Trilogie rond Wase etser Romain Malfliet afgerond Aalst heeft nood aan kultureel Lebbeekse parochie Heizijde vierde GB£5!5twintigjarig bestaan met interessante tentoonstelling 'Kapelwagen' van Oostpriesterhulp doet Sint-Niklaas aan «Geliefde Steden en Streken»: pittoresk en poëtisch Romain Malfliet in Temse en Wachtebeke Jongen van twaalf dood in Waasmunster 4 - 13.7.1984 - De Voorpost Lebbeke. Twintig jaar Heizijde. Luisterend naar de korte maar biezonder goede toespraken, (v) Nu weer in gebruik op 1 december 1985 reelruimte voor direktie en personeel kultureel centrum, de zone personeel bib, wordt open ruimte voor leskeuken, grote vergaderingen derde leeftijd, andersaktieven, alter natieve koncerten. De biblioteek De bedoeling zit voor dat de gehele biblioteek wordt onder gebracht in het kultureel cen trum. De boekbinderij wordt evenwel niet overgebracht, maar wordt in de toekomst verwezen naar de lokalen in de Kapellestraat. In de Katte- straat komt er geen filiaal; noch een jeugdbiblioteek. De eventuele COB kollektie komt niet in het kultureel centrum, maar wel in de achterbouw van de Kattestraat. Gezien de be perkte beschikbare ruimte is de automatizering een «must» zoniet moet een belangrijke meeroppervlakte voor de bi blioteek worden voorzien. Volgens het dekreet moet men nu ten minste 25.000 boeken hebben en na tien jaar 104.000 en 9.000 non-book. De situatie in Aalst (80.000 inwoners) is momenteel in de hoofdbiblio- teek 105.000 en 25.000 non- book en voor het totaal van de biblioteken 226.000 en 25.000 non-book met daarbij nog 15.000 nog te verwerken. De -optie voor 1994 is dat er jaar lijks wettelijke aangroei is. Voor de hoofdbiblioteek bete kent dat een aankoop van 9.750 - 20 procent; een afvoer van 2600 - 30% of een jaarlijk se aanwinst van 6.000 (5.980 boeken. Voor de filialen Erembqdegem een jaarlijkse aangroei van 900 en voor Ter Linden een jaarlijkse groei 350. Het personeel bestaat nu uit 32 personen, van wie er 25 in de hoofdbiblioteek werkzaam zijn. In het verslag III wordt ook gesproken over de opper vlakte van de biblioteek. Die moet in Aalst 2.750 m2 bedra gen wat minder is dan voorzien in het plan van 1981. Toch wordt aan dat plan van 1981 gesleuteld. De vermin dering aan ruimte situeert zich vooral in de magazijnruimte, die veel groter was dan in de norm was voorzien. Duidelijk is dat de inplanting van het biblioteekpersoneel op de dak- verdieping geen goede oplos sing is. Noch voor het kultu reel centrum dat deze ruimte voor andere doeleinden kan gebruiken, noch voor de bi blioteek daar de afstand tussen personeel en de eigenlijke bib te lang en te moeilijk is. In het nieuwe voorstel is een perso neelsruimte voorzien op de tussenverdieping en zo nodig op de gelijkvloerse verdieping, achter de balie. Voor het boe- kentransport is een lift voor boe ken wagens tussen de ge lijkvloerse en de tussenverdie ping een minimum vereiste. Volgend jaar in gebruik? Het kultureel centrum is nog lang niet klaar om in gebruik te worden genomen. Men ver wacht dat het november van volgend jaar zal zijn, vooraleer de eerste aktiviteiten er kun nen georganiseerd worden. Momenteel staan er nog een hele reeks werken op het pro gramma. De «klima-installa- tie» bievoorbeeld is nog onvol ledig uitgevoerd. De afregeling van de debieten moet nog ge beuren en de akoestische proe ven nog uitgevoerd. Daaruit Aalst. Kultureel Centrum. De bezoekers worden wegwijs gemaakt ii is (a) Aalst. Kultureel Centrum. De afwerking zal nog wel een tijdje op zich laten wachten a zullen ongetwijfeld aanpassin gen voortvloeien. Wat de elek triciteit betreft, daar kan men op de werken die in uitvoering zijn belangrijke besparingen doorvoeren. Besparingen zo wel op de lichtarmaturen als op de kablering, want die zijn ofwel nog niet goedgekeurd ofwel nog niet getrokken. De voorziene verlichting is op vele plaatsen om louter estetische redenen over-gedimensio- neerd en voorziet vooral spots en dus nog niet de thans veel vuldig gebruikte energiebespa rende armaturen en lampen. Ook wat de scenetechniek, het licht en het geluid betreft zijn er aanpassingen mogelijk zon der noemenswaardige meer kosten. Maar met deze aanpas singen is wel spoed gemoeid. De samenstellers van het ver slag III hebben ook een timing vooropgesteld waarbinnen de werken moeten verlopen. Op 1 augustus van dit jaar zou men het akkoord van de provincie, de brandweer en de veilig heidsdiensten moeten hebben en de voorbespreking met Bfussel aanvatten. Op 15 au gustus moet het dossier hele maal klaar zijn en in septem- ber-oktober moet men de vas te belofte van toelage van het ministerie van de Vlaamse Ge meenschap hebben. De ope ning van de inschrijvingen is voorzien voor 15 december van dit jaar en op 15 januari moet de eerste reeks werken worden begonnen. De beteke ning van de goedkeuring aan de tweede reeks aannemers moet volgens het plan verlo pen rond 1 april van volgend jaar en een veertiental dagen later kunnen de werken van de tweede reeks beginnen. Het einde van deze werken is voor zien op 15 november zodat de officiële opening van het Kul tureel Centrum van Aalst kan doorgaan op 1 december 1985. Voor 15 augustus zou men ook een aktie tot entoesiasmering van de Aalsterse gemeenschap moeten opstellen en goedkeu ren, wat toch een boeiend de tail is. Mag men daaruit aflei den dat de Aalsterse kulturele en andere verenigingen niet zo onmiddellijk overtuigd zijn van het nut van dit hele pro- jekt. Blijft dan nog de finan ciering. In het saneringsplan is een uitgave voorzien voor de stad Aalst van viermaal 30 mil joen fr. (in 1984,1985, 1986 en 1987). Men stelt nu voor om dit te wijzigen: in 1984 zou men beperkt blijven tot 30 mil joen, in 1985 zou het bedrag worden opgetrokken tot 60 miljoen en in 1986 moet dan de rest worden betaald en dat sal do wordt voorlopig nog niet ingevuld. Men rekent op een vaste belofte van betoelaging die ongeveer 54 miljoen fr. zou bedragen. Deze belofte zou men moeten bekomen voor de publikatie van de aanbeste dingen. Waarschuwing In een aan het verslag III bij gevoegde nota waarschuwt hoofdbibliotekaris Etienne Buyle voor de zeer nadelige gevolgen van het eventueel verlies van erkenning en los van dit - van de reële kans op verlies van de 60% provincie- Slechts een twaaftal stoelen konden gered worden, dankzij het snelle ingrijpen van de werknemers van de firma Meert en van de bouwvakar beiders. In de uitgebrande sak- ristij werd de brandkoffer on beschadigd teruggevonden. Hierin bevonden zich een kelk, een ciborie en het heilig sakrament. In de gedeeltelijk vernietigde en afgebrande sak- ristij bevonden zich ook een reeks nieuwe kazuivels. Naar pastoor Verberckmoes ons mededeelde overweegt men de mogelijkheid de godsdienstige wat voorlopig nog ,m doolhof Pittigheden in de wijkschool r van de zusters van Sint-Vin- centius te laten doorgaan. De brand ontstond waarschijnlijk helemaal vooraan aan de in gang van de kerk en de ver moedelijke oorzaak wordt toe geschreven aan kortsluiting». De godsdienstige plechtighe den werden inderdaad gehou den in de wijkschool van de zusters. Lang duurde dat niet want op 24 december 1968 werd in de nieuwe kerk de eerste eucharistieviering opge dragen door Mgr. De Kesel, hulpbisschop van Gent. De nieuwe kerk werd officieel in gewijd op 11 mei 1969 en dat ging gepaard met de nodige plechtigheden. Op de tentoonstelling kon men over al deze opgesomde fasen in het groeiproces van de paro chie foto's en dokumenten be kijken. Heizijde evolueerde mee In zijn toespraak onderstreep te burgemeester Moeyersoon dat de wijk Heizijde inderdaad aan de basis heeft gelegen van de industriële ontsluiting van Lebbeke. Het eerste grote be drijf van Heizijde is dit van Pieter-Frans De Naeyer, opge richt in 1850 en de grondlegger van de lompenverwerkende nijverheid. In de bloeiperiode, onder lei ding van de gebroeders Flori- mond en Valentijn De Naeyer. telde het bedrijf 800 tot 900 werknemers. Niet alleen men sen van Lebbeke, maar even zeer van de Buggenhoutse wijk Opstal waren er heel wat werk nemers. De fabriek bezat in haar gloriejaren (1880-1920) via het station Heizijde een aansluiting op de spoorlijn Dendermonde-Brussel. Een foto van het stoomtrammetje dat dit trajekt aflegde was te bewonderen op de tentoonstel ling. In het geheel van de eko- nomische ontwikkeling van Lebbeke heeft deze fabriek een vooraanstaande rol ge speeld, aldus de burgemeester die eraan toevoegde dat tot in de 20-er jaren en zelfs tot in de 30-cr jaren de Lebbeekse in dustrie haast uitsluitend toege spitst was op het verwerken van lompen. In het begin van deze eeuw had zich ondertus sen ook nog een andere familie gespecializeerd in de vodden- verwerking, namelijk de fami lie De Saedeleir. Het is aan deze industrie dat Lebbeke reeds rond de eeuwwisseling de spotnaam «Lebbeke is een voddenkot» te danken heeft. In 1890 werd een ander be langrijk bedrijf opgericht: de haarsnijderij Hofmans, ge sticht door Frans-Laurent Hof- mans. Dit bedrijf is gespciali- zeerd in het bewerken van ge droogde konijnenvellen voor de hoedenindustrie en voor de spinnerijen. Rond 1925 waren daar 130 ar beiders tewerkgesteld, heden telt het bedrijf hog 30 werkne mers. De parochie Heizijde is op ekonomisch vlak steeds meegeëvolueerd met de indus triële ontwikkeling. Vandaag de dag zijn er ook een niet gering aantal gezonde kleine en middelgrote ondernemin gen gevestigd en dit in de ver schillende takken van het eko nomisch leven. Burgemeester Moeyersoon citeerde in dit verband de meubelfabriek Walraevens, de karrosserie Meert en de gemoderniseerde landbouwbedrijven en de bloe misterijen. Daarnaast zijn er nog de klei nere ambachten die goed ver tegenwoordigd zijn. Ook de dienstverlenende en edukatie- ve sektor is op de parochie Heizijde goed uitgebouwd, wat ook kan gezegd worden van het verenigingsleven. Burgemeester Moeyersoon, die later de tentoonstelling voor geopend zou verklaren, wenste de parochiale overheid, de toneelkring Ommekaar en Luc Pieters van harte geluk met dit initiatief. De verenigingen Andre Lissens, zou de vertol ker zijn van de vele woorden van dank aan het adres van allen die op een andere wijze in de loop van deze twintig jaar hadden meegewerkt aan de uitbouw van de parochie. Hij vroeg de aandacht voor de in- fostanden van de KSA, de VKSJ en Ommekaar. De KSA die al sinds 1968 aktief is op de parochie en om en bij de hon derd leden telt, de VKSJ die sedert 1973 werkt en blijk geeft van een degelijke struk- tuur en tenslotte de toneelve- Vervolg van blz. 1 reniging Ommekaar die 1982 het daglicht zag en in h verleden instond voor et kwistornooi en een toneeloj voering. Van het kwistornoi heeft men dit jaar afgeziet omdat men twee verschillend stukken op de planken wil ze ten: half december brengt nx Robert en Bertrand en i maart kan men kijken na Ketchup en Sanoaria. Bij et eerste opvoering (De wondei doktoor) werden duizea kaartjes verkocht en voor d plezante begrafenis van Klal ke Verdoest werden 20( kaartjes aan de man gebrach Wanneer die evolutie zie doorzet, zit Ommekaar goed Blijft tenslotte de Bond van d Gepensioneerden, als organ satie op de parochie Heizijd de jongste in de reeks, aldl André Lissens, die dan uitn digde om een glaasje te dril ken en de tentoonstelling gaan bekijken. s Vier ken betoelaging met betrekking tot de werkingskosten als verwar ming, elektriciteit, water, on derhoud, enz... Hoofdbibliote karis Buyle is met name van mening dat de voorstellen in het verslag vervat met betrek king tot de biblioteek de goed keuring zullen krijgen van de dienst voor openbaar bibho- teekwezen. Worden deze plan nen doorgezet dan vreest hij dat de biblioteek ook haar er kenning zou verliezen. Hij be treurt het dat in het verslag III de beschikbare ruimte voor de biblioteek met 209 m2 wordt verminderd, zonder rekening te houden met de ruimte die een onmisbare lift zal innemen op de 4 niveaus. Hoofdbiblio tekaris Buyle zegt ook dat het dokument onjuiste gegevens bevat en hij geeft als voorbeeld dat wanneer de uitleenbiblio- teek voor volwassenen volledig naar niveau 1 wordt gebracht, noodzakelijkerwijze ook de in formatie- en begeleidingsafde ling, het katalogusapparaat en de uitleenadministratie mee verhuizen naar -1. Dat komt erop neer dat al deze diensten worden samengeperst op onge veer 370 m2. Daar waar de minimumnorm 935 m2 is. De jeugdbiblioteek wordt afgeslo ten met verplaatsbaar meubi lair. De storing die interaktief is tussen personeelsruimten, jeugdbiblioteek (met ruimt 200 geleide bezoeken per jaar) en kranten- en weekbladenhoek wordt als onbelangrijk van de hand gedaan. Ongelooflijk zegt Buyle in zijn toegevoegde nota. Lebbeke. Twintig jaar Heizijde. Marcel en Luc Pieters die hard werkten aan de tentoonstelling t gezelschap van pastoor Verberckmoes (v) In Sint-Niklaas wordt einde ju- li-begin augustus een inzamel- aktie opgezet door Kerk in Nood-Oostpriesterhulp. De 'kapelwagen' doet z'n ronde. De opgehaalde kleding, le vensmiddelen en medicijnen gaan naar de paviljoenen van Oostpriesterhulp in Tongerlo en nadien worden ze, als ze gesorteerd zijn, naar ruim veertig landen over de hele wereld verstuurd. Financiële en materiële steun die via Kerk in Noord-Oost- priesterhulp wordt verleend Sint-Niklazenaar. Hij studeerde aan de klassieke akademies of instituten voor kunstonderricht: Sint-Niklaas, Gent, Antwerpen. Al in 1930 verwierf Malfliet de De Key- sersprijs. In 1934 werd hij te kenleraar, nadat hij middels de Centrale Examenkommissie daartoe een diploma had be haald. Aan het eind van de dertiger jaren begon men z'n artistieke gaven naar waarde te schatten, werk van Malfliet zou je van dan af in menige binnen- en buitenlandse kunst- kollektie aantreffen. De doorbraak kwam rond 1943, zo'n veertig jaar geleden nu al. Romain Malfliet expo- zeerde in het Stedelijk Pren tenkabinet te Antwerpen. En hij behaalde de provinciale prijs 4 Oost-Vlaanderen) voor grafische kunsten, in hetzelfde jaar (1943) trouwens waarin de literatuurprijs van de provincie naar Anton Van Wildrode g">g- Malfliet heeft een goeie, gede gen relatie opgebouwd met het provinciebestuur. Tot vreugde ook van député De Cuyper. Het provinciale molenmuseum in Wachtebeke kocht onlang het archief van Malfliet aan, het gaat om 67 etsen over mo lens (waarvan 51 Oostvlaam- se). De provincie Oost-Vlaan- deren dan heeft op haar beurt de banden met de stad Sint- Niklaas nauwer toegehaald; ook daarover had Etienne De Cuyper het donderdag, en heel wat Sint-Niklazenaren (o.w. nog schepen voor ruimtelijke ordening Jeanine De Boever) knikten instemmend. Kort nog wat over de verdere loopbaan van Malfliet, wiens biografie en oeuvre-evolutie nog eens toegelicht werd, door Willem Persoon, in hel jongste boek (opnieuw werd de sa menvatting in 't Frans, Engels en Duits afgedrukt). Een stem pel op z'n persoonlijkheid heeft zeker gedrukt z'n verblijf in het kamp, de «inciviekenge vangenis» van Lokeren, na de tweede wereldoorlog. Dat ver blijf leverde unieke dokumen ten op over het leven van alle dag in het kamp. In 1946 zou de kunstenaar bij Van Haver in Sint-Niklaas sa men met dichter Arthur-Ka- miel Rotticrs laten uitgeven «Molens van het Waasland». In de vijftiger jaren werd Mal fliet lesgever aan de akademies van Temse en Sint-Niklaas (se dert 1975 is hij met pensioen). Vervolg van blz. 1 Bij de onderscheidingen die hij verwierf is nog te vermelden de etskundeprijs van de Euro pese Raad van Kunst en Esthe- tika op het Europees Kunstsa lon in Brussel. Zeer beknopt is deze schets, voor meer gegevens moet-men terecht in o.m. het drieluik van Danthe Nostalgie «Geliefde Steden en Streken» zou je een reisreportage kun nen noemen. Gedeputeerde Etienne De Cuyper omschreef het boek als «een artistiek ver slag van de vele tochten van de kunstenaar, zowel in tijd als in ruimte». Daarbij had hij het over de onvermoeibare drang, de kreatieve geest ook van Ro main Malfliet. Een nadrukkelijk Vlaams boek is dit. Aalst en omgeving wor den verkend, Boom, de Rupel- streek en Klein-Brabant, Brugge en omstreken, Brussel en het landschap daarrond, Dendermonde en de gemeen ten rondom, Gent en omge ving, Kortrijk, Leuven, Lier, Mechelcn, Oudenaarde en Ni- nove. Tienen en Hasselt. Bui ten het Vlaamse territorium toeft Malfliet even in Luik, in Ze lijken wel helderziend bij het Gemeentemuseum in Temse. Vrijwel gelijktijdig met de voorstelling van het derde Malflietboek van de uitgeverij Danthe werd in de Kasteelstraat in dat museum een tentoonstelling geopend met etsen van Romain Malfliet. Een betere keuze kon nauwelijks, het moment werd heel opportuun gekozen. De Malfliet-expositie in de Kasteelstraat 16 (eerste verdie ping) dat is vlakbij het marktplein is in juli en augustus geopend tijdens de weekends. Je kan gratis gaan kijken op zaterdagen van 14 tot 19 uur en op zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Ook in het provinciaal domein van Wachtebeke is werk van Malfliet te bekijken. Op de tweede verdieping in het molenmuseum worden een dertigtal representatieve etsen geëxpozeerd uit de kolektie van 67 kunstwerken van de Belselenaar die onlangs door het provinciebestuur werden aangekocht. Tijdens de vakantiemaanden kan je elke dag terecht van 10 tot 12 en van 13 tot 18 uur. Dat provinciale molenmuseum is overigens om nog mëër redenen een ommetje waard. Het hele molenpatrimonium van onze provincie wordt voorgesteld. Molenbouwer Wal ter Mariman uit Zele voerde een maquette uit, op schaal 1/5, van de Windekemolen in Balegem, er is een platte grond te bekijken van het molendorp Stekene anno 1571, men verwierf ook de kollektie van Stekenaar Maurice Nonneman, er zijn heel wat stafkaarten, foto's en authen tieke molenonderdelen, allerlei molenalaam ook, te zien. W.V. Hulst, Kloosterzande, Vlissin- gen en Dordrecht in Neder land, en in de zo pittoreske Sint-Niklase zusterstad Col- mar. Het boek wordt besloten met een kort hoofdstuk «Mys tiek en fantasie». De samenstellers lieten de di verse hoofdstukken vooraf gaan door een kort citaat van ofwel een literator ofwel een reisgids over de betrokken pleisterplaats of streek. De keuze is aanvechtbaar. Liggen citaten van Gezelle over Brug ge, Piet Van Aken over de Rupeistreck of Timmermans over Lier voor de hand dan is het mij niet duidelijk waarom men steevast Cyriel Verschae- ve aan het woord laat als het gaat over Leuven, Mechelcn of Oudenaarde. Men had, dunkt me, voor Oudenaarde gerust iemand als Omer Wattez kun nen citeren, voor Leuven kon men Antoon Thiry voor de kar spannen en voor Mechelcn lag o.m. Hélène Swarth méér voor de hand. Etienne De Cuyper over het werk van Romain Malfliet: «gewetensvol kunstenaar, buitengewoon vakman» (arch) Maar deze indrukwekkende publikatie ontleent haar waar de uiteraard aan de gracieuze wijze waarop Malfliet, onge meen eenvoudig en mystisch bijna, ragfijn en sfeervol, land schappen, interieurs en monu menten gestalte geeft. Het Lierse begijnhof met het Hemdsmouwken, het Wolu- wedal rond Brussel, de torens van Gent (het Gravensteen prijkt op de omslagfoto), dat zijn ongetwijfeld hoogtepun ten in het boek. Maar ook dichter bij huis, in Grember- gen op de jaarmarkt bijvoor beeld of in het begijnhof van Dendermonde, in Vlassen- broek natuurlijk of in Zele, is Malfliet op doorreis geweest. Knap werk «Meer nog dan de vorige boe ken ademt deze publikatie een nostalgische sfeer uit», zei Etienne De Cuyper vorige donderdag. Nostalgie, poëzie ook, maar toch eveneens de precieze weergave van pitto reske hoekjes of zwierige land schappen. De noeste ijver van Vlaanderen en het Vlaamse volk krijgt gestalte in een Boomse steenbakkerij en in Brugge zit een tweetal kan twerksters een flard vergane ambachtelijkheid te beoefe nen. Vlaanderen verandert vo lop, Malfliet registreerde op vele plekken hoe het er vroe ger toeging en schetst de kon- toeren van molens of monu menten. Wouter VLOEBERGH Geliefde Steden en Streken» werd uitgegeven bij Danthe n.v., Sint-Niklaas. 384 blzn., formaat 23 X 30 cm. Acht etsen werden in kleur afgedrukt. Een gewone uitgave kost 2.300 frank, een luxe-editie 3.500 fr. gaat naar vluchtelingen in d hele wereld, naar missionaris sen en katechisten, en is stemd voor aangepaste ziele- zorg, of voor de opleiding vu nieuwe priesters. De organist tie werd gesticht door pate Werenfried van Straeten. 0| de allereerste plaats is de hulp verlening van pastorale aard. De inzameling gebeurt via dl parochies. Voor Sint-Niklaas maandag 30 en dinsdag 31 jul in de Sint-Niklaasparochie woensdag 1 en donderdag augustus op Sint-Jozef (Tere ken), maandag 30 juli D.-L. Vrouw, dinsdag 31 juli op Hei' lig Hart, woensdag 1 augustu Sint-Jan (Baensland), maan dag Don Boscoparochie aan <k beurt. In Nieuwkerken kon» de 'kapelwagen' langs op dos derdag 2 augustus, in Belsek op maandag 6 en dinsdag augustus, in Puivelde op dins dagnamiddag 7 augustus en i> Sinaai op woensdag 8 en don derdag 9 augustus. Pakken met klederen, niet be derfbare levensmiddelen, gc neesmiddelen of ook geldelij ke giften kan je ook bezorgel op volgende depots: bij de fr milie De Backer-Verbreyt. Heimolenstraat 148, 776.32.61 (Sint-Niklaas) en Ij Maria Vercauteren, Lage Bol straat 23 of de familie Bod Hoge Bokstraat 113 (in Bd sele). Vorige donderdagavond ovei leed in het Gentse akademisc ziekenhuis de twaalfjarig Marnix Geldof uit de Smooi straat 39 in Waasmunster. Hi was vorige weck woensdag nx z'n fiets aan de DommelstnU onder een auto terechtgek# men. In allerijl bracht mc hem voor verzorging over nat de kliniek in Hamme en M dien naar Gent. Maar de hul was vergeefs.

De Voorpost | 1984 | | pagina 4