P Beverse jeugd wordt verwend op Speelplein Bartje Raadslid De Block: «Beveren moet de gifspuit bannen Boel bouwt boorplatform Stortplaats Sint-Gillis-Waas: gemeentebestuur versus provinciebestuur Doppersatelier Beveren: nieuw begin in 't najaar Ook op Wase Scheldeoever: Benegora doet geuronderzoek Wase CVP verheugd over bouw boorplatform bij Boel Nieuwe pastoor in Sint-Pauwels 14 - 27.7.1984 - De Voorpost - Onlangs is «schot» gekomen in de zaak rond de stortplaatsperikelen in 't Land van Waas. De Intercommunale van het Land van Waas zat «gewrongen» met het afval. Noch in 'Tielrode, waar onder impuls van de leefmilieugroepering Ons Streven fel aktie gevoerd werd tegen de mogelijke inplanting van een stort, noch aan het zgn. Witte Meer in Waasmunster bleek men terecht te kunnen. De jongste tijd werd steeds vaker de Kattestraat in Sint-Gillis-Waas genoemd. De bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen besliste nu tot de aanleg van een bovengronds stort in de wijk 't Hol, vroeger Kemzeke en sedert de fusie op het grondgebied Sint-Gillis. In de Kattestraat te Sint-Gillis beschikt de interkommunale sedert 1973 over een eigen terrein van 9 ha. Het gaat om oude gelaagputten, vroeger eigendom van de heer Van der Steichel. De Wase interkommunale vulde die putten destijds met huisvuil. Het nieuwe stort komt boven die putten en zou het wel 15 meter boven de gedempte gelaagputten kunnen torenen. Bij monde van dienstdoend burgemeester Willy De Rudder heeft het gemeentebestuur van Sint-Gillis inmiddels scherp gereageerd tegen de beslissing van de bestendige deputatie. Het gemeentebestuur legt zich daar niet bij neer en is beslist van plan, beroep aan te tekenen bij de koning. Men wil alles ondernemen wat mogelijk is om de beslissing ongedaan te maken. De wijk Hol heeft, aldus het gemeentebestuur, al twéé stortplaatsen moeten aanvaarden (het bedrijf Sidmar beschikt aan de Kattestraat over een stort van 15 ha), met de argumentatie dat zich daar kleiputten situeren. Bovengronds storten kan volgens het gemeentebestuur van Sint-Gillis overal, ook op plaatsen die niet onmiddellijk bij een bewoond gebied aanleunen. Bij de buurtbewoners wordt immers de vrees geuit dat het grondwater vergiftigd zal worden, met nefaste gevolgen voor o.m. het telen van groenten. In de jaren zeventig zouden op het terrein massa's chemisch afval gestort zijn. Het gemeentebestuur van Sint-Gillis bijt duchtig van zich af. Men adviseerde negatief, en dat advies was met voldoende redenen omkleed. Maar OVAM, de Openbare Vlaamse Afvalmaatschappijformuleerde een positief advies. En door dat OVAM-advies weet de bestendige deputatie van de provincie zich gesterkt. «De bestendige deputatie heeft de wil van het gemeentebestuur van Sint-Gillis-Waas genegeerd. Wij nemen dit niet. Wij willen de vuilhoop van het Waasland niet naast ons woongebied en wij hopen dat ons «beroep» gehoor zal vinden», zo luidt de stellingname van het gemeentebestuur van Sint-Gillis. Ondanks erkenningsperikelen... Sinds 1974 organiseert Speelplein Bartje tijdens de maan den juli en augustus een zomcrwerking voor de Beverse jeugd. Iedere zomer laten zich zowat 850 kinderen in schrijven en dit met een gemiddelde opkomst per dag van 165 jongens en meisjes. Ook voor het elfde werkjaar presenteert Bartje een uniek programma, waarvan wij hier de meest in het oog springende aktiepunten in de kijker stellen. Als topper voor de maand gustus pikten wij de V.P.-Joe pie Joep Kindershow die plaatsvindt op maandag 6 au gustus op de speelplaats van de Centrumschool. Daags nadien gaat de Belgische Kust er een dagje geelblauw bij liggen, want dan komen er één of meerdere autocars van Bartje naar het strand. Dinsdag 7 au gustus vrijhouden dus. Vertrek om 8.30 uur op het speelplein. Deelname in de kosten: 275 fr. Dinsdag 21 augustus komt het poppentheater Toepeneus naar het speelplein van de Cen trumschool. Vanaf 14 uur kun nen de jongeren er gratis een lëuke namiddag beleven. Ook het filmfestival van woensdag 22 augustus is een hoogtepunt in de werking. Gratis toegang éveneens. Deze laatste twee aktiviteiten kaderen in het pro gramma van de Beverse Ge meentefeesten. Vrijdag 24 augustus wordt de tomerwerking 1984 besloten met een uniek optreden van het jeugdteater Nele met de Vertoning van «De Rattenvan ger van Hameien». Deze ver toning gaat in samenwerking met het ministerie van Vlaam se gemeenschap. Toegang gra tis vanaf 14 uur op de Cen trumschool. Buiten deze «topevenementen» blijven er uiteraard de dagelijkse plei- naktiviteiten op Bartje 1 (Bos damlaan 1) en Bartje 2 (Kallo- baan 146). De kinderen staan onder de begeleiding van ge brevetteerde monitors en mo- ni tri ces. Dagelijks wordt inge schreven op beide pleinen tus sen 8.15 en 9 uur. Alle inge schrevenen zijn verzekerd te gen eigen letsels en deze aan derden. Het inschrijvingsgeld bedraagt 35 fr., een warme paaltijd kost 60 fr., een koude Schotel eveneens, een brood maaltijd 30 fr. drank (kon- Smpties) 60 fr. en zwemmen fr. De zwembeurten vinden plaats elke maandag en don- derdagnatiiddag. Op kamp Zoals het sinds een aantal ja ren een traditie is, trekt Bartje óp kamp, ditmaal naar de Ant werpse Kempen in het plaatsje Lichtaart. Van woensdag 8 au gustus tot en met zaterdag 18 augustus verblijven de deelne mers in het gezellige en sfeer volle Zonnedauwheem op het domein Hoge Rielen. Deze kampplaats staat bekend als één der best uitgeruste van het lan4. Méér dan 220 ha bos, speelweiden en plonsvijvers omringen een pas gerenoveerd Sebouw met ontspanningsza- •n mrvt»rrv» '-"•sen, herkend hes, Dit tiendaagse kamp staal open voor alle jongens en meisjes van 8 tot en met lf jaar. Inschrijven kan mits be taling van 2.950 fr. Er kunnen 55 kinderen mee. Neem kon- takt met het sekretariaat: Frank Claes, Oude Zandstraal 12 te 2750 Beveren. Tel.: 03/ 775.33.87. Leren koken Gezien het grote sukses dat deze initiatiekursus kende de vorige jaren, zal opnieuw een kursus koken ingericht wor den. Van 30 juli tot en met 3 augustus zullen Hilde Willems en Gerda Bosman op een aan gename wijze de deelnemende kinderen lekkere gerechten le ren bereiden. Op de program matic staan ook tips voor het aankopen van eetwaren, voor het versieren van de tafel enz. Meisjes en jongens vanaf 10 jaar kunnen intekenen mits be taling van 550 fr. Het dagelijks inschrijvingsgeld (35 fr.) is niet in deze prijs begrepen, wel de warme maaltijd. En alsof het nog niet voldoen de is, trekt Bartje nog op fiets tocht door België. Van maan dag 6 tot en met vrijdag 10 augustus gaat een vijfdaagse fietstocht door langsheen jeugdherbergen voor kinderen vanaf 12 jaar De prijs be draagt 2.500 fr. De tocht staat onder begeleiding van Guy Ja cob. Inschrijven op het sekre tariaat. In nauwe schoentjes Sterk kontrasterend met de schitterende werking van het Beverse Speelplein Bartje, staat het feit dat deze organisa tie voor de toekomst in nauwe schoentjes zit. Frank Qaes richtte zich als volgt tot het kollege van burge meester en schepenen van Be- veren: «Tot op heden verliep onze speelpleinwerking vrijwel vlekkeloos. Geen noemens waardige problemen. Tenzij op het gebied van erkenning vanwege het ministerie van Vlaamse gemeenschap. Vorig werkjaar liet rijksinspekteur Symoens ons weten dat speel plein Bartje 1 onmogelijk nog kan erkend worden en gesubsi dieerd. Dit omwille van het feit dat de Centrumschool niet vol doet aan een aantal voorwaar den inzake spel- en infrastruk- tuur. Zeker niet met het in aantocht zijnde nieuwe de kreet in verband met erken- ning en subsidiëring van het vakantiespeelpleinwerk». De heer Claes schrijft verder in zijn brief van 17 juni jl. dat de werking op de Centrumschool slechts heeft kunnen plaatsvin den wegens het uitblijven van kontrole. Hij vindt het spijtig dat het ministerie de Centrum school niet in aanmerking wil nemen voor erkenning. Noch tans waren er in 1974 reeds gesprekken geweest rond deze problematiek tussen de sche pen van de jeugd van Beveren, Raf Buysse (van Bartje) en inspekteur Symoens. Enkele malen werd door de organisa tors van Bartje-speelplein in deze optiek reeds gesugge reerd om gebruik te kunnen maken van de lokalen van FOS. Schepen Van Overmei- ren zou de kontakten leggen. Is hierop reeds een antwoord gekomen? Indien Speelplein Bartje niét erkend wordt, kan in de toe komst onmogelijk in het cen trum van de gemeente een speelplein georganiseerd worden. De nonnen, opgelegd door het Bestuur voor Jeugdvorming van het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap zijn op zijn zachtst uitgedrukt streng, zoniet onredelijk. Elk speel plein moet toegerust zijn met minimum vijf van de volgende speelvoorziciiingen: «Speel- groen, beschutte speelruimte, bouwspeelmogelijkheid, ver blijf- en loopruimte met die ren, terreinen om sporten te beoefenen, gebruiks- en ver- bruiksmateriaal, speeltuigen, waterspeelmogelijkheid, drie verschillende bespeelbare grondbedekkingen, één te aan vaarden door de inspektie, be hoorlijk sanitair, plus een aan tal verplichtingen wat aantal deelnemers, monitoren en werkingsperioden betreft». In zijn brief vraagt de heer Claes het kollege om samen naar een oplossing te zoeken, zodat Bartje in 1985 nog leeft. Wij vragen ons af of de ge meente zich reeds voldoende heeft doen gelden in deze zaak. Kunnen de direkties van scholen eventueel geen hel pende hand reiken? De ge meente trok reeds zes miljoen uit voor een speelplein in de Gaverlandwijk. Van enige in- frastruktuur is daar echter vooralsnog geen spoor te mer ken. Hopelijk brengt een de gelijk onderzoek van de pro blematiek nog een uitweg voor Bartje. In Beveren werd in 1983 ruim 550.000 frank uitgegeven voor de aankoop van sproeistoffen voor de dienst Parken en plantsoenen. In de begroting van dit jaar werd een uitgave voorzien van 440.000 frank. Dat is al een heel pak minder en zou erop kunnen wjjzen dat men de gifspuit zoveel mogelijk wil bannen. Er zyn vier stoffen die in Beveren momenteel nog vaak worden aangewend: Olmex- G, Dissel X, Casoron-G en Roundup. Volgens de h. Van Bortel, hoofd van de dienst Parken en plantsoenen zjjn deze produkten onschadelijk. Gemeenteraadslid Ludo De Block is het daarmee niet eens en is er voorstander van dat sproeimiddelen uit het openbaar groen moeten worden geweerd. Raadslid De Block (Agalev) is zich omtrent deze problema tiek nader gaan informeren bij de Nederlandse vereniging Mi lieudefensie. Ludo De Block: «De veiligheid van de produk ten is zeer twijfelachtig. Sproeimiddelen moeten uit het openbaar groen worden ge weerd. Niet alleen omdat deze middelen gevaarlijk zijn, maar vooral omdat het nut niet op weegt tegen het nadeel. Een gemeente die zich milieuvrien delijk noemt zou er zich niet meer aan mogen bezondigen», aldus het raadslid, die een tweetal door de dienst Parken en plantsoenen gebruikte pro dukten nader heeft bekeken. Ludo De Block: «De akute giftigheid van Roundup is niet zo hoog, maar het wordt wel ernstig verdacht van mutagene eigenschappen. In experimen ten met bakteriën werden hier voor aanwijzingen gevonden. Het gebruik van Casoron-G dichlobenil wordt door het Ne derlandse Staatsbosbeheer sterk beperkt en enkel nog gebruikt op te beplanten voor malige landbouwgronden en dan nog tot maximaal drie groeiseizoenen na de qanleg» De normen die in Nederland worden gehanteerd en waar Ludo De Block zijn informatie heeft gehaald zijn duidelijk strenger dan in België. De dienst Parken en plantsoenen baseert zich op de «Lijst van erkende bestrijdingsmiddelen en hun gebruik» van het mini sterie van landbouw. De gifti ge produkten worden in drie kategorieën onderverdeeld. De A-kategorie omvat pro dukten die enkel mogen ver kocht en gebruikt worden dóór gediplomeerde mensen, kate- gorie B zijn stoffen die ver kocht worden door een erken de verkoper aan om het even welke klant, de verkoop van produkten uit de C-kategorie is gereglementeerd en het ge bruik is vrij. Niet-giftige pro dukten komen niet in deze ka tegorieën voor en dat geld voor de vier door de Beverse plantsoendienst gebruikte pro dukten. Volgens raadslid De Block betekent dit nog niet dat die produkten ook onschade lijk zouden zijn: «Deze vorm van indeling houdt alleen maar rekening met de akute giftig heid. Er zijn echter meer soor ten van giftigheid, die zich op langere termijn manifesteren. En dat wordt meer dan eens over het hoofd gezien». Op initiatief van de Beverse jeugddienst werd in septem ber 1983 begonnen met een 'doppersatelier'. Het lag in de bedoeling werkzoekenden op een nuttige manier hun tyd te laten besteden door het volgen van kursussen. Het pakket waarmee het eerste jaar werd uitgepakt was vrij gevarieerd. Talen lagen duidelijk het best op de markt. Gezien de grote bijval wordt in het najaar een nieuwe start gepland. In het voorjaar van 1983 wer den de voorbereidingen getrof fen. Vanuit enkele Beverse jeugdbegeleiders werd naar versterking gezocht. In april 1983 werd het 'dopperskomi- té» geboren. Omdat dit komité uitsluitend bestond uit mensen van Beveren, Melsele en Haas donk werden pogingen gedaan om ook boven de expressweg een komité op te richten. Er bleken in Kieldrecht wel be langstellenden te zijn om een atelier te volgen en te geven maar om mee te organiseren waren geen vrijwilligers te vin den. In mei werd de eerste 'roze kaart' uitgegeven: een informatief krantje met een aankondiging voor de komen de ateliers. Dit krantje werd aan de stempellokalen ver kocht tegen vijf frank. Van die eerste uitgave werd een oplage van driehonderd stuks aan de man gebracht. Het gemeentebestuur van Be veren liet zich niet onbetuigd en zorgde vooral voor het ma teriaal: papier, stencilmachi ne... Het gemeentebestuur liet ook affiches drukken die door het komité werden verspreid via de RVA-lokalen, banken, winkels. Eind september werd begonnen met veertien ate liers: Frans en Engels, Chi nees, elektriciteit, informatica, plafoneren, EHBO, ekologie, koken, hand- en kunstbrei- werk en sport. Er waren met een zo'n 180 ingeschrevenen. In de beginfazc moesten de lesgevers wel even wennen aan de administratieve rompslomp die de vrijstellingsaanvragen toch wel meebrengen. Bijna alle ateliers werden gehouden in gemeentelijke gebouwen. Alle deelnemers betalen hon derd frank, ongeacht het aan tal kursussen dat gevolgd wordt. Op de tweehonderd deelnemers waren er 74 man nen en 126 vrouwen ingeschre ven. De meeste kursisten zijn tussen de 20 en 45. jaar oud. Ze komen in volgorde van hoe veelheid uit Beveren, Melsele, Haasdonk, Kieldrecht, Kallo, Vrasene, Verrebroek en Doel. Ook werden inschrijvingen ge noteerd uit Meerdonk, Burcht en Nieuwkerken. Wie belangstelling heeft kan kontakt opnemen met Anne- mie De Maeyer van de ge meentelijke jeugddienst in de Dorpsstraat te Kieldrecht. Het telefoonnummer is 773.40.99. L.V.B. Kostprijs 4,2 miljard De ongerustheid in verband met de bouw bij de Boelwerf, van een diepdrijvend boorschip ten behoeve van de exploitatie door een Noorse firma, is weggeëbd sedert vorige vrijdag. De ministerraad zette dan immers het sein op groen door het toekennen van een krediet van driekwart van de kostprijs. De overige 25 procent van het volume wordt 'met eigen middelen' door groepen rond de Boelwerf gedekt. De interestlast is 4,5 procent, terugbetaalbaar op vijftien jaar. In De Voorpost van 6 juli lieten we senator De Bondt van de CVP aan het woord n.a.v. de mogelijke bouw, door de Boelwerf, van een boorplatform. Dat was niet het enige wat de Wazenaren in het algemeen en de Boelwerf in het bijzonder bezighield. Ophef, deining verwekte ook een verklaring van minister Herman de Croo van verkeerswezen inzake de werkgelegenheid op de Boelwerf in Temse. Vijfhonderd werkplaatsen zouden in het gedrang komen, zo meldden we, en de reakties van o.m. de Wase SP en CVP waren navenant. Die verklaring van de minister, afgelegd in het Casino van Oostende, kon naar het oordeel van heel wat Wase prominenten niét door de beugel. Zowel n.a.v. van de bouw van het boorschip als de eventuele afdanking van wel vijfhonderd mensen bjj Boel hield Nelly Maes, senator van de Volksunie, op 19 juli jl. een mondelinge interpellatie tot de betrokken minister. Het antwoord van minister De Croo leest u hierna integraal. Waarbij moet gesteld worden dat daags na de repliek van de minister de ministerraad z'n fiat gaf. Er zijn enkele 'kompensaties' voorzien voor bedrijven uit Wallonië en Brussel. Minister De Croo gaf vóór het vallen van de voor Boel gunstige beslissing deze toelichting: Door de N. V. Yatzy, een nieuwe Belgische Maatschappij in oprichting, werd op 20 maart 1984 een scheepskrediet aangevraagd voor de bouw, op de Boelwerf, van een zelfvarend boorvaartuig *Semi-Submersible». Voor de tewerkstelling op de werf zou dergelijke konstruktie van zelfsprekend van uitzonderlijk belang zijn. Het gaat hier om een zeer hoge investering (4.215.000.000 fr.) waarvoor een beroep wordt gedaan op de staat, niet alleen onder vorm van staatswaarborg doch ook onder vorm van uitzonderlijk hoge tussenkomsten in de interestenlast. Het dossier werd op mijn voordracht op 19 juli door het ministerieel komité voor ekonomische en sociale zaken onderzocht. Daar nog bijkomende inlichtingen dienen verstrekt te worden zal het dossier op 20 juli voorgelegd worden aan de ministerraad. De bouw van het Yatzy boorvaartuig zal goed zijn voor 1.200.000.000 fr. Dit bouworder samen met de reeds geplaatste orders van een L.P.G. -schip, de verlenging van 2 grote bulkcarriers en de nog te verwachten orders die nog binnen de mogelijkheden van de beschikbare middelen van het fonds voor scheepskredie ten vallen, zijn voldoende om de werkverschaffing van de Boelwerf voor twee jaar zeker te stellen. In de scheepsbouw is het uiteraard zo dat men steeds maar vooruitzichten heeft voor ongeveer twee-jaar. Wat de koncrete vragen van het achtbaar lid betreft kan ik mededelen: dat om de bestelling van heCYatzy-boorvaartuig te plaatsen geen aanpassing van het plafond voor vastleggingen voor de scheepskredieten nodig is; de wet van 1948 streeft de modernizering na van o.a. de Belgische koopvaardij vloot, zonder de vissersvaartuigen te vergeten. Dusdoende speelt zij een belangrijke rol in de tewerkstelling zowel in de exploitatie als in de bouw van deze vaartuigen; op mijn voorstel werd bij wet van 16 december 1982 het plafond voor het Fonds voor Aanbouwen en Uittreden van zeeschepen verhoogd eerst tot 40 miljard, later tot het huidig plafond van 50 miljard (wet van 10 mei 1984); in 1983 niet minder dan 7.968.670.400 frank scheepskredieten werden verleend op investeringen voor een totaal bedrag van 10.247.267.328 frank; thans dossiers in behandeling zijn, voor de koopvaardij alleen, voor een investering van bijna 13 miljard frank. In een aantal Wase gemeenten is er momenteel een onderzoek naar geurhinder aan de gang dat nog tot in september zal duren. Het projekt werd opgezet door het Belgisch Nederlands Grensoverleg Regio Antwerpen (Be negora). De rijksuniversiteit van Utrecht zal de resultaten verwerken en stelde ook de vragenlijsten samen. Van de milieudienst van Beveren kreeg Benegora een aantal adressen van mensen die al meermaals aan soortgelijke studies hebben meegewerkt. Na herhaalde klachten van stankhinder in de deelgemeen ten Doel en Kallo heeft de milieudienst eerder al een onderzoek verricht. Voor de verspreiding van de vragen lijsten kon een beroep worden gedaan op de Gezinsraad. De resultaten wil men op de milieudienst niet kwijt, maar ambtenaar Mark De Pauw vertelde ons dat de luchtveron treiniging op de Wase Scheldeoever niet mag overdreven worden. «Er wordt wel stankhinder vastgesteld, maar niet in die mate dat er een optreden tegen een of ander bedrijf vereist zou zijn», aldus De Pauw. Er worden overigens minder klachten van geurhinder genoteerd Ruimer Benegora is nu ook met een onderzoek gestart over een groter gebied, maar het aantal mensen dat bevraagd wordt is wel beduidend minder. In de gemeenten Doel, Kallo en Melsele krijgen een aantal medewerkers elke week een zelfde vragenlijst overhandigd. Op zes vaste tijden worden zij verzocht om een waarneming te doen. Daarbij moeten ook de heersende weersomstandigheden worden aange duid. De h. Fons Meeus van Benegora: «Het onderzoek is er in feite gekomen omdat we veel klachten van stank binnenkregen van de Nederlandse provincie Noord-Bra bant. De chemische bedrijven op de Rechteroever zijn de oorzaak van deze hinder. We hebben ons projekt echter ruimer willen opvatten en daarom ook uitgebreid over de Wase Scheldeoever. Zowel in Nederland als in België worden waarnemingen gedaan. Voor het Waasland zijn er de gemeenten Doel, Kallo en Melsele Nieuw-Namen, Hulst, Ossendrecht en Woensdrecht zijn de Nederlandse gemeenten die bij het onderzoek zijn betrokken», aldus de Benegora-medewerker. Milieu-ambtenaar De Pauw verwacht dat het Benegora- onderzoek niet tot verontrustende resultaten zal leiden: «Ons onderzoek is gebeurd zowel in dorpskernen als in het industriegebied zelf. Benegora echter beperkt zich tot waarnemingen in de dorpskernen en daar is de hinder normaal minder». Wanneer er klachten binnenkomen bij het Centrum voor Lucht- en Waterverontreiniging of bij de provinciale dienst voor milieuhygiëne in 's Hertogen bosch wordt volgens de h. Meeus te laat ter plaatse gekomen om de hinder nog te kunnen vaststellen. Met hun onderzoek nu willen ze duidelijk maken dat een grens overschrijdende milieudienst geen overbodige luxe zou zijn. De resultaten worden in het najaar verwacht. L.V.B. pl. De CVP van het arrondissement Sint-Niklaas verheugt zich ov de beslissing die door de ministerraad onder impuls van ee minister Martens en de CVP-ministers werd genomen om scheepskrediet toe te kennen voor de bouw van een sent zinkbaar bootvaartuig of varend boorplatform, waardoor d Boelwerf van Temse dc werkgelegenheid van haar persona kan verzekeren en zo in ekonomisch moeilijke tijden in staat om over te gaan tot nieuwe technische realisaties. De CVP-mandatarissen van het arrondissement Sint-Niklai zullen zich na deze voor de Wase regio gunstige beslissing aktk blijven opstellen om in het Land van Waas niet alleen d tewerkstelling te behouden, maar deze in de toekomst door hl steunen van nieuwe initiatieven uit te breiden. De CVP van het arrondissement Sint-Niklaas verheugt zich over de verkiezing van de kristen-demokraat Pierre Pfimflin to voorzitter van het Europees parlement. De CVP van hl arrondissement Sint-Niklaas is ervan overtuigd dat dank zij dez kristendemokratische voorzitter en een hechte kristendemokn tische fraktie het Europees parlement zal uitgebouwd worde tot een degelijk en dynamisch instrument dat de grote ckononi sche problemen van Europa zal aankunnen en er een oplossil voor zal vinden. Tenslotte verheugt de CVP zich over de beslissingen van regering inzake het kleuter- en lager onderwijs waardoor d CVP twee belangrijke prioriteiten van haar programma red seert: de voorrang voor het basisonderwijs en de autonomie de lagere school. Alleen betreurt de CVP «dat door onverzoenlijke en partijdige houding van de socialistische p» tijen in het lager- en kleuteronderwijs géén kinderverzorgsta en administratief hulppersoneel zullen kunnen ingezet worden» Deze maatregelen waren nochtans voorzien in de schoolpaktm van 1973 en zouden indien de socialisten niet had* tegengewerkt de kwaliteit van het onderwijs en de tewerkstd ling ten goede zijn gekomer;, aldus de CVP van het Waasland Op zondag 5 augustus e.k. wordt te Sint-Pauwels e.h. Michel de Kerpel aangesteld als nieuwe pastoor van deze parochiegemeenschap met 3.400 ingezetenen. De nieuwe herder zal door de burgerlijke overheid en de kerkraad begroet worden aan de grens van dc gemeente ter hoogte van de Oude Kroon in de Gentstraat. Tc voet zullen allen zich begeven naar de hoek van de Mgr. Bermijnstraat en de Gentstraat waar zij de stoet zullen schouwen, vervolgens stappen allen mee op naar de kerk waar de pastoor de sleutels van de kerk in ontvangst zal nemen. De plechtige aanstelling zal gebeuren in een dankmis door e.h. pastoor-deken J. Geilleit van Sint-Gillis-Waas, in koncelebratie met de eerwaarde heren De Kerpel, Van Ruyskensvelde, pastoor-deken van Dendcrmonde, E. Oelbrandt, pastoor te Belsele en G. Smet, pastoor van Sint-Lutgard Dendcrmonde. Na de plechtige aanstelling ontvangt de pastoor iedere parochiaan in Het Centrum, waar hij aan allen een receptie aanbiedt. De inwoners van de Gentstraat, de Mgr. Bermijnstraat en het Dorp worden verzocht hun huizen te versieren of te bevlaggen. Limestone Jazz op Kas tetse feesten Maandagavond, de laatste dag van de Kastelse fees ten, was de Amerikaanse jazzband, The Limestone College Jazz ensemble uit Gaffneuy in South Carolina te gaat in Kastel. Deze Jazz band is voor de eerste maal in België en wel ingevolge een verbroedering met de harmonie De Eendracht Brakel. Voor de organisaiO ren van de Kastelse feest* een gelegenheid om ook dl ze jazzband op hun feest* te laten optreden. Amerikanen traden reeds op, op de Gentse Fe« ten, het jazzensemble 1* staat uit 19 muzikant*

De Voorpost | 1984 | | pagina 14