Vijftig jaar Sint-Christoffel te Buggenhout Ruim een halve eeuw geleden werd Buggenhout- Bos ontsloten Dendermondse Studentenklassieker lonkt naar zonnig weekend Van een Christoffel die Jeanneken werd Dankzij «meester» Moortgat 10 - 3.8.1984 - De Voorpost Een ruime, gezellige gelagzaal. Aan de toog altijd volk aan de klap, bovendien bereid je in de babbel te betrekken. «Vloms», «Biggenaats» of «Broubants», je spreekt er de taal van je keuze. De bazin dat merk je meteen weet van wanten, geeft zonder blozen lik op stuk en serveert de drankjes comme-il-faut. Gezelligheid is er troef. Buiten wenkt het terras, één zonnebank en in de lusthof vlakbij hoor je kraaiende kinderen, die zich op één van de talrijke speeltuigen de ziel uit hun lijf ravotten. Een zomerse dag in de afspanning «St.-Christoffel». Schuin over de Boskapel in het Buggenhoutse Bos. Voornoemde heilige, die al over de verkeersveiligheid waakte, toen er nog geen rijkswacht op onze wegen te bespeuren viel, heeft in de volksmond als naamgever van dit Buggenhoutse oord van lafenis, echter haast afgedaan. «Bij Jeanneken, in 't bos», wordt er nu gezegd. En Christoffel maakt geen bezwaar. Hij heeft er aan de rand van het Buggenhoutse bos overigens al vijftig jaar opzitten. Sinds 9 juli jl. bestaat de «St.- Christoffel» immers een halve eeuw. het «hart» van Buggen- hout-Bos genoemd. Van de studenten, die op geregelde tijdstippen, o.a. tijdens de studentikoze Vierzusterste- denklassieker, naar de Christoffel afzakten, kreeg ze bovendien de naam «Moeder-Bos» toebedeeld. Aan hartelijkheid ontbrak het haar dus geenszins. Van moeder op dochter In de loop van 1967 bereik te Clothilde de pensioenge rechtigde leeftijd en doch ter Jeanneken nam de zaak over. Tevoren, legt Jeanne ken uit, had ik reeds gerui me tijd in de zaak gehol pen. En had ik ook enige tijd een frituur gedreven. Toen ze negentien was, was Jeanneken in het huwelijk getreden. Met Flor Suys, een vrachtvoerder en han delaar in bouwmaterialen. Na zijn dagtaak steekt Flor overigens een handje toe achter de toonbank. Elke morgen, vanaf 8 u., kunnen de klanten in de St.-Christoffel terecht en 's avonds wordt de deur pas op slot gedraaid wanneer de laatste klant er genoeg aan heeft. Van een weke lijkse sluitingsdag moet Jeanneken niet weten. Werken en onder de men sen vertoeven, legt ze uit, is nu eenmaal mijn hobby. Om de zaak op drukke mo menten te runnen, kan ze een ■beroep doen op haar zonen en op schoondochter Karine. Aan ophouden denkt ze nog lang niet Zo lang ze gezond is wil ze café houden. Dat de Christoffel in trek is en blijft, bewijst ook het feit dat tal van verenigin gen er hun thuishaven ge ïnstalleerd hebben. Zo o.m. de fietsclub «Fiets u fit», de wandelclub «De Vossen» en de «Jachtclub». Ook zij weten, dat het in de Christoffel-storry, bij Jean neken zalig vertoeven is. Pierre Van Rossem Buggenhoi e tapt met veel kennis een flinke pint (v) Ontstaan en evolutie Hoe het allemaal begon, vertelt Clothilde Fertinel, momenteel 82: «Vader zijn broer was «champet ter» hield café in de Hanestraat. We waren thuis met negen kinderen en om voor die omvangrij ke kroost te zorgen, was vader «Piër Scheir» noemden de mensen hem ook nog aktief als var kens- en kippenhande- laar». Kortom, Piër Scheir bezat een oog voor de kommer- ce, was zelfs een tijdlang als foorkramer aan de slag en gaf zijn kinderen de zin mee om als zelfstandig han delaar aan de kost te komen. Clothilde zelf begon in 1923 een café te drijven. «Café Sportwereld» heette dat etablissement, vlakbij het station van «Biggenaat terp». Een goed beklant ca fé dat bovendien op de be langstelling kon rekenen van illustere sportvedetten. Weet je, vertrouwt Clothil de ons toe, dat zelfs Fausto Coppi en Gino Bartali er over de vloer kwamen? Als «vrij» café tapte Clo thilde uit de vaatjes die zij verkoos. In de loop van 1934 kwam Antoine Bos- teels, toendertijd burge meester en brouwer in de bosgemeente, zijn bier pre senteren. De bazin was wel bereid burgemeestersbier te schenken, maar zich de raad van vader herinne rend, in het bos een zaak te beginnen enkel op voor waarde dat de burgemees ter op een perceel grond langs de Kasteelstraat, rechtover de Boskapel, een café zou optrekken. Dat voorstel zinde de bur ger-brouwer wel en in am per vijf weken tijd ik had aangedrongen dat die zaak niet te lang mocht aanslepen, beklemtoont Clothilde stond de Sint- Christoffel er. Samen met haar echtgenoot Frans Van der Jeught nam Clothilde Buggenhout. Jeanneke met haar moeder, schoondochter en twee zonen (v) er haar intrek. Op 9 juli 1934 om precies te zijn. Sint-Christoffel groeide snel uit tot een ontmoe tingsplaats bij uitstek voor jong en oud, in Buggen- hout-Bos. Tijdens de oorlogsjaren ging de Christoffel echter enige tijd dicht. Het gezin kwam toen aan de kost door een fruithandel op te zetten. Het beschikte over twee vrachtwagens en pluk te en kocht fruit bij de boeren. Fruit dat het dan verder verhandelde. Nood gedwongen had het gezin ook, voor enige tijd op nieuw zijn intrek genomen in «Café Sportwereld», maar eens de oorlogsperi kelen achter de rug, werd opnieuw naar het bos uitge weken. Clothilde werd door velen Buggenhout. Jeanneke, ook door de kinderen zeer goed gekend (v) Zaterdag 4 augustus met z'n allen de flets op Zaterdag 4 augustus zal een horde van om en bij de 150 studenten en oud-studenten, leden van jeugdverenigingen en van caféclubs, of iedereen die zich voldoende gewapend voelt om een dag boordevol vermaak en lol, zelfspot en uitdagingen, te beleven, allen keurig gekleed of uitgedost al dan niet op een knotsgekke fiets de streek van Dendermonde teisteren. Ondertussen weet je het al dat op die dag voor de zoveelste keer de studentenklassieker «De 4-zustersteden» op het programma staat en dat meteen alle ernst en overmoed de plaats zal moeten ruimen voor de uitbundige lach en de aanstekelijk werkende geestdrift die ook de jongeren van deze tijd zo kenmerkt. Voor de tweede opeenvolgen de maal wordt evenwel ook gerekend op een massale deel name van de Dendermondse kamavalgroeperingen, zodat de pret zeker niet uit de lucht zal zijn. Lolbroeken van alle standen en klassen, pretma kers van Dendermonde en om- gevjng, fietsentoesiastelingen uit de Denderregio, dit is de dag waarop jullie kunnen de monstreren dat het allemaal nog prettig kan zijn in deze dagelijkse rotzooi van begro tingsproblemen en krisissitua- ties. Zet ze voor een keer aan de kant en spring op je fiets, trek je gekste plunje aan en profiteer ervan. Het vertrek en de inschrijvin gen gebeurt zoals naar jaarlijk se gewoonte aan café De Saf aan het Stationsplein te Den dermonde en dit tussen 13 en 13.45 uur. Men moet natuur lijk zestien jaar zijn om aan het evenement deel te mogen ne men. Een maksimum leeftijd is niet bepaald. Het inschrij vingsgeld bedraagt 200 fr. Dat is bedoeld om een verzekering te betalen en verder om je toe te laten onderweg op bepaalde punten enkele konsumpties (6 in totaal) te gebruiken, wat fruit in de zakken van koers- trui te moffelen en je maag wat te verstevigen met flink wat boterhammen Bovendien krijgt je dank zij dat inschrij vingsgeld ook toegang tot de TD die plaats heeft in Zenith. Kortom, voor de Luttele som van 200 fr. ben je tenminste een hele namiddag en allicht ook nog de avond zoet. Een en ander maakt dat deze studen tenklassieker de meest goed kope uitgaansdag van het iaar Om 14 uur wordt dan de offi ciële start gegeven op de Grote Markt. Burgemeester Cool zal zich van die taak kwijten, maar of hij ook op de fiets zal sprin gen, valt te betwijfelen. Van daar gaat de tocht.neen dit keer niet naar Buggenhout, maar richting Grcmbergen om dan Moerzeke aan te doen waar de bonte meute wordt verwacht omstreeks 14.30 uur Er wordt gepauzeerd aan café Schelderoute al veronderstel len we dat de orgamzatoren allicht ter plekke voor enkele verrassingen zullen zorgen. De volgende halteplaats is voor zien aan café Brugskcn tc Hamme waar men om 15.15 uur zal aankomen. Te Zele- Huivcldc wordt de fiets weer tegen de eerste de beste gevel of boom gezet omstreeks 16.10 uur en in Schoonaarde wordt het gezelschap in zaal Mike no opgewacht om 17.10 uur. Maar daartegen zullen de benen van de minst gespierden allicht de eerste tekenen van vermoeid heid beginnen vertonen. Als alles volgens plan verloopt dan arriveren de deelnemers aan café 't Peird op de hoek van de Kasteelstraat en de Veerstraat te Dendermonde omstreeks 18.30 uur. Daar eindigt de tocht, want ook daar is het lokaal gevestigd van de organi- zatoren, de karnavalgroep DKV De Chikkebollen. Tijdens de tocht zijn er dus haltes voorzien Wat nodig is, want zaterdag zal het snikheet zijn en zullen de dorstigen dus op tijd en stond moeten ge laafd worden. Bovendien krijgt de fietser al na enkele kilometer beslist af tc rekenen met honger. Vandaar dat me ook heeft gezorgd voor de no dige boterhammen. - Aan deze wedstrijd zijn heel wat prijzen verbonden, dingen waarvoor je soms niets, dan weer wel wat extra's moet doen. Want heb je bicvoor- bccld de mooiste benen van het hele lot. dan win je een knal van een prijs: mocht dat niet zo zijn, probeer dan de dikste deelnemer te zijn of tracht tijdens de uurtjes die je nog resten een bierbuik aan te kweken die ontzag afdwingt Misschien kan je proberen je zo origineel te verkleden dat de deskundige jury niet meer naast je kan kijken en je daar voor wilt belonen. Maar er zijn nog zovele ongelooflijke prij zen meer. Al deze winnaars worden tijdens de TD in het jeugdhuis Zenith in de bloe metjes gezet. Ze krijgen daar ook hun fabelachtige maar voorlopig geheim gehouden prijs overhandigd. Treur niet als je over geen fiets beschikt. Ga met in zak en as zitten. Al heb je geen fiets, je kan toch meedoen aan deze 4 Zustersteden. In het station van Dendermonde kan je im mers tegen een zacht prijsje een fiets huren en misschien heeft je buur wel een afstands vehikel op overschot. Wie met al deze informatie nog enige twijfels heeft, kan voor de oplossing van zijn le vensproblemen omtrent het al dan niet meedoen aan deze studentikoze uitstap, nog steeds terecht in café 't Pcird, Kasteelstraat 1 te Dendermon de, of bij Leo Jassognc, Donk straat 8 te Dendermonde (052/ 21.35.80). Buggenhout. Sint-Kristoffel, een afspanning die druk wordt bezocht (v) Voor de ouderen onder ons blijft Buggenhout-Bos onafscheidelijk verbonden met de «Boskapel» en de «Bosbegankenis». De middenmoters herinneren zich ongetwijfeld de lange namiddagen uit hun jeugd, toen ze in één van de talrijke lusthoven verpozing vonden en voor de jeugd van vandaag is Buggenhout-Bos hoofdzakelijk synoniem voor de «Krokkebaas». Zowat vijftig jaar geleden, dat leerden we uit een artikel in het november '82- nummer van «Ter Palen», het tijdschrift van de Buggenhoutse heemkring van dezelfde naam, werd aan de bestemming van Buggenhout-Bos een totaal nieuwe en definitieve wending gegeven. De man die daartoe de impulsen gaf, benadrukt Petrus Servaes, steller van het artikel, was meester Eugeen Moortgat. Eugeen Moortgat Eugeen Moortgat, geboren te Opdorp in 1899, werd in 1920 onderwijzer tc Buggenhout. Meteen trad hij ook in dienst als leraar aan de avondvakschool. Na zijn huwelijk met Caroline Van Hemelrijck bouwde hij een woning op een perceel grond langs de Kasteelstraat. In zijn vrije tijd zette hij, beetje bij beetje, een kippenkwekerij op. Het kippen kweken en vetmesten vergde echter dermate veel tijd en zorg. dat hij het moeilijk kreeg beide taken te kombineren. Op het eind van de twintiger jaren vroeg en verkreeg hij ontslag als onderwijzer en van toen af kon hij zich volop inzetten voor zijn nieuwe beroepsbezigheid. Meester Moortgat zag die bezigheid echter ruimer en begon ook kippen te slachten. Zijn waar werd overigens tot ver buiten de gemeentegrenzen geappre cieerd. De vrijheid die hij in zijn nieuwe bestaan gemeend had te vinden evolueerde echter tot een zekere vorm van sleur en bewust van zijn mogelijkheden, kwam Eugeen Moortgat met een ander projekt op de proppen. In de lente van 1932 verbaasde hij iedereen door in het bos een prachtige drankgelegenheid te openen, met bovendien gelegenheid tot koud buffet en een j prachtige speeltuin voor de kinderen. Eugeen Moortgats initiatief kende meteen ruime bijval en bij mooi weer mocht hij per zondagnamiddag haast 500 bezoekers verwelkomen en werd tot 700 liter bier geschonken. Een toeloop die indrukwek- kend mocht genoemd worden, gezien het feit dat zich toendertijd slechts enkelen met de wagen konden verplaatsen. Eugeen Moortgat voelde zich dan ook tevreden en gelukkig met zijn «Rustoord». De Navolging Dankzij meester Moortgat was het bos een ander begrip geworden. Gezien de ruime bijval kreeg zijn initiatief vanzelfsprekend navolging. In 1934 bouwde de brouwerij Bosteels de «St.-Kristoffel» en in 1935 volgde, op initiatief van de brouwerij De Block, de «Küssnacht». Toen in het najaar van 1937 het Buggenhoutse gemeentebestuur de smalle kassei liet vervangen door een voor die tijd uitzonderlijke betonweg, was het hek definitief van de dam en groeide Buggenhout-Bos. ook voor de bewoners van de omliggende gemeenten, uit tot een zeer aantrekkelijk dagrekreatieoord. In datzelfde jaar had de brouwerij Muyshondt bovendien ook «De Populieren» geopend. Nieuw initiatief Geenszins de pas afgesneden door de toenemende konkurrentie, maar boordevol initiatief, zorgde meester Moortgat in 1938 voor een nieuwe golf van verstom ming onder de Buggenhoutenaars. Op een perceel grond, gelegen aan de overkant van de straat tegenover de Branddreef dat hij een jaar tevoren verworven had, zou hij met openluchttoneelvoorstellingen beginnen. Op 19 juni 1938 was het zover. De groep van Staf Bruggen voerde, met énorm veel sukses, «Voor outer en heerd» op. De meester verbeterde de akkomodatie en in 1939 werden zelfs twee voorstellingen verzorgd: «Maneken van Nieume- ghen», door het gezelschap van Joris Diels en «Judas» door «De Kristen Vlaamsche Speelgezellen». Het openluchttoneel in Buggenhout-Bos had defini tief bestaansrecht verworven. Aanvankelijk maakte de oorlog een eind aan de toneelaktiviteiten, maar in 1942 kon meester Moortgat, mede door de spontane medewerking van de h. Moeyens uit Moortgat, mede door de spontane medewerking van de h. Moeyens uit Malderen, niet minder dan vier voorstellingen organiseren: «De schelmenstreken van Scapin» (St.-Augustinuskring), «Reinaert De Vos» (Eglantierken uit Malde ren), «Don Quichote op de bruiloft van Camacho» ('t Nieuw Getij uit Antwerpen) en «Starkadd» (Antwerpsch Volkstoneel). Voor elke opvoering kwamen telkens 500 tot 700 toneelliefhebbers opdagen en meester Moortgat voelde zich gelukkig en voldaan. Het grootste gedeelte van de opbrengst stond hij bovendien af aan «Winterhulp». Ook het volgende jaar werd er aan openluchttoneel gedaan. Op het programma stonden toen «Hamlet» en «De notabelen van het Kraaienest» door het Antwerpsch Volkstoneel. In 1944 werd noodgedwongen een eind gemaakt aan de voorstellingen in het bos. Op het enthousiasme van Eugeen Moortgat werd, door de schuld van enkele dwazen, die geen enkel begrip konden opbrengen voor kulturele activiteiten, ze zelfs verdacht vonden, een flinke domper gezet. In een zwaarmoedige bui werden dan ook alle installaties afgebroken. En toch, besluit Petrus Servaes zijn artikel, is het tijdperk van «de meester» voor ons niet voorbij. Wat hij is begonnen en tot stand bracht, dank zij een geweldige dosis initiatief, durf en bereidheid tot financiële offers, is voor immer blijvend. Hij ontsloot het bos en leerde groot en klein de weg naar 't bos kennen en waarderen. We weten niet hoe alles zou geëvolueerd zijn, zonder de ingreep van meester Moortgat. Wat we wel weten is dat hij vooruitliep op zijn tijd en ons als eerste een gezonde rekreatie bood in het bos, met lak aan lichtzinnig vermaak. En dat. als gevolg van de waardering die zijn initiatieven bij de bevolking genoten, de verdere uitbouw plots met zevenmijlslaarzen vooruitging». Op zeer gevorderde leeftijd ruilde de «meester» Buggenhout voor Tongeren, om aldaar zijn intrek te nemen bij zijn enige dochter. Pierre Van Rossem Ach; kijc Drie

De Voorpost | 1984 | | pagina 10