TEN HUIZE VAN MARK VAN GIJSEGEM Met de Voorpost... Een passie voor fotografie 27.7.1984De Voorpost Mark Van Gijsegem, docent geschiedenis van de fotografie nari de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten te Gent, gaf in een openhartig gesprek zijn visie op fotografie als medium voor de lezers van de Voorpost. «Geschiedenis van de fotografie is mijn hoofdvak», vertelt hij. Niet zozeer de geschiedenis van de camera's, maar vooral de geschiedenis van het fotobeeld zelf, de invloed van het fotobeeld op de menselijke maatschappij, alle veranderingen die in de 19* eeuw ontstaan zijn omtrent het ontstaan van de fotografie zelf. Daar hou ik mij dus intens en aktief mee bezig. Ik houd mij ook bezig met het samenstellen van tentoonstellingen. Over de tentoonstelling «Het kind in de fotografie hebben we een boekje samengesteld. Een tentoonstelling maken over kinderen, door de fotograaf gezien en dit in de loop van de geschiedenis van de fotografie, is bijzonder boeiend, omdat men bij iedere fase in deze geschiedenis ergens stoot op werken, waar het kind plots meer is dan een "kiekje', (Israel David KIEK was een Leidse fotograaf die nogal veel studentenfoto's maakte in het midden van de 19* eeuw). De verleiding was groot een tentoonstelling van uitsluitend kiekjes te maken, m««r al heel vlug was duidelijk dat deze tentoonstelling kon dienen als een historische aanloop nmr "Kinderen van deze wereld' samengebracht door Karl Pawek. Om de tentoonstelling te stofferen werd een eind 19* eeuwse studio gereconstrueerd, en werden uit het Sterkshof en uit een privé verzameling oude fototoestellen getoond. Het samenbrengen van dergelijke kollekties vergt een hele tijd. Over persfotografie Persfotograaf is inderdaad feestpaleis Vooruit. Er is bloeiende studentencafé Over persfotografie in Bel- een beroep niet enkel in de daaruit een boek ontstaan uit. gië heb ik een historisch ambachtelijke zin, maar Toen een aantal fotografie- Maar om zoiets te verwe- artikel gemaakt. Dat is vooral in de betrokkenheid, meteen het laatste wat van En de meeste van die plaat mij verschenen is over de selijke medewerkers zijn er aktuele persfotografie zoals niet bij betrokken. Ze gaan van het «feestlokaal Voor die in een reeks dagbladen van politieke bijeenkomst voorkomt. In de meeste tijd- naar koers nr. zoveel en schriften en dagbladen vandaar naar een gouden kijkt men echter niet zo bruiloft. Het wordt gewoon foto's van de verlaten bin- nauw, maar gaat men knip- een nummer zonder dat pen in de foto's, gaat men men visualiseert terwijl meer aandacht besteden men fotografeert. Let wel. studenten begonnen aan zenlijken moet de fotogra- een aantal atmosfeerstu- fie openbaar gemaakt wor- dies van de binnenruimten den. Ze moet kunnen ver- i ontdekten bouw dat duidelijk betere tijden had gekend. Door de schijnen en er moeten tek- een ge- sten bij gemaakt worden. Ik lever ook kleine bijdra gen in de vorm van teksten voor mensen die een ten- nenruimten van het ge- toonstelling bouw te tonen aan de eige- doordat ik veel van die men- gebouw, ter in te schakelen in het socio-kulturele leven. Om te tonen welke macht foto- werd begonnen met de res- Berlare. Mark Van Gijsegem: als ik met mensen werk, moet het spontaan zijn. aan het feit zelf dan aan de ik heb niets tegen plaatse- groeide het besef en de wil fotografische beeldkracht, lijke medewerkers, maar om dit toch zeer waardevol- Als fotograaf heb je zelf men zou die mensen dan bij le kuituurpaleis uit de geen invloed op wat daar het begin via een seminarie strijdperiode van de Vlaam- gebeurt en hier willen wij moeten inleiden tot de ba- se arbeidersbeweging in de tegen vechten. Er zijn op sisbegrippen van de foto- mate van het mogelijke be- dit moment al heel wat journalistiek. mensen bezig om de uitge vers er op te wijzen dat foto grafie is wat ze is en dat Waartoe fotografie kan daar niet in geknipt mag dienen worden. Het is uiteraard de Drie jaar geleden hebben kracht van het moment of wij met een groep leerlin- tauratie van het gebouw van het beeld die evenveel gen van de Gentse akade- neze is nu nog volop bezig zegt als een artikel van mie foto's gemaakt in het en de v.z.w. baat er een zeer twee bladzijden. Het is Han ook belangrijk een paar ad- vokaten te vinden die gaan pleiten bij uitgevers. In een Gentse krant werken een paar fotografen van wiens foto's geen centime ter geknipt wordt. Die fo to's worden afgedrukt zoals zij dat wensen. In een tekst knipt men veel minder ri»n in foto's en dat is schanda lig. Men moet twee dingen onthouden: een tekst die gemaakt is om te publice ren leest men de ene kolom na de andere. Men kan niet aan de tweede beginnen zonder de eerste gelezen te hebben. Fotografie daaren- ?gen bekijkt men en in één ik ontstaat er begrip, verband daarmee, denkt lat de meeste persfoto- ifen, of diegenen die zich noemen, daar echt reke- g mee houden? het kan natuurlijk ge ren dat men op de re- dies een aantal plaatse- 8 medewerkers aan- -ft die niet geïnteres- rd zyn in het maken van ■de beelden, maar in het :elijks leveren van ko- Maar niets belet dat dit -ren van kopij op een fessionele manier ge- irt, dat er professioneel -gevoel ontstaat, t is, wanneer ik het goed grijp, eigenlijk een plei- poi om vakfotografen aan n trekken bij de redakties? Dat is het inderdaad. Bij de plaatselijke weekbladen is het dan meestal ook zo dat de fotografen ingedeeld worden in een regio en daar dan zowel de sport, als de politieke aangelegenheden als kuituur en dagelijks nieuws verwerken. Zo is het trouwens ook met de meeste korresponden ten En je kunt bij al die dingen niet tegelijk betrokken zijn. Ieder zijn specialiteit. sen persoonlijk ken, kan ik hen naar Berlare brengen voor een tentoonstelling. De mensen hier zijn dat uit eraard niet gewoon, maar ik vind het ook een opgave om de mensen te konfronte- ren met iets wat ze niet gewoon zyn. En dat zouden ook tijdschriften en dagbla den moeten doen. Eigenlijk is dat een sociale opdracht, een motivatie om iets te doen. Op dit moment loopt er een tentoonstelling van oude fototoestellen in de ASLK aan de Hertecantlaan 18A te Berlare. Deze ten toonstelling, 'Van camera obscura tot spiegelreflex' loopt nog tot .31 juli "84. Drie jaar geleden heb ik een tentoonstelling gegeven over stilstaande textielfa brieken. Ze heette De laat ste machine'. Je steekt er natuurlijk veel tijd en geld in, maar achteraf beleef je er ook veel voldoening aan. Uit die beelden spreekt de desolatie van die fabrieken. Zo'n fotografie is uiteraard niet verkoopbaar. Men kan fotografie maken speciaal voor een fotogalerij, met reeds in het achterhoofd de verkoopbaarheid van het beeld. Ik heb daar niets te gen, het is alleen een ande re soort fotografie. De eer ste soort is fotografie om te publiceren, de tweede soort fotografie om aan de grafie kan hebben: dadelijk muur te hangen. In deze werd een v.z.w. gesticht en laatste kategorie vindt men dan, wat men noemde, de kunstfotogra fie. Het ideeële is daar be langrijker dan het doku- mentari8tische. Maar in beide gevallen is het toch de eerlijke fotogra fie die overleeft. Het is foto grafie die gemaakt is van uit een ingesteldheid. En wanneer men dat kan ver krijgen heeft men goede fo tografie? Passie voor fotografie Mark Van Gijsegem werd geboren te Zele, maar z'n overgrootvader vestigde zich in Berlare, zodat hij zelf zich een echte Berlare- naar voelt. Hij woont er aan de Hertecantlaan 21. Zijn grootvader was de eerste beroepsfotograaf in Berlare. Mark begon als onderwij zer, maar in de Rijksnor maalschool te Gent kreeg hij z'n eerste lessen fotogra fie van een leraar schei kunde. Hij vertelt erover: die man leerde ons films ontwikke len, afdrukken maken, met verschillende papiersoor ten omgaan. Met die passie, gekregen op 17-jarige leef tijd, deed ik verder. Toen ik dan onderwijzer was te Ber lare, ben ik op Jan De Ruy- ter gestoten die hier foto graaf was. Hij leerde mij experimenteren met kleur fotografie. Niet zo veel vak fotografen durfden het toen aan om met kleur te wer ken, maar hij had er de technologische kennis en de bagage voor. Naarmate hij vorderde maakte hij een paar werken die opgemerkt werden door de direktie van het NARAFI en hij mocht daarom in Brussel lesge ven, Een paar jaar later vroeg hij mij om hem gin der te assisteren. Mijn vrije tijd die ik in Brussel toch wel had gebruikte ik om studies van kunstgeschie denis aan te vatten aan de V.U.B. Ik ben er afgestu deerd met een proefschrift over fotografie. Daarna werd ik er aangeworven als stageleider om eindejaars- studenten te begeleiden bij het geven van proeflessen. Dat heb ik vijf jaar lang gedaan. Toen ben ik begin nen lesgeven in de akade mie van Gent en dat doe ik nu reeds twaalf jaar. In 1980 ben ik dan direkteur geworden van de akademie van Wetteren. De interesse voor fotografie is er nog niet zo groot, het moet er nog verder uitgebouwd worden. Dat ligt ook aan het feit dat Wetteren een weekendakademie is en dat Berlare Om te tonen welke macht fotografie kan hebben... Berlare. Mark Van Gijsegem: het is de eerlijke fotograj die overleeft er dus overwegend hobbyis ten komen. Het was een moeizaam begin in Wette ren. Wetteren heeft, artis tiek gezien, een achter grond die nogal traditiona listisch is. Maar anderzijds zit het ook in de avant gar de sfeer De traditionalisti sche kant werd verpersoon lijkt door de akademie van vroegere jaren; de avant garde door de sublieme ga lerij Drieghe in de jaren zestig. Zij probeerde de mensen van Wetteren in kontakt te brengen met nieuwe stromingen in de kunst. De akademie was nog ge stoeld op akademisme: er was bijvoorbeeld nog het te kenen naar plaasteren mo dellen om de mensen te le ren tekenen. Dat is goed voor de 19* eeuw Maar ge lukkig is daar verandering in gekomen. Maar eerlijk gezegd, een programma voor het kunstonderwijs voor socio-kulturele promo tie is vrijwel onbestaand. Dat betekent dat de leraar in z'n atelier kan doen wat hij wil en dat een jongere leraar die bij de oudere le raar aansluiting vindt ook de methodes ervan moet overnemen en dat gemaks halve ook doet. Op die ma nier ontstaat er een lijn va de 19* eeuw tot nu zorldi onderbroken te worden. E dat is niet het geval met grote akademies. Dai groeit een soort van opstal digheid tegen die oude z ken en probeert men te we ken aan een soort avai garde mentaliteit. Zo lo gen de jonge mensen techniciteit van de discipl nes beeldhouwen, schild ren, fotografie, ze krijgt de basis en moeten verd hun eigen plan trekken, ontstaat er iets wat die jo ge mens uit zichzelf hee doen groeien. Nog iets over persfoti grafie De weekbladen mogen ni< met de mensen lachen kwaliteit van hun gedruk fotografie moet zodani verbeteren dat ze daardoo hun oplage kunnen verhc gen. Het wordt tijd dat op de redakties de waard van een foto gaan kennel Aan de ene kant ondei schatten ze hun lezerspi bliek, en aan de andei kant redeneren ze iedereen maar op de fot staat. Want dan kooj iedereen dat blad wel, ken ze! Over persfotografie ii gewest heb ik een kleis alinea gemaakt over de mil kenning en evaluatie. Hl ging over het boek «50 jaa persfotografie in Belgtt uitgegeven in 1976. miskenning van de makei tegenover de fotografen zo groot dat ze bij geen er kele foto de naam van d fotograaf geplaatst hebbes Nochtans, vanuit histo risch oogpunt zou het zei ten van de naam al belang rijk zijn. Wanneer over 40 jaar dat boek zal vastnemen zal men niet kunnen zeggen; de persfe tografie 90 jaar geledas was die en die persoon. Er die werkte voor dat of dal weekblad Deze belangrijke inform» tie ontbrak dus. En daa durft de inleider nog te stel len: de persfotografie ii niet zomaar een aanvulling van het verslag, ze is eer wezenlijk element van de boodschap». Dat stond vooraan in het boek, maar wanneer je de eerste blad zijde omdraait, ontbreekt alle informatie! Wanneet zal die mentaliteit veran deren? Waar ben je op dit moment mee bezig? Momenteel ben ik bezig mei een uitgebreid werk over Berlare zelf. Foto's van de cafébaas, de burgemeester, de brandweermannen, hel landschap. Zonder enige bijbedoeling maatk ik foto'i in de gemeente. Misschien geef ik er later een tentoon stelling mee. De mensen die ik fotografeer staan er zeer positief tegenover. Als ik met mensen werk, moet het spontaan blijven. Het moet echt zijn... Berlare. Een beeld uit de reeks *de laatste machinevan Mark Van Gijzegem.

De Voorpost | 1984 | | pagina 20