oh Geschiedkundige die leefde voor Vlaanderen en zijn geloofsovertuiging PEDILUX Relikten industriële archeologie rond Aalsters station Belangloze vroegtijdige hulp aan ontwikkelingsgestoorden te Aalst VAN LIEDEKERKE DE MEY KERKSTRAAT 18 AALST Moeilijkheden aan grens kunnen vakantie van nierdialyse-patiënten van het O.L.V.-Ziekenhuis Aalst niet vergallen Bescherming Openhaar Domein 2 - 27.7.1984 - De Voorpost In memoriam pastoor Jozef De Brouwer Wijlen e.h. Jozef De Brouwer (arch.) Op 75-jarige leeftijd, enkele weken na zyn gouden priesterjubi leum en nauwelijks twee maanden na de voorstelling, in bet oud gemeentehuis van Erembodegem, van zijn laatste lijvige en zeer doorwrochte dorpsmonografie «Erembodegem», gerealiseerd door het Genootschap van Aalsterse Geschiedenis, is op 7 juli 11., na achtereenvolgens onderpastoor te zijn geweest te Denderleeuw (1934) en te Hofstade VI. (1945), pastoor te Impe (1945) en te Sint-Gillis bij Dendermonde (1964), en sinds vorig jaar rustend pastoor te Denderleeuw, en tevens wijd bekend en erg dynamisch historicus met enorme verdiensten, E.H. Jozef De Brouwer in de Onze-Lieve-Vrouwkliniek te Aalst overleden. Zaterdag 14 juli werd hij na een plechtige begrafenisdienst, opgedragen door 7 priesters en. sfeervol opgeluisterd door het koor van de gepensioneerden van Denderleeuw, op het kerkhof van Haaltert ter aarde besteld. In het hele Land van Aalst en zeker ook ver daarbuiten laat E.H. De Brouwer, zowel op pastoraal vlak als op bet domein van de geschiedschrijving beslist een grote leemte achter. Jozef De Brouwer werd te Haaltert geboren op 28 februari 1909. Hij volgde de Latijns-Griekse humaniora te Aalst en te Dender monde en studeerde Wijsbegeerte te Slnt-Niklaas en teologie te Gent (1928-1934). Hij werd priester gewijd in 1934 en was achtereenvolgens onderpastoor te Denderleeuw en te Hofstade en pastoor te Impe en te Sint-Gillis Dendermonde. Daarenboven was hij erg bedrijvig in de lokale geschiedschrijving. De uitvaarthomi- lie werd gehouden door E.H. De Kinder (thans pastoor van St. Denijs Westrem) die gedurende 12 jaar, ais onderpastoor, samen met pastoor De Brouwer, bet pastoraal werk te Sint-Gillis Dendermonde heeft gedeeld. Opgegroeid in een diepgelovige familie zou Jozef De Brouwer langs het priesterschap dit ideaal gans zijn leven trouw beleven. Trouw aan Vlaanderen en trouw aan Gods Kerk. Pastoor de Brouwer had zijn Vlaamse volk lief. Zijn eigen aard en kuituur zou h|j steeds verdedigen. Z(jn liefde ging naar konkrete Vlaamse mensen en hij nam er als priester zware risiko's voor. Na de oorlog werd hij stichter en sekretaris van het Komitee voor Recht en Naastenliefde. Hij was een begaafde priester, met een beider verstand, een zakelijk oordeel, minzaam en vriendelijk met de eenvoud die geen dubbelzinnigheid kent. Hij was oprecht, rechtvaardig en gelijk matig in zijn optreden. Wys en zwijgzaam in de bem toever trouwde geheimen, vergevend en vol goedheid voor allen. Man van gebed verbonden met de Heer Jezus. Toen hij 20 jaar geleden de zware herderstaak te Sint-Gillis aannam, werd hij er gul onthaald door de inwoners die zovele verwachtingen in hem stelden. Na één jaar werd hij door een hartinfarct getroffen en verplicht meer dan een jaar rust te nemen. Hij kon met een schalkse humor zelfs relativeren. Gans zijn leven heeft hij zich geïnteresseerd aan Heemkunde en Kerkgeschiedenis. Meer dan veertig boeken of uitgaven, samen meer dan 8.600 bladzijden, getuigen van zijn enorme werk kracht. Ook hierin was steeds zijn zorg de grote rijkdom van ons verleden kenbaar en levendig houden en er wijze lessen uittrek ken. Op zijn doodsprentje lezen we: «Ik heb God, de H. Kerk en mijn Vlaanderen bemind en, spijts menselijke tekortkomingen, naar best vermogen gediend. Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristus, was mijn levensideaal. Daarom is mijn betrachting steeds geweest een goed mens en een goed priester te zijn voor mijn Volk en dat Volk dichter bij Kristus te brengen. Zijn aanwezigheid in diverse kringen Jozef De Brouwer is onder meer aktief lid geweest van Protea, V.O.S., Broederband, St.-Maartensfonds, Priester Daensfonds, Pater Strackefonds. Hij was stichter en sekretaris van het «Komitee voor Recht en Naastenliefde», Hij was ook lid van de Vereniging voor vergelijkende Godsdienstgeschiedenis en van de Zuidnederlandse Maatschappij voor Taal, Letteren en Ge schiedenis. Hij was ere-voorzitter van het Oostvlaams Verbond van Heemkundige Kringen en redaktiesekretaris van de ge schiedkundige vereniging «Het Land van Aalst». Zijn bijdrage tot de stichting en groei van laatstgenoemde nog steeds bloeien de Aalsterse vereniging is enorm geweest. Van 1952 tot 1979 was hij ijverig redaktiesekretaris van het tijdschrift van de vereni ging. Nét vóór E.H. De Brouwer ten grave werd gedragen, op het einde van de uitvaartplechtigheid in de Sint-Amanduskerk, bracht voorzitter Luc De Ryck hem dan ook een laatste hulde met een passend «In Memoriam»: een welgemeend dankwoord en meteen een roerend afscheid. Een blik op zfjn bibliografie Geschiedenis van Hofstade (1949) Toponymie van Hofstade (1950) Het Kapittel van Haaltert (1046-14%) (1953) Geschiedenis van het Mirakuleus Beeld van Onze-Lieve Vrouw van Lede (1953) Het Buitenpoortersboek van Geraardsbergen van 13% (1954) Toponymie van Haaltert (1955) ITLParochiale Geschiedenis van Haaltert en Sociaal-Ekono- mische en Demografische Evolutie van het dorp (1956). Geschiedenis en Toponymie van Impe (1956) Toponymie van Lede (1958) Toponymie van Denderleeuw (1960) Geschiedenis van Denderleeuw (1960) Bijdrage tot de Geschiedenis van het godsdienstig Leven en de kerkelijke Instellingen in het Land van Aalst tussen 1550 en 1621 (1%1) Geschiedenis van Lede (1%3), in 1964 bekroond met de provinciale prijs voor Geschiedenis van de provincie Oost- Vlaanderen. Demografische evolutie van het Land van Aalst tussen 1570 en 1800 (1968), bekroond met de «Pro Civitate» prijs van het Gemeentekrediet in 1%5. De Kerkelijke Rechtsspraak en haar evolutie in de bisdom men Antwerpen, Gent en Mechelen tussen 1570 en 1795 (2 delen) (1971), bekroond met de Jubileumprijs van het Verbond voor Heemkunde. Geschiedenis en Toponymie van Pollare (1973) Bijdrage tot de Reguliere en Sekuliere Gemeenschappen in het land van Aalst gedurende de 18* en 18* eeuw (1974) Bijdrage tot de geschiedenis van de kerkelijke instellingen en het godsdienstig leven in het Land van Aalst tussen 1621 en 17% (4 delen) (1976) Dendermonde Sint-Gillis-buiten. 75 jaar parochie, 70 jaar kerk (1977) Hofstade. Een geschiedkundige verhandeling met inventari satie van straten en gebouwen (1977) Indices op de Staten van Goed van Lede (1973) en van Haaltert-Kerksken (1980) De Jazuieten te Aalst (3 delen) (1981) Erembodegem (1984). Van 1954 tot 1964 leidde Z.E.H. De brouwer als pastoor de hele kerkgemeenschap van Impe. In 1956 publiceerde hij de «Geschiedenis en Toponymie van Impe». Maar ook in Lede heeft hij een heel stukje levensweg afgelegd. Zijn «begeesterende stuwing» en «nimmer aflatende bereidwilligheid» uit dit facet van zijn leven willen we graag belichten met volgend «In Memoriam» van de Heemkundige Kring «Heemschut Lede». Amper enkele maanden, nadat zijn snel afnemende krachten alle pastoraal werk te Sint Gillis buiten, te Dendermonde, onmogelijk maakten, ging pastoor Jozef De Brouwer naar Denderleeuw op rust. Onder zijn begeesterende stuwing werd op 23.1.1%1 de Heem kundige Kring gesticht, die hij betekenisvol «Heemschut» noem de, en wiens eerste wankele schreden hij zou leiden. Eind 1%2 kwam zijn «Geschiedenis van Lede» gereed. Het aandeel van onze kring was nog gering. Dankbaar om de vele publikaties over Lede, vol lof om het studie werk dat uitgegroeid is tot een waarachtig en begeerd naslagwerk, werd op 17 november 1963, het Eereburgerschap verleend aan E.H. Jozef De Brouwer, pastoor te Impe. Van zijn hand was in 1952 verschenen: De Geschiedenis over de Verering van de Zoete Nood Gods, en in 1958 De Toponymie van Lede. In 1973 volgden de Indices op de Staten van Goed. Het oorspronkelijk opzet, aan de bevolking een familieboek van alle inwoners tot 1850 te bezorgen, werd onmogelijk gemaakt door zijn overplaatsing naar Sint-Gillis. De heruitgave van de Geschiedenis van Lede, begin dit jaar, zou hem voorzeker hebben verheugd. P.S. De ongewijzigde heruitgave van de Geschiedenis van Lede, prachtig uitgegeven en ingebonden, is nog verkrijgbaar bij de leden van de kring, of in de boekenwinkel S.V. Special, Kleine Ommegangstraat 36 Lede. De prijs is 1500 frs. Dorpsmonografie Erembodegem Heel recent is zijn Erembodegem-boek: een lijvig boekdeel van 395 pagina's met 260 oude en nieuwe foto's en het gekleurd wapenschild op de stofwikkel, keurig genaaid en gepresenteerd op kwaliteitspapier, geschreven voor het Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis, een vereniging die in mei 1976 werd gesticht met als studieobject de verschillende aspecten van de Groot-Aalsterse geschiedenis. In de inleiding schreef hij in alle bescheidenheid: «Midden 1977 werd Valère Gaublomme door het Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis aangezocht om een monografie over Erembode gem samen te stellen. Hij kende de gemeente goed, was er jarenlang onderpastoor geweest en had er reeds een speciaal nummer aan gewijd in het «Tijdschrift van het Land van Aalst». Doch zijn ziekte en dood verhinderden de onderneming. Enige tijd later mocht ik het bestuur van het vernoemde Genootschap ontvangen en ben op het verzoek ingegaan. Ik heb er nooit spijt van gehad, al ging het voor mij om een weinig bekende gemeente. Ik was evenwel bang dat mijn zwakke gezondheid het niet zou halen en dank nu de Heer dat Hij mij de gelegenheid heeft geboden het boek te voltooien. Toch is deze studie niet wat het had kunnen of moeten zijn, vooral voor de periode 1600- 1800 wat het gedeelte over de sociaal-ekonomische toestand van de gemeente betreft. Er berusten op het Rijksarchief, aan de Geraard Duivelsteeg, honderden bundels die niet werden ge raadpleegd, maar waarvoor slechts steekproeven werden uitge voerd. Voor het volledig nazicht ontbrak zowel de tijd als de praktische mogelijkheid om zovele tientallen keren naar Gent te reizen. Er blijft dus nog werk voor andere vorsers om de «Staten van Goed» uit te pluizen evenals de «prochierekeningen». Het zou een aanvullende bijdrage betekenen voor de geschiedenis van Erembodegem». Op 5 mei 11. werd hij te Erembodegem gehuldigd bij de publikatie van deze waardevolle geschiedkundige verhandeling. Tijdens de voorstelling van de auteur en de vereniging door de heer Fredy De Schryver, lid van het genootschap noteerden we toen: «We mogen ons wel gelukkig achten dat niemand minder dan Z.E.H. Jozef De Brouwer bereid werd gevonden om voor de grootste fusiegemeente dit zware werk op zich te nemen. Alhoewel Erembodegem naar zijn eigen zeggen voor hem een weinig bekende gemeente was, heeft hij de opdracht aanvaard en ze ondanks zijn minder goede gezondheid in een zestal jaar tot een goed einde gebracht. Dit was wellicht slechts mogelijk dank zij de jarenlange ervaring die de auteur reeds had opgedaan bij het schrijven van talrijke historische werken over onze streek. In 1964 werd hem de Provinciale Prijs voor geschiedenis toegekend voor zijn Geschiedenis van Lede. Voor velen onder ons blijft het reeds een uitzonderlijk voorrecht Z.E.H. Jozef De Brouwer in ons midden te hebben gehad! De Bruyn Een dienst voor vroegtijdige hulpverlening, geboren «Levensvreugde», wil inspelen op een reële noodsituati reen tal van gezinnen. De komst van een boreling is in een g *JreS een ware vreugde doch brengt anderzijds vaak problei j?aa' mede. Vooral wanneer zou blijken dat het kind lijdt (ie' t een of andere stoornis in zijn ontwikkeling. Naast traditionele dienst van het Nationaal Kinderwelzijn, NWK, komt de pas opgerichte nieuwe dienst ter hulp. ef De art vi behi onlan ftijd. parkc Instituten hebben een rijke er varing in de ontwikkeling van boorlingen en zijn dan ook meestal in staat een valabele diagnose te stellen zodat de ouders niet jaren later gekon- fronteerd worden met een zoontje of dochter wat een stoornis heeft die niet tijdig onderkend werd. litbre mde koop ontwikkeling stimuleren, dagogische informatie strekken, inlichtingen gi ndwe over behandelingsthera p tdraj als bewegingstherapie, logy:; ,t— die, ergotherapie en de I takten met andere oudojïlvi een soortgelijk geval brengen. Ook wanneer de kindere Ouders met kinderen van 0 tot kwestie bij een onthaalmc* Daki 6 jaar, baby.'s, peuters, kleu ters) kunnen dan ook terecht bij Thérèse Verhulst-De Wael, Botermelkstraat 201 te Aalst (in «Levensvreugde). Dit geldt dan voor bewoners uit de re gio's Aalst, Ninove en Ge raardsbergen. De hulpverspreiding die zowel morele als materiële noden wil trachten te lenigen gebeurt aan huis wat bij de ouders alvast het ondersteunings- en aan vaardingsproces stimuleert. In formatie wordt verstrekt over o.m. de aard van de handicap, de ernst ervan, de mogelijke ontwikkelingskansen, het erfe- lijkheidsonderzoek en wetge ving en voorzieningen voor ge handicapten. Tevens wil de hulpgroep de of in een kinderkribbe vei ven gaat de hulpgroep ve immc met zijn werkzaamheden. Bovendien is deze vroegtij choo hulpverlening totaal gratis wordt de dienst verzei lesm door belangloze medewerk ;dhr Aan de dienst is géén eni hts r betaalde kracht verbonden bed Wel kan zo nodig beroep daan worden op een ra tos rr disciplinair team met arts, nesist, ergotherapeut en 1< pedist. Zulks voor advies specifiek-deskundige begt wel ding. Aan deze dienst weti nciël ook ouders mede met reeds ouder mentaal geha var kapt kind. 1 bij GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend Jou- aue Muiuameilen 1 6 32 25 00' 1 6 40 25 30;< Verschillende tientallen belangstellenden kwamen verleden zondagnamiddag aan het station te Aalst opdagen voor de door het Daensmuseum en Archief van de Vlaamse Sociale Strijd geplande wandeling. Bedoeling was in een eerste fase zich de visu te overtuigen van wat de omgeving van het station aan «industriële archeologie» (nog) te bieden heeftr. Voorzitter van de Vlaamse Beweging voor Industriële Archeologie A. LINTTERS, een vlotte spreker die de materie en ook Aalst als Hasseltenaar zeer goed kent, leidde deze leerrijke tocht waarbij heel wat vragen werden gesteld en waarbij ook de gids nog een en ander vernam. Ons industrieel erfgoed, de moeite waard Tijdens de laatste twee eeuwen veranderde de maatschappij sneller en grondiger dan ooit in de geschiedenis gebeurde. Simbolisch laat men de eerste industriële revolutie van start gaan in 1709 toen Abraham Darby voor het eerst cokes gebruikte voor het vervaardi gen van gietijzer en daarmede de basis legde van de nieuwe i jzer-steenkool-technologie Periode waarvan in de omge ving van het station nog heel wat te ontdekken valt voor de aandachtige waarnemer. Om streeks het midden van de 18e eeuw kwamen de eerste vor men van massa-produktie tot stand in de textielsektor. Voor het eerst werd het mogelijk de produktie kwantitatief sterk op te drijven met een gelijke «in spanning». Tussen 1720 en 1790 werden de eerste stoompompen van Thomas Newcomen en van Ja mes Watt door een groot aan tal uitvinders en «knutselaars» omgevormd tot bruikbare ma chines die de aandrijving van mechanische processen kon verzekeren. Sindsdien ging de ontwikkeling steeds sneller grootschaliger en grondiger. De tweede industriële revolutie aan het einde van de 19de eeuw was deze van de non- ferrometalen, van de synteti- sche grondstoffen en van drijfkracht via gas. petroleum en elektriciteit. Momenteel staan we op de drempel van de DIRV, de derde industriële re volutie, deze van de eigentijdse spitstechnologieën waarvoor o.m. minister Geens zich heel wat inspanningen getroost. Hoe men het draait of keert, de huidige maatschappij is het resultaat van 200 jaar industri ële ontwikkeling waarvan de evolutie bepaalt hoe we mo menteel leven, wonen, werken en denken. In deze optiek is het alleszins belangrijk dat ons KANTOOR VAN GERECHTSDEURWAARDERS Brusselsestraat 116, 9330 DENDERMONDE VERKOPING BIJ RECHTSMACHT door het ambt van gerechts deurwaarders Michel Van Lledekerke en Pierre De Mey. gerechtsdeurwaarders te Dendermonde, er kantoorhou- 'dende Brusselsestraat 116 zal op 30.7.1984 te 10 u. te Den dermonde op de openbare markt. Brusselsestr. 116, over gegaan worden tot de gerech telijke verkoping van inbeslag genomen meubelen en joe- rende goederen, onder meer: T V. kleur, barmeubel, rustiek gasvuur, tafel en stoelen, alle siervoorwerpen, enz. 17062-AS industrieel erfgoed, getuige van de (creativiteit en de werk lust van onze voorouders, be waard blijft, gered wordt. Ons industrieel erfgoed De voorbije industriële ont wikkeling liet tal van sporen na. Gebouwen, landschappen, sites. Voorwerpen, machines, installaties. Dokumenten, archieven, tekeningen, foto's, films. Overgeleverde gedrags patronen, sodo-kulturele or ganisatievormen, herinnerin gen, goede én slechte. Heel wat van deze relikten zijn bedreigd en gids Lintters kon op de rondgang in de stations omgeving reeds op heel wat wijzen dat sinds 5 jaar is ver dwenen. Gebouwen werden gesloopt, oude wijken verdwijnen on herroepelijk, machines wor den tot schroot herleid of naar het stort afgevoerd, dokumen ten worden gerecyldeerd tot papierpap of gewoonweg op gebrand. Herinneringen ster ven uit. Fabrieken (Filature La Georgie) staan te verkomme ren. Toch hebben deze relik ten zin. Zin voor beter begrij pen van de huidige maatschap pij, voor opties voor de toe komst, voor de toepassing van nieuwe technologieën en hun invloed op het arbeids- en leef- gebeuren. Voor de derde keer staan we voor een keuze over nieuwe vormen van grondstof fen en energie... Aalst vroeger Bij de rondgang wees voorzit ter Lintters o.m. op dat - het station van Aalst aan een vroeger marktplein en aan de (vroegere) rand van de stad ligt - achter het station een min der prestigieuze wijk lag met fabrieken - het station van Aalst be hoorde aan een privé-maat- schappij «Dender-Waas» on der impuls van de Société Générale - het station enerzijds moest passen in het standaardmodel van de spoorlijn maar tevens moest kaderen in de architek- tuur van de omgeving - het spijtig is dat het hout van de loketten mahonie, eik en pitch-pine oververfd is - bij een station opslagplaat sen horen zoals dat van Fache in de Majoor Glaserstraat - hopmagazijnen meestal fel gedekoreerd zijn als aandui ding dat met hop heel wat te verdienen viel - winkels op de hoeken van de straten meestal weggekonkur- reerd zijn door grootwaren huizen - een winkel een nieuwe funk- tie inhield, betalen en direkt meenemen waar vroeger alles op bestelling gebeurde maar dat nu alles machinaal en ge- standardiseerd wordt gemaakt wat mogelijkheid biedt tot het aanleggen van stock vanwaar dan étalages komen - kelders vroeger alleen in be tere huizen en in winkels en herbergen bestonden - voetschrapers nog wijzen op de slechte toestand van de vroegere wegen - het Van Geemstraatje een voetgangersverbinding was van centrum naar station - «staanders» van de gasver lichting verdwijnen maar dat gietijzeren platen op keldero peningen, nutsvoorzieningen e.d.m. nog in massa worden aangetroffen en fabrikanten zijn van Aalsterse firma's als «Vulcain» en F.F.F. (Fonder- ies en Forgeries Réunies) waarbij heel wat in Jugendstil - de gebouwen van de Filature La Georgië er helemaal staan bij te verkommeren - bouwaanhangsels langs weerszijden langs de binnen kant van poorten om tevoor- komen dat tegen de muren zou worden gereden «loperiken» heten - aan de rechteroever van de Dender heel wat los- en stapel plaatsen waren gelegen waar van nog getuige de oude kraan - de Tramstraat een bochtige vorm heeft om de vroegere tram toe te laten recht vóór de Zwartehoekbrug aan te komen - in de Korte Moutstraat nog een deel van de vroegere pout- toren uit de 15de eeuw te zien is. Rein D'Haese, verantwoorde lijke voor het museum en het Archief van de Vlaamse Socia le Strijd wil ook andere wijken industricel-archeologisch de visu laten doorlichten om eventueel tot georganiseerde gespecialiseerde wandelingen te komen. LH Telefoon 053 21.59 23 Aan de Oostenrijks-Italiaanse grens dreigde de nochti zo zorgvuldig voorbereide vakantie voor nierdialyse-| tiënten van het Aalsters O.L.V.-Ziekenhuis in het bij derd te lopen. De grens oversteken met de noodzakelijke medische appa ratuur leek onmogelijk en de beambten hadden geen gehoor voor geen enkel argument. Ook niet dat van de medische noodzaak of van enige mens lievendheid. Hoofdverpleger Mare Vermaut wist echter zo danig te palaberen dat het uit eindelijk dan toch lukte ook al moest er een som van 100.000 22 In het artikel dat in het voorgaande nummer van dit blad onder bovenstaande hoofdtitel verscheen, stelden wij de vraag of het niet wenselijk zou zijn een volledige inventaris op te maken van alles wat er, in stad of dorp, kan in aanmerking komen om voor bescherming aan de Rijksdienst voor Landschaps- en Monumentenzorg voorgedragen te worden. Er zijn aan deze aangelegenheid ook nog andere uitzichten verbonden, waarvan sommige verantwoordelijken van stads- of gemeentebestuur, kerkfabriek of andere openbare besturen, blijkbaar weinig of geen kennis schijnen te hebben Volgens de bepalingen van de grondwet valt alles, wat geen persoonlijke eigendom is, onder het begrip van het openbaar domein. Die bepaling geldt zowel voor vaste als voor roerende goederen die, in dat objektief gezien, niet mogen vervreemd (lees: verkocht of weggeschonken) worden, zonder uitzonderlijke toestemming van de openbare besturen In principe behoren tot het openbaar domein alle monumenten en kunstvoorwerpen, die geen persoonlijke eigendom zijn van een rechtspersoonlijkheid, aan de staat. Daardoor zou men kunnen verstaan dat alle kunstbezit, zowel van stad, gemeente of kerk, automatisch tot het openbaar domein behoort. Er zijn evenwel nog andere kunststukken welke daarbij in aanmerking komen en wij willen daarop even de aandacht vestigen. In Vlaanderen bestaan ontelbare maatschappijen, gilden e.d. die vaak oude dokumenten of kunststukken bezitten Noemen wij o.a. de prachtige bonds- of maatschappijvlaggen of - standaarden, beelden van patroonheiligen, waardigheidstekens van hoofdmannen enz. Dat is vooral het geval met schuttersgilden en andere oude verenigingen die. zolang ze nog bestaan, hun bezit met eerbied beschermen Maar er zijn ook zeer veel maatschappijen of bonden die in de loop der tijden verdwenen zijn, waarvan vlaggen en andere kunstwerken door partikulieren in bezit worden gehouden Die personen hebben het recht niet die kunstwerken te behouden, ondanks dat zij die met alle mogelijke eerbied cn zorg bewaren Maar wat gebeurt er wanneer zij verdwijnen? Vaak wordt dat kunstbezit stanle-pede verkocht aan de eerste de beste sjacheraar! Er zijn zo feiten genoeg bekend bv. een beeld van St. Sebastiaan, uit een schuttcrslokaal, de «braak» van de schutterskoning. het gildcarchief, maar ook andere kunstwerken zijn voor dergelijke praktijken niet veilig. Denken wij o.a. aan al de verdwenen bonden zoals van oudstrijders, (V.O.S.), opgeëistcn 1914-1918 (Z.A.B.), zangkoren cn zelfs godsdienstige genootschappen, waarvan de bondsvlaggen bij een of ander overlevend lid (of nakomeling) in bezit zijn en zo dreigen verloren te gaan voor het nageslacht! Zou het dan niet wenselijk zijn dat. elk op zijn gebied, daaraan de nodige aandacht zou besteden? Het is werkelijk bedroevend vast te stellen hoe weinig sommige verantwoorde lijken echt kennis van zaken hebben. Om maar een kind bij de naam te noemen, hoeveel kerkmeesters zijn ervan op de hoogte van wat in hun kerk aanwezig is? En nochtans zijn de kerken praktisch de schatkamers van ons kunstbezit! En dan te bedenken dat die heren wettelijk verantwoordelijk daarvoor zijn... Observator. fr. voor op tafd komen. S waarvan men nog steeds i weet hoe die te rekupere zou vallen. Vóór het verti was in de kliniek reeds berc gedaan op milde schenkers o.a. een tombola met prad ge prijzen. Over welke bc men het nu wil gooien is vo lopig nog niet gekend Dit incident, een zwaar niet uniek is bij overgan van Oostenrijk-Tirol en geannexeerde en vetitalii seerde Zuid-Tirol - niet zek komt er onwil bij Italiaa beambten kijken zoals trouwens zelf reeds jaren to moesten meemaken in we waar minder dramatische 0 standigheden - was dan edl de enige schaduwzijde van onvergetelijke vakantie die i ze nierdialyse-patiënten o« de hoede van Dr. Bed mochten meemaken en wi bij het verplegend person blijk gaf van volledige me sche inzet doch tevens gin op het onspanningsgcbicd t( toonspreidde. Onvermoe ongekende talenten. De ap| ratuur werd geïnstalleerd het Hotel Posta waar rt heel wat toestellen waren dergebracht van een Italiat ziekenhuis uit de streek. Voor vele patiënten was het eerste reële vakantie die meemaakten wegens hun plichting regelmatig naar dialyse te gaan. Het medis werd hier echter gekopp aan het toeristische en het spannende met tochten naar de onvolprezen Dol tes en naar Venetië, proost E.H. Faes droeg ni bij tot de goede geest in I gezelschap doch vooral over inspanningen die het medij team onverdroten en kor leverde was iedereen vol Voor de patiënten werd een unieke belevenis. Eensi nieten van een vakantie zo iedereen niettegenstaande 1 zware handikap. h.lor

De Voorpost | 1984 | | pagina 2