li i i Vrije Basisschool Lebbeke heeft bouwplannen Eenheid binnen het Hams schepencollege Monumenten en landschapszorg: Beschermen of niet? Een immens sportpark in Mechelen In «De Nekker» kan je lopen, springen, zwemmen, volleyballen, joggen, surfen, squashen, basketten, voetballen, turnen, wandelen, tennissen, handballen en zelfs zeldzame vogels bestuderen. De Voorpost - 13.7.1984 - 5 De Vrije Basisschool Lebbeke met haar hoofdschool langs de Brusselsesteenweg en een wykafdeling langs de Heizydestraat in de volksmond nog altyd gekend als de «massoeurkesschool» heeft bouwplannen. De school staat onder het gezag van de h. P. Vyncke, superior van het H. Maagdcollege te Dendermonde. De hoofdschool is gehuisvest in het Centrum, Brusselsesteenweg 41 en telt momenteel zes kleuterklassen, bevolkt door in totaal 165 kleuters. Daarnaast ook acht lagere klassen 5de en 6de leerjaar zijn gesplitst waarin 165 meisjes opvoeding en onderwas krijgen. De wijkafdeling «Heizijde», Heizijdestraat 7, telt drie kleu- terklassen, met 88 kleuters en twee lagere graads-klassen (lste tot 4de leerjaar) voor 29 meisjes. Een taakleerkracht biedt hulp in het lste, 2de en zelfs in het 3de leerjaar aan meisjes die moeilijkheden ondervinden met taal of rekenen. Zij helpt ook bij groepslessen in de laag ste klassen. Een bijzondere leerkracht lichamelijke opvoe ding staat in voor de lessen bewegingsopvoeding, waaron der ook zwemmen. Er bestaat een dagelijkse busdienst, die leerlingen welke te ver van de school wonen, ophalen en te rugbrengen. 's Morgens kun nen de kinderen al vanaf 7.30 uur op de school terecht. Toe zicht is voorzien. Huisvesting De leerlingen van de wijk- school Heizijde zijn in feite beter gehuisvest dan die van het Centrum. De lokalen op Heizijde zijn immers van re centere datum en dus ook mo derner. Voor de lagere school en de kleuterschool van het Centrum is evenwel beterschap in het vooruitzicht. De gedachte aan verbeteringswerken was overi gens reeds geruime tijd aanwe zig, maar nam vooral de voor bije maanden vaste vormen aan. Inzoverre zelfs, dat een Vier leden van het Hamse schepencollege die deel uitma ken van de ACW-groep binnen de CVP, hebben tydens een informatievergadering met leden van de KWB-H. hun gemeentebeleid toegelicht. Burgemeester Baert jen de schepenen De Ruysscher, Van de Casteele en Van jCouwenberghe, zetten uiteen waarvoor zy elk verant- irdelijk zyn binnen het schepencollege. jemeester Baert, die deze atieavond opende, zeg- dat Hamme over een sterke mrsploeg beschikt met be- ime mensen en enkele des- ligen. De burgemeester idrukte vooral de eenheid cn de sfeer die er heerst binnen iet Hamse schepencollege. De ikwijze is gebaseerd op een gezonde demokratie. Verschil lende groeperingen binnen de CVP worden regelmatig aan hoord. Zodoende krijgt men de stem van de bevolking te horen, zegde de burgemeester, die o.a. instaat voor de perso neelszaken, brandweer en politie. Op het vliegveld van Schat- van België. Deze manifestatie fen heeft op zaterdag 11 en wordt georganizeerd door de tondag 12 augustus de vijfde Dienst Aero Club in samen- Old Timer Fly-In plaats. Dat is werking met de Belgian Vete- het meest originele luchtfecst ran Aircraft Federation. Nationale Loterij viert vijftigjarig bestaan met tentoonstelling In oktober 1984 viert de Nationale Loterij haar vijftigja rig bestaan. Te dezer gelegenheid wojdt een tentoonstel ling georganizeerd in verband met haar halfeeuwse evo lutie. De Loterij doet een oproep tot iedereen die nog in bezit zou zijn van dokumenten, biljetten, propagandamateriaal en dergelijke uit de periode 1934-1945. Graag had de Loterij deze objekten in bruikleen gekregen. Het spreekt vanzelf dat eventueel transport en verzekering zullen gedekt zijn. Men kan zich in verbinding stellen met de kulturele dienst van de Nationale Loterij op telefoonnummer 02/511 46 15, binnenpost 290 en 244. In «De Voorpost» vernamen we dat het gemeentebestuur en de dekenij van Lebbeke definitief beschermd worden verklaard bij besluit van 20 juni 1984. Proficiat aan het gemeentebestuur van Lebbeke, dat daardoor het bewijs levert van bezorgdheid voor zijn historisch bezit! Mogelijk kan dat voor navolging aanbevo len worden! Het is voorzeker wel zo dat er overal zo het een en ander bestaat aan monumenten, historische gebouwen en land schappen dat het bewaren en beschermen waard is, als men er zich ten minste de moeite kan voor getroosten om de boel niet te laten verkrotten of te vernielen. In de pas verschenen toeristische gids van «De Ros- beiaardstad Dendermonde» kunnen we vaststellen dat voor Groot-Dcndcrmonde enkele monumenten en land schappen bescherming geniefen z.a. de oudste gebouwen in het stadscentrum, het Begijnhof, de kerk, pastorij en tuin van St.-Gillis (intra muros), tot zelfs de St.-Appolo- niakerk (1788) van Appels. Ook enkele monumenten en één landschap uit de deelgemeenten zijn beschermd z.a. de toren van de St.-Ursmaruskerk, het Vlassenbroekkerk- je, -kerhof en omringend landschap te Baasrode, voor Mespelare is het de St.-Aldegondekerk en de schandpaal, maar waarom nog niet het Spaans Huis van 1646? Voor Oudegem zijn het de toren (13e eeuw) en de kruisbeuk (14e en 15e eeuw) van de O.L.Vrouwkerk. Maar de 18de-eeuwse zijbeuken met de even oude preek- cn biechtstoelen, de lambrizering en het machtige van Pcteghem-orgel blijven nog altijd onbeschermd. In de laatste jaren verschenen nog 'n paar besluiten o.a. voor de bescherming van de orgels van de St.-Margareta- kerk te Grembergen en de O.L.Vrouwkerk te Schoonaar- de, evenals voor het huis Duerinckx aan de Gentsebaan te Schoonaarde, waar ooit keizer Karei V eens een nachtje logeerde. Zou het niet te overwegen zijn om de kerken van Grembergen (1769), Oudegem en Schoonaarde (1857) voor bescherming voor te dragen? En dan verder ook de pastoriën van Appels (1769), Oudegem (1608) en Schoon aarde 1873)ook de kerk van Baasrode, waarvan de oorsprong teruggaat tot 1546, 1700 en 1830, zou toch eveneens in aanmerking kunnen komen? En hoeveel huizen cn gebouwen, die nog het bezien waard zijn, bestaan er niet in de verschillende deelgemeenten? Nemen wij o.a. het «Hof van Trappen» - Opstal te Schoonaarde, dat bijna evenwaardig is als de kasteelhoeve te Gijzegem of het Pachthof te Wieze. Verder kan men de dorpsplaatsen onder ogen nemen, waar nog verscheidene 18c en 19c-ceuwse gebouwen bestaan, zoals te Oudegem, waar de reeds gedeeltelijk vernielde dorpsplaats toch nog een en ander biedt: de huizen tegenover de ingang van de kerk, het oud-gemeentehuis (1870), de huizen nrs. 2, 9 cn 10 (de twee kastelen op de Oudburg), het huis nr. 4 aan de Oudegemsebaan en de villa's nrs. 111 en 114 aan dezelfde weg. In verband met het gemeentehuis kan nog vermeld dat dit als model gediend heeft voor dat van Lebbeke en door de burgemeester, Leo Du Bois, afkomstig uit Oudegem, werd voorgesteld! Dit alles in overweging genomen, stelt zich de vraag of het niet de moeite zou lonen om een volledige inventaris op te maken en reeds de nodige stappen te doen voor de noodzakelijkste beschermingen? We begrijpen best dat dit een hele boel administratief werk meebrengt, maar het is. toch het stadsbestuur dat er het meeste belang bij heeft om dat te bewerken, want... de stadskas kan er best bij varen! Sporthal en omgeving Schepen van de sport, Paul van de Casteele, schetste de ge schiedenis van de gemeentelij ke sporthal. Tijdens de voor bije gemeenteraadszitting wer den de laatste dossiers van de afwerking van de sporthal, zijnde de sporttoestellen en de sportvloer besproken. De schepen zegde dat het de be doeling is om de afwerking van het Meulenbroekcompleks ruim te zien in één geheel, met het gemeentelijk speelplein, parking rond de sporthal, vis vijver, natuurgebied, uitbrei ding fit-o-meter en herstel van het arboretum. Het geheel moet bijzonder goed verzorgd worden, zodat de mensen in dit gebied een rustige dag zou den kunnen doorbrengen De kans is klein geworden dat er in Hamme nog een overdekt zwembad zal komen. In deze krisistijd is geen enkel over dekt zwembad meer rendabel. Trouwens in de onmiddellijke omgeving van Hamme zijn er voldoende overdekte zwemba den. Wanneer men een sys teem moest kunnen vinden om het openluchtzwembad, dat toch wel één van de mooiste is van ons land, langer open te houden, dan zou dit ook de Hamse scholen zeker ten goe de komen, zegde schepen van Sport, Paul Van de Casteele Gemeentelijk onderwijs Schepen van onderwijs en kui tuur, André De Ruysscher, gaf een overzicht van al de be staande gemeentelijke onder wijsinstellingen in Groot- Hamme. Het onderwijs vraagt aan de gemeenschap grote in spanningen. Bij de bevolking is echter niet zo veel geweten welke gemeentescholen Ham me heeft. Er zijn drie gemeen telijke kleuterscholen, nl. één in het Achterhof, één op Theet en één in Zogge (Meerstraat). Lager onderwijs is er in Mocr- t zeke cn Kastel, waar een ge meenteschool voor jongens is. In Hamme Center, School straat is er het gemeentelijk technisch onderwijs, met een dagafdeling, waar men het dip loma A3 en A4 kan behalen. Vanaf volgend schooljaar zal men starten met een hoger- secundaire technische afde ling. (A2) Het kunstonderwijs, en hieronder verstaat men dan muziekschool en tekenakade- mie, kent in Hamme veel suk- ses. De hoofdschool van de muziekschool is gevestigd in het Achterhof. Er zijn wijkaf- delingen in Zogge, St. Anna en Broekstraat. Ook de kunst- akademie die gevestigd is in de Schoolstraat, heeft zich uitge breid met wijkafdelingen te Moerzeke, Zogge en Broek straat. In de gemeentelijk avondleer gangen in het Achterhof wordt er avondonderwijs gegeven in daktylografie, snit cn naad, Frans en Engels. De nieuw gestarte afdeling informatica kende een enorm sukses tij dens haar eerste proefjaar. Schepen De Ruysscher zegde dat het onderwijs een zeer in gewikkelde materie is en dat sommige ministeriële beslissin gen dikwijls laattijdig geno men worden, waardoor de ge meente soms voor een voldon gen feit geplaatst wordt. Het is eveneens de bedoeling om kur- sussen die niet meer gesubsi dieerd worden, verder af te bouwen, zodat de gemeen- schapsinbreng voor het onder wijs kan verminderd worden. Welzijnszorg Schepen Paula Van Couwen- berghe waakt over de welzijns zorg van de gemeente Hamme. Zij houdt zich vooral bezig met de gehandicaptenzorg cn de gepensioneerdenraad. Wij wil len in deze adviesraden ieder een betrekken zegde de Sche pen, en de politiek zoveel mo gelijk aan kant laten. Tot op heden hebben alle strekkingen goed hun medewerking ver leend. In deze scktor gaat het immers in de eerste plaats om het welzijn van onze bevol king, besloot Schepen van Couwenberghc. (bd) architekt onder de arm werd genomen. Robert De Lathou wer zette zich, in samenspraak met de inrichtende macht, aan het werk en ontwierp plannen voor het bouwen van vijf nieu we lokalen voor de lagere school en de verbouwing en verbetering van de bestaande infrastruktuur, dienstig voor de kleuterklassen. Het dossier vooraanvraag van een staatsle ning ligt klaar op het Verbond en zal eerlang ingediend wor den bij het Ministerie van On derwijs. De initiatiefnemers hopen vanzelfsprekend op een spoedige afhandeling en een gunstig advies van het bouw- projekt. Wanneer alles nor maal en gunstig verloopt, moe ten volgend jaar de werken kunnen aanvatten en zal de eerste-steenlegging gevierd worden. Inplanting Het nieuwe klassenkompleks komt in de tuin van de Zusters van de H. Vincentius a Paulo, achter de nu bestaande gebou wen. Een nieuwe toegangsweg werd reeds voorzien en aange legd. Deze weg loopt van het kruispunt Eikenveldstraat - Oudstrijdersstraat, recht streeks naar de nieuwe gebou wen. Omdat deze weg de ei gendom van de Missiezusters kruist werd dit deel van'de tuin in erfpacht overgenomen. De aanhoging van deze weg ligt reeds achter de rug en de grondlaag werd aangebracht. Tegen 3 september, aanvang van het nieuwe schooljaar, hoopt men deze weg in gebruik te kunnen nemen. Financiering Koken kost geld. Bouwen nog meer! De initiatiefnemers re kenen voor de realisatie van de bouw- en verbeteringswerken op een staatslening maar wie leent moet het kapitaal en de rente, vroeg of laat, terugbeta len. Het vergaren van de nodi ge fondsen om de terugbetalin gen van de lening te waarbor gen, was een taak die onmoge lijk alleen op de schouders van de inrichtende macht en van het personeel kon gelegd wor den. Vandaar dat er in de school een goed jaar geleden overgegaan werd tot de oprich ting van een «Vriendenkring». Hierin zijn vertegenwoordi gers van de ouders, van .de leerkrachten en de inrichtende macht opgenomen. Hun initiatieven, die tijdens het voorbije schooljaar meer dan talrijk waren, komen wat de opbrengst betreft volledig ten goede aan het bouwfonds van de school. Zo werden tijdens de voorbije maanden een kinderjaarmarkt georganiseerd, werd een eet festijn aangericht en werden «bouwfeesten» opgezet. Al de ze initiatieven kenden veel sukses en worden volgend schooljaar vanzelfsprekend opnieuw op de kalender ge plaatst. Zo wordt de «Kinder jaarmarkt» op dinsdag 11 sep tember georganiseerd, wordt het eetfestijn op 27 en 28 okto ber aangericht en krijgen de «Bouwfeesten» op 4 en 5 mei 1985 hun verloop. Lebbeke. Zo zal de nieuwbouw er uil zien (pvr) Pierre Van Rossem Lebbeke. Initialen vormen (pvr) Vanuit het gezellig cafetaria heb je een prachtig uitzicht op een enorme watervlakte van 35 hektaren, een hagelwit strand, een kinderspeel tuin en prachtige ligweiden. In de verte zie je een moderne tribune bij de sportvelden en hier en daar staan originele omkleedhokjes inge plant. We zitten bij een snack en een fris «peirdje» in het meest volledige sport- en re- kreattecentrum ooit gebouwd: de Nekker te Mechelen. Sportpark De Nekker is een unieke kombinatie van up to date sportinfrastruktüur en rustge vende natuur, zo vertelt ons algemeen manager Reginald De Schepper die samen met sportma- nager Jan Luyten, de uitdaging heeft aangeno men om de Nekker tot het gepaste niveau te brengen en uit te bouwen tot een sportcentrum dat voor iedereen een sympathieke weerklank heeft. De heer De Schepper vertelt met entoe- siasme over de uitbouw van dit unieke projekt dat duidelijk nog gekoncipieerd werd in de rijke de duikers er iets dieper ook aan hun trekken komen. De sporthal, 100% toegankelijk voor mindervaliden, beschikt over een uitstekende cafetaria, waar de bekende voetballer John Talbut de klanten bedient en een terras, van waaruit men een prachtig panoramisch zicht heeft. De sporthal beschikt over vaste tribunes die plaats bieden aan een zevenhonderd toeschou wers, maar op de uitschuifbare tribunes kun nen nog eens duizend personen plaatsnemen. De ultramoderne sportvloer, waarschijnlijk de beste van Europa, is vervaardigd uit verende kunststof en kan voor elke indoorsport worden gebruikt. De acht kleedkamers kunnen elk der tig personen herbergen en per twee kleedka mers is een sanitaire groep voorzien. Een turn-, power- en polyvalente zaal staan er beschik baar voor aerobic, jazzdance, gevechtssporten, tafeltennis en zelfs ballet. Een verbazend intern kommunikatiecircuit en een regiekamer voor jaren zestig, maar waarvan de realisatie paslicht, verwarming en branddetektie maken deze begonnen is eind der zeventiger jaren. Nu viert sporthal up to date. de Nekker zijn eerste verjaardag en toch blijkt nog niet iedereen uit de streek dit unieke sportpark met zijn haast onbegrensde moge lijkheden te kennen. Toegegeven, de verbindingsmogelijkheden en de bereikbaarheid zijn nog niet ideaal, maar een eerste kennismaking ermee is werkelijk verras send. Na het uitvoeren van zandwinningswer- ken voor de aanleg van de autosnelweg Brus- sel-Mechelen-Antwerpen, ontstond in het Me- chelsbroek een waterplas van 35 ha, zo vertelt de heer De Schepper verder. Het was een ideale plaats voor een gedroomd sport- en rekrea- tiecentrum. Enerzijds kreeg men dus alle gelegenheid om watersport te beoefenen terwijl er nog plaats en groen over was voor de bouw van een ultramo derne sporthal en de aanleg van sportvelden. Daartussen bevindt zich een overgangszone met groenruimten, lig- en speelweiden, een dierenparkje, een kinderspeelplaats en zelfs een Robinsonspeelruimte. De zwemzone met een ruim strand oefent uiter aard de meeste aantrekkingskracht uit. Er is een ondiepe zwemzone met een langzaam da lende bodem tot 1 meter, zodat ook de aller kleinsten er veilig kunnen rondploeteren. Zwemmers kunnen hun sport beoefenen in een zone met een diepte tussen 1 en 2 meter, terwijl De 48 x 32 meter grote ruimte kan in drie afzonderlijke zalen verdeeld worden, zodat ver schillende sporten tegelijk kunnen beoefend worden. Al is deze sporthal op zichzelf reeds een bezienswaardigheid, ook de buiteninstalla ties mogen gezien worden. Naast de surf- en zwemzones zijn er liefst vier voetbalterreinen, waarvan er een omringd is door een atletiekpis- te in kunststof met bijbehorende aktieterreinen en tribune. Zes tenniscourts, een omni- sportveld voor basket, volley, handbal of mini voetbal, vervolledigen het geheel. Zelfs de boogschutters kunnen er terecht. Nieuw is nu de BMX-piste en het prachtig aangelegde witzand-strand. De Nekker wordt dus een enige gelegenheid voor een dagje uit met de ganse familie. Men heeft er zelfs ge zorgd voor een gratis kinderopvang, zodat de ouders ongestoord hun geliefkoosde sport kunnen beoefenen. De heren De Schepper en Luyten hebben zich voorgenomen om van De Nekker hét rekreatiecentrum van dit land te maken. Het domein «Sportpark De Nekker» is toegan kelijk van 9 uur tot zonsondergang en de sporthal wordt opengesteld van 9 tot 23 uur. Zwemmen is toegelaten van 10 tot 20 uur en voortdurend is er toezicht. Sportpark DE NEKKER Nekkerspoel-Borcht, 2800 Mechelen Tel.: 015/20 03 16 - 20 03 26 Voor de tarieven der verschillende sporten en de individuele- of clubaanvragen wende men zich best ter plaatse.

De Voorpost | 1984 | | pagina 5