Frangois De Geest, laureaat tiende Faluintjestentoonstelling Een Faluintjes-Bloementapijt Mevrouw Cobbaut-Dierckens laureate Faluintjeswedstrijd BRT 2 Moorsels Waterkasteel door honderden bezocht «Café-chantant» om van te snoepen te Moorsel Aalst. Vijftiende Pikkeling. Laureaat Frangois De Geest uit Zèle a Francois De Geest, onderwijzer en leraar plastische kunsten aan de akademie te Hamme werd de tiende laureaat van de traditioneel ter gelegenheid van de Pikkeling van de Faluintjesstreek door de V.V.V. georganiseerde tentoonstelling. Hij komt hiermede in de rij van Jan De Ridder (Opwijk). Georges Teugels (Lebbeke), André Verschelden (Hamme), Kamiel Van De Velde (Opwijk), wijlen E.H. De Clercq (Haringe), Gustaaf Van de Perre (Meldert), Jacky Van Buggenhout (Asse). Willy Laureyssen (Gent) en René Bauwens (St.-Jans-Molenbeek). Geselekteerd Liefst 35 schilders meldden zich aan, meestal elk met drie werken. De vroegere laureaten genieten het voorrecht er 5 te presenteren. In totaal 117 werken waarvan er uiteindelijk 87 werden weerhouden zodat er 30 of zowat 25 niet kon worden opgehangen. Gedeeltelijk omdat de ruimte in de nochtans grote en alleszins merkwaardige schuur van de Hoeve Muylaert aan de Moorselse Eikenstraat uiteindelijk dan toch beperkt was doch niet alleen rom. De V.V.V. had immers bij de aankondiging en uitnodiging tot de schilders gezegd dat een jury zou statueren over de ontvankelijkheid en de opportuniteit van elk werk nderlijk. Iets wat dan verleden donderdagavond nadat alle werken waren binnenge- acht binnenskamers kon gebeuren. Zoals afgesproken golden als normen het binnen het ma vallen, van degelijke kwaliteit zijn en met een niet buitensporige kwalitcit- jsverhouding. Wat niet de illustratie was van het landelijk leven, vooral dan de oogst of schoonheid van de Faluintjes werd onherroepelijk geweerd. Evenzo wat, hoe dclikaat B subjektief deze taak dan ook is, niet weerhouden wat door de juryleden als ondermaats qua kwaliteit zou zijn. Die euvele moed brachten de juryleden dan alleszins op en zulks niet en in het voordeel van de tentoonstelling en dus van de exposanten maar vooral dan van de vele bezoekers aan wie iets van standing dient te worden aangeboden. Brede waaier tentoonstelling bezoekt wordt gekonfronteerd met heel wal moois uit de Faluintjesstreek, met merkwaardige gebouwen met allure en met ongekende hoekjes van onvermoede schoonheid gezien door het oog van de artiest. Laureaat werd uiteindelijk Franqois De Geest die reeds 20 jaar het penseel hanteert en aan de Akademie te Sinl-Niklaas een leerling was van de onvolprezen Hubert De VolderDe jury waardeerde in zijn werk vooral de originele wijze van het bekijken van het landschap en van het vastleggen op doek ervan en de tintelende kleuren van zijn koloriet. Het oordeel van de jury gold dan hoofdzakelijk het geheel van de drie gepresenteerde werken waartoe nog behoorden een kerkinterieur en niet in het minst een «rustende boer». Als moediging koopt de V.V.V. dan ook het bekroonde werk, «Zicht op de kerk van Moorse!» aan waarmede het zijn reeds uitgebreid kunstpatrimonium valabel verrijkt. LH Werd om uiteenlopende redenen het te Moorsel aan de voet van de Gudulakapel op het Dorpsplein gespreide bloementapijt niet wat aanvankelijk gepland was, het werd alleszins een merkwaardige kompositie waarin tal van voor de Faluintjesstreek typische elementen terug te vinden zyn. Ingrediënten die dan onder leiding van tuin en landschapsarchitekt Paul Stockman smaakvol werden verwerkt tot een valabel geheel. Bedoeld was de realisatie in op de knieen gezeten, te plaat- bloemen van het wapenschild sen en het heeft dan ook geen van «Het l.and van Aalst», een zin nu, gewoon voor de show, prachtig werkstuk dat de orga- er een 10-tal uit te trekken om nisatoren echter voor niet ze er dan gewoon terug in te haalbare problemen stelde, zetten». Onder het goedkeu- Niet alleen was het geheel met rend oog van schepenen Chris de schilden van de diverse Lievens-Borms, Robert De baandenjen zo kompleks en Pauw, André Doorns en Remi tevens zo gedétailleerd uitge- Van Vaerenbergh en van werkt en kwamen er bv. zoveel raadsleden André Vermassen. leeuwen in voor wat in bloe- Willy Bosteels, Isidora Carlé men op kleiner formaat dan en uiteraard Paul Stockman toch moeilijk uit te werken valt opende voorzitter Lambert maar vooral zijn de bloemen Van de Sijpe dan deze bloe- momenteel zeer hoog geprijsd menweelde, een parel voor el- en slagen de bloemisten uit het ke bezoeker. Het tapijt blijft te. bloemendorp Moorsel en om- bezichtigen zolang de bloemen geving er blijkbaar in nog en- fris blijven, kei klasse-produkten op de markt te brengen zodat 2de keuze er blijkbaar niet meer te vinden is. Toch werd het 10de bloementapijt met zijn 15.000 rozen en anjers omkaderd met een diversiteit van bloemen en groen een geslaagd projekt dat reeds bij de opening heel wat bekijks kreeg en de automobi listen die toevallig het Dorp voorbij rijden noopt tot even stoppen. Niet een tapijt «Zo maar». Wel een geheel met naast de reeds vermelde bloe men een waterpartij met alles derop, deran en derin en ek- semplaren van de Melderste kalkzandsteen waarmede zo veel gebouwen uit de streek maar ook te Brussel en Ant werpen destijds werden opge trokken. Vergane glorie? Dan toch even terug in het zonnetje zetten van wat de Faluintjes avant la lettre reeds beteken den in de Middeleeuwen. Burgemeester Raymond Uyt- tersprot, eens voor een dag weg uit de administratieve mo len, vertikte het de traditionele laatste 10 bloempjes uiteinde lijk bij de opening erbij te prikken. «We zijn reeds van deze morgen 6 u. tot 18 u. druk doende duizenden bloemen. Aalst. Vijftiende Pikkeling. Het tiende bloementapijt te Moorsel, symbool van de Aalst. Vijftiende Pikkeling. Paul Stockman met de helpers aan het bloementapijt te Moorsel a Verleden dinsdagavond werden prijzen verbonden aan but o .- j nrnnr,mmoVoDT i. /- BK1 2 brengt tijdens de va- en 13 u. een toeristisch pro- toeristische programma s op BRT 2 te Gent m de gebou- kantiemaanden onder het mot- gramma over een streek in de wen van de Toeristische Federatie voor Oost-Vlaanderen to «Oost-Vlaanderen vlagt!» eigen provincie. Iets wat door plechtig uitgereikt. op dins- en woensdag tussen 12 deputee Vallaeys ten zeerste dere gebouwen konden wor- 'en brengen en, wellicht nog van het kasteel een openlucht den bekeken. toekomstmuziek, zou er zelfs vertoning van een aangepast Voor de V.V.V. is er alleszins een 8ebouw kunnen verrijzen toneelwerk verzorgen, heel wat te rapen. De eigenaar waarin de V.V.V. haar dan Alvast een mogelijkheid te zou toegezegd hebben dat het toc*1 rceds uitgebreid machine- meer om het kultureel leven in huidige koetsenhuis een lokaal Park zou kunnen stallen. de faluintjesstreek waar nood zou worden dat zou openge- «Claerhaegse Comedie» is aan kulturele infra-struktuur rechtstreeks naar het kasteel was getrokken om er van de steld worden voor verenigin- van haar kant zou volgend sei- te helpen opvijzelen, unieke gelegenheid*gebruik te maken. gen die kulturele animatie wil- zoen in de prachtige omgeving lh Voor de wandeling ter gelegenheid van de 15de Pikkeling kwamen niet minder dan 380 gegadigden opdagen. Naast een wandeling door Moorselse landbouwen was de aange kondigde mogelijkheid het Moorsels Waterkasteel te be zoeken allicht dé grote attraktie. Wat uiteindelyk werd bevestigd door het feit dat een 80-tal belangstellenden Séjour de plaisance De Waterburcht te Moorsel, midden der zestiende eeuw op getrokken als «séjour de plai sance» door en voor abt van Affligem Karei de Croy is sinds jaar en dag in privé-bezit, ontoegankelijk voor jan en al leman. Wegens de goede ver standhouding tussen de huidi ge eigenaar Willy Michiels en de leden van de Raad van Beheer van de V.V.V. «De Faluintjesstreek» werd nu ech ter een enige kans geboden om wat reeds gerestaureerd werd ook eens langs de binnenzijde te bekijken. Het kasteel is langs de buiten zijde volledig gerestaureerd en langs de binnenkant gedeelte lijk. In groepjes van 25 werden ze uiterst vriendelijk door de kas teelheer rondgeleid in het ver- Vijftiende Pikkeling. Ovenkoeken, de attraktie van de nieuwd, aangepast prachtig ii g (a) terieur. Ook de omgevende parken, het tennis-court en an- Aalst. Vijftiende Pikkeling. Heel n (a) t bezoekers maakten van de gelegenheid gebruik om het Waterkasteel e, Vijftiende Pikkeling. Ovenkoeken met Faluintjesvla (a) Enkel de koelte trad op als spelbreker voor de eerste die toch wel diep wortel heeft was alleszins de mobiele dub- ;»n>te proefbak «café-chantant» door de V.V.V. «De Faluintjesstreek» geschoten in de harten van bele bakoven; een gevaarte verliep, georganiseerd als inzet van de Pikkeling-festiviteiten. ve|en. Primeur van deze avond van zowat 8 ton, waarmede de Waar gepland was dat deze happening die uitgroeide tot een fantastisch sukses zou plaatshebben op het Stations plein moest men zich nu noodgedwongen beperken tot de aloude herberg «By de Kuiper», een ontmoetingsplaats zoals er in Vlaanderen niet zo heel veel meer te beleven vallen. Men waant zich alleszins enkele decenia terug. Animatoren van deze avond van toen - die verdienen op waren de leden van de «musi- band te worden opgenomen en cercnde familie» uit Lede die voor het nageslacht bewaard - er de hele avond schwung in zorgden voor een zeer gcslaag- brachten. Meegezongen werd de show met passende gebaren naar hartelust door de velen en mimiek. Zelfs voor wie dit die de herberg binnengeraak- fameus koppel reeds eerder ten. De hele gamma populaire zag bleef het alleszins nog een liederen passeerde de revue en belevenis om nooit te verge- het aantal decibels steeg naar- ten. Klapstuk van de avond mate de bierkannen funktio- was het optreden van niemand neerden Maurits Van der minder dan Jef Eibers die met Cruyssen uit Hcrdersem zijn «Leopold II», spontaan op bracht een paar flink meege- sublieme wijze door het Leeds zongen liedjes uit grootvaders ensemble met tal van fioritu- tijd waarmede hij heel wat ren begeleid, hoge ogen gooi- sukses oogstte. Voor gewaar- J deerd spektakel zorgde het on volprezen duo «Marcel en Pierre» kernleden van «De Jonge Wacht» die naast hun pittoreske liederen uit' de tijd wordt gewaardeerd. Niet al leen kunnen Oostvlamingen zelf de eigen streek beter leren kennen maar ook voor mensen van buiten de eigen provincie is er in het kader van zacht toerisme heel wat mopelij.k. Oost-Vlaanderen he^ t trou wens onvermoed veel te bie den, vooral dan aan de dagjes- rekreant. De Faluintjesstreek kwam de tweede week aan bod in de radio waar bij monde van V.V.V.-sekretaris Jos Muy laert en schepen Gobert De Pauw de filosofie van de V.V.V. «De Faluintjesstreek» uit de doeken werd gedaan en de aktiviteiten op de Pikkeling belicht. Aansluitende vraag op donder dag was «hoeveel een dagwand koren gemiddeld zoal kan op brengen». Wat dan veronder stelt dat men enige notitie van landbouw heeft en vooral dat men de notie «dagwand», een niet officiële landmaat die daarbij nog van streek tot streek van aantal mJ verandert, kent. De eerste antwoorden er moest op staande voet telefo nisch worden geantwoord hadden blijkbaar last met «dagwand» want de ant woorden schommelden van zo wat 5 tot 19 kg. Apotekersge- wichten eerder Tot Mw Cobbaut-Dierckens uit Mariakerke blijkbaar meer van wanten wist en met zowat 900 kg in de goede richting zat wat haar dan ook de prijs ople verde. Dat haar echtgenoot uit de Faluintjesgemeente Moor- van nabij ie bekijken. se! kon" cn me' la"d' tuinbouw enigszins vertrouwd is zoals trouwens met bloe menteelt zal daaraan niet vreemd zijn geweest. Uit han den van Jos Muylaert ontving ze dan ook een mooie ruiker suksesvol snijrozen, flessen Faluintjesge- never geschonken door Walter Van der Schueren uit Aalst en LH een bon voor een Faluintjesta- fel voor twee personen. De Federatie voor Toerisme deed er bovenop een map toe ristische folders en de BRT zorgde voor een attentie. Andere winnaars waren Thier ry Semey in de Leiestreek, Johan Herman in Zwalm en Albert Rauwens in Horebeke. Besloten werd uiteraard met een gemoedelijke receptie waar naast streekbieren Fa luintjes-, Filliers- en Balegem- se genever voor Stimmung zorgden. LH Mensen uit de stad die deze «café-chantant» mee maakten voelden dat ze iets ii ï«„VtddrMfdc:iS,zi" op H«af^*nUn,n herleven bij deze volkse pret De Administratieve en Ekono- mische Hogeschool organi- zeert een postakademische vormingscyclus rond bestuurs- en bedrijfsinformatica in de loop van de maand september. Voor meer informatie kan men steeds terecht bij de genoemde school. Trierstraat 84, bus 6 te 1040 Brussel (02/230.21.95).

De Voorpost | 1984 | | pagina 3