li I I mm Italianen onklopbaar Snuffel Grembergen wint tornooi van de Filoes FALOS-KOMPETITIE KWB-DENDERMONDE Wat is mini-volleybal? Tennissen op De Ster Wallvo: kursus voor nieuwe scheidsrechters Scheidsrechterkommissie Oost-Vlaanderen B.1984 - De Voorpost VOLLEYBAL Zeslandentornooi volleybal. In de kapitale wedstrijd tegen Duitsland bleven de Italiaansen uiteindelijk heer en meester (vh) ZESLANDENTORNOOI TE LEBBEKE Het Vlaams Interprovinciaal Volleybalverbond organiseerde dit jaar het zeslandentor nooi voor meisjes geboren in 1967, 1968 en 1969. De deelnemende landen waren Zweden, Italië, Duitsland, Nederland, Frankrijk en natuurlijk het gastland België. Het V.I.V. had de organisatie aan het Oostvlaams provinciaal komitee toevertrouwd. De ontmoe tingskommissie, met als promotor Robert De Meyer, was verantwoordelijk voor de organisatie van dit vijf dagen durende tornooi. Robert De Meyer, voorzitter van Nilco Lebbeke, zorgde ervoor dat één wedstrijddag plaatsvond in de Lebbeekse sporthal. Een lovenswaardig initiatief, zodat de volleyballiefhebbers uit de omstreken zo aan hun trekken konden komen. Het hele gebeuren kon bogen op een grote publieke belangstel ling, want zelfs na de wedstrijd van de Belgische ploeg bleven de zitplaatsen bezet. Voor de jeugdwedstrijden was het publiek talrijk opgekomen. Onze Belgische jeugd had duidelijk in de voorgaande wedstrijden betere dagen gekend. Wat over het geheel naar buiten kwam, was het gebrek aan samenspel binnen de Belgische ploeg en dit in vergelijking met de andere deelnemers. De Italiaanse meisjes waren de meest volledige ploeg en ze liet techiek samengaan met gestalte. Het Italiaans was outstanding deze voorbije vrijdag. Zelfs ons nationaal senioresteam van de dames zou het heel waarschijnlijk niet halen tegen deze jeugdselektie van de Italiaanse federatie. Het gemeentebestuur van Lebbeke heeft de zes deelnemende ploegen samen op het gemeentehuis ontvangen. Het Lebbeekse publiek had het voorrecht de voorziene topper tussen de Duits en de Italiaanse meisjes te kunnen bijwonen. Deze hooggeprezen ontmoeting bleek echter een flop. België-Zweden 1-3 (2-15, 10-15, 15-13, 6-15) De Belgische meisjes, die tij dens dit tornooi in de voor gaande wedstrijden voor een degelijke weerstand hebben gezorgd, ondervonden tegen de Zweedse meisjes de weer slag van hun inspanningen. Fy siek en mentaal zijn onze meis jes niet opgewassen tegen de vreemde naties. De speelsters van bij ons worden pas samen gebracht voor elke manifesta tie, zodat men niet van elke vorm van samenspel kan gewa gen. De tegenstanders hebben regelmatig stages, vrienden- wedstrijden. enz. De andere federaties bouwen aan hun jeugd om later met deze jeugd ige kern hun seniorenteam uit te bouwen. In de eerste set werden onze meisjes op een 0-9 achterstand gespeeld. Niet dat de Noord- europese meisjes als een piet- wals over de Belgen gingen. Integendeel, maar wanneer de V.I.V. meisjes aan de opslag waren slaagde ze er niet in punten te scoren. De Zweedse schonen leken groter qua ge stalte, en hun samenspel lag stukken hoger dan bij de Bel gen. Zweden viel regelmatig aan van in het centrum, zodat punten aan de lopende band werden gescoord. De Belgen daarentegen vielen sporadisch aan van in het midden, wat toch ook punten opleverde. De coach van België kon niet -anders dan trachten het spel van de tegenstrever te breken door spelerwisselingen en door weg te vluchten in zijn voorzie ne time-outs. De 2-15 cijfers openbaren het klasseverschil tussen beide teams. De Belgen dienen dringend te werken aan hun opslag, want die was over de gehele wedstrijd erbarme lijk zwak. Tijdens de tweede set werd Jamaers Anja van Bilzen uit gespeeld als spelverdeelster, wat een merkelijke verbete ring in het spelpatroon teweeg bracht. De Belgen konden ge lijke tred houden tot 4-5. Van dan af kwam opnieuw de ha mer van de Zweedse ploeg, Anna Blomgren, boven, die zonder moeite naast en door het Belgisch blok sloeg. Onze meisjes slaagden er wel in nog enkele punten te sprokkelen, maar de Zweedse meisjes be dreigen was voor de volgende set weggelegd. In de derde .set vonden de Belgische meisjes hun tweede adem terug. Deze set was ook de aantrekkelijkste van de wedstrijd met verscheidene lange rally's, waarop de toe schouwers enthoesiast repli keerden. Onder impuls van Ann Kembruck, die nu regel matig werd aangespeeld, slaag den de Belgen er vaak in om te skoren. Via een 7-5 werd het alsnog 8-9. Een goed ogenblik vond Carla Anciaux om haar tweede time-out aan te vragen. Het wisselende spel was oog strelend. Op een 12-13 stand slaagde de Belgische meisjes erin even hard terug te slaan om uiteindelijk deze set met 15-13 te winnen. Vanaf de vierde set werd Anne Jamaers terug naar de bank geroepen, zodat het goede sa menspel van de derde set op nieuw verdween. Bij de Zweedsen maakte May Sven- sson het spel van deze set. Via een 1-8 tussenstand werd het toch nog 6-15. Een verdiende overwinning van Zweden te gen een zich dapper verwerend België dat over een paar dege lijke speelsters beschikt, maar toch op zoek moet gaan naar versterking. Italië-Duitsland: 3-0 (15-9, 15-9, 15-8) Eens de wedstrijd aan gang geblazen, lieten de Italiaanse meisjes duidelijk blijken, dat de Duitse het onderste uit de kan moesten halen, om ook maar iets van het puntenaantal binnen te kunnen halen. On middellijk werd het via 5-2,10- 5 na enkele keiharde smashes Een twintigtal luidruchtige Ita lianen, speciaal naar België af gereisd, moedigden hun land genoten aan, zodat de meisjes op hun elan verder gingen. Deze knap uitgebalanceerde ploeg, liet menig staaltje zien, waarop ons nationaal dames team terecht jaloers kan op zijn. De Italiaanse meisjes domi- Zeslandentornooi volleybal. Links van het net wachten de Italiaansen kalm de bal af. Hun overwicht was duidelijk (vh) neerden hun tegenstanders in elk onderdeel. Hoe gevaarlijk hun opslagen wel waren, daar over kunnen de Duitse meisjes meespreken en onze Belgische ploeg ook nog aardig van le ren. Bij het eindsignaal werd het terrein overrompeld door uitgelaten supporters en ver antwoordelijken. De overwin naar van dit tornooi was al gekend. Nederland-Zweden: 3-2 De Zweedse Svensson was overduidelijk de beste spelver deelster die we aan het werk gezien hebben tijdens dit tor nooi. Desondanks hebben de Zweedse meisjes nederlaag ge leden tegen een nadien ontke tende Nederlandse ploeg. Nederland-Frankrijk: 3-0 115-6, 15-4, 15-8) Het zwakste team van dit tor nooi, Frankrijk, heeft er tegen onze Noorderburen heel wei nig van terecht gebracht. Het was een eenrichtingsverkeer. De Nederlandse meisjes met onder meer Vera Koenen en Gertien Zwanepoel waren ech te boemannen voor de Fran- (jaises. Onze Zuiderburen be schikten zowel letterlijk als fi guurlijk over kleurrijke coach. Tijdens het weekeinde van 28 en 29 juli organiseerden Filoes Oudegem, samen met de meis- jesploeg Gemliek Oudegem, hun vierde volleybaltornooi voor zowel recreatie als kom- petitieploegen. Op zaterdag 28 juli kwamen de dames aan de beurt. Niette genstaande de slecht gekozen periode waren er zes teams ingeschreven: Oudenaarde, Oudegem, Snuffel Grember gen, Oudegem II, Keur en Borsbeke. De ploegen kwamen onderling tegen elkaar uit in de kwalifi- katiereeks en de wedstrijd voor de finale werd betwist tussen Oudenaarde en Oude gem I. De uitslag van deze strijd werd vastgelegd in 2-0 cijfers. De meisjes van Patrick Van Dries- sche konden niet optornen te gen een sterker Oudenaarde. Gemliek Oudegem. dat ver zwakt moest aantreden door de afwezigheid van de steeds geblesseerde Karine De Kuu- pe. kon geen voldoende ver weer opbouwen tegen een a- gressief verdedigend en aan vallend Oudenaarde. SNUFFEL GREMBERGEN 2 KEUR 1 Het enige rekreatieteam. Keur. heeft zich meer dan be hoorlijk verdedigd tegen de kompetitieploeg van het jeugdhuis Snuffel. Dat het Keur uiteindelijk de duimen heeft moeten leggen tegen een sterker geheel was vanzelfspre kend, en zeker geen schande. Het Keur was ondanks zijn nederlaag bijzonder verdien stelijk. DE EINDRANGSCHIKKING BIJ DE DAMES 1. Oudenaarde 2. Oudegem I 3. Snuffel Grembergen 4. Keur Dendermonde 5. Oudegem II 6. Borsbeke Op zondag waren er tien he- renploegen ingeschreven. Zes kompetitie- en vier rekrea- tieploegen. Onder de inge schreven kompetitieploegen treffen we namen aan als: Vloeren Vogels, een ploeg sa mengesteld uit twee spelers van Adec Baasrode en een speler van Juvenes Zele en nog twee andere spelers, Nilco Lebbeke, Oudegem I, Zomer- gem, Oudegem II en Steen huizen. De recreatieploegen: Jeugd huis Snuffel Grembergen, Bet- terfood Move, Vitabis Move. KWB Oudegem Na de kwalificatiewedstrijden van de kompetitieploegen kwamen de Vloeren Vogels in de finale tegen Nilco Lebbeke uit. Vloeren Vogels versloeg hierbij Nilco Lebbeke met 2-0. VLOEREN VOGELS 2 NILCO LEBBEKE 0 (15-9 en 15-9) De gelegenheidsploeg van de Vloeren Vogels hebben de maat genomen van de Nilco Boys en ze hebben ze duidelijk te licht bevonden. Vloeren Vo gels waren sterker in de aanval en ze vloerden regelmatig de Lebbeekse spelers. De voor Juvenes Zele uitkomende spe ler van de Vloeren Vogels, De Cocker, werd tot beste speler van het tornooi uitgeroepen. De rekreatieploegen bekamp- ten elkaar onderling, en dat gaf de volgende eindrangschik king. 1Snuffel Grembergen 2. Betterfood Move 3. Vitabis Move 4. KWB Oudegem Deze sportieve dag werd enigs zins ontsierd door een ongeval tijdens de wedstrijd tussen Betterfood Move en Snuffel Gremberge. bij het neerko men aan het net na een bal betwisting in de middenzone. Het tornooi vond plaats onder een grote publieke belangstel ling en erevoorzitter Walter Philips overhandigde de tro feeën op het einde van de zonnige dag. Dit sportief weekeinde is zo'n meevaller geworden dat het bestuur van volleybalklub Oudegem beslo ten heeft het volgend jaar op nieuw zo'n tweedaagse mani festatie te organiseren. Zeslandentornooi volleybal. De sporthal in Lebbeke zat boordevol volleyballiefhebbers (vh) Op deze vraag zijn verschillen de antwoorden mogelijk vol gens de Internationale Kom missie voor mini-volleybal. Zelf antwoordde de kommissie als volgt a) een spel dat voorbehouden is aan kinderen tot 12 jaar. b) een spel dat kinderen kun nen imiteren in het spelen van volleybal. Daarbij een bijdra ge leverend aan het korrekt aanleren van de basistechnie ken en toch zorgdragend voor het vermijden van vroegtijdi ge, schadelijke kompetitie- - .'eer. c) een spel dat de jongeren een aangepaste sportieve opvoe ding geeft en een motorische basis legt waarop een universe le sportieve aktiviteit kan ge bouwd worden met een duide lijke voorkeur voor volleybal. d) een waardevol instrument voor de pedagogische samen werking en schoolsstruktuur, vooral voor de leeftijd tussen 8-10 jaar en 10-12 jaar.. Mini-Volleybal lijkt te beant woorden aan de behoeften en de vereisten nodig voor de op voeding en vorming van het jonge kind. Mini-volleybal mag zich niet beperken tot het oplossen van technische problemen, die bij de imitatie naar voren kunnen komen. Tevens wil het ook niet aan vroegtijdige speciali satie doen. Een historisch overzicht leert ons dat tot 1975 de term 'mini-volleybal' ge bruikt werd wanneer het ging afc» voHeyba! voor jongeren. Of tenminste toch om een spel met enig niveau, dat door na bootsing van de technieken van de grotere spelers op een kleiner veld gespeeld, de weg voorbereidde naar een speci fieke voorbereiding. Met deze enige definitie van mini-volleybal kon deze sport niet blijven bestaan. Na 1975 waren twee meningen gang baar. De eerste huldigde het ludieke aspekt van mini-vol- levbal, de andere hield het meer bij voorbereiding tol de kompetitiesport. Sinds 1979 werd de nadruk gelegd op 'vol leybal in dienst van de motori sche ontwikkeling van het kind en de integratie in de maat schappij'. Dan nog waren er twee strekkingen. De eerste strekking weerhoudt slechts het socio-pedagogische karak ter van mini-volleybal. Men was vooral bang voor het feit dat mini-volleybal zou ge bruikt worden als een voorbe reiding van 'zes tegen zes' kompetitie-volleybal. Voor de ze voorstanders is mini-volley bal geen sport op zich, maar een autonoom opvoedingsmid del dat niet noodzakelijk leidt tot een na-schoolse volleyba- laktiviteit. De voorstanders van de tweede opvatting daar entegen zien minivolleybal als een imitatie van het echte vol leybal: als het ware een aan het kind aangepaste volleybal- sport. Deze mensen loochenen het socio-pedagogisch karakter niet. maar ze wensen toch dat het mini-volleybal zich niet ver van het echte volleybal zou verwijderen. België is voor stander van deze tweede strek king. Sinds 1981 werd toch een eens luidende versie gevonden: 'zoals het kind geen miniatuur volwasene is, zo is het mini- volleybal geen verkleinde uit gave van volleybal, maar een spel dicht bij echt volleybal dat zich toch een eigen karakter met mogelijkheden blijft aan matigen. Aangezien het mini- volleybal een socio-pedagogi sche waarde heeft, moet er nog bewezen worden dat mini-vol leybal in ruime mate kan bij dragen aan het opvoedings werk. Om deze strekking te bewijzen moet men methoden zoeken om de samenwerking met de school en de schoolak- tiviteiten en -autoriteiten te verwezenlijken. Het staat als een paal boven water dat er vanuit het mini-volleybal kon takten moeten gezocht wor den. Wanneer wij willen dat mini-volleybal zijn weg vindt op school, dan moeten de mid delen voorbereid worden op dat de school mim-voiieybal zou ontdekken. Het organise ren van school- en interscholai- re wedstrijden zou alvast een stap in de goede richting bete kenen. Maar daarom moeten er didaktische werken aange boden worden, die gemakke lijk te lezen en te begrijpen zijn en dit niet alleen voor leraren lichamelijke opvoe ding. Een andere manier om deze sporttak te propageren is door het houden van voor dracht over mini-volleybal in de vormingsinstituten (bij re genten en licentiaten). Mini- volleybal kan ertoe bijdragen TENNIS Van 14 augustus tot en met 1 september 1984 heeft het 2e Stertennistornooi voor niet- aangeslotenen plaats op de tennisterreinen van het Re- kreatieoord «De Ster». Er zijn 4 reeksen voorzien; enkel heren, enkel dames, dubbel heren, dubbel ge mengd. Voor personen die in de eerste ronde uitgeschakeld worden wordt nog een verlie- zerstornooi georganiseerd. Er werden speciale foldertjes gedrukt die een uitknipbare strook bevatten die men inge vuld als inschrijvingsfiche uiterlijk op 8 augustus moet indienen in de hoofdkassa van «De Ster». Deelnemingsprijs bedraagt 50 fr. voor jongeren min 16 en 100 fr. voor plus 16-jarigen. krijgen: Net zoals vorig jaar zal ook nu aan de kassa's van het Re- gratis tennisles worden gege- creatieoord «De Ster» ven. De aangeboden cursus jn de Stedelijke Sportdienst omvat 3 lessen. Men kan zich tCn Stadhuize hiervoor inschrijven door jn het Stedelijk Sportcen- eveneens gebruik te maken trum «De Witte Molen» van een uitknipbare strook op- - m de Stedelijke Sporthal genomen in de tornooifolder. Sinaai N B Foldertjes zijn te ver- - m het Stedelijk Zwembad. Atletiekmeeting te Oordegem Atletiekklub Vlierzele Sportief BLOSO te Oordegem. De start is organiseert vandaag vrijdag, 3 om 18 u en er zijn verschillende augustus, de vierde meeting in wedstrijden voor dames en he- een reeks medaille-ontmoetin- ren; 60, 200, 800 en 3000 m. gen. Plaats van aktie is het Put- lopen, speerwerpen, hoogsprin- bosstadion, inzonderheid de ter- gen, kogel- en diskuswerpen. reinen van het rijkssportcentrum onze straten en pleintjes op nieuw als ontmoetingsplaats te gebruiken, waar jongeren me kaar sportief ontmoeten, leven en spelen. Op de openbare pleinen en ruimten kan men best sportieve aktiviteiten ont wikkelen. Bij deze gelegenhe den kunnen de stedelijke en gemeentelijke autoriteiten hun steentje bijdragen. Hetgeen in andere landen tot de mogelijk heden behoort, kan men bij ons ook best verwezenlijken. Bij Walivo beginnen straks de nieuwe kampioenschappen. Een kompetitiestart die nu al door een honderd aangesloten ploegen ernstig wordt voorbe reid. Door Walivo trouwens ook en één der belangrijkste punten daarbij wordt alleszins het zorgen voor een goede wedstrijdleiding. De faam van Walivo's scheidsrechterskorps is al jarenlang gunstig aange schreven, een traditie die wordt doorgetrokken en daar door worden door Walivo ge regeld kursussen voor nieuwe scheidsrechters georganiseerd. Straks ook weer op vrijdag 10 augustus te 20 uur in café Stad Leuven op de Grote Markt te Sint-Niklaas. Eventuele kandi daten kunnen zich daar aan melden en bijkomende inlich tingen zijn steeds te verkrijgen bij Walivo's sekretaris Julien Cap, Goudenregenlaan 72 te Sint-Niklaas, ook telefonisch onder het nummer 03/ 776 71 79... Rogf.r Van Lai:re UITSLAGEN Reeks I Denderbelle B - Moerzeke 3-2 Zele Center - Opwijk 3-0 Baasrode B - Keur A 3-1 Dendermonde B - St.-Gillis: uitgesteld Reeks II Grembergen C - Baasrode C 3-0 Boonwijk - Grembergen A B 0-3 Schellebelle A - Denderbelle A: uitgesteld Overmere A - Keur B 3-2 Keur B - Denderbelle 3-0 Reeks III Nijverseel - Overmere C 3-0 Overmere B - Grembergen D: uitgesteld Oudegem - Dendermonde C 3-0 Massemen - Kalken B 3-2 Oudegem - Overmere B 0-3 RANGSCHIKKINGEN Reeks I 1Baasrode B 2. Zele Center 3. Denderbelle B 4. Moerzeke 5. Opwijk 6. Keur A 7. Dendermonde B 8. St. Gillis 9. Kalken A Reeks II 1. Grembergen C 2. Overmere A 3. Keur B 4 Grembergen AB 5. Schellebelle A 6. Baasrode C 7. Denderbelle A 8. Boonwijk 9. Zele Kouter 11 5 6 15 23 15 10 2 8 13 25 13 11 0 11 0 33 0 (verstek) Reeks III 1. Nijverseel 2. Massemen 3. Overmere C 4. Dendermonde C 5. Overmere B 6. Kalken B 7. Oudegem 8. Grembergen D 9. Schellebelle B 12 9 3 32 13 32 12 10 2 31 12 31 11 8 3 29 16 29 12 7 5 29 22 29 11 5 6 17 23 17 10 3 7 17 24 17 11 3 8 14 28 14 10 3 7 12 26 12 11 2 9 12 29 12 10 10 0 30 2 30 11 8 3 25 13 25 (lx verstek) 12 6 6 25 22 25 11 7 4 24 17 24 10 7 3 23 11 23 12 3 9 18 27 18 11 11 0 33 8 33 12 9 3 29 21 29 12 7 5 26 24 26 11 7 4 24 20 24 10 5 5 23 19 23 12 4 8 23 27 23 11 4 7 18 24 18 9 2 7 14 23 14 10 0 10 6 30 6 (1 maal verstek) De einddatum van de Faloskompetitic is reeds vastgelegd: de kompetitie van 1984 zal eindigen op zondag 30 september 1984. KALENDER Reeks I Kalken A - Zele Center St. Gillis - Denderbelle B Keur A - Opwijk Baasrode B - Moerzeke Dendermonde B: vrij Reeks II Grembergen AB - Zele Koyter B Keur B - Grembergen C Boonwijk - Schellebelle Denderbelle A - Baasrode C Overmere A: vrij Reeks III Schellebelle B - Overmere B Kalken B - Nijverseel Grembergen D - Dendermonde C Oudegem - Overmere C Massemen: vrij Promoties Drie Oostvlaamse scheidsrech ters besloten met sukses hun twee jaar durende stage als kandidaat-federaal. Deze mensen worden derhalve door de nationale arbitragekommis sie benoemd tot federaal scheidsrechter. Jcan-Paul Bas- tien, Theo Jacobs en Ivan Van Hove. Ze krijgen alvast onze gelukwensen mee en nog veel 'fluitgenot' gedurende de nog te verwachten kompetities. Michel Mestdagh is deze eer voorlopig nog niet te beurt gevallen. Hij wordt toegelaten tot het tweede jaar stage als kandidaat-federaal. Gefeliciteerd. Op provinciaal niveau hebben we een unicum beleefd in de toch al vijf jaar werkende kommissie: alle scheidsrech ters, en dit zijn er 27, zijn toegelaten tot het finaal pro- motie-examen Meteen slaag den alle 27 kandidaten er in het bedoelde examen, dat nochtans op een zeer hoog peil lag inzake moeilijkheidsgraad, met glans af te leggen. Dit bevestigt het vermoeden dat de promotiekandidaten zich steeds beter gaan voorberei den op het gevreesde examen Op deze manier gaan ze ook beschikken over een meer uit gebreide en tevens grondiger kennis van de reglementen. Ons Oostvlaams Volleybal kan er enkel goed bij varen. De volgende kandidaten wor den voor het komende seizoen 1984-1985 aan de Nationale Arbitragekommissic voorge dragen tot opname als kandi daat-federaal, vanuit Oost- Vlaanderen: Jan De Jongh, Alex Piepers. Roger Peircn- sen, Luc Van De Putte. Deze scheidsrechters zullen nog worden uitgenodigd voor een schriftelijk examen, dat de toe lating tot de verdere proeven garandeert. Vivien Baets. Ivan De Bie. Frans De Maeycr. Ronny De Maesschalck. Gil bert De Pauw, Bart Frigne. Lode Scheerder, Guido Thien- pondt. Prosper Van Caelen- bergh worden bevorderd tot provinciale scheidsrechter. Op hun beurt worden volgen de kandidaten uitgeroepen tot regionaal scheidsrechter: Ka- miel Bollacrt, Georges Burez, Luc De Saeger, Jozef Geers, Johan Lybcert, Eric Matton. Roland Pauwels, Andre Pecl- man, Guy Van Bouwel, Jozef Van Den Baere, Jozef Van Lombergen, Antoinc Van Rentergcm. William Van Ren- terghem, William Vincke, Mare Waermoes. i»> uiic vjostviaamsc scheids rechters worden gefeliciteerd met de door hen behaalde graad en met het behaalde re sultaat. Scheidsrechtersinschrij vingen en klubverplichtingen 1984- 1985 Bij hel verstrijken van dc voorziene termijn (einde mei 1984) hadden 170 Oostvlaamse scheidsrechters ingeschreven voor het komend seizoen. In zake de voorgeschreven regle menten in verband met de ver plichte levering van vrije scheidsrechters blijven voorlo pig 38 klubs in gebreke. Deze worden hier van aangetekend op de hoogte gebracht De ploegen dienen zich via trans fers op Scheidsrechterskursus in orde te stellen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 30