Monumentale beeld terug op zijn vertrouwde plaats in hartje van Dendermonde Weekblad vas Oender lelieldestreek E Waas muxiehlexihon in de maak Pater Pieter Jan De Smet in eer hersteld Vijftiende Pikkeling van Faluintjesstreek veelbelovend De Voorpost 1 27 JUU 1884 37* JAARGANG NR. 28 - 34 F o O ft 1c een uitgave van »X UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 34 F Jaarabonnement 1.620 F 6 maand 825 F 3 maand 425 F Verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER het onmetelijk Rotsgebergte an Noord-Amerika draagt een berg de naam Mount De Smet, naam die door de lianen van die streek aan de berg werd gegeven om de herinnering levendig te houden aan de joviale Vlaamse sionaris Pieter Jan De Smet van Dendermonde. 'y was een reus in de letterlijke en figuurlijke betekenis van het Zo begint het boekje «De Grote Zwartrok» dat etiristina Guirlande heeft gewijd aan pater Pieter Jan De die brochure nu verschijnt is geen toeval. Maar om dat te verklaren moeten we een stapje terug zetten, meer tot 9 juni 1982. Een memorabele woensdag. onderd jaar staat op het plein voor de grote kerk van Dendermonde het majestueuze standbeeld van de Pieter Jan De Smet, die man die de Indianen bekeerde. Het monument, gemaakt naar een ontwerp van C. Fraikin, werd ingehuldigd op 23 september 1878. Het overheerste het plein en de rijzige figuur van de missionaris neg in de ene hand het kruis als tekenen van zyn evangelizerende opdracht en in de andere hand een palmtak als ooi van de vrede die hy wenste te brengen, de vele scholieren die er dagelijks voorbijreden en gingen, hield het beeld ook een opdracht in. ar op tie bewuste woens- 9 juni 1982 was iedereen het kerkplein voorbij t met verstomming gesla- het beeld was van zijn kei gevallen en gebroken, leed aan metaalmoeheid lerstellcn leek gewoon niet ;elijk te zijn. Het konden- :watcr vond geen uitweg ir het binnenin met ijzer en versterkte beeld dat op wijze doorroestte. Met een kraan werd het ge- tn beeld, dat ook op ver plaatsen was gebro- op een vrachtwagen gela- i overgebracht naar de agazijnen. Zou het daar rusten en zou de sokkel >r bet kerkplein voorgoed blijven? Zou het beeld Pater De Smet dezelfde opgaan als het borstbeeld baron Franz Courtens, als gedenkplaat aan het ge- van Prudens Van Be? m een jaar ging er voorbij iemand sprak nog over het beeld. Niemand gzich nog af wat er met de el aan aan het kerkplein Bt gebeuren. Behalve pel Pcleman. een man die istadsmagazijnen herhaal- k werd gekonfronteerd het gebroken beeld. Hij Ie zijn vingers kriebelen ras de mening toegedaan lij het beeld in een meer zeg maar on- materiaal zou namaken, zodat het zijn vertrouwde plaats krijgen. Want her- onmogelijk. Alleen :t het probleem wie projekt kon bekos- ïiekomitee indercn is het de goede ite dat wanneer iemand I doen, mensen gaat op- I die willen meewerken, twee kunnen meer dan p drie allicht nog meer vee. Zo kwam Michel In in kontakt met André Is en met pater Bernard nan die onmiddellijk be- fcren zich achter het ini- ■e scharen. Later zou dit ■raat nog worden aange vuld met enkele andere noeste werkers die van aanpakken weten: Francois Schellekens en Francis Gijsbrecht. Meteen was de bal aan het rollen gebracht. Men ging op onderzoek uit hoe het beeld kon hersteld worden, hoeveel dat zou kosten en vooral hoe men het hele projekt kon fi nancieren. Half september De respons was geweldig. De beeldjes werden vlot verkocht, ook de plaketten waren spoe dig uitverkocht, alleen blijven er van de schaaltjes, die 250 fr. kosten, nog enkele ter beschik king. Dat was één kant van de aktie. Aan de andere kant ging men op zoek naar mogelijke spon sors. Bedrijven en privé-perso- Dendermonde. Michel Pelentan die met veel kunde het nieuwe beeld maakte, (vh) werd het gevallen beeld in seg menten gezaagd. Dat moest, want Michel Peleman wilde het beeld in delen terug op bouwen. Ondertussen was ook een pro gramma opgezet om de kosten te dekken. Men zou beeldjes en plaketten met de beeltenis van pater De Smet te koop aanbieden. In een beperkt aantal en net voldoende om de gemaakte onkosten te betalen. ncn die op een of andere wijze financiële en materiële hulp wilden verlenen. Het resultaat loog er niet om: iemand was bereid de sokkel te reinigen, iemand anders wilde graag de letters opnieuw kappen en een derde wilde die weer in het goud schilderen; een school wenste een nieuw hekken in smeedijzer te maken om rond de sokkel te plaatsen en ecii tuinier verklaarde zich ak koord om het bloemenparkje aan te leggen. Men zat dus op het goede spoor en het was hiermee ook meer dan duide lijk bewezen dat Dendermon de graag het beeld van zijn «grote zwartrok» weer graag op zijn plaats zag. Deel per deel De daad was nu aan Michel Peleman die in de kazerne al zijn beschikbare tijd besteedde aan het kopieren van het beeld. Al is kopiëren te zwak uitgedrukt. Hij moest in feite een totaal nieuw beeld maken. Als model beschikte hij over een schaalmodel dat in Heren tals was opgehaald. Op 14 no vember 1983 begon hij aan het onmogelijk gewaande werk. Het beeld werd in een aantal delen gemaakt, die later in een laatste stadium aan elkaar wer den gezet Michel gebruikte voor het beeld kunsthars. Be gin van dit jaar was het derde deel klaar. Restte nu nog het het hoofd van de missionaris, zijn armen en handen. Langzaam maar zeker vorder de het werk. Michel zag zijn droom beetje bij beetje in ver vulling gaan. Nu is het zover. Het monumentale beeld van pater De Smet is af. Meer dan vier meter hoog staat het in drukwekkend beeld in het ate lier in de Kazernestraat. Al leen moeten hier en daar nog een paar kleinigheden worden weggewerkt «Maar het zal tij dig klaar zijn», zegt Michel met rechtmatige trots. Op don derdag 12 juli kon het het bovenste deel van het beeld omhoog (rekken om het met veel precisie op zijn plaats vast te ankeren. Tien maanden heeft Michel aan dit projekt het beste van zichzelf gegeven en het dient gezegd dat het resultaat buitengewoon fraai is. Maand na maand heeft hij het beeld zien groeien: boetse ren in de klei, het aanbrengen van gietvormen, zes lagen kunsthars en glasvezel aan brengen, een vermoeiend en vooral moeizaam werk. Gelukkig stond Michel nooit alleen. In de Kazernestraat kreeg hij de daadwerkelijke hulp van zijn zoon Peter en moreel werd hij gesteund door zijn vrienden van het aktieko- jnitce die op een ander terrein werkzaam waren. Hun op dracht bestond er immers in de nodige fondsen te verzamelen en vooral er voor te zorgen dat Michel bestendig kon door werken. Want de materialen die men nodig had voor het vervaardigen van het beeld, moesten ook worden betaald. Heel wat mensen kwamen in de Kazernestraat een kijkje nemen naar het zo goed als volledig afgewerkte beeld. Michel gaf dan steeds op de hem eigen en spontane manier uitleg. Leerlingen van het la ger en middelbaar onderwijs kwamen ook op bezoek en ook zij vonden in Michel een gids die hen niet alleen uitlegde hoe hij bij het vervaardigen van het beeld tewerk ging, maar ook een stukje van zijn bewonde ring voor pater De Smet bij deze leergierige jongens en meisjes overentte. In vele ge vallen was pater Bernard Dae- leman trouwens ook ter plaat se om wat te vertellen over het leven van de grote zwartrok. Hoogdag Op donderdag 30 augustus wordt het voor de medewer kers aan aktie pater De Smet een hoogdag. Dan wordt het beeld plechtig ingehuldigd. In het bijzijn van heel wat voor aanstaanden uit binnen- en buitenland. Maar daaraan gaan nog een aantal plechtigheden vooraf. Vermelden we vooreerst dat op zaterdag 18 augustus om 8 uur 's morgens het beeld op zijn sokkel zal worden ge plaatst. Frans De Ridder zal ervoor zorgen dat dit met een uiterste precisie gebeurt. Hij staat in voor het kraanwerk. De volgende aktiviteit is dan voorzien op zaterdag 25 augus tus en dat is meteen de aanzet van de grootse feestelijkheden die hun bekroning krijgen op 30 augustus. Tijdens een gezellig onderons je in de lokalen van Brouwerij De Smedt te Opwijk zette An dré Pauwels, die de leiding van de hele aktie op zich heeft genomen, uiteen wat er alle maal te gebeuren staat. Zaterdag 25 augustus wordt op het stadhuis overgegaan tot de voorstelling van het lijvige en goed gedokumenteerde boek dat pater J, Windey over het leven van pater De Smet schreef. Een Jezuïet schrijft over een Jezuïet. Pater Win dey heeft liefst 15 jaar lang het leven en werk van de Dender- mondse missionaris bestu deerd en beschikt over een enorm archief dat hij op steek- Vervolg op blzA er pakweg anderhalf jaar hoopt men in de Sint- klase stadsbibliotheek klaar te zijn met het verza ten van het materiaal en, zo mogelijk, met het rwerken of uitschrijven van de gegevens voor een las muzieklexikon Twee btk-ers werden met het g op de realisatie van dat projekt ter beschikking Bteld it Land van Waas heeft in de loop der eeuwen gal wat eminente musici of belangrijke muziekge- ischappen voortgebracht. De faam van de Sint- Iklase muziekakademie, aan het eind van de acht- inde eeuw opgestart door A. Furstenberg, is tot buiten de regio uitgedeind en dèkr werden heel lat van de in het lexikon op te nemen zangers of Btrumentalisten geschoold. Wase komponisten als nel, de Van Durmes, de D'Hooghes, Camil Van lulse, enz. zijn begrippen in de wereld van noot en Jk Koren als In Dulci Jubilo, Canteclaer. de ariakantorij hebben al voor zoveel markante mani- •taties gezorgd. Solisten als Guy De Mey, Mireille Weizes, Hilde Pas of beiaardier D'hollander (vader zoon) moeten beslist een plaats krijgen in.dit loek 'oor de hand ligt het dat dit een (alfabetische) Undeling wordt van wat het Land van Waas op zowel érnstig muzikaal als op licht muzikaal gebied presteerde en presteert. Jo Van Eetvelde, Ignace De Sutter, Cesar Hinderdael en de tenor Emiel Blau- waert dus, maar ook Bob Benny, Fancy, Fenna en John Larry, jazzvakman Mare Van Garsse, de Blue Birds Big Band, Buddy Heyninck etc. Een boeiende opgave alvast, een uitdaging ook voor het team dat door hoofdbibliothekaria André Stoop van Sint-Niklaas gesupervizeerd wordt. Bij ons- we ten zijn er niet zoveel gewesten in dit land die over een eigen muzieklexikon beschikken. Zoals er al even weinig regio's zijn die kunnen bogen op een initiatief als de Bibliotheca Wasiana. Die Wase bi bliotheek omvat vele honderden dokumentatiemap- pen over mensen en dingen in het Land van Waas, het is een archief van wel veertig meter lengte. Dè&ruit zullen de samenstellers van de Wase muziekencyclopedie natuurlijk putten, maar hun oor zullen ze ongetwijfeld óók te luisteren leggen bij harmonieën, fanfares en ensembles. Het ligt immers in de bedoeling, van dit lexikon (ongeveer synoniem met encyclopedie) een zo kompleet mogelijk naslag werk te maken. Veel speurwerk vergt dit allemaal. Ervaren werd inmiddels zelfs dat sommige mensen het niet op prijs stellen, in dit lexikon te worden opgenomen. Wat vreemd is zoiets kén je gewoon niet weigeren en de degelijkheid, de wetenschappelijkheid van dit werk schaden zou. Als het materiaal dan verza meld is moet het nog geordend, geschikt, geselek- teerd en in reliëf gezet worden. En het is niet omdat men in de Sint-Niklase stadsbibliotheek over onge veer élles in verband met de Sint-Niklase Amerikaan (Tucson) Camil Van Hul se beschikt dat diens levens loop over meer dan één pagina zou mogen uitge smeerd worden. Voortdurend wikken en wegen wordt het dus, de muzikale kerk in het midden houden. In de trant van: heeft Lode Mortelmans recht op meer, evenveel of minder lijntjes dan Flor Sax? En hoe vergelijk je de verdiensten van Jacques Raymond met die van Gerd Mertens? Een veeleisende, op sommige punten zowaar hache lijke onderneming. Maar een die zéér de moeite loont. Hoofdbibliothekaris André Stoop hoopt ter bekroning van het projekt de naar het buitenland (Duitsland, Spanje) uitgezwermde leden van de Sint- Niklase (Nieuwkerkse) muziekfamilie EUegiers naar Sint-Niklaas te halen en te herenigen. Er zit dus heel wat muziek in het aanmaken van zo'n lexikon. Als het meevalt zou men, aldus André Stoop, kunnen overwegen om b.v. een Waas kunst- lexikon samen te stellen, een verdienstelijke poging in die zin werd b.v. al gedaan door George E. Demey, die enkele jaren geleden dank zij de Rotary Club een gedegen publikatie over kunst in 't Land van Waas kon laten uitgeven. Middels het realize ren van zo'n Waas muzieklexikon zet de Sint-Niklase stadsbibliotheek, onder impuls van André Stoop, haar reputatie van leesinstel^ing en archief van regionaal (beslist) en landelijk (bijna) belang kracht bij. Zo bouwt men een unieke, ordelijk bijeengeschikte en goed doorwrochte schat aan ge gevens op, waaruit het nageslacht dan putten kan. Het kulturele erfgoed koesteren is een nobele doel stelling. Heel verdienstelijk is het dat men nu alvast dit deelaspekt van het kulturele leven, de muziek, eens op wetenschappelijke wijze aanpakt. Een lo gisch verlengstuk van de Bibliotheca Wasiana, dat komplex van mappen en gegevens dat bestendig evolueert en aangedikt wordt en als het ware een immense stapel bouwstenen vormt tot het oprichten of uitwerken van een heuse Wase encyclopedie. W.V. Als U deze regels onder ogen krijgt is de 15* editie van de Pikkeling van de Faluintjesstreek die dit jaar plaatsvindt F9 ete Moorsel op de Hoeve Muylaert, Eikenstraat, weer van start gegaan. De happening op de Grote Markt met vlegeldemonstraties door dorsploegen van Meldert en Herdersem op de tonen van de Faluintjeskapel is reeds voorbij en gisterenavond vond, in ludieke sfeer, voor de eerste maal een café-chantant met vedetten uit de streek en van elders met sukses plaats. Ook de zoektocht, niet kompetitief maar gewoon met de bedoeling de streek beter te leren kennen, kreeg reeds heel wat deelnemers en ook nu nog kan U uw kans wagen. Formulieren nog steeds te bekomen in het belfort te Aalst of op het VW-sekretariaat, Dorp 63 te 9392 Meldert (052/35.65.16). Een nieuw kleedje kreeg deze editie verder met een geleide wandeling die U vandaag vrijdag ook in het Moorsels Waterkasteel brengt, met een speciaal bloementapijt dat het schild van «Het Land van Aalst» voorstelt, met een machinerie die U de hele gamma brengt vanaf het gewoon (winters) vlegelen tot en met de eigentijdse machines met alle tussenstadia, getrokken door paardenmanège, stoommachine of statische dieselmotoren. Een belevenis op zichzelf. Tenslotte wil de V.V.V. zich verder inzetten om de «Leirekensroute» te laten voltooien. Ze is in orde tot aan de grens van Baardegem. Het stuk, de oude spoorwegbedding op gebied Baardegem dient nog aangekocht, doch dat op Moorsel is reeds gemeente-eigendom. Aalst wil, m.b.t. het nieuw stedelijk zwembad werk maken van een fietspad tot aan «De Rozen» zodat fietsen van in Baardegem tot Aalst mogelijk zou worden met slechts op één plaats de kans wagens te zien. Wat de festiviteiten op de Pikkeling daarenboven alleszins nog interessanter maakt blijft het feit dat de toegang er totaal gratis is en dat U er kan flaneren van de ene aktiviteit naar de andere en genieten van allerlei animatie in het landelijke genre. Hierbij trouwens het volledig programma: Aalst. Faluintjesdorsers met de vierslag aan het werk (a) Vrijdag 27 juli 15 uur: Geleide wandeling naar het Waterkasteel met vertrek aan de «Hoeve Muylaert». 19 uur: Inhuldiging door burgemeester Raymond Uyttersprot van het bloementapijt gespreid aan de St.-Gudulakapel op het Dorp te Moorsel. 19 uur: Vinkenzetting in de Eikenstraat. 20 uur: Opening van de tentoonstelling en bekroning van de laureaat op de «Hoeve Muylaert».Waarna vlegeldorsen. Zaterdag 28 en zondag 29 juli 15 uur: Verzameling aan de «Hoeve Muylaert» en vertrek naar het korenveld met «De Vlaamse Geuzen». 15 uur: Wipschieting op zondag met 7000 fr. gratis. 16 uur: Schaftijd op het korenveld waarna verder pikken en oogsten. 16.30 uur: Optreden van «De Jonge Wacht». 17 uur: De oogst wordt binnengereden, hoeve-aktiviteiten, dorsen op de boomgaard, demonstraties met machine en paardenmanège. Faluintjesspedaliteiten: hete o.enkoeken met «smout» en/of gezieden «geregeld», vla, boerenworst met bruin brood, kop, boerenwormkruid- en pannekoeken, platte lambiek. Faluintjesjenever en vocht allerhande. 17 uur: Volksdansgroep «De Veldte» (Kuurne) 17.30 uur: «De Vlaamse Geuzen» 18.15 uur: Vlegeldans door dorpsploegen begeleid door Faluintjeskapel 21 uur: Doorlopend programma met Anna van de Kuiper, Marcel en Pierre, «De Jonge Wacht», dorsers en Faluintjeskapel. 22.30 uur: Feestvuur op de boomgaard geanimeerd door «De Vlaamse Geuzen». Nadere informatie Op het V.V.V.-Secretariaat, J Muylaert, Dorp 63 te 9392 Meldert-Aalst (052/35.65.16) of bij de Dienst Toerisme, Belfort (Gebiedshuisje), Grote Markt Aalst (053/77.11.11, binnenpost 240). LH y Aalst. Dat beeld kan men tijdens het komende weekend allicht ook zien op de vijftiende Pikkeling (a)

De Voorpost | 1984 | | pagina 1