Baardegemse St.-Margriet-Ommegang Voor de derde maal kende enorm sukses Molenfeesten te Oordegem Faluintjeszoektocht wordt meevaller Naar alternatieve Vlaams-Nationale Sporenviering te Aalst - Faluintjesroute 20 km) De Voorpost - 27.7.1984 - 7 lebheke lB«A»ocat» mazcnzele hekelgei Aankomst: Dorp Baardegem (Gasthof Vonck (24)). Naar keuze hoevebezoek «Hoeve De Croes» (25) Achterstraat 16, Meldert-Aalst (Dorpstraat, Elderbergstraat. Kammestraat, Klaarhaagstraat. Achterstraat). Vertrekpunt: Baardegem St.-Margarethakerk 1. Welke 4 dorpsgemeenten maken deel uit van de V.V.V. De Faluintjesstreek? 2. Vanwaar komt de naam Faluintjes? 3. Geef de volledige naam van een zeer gekend figuur uit de Brabantse Omwenteling te Baardegem geboren. 4. In welke bouwstijlen werd de St.-Margarethakerk opge trokken? Dorpstraat Baardegem 5. Geeft het bouwjaar van Hof ter Linde en de initialen van de bouwheren. 6. Welke bijna monumentale boom siert de ingang van deze mooie hoeve? Putstraat Meldert (Een wandeling doorheen Kravaalbos is ten zeerste aanbe volen). 7. Geef het bouwjaar van Hof te Putte. 8. Hoe groot in oppervlakte is het Kravaalbos? 9. Welke typische grote slingerplant kronkelt zich in het Kravaalbos graag rond de bomen? 10. Wanneer is de bloeiperiode van de wilde boshyacint? In de Putstraat vindt men een aanduiding om het recreatiegebied «De Ginst» te bereiken. 11. Welke soort steen werd hier ooit door de monniken van Affligem gedolven? Dorp Meldert 12. Welke is de typische historische vorm van het Dorpsplein? 13. Schat het gewicht van de monumentale steen op het Dorpsplein. 14. In de pastorij ziet men een aantal indrukwekkende bomen. Welk soort bomen? 15. Aan welke familie horen de twee oude grafplaten gelegen vóór de deur van de sakristieingang van de St.-Walburgakerk toe? 16. Welke landbouwactiviteit wordt er afgebeeld op de foto in de gelagzaal van het oude dorpscafé «Bij Herman»? 17. Welke 7 spreuken zijn er te lez,en in het theaterzaaltje verbonden aan hetzelfde café? Kruispunt Molenkouter - Molenstraat 18. Geef de grootte in oppervlakte van de zich hier bevindende visvijver. St. Rachuskapel - Molenstraat 19. Welke soort bomen vindt U rond de St.-Rochuskapel en hoeveel bomen per soort? 20. Achter de St.-Rochuskapel is een mooie oude hoeve zichtbaar. Geef de naam van deze hoeve. Abdij Aflligem 21 We passeren langs de lange muur van de kloostertuin van de Abdij Affligem. Geef de volledige naam van de pater, bevoegd over problemen van tuin en natuur (bekend van BRT) Aalsterse dreef - Waverse dreef 22. Onder welke twee vormen komt de hop, typisch produkt van deze streek, voor in de horeca? 23. Op onze route vinden we aanzienlijke serrenederzettingen. Om welke glaskuituur gaat het hier in de streek vooral? Wate. kasteel Moorsel 24. Wie bouwde het Waterkastecl, wanneer en in welke stijl? Dorp Moorsel 25. Wie waren de ouders van de H. Gudula en aan welk attribuut herkent men een Gudulabeeld? 26. Tijdens de «Faluintjespikkeling» wordt op het dorpsplein een attraktie neergelegd. Welke? 27. In de omgeving is een zeer merkwaardige grafplaat terug te vinden. Veel vroeger dan de fusiegedachte in België doorgang vond, vormden Moorsel, Meldert en Baardegem één bestuurlijk geheel. Wie was tegelijkertijd burgemeester van zowel Moorsel, Meldert en Baardegem? Herdersem - Broekstraat - Kapelleommegang 28. Rechts bemerkt U een aftands kapelletje van O.L. Vrouw van Bijstand. Wat is het bouwjaar ervan en hoeveei beelden (heiligenbeelden) telt U binnen en buiten dit kapelletje? 29. In de kapel van O.L. Vrouw ten Beeldeken bevindt zich aan de epistelkant van het altaar, een weinig geziene nis in de muur. Slechts enkele kapellen in België hebben dit bouwsel. Welke was de bedoeling van deze nis? Hammestraat-Denderland 30. Waaraan herinnert U de naam Hammestraat etymologisch? 31. Het Denderland geeft U een uitzicht op vlakke, met veel bomen en tronken omringde weilanden. Wat was de oorspron kelijke funktie van dit gebied? 32. Even verderop komt men aan een klein kapelletje in het Denderland. Hoeveel meter vloeit de Dender hierachter? 33. Aan de Dender rechts ligt een pittoresk kronkelend viswa ter, Ketshoek genaamd. Hoe is deze Ketshoek ontstaan? Kruispunt A. De Cockstraat - Hammestraat 34. Wie was Alfons De Cock? Aartstraat 35. Waaraan herinnert U de naam of het begrip Aart en welke was de funktie van deze wijk aan de Dender gelegen vanaf het begin van de 13' eeuw? Leg het verband met de abdij van Affligem. Pontweg - Klausstraat - Kapel 36. Achteraan de kapel is er een bijtorentje gebouwd. Wat is de naam van het klokje welke hierin is opgehangen en vanwaar is het afkomstig? Einde Klausstraat begin Hoekskenstraat (Moorsel) 37. Rechts bemerkt men het natuurgebied «Biesebroeken». Welke uitermate zeldzame en beschermde plant vindt men hier in het voorjaar in bloei? Stevenkapel Moorsel 38. Rond Stevenkapel bemerkt U enkele kortgeknipte bolachti ge boompjes. Wat is de naam ervan? x 39. Wat betekenen de lijnen op straat geschilderd achter de Stevenkapel? Baardegemstation 4(1. De V.V.V. De Faluintjes heeft het spoorwegtrajekt tussen Moorsel en Baardegem uitgeroepen tot wandelpad. Welk is de naam van deze wandelroute? 41. Spel juist de naam van de vroegere stationshalte op het nog bestaande stationsgebouw. Mechelse Weg - Zwanenneststraat 42. Op het einde van onze route passeren we links een aftandse, vervallen doch historische en eertijds zeer mooie omwalde hóeve. Geef de naam van deze hoeve. Eindpunt: Dorp Baardegem. L.H. De reeks zomerfeesten in de Faluintjes werd in het voorbije weekend suksesvol ingezet met de St.-Margrietfeesten te Baardegem waar de zon optimaal van de party was, alleszins vanaf zaterdag. Volgen dan de Pikkeling te Moorsel, de voetbalfeesten van «Vlugge Jongeren» eveneens te Baardegem en de St.-Rochusfeesten te Meldert. Gelegenheid genoeg voor zachte rekreatie in eigen streek. De St.-Margrietfeesten wer- patroonheilige, kenden de eu- werd processiegewijs, een stil- den zoals gepland een festivi- charistievieringen minder be- le bidtocht, opgestapt langs- Jfcitenreeks met religieuze en langstelling doch groeide de heen de St.-Barbara-, de St.- meenschapsbindende aktivi- Margaretaommegang uit tot Jozefs- en de O.L.V.-Kapel iten zoals het op een echte een gebeurtenis van belang, waarna aan de kapel van de H. «ker(k)mis» hoort. Na de woorddienst in de Margareta de eucharistievie- Op vrijdag, naamfeest van de prachtige St.-Margaretakerk ring in openlucht werd voort- Aalst. Een toevallig bruidspaar in het Faluintjesdekor (a) gezet onder massale belang stelling. Besloten werd in de kerk zelf met een Te Deum waarna gezegend werd met de relikwie van de patrones en men zich in de parochiezaal kon te goed doen aan de eerste mosselen met friet. Iets wat enorm werd geapprecieerd en zorgt voor zaad in het laatje voor verdere aanpassing van deze gemeenschapszaal. Het TD met DJ Celleken werd een ware overrompeling waar bij het in de late uurtjes niet steeds zo stichtend verloopt zodat men zich vragen kan stellen over de opportuniteit van dergelijke «festiviteiten». Baardegemnaars hadden er verder aan gehouden, meer bedoeld als dekoratie van de zaal, eigen werk te exposeren. Werk meestal zonder overdre ven artistieke pretentie en waarvan een deelnemer me zelf verklapte dat hij het ten toonstellen van eigen werk eerder aanziet als een «les in nederigheid». Pastoor De Rouck, Robert Verstraeten, Ludo De Bondt, Greta Van Hove en Piet Ringoot brachten alleszins een valabele inbreng in deze expo die zich als zeer streekgebonden aanmeldde en dan ook veel bekijks had tij dens het hele weekend. Paradepaardjes van de St.- Margrietfeesten zou het opla ten worden van een warme luchtballon op de weide in de Kerkhofweg achter de pasto rie. Wegens een defekt bij hun demonstratie dezelfde dag aan de kust en het enorm drukke verkeer op de autosnelweg werd het echter 20 uur voor aleer men Baardegem bereikte zodat uiteindelijk toch rond 21 uur kon worden opgestegen. Weliswaar zonder passagiers wegens het defekt aan een zeil waarbij men liefst geen risiko's nam. LH Aalst. Ludo De Bondt bij zijn schilderij ode grote markt te Aalst(a) VU-gemeenteraadslidWilly Alloo noemt de voorbije 11- juli-viering slap en futloos en bij hem is de gedachte ge groeid volgend jaar opnieuw over te gaan tot het organise ren van een eigen Vlaams-Na tionale Guldensporenherden- king te Aalst. Dit volgens het Stramien van wijlen Bert Van der Speeten, t.t.z. Volks, Waardevol en Vlaams. «Ik onderging op 11 juli een tijd lang de eerder saaie be doening niet doelend dan op de optredens maar wel op de wijze van organiseren, op de bevlagging en zeker op de keu ze van de gastspreker», zegt Willy Alloo. «Gastspreker die zowaar de Vlaamse Beweging «platte zever» noemde on danks het feit dat hij voorzitter is van de Vlaamse Raad. Een ons door de politiek opgedron gen figuur deze plaats on waardig». Alloo memoreert vieringen met echte Vlaams Nationale leeuwen op 11 juli, destijds door een ex-VU-schepen ver wijderd en nu hangen daar terug de roodgeklauwde er- sats-vlaggen zonder betekenis voor een Vlaams-Nationalist. Alloo wil ten spoedigste een Guldensporenkomitee oprich ten met uitnodiging aan de Vlaams-Nationale Verenigin gen om daadwerkelijk mede te werken aan de herdenking ko mend jaar. Dit dat op een cht Vlaamse wijze en met een spreker die Vlaanderen waar dig is. Kortelings horen we er meer van. Ook Tak niet tevreden Ook het Taal Aktie Komitee zit verveeld met de 11 juli viering zoals die in Aalst werd opgezet? Tak liet zijn onge noegen trouwens blijken op de dag zelf met een protestaktie. Tak neemt het met name niet dat men als gastspreker de heer Pede heeft uitgenodigd «die alom bekend staat als een fanatiek tegenstander van alles wat met federalisme of Vlaam se autonomie te maken heeft», zo zegt Tak in een mededeling. Tak betreurt de gang van za ken ten zeerste en meent dat er hoogdringend moet begonnen worden met het depolitizeren van de officiële 11 juli viering te Aalst. Vlaamsgezindheid is volgens Tak een manier van leven en werken ten dienste van de hele Vlaamse bevolking waarbij partij lidkaarten van geen belang zijn. LH In de schaduw van de door het Provinciebestuur zopas nodige kommentaar. Een zeer ingehuldigde Fauconniersmolen hebben dit jaar voor de geslaagd restauratiewerk trou- derde maal de Molenfeesten plaats, festiviteit die reeds tot Me een begrip is uitgegroeid m de hele regio. Uiteraard werd beuren omUjst door een dan ook door promotor Robert De Mulder en zyn fessioneie dixie-land-band. dynamische staf gezorgd voor een valabel en gediversi- voor genieten van verzorgd fieerd programma zodat zowat iedereen er aan zyn entertainment kan u dus alles- trekken komt. zins drie dagen lang terecht op - .het Hof te Landegem, pal Gestart wordt op vnjdag 17 stoere windmolen te gaan be- ove[ de „^dioden augustus met een groots na- zoeken waar molenaar Guido dee Gentsesteenweg, chtbal met als vedette de on- De Corte zal zorgen voor de l.h. overtroffen Will Tura met ei gen orkest. Dit kan voor een demokratisch prijsje: 200 fr. 5§ en in vóórverkoop slechts 180 fr. Op zaterdag 18 oogst volgt te 15 uur een reuze wipschieting op liggende wip met 3000 fr. gratis en 6500 fr. vooruit. Wanneer dan de laatste pijl zal geschoten zijn, wordt het de hoogste tijd voor Studio 17 F7 een presentator Yvan De Groe ve om te starten met het Exotisch T.D. waarbij deelne- mers liefst de leukste en origi neelste vakantiekleding aan trekken terwijl de organisato- ren zorgen voor een passend dai dekor. Alles begint te 20 uur en de toegang bedraagt amper 1 80 - w *g j - Zondag 19 augustus wordt de langste dag. ^«1 Op het Hof te Landegem is er vanaf 14 uur animatie en de g - ali toegang is totaal gratis. Er worden heel wat ambachten uit grootmoeders tijd gede- ■»-> monstreerd als een kuiper, een glasblazer, een hommelbou- wer, een zeeldraaier, een pot- tenbakker e.d.m. ook de vle- geldorsers uit de Faluintjes zijn van de partij. Verder er gelegenheid tot deelname aan een hele reeks volkssporten en traditioneel is er het opstijgen van de hele luchtballon. teraardP de Mogelijkheid1 de Lede. De Oordegemse Fauconniermolen in volle pracht (a) Lede. Molenfeesten te Oordegem. Het organizerend komitee van de Molenvrienden met in het midden mevrouw Georgette De Cuyper-Van den Steen zittend (links) promotor Robert De Mulder (a) De Faluintjesstreek beter leren kennen kan u via publikaties, via volgende week luisteren naar BRT2 Gent op de middag waar twee Bitzendingen in dit verband plaats hebben bekroond met een prijsvraag waaraan flessen Faluintjesgenever zijn verbonden maar icb «oral via het deelnemen aan de Faluintjeszoektocht. U kan zulks te paard, met de fiets, de brommer, de wagen of zelfs te voet „jrt *ant de afstand overschrijdt de 20 km niet. nra Deelnameformulieren af te halen tijdens de kantooruren in het Belfort te Aalst op het VW-sekretariaat bij Jos Muylaert. Dorp 63 "bei Me dcrt-Aalst, tel. 052-35.65.16. Formulieren ook aldaar af te leveren. De beste resultaten worden degelijk gehonoreerd. Vertrek: St.-Margarethakerk (1), Dorpsplein-Baardegem. Dorpstraat (Hof ter Linde), Europastraat (vergezichten Kra vaalbos, Aalst), grens Baardegcm-Melden. Hoogstraat, Dorp straat, Dorp Meldert (St. Walburgakerk (2)), Putstraat (Ginst (3). Kravaal (4), Hof te Putte (5), terug naar dorp Meldert, Molenkouterstraat (Molenvijver (6)), Molenstraat (St. Rochus- kapel (7), hoeve van Cauwelaert). Aalsterse dreef (Abdij Affligem (8), Kloosterbos, Faluintjes (9), Abdij Maria Media trix), grens Meldert-Affligem-Moorsel, Waverse dreef, Waver- Uraat. Opwijkse steenweg (Waterkasteel (10), haaks de Kasteel- dreef (11), dorp Moorsel (Gudulakapel (12), St.-Martinuskerk (13)), Nieuwstraat, Kloosterstraat, Beugemstraat, Reigerstraat, Kattenbroekstraat (Biesenbroeken (14)), grens Moorsel-Her- dersem, Gudstraat (hoeve «den Dierickx»), Pontweg Broek straat, Kapelleommegang (kapel O.-L.-Vrouw ten Beeldeken (15)); Grote Baan, Hammestraat (Denderland (16), Ketshoek), Alfons De Cockstraat (Alfons De Cock wandelpad (17)), St. Janstraat, Aartstraat, Disgenaatdreef (Dender, Aart, Oude Sasbrug (18)), Aartstraat, Grote Baan. Biesstraat, Pontweg (Monnikenhof (19)), Klausstraat, grens Herdersem-Moorsel, Hoeksken, Houten Kruis, Tinnenhoekstraat, Herbergstraat (Steven kapel (20)), Bredestraat, Lieve Vrouwstraat, Terhae- genstraat, grens Moorsel-Baardegem, Eerdcgemstraat (Leire- kensroute (21)), Jan-Frans Vonckstraat (hoeve Loereman (22)), Molenstraat, Kerkstraat, Mechelse Weg, Zwanenneststraat (hoeve Zwanennest (23)), Dorpstraat. opwijk

De Voorpost | 1984 | | pagina 7