Hamme paradijs voor wandelaars en eendagstoeristen Binnenkort te Hamme 18 - 3.8.1984 - De Voorpost amme. Het De Pillecijnmonument te Hamme (vh) i een oase van groen en water, gelegen tussen Schelde en Durme, daar vindt men de gemeente lamme. Dank zij de propaganda die de V.V.V. Hamme voor haar gemeente maakt, wordt lamme, stilaan maar zeker ook bekend buiten de provincie Oost-Vlaanderen. Dit jaar was 'amme vertegenwoordigd met een eigen stand op de beurs «Vakantie in Eigen Land» en op de iternationale beurs te Calais, in samenwerking met de Regionale land van Dendermonde. ondag, tijdens het Waterfeest op het Donkmeer, zullen er folders te bekomen zijn over Hamme p de toeristische infostand van de vzw Schelde-Durme. Op 1 januari 1977, ingevolge de fusies an de gemeenten, werden Hamme en Moerzeke een nieuwe entiteit, Hamme, die gemeen- chappelijke toeristische kenmerken hadden. Deze gemeente is een paradijs voor de endagstoerist en de wandelaars. 'ezienswaardigheden ^et beeldhouw- en hout- verdieping treft men de om hun aftocht te dek- lamme heeft aan haar snijwerk zijn van zeer ge- maalderij aan gedreven ken. De Duitsers her- jezoekers zeer interes- kende meesters, zoals door de wind. Helemaal bouwden het middenste jante bezienswaardighe- Lucas Blondel, Tael- boven in de kap bevindt stuk, waarin zij de initia len te bieden. Zowel de boom, Adr. Deubri. zich een balk, waarop een len van de Duitse keizer Hamme. Het vroegere gemeentehuis van Moerzeke, gebouwd in 1756 (vh) mearm. De hengelaars, wandelaars, vogellief hebbers, vinden hier langs de kronkelende paadjes een ongerept stukje natuur. Het staatsnatuurreser- vaat «De Slikken en Schorren van de Durme» is gelegen aan de bene denloop van de Durme. Zij bestrijkt een opper vlakte van 24 ha. Ver scheidene dijkbreuken zijn er de oorzaak van geweest dat bij elke vloed het water over de dijking. Zij vestigden er ook een abdijhoeve, die de oorsprong werd van het huidig Kastel. On danks de indijkingen, keerde het water regel matig naar zijn oude loop terug. Men moest hard strijden om de gewonnen landerijen tegen het wa ter te beschermen. Land bouw was de voornaam ste bezigheid van de in woners van Moerzeke. Thans zijn velen overge schakeld naar de tuin bouw en dan vooral het kunstminnaars, de na tuurvriend, de historicus als de nieuwsgierige wandelaar komen er aan hun trekken. Op het marktplein van Hamme staat de Sint Pieterskerk. De kerktoren met ro- maans-gotische galmga ten dateert uit de 12de eeuw. Het schip tot aan de vierde zuil is gebouwd volgens dé plannen van de Augustijnermonnik arch. Thomas Laureys in 1740. Vooral het kerk- meubilair verdient bij zondere aandacht. Het koor, de preekstoel, de kommuniebank, en de biechtstoelen zijn werke lijk vermeldenswaardig. De Windmolen de grote Napoleon, is de enige overblijvende windmo len van de 33 die Hamme ooit heeft gehad. Hij da teert uit 1804 en was ge klasseerd en in 1974 werd begonnen met de restauratie. Bij deze mo len wordt de molenkap met de wieken naar de windrichting gedraaid. De ronde romp, is 20 m. hoog en staat op een kunstmatig aangelegde heuvel, de molenberg. Op het gelijkvloers be vindt zich de stapel plaats. Op de eerste ver dieping, de maalzolder, waar een elektrische maalderij is. In de tweede 20 cm houten rol ligt, de paternoster. Wie een be zoek wil brengen aan de ze molen krijgt van de molenaarsdochter, Angè- le De Vos, een deskundi ge uitleg tijdens de rond leiding. De fel omstreden Mirabrug of oucfe durme- brug, werd gebouwd in 1896. Deze brug kreeg de benaming in het bouw- dossier van brug Grem- bergen-Kettermuit. Zij was voltooid in 1898, en bestaat uit drie delen, twee aanloopstukken en een draaibaar middenge deelte. In 1914 werd het middense gedeelte van de brug door de Belgi sche troepen opgeblazen Hamme. De windmolen de Grote Napoleon» (vh) Willem verwerkten. Deze metalenbrug, draaiend op een pin en voortbewo gen door mankracht, werd door Fons Radema kers voor de film «Teleur gang van de Waterhoek» of «Mira» gebruikt als de- kor. Sedert enkele jaren staat deze brug opge draaid en is zij niet meer toegankelijk voor het verkeer. Het Museum van Bo- gaert-Wauters is enig in ons land. Het bevat meer dan 5000 voorwerpen, vanaf de voorhistorie tot de 17de eeuw, waarvan sommige zeer uniek zijn, die opgegraven en uitge baggerd werden in de Durme- en Scheldehoek. Deze verzameling van verscheidenheid en kost baarheid wordt tentoon gesteld in vier ruime za len. De voorgeschiedenis van de streek als de Ro meinse, Frankische en vi king Kuituur liggen er in aardewerk, wapens en sieraden uitgestald. Natuurschoon Hamme is begenadigd met zijn natuurschoon. Daar vindt men nog plaatsen waar niets an ders is dan water, lucht en groen. «Het is er zoals in het begin der dagen, in die hoek tussen stroom en rivier», schreef Filip De Pillecyn in één van zijn werken. Daar treft men ook De Bunt aan. Dit moerassig gebied werd regelmatig overstroomd. Men vindt er talrijke vis vijvers. Sommige ont staan door de overstro mingen, anderen door het steken van turf. Men kan in dit gebied mooie wandelingen doen. Men wordt er opgenomen in het mooie landschap van deze streek, waar er nog rust heerst en waar het groen nog weelderig tiert. Aan de oevers van de Oude Durme, is het ro mantisch. Dit paradijs voor de eenzamer visser doet ons denken aan een wereld zonder mens, waar water en aarde hun eigen orde scheppen. Bij de rechttrekking van de Durme is dit oude durme- gebied ontstaan. Aan de watermolen vertrekt een wandeling langsheen de dijken van deze oude dur- laagst gelegen gedeelten stroomt, de slikken. An dere gedeelten worden slechts bij springtij over stroomd, zijn de schor ren. Zij kenmerken een begroeiing van grijze wilg, waterwild, lisdodde e.d.m. De rest van het gebied wordt overheerst door riet. Het gebied is buitengewoon interes sant om zijn fauna. Hier worden vogels bestu deerd. De slikken en schorren zijn broed-, slaap- en pleisterplaatsen voor vele vogelsoorten. In de wandelgids die uit gegeven door de V.V.V. Hamme tegen de prijs van 20 frVstuk, staat heel wat dokumentatie om trent het fauna en flora in deze streek. Filip De Pillecyn Deze Vlaamse schrijver, Prins der Vlaamse Lette ren genaamd, werd te Hamme geboren op 25 maart 1891. Hij stierf te Gent op 7 augustus 1962. Op 17 april 1966 werd aan de samenvloeiing van Schelde en Durme een monument onthuld, als herinnering aan deze begenadigde auteur en groot-Nederlands stilist. Het monument van beeldhouwer Albert Poels, vertoont persona ges uit zijn verschillende werken. Men treft er de Veerman en de Jonk vrouw aan, Rochus en Soldaat Johan. Hamme is fier op deze groot ro mancier. In één van zijn werken «Mensen achter den dijk» beschreef hij de toestand van de Hamse bevolking in het begin van deze eeuw. Toen was Hamme een arm dorp in Vlaanderen. Moerzeke De huidige benaming «Moerzeke» zou afkom stig zijn van Murceke, zoals het in 1072 voor komt en afgeleid zou zijn van het Gallo-Romeins Mauriciacum beteke nend: goed of villa van Mauricius. In de twaalfde eeuw maakte Moerzeke deel uit van het Land van Dendermonde en was één van de 16 parochies. In de dertiende eeuw be gonnen de paters van He- miksem met de eerste in- kweken van groenten on der glas. Van de 1840 ha die Moerzeke groot is staan er op dit ogenblik 22 ha onder serres, waar van het grootste gedeelte in Kastel, dat ook wel eens het glazen dorp ge noemd wordt. Kerken en kapellen De Sint Martinuskerk op het dorpsplein te Moerze ke is in haar huidige vorm gebouwd tussen 1767 en 1771. Maar toch heeft deze kerk reeds 10 eeuwen geschiedenis achter de rug. De grote promotor en geldschieter was Augustijn Van den Meersch, heer van Moer zeke, die in 1775 de heer lijkheid van Moerzeke had aangekocht. Op de fronton boven de in gangsdeur vindt men het wapenschild van deze man en dat van zijn echt genote Madeleine Char lotte d'Olmen, met rechts een leeuw, links een leeuwin. In 1943 werd de gevel van de kerk geklasseerd. In de kerk vindt men in het hoogkoor houtsnij werk van meester Fran- cies Allaert, en in het houten koorgestoelte zijn 10 medaillons ingewerlrt. De preekstoel is een prachtig kunstwerk. De Pius X Kapel bevindt zich in het priester Poppe domein, waarvan de in gang op het dorpsplein uitgeeft. De in Temse ge boren priester Edward Poppe kwam in 1918 als bestuurder van het kloos ter naar Moerzeke met een zeer wankele ge zondheid. Hij stierf er in 1924. Hij werd begraven achter de kerk en in 1932 werd naast zijn graf een gedenksteen gewijd. Het Priester Poppe-komi- tee besloot een proces tot zaligverklaring aan hangig te maken. In 1960 werd de eerste steen ge legd van de Pius X kapel, ontworpen door architekt Lantsocht. De kapel werd ingezegend in 1961 en is een bezoek overwaard. Vooral de glasramen en de zoldering zijn van u zonderlijke stijl. Voor li altaar bevindt zich li graf met de stoffelij resten van Priester Po pe, die in 1962 ontgrav werd. Duizenden mens komen elk jaar naar bedevaartsoord. Tijdens zijn verblijf Moerzeke ging Priest Poppe dagelijks naar schipperskapel om mi den de rust die de omg ving biedt, te bidden va zijn genezing. Dit kapt letje staat aan de same loop van drie straten werd destijds gebou* door de familie Jaspae Van Laere Catharina Vi Hecke en later gekoc door Jacques De Sche per. Waarschijnlijk hiervan de naam a leid, schepper, schippel kapel. Tijdens de fram omwenteling werd vernietigd en in 1821 rug opgebouwd. Gebouwen Het Toreken dateert het Spaans Tijdvak, eint 15e eeuw en wordt a schouwd als zijnde hof van Plaisance te geweest. Het gehe wordt omgeven door et wal en de ingang git over een ophaalbrug, kleine vergeetput aan ingangsdeur is nog e< overblijfsel uit die tijd. I huidige bewoner, ou burgemeester van Mos zeke, Gilbert Lemmen heeft het steeds in goed staat gehouden. Het bouw is geklasseerd st Hamme. De oude Durme, een vissersoord (vh) Zaterdag 18 augustus: Tienkamp op het gemeentelijk speelplein, Kaaiplein te Hamme, vanaf 9 uur. Zaterdag 1 september: Derde Hamse Jogging: Samenkomst gemeentelijk speelplein. Officieel vertrek Marktplein te 15 uur. Donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 september: Driedaagse Wuitensmarsen, dond-, vrijdag vertrek op het Marktplein te 17 uur. Zaterdag vertrek op het Tweebruggenplein vanaf 9 uur. (bd).

De Voorpost | 1984 | | pagina 18