Monumentale beeld terug op zijn vertrouwde plaats in hartje van Dendermonde BERICHT Stadsbestuur van Sint-Niklaas De laatste zomer van 't Bazarken Kommissie jeugdcentrum besprak lokalenverdeling in Hamse jeugdcentrum Aalsters karnavalnieuivs 4 - 27.7.1984 - De Voorpost Op maandag 9 en woensdag 11 juli 1984 werd het grondgebied van de stad Sint-Niklaas, getroffen door een hagelstorm, wind- en regenschade. Met het oog op een eventuele schadevergoeding van de schadefeiten als algemene ramp, conform de wet van 12 juli 1976 en de eventuele uitkering van vergoedingen, verzoeken wij u binnen de 14 dagen alle schadegevallen boven de 10.000 fr. mede te delen. De bevolking van de stad Sint-Niklaas die stormschade heeft geleden ten belope van minimum 10.000 fr., wordt .derhalve uitgenodigd hiervan aangifte te doen vóór 3 augustus 1984 bij het stadsbestuur, dienst «Domein» (4e bureau - tel. 03-776.34.71 - binnenpost 45) Stadhuis - Grote Markt 1 - 2700 Sint-Niklaas. Namens het College van Burgemeester en Schepenen: Op last: De Stadssecretaris, De Burgemeester (get.) P. Elshout (get.) P. De Vidts 17058-AS tweede scboimerfeesten Apoteker Van Neck overleden In de leeftijd van 77 jaar overleed verleden dinsdag te Aalst apoteker Jacobus Albert Van Neck, euver-dckcn van de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer De Cathari- nisten. De uitvaartplechtigheden hebben plaats in de Sint-Jozefs- kerk te Aalst op zaterdag 27 juli om 11 uur. Begroeting in de kerk vanaf 10.30 uur. De belgische Onderncminge wat ze doen, hun bednjfsot) nizatie» onder die titel pubi ceert het VBO geregeld t brochure die een lijst bei van de sektorfederaties die t het VBO zijn aangesloten m opgave van de bedrijfsaktw teiten die onder hun sekte vallen. AKV De Schoimers organizeren voor de tweede maal in een feesttent in de Immerzceldreef de Schoimerfeesten Vrijdag 10 augustus om 20 uur is er een belotwcdstrijd met 2.(XX) fr. aan prijzen. De inleg bedraagt 50 fr. Zaterdag 11 augustus om 14 uur is er de opening van de feesten met de Zwalmfanfare en om 18 uur is er een barbecue. Om 21 uur verkiezing van de Schoimprinses. Zondag 12 augustus om 14 uur tekcnfilmrceks voor jong en oud; om 16 uur rommelmarkt; om 18 uur barbecue en om 20 uur Schoimers brassavond met talrijke optredens. Maandag 13 augustus om 14 uur koffietafel, om 19.30 uur Bingospcl met Mare Thijs en om 21 uur discoavond. Dinsdag 14 augustus om 14 uur vogelpik. pitjesbak, sjoelbak, om 20 uur barbecue, om 21 uur Oilsterse avond met keizer Kamiel. de Kamillekes, Michel, Antoine, Balou en Jempi en ook prins Goelby. Ook de kandidaat prinsen 1985 Paco Milou, Loeken Tatjen, Bert Kloss; Moist-Sjakosj zijn van de partij. Presentatie door De Poesj. Woensdag 15 augustus wandclzoektocht met de Strangers van 10 tot 12 uur. Bezoek aan Affligem. AKV De Vaartkapoenen Zaterdag 11 en zondag 12 augustus volleybaltornooi voor karnavalgroepcn in het park De Blieck. ajoin «Met mensen omgaan, mynheer, dat is het liefste wat ik doe. Veertig jaar lang zUn we op de kermissen in het Waasland present geweest met snoep en speelgoed. Een goeie ttfd gehad, zeker, en dat maakt het afscheid ook zo moeilyk». Pieter Buys en Maria Brunei zyn de uitbaters van het in de streek erg gekende Bazarken. Meerdere generaties hebben zich daar voorzien van 'babelutten' en ander lekkers. Het echtpaar heeft thans de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en hoewel het Pieter erg moeilyk valt is het Bazarken thans aan de laatste zomer toe. Dendermonde. De sokkel waarop het beeld op 18 augus tus wordt geplaatst, zal nog een flinke kuisbeurt krijgen (vh) De kommissie jeugdcentrum van de Hamse gemeentelijke jeugdraad, besprak in haar vergadering o.a. de inrichting van het gemeentelyk jeugdcentrum, dat gelegen is in de Nieuwstraat, en ondergebracht in de vroegere lokalen van het OCMW-rustoord voor bejaarden. Deze kommissie stelt voor om het jeugdcentrum te verdelen in drie, zijnde lokalen voor de jeugdbewegingen, polyvalente lokalen en een lokaal voor de jeugddienst stellingen, tentoonstelling ifnel voordrachten, ouderavond Dort enzomeer, is eveneens wenst. Men stelt ook voor de bestaande keukemnstalli De jeugdkommissie stelt twee mogelijkheden voor om de jeugdbewegingen een vast lo kaal te bezorgen. Vaste loka len voor elke beweging naarge lang de noden, ofwel elke be weging één of meerdere vaste lokalen en de rest van de loka len in gemeenschappelijk ge bruik met de andere jeugdbe wegingen. Het eerste voorstel, heeft het voordeel dat de be wegingen hun eigenheid kun nen ontwikkelen. Zij kunnen hun benodigdheden in hun lo kaal laten liggen omdat er geen koördinatie nodig is met ande re bewegingen. In dit geval zal men wel veel lokalen nodig hebben en er is weinig rende ment als elk lokaal gebruikt wordt door één beweging. Ook het tweede voorstel, elke be weging één of meerdere vaste lokalen, heeft zijn voor- en nadelen. Wel kreeêrt het mo gelijkheden om de bewegingen hun onafhankelijkheid te laten ontwikkelen. Het rendement ligt hoger, want er zullen meer jeugdbewegingen een lokaal bekomen. Hiertegenover staat het feit dat de koördinatie no dig is voor de lokalen die in gemeenschap worden ge bruikt. Andere lokalen Naast de lokalen voor de jeugdbewegingen, stelt de kommissie voor om twee loka len voor te behouden als ver gaderlokalen voor iedereen. Een zaal voor film- en diavoor- fcysi oelii het oud rustoord en wasgelegenheid op te kn pen. Ook een ruimte voor jeugddienst zou hierin kuni opgenomen worden. Nog de winter zal het dak vanl jeugdcentrum hersteld den. De jeugdraad kan onaf*1 tussen afspraken maken oir. inrichting van de lokalen v 1CU1 de jeugdbewegingen voor bereiden. Er kunnen kontakten ge s men worden met het gem« tebestuur, waar tegelijker *c' kan gesproken worden o« het inrichten van de polyvali te lokalen en de jeugddien Vooraleer het echter allemi zo ver is, zal de kommi jeugdcentrum deze voorstel moeten verdedigen, op de gemene vergadering zullen adviezen medegedeeld word aan het schepencollege. Wase foorreizigers stoppen ermee Vrouw Maria is grootgebra; tussen snoep- en speelgoc Haar ouders waren ook foo reizigers. Pieter Buys was v6 zijn huwelijk in 1944 zaam als elektricien te Burd Hij gaf zijn job op om met zijn vrouw foorreiziger? worden. Het verhaal van Bazarken kon beginnen. Pieter herinnert zich nog de woorden van zijn schooi der in die beginperiode; je niet bang bent van aanj ken, ga ik je goede konfiss leren maken». Pieter was bang van aanpakken en maakt hij vijf soorten 'boll die volgens hem eigen zijn de kermis. «Snoep maken het liefste wat ik doe In n bakkerijtje ben ik de gelukl ste man van de wereld. I zing ik». Foorreizigers zijn 1 gens Pieter mensen met i grote dosis mensenkenj «Door de jaren heen is er i zpkerc vertrouwensrelatie grocid met de klanten. I maakt de job nog aan namer». Pieter en Maria zijn een kend duo in zowat twintig meenten en elk dorp heeft gen kenmerken en mentalit Volgens Pieter is er voor fr reizigers, voor de kermis, slist nog toekomst. Moment loopt het wel iets minder ga door de ekonomische crisi maar dat zou maar tijdeli zijn. In z'n veertigjarige carri heeft het echtpaar een evoh meegemaakt in snoep- speelgoed Pieter ziet het «Sommige speeltuigen hebh slechts één periode. De hooli hoop is daar een voorbed van. Zomer en winter spelAn ook een rol, een aantal tuigt hebben hun periode: kegö spel, knikkers, spring koorden...». Het is duidelijk dat Pieter Maria goed met mensen kui nen omgaan. Wanneer Piel eenmaal op dreef is geraa kan hij verhalen blijven opfc len. Het afscheid staat nu voor de deur, maar ook laatste zomer van het Ban ken wordt wellicht nog e mooie L.V. Vervolg van blz. 1 kaart heeft gezet. Het resultaat van zijn opzoekingswerk ligt vervat in een werkelijk origi neel boek over pater Pieter Jan De Smet. Het boek bevat een aantal wetenswaardigheden en verhalen over het fantastische leven van deze man die ::De Grote Zwartrok» werd ge noemd en leefde tussen de in dianen. Het boek is niet zo maar een reisverhaal, of een biografie over een bekend ie mand. Het is uniek van opvat ting en biedt heel wat stof tot nadenken. In verschillende hoofdstukken wordt telkens weer een bepaald thema uitge werkt. Dat wordt aangevuld met verhaaltjes en rond het thema wordt telkens weer een databank opgebouwd. Het boek, dat meer dan 250 pagina's telt, kost 530 fr. Wie inschrijft voor 31 juli wordt vermeld in de intekenlijst die in het boek is terug té vinden. Men kan ook steunen door een som van 1000 fr. over te maken en dan wordt de naam van de intekenaar opgenomen op de steunlijst in het boek zelf. De belangstellenden kunnen ter echt bij A. Pauwels, De Dam- menlaan 97 te Dendermonde of bij pater Bernard, Abdij, Vlasmarkt 23 te Dendermonde of door overschrijving van het verschuldigde bedrag op reke ningnummer 068-2003889-90 van de aktie Pater De Smet, Dendermonde met de vermel ding van «Machetakonia, zwartrokpater Pieter Jan De Smet». André Pauwels voegde eraan toe dat de inschrijvingen goed binnenkomen. Niet alleen uit eigen land, maar ook uit het buitenland. Uit Nederland mocht men reeds intekenaars uit Nijmegen en Amsterdam noteren. Alleen blijft Dender monde een tikkeltje achter. Vermelden we ook nog dat het boek pas op 25 augustus, de dag van de voorstelling zal ver krijgbaar zijn. Tentoonstelling Pater Bernard Daeleman be lichtte daarop het tweede as- pekt van deze zaterdag. De tentoonstelling gewijd aan het leven en werk van de missiona ris De Smet. Voor de vormge ving van deze tentoonstelling kon men een beroep doen op professor N. Kerre en Daniël Colman, samen met pater Ber nard, nam de uitwerking voor zich. Het gaat hem niet zozeer om een wetenschappelijke, dan toch over een edukatieve expositie die niet alleen aan dacht besteedt aan de figuur van pater De Smet, maar even zeer aan zijn medewerkers. Want het staat buiten kijf dat Pieter Jan De Smet zijn missio- neringswerk bij de missionaris sen lang niet alleen heeft ge daan. Er komen enkele be langrijke fragmenten uit het leven van de missionaris uitge breid aan bod: zijn familie, zijn studies, zijn vertrek naar Amerika. Die episodes wor den weergegeven aan de hand van fotomateriaal dat door Ag fa Gevaert werd verzorgd. Daarnaast is er een reusachtige kaart tc zien met daarop de plaatsen waar de missionaris De Smet heeft gewerkt. Een ingenieus elektronisch systeem maakt het mogelijk deze plaat sen in een bepaalde volgorde ook te belichten. Zondag 26 augustus staat er dan een euc haristieviering op het program ma. Om 11 uur gaat mgr. Luk De Hovre, hulpbisschop van Mechelen-Brussel voor in een koncelebratie met onder meer de abt van de Dendermondse abdij, de provinciaal van de Jezuïeten, de deken van Den dermonde, pater Windey en pater Bernard. Pater Windey zal de gelegenheidshomilie houden. De plechtigheid wordt opgeluisterd door het Sint-Gregoriuskoor cn door het kinderkoor van de abdij. Inhuldiging van het monument Het hoogtepunt is dan onge twijfeld de inhuldiging van het monument op donderdag 30 augustus, met Katuit dus, wan neer de hele stad baadt in een feeststemming. Francois Schel- lekens, die deze feestelijke Dendermonde. Nog een enkele lasnaad moet worden weggewerkt, dan is het beeld klaar (vh) De televisie Ook de BRT wil de feestelijk heden op de voet volgen. De mannen van «Terloops» zullen ter plaatse zijn wanneer het beeld op 18 augustus om 8 uur op de sokkel wordt geplaatst. De televisie zal ook present zijn op de tentoonstelling. De opnamen van deze manifesta tie zullen te zien zijn op woens dag 29 augustus in het KTRC programma «Kerkwerf». «Op 1 juni 1870 ondernam Pie ter Jan De Smet zijn laatste reis naar de gebieden die hij dertig jaar vroeger voor het eerst had bezocht Aan elke wigwam was een herinnering verbonden: duizenden kinde ren had hij gedoopt, hun pij nen en hun nood gelenigd, vijanden verzoend en de Grote Geest doen kennen als de goe de Vader van allen. Een jaar later trok hij zich terug in Saint Louis voor een welverdiende rust. Negentien maal had hij de Oceaan overgestoken, leed Maria Brunei en Pieter Buys van 't Bazarken (Ivb) Aalst heeft nood aan kultureel centrum Onder die titel verscheen er in ons nummer 13 juli een uitvoerige bijdrage over het kultureel centrum van Aalst Daarin werd ook de mening weergegeven van de hoofdbi- bliotekaris van de stad Aalst Etienne Buyle. Hij zegt dat de voorstellen die in het bewuste verslag m worden vermeld nadelige gevolgen zouden kunnen hebben voor de bibliotheek. Ze zullen immers niet worden goedge keurd door de dienst voor openbaar bibliotheekwezen. In ons nummer van 13 juli was om een of andere onverklaar- bere redenen het toch wel belangrijke woordje niet weggevallen. De hoofdbibliothckaris vroeg ons om dat even recht te zetten, wat bij deze is gebeurd. onthulling zal leiden, ver klaarde tijdens de perskonfe- rentie dat de ambassadeur van de Verenigde Staten samen met gemeenschapsminister Jan Lenssens het monument zal onthullen, waarna er bloemen zullen neergelegd worden door burgemeester Cool en door Glenn E. Iverson, de mayor of the city of De Smet in South Dakota, USA. Muzikaal wordt deze plechtigheid opgeluisterd door de US Army Forced Band. Een en ander onderstreept dat er ook in de Verenigde Staten een belangstelling bestaat voor het werk van missionaris De Smet. Dat wordt dan ten over vloede bewezen door de Ame rikaanse vooraanstaanden die de plechtigheden te Dender monde zullen bijwonen. Maar evenzeer door een aantal Amerikaanse voorname kran ten en tijdschriften die naar aanleiding van de heroprich ting van het standbeeld van Pieter Jan De Smet een uitge breide artikelenreeks hebben gewijd. blank, zwart of rood. Het standbeeld van deze stoere Vlaamse reus, die zoveel maal zijn leven had gewaagd, bran dende hitte en kou had getrot seerd, honger, dorst en ontbe ring had geleden, staat op het plein voor de Onze Lieve Vrouwkerk van zijn geboorte stad», zo eindigt de brochure die Christina Guirlande aan deze grote' missionaris heeft gewijd en die aan de prijs van 50 fr. te koop wordt aangebo den tijdens de duur van de plechtigheden. Dendermonde. De initiatiefnemers van de aktie Pater De Smet en de gastheren van Brouwerij De Smedt (vh) eenmaal schipbreuk, legde 348.000 kilometer af de af stand van de aarde tot de maan, of negenmaal de omtrek van de aarde en dit met zeer primitieve vervoermiddelen In de nacht van 23 mei 1873 stierf hij, enkele uren voor de klokken Onze Lieve Hemel vaart inluidden. Zo hij het uitsterven van de Indianen niet had kunnen verhinderen, hij had hen toch langs het geloof de zekerheid gebracht van een beter leven, in een land waar geen verschil bestaat tussen

De Voorpost | 1984 | | pagina 4