Massale belangstelling voor zevende Hantse Hoevefeesten Duurdere sociale bouwgronden en financieel minder M gunstige vooruitzichten te Zele! reien en op de oefsmid. De Voorpost - 13.7.1984 - 9 Kampioenschap van Vlaanderen kende fraai verloop Tijdens het voorbije weekend was er heel wat belangstel- ling op de hoeve van Desire Van Avermaet. Daar hadden de zevende hoevefeesten plaats en die worden georgani seerd door de Landelijke Gilde van Hamme-Centrum. Een van de grote aantrekkingspunten was ongetwijfeld het Kampioenschap van Vlaanderen vlegeidorsen, dat zonder meer een schitterend en boeiend verloop kende. Maar rover straks meer. was lang niet alleen het ïldorsen. Er stond ook een :ktocht op het program- Liefst 87 personen beslo- het snikhete weer te trotse- :n en uit dit lot kwam Nadine Clercq uit de Weverstraat |7 te Hamme. als de beste te trschijn. De zaterdagavond- ;tiviteit werd afgerond met ten dorsvlegelbal in de feest tent. Eondagmorgen werd er begon- met het vlegeidorsen? .Omdat er zoveel ploegen de 'f| «schrijvingstafel gepasseerd Jnren, was men verplicht het pteem van de schiftingen te fbruiken. Maar toch verliep it gj, lies biezonder vlot en tot gro- e et t genoegdoening van deelne- d ec mers en kijkers was de jury ,CE goed op de hoogte van zijn Een oogstoet was het middaguur achter nje de rug of de ruiters zetten zich elne i beweging, gevolgd door een bnge sliert flinke boerejon- en -meisjes die de oogst inhaalden. De stoet altfcaakte een tocht door de om- ziji ggende straten. Ook Geert ,aar Vdlockx en zijn ezeltje stap- logt( en mee op, gevolgd door de be. U trommelaars, de vendel- ni. waaiers en de KLJ meisjes jnj fimpeliersters. De oogstkar elfde nc' de vlegelaars sloten de .OfdfC*1' de stallingen van de hoeve o Desire Van Avermaet was ijèr een tentoonstelling opgezet rer het zaaien en planten, het kmen en het uitplanten van wige plantjes. Er waren ook 'e en natuurlijk moderne lbouwwerktuigen te zien, als oude beroepen als stoe- mvlechten, kantklossen, net- impioenschap vlegeidorsen let autobussen en personen- agens waren ze al vrij vroeg »ar de hoeve van Desire Van Wermaet afgezakt. Gekleed ide blauwe kiel, met de rood- itte bolletjeszakdoek rond de lis gebonden, in het wollen it met blauwe streepjeshemd en de onafscheidelijke stro hoed op het hoofd. De vlegel- dorsers uit Vlaanderen die met sprekend gemak de brij zou den te lijf gaan onder het al ziend oog van een deskundige jury. Uit Vlimmeren. Lich- taart. Mol, Vorst, Bornem, Breendonk, en ja, ook uit Hamme kwamen de ploegen die aan dit zesde kampioen schap van Vlaanderen vlegel- dorsen zouden deelnemen Het kampioenschap wordt jaarlijks opgezet door de Fede ratie Vlegeidorsen die daar mee onder meer de bedoeling heeft deze aloude traditie le vendig te houden en de jeugd wil aantonen hoe men eertijds op het platteland diende te werken. Geen wonder dus dat de meeste van deze vlegeldor- sers al een respektabele leef tijd hebben bereikt, maar het schijnt bewezen te zijn dat naarmate de leeftijd toeneemt, de dorpskwaliteiten hoger liggen. Om kort te zijn: de jury kreeg liefst 89 ploegen te beoorde len, waarvan er 30 inschreven voor de tweeslag, 25 voor de drieslag, 16 voor de vierslag, 8 voor de vijfslag en 5 voor de zesslag. Deze indeling zegt meteen wat over de moeilijk heidsgraad, want naarmate men het groepje dorsers uit breidt, wordt het steeds moei lijker om het juiste ritme en de goede kadans aan te houden. De juryleden zijn trouwens de mening toegedaan dat precies in deze kadans de muziek van eertijs veel gezongen landelij ke liedjes is terug te vinden. Feit is dat deze dorsers en hun muzikale gevoelens heel wat meer hittebestendig zijn dan de langspeelplaten die de KLJ jongens en meisjes gebruikten om hun nummertje vendel- zwaaien ten beste te geven. Die platen werden onder in vloed van de brandende zon eigenlijk meer golfplaten. In de voormiddag werd al be gonnen met de schiftingen voor de twee- en drieslag. Min der spektakulair dan wat later op de dag zou volgen maar op zichzelf al boeiend genoeg. We knijpen er tussenuit Vanaf 14 uur zouden dan de finales plaatsgrijpen, en daar voor was de grote massa opge komen. De dagjesmensen, de nieuwsgierigen, natuurlijk de supporters van de kandidaten en vele mensen die van ver of dichtbij vertrouwd zijn met de boerestiel. Genietend van een fris biertje, een tas koffie, een portie rijstpap of een panne- koek en later op de namiddag en naar de avond toe van een stevige boterham met spek en eieren, was het echt gezellige bedoening op de hovingen van Desire Van Avermaet, die blijkbaar zijn hele huis ter be schikking had gesteld. Overal was iemand te vinden en ieder een was er blijkbaar familie van iedereen. Keren we terug naar de wed strijd. Bij de .tweeslag was er niets te beginnen tegen het favorietenkoppel Rene en Jos Van de Water uit Lichtaart. Zij waren iedereen te sterk. Geen wonder, want in het ver leden wisten zij reeds meerde re titels in de wacht te slepen. Bij de drieslag waren de man nen van Mol de sterksten. De drie ploegen van Hamme, die in deze reeks uitkwamen, ko men in de uitslag helemaal achteraan voor. Geen wonder, de Hammenaars deden alleen Kampioenschap vlegeidorsen. De plaatselijke drieslagploeg ILimru Kampioenschap vlegeidorsen. De tweeslagploeg uit Stekene voor het thuisfront mee maar ze zijn ervan overtuigd dat ze mits geregeld oefenen best heel wat plaatsen in de hiër archie kunnen opklimmen. De Hamse ploegen werden gele verd door de gilden van Ham- me- Sint-Anna. Hamme-Cen- ter en Hamme-Zogge en bij deze laatste ploeg was ook ge meenteraadslid Cesar Van Goethem. De wisselbeker, toegekend aan de ploeg die zich het best wist te klasseren in de twee- en de drieslag, ging afgetekend naar Lichtaart die een pracht van een pronkstuk mee naar huis mocht nemen. Voor het bekend maken van de uitslag, werd nog een de monstratie van de zevende achtslag gegeven en dat was natuurlijk een ware en waar dige apoteose van dit boeiend en spannend kampioenschap vlegeidorsen dat volgend jaar zal worden gehouden in het prachtige kader van het open luchtmuseum van Bokrijk. Misschien zien we elkaar gin der weer. DE UITSLAGEN: Tweeslag: 1. Van de Water René-Van de Water Jos, Lichtaart 86,6 p 2. Franck-Aerts, Lichtaart 84,8 2. Sannen-Vermeer, Mol 84,8 P- 4. Embrechts-Caethoven, Lich taart 84,3 p 5. Van den Bossche-De Smet, Bornem 81,9 p 6. De Ceuster-Lammers, Lich taart 81,1 p 7. Embrechts-Caethoven, Lich taart 81 p. 9. Sannen-Janssen, Mol 80 p. 9. Van de Water-Vervecken, Lichtaart 80 p. Drieslag: 1. Slegers-Janssen-Ruts, Mol 86.4 p. 2. Van de Water René-Ver- vecken-Embrechts, Lichtaart 84.5 p 3. Embrechts-Franck-Aerts, Lichtaart 82,4 p. 4. Van der Linden gebrs.- Wuyts, Vlimmeren 81,8 p. 4. Vader Caethoven en 2 zoons, Lichtaart 81,8 p. 6. Vermeer-Aerts-Hooy- berghs, Mol 80 p. 7. Sannen-Lippens-Ruts, Mol 79,7 p. 8. Familie Van den Bossche, Bornem 79,5 p. 8. Cuynens-Van Geel-Wel- lens, Vorst-Laakdal 79,5 p. 0. Stroobant-De Smet-Van de Bossche Luc, Bornem 79,5 p. 23. Ost-Pletinck-Rooms, Hamme St. Anna 24. Gebrs. Mettepenningen, Hamme-Center 25. Van Goethem Cesar en Arthur Verhelst, Hamme- Zogge Vierslag: 1. Siegers-Lippens-Ruts-San- nen, Mol 86,6 p. 2. Caethoven-Embrechts-Em- brechts-Aerts, Lichtaart 86,4 P- 3. Familie Van den Bossche, Bornem 85 p. 4. Van de Water R.-Verve- cken-Franck-Caethoven, Lich taart 84,5 p 4. Hooyberghs-Janssen-Aerts- Ruts, Mol 84,5 p. Vijfslag: 1. Van de Water-Vervecken- Caethoven-Franck-Em- brechts, Lichtaart 89,5 p. 2. Familie Van den Bossche- Stroobant, Bornem 89,3 p. 3. Slegers-Lippens-Ruts-San- nen-Janssen, Mol 86,5 p. 4. Ruts-Sannen-Aerts-Ver- meer-Hooyberghs, Mol 84,7 p. 5. Embrechts-Aerts-Caetho- ven-Truyens-De Ceuster, Lichtaart 82,9 p. Wisselbeker: Lichtaart. Hamme. Oogststoet. De stoet trok door de Zuybroek, Neerstraat en het Spurt met de ruiters (vh) Hamme. Oogststoet. Feest omdat de oogst werd binnengehaald, (vh) (bd) Hamme. Hoevefeesten. De vrouwen die zorgden voor de rijstpap en het spek met eieren (vh) De hoofdtoon op de raadszitting voor de vakantie was zeker de eindrekening van 1983, waaruit bleek dat voor het eigen dienstjaar er een tekort van ruim elf miljoen frank diende ingeschreven en anderzijds de grote styging van de bouwpercelen in het sociaal grondbeleid. In de realiteit ontving men financiële 5.741.760 fr. minder. De ge- alarmklok nog niet luiden, meente diende ook 8 miljoen frank intrest te betalen op de 75 Miljoen frank van het wa in 1983 ontving Zele want op de gewone dienst is nog een, overschot 58.284.446 fr., rekening hou- terzuiveringstation, omdat de dende met de overschotten van staat de toelagen niet op tijd de voorgaande dienstjaren, vereffend. De intresten blijven Het ziet er echter' naar uit dat ten laste van de gemeente, die overschotten er in de toe komst niet meer zullen komen. Als men alleen de inkomsten 59.593.536 F. uit het"gemeen- en uitgaven van 1983 telt, is er tefonds, hetgeen een verho- een tekort van 11.112.356 fr. ging van 6,28% is tegenover Tijdens de bespreking had de 1982. De onroerende voorhef- oppositie daar één en ander fing leverde in 1983 32.475.214 over te vertellen. Alfons Ru- F. op en de personenbelasting pus (CVP) was bekommerd 45.974.240 fr. over de toekomst als de finan- De explotatie van het gemeen- ciële toestand in hetzelfe tem- telijk slachthuis was in 1983 po afglijdt. In 1980 was er op winstgevend met een over- het eigen dienstjaar nog een schot van 1.772.932 fr. De op- overschot van 10.758.707 fr. haling van het huisvuil en de Vier jaar later is er een verlies verwerking was daarentegen van meer dan 11 miljoen verlieslatend met een tekort frank. Hij waarschuwde de be- van 5.537.051 fr. sturende meerderheid en De personeelslast bedroeg in vroeg dat ze haar maatregelen 1983 72.921.354 fr. of 3.691 fr. op tijd zou bekend maken en per inwoner, dat is 22,7% van aan de raad voorleggen. De de totale uitgaven en een stij- interpellant tilde niet zo zwaar ging tegenover toen het maar aan de statistiche gegevens 3.163 fr. per inwoner was. Ook over de personeelslast en de de schuldenlast gaat omhoog schuldenlast. Hij noemde het van 2.495 fr. per inwoner in maar een schijnvoorstelling 1982 naar 2.638 fr. in 1983. Bij omdat er geen rekening is ge- de bespreking van de jaarreke- houden met de indexstijging ning 1983 had Gustaaf Vercau- en de geldontwaarding. Burge meester Jozef De Bruyne s tere (SP) kritiek op twee be leidspunten. In de begroting de de oorzaken en de faktoren werden voor de sport en het op die aan de basis liggen van milieu- en groenbeleid bedra- de minder gunstige financiële gen ingeschreven, die op lange situatie. Het tekort van na niet werden opgebruikt. 109.116.935 fr, op de buitenge- SP'er Vercauteren meende dat wone dienst is uitsluitend te er een zuinig beleid moet wor- wijten aan het te laat betalen den gevoerd, maar dat het een door dc hogere overheid van vervalsing van de begroting is de toelagen voor infrastruk- als men bedragen inschrijft, tuurwerkcn. Hij citeerde 13 waarvan men bij voorbaat toch miljoen frank voor de Oostelij- weet dat ze onaangeroerd blij- ke koliektor, 12 miljoen voor ven. Indien de meerderheid dé bouw van de gemeen- geen beleidsprogramma heeft, teschool en 75 miljoen voor dan kan de oppositie haar al- het waterzuiveringstation. Dit ternatief voorleggen, om de laatste bedrag is ondertussen sportinfrastruktuur op de wij- betaald. De minderontvang- ken uit te bouwen. Op de be sten in 1983 hebben te maken groting stond 500.000 fr. voor met minder inkomsten uit de de sport en er werd maar personenbelasting en het kada-. 288.000 fr. opgebruikt en voor straal inkomen. De krisis in de de uitbreiding van de sportin- bouw sektor zit daar voor een frastruktuur was er 3.700.000 deel tussen. Het ministerie van fr. voorzien en er is nog een financiën voorzag voor 1983 overschot van 1.772.000 fr. voor Zele een opbrengst van Voor milieu en groenbeleid 51.716.000 fr. Een cijfer waar stond er 600.000 fr. ingeschre- \Hamme Kampioenschap vlegeidorsen. De ploeg uil Hamme-Zogge nam deel aan de drieslag, (vh) rekening werd meegehouden. ven en er werd maar 62.000 fr. opgebruikt. Voor de interpellant was dit een teken van gebrek aan inia- tief bij de meerderheid. Sche pen voor groenbeleid Jozef Van Kerckhove antwoordde dat de groenaanplantingen in de Driesstraat en aan de ge meenteschool in eigen beheer werden uitgevoerd met plant soen dat zelf werd gekweekt. Schepen voor de Sport Alfons Rupus wees er op dat er ande re prioriteiten werden verwe zenlijkt en dat de sportinfra struktuur zeker aan zijn trek ken zal komen. Duurdere sociale bouwgronden Kandidaat bouwers die zich eind 1984 een open bebouwing willen aanschaffen, zullen een stuk meer per m2 moeten beta len. Karei Poppe (CVP) kon zich met die stelling van het schepencollege niet akkoord verklaren. Hij noemde het overdreven om op 1 jaar tijd 30 tenhonderd meer te vragen. Het gaat om de volgende fase in het sociaal grondbeleid Kouter 1/bis. 38 percelen, waaronder 14 loten in open bebouwing en 24 percelen half open bebouwing. De kommis sie van gemeenteraadsleden adviseerde 450m3 voor de half open en 500 m2 voor de open percelen, dit is 50 fr. meer dan in de vorige fase. Het schepen college verhoogde de prijs voor de open percelen tot 550 m2. Burgemeester De Bruyne rechtvaardigde die verhoging door het feit dat de gemeente in 1984 en 1985 ongeveer 4 miljoen frank leningslasten zal moeten betalen op de onver kochte gronden van de vorige fase. Hij meende dat de half open percelen niet zo gemak kelijk van de hand zullen gaan. Er blijven er nog enkele onver kocht uit de vorige fase. Al fons Rupus (CVP) noemde het inopportuun om bij voorbaat bouwpercelen te bezwaren. De stemming viel uit in het voordeel van het collegevoor stel. De meerderheid stemde voor en de oppositie van CVP- PW cn SP stemde tegen de verhoging. Renovatie Marc Van Mossevelde (Z.B.) vroeg of het schepencollege reeds werk had,gemaakt van het dorpsherwaarderingspro- jekt dat de Zeelse Belangen indiende. De groep is de me ning toegedaan dat het gebied gelegen tussen de Klooster straat, Bunderstraat, Alois De Beuleiaan en Zandberg, in zijn stedebouwkundige en architec turale vorm en vooral in zijn woonfunktie moet hersteld en geherwaardeerd worden. Het om woningen die bijna allen voor 1940 werden gebouwd en aan de verdere verkrotting van de ganse omgeving moet een halt toegeroepen worden. De Zeelse Belangen oordelen dat het gebied als een herwaarde ringsgebied erkend kan wor den in toepassing van het be sluit van de Vlaamse Executie ve. Er zal dan een stuurgroep moeten samengesteld worden bestaande uit afgevaardigden van de bewoners, van deskun digen en van het gemeentebe stuur. Die stuurgroep moet ad vies uitbrengen over de afba kening van het herwaarderin gsgebied over de operatie en planningsproces moet bege leiden. Anne Marie Cleen (CVP) drong nog eens aan om de speeltuigen op het gemeen telijk sport- en speelplein te herstellen. Ze betreurde dat dit met de vakantieperiode in het vooruitzicht nog niet was gebeurd. Ze wees ook op stor ten op het sportplein, hetgeen een reeël brandgevaar ople vert. Alfons Rupus, vroeg namens Cesar Van Lyssebettens, waar om het schepencollege nog geen schrijven richtte aan mi nister Akkermans om vaart te zetten achter de verwezenlij king van de sportterreinen op de wijk Heikant. De burge meester antwoordde dat de diensten veel werk hadden na de Europese verkiezingen. In de korst mogelijke tijd zal het gebeuren samen met een gede tailleerd plan. Gemeentelijk slachthuis Aan frigo's van het gemeen telijk slachthuis dienden hoog dringend herstellingen te wor den uitgevoerd, omdat bij twee de koelinstallatie was uit gevallen. Raadslid Andre Wal- graeve vroeg of er geen veilig heid was, die noodsignalen gaf. Burgemeester De Bruyne bevestigde dat de vroegere herstellingen niet goed waren uitgevoerd. Bij de bespreking van dit punt wilde Gustaaf Vercauteren we ten of het slachthuis nog altijd voldoet aan de E.E.G. normen en of het niet nodig zou zijn zijn om een drijfgang te bou wen in het slachthuis, zodat de mogelijkheid tot ontsnappen zou uitgesloten worden, in tegenstelling met hetgeen de laatste tijd gebeurde. Schepen Van Kerckhove antwoordde dat er een onderhoud is gep land met de diensten van Volksgezondheid. Het bouwen van een drijfgang zou finan cieel een zware post worden en werd ingesteld omdat er enke le grote klanten wegbleven en men de rendabiliteit van het slachthuis niet in het gedrang wilde brengen. Burgemeester De Bruyne antwoordde dat de oorzaak van de ontsnappingen een gebrek aan veiligheid was bij het lossen en laden van de dieren. Nieuw raadslid De samenstelling van de ge meenteraad werd sedert de in stallatie voor de vierde keer gewijzigd. Bij de CVP nam Luc Van den Abbeele vroeger reeds ontslag en werd vervan gen door Anne Marie Cleen. Bij de Zeelse Belangen was het reeds de derde wijziging. Frieda Van Handenhove be vond zich, wegens verhuis, in een geval van onverenigbaar heid en werd opgevolg door Jan Strynckx. Als architect werd hij nu opnieuw aange steld als ontwerper van de uit breiding van de gemeen teschool en dit is eveneens on verenigbaar met het ambt van gemeenteraadslid. Bij zijn aanstelling had de oppositie reeds bezwaar gemaakt. Hij wordt in de raad opgevolgd door Aimé Van Avermaet. Burgemeester De Bruyne hoopte op een goede samen werking cn wenste hem geluk. Namens de minderheid sprak Alfons Rupus het proficiat uit, maar hoopte anderzijds dat hij langer zou blijven dan zijn voorgangers. BENO Iedereen gebruikt wel eens lijm en dan is het leuk te weten waar precies de lijm wordt uit gestreken. Blauwe Pelifix heeft daar nu rekening mee gehouden want deze kleefstift toont je exact aan waar je lijm aanbrengt. Er zijn drie forma ten van deze kleefstift: 9 gr. (42 fr.), 20 gr. (64 fr.) en 40 fr. (94 fr.) in de handel verkrijg baar.

De Voorpost | 1984 | | pagina 9