Sint-Niklase jeugdraad doet z'n beklag bij 't stadsbestuur Volkskunstgroep Reynout in Rennes De initiatieven van de jeugdraad Een Jeugdvormings centrum tussen droom en daad 21 e Europeade swr. Eerste plannen zijn bijna twintig jaar oud Vervolg van biz. 1 Vervolg van biz. 1 Dendermonde. Reynout nam één van de 9 danssets op het middenplein bij het optreden i Vlaanderen Sint-Niklaas. Voorzitter Lieven Dehandschutter (links) en ondervoorzitter Jef Lutin- Smet van de Sint-Niklase jeugdraad (arch) enthousiaste kijkers. Diezelfde avond was er een internatio naal koortreffen gepland, maar omwille van het slechte weer moest die doorgaan in de sporthal. Reynout verbroeder de die avond met de Italiaanse en Oostenrijkse gasten. Er werd gedanst, gespeeld, en ge zongen, terwijl het beste Frans en Duits werd bovengehaald. De Europeade's Die zondag 15 juli zorgden de Spanjaarden reeds tijdens het aanschuiven voor het ontbijt voor een pittig lied. Samen met de Italianen zijn zij blijk baar de luidruchtigste deelne mers. Met de bus reed Rey nout naar de katedraal om er de mis bij te wonen. Deze mis werd voorbereid en geleid door E.H. G. Windey uit Ant werpen. Hij had Reynout ge vraagd om met een twintigtal vlaggen mee op te stappen en die achter het altaar op te stellen. Kardinaal Gouyon droeg de mis op. Twee Vlaam se koren, de Chorale uit Has selt en het Sint-Joriskoor uit Alken verzorgden de misge zangen. Twee Spaanse koren vertolkten een lied voor en na de eucharistieviering. Bij de offerande dansten zes Italiaan se paren in prachtige kledij, waarna een spontaan applaus losbrak. Na het middageten werd opnieuw de feestkledij aangetrokken en reed men voor de apoteoze van deze vierdaagse naar het station van Rennes. Tegen drie uur waren de 25.000 plaatsen bezet. Iedereen hield met angstige spanning de hemel in het oog, waar tussen grijze wolken af en toe een straaltje zon drong. Op muziek van Bretoense pijpers en bombarden liepen de ven deliers met de vlaggen van de 12 Europösteden voorop. Op het terrein een driehonderd Bretoenen in hun prachtige kledij. Met gouddraad gebor duurde bloemen op zwart ve- loers, terwijl de meisjes pronk ten met hun kanten mutsjes volgens hun streek van oor sprong. De vredesduiven werden ge lost en Vera Versickt ver klaarde de 21e Europeade voor geopend. De bindteksten werden dit jaar geschreven door Bert Peleman. De pijpers speelden het Bretoens natio naal lied en iedereen veerde recht. Onze vendeliers hebben zich intussen opgesteld in dub bele rij voor de vlaggemasten. De Acht mannen uit Wenen, stad waar de Europeade in '83 plaats had, brachten de Euro- peadewimpel die werd overge nomen door acht Bretoenen. Onder het zingen van het meertalige Europalied van Ar- mand Preud'homme, werd de vlag gehesen. Na de toespraak van de burgemeester eindigde het officiële gedeelte. Bijna gedurende vier uur werd het nadien één gróte parade van dansende en zingende volksge meenschappen, een vlotte voorstelling trouwens, dankzij de twee podia. De Dendermondse vendeliers kregen een groot aandeel. Niet alleen verzorgden zij de ope ning, maar ook de dodenher denking, het Vlaams optreden der vendels en de apoteoze. Wij lazen dan ook een extra vermelding in de Franse kran ten: et les drapeaux de Flandre entretiennent le fer- veur du public...». Reynout en de Bosuilen leverden één van de negen sets die uit acht paren bestonden voor het Vlaams optreden. Eerst werd een meisjesdans gebracht en dan de «Kermis te Rupelmonde». Door de toeschouwers werd Reynout in feestkledij als de mooiste Vlaamse groep aange wezen. Het is vrijwel onmoge lijk om de sfeer en het enthou siasme van het publiek te be schrijven. Na het optreden van alle vol keren van vrij Europa, van Groenlanders tot Sardijnen, werd onder luid gejuich de uitnodiging voor de 22e Euro peade in Turijn aangenomen. Het ganse plein werd dan door dansende en zingende paren ingenomen. De vendeliers gooiden nog een laatste keer de vaandels in de hoogte en de farandolc begon. Het einde van de 21e Europeade. Reynout heeft reeds vele jaren geleden de dorpsgrenzen over schreden. Het gelooft in de vriendschap tussen de volke ren, wars van alle politiek. Het zal zich dan ook voorbereiden op het weerzien, volgend jaar in Turijn, de stad waar drie weken geleden de vendeliers te gast waren voor drie dagen bij de «Associassion Piemontèisa» voor de Festa d'San Gioann 1984. Dendermonde. Animatieoptreden van Reynout in de straten van Rennes ALTERNATIEF JEUGDRAAD nigol t auditor""—' ,\"'aud roei vij ve BACOPLAST Beeld-.' Sint-Niklaas. Het stadsbestuur opteert voor de vroegere Bacoplastfabriek als inplantings plaats van een jeugdvormingscentrum. De jeugdraad ziet meer heil in een braakliggend terrein aan de Heide baan. van de konciërgewoning als een afzonderlijke entiteit die niet aan het jeugdvormings centrum paalt en het voorzien van voldoende ruimte om een eventuele uitbreiding van het jeugdvormingscentrum en het terrein daarrond mogelijk te maken. Aangezien het Bacoplastge- bouw aan geen enkele van de ze voorwaarden voldoet, wijst de jeugdraad dit komplex als vestigingsplaats van de hand en drukt nogmaals de wens uit dat het stadsbestuur voor de alternatieve lokatie langs de Heidebaan zou opteren. In dien het stadsbestuur bij zijn beslissing blijft, zal de*jeugd raad er zich ernstig over bera den of en in hoeverre hij nog verder kan meewerken aan de realisatie van het jeugdvor mingscentrum. Inrichting Op uitnodiging van het dage lijks bestuur gaf Ward Poppe, medewerker van het Centrum voor Jeugdtoerisme, zijn be denkingen bij de ideeën die in het jeugdraad leven over de inrichting van het jeugdvor mingscentrum. Wat de kapaciteit betreft stel de de heer Poppe dat 60 perso nen echt een minimum is wil men het projekt financieel haalbaar maken. De meeste groepen buiten de zomer maanden omvatten immers 25 tot 30 personen en kunnen in de meeste bestaande centra beschikken over een volledig ingericht blok (met slaapgele genheid, keuken, sanitair). In de vakantiemaanden echter tellen de traditionele jeugd kampen vaak meer dan 60 mensen. Door enkele ruimten polyvalent in te richten zou de kapaciteit van het centrum in de zomerperiode verhoogd worden (door b.v. een verga derzaal om te vormen tot slaapzaal). Verder heeft de ervaring ge leerd dat het best in de kon- ciërgerie in een afzonderlijk gebouw onder te brengen en niet vlakbij het jeugdcentrum zelf. «Weinig konciërge-echt- paren houden het langer dan enkele maanden vol wanneer hun woning deel uitmaakt van het komplex Van enige priva cy kan in dat geval nauwelijks sprake zijn», aldus de heer Poppe. De toegankelijkheid voor ge- handikapten is een optie die vooraf moet overwogen en ge nomen worden, vermits de realisatie van dit principe een totaal andere inrichting van het gebouw vergt en meer kos ten met zich brengt. Minimale voorzieningen dienen alleszins aanwezig te zijn. Volgens de heer Poppe is ruimte rond het gebouw absoluut noodzake lijk, vermits het niet over een jeugdherberg gaat waar groe pen enkel komen overnachten en ontbijten om dan weer ver der te trekken. Onbeantwoord De laattijdigheid van het ant woord van het stadsbestuur op het advies over het jeugdvor mingscentrum blijkt helemaal geen alleenstaand geval te zijn. Adviezen inzake een projekt ter bestrijding van de jeugd werkloosheid (18 november 1983) en de plaatsing van me dedelingskastjes te Sinaai en Belscle (27 december 1983) werden nog steeds niet bean twoord. Ook hierover maakte de jeugdraad zijn beklag bij het stadsbestuur. Voorts nam de jeugdraad ken nis van de aanvraag tot opna me van Jeugdatelier 't Ateljee kandidatuur die werd toege licht door Dany De Mul en werd, na overleg met de kultu- rcle raad, Guy Van Nicuwen- huyze (Chiro Sakanda) aange duid als vertegenwoordiger van beide advieslichamen in de stuurgroep van het herwaar deringsgebied Lamstraat. Ook lichtte Ingrid De Vloed de doelstellingen en werking toe van de v.z.w. Vredeseilan- den, die voor een aktie in de Wase hoofdstad begin volgend jaar een beroep wil doen op de jeugdbewegingen. Jef Lutin- Smet, ondervoorzitter van de jeugdraad, bracht verslag uit van de centrale stuurgroep van de struktuurplanning. De werkgroep leefomgeving van deze stuurgroep zal o.m. de lokalen van de jeugdbewegin gen en de groene ruimten er- rond inventariseren. Vorig jaar legde de stedelyke jeugdraad van Sint-Niklaas een intense werkzaamheid aan de dag. Op uiteenlopende terreinen werden initiatieven genomen met het oog op de verbetering van het stedelijk jeugdbeleid en het nader tot elkaar brengen van de diverse jongerenorganisaties. Het dagelijks bestuur, dat in december 1983 werd verkozen om gedurende een periode van drie jaar de werking van de Jeugdraad te leiden, bestaat uit voorzitter Lieven Dehand schutter (Wase Jonge Leeuwen Sint-Niklaas), de ondervoorzit ters Ivan Elegeert (KLJ Sinaai en Jozef Lutin - Smet (VVKSM Kriko), de leden Hans Van Poucke (Jeugdhuis Troelant Si naai), Leen Antheunis (Chiro Kriko), Luc De Eycke (J.C. 't Verschil Nieuwkerken), Geert Pieters (Chiro Staderas Belse- le), Johan Poppe (Milac Si naai), Kristien Van Kerckhove (KLJ Sint-Niklaas) en sekreta- resse Greet Polfliet, die door het stadsbestuur werd toege voegd. Werkgroepen In de Sint-Niklase jeugdraad waren een vijftal werkgroepen ad hoe aktief rond de voorbe reiding van een advies of de organisatie van een initiatief. In elk van de deelgemeenten is er een permanente werkgroep om de specifiek lokale aange legenheden te regelen en de doorstroming naar het dage lijks bestuur en de algemene vergadering van de jeugdraad te verzekeren. Door een wijziging van de sta tuten kon ieder van deze per manente werkgroepen vori^ jaar een lid van het dagelijks bestuur aanduiden. Deze men sen zijn de spilfiguren in de verhouding tussen de jeugd raad en de deelgemeenten. De werkgroepen van Sinaai en Nieuwkerken organiseerden in 1983 verscheidene eendagsma- nifestaties. De band onder de deelgemeenten wordt verder versterkt doordat de algemene vergadering van de jeugdraad jaarlijks minstens één keer in elke deelgemeente vergadert. Adviezen In de loop van 1983 formuleer de de Sint-Niklase jeugdraad negen vragen en adviezen aan het kollege van burgemeester en schepenen. Vooreerst stel de de jeugdraad een prioritei tenlijst op m.b.t. het stedelijk jeugdbeleid 1983-1988. De schepen van jeugdzorg lichtte terzake zijn intenties toe tij dens een vergadering van de jeugdraad. Een tweede advies ging over de herziening van een aantal artikelen van de statuten. De gemeenteraad keurde deze voorstellen met eenparigheid van stemmen integraal goed. Belangrijkste innovaties zijn: de toekenning van het recht aan de jeugdraad het stadsbe stuur om inlichtingen te vragen over alle maatregelen en be slissingen die de jeugd aanbe langen (vroeger had de jeugd raad enkel adviesrecht), de vereenvoudiging van de opna- mevoorwaarden voor kandi daat-leden, het beginsel van de openbaarheid van de vergade ringen, de uitbreiding van het dagelijks bestuur, dc vereen voudiging van de besluitvor ming in de jeugdraad en de verplichting die, het stadsbe stuur op zich neemt om binnen 60 dagen de adviezen van de jeugdraad gemotiveerd te be antwoorden. Een advies om de betoelaging van het vervoer van kampma teriaal, zoals vastgesteld in 1979, aan de stijging van de prijzen aan te passen, werd door het stadsbestuur, wegens budgettaire beperkingen afge wezen. Voorts vroeg de jeugdraad het stadsbestuur de mogelijkheid te onderzoeken om te starten met een projekt ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid, werd geadviseerd het beloofde jeugdvormingscentrum in te planten op een terrein langs de Heidebaan en werd gevraagd dat het stadsbestuur Chiro Wij Sinaai de verzekering zou ge ven dat de groep zonder beper kingen gebruik kan maken van haar lokalen (buren hadden hun beklag gemaakt over het lawaai van de herhalingen van de muziekkapel). De laatste vragen van de jeugdraad had den betrekking op de plaatsing van mededelingskastjes voor de jeugdbewegingen te Sinaai en Belscle, de aanleg van het speelplein in de Papenacker- wijk (Sinaai) en de verkeers- statistieken van 1982 en '83. Vermeldenswaard is ook dat de jeugdraad vertegenwoordi gers mocht aanduiden voor de centrale stuurgroep van de struktuurplanning, de stuur groep voor de herwaarderings gebieden (Hazewindwijk en Stationsbuurt) en de stedelijke leefmilieukommis^e A aanwezigheden De Jeugdraad kwam in (1983 negen maal in gewone verga dering bijeen. Gemiddeld wa ren er 28,9 mensen aanwezig. Het jaar voordien bedroeg het gemiddelde 19.6, zodat in 1983 een stijging met 47% kon wor den genoteerd. 48 organisa ties, d.i. 53% van het aantal aangesloten groepen, waren ten minste één keer vertegen woordigd op de Jeugdraad- vergaderingen. 17 groepen of 19% waren op meer dan de helft van de bijeenkomsten pa raat, terwijl 42 verenigingen of 47% het ganse jaar hun kat stuurden. De meest aktieve groeperin gen in de jeugdraad waren de Wase Jonge Leeuwen Sint- Niklaas. Chiro Alleman Si naai, Jeugdhuis Troelant Si naai, KU Sint-Niklaas, VVKSM Kriko en CVP-Jonge- Intitiatieven Een bijzonder verdienstelijk initiatief van de Sint-Niklase jeugdraad was de uitgave van het Vademecum voor de Jeugd met daarin alle nuttige inlich tingen o*er en voor de jeugd organisaties, de materiële en financiële hulp waarop zij kun nen en beroep doen bij stad. Reeds in het midden van de jaren zestig lanceerde het Sint-Niklase stadsbestuur een plan om een jeugdcentrum «met eet-, overnacht- en studiegelegenheid» onder te brengen in het toen nog op te richten rekreatiedomein, «dat vooral in het teken van de jeugd zal staan». Daarna werd door het stadsbestuur nauwelijks iets onder nomen om werk te maken van de realisatie, tot in 1977 het nieuw aangetreden schepenkollege het projekt jeugdvor mingscentrum opnam in haaf vijfjarenplan. Terzake om nadere uitleg gevraagd door de jeugdraad, werd meege deeld dat de mogelijkheid werd onderzocht om het molenaarshuis van de Witte Molen als dusdanig in te richten. Voordien had men ook gedacht aan Huis Gauthot in de Walburgstraat, maar die idee werd vrij spoedig losgelaten. In april 1978 stelde de Jeugdraad voor het jeugdvormings centrum een tweeledige funktie toe te kennen: die van jeugdcentrum met de dienstverlening aan de jeugdvereni gingen enerzijds en die van vormingscentrum anderzijds. Tijdens de «Week van de Jeugd» in september 1978 verklaarde toenmalig jeugdschepen Theofiel Heynderickx dat het stadsbestuur zou instaan voor de uitbouw van een jeugdvormingscentrum, waarvoor het kasteel Walburg als infrastruktuur zou kunnen dienen en waarin o.a. een jeugdsekretariaat kan worden ondergebracht onder de leiding van een jeugdkonsulent. Deze beleidsoptie werd in januari 1979 overgenomen in het 'Meerpuntenprogramma voor jeugdwelzijnszorg' van het stadsbestuur. Schepen Heynderickx hoopte toen het projekt gebruiksklaar te krijgen in 1982. Er moest enkel gewacht worden op de restauratie van het kasteel. En wachten deed de Jeugdraad. Het stadsbestuur werd nog een advies bezorgd over de inrichting, waarop het schepenkollege besloot «al het nodige te doen om de uitbouw van een jeugdvormingscentrum zo snel mogelijk te realiseren. Hierbij zal ongetwijfeld rekening worden gehouden met het advies van de jeugdraad». Maar daarna bleef het lange tijd stil. In mei 1982 richtte de jeugdraad zich opnieuw tot het stadsbestuur om te informeren naar de stand van zaken. Twee maanden later bevestigde het schepenkollege dat het kasteel Walburg de bestemming kreeg toegewezen om als jeugdvormingscentrum te fungeren. Dc aanvang van de restauratiewerken werd verwacht tijdens dc eerste helft van 1983 en de jeugdraad zou nauw betrokken worden bij de uitbouw en de werking van het centrum. In een beleidsadvies voor de periode 1983-1988 drukte de Jeugdraad nogmaals de hoop uit dat het nodige zou gedaan worden voor de realisatie van het jeugdvormings centrum cn dc aanwerving van een jeugdkonsulent (janua ri 1983). Dc kersverse schepen van jeugdzorg Lieven Lenaerts vroeg daarop de jeugdraad om een voorstel ovet dc inrichting en de funkties die dit centrum zou moeten vervullen en stelde ook de vraag naar mogelijke alternatie ven, «vermits de omvorming van kasteel Walburg tot jeugdcentrum een peperdure cn langlopende zaak dreigt te worden, die in deze krisistijd minder haalbaar lijkt». Dit verwekte bij de jeugdraad twijfel of het stadsbestuur nog wel echt bereid was het projekt uit te voeren. Op de jeugdraad van maart 1983 stelde schepen Lenaerts iedereen gerust Hij verklaarde cl>an overtuigd te zijn «dat kasteel Walburg nog het beste alternatief biedt, ook al zullen dc werken veel tijd in beslag nemen». Het restauratiedossier is in voorontwerpfaze goedgekeurd door de Rijksdienst voor Monumenten en Landschaps- zorg, het ontwerpdossier is in afwerking en in dc begroting 1983 werd een krediet van 25 miljoen ingeschreven, aldus Lenaeri® De maand daarop besliste de jeugdraad een werkgro, p jeugdvormingscentrum samen te stellen om dc zaak op de voet te volgen. De toestand veranderde volledig toen schepen Lenaerts op de Jeugdraad van september 1983 de nieuwe optie van het schepenkollege toelichtte i.v.m het jeugdvormings centrum. In tegenstel ling met wat vroeger beslist werd, zou het centrum niet gehuisvest worden in kasteel Walburg, dat een bestem ming als natuurvormingsccntrum krijgt, maar in de vroege re Bacoplastfabriek aan de ingang van het rekreatieoord De Ster in de Lange Rekstraat. De funktie dienstverlening zou aan het jeugdvormingscentrum onttrokken worden en vervuld worden door de inrichting van het Oud Paro chiehuis en de Cipierage als «radenhuis» voor de diverse advieslichamen. Ter zitting betuigden dc meeste jeugdvcr- antwoordelijken hun principieel akkoord met deze nieuwe optie, maar de werkgroep jeugdvormingscentrum werd belast met de voorbereiding van een officieel advies. Diverse bezoeken aan dc Bacoplast-fabriek en het rekrea tiedomein deden binnen de werkgroep de overtuiging groeien dat het gebouw en zijn omgeving helemaal niet geschikt zijn voor een jeugdvormingscentrum. Deze me ning werd nog versterkt toen een aantal bestaande jeugd centra bezocht werden. De werkgroep stelde schepen Lenaerts een lokatie binnen het rekreatieoord voor. Dc reaktie van de heer Lenaerts, het advies van de jeugdraad in november 1983 en het antwoord zijn gekend. Wat de aanpak van het ganse dossier betreft, hebben vele leden van dc jeugdraad de indruk dat zij niet ernstig genomen worden door het stadsbestuur. Klaarblijkelijk worden zij aan het lijntje gehouden. Zonder afbreuk te doen aan het beslissingsrecht van een dcmokratisch verko- zen gemeenteraad en schepenkollege, wordt noch min noch meer gevraagd dat ook t.o.v. de jeugdraad dc dcmokratische spelregels korrekt worden toegepast. Overeenkomstig de jeugdraadstatutcn die goedgekeurd werden door de gemeenteraad en derhalve ook bindend zijn voor het schepenkollege houdt dit in dat adviezen binnen zestig dagen op gemotiveerde wijze moeten beant woord worden. Dit is gewoonweg een regel van het gezond verstand, waardoor tijdverspilling en dovemansge- sprekken worden voorkomen Ten gronde is duidelijk gebleken dat dc jeugdraad aan dringt op een spoedige realisatie van het jeugdvormings centrum. De jongste jaren werden in Bcvercn cn Lokcren jeugdcentra geopend, terwijl in Hamme een gelijkaardig projekt in faze van uitvoering is. In Sint-Niklaas trappelt men echter al bijna twintig jaar ter plaatse Ook in de begroting 1984 werden géén kredieten voor het jeugdvor mingscentrum ingeschreven. Maar hoe groot ook het ongeduld van de jeugdraad is, dit betekent geenszins dat hij bereid is om het even welk projekt te slikken. «Liever géén jeugdvormingscentrum dan een slecht jeugdvor mingscentrum», merkten talrijke jeugdverantwoordelij- ken na de laatste jeugdraad op Lieven Dehandschutter voorzitter stedelijke jeugdraad Sint-Niklaas provincie en Vlaamse Ge meenschap en dc werking van de jeugdraad zelf. Het vade mecum werd in de vorm van een ringmap uitgegeven, zodat verouderde gegevens gemak kelijk worden verwijderd of vervangen. Minder geslaagd daarentegen was de organisatie van dc «Week van de Jeugd», waarbij de aandacht vooral uitging naar het probleem van dc jeugdwerkloosheid. Wat het hoogtepunt van de Jeugdraad- werking had moeten worden, kreeg niet dc verhoopte be langstelling. Wie nadere informatie vvenii over de Sint-Niklase jeugd raid kan gratis een exemplaar vf het jaarverslag 1983 bekomtf,, bij voorzitter Lieven Dehand schutter, Knaptandstraat 143 2700 Sint-Niklaas, of sekrett resse Greet Polfliet, dien jeugdzorg, stadhuis, Sint-Ni klaas.

De Voorpost | 1984 | | pagina 4