1 Toeristische informatie over Hamme KASTfeL Ot KREEK VROUWENBROEK Hamme. De Bunt, om te wandelen (vh) T AKKERSHOOFD GROOT BROEK >E BLANKAART MARIEI MARIE OUBROEK HET ZWIJN IEUW BROEK -EINE WAL De Voorpost - 3.8.1984 DAGTRIP: Een dag door het dijkenland, Hamme en Moerzeke is de titel van een ééndagstrip, die dit jaar door de toeristische dienst werd uitgewerkt, samen met de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen. Groepen die deze dagtrip reeds hebben gedaan hebben allen hun tevredenheid hierover uitgesproken. Na een verwelkoming op het gemeentehuis van Hamme, met een diamontage en een tas koffie, kan men keuze maken uit een bezoek aan de windmolen De Grote Napoleon, de plaatselijke volkssportcentrale, of het museum Van Bogaert-Wauters. In de maanden maart, april en mei kan men ook een bezoek brengen aan de vleeswarenfa- briek De Nil. De groepen nemen uit deze aanbiedingen voor de voormiddag, één of twee attrakties. Dan kunnen zij een middagmaal nemen in het centrum van de gemeente ofwel in een restaurant aan de Schelde. In de namiddag wordt er een bezoek gebracht aan de Priester Poppekapel. Hierna is er een geneeskundige kruidenwandeling te Moerzeke o.l.v. een deskundige ofwel een serrebezoek. In de late namiddag kan men dan nog winkelen in het centrum of een bezoek brengen aan de Bunt en Driegoten, waar het monument staat van Filip De Pillecyn. Gedurende een ganse dag worden de groepen begeleid door een gids, die steeds de nodige uitleg verschaft. Voor meerdere inlichtingen omtrent dit programma kan men terecht op het V.V.V. kantoor van Hamme of Moerzeke. Onlangs is men in Hamme ook gestart met een fietsenverhuur. Deze «groene» fietsen worden verhuurd op het gemeentehuis van Hamme. Per dag betaald men 50 fr. per fiets. Voor gezinnen, ongeacht het aantal fietsen kost het 100 fr. Men kan wanneer de huurder het wenst, de fietsen beveiligen met een slot. Alle huurders worden in kennis gesteld van de uitbatingsreglementen. Wanneer men zinnens is één fiets of meerdere te huren is het aangeraden op voorhand kontakt op te nemen met de V.V.V. Hamme, vooral wanneer het in een weekend is. In Hamme en Moerzeke zijn er zeer mooie wandelingen uitgestippeld door de toeristische diensten. In een wandelgids «Hamme-Moerzeke» staan 9 bewegwijzerde wandelingen uitgestippeld. Drie wandelingen in het oude Durmegebied, drie in De Bunt en Driegoten en drie in de deelgemeente Moerzeke. In het midden is er nog een fietsroute van 27 km met enkele verkortingen. Ook vindt men in deze brochure heel wat beschrijving van de fauna en flora in het Durmegebied. Deze wandelingen zijn bewegwijzerd met gekleurde (rood, groen of blauw) betonnen paaltjes, waarop de aangebrachte pijl de richting aanduidt die moet gevolgd worden. Kostprijs wandel- gids 20 fr. (zonder port). In het begin van dit jaar opende Bestendig afgevaardigde voor het toerisme van de Provincie Oost-Vlaanderen, de heer J. Vallaeys, de Volkssportenroute Schelde- Durmevallei te Hamme. Deze route, of spelenderwijze doorheen het land van Filip De Pillecyn toont aan de deelnemers ervan de oude volks- en gezelschapspelen uit deze streek. In verschillende herbergen van Groot-Hamme kan men het pieren, bakschie- ten, puitschieten, enzomeer, bekijken en wat belangrijk is, aanleren. De deelnemen de herbergiers verlenen hieraan gaarne hun medewerking. Deze brochure is verkrijgbaar voor de prijs van 20 fr. (portkosten niet inbegrepen) bij de toeristische diensten van Hamme en Moerzeke. Wat er ook nog te bekomen is op het V.V.V. kantoor zijn Pentekeningen. Er zijn twee reeksen uitgegeven. Een map met 12 pentekeningen over de historische beziens waardigheden in Hamme, w.o. de windmolen, de gemeentehuizen van Hamme en Moerzeke, het spaans hof, het toreken, enz. De tweede reeks, eveneens 12 pentekeningen, schetst het verleden van Hamme, hetgeen nu verdwenen is, zoals het veerhuis te Driegoten, de Rijbeke, de vrijheidsboom, de Durmekaai, enz. Deze beide reeksen kan men aankopen op het V.V.V. kantoor van Hamme, voor de prijs van 50 fr per map. Naast de mooie kleurfolder van «Hamme aan Schelde en Durme» treft men op de toeristische dienst een uitgebreide reeks van gratis dokumentatie aan over andere streken van ons Vlaamse Land. Wie interesse of vragen heeft kan zich steeds wenden tot: V.V.V. Hamme, gemeentehuis. Markt 1, bureau 15, tel. 052-47.80.81, of tot de V.V.V. Moerzeke, Koningsplein 14 te Hamme, Moerzeke, tel. 052-47.76.30. Hamme. De biechtstoel in de Sint-Pieterskerk. Beelden en snijwerk uit de 17de eeuw. (vh) dert 1956. Het vroeger gemeen tehuis van Moerzeke, dat bleven er akkers en wei' Schelde. Door de teleur- zonde lucht in de stille gang van de landbouw natuur. Vanop de dijken bleven er akkers en wei- heeft men een prachtig op het dorpsplein staat ben liggen die niet meer uitzicht over deze grote en nu nog sporadisch werden bewerkt. De eige- dienst doet als vergader- naars besloten de vrijge- vlakte. Verschillende wandelwegen werden lokaal, huwelijken en klei- komen delen te beplan- bewegwijzerd en leiden ne administratieve aan- ten met bomen. Ook wa- gelegenheden, is ge- ren er waterplassen, bouwd in 1756. Vroeger sommige ontstaan door was er een winkel. Vlak turfwinning, anderen ge- boven de deur bevindt maakt om zand te beko- zich een steen met het men voor het herstellen wapenschild van Moerze- van de dijken. Deze put- ke. Deze steen lag vroe- ten werden visvijvers en ger ingewerkt en deed op die manier ontstond dienst als dorpel. er een verzameling van buitenverblijven met vis- Moerzeke Broek is een gelegenheid. Dit gebied zeer uitgestrekt natuur- is een mooie wandel gebied langsheen de streek, met zuivere ge- de wandelaars door goe de begaanbare en ge makkelijk te volgen we gen, dwars door het prachtige landschap. In derdaad Hamme is een Paradijs voor Wande laars en Toeristen, (bd) Hamme. Ook Moerzeke heeft nog heel wat landelijke wegen in een rustig natuurschoon (vh)

De Voorpost | 1984 | | pagina 19