum», Lindestr. 17 15.00 u. Zweden-Frankrijk 17.00 u. Duitsland-België 19.00 u. Nederland-Italië Op zondag 29 juli 1984 te Merelbeke «Sporthal», Sportstr. 14.00 u. 5'-6e 16.00 u. 3'-4c 18.00 u. l"-2e In onze editie van vorige week beloofden wij U regelmatig een reeks vragen te publice ren, waarvan we U in de vol gende editie de antwoorden zullen meedelen, gevolgd door een nieuwe reeks vragen. Deze vragenreeks gaat verder tot het eerstvolgende examen en we hopen dat het een goede voor bereiding zal zijn voor de kan didaten en een opfrissertje voor effektieve scheidsrech ters, spelers en bestuursleden. 1. Bij welke zone behoort de aanvalslijn? a) de verdedigirigszone, b) de aanvalszone, c) de beide zo nes, d) bij geen van beide. 2. Welke afmetingen heeft hel gehele volleybalnet? a) 0,50 mx 1,00 m, b) 9,50 mx 1,50 m, c) 9,50 x 0,80 m, d) 9,00 x 1,00 m. 3. Hoeveel rust is er tussen de vierde en vijfde set? a) 2 min., b) 3 min., c) 5 min., d) 10 min. 4. Wat is het teken voor 'dub bel fout'? a) beide handen omhoog, b) de handen op en neer, c) de handen kruislings voor de borst, d) beide duimen omhoog. 5. Wanneer een ploeg twee spelonderbrekeningen voor de rust direkt na elkaar genomen heeft, mag de plbeg aan de andere kant dan uitsluitend een spelonderbreking voor de rust en een spelerswissel aan vragen? a) ja, b) neen, c) alleen als de ploeg aan de opslag is, d) al leen als de andere ploeg een punt scoort. 6. Een voetfout bij de middel lijn wordt gemaakt zodra. a) de voet(eri) gedeeltelijk over de middellijn staan (staat), b) de voet(en) in de lucht boven het veld van de tegenstrever zweeft, c) de voe- t(en) geheel over de middellijn staat (staan) en geen kontakt meer heeft (hebben) met de middellijn, d) beide voeten op de middellijn staan. 7. Een speler van ploeg A 'smasht' de tweede bal zo hard in het net, dat het net een speler van ploeg B raakt. Wat beslist de scheidsrechter? a) fout voor ploeg B, b) hij laat gewoon doorgaan, c) hij fluit af en geeft een dubbele fout, d) hij geeft een opmerking (ge le kaart) aan ploeg A 8. De bal mag gespeeld wor den met... a) handen en armen, b) hoofd, armen en handen, c) met ieder lichaamsdeel tot het middel 9. Wanneer bij een vervan ging blijkt dat de'in het veld komende speler niet gerech tigd is in te vallen, wat is dan de beslissing van de scheids rechter? a) coach waarschuwen voor taan op te letten, b) doorbre ken in de oude opstelling, c) bestraffen met verlies van op slag of winst van een punt voor de tegenstrever, d) hij geeft de coach van ploeg A een opmer king. 10. Ploeg B is aan de opslag en ploeg A heeft 2 time-outs ge had. De coach van ploeg A vraagt een vervanging die ech ter niet onmiddelhjk plaats vindt. Wat beslist de scheidsrechter? a) hij geeft de ploeg A een gele kaart, b) hij geeft ploeg B een punt bij, c) hij herroept de vervanging van ploeg A, d) hij geeft de coach van ploeg A een opermerking en geeft ploeg B een punt bij. 11. Ie Het passeren van het verlengde van de middellijn door een speler is niet fout, 2e Het paseren van het verlengde van de middelhjn door de bal is niet fout. a) 1 is onjuist - 2 is juist, b) 1 is juist, 2 is onjuist, c) beide zinnen zijn juist, d) beide zin nen zijn onjuist. 12. De voorspelers moeten bij de opslag de volgende positie t.o.v. de direkt achter hen spe lende achterspelers innemen. a) naast elkaar staan, b) er achter staan, c) er voor staan of gelijk staan, d) er voor staan 13. Mag een achterspeler in de aanvalszone een bal, die hoger is dan de bovenrand van het net, spelen? a) ja, alleen de tweede bal, b) ja, mits de bal het net niet passeert, c) neen, omdat de achterspeler de bal niet mag spelen in de aanvalszone, d) ja, mits hij de bal naar de tegenstrever speelt. 14. De bal wordt door ploeg A opgeslagen en de tweede scheidsrechter fluit voor een opstellingsfout van ploeg B, terwijl na de opslag de bal in het net terechtkomt. Wat be slist de scheidsrechter? a) hij geeft een dubbele fout, b) de opslag gaat naar ploeg B, c) hij geeft ploeg A een punt bij, d) hij trekt ploeg A een punt af. 15. Mag een speler die tijdens de tweede set van de wedstrijd binnen komt nog aan het spel deelnemen? a) neen, hij moet voor dè aan vang van de wedstrijd aanwe zig zijn, b) ja, in de volgende set mits hij tussen twee setten in op het scheidsrechtersblad vermeld wordt, c) ja, meteen nadat hij zijn vergunning aan de scheidsrechter getoond heeft, d) neen, want het geldt bij te laat komen enkel voor de eerste set. 16. Voor het fluitsignaal van de scheidsrechter geeft een speler van ploeg A de opslag. a) de opslag gaat naar de tegenstrever, b) de opslag moet door de speler hernomen worden, c) een andere speler van ploeg A moet de opslag geven, d) de tegenstrever krijgt een punt bij, doch ploeg A laat opnieuw op 17. De opslag van ploeg A wordt door een speler van ploeg B over het net geblok keerd. Wat beslist de scheids rechter? a) fout van ploeg B, b) het spel gaat gewoon door, c) hij fluit en geeft ploeg B een opmer king, d) hij fluit af en laat ploeg A opnieuw opslaan 18. Wanneer is de bal dood? a) als de bal een vierde maal door dezelfde ploeg wordt ge speeld, b) als de bal in het net wordt gespeeld, c) als de bal in het net buiten de zijbanden terechtkomt, d) als een van beide scheidsrechters fluit. 19. Mag een achterspeler aan het blok deelnemen? a) neen, b) ja, indien hij de bal niet raakt, c) ja, indien het blok de bal niet raakt, d) mag steeds deelnemen 20. Wanneer een speler, die nog niet vervangen werd, uit gesloten wordt door de scheidsrechter, mag hij ver vangen worden indien... a) het de kapitein betreft, b) een normale vervanging moge lijk is, c) hij slechts uitgesloten is voor één set, d) hij uitgeslo ten wordt voor de gehele wed strijd. VC Temse Het bestuur van VC Temse heeft een inspanning geleverd om hun vrijheidsaanvragende spelers toch nog te behou den. Blikvanger Guy De Beer blijft aangesloten bij VC Temse. Op de transfermarkt was VC Temse eveneens aktief. Een vervanger voor B. Heyninck, die naar Usboerke Herentals verhuist, diende aangetrokken te worden. Het bestuur van de vereniging slaagde erin Eddy Moreels, een ex-internationaal die via Ruisbroek voor Red Star Leuven in 1983-1984 uitkwam, warm te maken voor zijn ploeg. Met deze aanwerving zal de klub zeker nog aan maturiteit bijwinnen. Ontmoetingskommissie Vanaf het seizoen 1984-1985 zal de heer Robert Demeyer, lid van de landelijke ontmoetingskommissie, de deelver- antwoordelijkheid op zich nemen voor de landelijke kompetitie en landelijke beker. Raadpleeg uw kalender '85 voor eventuele kontaktname met de verantwoorde lijke. Alle problemen voor de nationale kompetitie wor den nog steeds door de heer Willy Bruininckx behandeld. Ontslagnemende klubs Oost-Vlaanderen: Vijfhoek St.-Niklaas, Satumus, Berla- re, Kuklos-Aalst. Loting Belgische volleybalklubs in de Europese Bekers De loting voor de Europese Volleybalbeker 1984-1985 is biezonder zwaar uitgevallen voor de ingeschreven klubs uit België. Temse-Damcs is overigens de enige Belgische formatie die rechtstreeks voor de eerste ronde is geplaatst. Al de andere ploegen moeten eerst door de voorronde zien te geraken volgens de volgende lotering. BADMINTON Vrijdag 29 juni nam badmin- derde ploeg van Scaldis werd tonklub Scaldis afscheid van kampioen in 3C provinciale, het voorbije seizoen. De kans De klub telt een 60-tal leden, werd meteen gegrepen om een waarvan er twintig tussen 10 en gezellige ledenbijeenkomst op 12 jaar oud zijn. Het volgende touw te zetten, en enkele prij- seizoen, d.w.z. in augustus, zen uit te delen. Vanaf dit jaar start men met 4 kompetitiep- geeft Scaldis een wisselbeker loegen in 1', 2' en 3' provincia- aan de beste speler van de le. Getraind wordt er in de klub, zowel bij de dames als bij sporthal De Dulpop te Bazel, de heren. Wie deze beker drie- woensdagavond van 21 tot 23 maal na elkaar verwerft, mag uur, en zaterdagnamiddag van hem voor altijd houden. De 15.30 tot 17.30 uur. In septem- beste speler/speelster wordt ber wordt gestart met kursus- dan via een interne ladder- sen en training zowel voor be- kompetitic aangeduid. ginners als voor gevorderden. Dit jaar mochten Katrien Van Voor jongeren tot 12 jaar is Damme en Paul Roosen het dat allemaal gratis. Het laatste kleinood in ontvangst nemen, weekend van september orga- maar omdat Paul de klub gaat nizeert Scaldis een nationaal verlaten, stond hij de beker af tornooi voor C2-, Cl- en B2- aan André De Roeck, die dit spelers. Voor meer inlichtin- seizoen het B-klassement ver- gen en inschrijvingen kan je worven heeft. Daarna kwamen terecht bij Martin De Bock, de kompetitieploegen aan de Kerkstraat 239 te Bazel, tele- beurt. De eerste ploeg werd foon 037774.49.91 tweede in 1° provinciale en de Uitslag van Vissersklub De Tinken van de viswedstrijd van vorige zondag. 1. De Fré Etienne 2. Goossens Nico 3. Wauters Luc 4. De Cock Honoré 5. Roclandt Rudi 6. Van Rostenberghe Gustaaf 7. Caluwaerts Gilbert 8. Marieën Alex 9. Marquenie Wim 10. Gabriel Rony 11. De Fré Michel 12. Wauters Mare. 13. Rogiers Franck 14. De Clercq Tony 15. Tackaert Mare 16. Baert Kris 17. Baeté Nico 18. Antheunis Mario 19. Ongenaert André 20. Foket Erik 21. Verscheuren Rene 22. Ott Luc 23. Jacob Comelis 24. Anthuenis Kris 25. Goethals Rony 26. Wauters Peter 27. Van den Broeck Albert De winnaar! De Fré Etienne had een vangst' van 7 vissen met een totaalge wicht van 3.620 gr. 'dleybal Moerzeke. Het kermixtornooi werd gewonnen door Blauwen Hoek uit Grembergen Vollegbal Moerzeke. De organisatoren zelf werden ten slotte vierde (vk) Volleybal Moerzeke. De ploeg van 't Keur veroverde zilver in het kermistomooi (vh) Volleybal Moerzeke. Derde werden de Strangers (vh)

De Voorpost | 1984 | | pagina 31