>irk Weyenberg nieuwe ^dirigent van [ieldrechtse harmonie Markante exposities in Sint-Niklaas Volkskunstgroep Lange Stien uit Bevere bestaat vijf jaar Sint-Niklazenaar Paul Heyndrickx: «Het waren gezellige jaren te Kieldrecht» t Roland op de planken in Nieuwkerken Boerenbedrog Laureaten C.M.B.V. Tekenwedstrijd Aalst De Voorpost - 27.7.19 ieldrechtenaar Dirk Weyenberg wordt begin au- stus de nieuwe dirigent van de harmonie Sint- jcilia. Hij volgt Sint-Niklazenaar Paul Heyn- irickx op, die 27 jaar aan het roer heeft gestaan. |De gewezen dirigent ziet het best zitten wat zijn ivolger betreft: «Dirk is muzikaal erg begaafd en >vendien van eigen bodem. Hij zal snel aanvaard den, zeker door de jongere muzikanten, van wie velen hem al kennen als leraar van de muziek- I school»Dirk zelf is al van zijn aohtste met muziek 1 bezig. Dat het allemaal zo'n vaart zou lopen had hij j wellicht zelf niet verwacht. nin t hu En Dirk Weyenberg, de nieuwe dirigent van de Kieldrechtse muziekmaatschappij (Ivb) ilk was van plan om een diploma te halen als bouw kundig ingenieur», vertelt de nieuwe dirigent, «maar zo'n job leek niet al te veel perspektieven te bieden. Er werd me aangeraden mu ziek te gaan studeren, een richting waar méér toe komst in zat». Dirk was trling mi de muziekaka- van Sint-Niklaas. irk heeft het advies voor waar genomen en besloot jen aan het konservato- Brlum van Antwerpen te i studeren, eerst noten- leer, daarna klarinet. Net afgestudeerd werd door het bevoegde ministerie een bij komende drie jaar aan de opleiding toegevoegd, waarbij vooral de klemtoon wordt gelegd op pedagogie. «Dat viel toen nogal zwaar», vertelt Dirk, «maar achteraf bekeken komt dat goed van pas wanneer men les moet geven». SDirk Weyenberg is thans nog in tijdelijk verband le raar aan de muziekscholen van Kieldrecht, Brecht, Sint-Job in 't Goor en Bor- gerhout. Zijn mening over dc huidige opleiding in mu ziekscholen: «In België zijn de programma's vrij zwaar en individueel gericht. In Nederland daarentegen is de aanpak speelser. Er is nu ook hier zo'n trend waar te nemen: men evolueert naar groepsonderwijs. al gaat dat volgens mij wel een tikkeltje ten koste van de kwaliteit. Met deze ma nier van werken zijn de jon geren wel minder geneigd om ermee te stoppen. En dat is dan weer positief». Welke instrumenten doen het thans best in de muziek school? Dirk Weyenbergh: «De belangstelling voor de piano is duidelijk toegeno men, die voor dwarsfluit en klarinet afgenomen. De in teresse voor slagwerk is al tijd nogal aan de lange kant geweest». Fanfares en har monieën hebben het sinds de zeventiger jaren wel moeilijker gekregen, al blijft een aflossing door jongere elementen onont beerlijk voor de toekomst. Dirk ziet het niet zo somber in: «Het programma in mu ziekscholen wordt aange past en speelser Bovendien is er nu ook een afdeling in Kieldrecht zelf en verplaat singen zijn niet,langer no dig. Naar buiten toe wordt er tevens een betere politiek gevoerd. Jaarlijks wordt er een folder verspreid waarin de diverse mogelijkheden zijn opgenomen». Dirk Weyenberg komt nu aan het roer van een har monie die vorig jaar is ge zakt van «uitmuntendheid» naar «eerste afdeling». Een echte verrassing was dat niet, want het gros van de deelnemende gezelschap pen staat te hoog geklas seerd. Eenmaal ingewerkt wil Dirk tot een goed samen spel komen tussen ge schoolde en minder ge schoolde muzikanten. Zo'n aanpak zal het muzikale peil zeker ten goede komen. Klarinettenkoor Dirk had in het konservato- rium Walter Boeykens als leraar. Boeykens is een be gaafde klarinettist, een vir tuoos, die in 1981 het Clari net Choir rond zich heeft gevormd. Dat ensemble be staat uitsluitend uit leerlin gen en oud-leerlingen van Boeykens. Dirk maakt er ook deel van uit en naast zijn taak als leraar krijgt hij als lid van dat ensemble de kans om op hoog niveau te musiceren. «De trend vandaag is dat men, vooral eer men aan een muzikale opleiding begint, moet kie zen tussen lesgeven of om op de solistische toer te gaan. Enkel omwille van werkzekerheid heb ik voor lesgeven gekozen. Als kla rinettist zijp de plaatsen in een orkes'. erg beperkt. Bo vendien is het aanbod groot, de vraag klein, de eisen worden steeds maar hoger». Het klarinettenkoor van Boeykens lijkt uniek te zijn in Europa. Er zijn plannen om later vaak in het buiten land te gaan optreden, maar eerst moet er nog worden gewerkt aan de ver dere uitbouw. Dirk: «Boey kens is nog steeds op zoek om de klankrijkdommen van de klarinet ten dienste te stellen van een expressief en dynamisch musiceren». Dirk heeft samen met het ensemble al een aantal op namen voor radio en televi sie achter de rug. Wat op tredens in het buitenland betreft is het nog maar een kwestie van jaren. Het is de gewoonte dat de Wase hoofdstad zo rond half oogst ontwaakt uit haar zomerse vakantieslaap. Dat is te merken aan het handvol braderieën in het hart van de stad, aan de Terekenkermis, aan het ambachtelijke weekend en de volkskunstweek, aan het festival van jeugdcentrum 't Verschil in Nieuw- kerken. Op kultureel vlak wordt vanaf augustus aandacht gevraagd voor enkele boeiende tentoon stellingen die door het stadsbestuur worden georga- nizeerd. Ik zet ze even op een rijtje. Atelier Piet Clement Tot 5 augustus is toegankelijk in het exlibriscen- trum, Regentiestraat 65, een expositie van een dertigtal Nederlandse kunstenaars Ieder op zijn manier ontvouwt daar de liefde tot de grafiek. Het atelier Piet Clement uit Amsterdam te gast in 't Land van Waas, te bekijken alle weekdagen van 14 tot 17 uur en alle zondagen van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur. Luistertuigen Van 12 august us tot 16 september kan je in datzelf de exlibriscentrum terecht voor de tentoonstelling 'Van luistertoestel tot jukebox'. Spil in deze manifes tatie is Jef De Caluwé, die een unieke verzameling koestert van die muziektoestandenAlle weekdagen van 14 tot 17 uur, alle zondagen van 10 tot 13 en van 15 tot 18 üur. Flor Crabeels Van zondag 19 augustus tot 16 september zijn in het museum aan de Zamanstraat 49 werken te bekijken van Flor Grabeels (1829-1896) Meer gegevens over het oeuvre van deze kunstenaar volgen nog wel. Alle weekdagen van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur. Mongo-Moambe Koninginnestuk van het Sint-Niklase expoleven van dit jaar wordt 'De kuituur van de Mongo'. De tentoonstelling werd voorbereid door een team van wetenschapslui en specialisten. Het Sint-Niklase stadsbestuur kreeg voor de organisatie steun toege zegd van het Gemeentekrediet van België en heel wat andere instanties. Wie interesse heeft voor de kuituur van het evenaarswoud in Zaïre moet z'n schreden wenden naar de stadszalen de Leopold II-laan, in de periode 25 augustus tot 21 oktober. Heel veel belangstelling wordt verwacht van scholen en verenigingen. Er is een rijk geïllustreerde kata- logus voorhanden. In de marge zijn een viertal thematische voordrachten voorzien, telkens op een donderdag om 20 uur. En om de sfeer te proeven kan je\ook aanzitten aan één van de vier Moambe- maaltijden die telkens op zaterdagmiddag gehouden worden j in de stadszalen. Op heel dit evenement komen we uiteraard terug in één van de volgende nummers van De Voorpost. Scheldekunst Volgend jaar zou in Sint-Niklaas een tentoonstelling georganiseerd worden van zgn. Scheldekunste- naars. Het Land van Waas en Klein-Brabant reiken met het oog op die expo elkaar de hand. De exakte datum is nog niet bekend. W.V. Feest half augustus De basis van haar ontstaan dankt de Beverse volkskunstgroep Lange Stien, aangesloten bij het V.V.K. sinds 1980, aan volksdanskursussen die ook in 1973 werden gegeven in het jeugdhuis Sint- Martinus (Mill Mountain Club) en een verlengstuk kregen in maandelijkse volksdansinstuiven die sinds 1974 en tot op heden een onverminderd succes kennen. De officiële stichtingsdatum luidt echter: 19 oktober 1979. De naam Lange Stien herinnert aan de man die jarenlang alle boodschappen ging omroepen in heel Beveren. Op de hoek van de straat kondigde hij met een bel zijn aanwezigheid aan. Door zijn roeper klonk: «Allo, allo,...» en dan volgde het bericht. Aanvankelijk bleven de op tredens gesitueerd in Beve ren en de omringende deel gemeenten, o.m. bij de op richting van de Schandpaal op de Grote Markt te Beve ren, bij de 11-juli-viering in Kallo, op het KA V-Kerst feest te Kallo en op de Bloe menmarkten te Doel en te Beveren. In 1981 werd voor de eerste maal opgetreden op de Pa lingfeesten te Mariekerke (aan de Schelde). Sindsdien is dit een jaarlijkse traditie geworden. Het volgende streefdoel was het leggen van internationale kontak ten, waaruit wellicht een internationaal optreden kon voortvloeien. In 1982 was dit reeds een feit. De Oostenrijkse Volkstanz- gmppe Hinterbrühl was te gast bij volkskunstgroep Lange Stien. Dit had tot ge volg dat Lange Stien in juli 1983 optrad in het Oosten rijkse Flattach (prov. Karn ton) ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Trachten-und Schuhplat- terverein Sadnig Baum. Iets wat elke V.V.K.-groep siert, is een eigen muziek groep die de dansen bege leidt. Bij volkskunstgroep Lange Stien rijpt en groeit het muziekensemble nog steeds Op het repertoire 'voorstellingsdansen' ko men alleen Vlaamse dansen voor, zoals Rozenwals, Mei- boomdans, Kegelaar van Diest, Weversdans, Klaps- cottisch, e.a. In de programma's scha kelt men naast dans ook zang en vendelen in, zodat de veelzijdigheid van de volkskunstgroep tot uiting komt rond eenzelfde thema. Zo is er b.v. het thema 'Jaar wisseling - Het Boeren feest'; de Brechtse vendel reeks, het lied 'Op enen Nieuwjaarsavond' en de 'Heiluizerdans'. Bij het the ma "Kermis': het 'invlaggen' van de kennis, de liederen 'Als 't kermis wordt' en "Zeg Kwezelken wilde gij dan sen' en de dansen: Horle piep, Carillon van Duinker ken, Klapscottisch, Mie Ka toen en vijfde figuur van de Lansiers. Bij het thema "Verloving en Huwelijk': een vendelnummer ter ere van het bruidspaar, het lied "Mijn zoethef was een we- verkijn' en de dansen: We- verdans, Rozenwals en laat ste figuur Meiboomdans, Bij het thema: Doorheen de seizoenen': vendelnummer De Vlaamse Leeuw, met zang en de dansen: Hanske van Leuven, Kegelaar van Diest, Draaiende Winden, Dans voor Drie en Rijzenbe- zemdans. Volksdansfestival 1984 wordt voor Volks kunstgroep Lange Stien uit Beveren een jaar van feest vieren. Dit jaar wordt het vijfjarig bestaan gevierd. De viering werd ingezerbe- gin mei met een zesdaags bezoek aan de volksdans groep te Hinterbrühl nabij Wenen. Daar werd opgetre den ter gelegenheid van de meiboomplanting te Baden, Hinterbrühl en Mödling. Ook verzorgde de groep een voorstelling in het UNO-ge- bouw. Van 14 augustus tot 20 au gustus worden te Beveren door de Volksdansgroep verschillende festiviteiten voorzien. Bij deze gelegen heid is er de buitenlandse groep TU-BIL uit Ankara te gast. Op 15 augustus om 17.30 uur: H. Mis ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan in de dekanale kerk te Beve ren. Op 16 augustus: rond rit in het Waasland met de gastgroep. Op 17 augustus: internationaal volksdans festival in het Gildenhuis te Beveren (aanvang 20 uur, inkom 100 fr.). Meewer kende groepen o.a. TU-BIL uit Ankara, Roemeense Volksdansgroep, De Boeze- roemen uit Kuringe, Rein- tje Vos uit Kemzeke, De Bosuilen uit Buggenhout en Lange Stien uit Beveren. Op 18 augustus: volksdans- namiddag in het park van Cortewalle. Op 19 augus tus: Schelde wijdingsfees ten te Doel en 's avonds verbroederingsavond met volksdansinstuif in Zaal Olympia te Beveren, Krui- bekesteenweg. Over de namiddagaktivitei- ten van 18 augustus volgt weldra nog een bericht in De Voorpost. Toneel in openlucht te Buggenhout Naar jaarlijkse gewoonte wordt de toneelliefhebber tijdens de zomerperiode te Buggenhout de kans geboden van toneel in open lucht te genieten. Onder de hoede van de Buggenhoutse gemeenteva deren gaan de «Buggenhoutse Toneelliefhebbers» telkenjare, in het prachtige groene kader van Buggenhout Bos en van de Krokkebaas, op de volkse toer. zegt voor. Willy Van Wam- beke bedient de klank- en lichtknoppen en Louis Ver- tonghen regisseert Opvoeringen op 4 en 5 au gustus, te 19.30 uur. In de Krokkebaas. Pierre Van Rossem Leden en bestuur van de Kieldrechte harmonie Sint-Cecilia hebben een paar weken geleden af scheid genomen van hun dirigent Paul Heyn- driokx. Deze geboren Sint-Niklazenaar heeft 27 jaar aan het roer gestaan van het Kieldrechtse gezelschap. «Ik heb bereikt wat ik wou bereiken: van de vereniging dè harmonie van de polder maken. Het afsoheid zelf heeft me aangenaam verrast. Samen een pintje drinken had ik wel verwacht, dat het een klein feest zou worden niet zo meteen». i Ook dit jaar wordt van deze I traditie geenszins afgewe- 1 ken. Op zaterdag 4 en op liondag 5 augustus wordt I immers, telkens te 19.30 uur, «Boerenbedrog van I Em. Claus opgevoerd. Al «Boerenbedrog» een titel die voor zichzelf •preekt zorgen een meid uit het Brusselse en een knecht uit Hamme, voor een bijbelse verwarring op een Buggenhoutse hoeve. De boer heeft het daar bo- vendien aan de stok met de boerin en met zijn schoon moeder en onverwachte Ictto-winst zorgt voor nog meer roet in het eten. Voor de vertolking deden de «Buggenhoutse Toneel gezellen» een beroep op Laurent Van Gerwen (Dolf Wever), Jo Van den Bran den (Anna Wever), Gerda De Cock (Leentje), Maria Van Neste (Meter), Liliane Kallaerts (Dora, de meid). Luc Schelfhout (Jef Meier, de knecht). Mare Luypaert (Uwie Schrijver), Roger Baeyens (Dokter Kruidhof). Jozef Tilley (Charel Jans eens, veldwachter) en Frans Pieters (Koben Prot). decor, ontworpen door Jozef Tilley. wordt uitge voerd door Jozef Tilley him self, Pier Van Ransbeeck, Desire Van den Branden en door het gemeenteperso- neel. Voor de grime zorgen Lieve Piron en Guido Kep- Henriette Vermeir Veel belangstellenden namen deel aan de door de plaatselijke C.M.B.V.-afdeling georganiseerde te kenwedstrijd met het origineel motto «De vrouw staat haar man», wedstrijd waarbij heel wat inte ressante en merkwaardige standpunten plastisch werden gedemonstreerd. 3 4 8 jaar Laureaten in deze kategorie zijn Melissa De Swaef, Ellen Sonck, Maarten Van der Biest, Kattrien De Moor, Annelise De Croock, Elke Van Neck, Lieve Boon, Pe tra De Bruyn, Annemie De Bondt, Erik De Troyer en Sabine Hoste. 6 4 9 jaar Ulrik Van Berkel, Leen Vinck, Wendy Van Goe- them, Ann Junius, Peggy De Neef, Grimm Van Neck, Wim Daelman, Steven Cop- pens, Yves Grimm Van Neck, Wim DaelmanSte ven Coppens, Yves Dhoo- ghe, J urge n Steenhaut, Lieven Van der heyden en Tino Graziano. «Land- Laureaten Tuinbouw» Caroline Muylaert, Danny Callebaut, Sven Redant, Wim de Wolf, Christophe Van Eeckhaut, Philippe Monser, Kathleen Arijs, El ke De Cock, Wendy Cassi- man, Marascha Van Kur, Wido Van den Berghe, Wendy Van de Maele, Elke Coppens, Peter Van Bestel, Wouter Saey8, Jeroen Saeys, Else Saeys, Frederik De Swaef, Johan Caudron, Christophe Janssens, Dan ny Malter, Ronald Buyle, Geert Van der Snickt, Nik De Vijlder, Sandra De Poor ter, Geert Schockaert, Kurt De Coninck, Valerie Baude- wijns. Staf Bauvy, Joris Van den Brempt, Yves Dael man, Didier Teirlinck, Van essa Perdaens, Jurgen Mer- tens, Doris Roelandt, Ma- nuelle Peeters, Jan Cordon, Sven De Baeck, Anna Hen- drinckx, Bart Van Goet- hem. An De Wolf, Chri stophe Segers, Chris Cop pens. Dimitri Verbestel, Chris Bosman, Liesbeth De Ridder, Kim Van den Steen, Wim Uyttersprot, Fatima Pojraz, Myriam Van Kut, Christophe Keppens, Jerry Heireman, Bart De Rijbel, Karl Brack, Jan De Rijbel, Sabrina Graziano, Marc De Moor, Jurgen Brackpot, Sven Buyle, Patsy De Bruecker, Danny De Wilde, Peter De Gols, Guy Buyle, Tamar Hauwelaert en Eli Coppens. Paul Heyndrickx: Gezellige tijd gehad in Kieldrecht (Ivb) Paul Heyndrickx, die in tiendaags plaatshebben, 1949 als onderdirigent was omdat Heyndrickx ook lid van Exoelsior, nam in 1952 was van het orkest The een leraarstaak bij aan de Skyliners. «Bij mijn aan- muziekschool van Beveren. komst telde het gezelschap In die hoedanigheid maakte zo'n 19 leden, te weinig om hij kennis met kollega Ja- goed marsen te kunnen cobe, toen dirigent van spelen die ze toen brachten. Sint-Cecilia. Jacobs zag het Die marsen moesten dus al niet meer zo zitten met de op punt worden gesteld, voor hem verre verplaatsin- Iedereen speelde eerste par- gen naar het polderdorp en tij en zoiets kan dus niet. polste bij Hendrickx of hij De eerste realisatie waar ik geen belangstelling had. naartoe heb gewerkt was Na een kennismaking met het winterkoncert». de h. Van de Hende, toen Veel muzikanten hadden sekretaris, en het bestuur weinig muzikale basis, een kwam men vrij vlug tot een geringe kennis ook van no- akkoord met de Sint-Nikla- tenleer. Bovendien werd er zenaar De repetities zou- niet gerepeteerd tussen het den de eerste jaren veer- teerfeest en de algemene vergadering. «Ze lagen dus zo'n twee maanden stil en dat was veel te lang», ver telt Heyndrick Het bestuur heeft dat ook ingezien en mijn voorstel om na één week rust terug aan de slag te gaan werd aanvaard. Dat was een belangrijke stap in de goede richting». De winterkoncerten zijn van bij de start een sukses gebleven. «Ons programma was ook gevarieerd. In de periode tussen 1965 en 1970 zijn een aantal gastdi- rigenten van de partij ge weest». In 1960 werd een eerste maal deelgenomen aan een provinciaal tor nooi. Onder de leiding van Paul Heyndrickx zouden de resultaten in stijgende lijn gaan. Vorig jaar echter zakte de harmonie van «uit muntendheid» naar «eerste afdeling». «Niet echt een verrassing», vertelt Paul Heyndrickx. «Het klopt in derdaad dat zo'n negentig procent van de gezelschap pen te hoog geklasseerd staat. Er kan nu naar een hogere klassering worden toegewerkt en dat kan de integratie van muzikaal ge schoolde jongeren en muzi kanten van het eerste uur enkel maar ten goede komen». Dat het de laatste jaren minder goed gaat met har monieën en fanfares is pok Paul Heyndrickx bekend. Volgens hem staat het jeugdbeleid centraal voor de toekomst. «Men moet vasthouden aan een degelij ke opleiding in de muziek scholen, de jongeren blij ven volgen ook. Men kan niet vroeg genoeg met mu ziek beginnen. Vanaf tien jaar kan men al een basis bijbrengen, zoals dat ook in Engeland gebeurt. Meteen notcnleer en ook spelen». De gewezen dirigent van Sint-Cecilia is tussen 1957 en 1969 met de autobus naar het polderdorp afge zakt en kijkt met genoeg doening terug op zijn Kiel drechtse periode De uit stappen naar het Schelde- dorpje Doel heeft hij altijd erg gezellig gevonden. «Kieldrecht ging graag naar Doel en kan ik moei lijk vertellen waarom pre cies. Het heeft allicht te ma ken met de sfeer die toch heeft Paul Heyndrickx zijn altijd eigen is geweest aan verdienstelijke karrière zelf Doel». Ook het afscheid nog eens kunnen overlo- heeft hem aangenaam pen. Kieldrecht zal hij nooit verrast. Met een filmvoorstelling van Hubert Bleyenberg L.V.B. In het Waasland valt er op muzikaal vlak in de maand augustus wel een en ander te beleven. Jeugd- klub 't Verschil uit de Sint-Niklase deelgemeente Nieuwkerken pakt uit met een derde rockfestival en in Inkeren kan men terecht voor de traditionele Lokerse Feesten. Het derde Verschilfestival is gepland voor 24, 25 en 26 augustus. Drie formaties zullen op de planken verschijnen en Roland, die in het Waasland nog vrij onbekend is, komt als eerste aan de beurt op vrijdag 24 augustus. Roland is een rocker van het eerste uur. Tijdens de Lokerse Feesten '83 was hij ook van de partij en zonder veel moeite zette hij het publiek in vuur. Datzelfde scenario deed zich ook voc tijdens de Gentse Feesten datzelfde jaar. Roland wi toen van geen ophouden en er werd pure rock aj roll door de boxen gejaagd tot in de vroege uurtj' Van dat optreden werd trouwens een elpee opgei men, waarop een aantal sterke nummers zijn ter te vinden. In Nieuwkerken zorgt Roland en z Bluesworkshop beslist voor de nodige ambiar Jean Blaute komt ook mee als «special guest Twee groepen, waarvan één uit de streek z moeten zaterdag 25 augustus voor de nodige sf zorgen. L'Entrepot du Congo verschijnt eerst op planken en het zou geen overbodige luxe zijn ind ook perkussionist Pat Riské van de partij zou z Riské, zowat de spil van de groep, was er niet tijdens de Aardbeifeesten te Melsele en dat was dan ook duidelijk hoorbaar. L'Entrepot du Coi komt trouwens ook langs tijdens de Lokerse Ft ten, samen met Jo Lemaire en Wannes Van de Vel Dat optreden is gepland op vrijdag 10 augustus. feest wordt in Nieuwkerken op zaterdag afgero: met The Scabs, waarvan onlangs een tweede elpee uitgebracht. Dat viertal heeft zich als één van c weinige formaties kunnen handhaven in de beroer de tijden die het Belgische rockwereldje thans door maakt. Vorig jaar werden ze goed genoeg bevonden om het befaamde dubbelfestival Torhout-Werchter te openen. Zondag 26 augustus wordt het Verschilfestival af gerond met een optreden van discobar The Differen ce. Kaarten kan men bekomen in het socio-kultureel centrum De Spiegel te Beveren of bij «Back Home» aan de Kleine Laan te Sint-Niklaas. Jeugklub - Verschil is gevestigd in de Nieuwkerkenstraat 24 L.V.B.

De Voorpost | 1984 | | pagina 19