2 - 3.8.1984 - De Voorpost die stoel te houden. Dat we dan in de «processie» be zoekers van de tentoonstel bedoeling is mensen elders in dit blad. loodsen 'naar ongekende £rd "Se, SS S TT°5 b™h' totaalbeeld van schoon en hen daarbi, de de vreugde te laten een en kan verwachten ander zelf te ontdekken. Een paar honderdtallen Veldaktiviteiten deelnemers kwam dan ook Met het alom gefotogra- opdagen en deed de (nog) feerd paardendriespan van niet bewegwijzerde Fa- Eugeen De Croes werd luintjesroute met de fiets, naar het korenveld, in de de brommer of de wagen, nabijheid van de Hoeve Enkelen ook te voet en een Muylaert in de Moorselse enkeling te paard. Eikenstraat gereden met Aalst. Vijftiende Pikkeling. Zo werd er vroeger gewerkt op het Prachtige litho's van het alles derop, derin en deran. veld. Met de pik in een sterk gebogen houding zodat je rug er pijn waterkasteel van Moorsel Pikkers, bindsters, arenle- van deed (a) In zyn 15* jaar is de Pikkeling van de V.V.V. «De Faluintjesstreek» uitgegroeid tot een niet meer weg te denken gebeuren. Een ode aan het landelijk leven kulminerend in het oogstgebeuren en de vreugde die er mee gepaard gaat. Tevens een ontmoetingsplaats bij uitstek waar zowel Faluintjesmensen als mensen uit de regio en stedelingen elkaar vinden in de spontaneïteit van een niet over-georganiseerd gebeuren. Noem het zachte rekreatie voor de dagjesmens die er eens wil van genieten en daarbij zyn geldbeugel niet verder moet aanspreken dan hij wenst. De toegang is er totaal gratis en het gebeuren is duidelijk geen zaak met winstbejag. Faluintj eszoek tocht Om de streek nog meer worden eerlang toege- zertjes. En vooral met be- smout (varkensvet) en bekendheid te bezorgen stuurd aan wie een behoor- langstelling. Op zaterdag vooral met gezieden gere- werd als aanloop van de 'ijke skore haalde. niet zo denderend doch op geld duidelijk een lekkernij oogstfeesten een Faluin- zondag behoorlijk veel. die op zich zelf reeds at- tjeszoektocht georgani- Q di„v„ Opmerkelijk toch da, de traktief genoeg blijkt te seerd waarbij kompetitivi- nochtans pittoreske veldak- zijn om honderden naar de teit tot het min,mum wordt m t««- herleid maar waarvan de ïdrf ?h Hg' leest U kern minder aanspreken fé-chantant zijn kunnen had bewezen. Een zeer geslaagde, lande lijke festiviteit zonder pre tentie die goed was voor een paar lange zomerse da gen in de natuur waarbij heel wat beschavingsven! het moest afleggen tegi aardse gebondenheid uit tijd van toen. Rendez-vous op de Pikkeling einde juli 1985 Meldert. Pikkeling te lokken Feestvuur dat wat op en rond de hoe ve gebeurt. Al is het pikken Vanaf het va,len van de zoals in de tijd van toen, av°nd werr dan overge- het binden en het rechtzet- s™a*e'd naar een meer lu- ten van de schoven een in- 8enre ™et o m- Anna teressante bedoening. Zo- van de kuiper met haar wel voor de jongere die oude lier, Pauline (van Pot- kennis maakt met iets voor ters) d'e met ^aar prachtig hem totaal nieuw als voor orSaan oude liederen de oudere die er zich voelt brachl en vooral het oer- komisch duo Marcel en mee verjongen. Schilderachtig ook de schafttijd waar de platte lambiek uit stenen kannen in boltassen zonder «oor» vloeit als begeleiding van het boerebrood met hete worst. Op de boomgaard Met «De Vlaamse Geuzen» op kop en een sliert kijkers achteraan werd dan de oogst binnengereden waar de hele gamma werktuigen klaar stonden voor het dor sen. Van de gewone win terse vlegel over oude dors- molentjes naar eigentijdse machines, getrokken door een heuse stoommachine die het nog steeds doet door een statische diesel motor of door een traktor. Paradestuk uiteraard de paardenmanège zoals in grootvaders tijd. Animatie De ha grote weide en boomgaard bezaaid met een 1200-tal stoelen werd het toneel van een grootse happening in retro-stijl. Een stoel bemachtigen was een hele krachttoer en het kwam er dan ook op aan Dat we be- Pierre dat reeds op het ca- Aalst. Vijftiende Pikkeling. Op de kruiwagen gezeten het ook voor deze ukkepuk wel mee (a) Aalst. Vijftiende Pikkeling. De vrouwelijke dorsploeg van Herdersem overlegt nog evt vooraleer aan de slag te gaan (a) Aalst. Vijftiende Pikkeling. De schafttijd op het korenveld (a) Aalst. Vijftiende Pikkeling. Overrompeling op de hoeve Muylaert (a) ling tussen de kijkers door iemand met een stoel in de hand zag doordrummen is dan ook niet verwonder lijk. Die man wilde gewoon zeker spelen en het dui zendkoppig leger van de rechtstaanden of tooghan gers liever niet vervoegen. Ondertussen deed het fol kloristisch zangkoor «van 't Steven» zijn duit in het zak je waarbij het komisch ele ment duidelijk primeerde boven het artistieke. «De Veldte» (term uit de vlas teelt) uit Kuume bracht met jeugdig enthousiasme Acds'~ Vijftiende Pikkeling. Het ijzer smeden terwijl het heet is (a) zeer dinamische optredens waarbij oog en oor geno ten. Al kon de geluidsin stallatie duidelijk beter ge weest zijn. Aalst. Vijftiende Pikkeling. Aktiviteiten op de boomgaard a De «vlegeldans» Typisch voor het feest en alleszins een primeur des tijds al werd van het oor spronkelijk Pikfeest links en rechts heel wat afge snoept wat voor de organi satoren duidelijk een be wijs is dat de formula het doet, is dan wel de «vlegel- dans». Heuse boeren, bruinge brand door de zon, sterk van lijf en leden en voor wie dorsen destijds een dagelijkse bezigheid was in de winter demonstreren er op de tonen van de Faluint- jeskapel achtereenvolgens de twee-, drie- en vierslag. Koninginnestuk is uiter aard de «op-en-af» ofte de aaneenschakeling van de verschillende dansritmes zonder enige overgang waarbij de dorsers het or kest dienen te volgen al is het in de praktijk vaak het tegenovergestelde. Ook ploegen van Moorsel en Herdersem, dat zelfs een damesploeg inzet die bo vendien kampioen is, zet ten hun beste beentje voor. Faluintjesgastronomie Vanaf 17 uur werd de hele weide zowat herschapen in een reusachtige pick-nick met boerebrood met hete. witte of zwarte worst, vla of kopvlees. Tenzij men als zoetebek opteert voor een boerewormkruidpanne- koek. Meest gegeerd ech ter de ovenkoek waarvoor de V.V.V. liefst een zelf gemaakt gevaarte van zo wat 8 ton, een mibiele dub bele bakoven inzette. Met Aalst. Vijftiende Pikkeling. Pikken en binden (a)

De Voorpost | 1984 | | pagina 2