De grote en de kleine k Wase toneelgezelschappen in Reynaertstoet van Hulst Aalsterse groep Vredoi naar Duitsland en Pole Chinese kunst in 't Poortje te Haasdonk Zomerkoncerten te Buggenhout Aalsterse kunstenaars helpen Capelderij MPI Buggenhout Country and Westernfestival Zenith Dendermonde verdiende meer belangstelling «Afrika, een groots continent» ook een boeiend boek 14 - 3.8.1984 - De Voorpost Rechtstreeks op televisie se, zoals dit in de roman tot uitdrukking komt. In het «moraal »-deel wordt ge poogd aan te geven dat het Reynaert-epos tijdloos is en dat het evenzeer in deze tijd de mens een spiegel kan - voorhouden. De stoet wordt Waaslander Paul Vereecken: als klankregisseur met aan besloten met vlaggen van zijn proefstuk toe (Ivb) Hulst, Zeeland, Nederland en België om aan te geven dat het hier gaat om een Nobel en de belangrijke on- WOrden gebouwd. Die ge- grensoverschrijdend ge- derdelen van het verhaal, meenten zijn Hulst, Clinge beuren. Er wordt afgerond met een en Vogelwaarde. Ter gele- De optocht zal binnen de «moraal-gedeelte. genheid van dit gebeuren wallen van de stad rond- ral ook een speciaal Rey- trekken. Op de markt zal De toegangsprijs zal vijf naert-bier worden gebrou- echter een tribune worden gulden bedragen. Wie een wen. Dat goedje zal voor het gebouwd en daar zal het zitje op de tribune wenst gesmaakt kunnen effekt nog verhoogd wor- moet daarvoor tien gulden worden op dingdag 7 au- den door aangepaste mu- neertellen. Wanneer het al- gustus in een café te Hulst, ziek. In het historisch deel lemaal wat meezit, en niet Er staat nóg een attraktie zullen te zien zijn. de magi- in het minst de weersom- op het agenda, een symboli- stratuur van Hulst, de standigheden, dan hebben sche dan vooral, maar daar- stadsnar, de plaatselijke de organisatoren alvast over mocht in de pers nog adelopwegnaarhethof.de voorgerekend dat de bijdra- met gerept worden De le- wagen van Karei V en de £en van de toescbouwers zers van De Voorpost verne- poorters van Hulst, die luis- voldoende zullen zijn om de men er nQg meer van. Eind teren naar de stadsrodde- kosten van het geheel te augustus in Sint-Niklaas is laar. dekken. De repetities hg- ^e perskonferentie voor- Het Reynaert-deel is het Sen momenteel stil. Begin ^en. langste en toont alle dieren september wordt opnieuw In het Waasland en Zeeuws-Vlaanderen zijn mo ziek te kiezen. Wanneer de menteel volop de voorbereidingen aan de gang om Omeganck op de markt zondag 16 september voor een zesde keer de Rey- passeert is er wel een tek- naert-Ommeganck door de straten van Hulst te stuele ^begeleiding van laten trekken. De Wase Inbreng is niet gering. Op ^houw|re voor elf wagens zal het Reynaert-epos aanschouwelijk ^tie de hebben worden gemaakt en enkele wagens worden bemand betaald hebben niet voor door Wase toneelgezelschappen: Const Ieveraers mets vijf gulden neerge- uit Kallo, 't Kelderken uit Kemzeke, De Distelbloem teld. Het is de bedoeling om uit Stekene. In Kallo hadden we een gesprek met dit evenement vierjaarlijks regisseur Piet Verwer en klankregisseur Paul Ver- te herhalen. ee°ken. Drie hoofddelen Bij de zesde Reynaert- Paul Vereecken en Piet °P de markt aankomen. In Ommeganck zal de aan- Verwer zijn niet aan hun tegenstelling tot de Omme- dacht vooral uitgaan naar proefstuk toe. Als klankre- ganck van 1980 blijft het het beeldend vermogen, gisseur was Vereecken ak- gebeuren ditmaal binnen de waarin mime, dans, mu- tief tijdens de massaspelen wallen van het vestings- ziek, grime en fraaie kos- in Stekene en Kallo, tijdens stadje. Regisseur Piet Ver- tuums en wagens de be de Reynaert-Ommeganck wer: ..In 1980 is de stoet langnjkste aspekten zijn in 1980 en tijdens het Rey- gestart buiten de wallen om het Reynaert-epos aan- naertspel in 1982. Piet Ver- Het gevolg daarvan was dat schouwelijk te maken. De wer was ko-regisseur van duizenden toeschouwers nadruk ligt dit jaar dus niet Jacques Van der Helst in het geheel al hebben kun- zozeer op het literaire, 1980 en regisseur van het nen bekijken zonder het maar op de aanleiding Reynaertspel in 1982. Piet centrum aan te doen. Voor waartoe het verhaal zo'n Verwer: «De voorbereidin- da komende uitgave starten grote internationale be- gen verlopen vlot, we heb- we binnen de wallen en dat kendheid heeft. De Omme- ben veel geleerd uit de Om- kan mogeüjk wat prakti- ganck zal bestaan uit drie meganck van 1980. In sche problemen geven, hoofddelen. Met het histori- maart zijn we effektief ge- Maar onoverkomelijk zijn sche deel wil men aangeven start met de repetities. Kal- cüe zeker niet. Er is ook hoe de samenleving er in lo beeldt twee wagens uit: gewerkt aan een betere Hulst en verre omgeving Karei V en de moraal ste- koördinatie tussen de re- uit zag, hoe de adel uit die kene en Kemzeke nemen gisseur en de begeleiders dagen reageerde op het respektievelijk de 'veroor- van de wagens- Reynaertverhaal waarin zij deling' en de biechtscène' De deelnemers zullen bespot werd, en hoe de be- voor him rekening. Er geen teksten moeten voor- volking van Hulst daar De Ferdinand Verbiest muurversiering. Zij spre- kunst die momenteel als stappen in de Ommeganck dragen, de scènes worden weer op reageerde. Het Stichting van de K.U. Leu- ken een eigen taal vol sym- zinvol ook een aantal muzikale ge- muzikaal geïllustreerd. Reynaertverhaal zal beel- ven, die zich inlaat met de boliek. Zij leiden ons bin- pageerd Mits deelname- zelschappen mee op. Ik heb Klankregisseur Paul Ver- dend worden weergegeven kuituur-uitwisseling tus- nen in de wereld van Chine- prijs van 100 fr. kan u op 3, vooraf aan de dirigenten de eecken is al maanden aan met het aksent op het stati- sen China en Europa en ge symbolen en vertellen 4 en 5 augustus, telkens bedoeling van de stoet dui- het werk om de gepaste mu- ge, het boertige en schalk- waaraan Pater Jeroom een verhaal over hun mas- van 15 tot 17 uu les volgen klblag delijk gemaakt en ik denk WgÈBHÊBBÊIÊÊÊSÈÊ&^'^~l!SÊÊÊÊÊÈIÊËtBBÈËSÊÊÊ& Heyndrickx, Scheutist en n"° dat ze er best in zullen sla- MÊÊËÊÊÊffli afkomstig uit Haasdonk, gen hun muziek aan het afgevaardigd beheerder is, gebeuren aan te passen. richt op 3, 4 en 5 augustus Naast de Stekense ruiters die muziek maken met pau ken en trompet, stappen ook de gezelschappen van Clinghe, Sint-Jansteen en Hulst mee op». De Reynaert-Omme ganck wordt rechtstreeks door de Vlaamse en Neder- Zij is gratis toegankelijk, landse televisie uitgezon- Dagelijks zijn er vrije lea den. Op de markt van Huldt Groepstentoonstelling in Belfortkrypte te Aals Op vrijdag 3 augustus om 20 uur wordt in dt Krypte van het Belfort te Aalst de groepstentooo stelling geopend die wordt georganiseerd door VAB-VTB Aalst. Aan deze tentoonstelling verleni Herman Abe, Jan Clement, Martine De Duffelee Peter De Rijck, Jean-Pierre Paeleman, Hilde Strat mans en Lydie Van Cromphaut hun medewerkinj De kunstenaars worden ingeleid door Jeroen Jandi De tentoonstelling, die in het teken staat van «Lijn kleur, glas, klei, grafiek», is toegankelijk van zata dag 4 tot zondag 19 augustus op de weekdagen vj 12 tot 20 uur en tijdens het weekend van 9 tot uur. Edgard Heirman in Affligem De Wase realisator en bouwer van de Heirmanklok kunstenaar Edgar Heirman stelt van 11 tot en ra? 26 augustus recente schilderwerken tentoon in he kultureel centrum van de abdij te Affligem-Hekei gem. Je kan gaan kijken op zaterdagen van 14 to 19 uur, op zon- en feestdagen van 10 tot 12 en va 14 tot 19 uur. (wv) die in het verhaal voorko men, het hof van koning Loc VAN BROECK De expressiegroep Vredon, die werkt binnen Vrij Technisch Instituut van Aalst, maar open st voor leerlingen van andere scholen, besluit vierde werkjaar met een trip van zestien da naar Duitsland en Polen. van start gegaan meenten waar de wagens Het reisschema ziet er als Naast de optredens is volgt uit: van 3 tot 6 augus- het programma ook tus: optredens in Duitsland voldoende rekening gel (onder meer te Nieheim en den met ontspanning Paderborn). Van 7 tot 12 toerisme. Gedurende augustus is de groep Vre- verblijf in de Poolse ho tobbv"wörft~<ïsprc^ don R88' de Hogere stad staat ook een Landbouwschool van Olsz- vangst op de Belgische tyn (Noord-Polen) met op- bassade op het progran tredens te Gdansk, Iczwe, Elblag en Olsztyn zelf. Op °e toekomst ker. Het maken van Chine- in deze edele sierkunst. 13 au&ustus gaat de groep naasTdcf tail) naar Warschau waar ook woraen ernaasi ae tas se sierknopen is een 5.000 (wvdv) een optreden is voorzien, binnenlandse optred tournees gepland jaar oude Chinese volks- in de Galerij 't Poortje aan de Zandstraat 74 te Haas donk een tentoonstelling in met Chinese sierknopen en Chinese papierknipsels van mevrouw Lwo Li-Ping-Chu. De expositie is open van 10 n_ tot 12 en van 14 tot 19 uur. Net als twee ,aar geleden, heb- het orgel ,n de Boskapel. Alle ben enkele jonge Buggenhout- koncerten vangen aan te 16 u. 100- se musuci, ook deze zomer het De toegang bedraagt 50 F. sen in de techniek van de initutief genomen in de Bos- Op zondag 5 augustus zetten Aa)st zullen vijf vaste kamera's memnmtfttt mm Chinese sierknopen. door ^P?1 Buggenhout-Bos zo- Hilde Raeymakers en Anne zijn opgesteld. De uitzan- Regisseur Piel Verwer van ie Reynaertstoet: .Voorberei- persoonlijk -SS elirsn voir Isomnf nm CPPCTl Frankrijk, Italië, renigde Staten en Ierl ding zelf begintom 15U15, di~gen verlopen vlot. (lvb) wanneer de eerste wagens Op 14 en 15 augustus is er een verblijf en optreden voorzien in Krakau en op De expressiegroep Vre 16 en 17 augustus treedt de telt 150 leden, jongen» groep op in West-Berlijn. meisjes, een dynamisch stuur en kundige ko Op 18 augustus volgt een grafe„. Men kan de g optreden in Bad Western- geregeld aan het werk kotten en op 19 augustus in het sportkompleks keert de groep terug naar hel m Voor meer roatie kan men steeds recht bij Achiel De M Dczë (concertenreeks; gespreid in. Op zondag^ augustus be- wordt bcslo,cn op zondag 26 »kret"i8' Abeelstraa over Af ,rifr vonrlnnen van Af Wll«t hel klaTIflCtlentflO «Tef- 10 Adriaensens, gitaar, de reeks gegeven. «wuwchcuitciu», ■- o-— --wordt besloten op zondag Zb ta nann A«iat Chinese sierknopen (ma- over de vier zondagen van de wijst het klarinetten rio er- augustus mct cen optreden van 77 93 Q7) kramé) dienen als eenvou- augustusmaand, wordt georga- zctlo. zijn muzikaal kunnen cn Michel Puissant. viool en Ann dige juwelen voor dames of nls«rd bc' doel Onancieel op 19 augustus bespeelt Ronny Keste|cyn conlinuo (PVR) ali afwerking van een bij te dragen tot het herstel van Plovre het orgel. De reeks Enkele weken geleden schreven we dat een vijftien tal Aalsterse kunstenaars de Capelderij te Buggen hout, een medisch-pedagogisch-instituut, via een tentoonstelling de helpende hand reikten. We stel den toen Jos Bikkems, mevrouw Raymonds Hof man-Clotman, Lucien Peirlinck, Herwig Van Hols- beeck, Liliane De Smet, Wilhelm Mechnig, Frans Wouters, mevrouw Dierick-Van Sande, Dirk Phi lips, Julien Van Puyenbroeck en de Aalsterse Aka- demie voor Schone Kunsten voor. Ondertussen is deze lijst van deelnemende kunstenaars aange groeid met Ignace Fieremans en John Paepe. Ook deze twee artiesten willen we u graag even voor stellen. Ignace Fieremans Fieremans is een auto-didakt. Zijn werk omvat pentekenin gen, etsen en linosneden. Bij hem valt vooral de fijnheid op. Ignace Fieremans wist zich in de loop der jaren tot een vol maakt tekentalent te ontplooi en. Hij werkte onlangs nog mee aan een tentoonstelling georganizeerd door het Bel gisch Leger en die plaats had in het Duitse Soest. In Aalst ex- pozeerde hij op de hobbybeurs tekeningen en hij was ook al te zien in taverne The Duke aan het Stationsplein te Aalst. Tij dens de expositie te Aalst ten voordele van het MPI is er een origineel Aalsters Belfort te zien. Zijn atelier is gevestigd aan de Doolhofstraat 50 te Aalst. John Paepe Deze kunstenaar werd in 1945 te Aalst geboren en studeerde sierkunsten aan het Hoger Sint-Lukasinstituut te Gent. Hij is fotograaf van beroep en is als dusdanig verbonden aan het Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimonium te Brussel. Zijn artistieke aanleg ging aavankelijk in de richting van het portrettekenen. In zijn werken valt vooral het gebruik van het potlood op. Af en toe gebruikt hij wel eens alkohol- stift en zelfs oost-indische inkt. In zijn portretten wil hij vooral het karakter van de geportret teerde laten uitkomen. De jongste tijd is John Paepe ook bezig met een reeks werken over een denkbeeldige wereld waar de fantasie de realiteit overtreft. Maar ook hierin vor men «koppen» het hoofdthe ma. Ze komen nu naar voor in groep en lijken te verdwijnen in een bepaalde levensvisie. De meeste gezichten hebben inderdaad een gekwelde uit drukking. Soms zijn ze sterk vervormd. De sociale relaties tussen de figuren schijnen on mogelijk of verbroken. Vaak worden de gezichten aange vuld met dierlijke elementen. Zo krijgt men een beeld van een kommunikatiestoornis die ook in de huidige wereld aan wezig is. John Paepe is niet aan zijn eerste tentoonstelling toe. Hij exposeerde al vaker in Aalst en omgeving, maar ook in Diksmuide, Ardooie en Esse- ne was zijn werk te zien. Amylum steunt ook De tentoonstelling ten voorde le van het MPI Capelderij te Buggenhout wordt geopend door de heer Herman Roels op vrijdag 3 augustus om 20 uur. De tentoonstelling die plaats heeft in het restaurant Atlan tis, Stationsplein te Aalst, is toegankelijk voor het publiek van 3 augustus tot 1 september van 9 tot 22 uur. Voor de vierde keer organizeerde de jeugdclub Zenith uit Sint-Gillis Dendermonde een country and westernfestival. Steengoede muziek, biezonder goede muzikanten, maar helaas een eerder matige belangstelling al is 300 aanwezigen lang niet slecht te noemen. Gezien evenwel de hoge kwaliteit van het programma en vooral omwille van de unieke sfeer, menen we dat het festival best meer verdient. HJM Sfeer was er trouwens ge noeg. Gezeten rond de heer lijk knappende barbecuevu ren, bleven de aanwezigen tot in de vroege uurtjes ge nieten van de muziek. Het zal trouwens niemand ver wonderen dat er op de festi- valweide heel wat cowboy's - en -girls in spe te bemer ken waren. Het was duidelijk dat de organizatoren een grotere toeloop hadden verwacht, want men stelde de start van het festival enkele ogenblikken uit, maar toen bleek dat men lang niet het verhoopte aantal belang stellenden zou bereiken, werd dan toch maar be gonnen. De Hasseltse folkgroep «From us to you» beet de spits af, maar was duidelijk een opwarmertje voor wat nog moest komen. Kenners beweren dat de groep echt over te weinig inspiratie be schikt om helemaal te kun nen overtuigen. Maar met The Rawhide Blue Grass- Band zat men meteen een versnelling hoger Het hoogtepunt kwam allicht van The Arizona Rangers, de grote revelatie van het festival genoemd. Deze Ant werpse groep bracht zelfs een nauwelijks zesjarig zangeresje op het podium en de kleine Natasja ver overde de harten van het publiek. Bewijs daarvan het overweldigend applaus dat de groep en uiteraard Na tasja te beurt viel. The Arizona Rangers zul len ook volgend jaar wor den aangesproken om het festival van Zenith kleur bij te zetten. Die vijfde editie komt er beslist, aldus de organizatoren die omwille van de eerder geringe be langstelling met deze vier de festivalfestiviteit finan cieel een opdonder kregen. Men probeerde trouwens nog dezelfde avond te pei len naar de oorzaak van de ze mindere belangstelling en die bleek spoedig gevon den: dezelfde avond bracht Luk Van Acker in de Flos Beiaardstede zijn première- koncert. Hier en daar vin gen we zelfs het gerucht op dat het om een soort van boycot zou gaan. Zenith af fiches werden immers over- plakt voor de aankondiging van het andere konoert. Zo zie je maar. Maar Zenith beschikt over voldoende fleksibiliteit om deze financiële aderlating weer te boven te komen Op Sukses tv-feuilleton nu ook in boekvorm Al enkele weken kan U telkens op maandagavond op BRT I kijken naar een aflevering van het grote kontinent Afrika. Basil Davidson maakte daarover een boeiend en vooral leerrijk feuilleton dat heel wat banden legt tussen verleden en heden. Wie voor dat feuilleton belangstelling heeft, die moet zich beslist het boek «Afrika, een groots continent», van de hand van Basil Davidson aanschaffen. Een prachtig boek dat door de Nederlandse uitgeverij Rostrum op de markt is gebracht en 989 fr kost. Voor België kan men het boek bestellen bij Maarten Kluwer's Internationale Uitgeverij te Antwerpen. Hamme. Muzikaal zomerkoncert te Sint-Anna. Door Eendracht naar Kunst en Vermaakkreeg heel wat luisteraars voor zijn koncert (vh) De auteur Basil Davidson kan men zonder enige over drijving een historicus van gezag worden genoemd waar het om de geschiede nis van Afrika betreft. Afri ka is een biezonder groot kontinent, zodat het geen -verwondering zal wekken dat Basil Davidson ruim 35 jaar tijd heeft nodig gehad om een aantal wetenswaar digheden op te sporen. Het boek van Davidson is rijk geïllustreerd met kaarten, foto's en oude prenten. In zijn voorwoord zegt Ba sil Davidson dat het boek bedoeld is als een gids voor iedereen die deel wil hebben aan de Afrikaanse ontdek kingen. In liefst 24 hoofdstukken wordt de geschiedenis van Afrika doorlopen. Niet al leen boort de auteur naar de diepe wortels van het konti nent, maar evenzeer peilt hij naar de toekomstmoge lijkheden die Afrika bezit. Hij heeft het over de koloni- zatieperiode, de invloed van de wsesterse mogendhe den, de slavernij, de uitbui ting door de blanke over heersers, de diskriminatie en nog zovele andere onder werpen meer. Aandacht wordt besteed aan de ont dekkingsreizigers die Afri ka voor de blanken hebben toegankelijk gemaakt, de vinger wordt gelegd in de tere wonde van de bescha- vingsdrang waarmee deze zaterdag 25 augustus zal er een grootscheepse funk- nacht worden georgani seerd in de Otterstraat en men maakt zich sterk dat men daarmee de kas vol doende zal kunnen spijzen. Aan deze funk-nacht verle nen de dj van de plaatselij ke vrije radio's hun mede werking en wanneer dit keer de affiches niet wor den overgeplakt, bulkt Ze nith op 25 augustus van het jeugdige publiek, wat we van harte hopen. Sasfeesten te Dendermonde Op zaterdag 25 augustus is er aan het Sas te Dender monde opnieuw feest. De Sasfeesten aan de hoek van de Sint-Jorisgilde en de Sint-Rochusstraat zijn in derdaad een vaste traditie geworden in het Dender- mondse stadsbeeld. Ontstaan als initiatief van het plaatselijk Centrum voor Begeleiding en Psy- choterapie «Sas» zijn deze feestelijkheden bedoeld om het principe van de kostelo ze hulpverlening te blijven realize ren. De opbrengsten van de Sasfeesten dienen dan ook integraal om een leemte in de subsidiëring van het Centrum «Sas» op te vullen. De organizatoren stellen met tevredenheid vast dat de stroom van eks- kliënten. vrienden en sym- oatizanten, die aldus hun solidariteit komen gen, jaarlijks aanzwelt. De Sasfeesten hebben trouwens een dimensie gekregen. Meer en wordt het een heus feest, met een grote beb kenheid van de omwaï den van het Sas. De organizatoren zich over deze evolutie toesiast en doen elk meer inspanningen voor vermakelij khe voor jong en oud te zorg Zo werd dit jaar extra dacht besteed aan het gramma voor de kinder Het volledig progran van de Sasfeesten z volgt uit: het prograd zet in om 11.30 uur metf 9 barbecue. Vanaf 14.30 start het kinderprogd ma: de speelclub Alles t zorgt voor animatie volksspelen en het lui kussenkasteel (de Monl Bouncer) staat perman ter beschikking van springlustigen. Vanaf 14.30 uur kan er noten worden van koffie pannekoeken en om 17 uur laaien de barbecue ren weer op tot de vli visvoorraden zijn uitgep Om 20 000 uur tenalt start het tot ver in de trek bekende volksbal discobar Atlanta De gang voor het volksbal totaal gratis. ontdekkingsreizigers wa ren behept. Davidson be spreekt de verschillende be stuursvormen in de Afri kaanse landen, gaat in op de eigenheden van de volke ren en zelfs stammen en probeert vanuit deze gege vens het Afrikaanse volk te begrijpen. Het boek is vlot leesbaar, nergens hoogdra vend geschreven, maar be vattelijk voor iedereen die zich wil verdiepen in het verleden, het heden en de toekomst van het myste rieuze kontinent dat Afrika heet en waarover vele eeu wen een sluier van geheim zinnigheid heeft gehangen. Die sluier wil Basil David son voor een deel opheffen en er achter kijken. Het is ti

De Voorpost | 1984 | | pagina 14