ttintig jaar Gemeentebelangen in Stekene: bijna familietraditie Weer grote Wase inbreng oor Reynaertstoet in Hulst Per boot van Llllo naar Doel Vijfhonderd handtekeningen voor een veiliger Stèkehe Happart en De Bondt PTT heeft stageplaatsen vrij voor postman-uitreiker en sorteerder De laatste overtocht van de Flandria II De Voorpost - 27.7.1984 - 5 nintig jaar geleden kwam in Stekene voor 't eerst de lijst emeentebelangen aan de oppervlakte. Hoe de stichting verliep zullen we wel nooit écht te weten komen, nar het is ongetwijfeld onder impuls geweest van Abdon eyse, nu ereburgemeester en vader van eerste schepen ioud Heyse dat deze Itfst GeBe werd gevormd. Het was i inderdaad enkel een «lijst», die als tegengewicht jenen moest voor de toenmalige CVP, die toen de ndi oorbraak moest forceren onder leiding van... Herman oilier! Het bedanken voor bewezen diensten van oud- w irgemeester Eugeen Roggeman door de CVP zal hier of aar ook wel een rol hebben gespeeld, veronderstellen we. B het was precies zo'n boegbeeld dat de nieuwe lijst - cn heette die nog Stekense Belangen - nodig had, temeer ut voor sommige Stekenaars de terugkeer van Abdon v eyse nogal wat problemen stelde. s iel werd toen een bijzonder oelige verkiezingsstrijd, in S teken van de terugkeer en eindelijk van de wit-zwart- instellingen die schuil gin- a achter beide grootste lijs- b. Een verkiezingsstrijd die «rzinderde tot op de Steken- kerktoren, er werden perio- rke tijdingen uitgegeven die doederden in spot- en hekel- mfletten. er werd geplakt en inplakt, gekalkt en be- ncurd dat het een lust was... als lijstaanvoerder wijlen geen Roggeman werd het niddellijk een schot in de los voor de Stekense Belan de meerderheid der Ste- tnaren sprak zich tijdens de meenteraadsverkiezingen 1963 uit in het voordeel deze lijst. De zetelverde- werd: 6 voor de Stekense dangen, 4 voor de CVP en 1 x>r de BSP met als lijstaan- mder wijlen Alex Chris tens )p de lijst van de Stekense elangen prijkten toen reeds ensen als Frans Windhey ertegenwoordiger van het Igemeen Boerensyndikaat) i Alfons Dhollander (van olksuniestrekking). Mensen ie nu nog een belangrijke rol pelen in de groep Gemeen- belangen. Tijdens de benoe- nungsprocedure overleed Eu geen Roggeman en in augustus 1965, na benoeming, werd hij opgevolgd door Abdon Heyse. Polarisatie Het overlijden van dokter Eu geen Roggeman, de «doktoor- burgemeester» van Stekene, was onrechtstreeks aanleiding tot een politiek bijzonder hevi ge periode van de noord-Wase gemeente. Inderdaad, nu de lijst Stekense Belangen werd aangevoerd door burgemees ter Abdon Heyse werden de tegenstellingen zo mogelijk nog heviger. Met de volgende verkiezingen in 't verschiet trokken de antagonisten van de Stekense dorpspolitiek zich terug achter gekende stellin gen. De verkiezingsstrijd werd nu uitgevochten op een schaakbord met uiteraard en kel witte en zwarte vakken. De koninginnestukken waren nu Abdon Heyse aan de ene kant en recht daartegenover Omer Boeykens. De polarisatie in Stekene, rond tegenstellingen «zo oud als de straat», had werkelijk z'n hoogtepunt be reikt. Na de gemeente raadsverkiezingen van eind '69 bleek echter een figuurlijke «derde hond» in her politieke spel te zijn geglipt. Inderdaad, de eenmanslijst van Paul Kop pen «Gelijk voor iedereen» lukte erin om één zetel te be machtigen via een barnum-ver- kiezingskampagne. Meer nog: hij kwam op figuurlijke wip te zitten, want zowel de Stekense Belangen als de Stekense Volkspartij (vroeger CVP) haalden elk zes zetels. Het was evident dat uiteindelijk een meerderheid werd gevormd van Stekense Belangen met Gelijk voor iedereen. Met ui teraard Paul Koppen als eerste schepen en Abdon Heyse als burgemeester. Weer die derde hond... Ook de verkiezingsstrijd eind 1975 werd tamelijk hevig be twist. Ondermeer door de PW met als lijsttrekker Wal ter Verbraeken, oud-schepen van de Stekense Belangen. PW en Stekense Belangen - ondertussen omgedoopt tot Gemeentebelangen - vochten een papieren duel uit, dat zelfs een staartje kreeg tot diep in 1976. Niettegenstaande GeBe de grootste partij van Stekene bleef - mét een rekordaantal voorkeurstemmen voor Abdon Heyse - kwam er een meerder heid tot stand zonder de Ge- Be. Inderdaad, ondertussen was de fusie van Stekene met Kemzeke en Klein-Sinaai een feit geworden. Naast de tradi tionele Stekense partijen (CVP of SVP, SP, PW en GeBe) kwam er een kaper op de kust, namelijk dc Onafhan kelijke Centrumpartij met als boegbeeld Bob Verbeke, de oud-burgemeester van Kemze ke. De OCP bemachtigde - onder meer door de populari teit van Verbeke - liefst drie zetels en kwam deze keer op de wip te zitten. Want de twee grote partijen haalden elk 9 zetels terwijl de overige twee werden gedeeld door SP en PW. De «derde hond» diende alweer te beslissen dus... De OCP koos - niet toevallig - de CVP als meerderheidspartner en dus niet Abdon Heyse, ook niet Omer Boeykens, maar wél Bob Verbeke werd voor zes jaar de eerste burgemeester van groot-Stekene. Een klacht van de GeBe als zou een «ge- truckeerde» foto, waarop Ab don Heyse z'n macht na één jaar overdraagt aan Paul Kop pen, de verkiezingsuitslag heb ben beïnvloed kon daar niets meer aan veranderen. Lijst aanvoerder Heyse hield het meteen voor gezien en zegde de politiek vaarwel, wat de GeBe nogal wat problemen bezorgde. In de oppositie werd z'n taak over genomen door mensen als Comu en voorna melijk Koppen. V erzoeningskoalitie Voor geïnteresseerden en na tuurlijk voor de oppositie was het duidelijk dat bij het OCP- CVP-bestuur een soort inertie én gebrek aan slagvaardigheid werd vastgesteld. Ook groeide hier en daar het besef dat het niet langer opging om de grote tegenstellingen en verdeeld heid in de fusiegemeente te handhaven en/of te blijven aanwakkeren. Zo was het dan ook mogelijk dat groot-Steke- ne - voor 't eerst sedert lang - een serene verkiezingskam- pagne meemaakte. Vooral Ge- Be éh CVP meenden de tijd rijp om de jarenlange tegen stellingen overboord te gooien en slechts op deelgemeente Kemzeke kwam-het tot enkele strubbelingen-op-papier. De koalitievorming ligt nog vers in het geheugen: het kwam tot een grote verzoening tussen de twee antagonisten van weleer: CVP en GeBe sloegen de han den in elkaar en drongen OCP (3 zetels) in een piepkleine oppositie. De grote verzoe- ningskoalitie (9 zetels van Ge- Be en 8 van CVP) hield echter niet lang stand: 4 CVP'ers ver huisden naar de oppositieban- ken, terwijl 4 SVP-ers samen met de 9 GeBe-ers de be- stiiursmeerderheid vormden voor de periode 1982-1988. Het bleef dus duidelijk een «verzoeningskoalitie» De leiding van de Gemeen tebelangen werd nu - met eni ge jaren onderbreking - over gedragen van vader op zoon. Amoud Heyse was de lijsttrek ker en die moet het nu (en in de toekomst) opnemen tegen CVP-kopman Herman Rollier! De kronkelwegen «des levens» zijn inderdaad ondoorgronde lijk... In de «nieuwe meerderheid» te Stekene - waar de samenwer king «voorbeeldig en spreek woordelijk» heet te zijn - tracht GeBe iedereen te res- pekteren tot in z'n diepste ge voelens, te besturen voor alle medeburgers onafgezien hun politieke of ideologische over tuiging en in een geest van «Vlaming zijn om Europeer te worden». Dit is alvast de inten tie zoals ze stond afgedrukt in een persmededeling t.g.v. van de opening van het «sociaal centrum» van de gemeentebe langen. Enkele verwezenly kingen De Gemeentebelangen heb ben dus sinds het ontstaan een toonaangevende rol vervuld in het Stekense politieke gebeu ren. Daar is geen weg naast. Deze formatie heeft dan ook heel wat inpakt gehad op de geschiedenis van Stekene ge durende de laatste 2 decenia. Voornamelijk de figuur van Abdon Heyse heeft een onuit wisbare stempel gedrukt op Stekene. Met ruim 13 be stuursjaren achter de rug wil len we hieronder de voor naamste verwezenlijkingen op sommen die de Gemeentebe langen tot de hunne rekenen: - waterbeheersingswerken die Stekene hebben verlost van Stekene. De 'familie' Gemeentebelangen houdt al twintig jaar stand (gremar) watersnood in de echte zin van het woord; - aanleggen van benijdens waardig net van landbouw- wegen; - beklemtonen van de Steken se eigenheid; - handhaven van een fiskaal gunstig regime te Stekene; - aanleggen van een artistiek - verfraaien van de dorpskom; patrimonium; - uitbouwen van de biblioteek - organiseren van feestmarkt en opstarten van teken- en mu- en andere feestelijkheden ten ziekakademie; bate,van de gemeente; - voeren van een eigentijds - uitbouwen van de Stekense sport- en kultuurbeieid; wekelijkse markt; - bouwen van een sporthal) - financiële gezondmaking van Stekene; - modernisering van de open bare verlichting; - depolitiseren van het ge meentebeleid met gelijke kan sen voor iedereen. De Beer In de Senaat heeft afgelopen week de heer Happart dank zij het optreden van senator Ferdinand De Bondt kunnen kennis maken met de geplogenheden van de Senaat, die aanzienlijk afwijken van wat de zogenaamde burgemeester van Voeren zich daar klaarblijkelijk van voorstelt. Happart had zich met een paar medewerkers geïntrodu ceerd in de salons van de senaat, voorbehouden aan de senatoren. Senator De Bondt die daarvan licht kreeg heeft de heer Happart erop gewezen dat hij zich klaarblijkelijk vergiste, indien hij een senator wenste te ontmoeten moest hij zich aanbieden langs de zogenaamde Leuvense weg, waar de ingang van de senaat voorbehouden aan de bezoekers zich bevindt. Met stille trom nam hij zijn boeltje bij elkaar en vertrok naar de Leuvense weg. elii tynaert is opnieuw op pad in Hulst. Met het goedvinden van heel wat Waaslanders (Ivb) de Reynaert-Ommeganck in 1980, waarin de belang- «te en de best uit te beelden onderdelen van het epos al Mde werden gespeeld en na het suksesvol opvoeren van ■be "openluchtspel in 1982 willen de organisatoren dit jaar wli dermaal de Reynaert-Ommeganck door de straten van ■ed ilst laten trekken. De formule zal licht gewijzigd wden: van de deelnemers wordt in veel mindere mate op \Taagd dat z(j teksten leren en voordragen. Het geheel voor de toeschouwer beslist aantrekkelijker worden. voorbereidingen z(jn al volop aan de gang en de ifdlijnen liggen al vast. Wc hadden al vast een gesprek km Marinka De Vriesere, die de public-relations ver- ie« W voor België. Dat z(j de klappen van de zweep kent aal eft ze al eerder bewezen met het openluchtspel van -1" Ulo in 1979. dc Ommeganck in 1980 de Wase inbreng niet ge- Medewerking werd toen eend door volksdansgroep I nijc Vos uit Kemzeke, njroep Die Hamse Wuitens Hippotour uit Stekene. Die ie samenwerking wordt voor dc komende Omme- 'P* aangehouden. Wat het "P «aland betreft zal er mede- ting worden verleend door a *rcn uit Kallo, Stekene, fjfGiUis, Kemzeke en Moer- Van iets verder komen imcrs uit leper, Brugge Wachtcbcke. De muziek op de diverse wagens zal den gebruikt wordt ver- jddoor Paul Vereeckcn •in Marin staat in voor het •wpen van de tekeningen kt programmaboekje cn torgt bovendien de artistie- begeleiding van de wagen- De heer Marin geeft les 'de akademie van Sint-Nik- cn Antwerpen. In de Om- l*nck stappen ook een aan- onfares en harmonieeën e op. Hun muziek wordt ®Wgd door de h. Verstiggel kBevercn 'ckst die de Ommeganck de markt van Hulst bcgc- t wordt ingesproken door «kende Vlaamse toonkun- Jtesse Tine Ruyssaert. present in dc Hulstersc fisertstoet zijn een bazuin- krsgroep uit Brugge cn dc (ttepoczen uit leper. In de "oeganek lopen een zestig- paarden mee en die zijn "het overgrote deel afkom- stig uit België. De optocht wordt overigens geopend door ruiters te paard die muziek maken (trompet en pauken). De Ommeganck trekt door de Hulsterse jtraten over een af stand van zowat 2.500 meter. Op de markt wordt een tribune gebouwd waarop ongeveer drieduizend mensen kunnen plaatsnemen. Het aantal deel nemers bedraagt voorlopig 690 personen. Om het geheel vlot te kunnen laten verlopen zijn er nog een bijkomende zes honderd medewerkers aktief. De Ommeganck vindt plaats op zondag 16 september. Het is nu al bekend dat het spekta kel zowel op de Nederlandse als Belgische televisie ruime aandacht zal krijgen. Er zal ook een speciaal Reynaert-bier worden gebrouwen. Hoe het groeide De Reynaert-Ommeganck trekt voor een zesde keer door dc straten van het Zeeuws- Vlaamse stadje. De eerste plannen voor een stoet werden gemaakt in de winter van 1955 en 1956 door het toen bestaan de Reynaertkomitee, dat het epos uit zijn ietwat besloten kring wou weghalen. Een stoet zou het verhaal weer in de brede lagen van de bevolking onder de aandacht brengen. Dc bevolking werd gepeild op belangstelling darvoor en er bleek zeer snel enthousiasme voor te bestaan. Zo werd de eerste stoet in 1956 geboren. De Ommemganck kende een grote bijval, dankzij de vele buurtbewoners die dag en nacht in de weer waren voor het zelf maken van kostumes en het opbouwen van wagens. In 1958 trok de stoet een twee de maal uit, in verbeterde vorm, en het sukscs was zeker niet minder. De Nederlandse Televisie Stichting gaf er een rechtstreekse reportage van. Plannen om het evenement in 1960 te herhalen stuitten op financiële problemen. Die vonden echter in 1961 een op lossing toen het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen met een ruime subsi die over de brug kwam. Het fonds werd nog aangevuld met provinciale en gemeentelijke toelagen. Voor het Reynaert komitee waren er mogelijkhe den om de stoet op een nog hoger peil te plaatsen. Dc be kende maar inmiddels overle den Vlaamse regisseur Antoon Van der Plaatsen uit Kortrijk werd aangetrokken, zodat op 18 juni 1961 voor de derde maal de stoet door dc straten trok. Zeven jaar na het sukses van 1961 nam de toenmalige voor zitter van het komitee, de h. Stolte (overleden in 1977), het initiatief om het Reynaertge- beuren voor de bevolking te laten herleven. Dankzij de me dewerking van enkele toneel vrienden en leerlingen van het Janseniuslyceum te Hulst ge lukte het hem, zij het in be perkte vorm, weer een stoet door de straten van Hulst te laten trekken. Door een ge brek aan financiële middelen was het niet mogelijk het ini tiatief verder uit te bouwen. Het werd wachten tot in 1980; Hans Baert haalde toen dc aloude Reynaertstoet van on der het stof. Dc Wase regis seur Jacques Van der Helst droeg toen aanzienlijk bij tot het grote sukses. De voor 16 september geplan de optocht bestaat uit drie de len: een historisch, een Rcy- naert- en een moraal-deel. De Ommeganck zelf blijft binnen de wallen van het stadje. CVP-senator Ferd. De Bondt meldt dat de PTT een groot aantal stageplaatsen vrij heeft voor de betrekking van postman- sorteerder cn postman-uitreiker. Het gaat wel over een inschakeling in de kontinudiensten van de post, met onregelmatige werktijden. De stagiairs mogen een beroepsverleden hebben van maximum 6 maand en moeten tenminste een jaar uitkeringsgerechtigd werkloos zijn. Zij worden betaald op 4/5 de basis (ongeveer 23.500 fr. bruto maandloon). De plaatsen van tewerkstelling zijn wat het neder- landstalige landsgedeelte betreft Antwerpen. Brussel en Vlaams-Brabant. De stages duren tot ongeveer eind 1985. Wie belangstelling mocht hebben voor deze tijdelijke beroeps- aktiviteit, kan zich melden bij CVP-senator Ferdinand De Bondt, Charlottelaan 29 te 2700 Sint-Niklaas (schriftelijk). De Flandria II heeft jarenlang de verbinding verzekerd tussen Doel en Lillo. De boot wordt binnenkort uit de vaart genomen en zal worden vervangen door de Flandria 26 die is gebouwd op de Fultonwerf te Ruisbroek. Kapitein Jeroom Van de Velde uit Doel, die al sinds zyn zestiende jaar als dekmatroos op de overzetboot dienst deed, vertelt over de verbindingsoverzet tussen de polder gemeenten Lillo en Doel. voetpad, de palen te verplaat sen of te vervangen door steunpunten die niet op het voetpad moeten staan. Enkel in de buurt van de scho len werden zebrapaden aange bracht samen met de driehoek schoolgaande kinderen. Dit is natuurlijk positief. Wel vraagt het ACW uitdrukkelijk dat de ze wegmarkeringen ook zou den worden aangebracht aan de kleuterscholen van Bosdorp en de Verkenstraat. Veilig kermissen Het Stekense ACW blijft van mening dat het zeer zinvol zou zijn om op kermiszondagna- middagen tussen 14 en 19 uur het eerste deel van de Kerk straat verkeersvrij te maken. Temeer daar tijdens de laatste kermissen er ook molens wor den geplaatst ter hoogte van het «oud kerkhof» en op het voetpad naast de kerk. Het ACW is trouwens van oordeel dat een verkeersvrij deel van de Kerkstraat ook op zaterdag tijdens de wekelijkse markt het markten véél veiliger en aangenamer kan maken. Handtekeningen Om te bewijzen dat de werk groep niet uitsluitend uit naam van de leden spreekt, werd door het ACW een handteke- ningen-aktie georganizeerd bij bepaalde gelegenheden. Tot hiertoe tekenden liefst 504 mensen deze aktie: ruim 500 Stekenaren die van mening zijn dat verkeersvrije Kerk straat tijdens de kermissen een must is. Terwijl de handtekeningenak- tie nog verder gaat, werd een brief met daarin nogmaals de bedoeling van de werkgroep aan het gemeentebestuur over handigd. In deze brief werd nogmaals aandacht gevraagd voor enkele andere kleine verkeerspunten ook benadrukt dat de werk groep verkeer van het ACW op een positieve manier wil meewerken aan een verkeers veilig Stekene, met veel aan dacht voor de zwakste wegge bruikers. Gremar Stekene. Het ACW blijft ijveren voor meer verkeersveilig heid. B. v. het gedeeltelijk verkeersvrij maken van een deel van de Kerkstraat of, zoals hier, het 'teruggeven' van het voetpad aan de voetgangers (gremar) Op 20 januari '84 schreef de ACW-werkgroep verkeer een brief aan het Stekense sche penkollege met daarin een aantal kleine verkeersproble men, die zonder al te veel moeite dringend toe waren/ zijn aan een oplossing. Het schepenkollege schreef terug dat «in de mate van het moge lijke en wanneer de weersom standigheden het toelaten» de opgesomde materiële proble men zo spoedig mogelijk zul len verholpen worden. Nadien stelde genoemde werk groep aan het schepenkollege ook voor om op zondagnamid dag van de kermissen de Kerk straat tussen de markt en de Sparrenhofdreef verkeersvrij te maken... Dit tussen 14 en 19 uur zodat het vrij, gezellig en vooral veilig kermissen zou kunnen worden. Na de jaarmarkt liet de burge- meeste weten dat op deze laat ste vraag niet kan worden inge gaan. Vele kleintjes... Het ACW betreurt dat de be lofte van het Stekense sche penkollege om «de opgesomde materiële problemen zo spoe dig te verhelpen» nog steeds niet is ingelost. Begin dit jaar vroeg het ACW onder meer: het aanbrengen van een 'verkeersbus' in de drie deelge meenten en de Hellestraat; een wasbeurt van de ver keersborden, zodat ze op nieuw leesbaar worden; herstelling van de vele ver zakkingen op de al niet talrijke fietspaden; onderhandelen met de elektriciteitsmaatschappij om daar waar de verlichtingspalen alle plaats innemen op het In februari 1984 werd in Lillo en ook in Antwerpen het feit herdacht dat honderd jaar ge leden in het Scheldedorpje een stoombootlijn werd opgericht. Het was een eerste stoomveer- dienst tussen Lillo, Doel en Antwerpen. Vanaf 1922 zou ongeveer dezelfde lijn worden bevaren door de Flandria I. Uit getuigenissen van oudere mensen vernemen we dat er vóór de stoomvrachtdienst met de hand werd geroeid. Vanop de Lillose dijk konden zij mer ken of er aan de overkant in Liefkenshoek gegadigden stonden te wachten. Door de waardin van het schippershuis, later het café van de gezusters Bogaert, werd een mand in de mast omhooggetrokken. De vrachten varieerden van pak goedeen tot zakgoederen en zelfs vee. Voor een grooi pak betaalde men destijds 3,2 frank terwijl het tarief voor een klein pak 2,5 frank be droeg. Jeroom Van de Velde weet zich, als dekmatroos, nog de tijd te herinneren dat men 3,8 frank per persoon moest betalen. Destijds was dit nog met de Flandria IV, een schip van amper twintig meter lengte. Jeroom herinnert zich nog zeer goed dat men paarden en run deren overzette. Boeren uit de Antwerpse polders Zandvliet en Berendrecht brachten hun vee naar lager gelegen weiden in Doel en Kallo. In de week zijn het nu meestal fabrieksarbeiders uit het Waasland die op de rechteroe ver werken die de overtocht maken. Zij rijden met hun wa gen vlak bij het café Liefkens hoek. Zo'n 120 mensen maken gebruik van de veerdienst. Maar vooral tijdens de week ends in de zomer kan het erg druk zijn. Sinds de overzet- dienst gratis is vormt hij een ware toeristische attraktie. Zo heeft de toeristische dienst van de gemeente Beveren destijds de polderklassen ingericht, zo dat de scholen de trip van Doel naar Lillo kunnen meemaken. De Scheldewijding van 1983 was volgens Jeroom een top dag. Toen werden in totaal 2.300 mensen overgevaren. Nieuwe boot Op de Fultonwerf in Ruis broek werd, in aanwezigheid ui Flandria legt de link tussen 't Land van Waas en de Antwerpse polder (Ivb) van de heren Grootjans en Kinsbergen, de nieuwe Flan dria te watergelaten. Meter werd mevrouw E. Kasteleyn. De Flandria 26 is een dubbel- schroef-veerboot, met een lengte van ruim 42 meter, en een breedte van 8 meter, met een diepgang van 2,30 meter. In het schip zijn twee diesel motoren ingebouwd van 470 pk. Dit schip, dat in totaal 150 miljoen heeft gekost, heeft als exklusiviteit een speciaal inge bouwd zuiveringssysteem. Doordat de in kompartimen- ten gebouwde motoren voor zien zijn van een boegschroef is het schip bijzonder wend baar en bovendien veiliger dan vorige veerboten. Tijdens de topdagen hoopt men nu meer dan tweeduizend mensen over te zetten en bo vendien nog gratis ook. Kapi tein Guido Vande Velde en zijn dekmatroos Guido Van Mieghem uit Doel hopen nu nog op een moderne aanleg steiger, die niet meer over spoeld wordt door Scheldewa- ter en mosafzetting. Luk Van Broeck

De Voorpost | 1984 | | pagina 5