If Kapellekesdagen rond de kapel Termuren te Erembodegemeeuwenoude volksdevotie Ook in Aalst vermindert aantal werklozen Blauwbos in Mere gered of bedreigd? Staafken De Luyck, meest lustige stapper van Aalst Kermisaktiviteiten te Aalst in dalende lijn In Memoriam «Mijnheer Van Neck» Animatie op Grote Markt Aalst in augustus Archeologische opgravingen te Lede Binnen twee jaar Nieuwerkerkse stortplaats gesloten? Volksdevotie, een wezenlijk bestanddeel van de katholieke geloofsovertuiging van heel wat Vlamingen, uit zich reeds lange tijd in een ryke verscheidenheid van procesies, ommegangen, bedevaarten, of wordt geboren in nieuwe vormen uit innerlijke religieuze behoeften. «Begankenissen; herleven her en der. Sinds eeuwen gaat de mens op bedevaart om boete te doen, om de zegen af te smeken, om gevrijwaard te worden van kwalen en onheil, om de geliefde volksheiligen te eren en ook uit dankbaarheid... In de volksdevotie neemt de Mariaverering een voorname plaats in. Ook in Erembodegem zyn de «kapellekesdagen» ieder jaar opnieuw, hoogdagen voor heel wat vrome Mariavereerders uit de omgeving. Dit jaar hebben deze «kapelle kesdagen» plaats van vrijdag 3 tot woensdag 15 augustus, on der het thema «Maria, Engel van Vrede». De belangstelling voor «Kapellekengang» wordt opgewekt door vormelingen, rieken en gezinnen, derde leef tijd, kristelijke volwassenorga nisaties en Lourdesbedevaar- ders. Ook een zegening van kinderen en moeders en een plechtige dienst voor de over ledenen: mensen van de O.L. Vrouw Hemelvaartparochie en weldoeners van de O.L. Vrouw Termurenkapel, staan op het programma, naast eu charistievieringen en dagelijk se rozenkrans. De omgeving van het kapelleke Termuren is een oase van rust en uitermate geschikt tot bezinning en gebed. Wanneer kwam de devotie en de kapel ter ere van O.L. Vrouw ter Muren tot stand? Een antwoord hierop schreef E.H. Jozef De Brouwer zaliger in de dorpsmonografie «Erem bodegem». onlangs uitgegeven door het Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis. «Onder de benaming «Onze Lieve Vrouw ter Muren» wordt de kapel voor het eerst vermeld in 1631. Bestond ze reeds voor de godsdiensttroe belen van het laatste kwart van de 16' eeuw? Geen enkele ver melding ervan in de dekanale verslagen uit die periode en evenmin van de verwoesting. In ieder geval kende de kapel van O.L. Vrouw ter Muren in de 17e eeuw een grote volks toeloop, ook uit de naburige dorpen, zodat de aartsbisschop van Mechelen op 30 mei 1653 aan de pastoor de toestemming verleende de offergelden te ge bruiken voor de kerk die te weinig inkomsten had tot de aankoop van ornamenten en tot het uitvoeren van herstel lingswerken aan de paro chiekerk. Voortaan diende dan ook een kapelrekening voorgelegd. Het vereerde beeld van O.L. Vrouw is een klein schilderij op eikenhout, onder glas, met onderaan de tekst: O Mater Dei, memento mei (Moeder Gods, gedenk U mijner). Pas in 1723 werd toestemmine verleend een mis op te dragen in het kapelleken, dat spoedig voor de steeds aangroeiende bedevaarders te klein werd en daar het te dicht bij de Dender stond, blootgesteld was aan ge beurlijke overstromingen. Op het verzoek van de griffier van Erembodegem in 1762 aan de aartsbisschop, gaf deze toe stemming een grotere kapel op een meer geschikte plaats te bouwen, onder de aanroeping van O.L. Vrouw Ter Sneeuw (zoals de officiële benaming luidde). De bouw werd uitgevoerd in 1763 onder Boudewijn Braeck- man, onderpastoor te Erembo degem en tevens deservitor van de parochie. De abdis van Groenenbriel schonk de grond. De deservitor beschikte over ongeveer 500 gulden, maar mocht rekenen op de steun van talrijke begoede mensen. Op 5 augustus 1763, feest van O.L. Vrouw ter Sneeuw, werd de nieuwe kapel door de land deken ingewijd. Het jaar daar op verleende paus Clemens XIII op dit feest een volle aflaat aan de bedevaarders. Omstreeks die periode werd het eerste bedevaartvaantje verspreid. Onder de Franse bezetting werd de kapel verkocht aan Opsomer van Wetteren, om nadien over te gaan op de familie La Morois die in 1838 de kapel terugschonk aan de kerk van Erembodegem met de last van een jaarlijkse mis. In dat zelfde jaar verleende paus Gregorius XVI een volle aflaat aan de bedevaarders ge durende de begankenis of «ka pellekesdagen» van 5 tot 15 augustus». 1913 was een jubeljaar: de 150" verjaring van de heropbouw van de kapel van O.L. Vrouw ter Muren werd op een bijzon dere wijze gevierd. Tien jaar geleden werd de kapel zelf en het altaar volledig gerestau reerd. De «kapellekesdagen» kregen steeds een grote volks toeloop en worden wellicht ook dit jaar hoogdagen voor het Mariavererend Erembo degem! D.B. Aalst. De kapel Termuren: trefpunt van heel wat Mariavereerders Ook in Aalst zet de nationale trend zich door en loopt het aantal werklozen terug. In totaal zijn er in Aalst 15.510 werklozen, onder wie 7.108 mannen en 8.402 vrouwen. Dat betekent in totaal 403 werklozen minder in vergelij king met de maand mei van dit jaar en 352 minder in vergelijking met juni van vorig jaar. Bij de mannen stelt men vast dat 88 werklozen onder de 20 jaar minder dan 3 maand werkloos zijn, 87 van 3 tot 6 maand, 114 van 6 tot 12 maand, 64 van 1 tot 2 jaar en 26 van 2 tot 5 jaar. Bij de leeftijdskategorie van 20 tot 25 jaar zijn er 189 mannen minder dan 3 maand werkloos, 199 van 3 tot 6 maand, 254 van 6 tot 12 maand, 270 van 1 tot 2 jaar en 203 van 2 tot 5 jaar. In de leeftijdskategorie 25 tot 40 jaar krijgt men volgende resul taten: 235 minder dan 3 maand, 176 van 3 tot 6 maand, 227 van 6 tot 12 maand, 463 van 1 tot 2 jaar, 648 van 2 tot 5 jaar, 797 van 5 tot 10 jaar, 10 van 10 tot 20 jaar en 2 meer dan 20 jaar. In de groep 40 tot 50 jarigen bij de mannen 111 minder dan 3 maand, 71 van 3 tot 6 maand, 182 van 6 tot 12 maand, 233 van 1 tot 2 jaar, 451 van 2 tot 5 jaar, 148 van 5 tot 10 jaar, 28 van 10 tot 20 jaar en 2 meer dan 20 jaar en tenslotte in de leeftijdskatego rie van 50 jaar en ouder: 94 minder dan 3 maand, 74 van 3 tot 6 maand, 168 van 6 tot 12 maand, 353 van 1 tot 2 jaar, 947 van 2 tot 5 jaar, 616 van 5 tot 10 jaar, 137 van 10 tot 20 jaar en 35 van 20 jaar en meer. Bij de vrouwen onder de 20 jaar zijn er 52 minder dan 3 maand werkloos, 142 tussen de 3 en de 6 maand, 178 van 6 tot 12 maand, 89 van 1 tot 2 jaar en 35 van 2 tot 5 jaar. In de leeftijdskategorie van 20 tot 25 jaar 214 minder dan 3 maand, 243 van 3 tot 6 maand, 375 van 6 tot 12 maand, 493 van 1 tot 2 jaar, 647 van 2 tot 5 jaar en 75 van 5 tot 10 jaar. In de leef tijdsgroep van 25 tot 40 jaar zijn er 197 minder dan 3 maand werkloos, 192 van 3 tot 6 maand, 357 van 6 tot 12 maand, 440 van 1 tot 2 jaar, 1.152 van 2 tot 5 jaar en 706 van 5 tot 10 jaar, terwijl er 42 tussen 10 en de 20 jaar werk loos zijn. In de leeftijdskatego rie van 40 tot 50 jarigen is de situatie als volgt: 59 minder dan 3 maand, 48 van 3 tot 6 maand, 60 tussen de 6 en de 12 maand, 167 van 1 tot 2 jaar, 449 van 2 tot 5 jaar, 583 van 5 tot 10 jaar, 85 van 10 tot 20 jaar en 6 meer dan 20 jaar. Tenslotte in de leeftijdskatego rie van meer dan 50 jaar: 12 minder dan 3 maand, 12 tussen de 3 en de 6 maand, 34 van 6 tot 12 maand, 78 van 1 tot 2 jaar, 296 van 2 tot 5 jaar, 683 van 5 tot 10 jaar, 188 van 10 tot 20 jaar en 13 meer dan 20 jaar. Ook in Aalst blijken de meeste mannelijke werklozen uit de bouwsektor te komen (2770). Maar ook in de groep van de bedienden (881) en de metse laars (1806) zijn er heel wat werkloze mannen. Bij de vrou wen spannen de bedienden de kroon met 2900 werklozen. Hier vallen ook de kleerma kers op met 1989 werklozen, de gespecializeerde beroepen met 985 werklozen. Per gemeente In Lede zijn er in totaal 897 werklozen onder wie 334 man nen en 563 vrouwen. Per deel gemeente geeft dat volgend beeld: Lede 215 mannen en 364 vrouwen; Impe 29 mannen en 42 vrouwen; Oordegem 43 mannen en 77 vrouwen; Smet- lede 22 mannen en 31 vrouwen en Wanzele 25 mannen en 49 vrouwen. Voor Erpe-Mere tel de men 964 werklozen, onder wie 431 mannen en 533 vrou wen. In Erpe zijn er 102 man nelijke en 116 vrouwelijke werklozen, in Mere bedragen die cijfers respektievelijk 168 en 183. In Aaaigem 39 mannen en 44 vrouwen; in Bambrugge 36 mannen en 41 vrouwen; in Burst 48 mannen en 95 vrou wen en in Erondegem 38 man nen en 54 vrouwen In totaal zijn er in de stad Aalst 1.820 mannen en 2.733 vrouwen werkloos, wat een to taal van 4.533 geeft. Per deel gemeente: Aalst 1.055 mannen en 1.548 vrouwen; Baardegem 33 mannen en 45 vrouwen, Erembodegem 214 mannen en 342 vrouwen; Gijzegem 32 mannen en 84 vrouwen; Her- dersem 69 mannen en 92 vrou wen; Hofstade 95 mannen en 169 vrouwen; Meldert 55 man nen en 75 vrouwen; Moorsel 94 mannen en 165 vrouwen en Nieuwerkerken 173 mannen cn 213 vrouwen. Omrand langs één kant door de Molenbeek (Erwetegem- Gijzegem), middendoor gesneden door de spoorweg (Brussel-Kortryk) vormt het Blauwbos van Mere met zyn 10 ha een belangrijk biotoop in het geheel van de enkele natuurgebieden in Erpe-Mere. Halve eeuw «Bond Hallebedevaarders» Kennen heel wat mensen uit de hele regio Gustaaf De Luyck, «Staafken Van Halle» kennen ze allemaal. Toch weten zelfs zyn beste vrienden maar de helft van wat deze moedige man zoal heeft gepresteerd. Deze maand wordt deze man er 75, doch versleten is hij alleszins nog lang niet. Nergens kan men komen waar wandelen of iets dat daarmede betrekking heeft op het programma staat of ge ontmoet Staafken. Zijn devotie tot Onze Lieve Vrouw haalde hij wellicht in het stedelijk weeshuis waar hij zijn opvoeding, genoot. Daar zorgden dan wel de Broeders van Oostakker voor. In 1932 trok hij voor de eerste maal te voet naar Halle, het Maria- genadeoord bij uitstek. In 1933, belangrijk jaar in zijn leven, herstichtte hij de «Bond van O.L.V. van Haile» en ging zelf bij de leden rond om de bijdrage te innen. Sinds dan gaat hij minstens driemaal per jaar te voet naar Halle en on dertussen ging hij ook reeds 26 maal te voet naar Scherpen- heuvel. Onder zijn voorzitter schap groeide «De Bond» uit tot een vereniging met niet minder dan 571 leden. De ka pel van O.L.V. van Halle, halfweg de tocht Aalst-Halle gebouwd, kon worden opge trokken dank zij de gelden die Staafken samen met zijn vrien den van het bestuur samen bracht. De nieuwe vlag die de Bond der Hallegangers nu be zit is het persoonlijk werk van hem. De mikrobe van de wan deltochten heeft hem zodanig te pakken dat hij praktisch geen enkel weekend thuis is. Wandeltochten in het hele land maar ook in Frankrijk en Oostenrijk. Het aantal kilome ter dat Staaf aan zijn voetzolen lapte zullen er wel ettelijke duizenden zijn. Toch blijft zijn geliefkoosde tocht die... naar Halle. Reden waarom de bis schop Staafke vereerde met het Ereteken van St.-Bavo dat hem op zondag 28 oktober a.s. tijdens de hoogmis van 10 u. zal worden uitgereikt en opge speld. Na de mis ontvangst in het stadhuis door het stadsbe stuur. Staafken nodigt u allen hierbij reeds uit de plechtighe den bij te wonen en verklapt u daarbij graag nog een geheim. Om het hem na te doen, om kilometers bij de vleet te voet te stappen moet ge maar één ding kunnen zegt hij «Alleen uw voeten op tijd opheffen!» LH Advokaat André-Emiel Bogaert werd in verband met «De flauwe bedoening van Aalst-Kermis» herhaaldelijk door plaatselijke uitbaters van kermis-attrakties benaderd met een aantal mondelinge klachten. Hij stuurde dan ook een open en formele brief naar het stadsbestuur i.v.m. de dan toch vrij belangrijke materie voor het Aalsters ontspan ningsleven. Aalst-Kermis is de laatste ja ren verwaterd en geëvolueerd tot de meest flauwe kertnisbe- doening van de streek. A.E. Bogaert vraagt dan ook dat het bestuur meer aandacht zou be steden aan deze nochtans be langrijke historische traditie. Volgens de foorreizigers zijn kennissen in de regio iukratie- ver wat het gevolg zou zijn o m. te Lebbeke en Merchtem van betere voorbereiding en afwerking door de besturen zelf. Te Aalst gaat men er van uit dat «iedereen toch weg is» wat echter zeker vene van waar is. Ook nu nog blijven veel meer mensen thuis dan op vakantie te vertrekken. En juist de thuisblijvenden zouden hier moeten terecht kunnen voor valabele ontspanning. De kermisaffiche komt trou wens zeer mager over en lijdt in verregaande mate aan bloedarmoede. Om mensen naar het centrum en naar de stad te lokken moet hen iets worden geboden. De Gentse feesten, tien jaar terug od sterven na dood, evolueer den via samenwerking tot één van de hoofdattrakties van Vlaanderen. Evenzo de Pink- sterkermis te Mechelen en de Volkskermis te Lebbeke. Kan de stad Aalst geen ontspan ningsevenementen plannen tij dens de kermis? Kunnen niet meer kermisattraktics naar Aalst worden gelokt? Kan het stadsbestuur er niet aktiever toe bijdragen om Aalst-Kermis te doen herleven? Dat de kermis te Aalst samen valt met de vakantieperiode van stadspcrsoneel mag geen drogreden zijn om geen in spanningen tc doen. Als het verder in dalende lijn evo lueert komen over enkele ja ren géén attrakties meer naar Aalst vermits het er een ver liespost voor is. Kan men geen dag voor de jeugd voor de derde leeftijd, voor gehandikapten voorzien? Of geeft men liever toe aan gemakzucht? LH Mijnheer Albert Van Neck, apotheker, euver-deken van de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer «De Catharinis- ten» en promotor van de Medico-Farmaceutische Kring Aalst werd verleden zaterdag onder massale belangstelling ten grave gedragen. Dat voor de begrafenisplechtigheden van Bert Van Neck de St.-Jozefskerk vol liep was te verwachten. Deze man, groots in eenvoud, sterk in geloof en innig in de liefde laat een niet te vullen leemte na bij de zijnen en in zijn ruime kennissenkring. Apotheker Van Neck was een man van alle seizoenen, een overtuigd Vlaming en een kunstminnend mens. Op recht vaardigheid. geduld en trouw stoelde zijn hele-mens-zijn. In de homilie noemde de predikant Van Neck een «vader figuur», een goed man die een halve eeuw ten dienste stond van de gemeenschap. Een man van de wetenschap die zijn taak met de glimlach vervulde Een kristen Vlaming voor wie de leuze «Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristus» geen ijdelc formule was doch een motto dat hij reëel beleefde. Een man tenslotte die weken voor het behoud van zijn leven vocht met de moed der wanhoop doch die uiteindelijk voor het fatale moest buigen. De naam van de overledene is bijna automatisch verbon den met «De Catharinisten» waarvan hij op 21-jarige leeftijd reeds lid en amper 34 jaar oud, de jongste deken werd. Hij bleef dit dan ook liefst 37 jaar waarmede hij dan ook de man werd die het langst het roer van de vereniging in handen hield. Steeds in onderling overleg en met respekt van de mening van iedereen. Een niet geringe verdienste van de euver-deken is alvast dat hij «De Katrienen» zonder kleerscheuren door de donkere jaren van oorlog en repressie wist te voeren. Voor Bert Van Neck. «de president» gold nooit de eigen persoon, alleen «de Kamer». Werken met overtuiging, stijlvol leven in dienst van de gemeenschap in het teken van de leuze van de catharinis ten «Amor Vindt» Was dan ook zijn parool. LH De bodem wordt gevormd door verschillende leemgron den die zeer ongeschikt zijn voor de landbouw, bovendien lijden aan waterziekte en dus uiteraard niet geschikt zijn voor de goede waterhuishou ding. Het gebied is daarenbo ven rijk aan natuurlijke bron nen wat de vochtigheid van het gebied nog meer in de hand werkt. Mede door het plaatsen van watermolens (twee in dit gebied) zijn meerdere hecta ren vruchtbare grond in zure weiden herschapen door het gebrek aan zgn. onderbeken. Maar van welke aard de grond ook is toch biedt elk gebied zijn eigen karakteristieken naast verschillende «zuringen» bieden de drassige weiden zo wel rietgras als moerasspirea, pinksterbloem en hondsdraf, Robertskruid, witbol en vele andere bloemen en planten. Deze wildgroei wijst op een verwaarlozing van de weiden maar biedt meteen een dank baar voedselterrein voor vo gels die men zelfs niet overal aantreft. Tussen de kruiden kan men ook verschillende be schermde bloemen aantreffen die op zichzelf al een hele rijkdom uitmaken om het Blauwbos van alle onheil te sparen. Sinds jaren is dit «reservaat» de «geschikte plaats» geweest om huisvuil te storten. Voor de fusie gebeurde dit door de ge meente Mere en daarna waren het maatschappijen die illegaal hun reuzewagens kwamen af- kippen. Maar een paar jaar geleden zijn de leden van leef milieu Erpe-Mere een aktic begonnen om de totale vernie tiging van het Blauwbos te voorkomen. Onlangs nog zet ten zij een belangrijke stap in de goede richting want van het gemeentebestuur hebben zij vernomen dat saneringswer- ken zullen uitgevoerd worden maar slechts op twee percelen van dit gebied. Dit zal dus maar een gedeelte van het Blauwbos behelzen en toch vindt ALEM dat dit nog niet de gewenste werkwijze is al hoewel het een stap in de goe de richting betekent. Nochtans zal hiermee de vroegere toe stand niet bereikt worden, al hoewel in het gerechtelijk dos sier «Blauwbos-Mere» een dwangsom kan geeist worden om het bos in zijn oorspronke lijke toestand te doen herstel len. ALEM haalt aan dat het hier om een overtreding gaat waarbij de open ruimte aange tast wordt en zij beschuldigen OVAM van een zekere laks heid en het optreden van ALEM niet altijd ernstig op tc nemen. Deze volgen echter de zaak op de voet en zullen niet nalaten elk misbruik of elke nalatigheid aan de kaak te stel len. Zo vernemen we dat on langs door de diensten van Mi nister Lenssens een toezicht houdende ambtenaar van de Openbare Afvalstoffenmaat schappij een nieuw onderzoek ingesteld werd in verband met de spijtige toestand van het Blauwbos. Ook werd een ver gadering bijeengeroepen waar bij het gemeentebestuur sa men met eigenaars van perce len in het bewuste natuurge bied gelegen, over deze be langrijke aangelegenheid een gesprek gehad hebben. Uit beide motivaties is gebleken dat het gemeentebestuur van Erpe-Mere het sluikstort, dat slechts twee percelen behelst, zal saneren. Daarbij heeft men ook besloten om de waterhuis houding van de aanpalende percelen te herstellen. Een af- watcringsgracht zal hiervoor rond het terrein gegraven wor den cn het zal toch een betrek kelijk omvangrijk werk wor den. Het projekt omvat o.a. het herwinnen van de gestorte buizen, het nivelleren cn afdu wen van inerte materialen naar de naast gelegen percelen, be dekken van de inertemateria- lcn met grond maar met een maximum niveauwijziging van een halve meter... Bij de uit voering van deze werken zal men in acht nemen de bestaan de plantengroei te behouden... waar het mogelijk is ofwel een nieuwe beplanting aanleg gen... waar het nodig geacht wordt. Voor wat de twee percelen van het vroeger gemeentestort be treft is deze sanering een prij zenswaardig initiatief om het Bjauwbos alleszins al gedeelte lijk te redden. ALEM is echter de mening toegedaan dat de andere percelen, waar nog niet zo heel lang geleden gestort werd en dat toch de grootste oppervlakte uitmaakt, hierntet niet van de natuurondergang zullen gered zijn. Alem, in samenwerking met Raldes waarvan zij trouwens als vere niging deel uitmaken, zal ech ter blijven ijveren om ook dit projekt te doen realiseren ook al ondervinden zij regelmatig dat sommige maatschappijen het zo nauw niet nemen met wetteksten en nog minder met natuurbehoud. ALEM wijst ook op het kunst matig karakter van de water- huishoudingswerken die uiter aard positief zijn om overstro mingen tegen te gaan en vooral om de spoorwegberm in de onmiddellijke omgeving vrijwaren. Het is logisch dat Alem hier duidelijk hun stel ling van een sterk natuurbe houd verdedigt, een standpunt dat meer dan een «sanering» voorziet. Een echt natuurbe leid moet met nog meer oppor tuniteit gevoerd worden gezien in het kader van het aanwezig zijnde biotoop. ALEM vindt het wenselijk dat OVAM zou wachten met dc uitvoering van de sancrings- werken totdat het gerechtelijk dossier zal afgehandeld zijn. Het Blauwbos is het ten volle waard om volledige aandacht te schenken aan alle natuurbe- schermingsaspekten. Hier treft men nog dc wisselwerking aan tussen mens, dier en plant dat want-'^et is een moerassig gel Lo bied waar nog veel, at.'cAl De meer, gewandeld uurdi. Niet! alleen de inwoner uit Erpe- Mere zoekt dit hoekje natuur op maar velen uit dc randge meenten. Ook is dit bos een doorgangsweg voor zoektoch ten cn rally's allerlei. Met zijn onderscheiden biotopen is het bovendien een werkterrein voor wetenschapslui die er een uitgelezen werkterrein vinden voor hun waarnemingen. Om dit natuurgebied van dc derne kwalen te vrijwaren dient hier een samenwerking tot stand te komen tussen eige naars, gemeentebesturen en mensen die met kennis van zaken samen deze groene zone tot een «wildpark» van een klein dorp kunnen doen uit groeien. Dit natuurlandschap mag zeker niet uitgroeien tui een rekreaticzone maar tot eea aantrekkelijk gebied wandelaars van de Biezej naar de Cabaree. Vondsten van 500 - 250 jaar vóór Kristus Van 1 tot 25 juli grepen te vuld met het puin van een Lede, Leedshouwken, archeo- afgebrand houten huis. Uit de- logische opgravingen plaats, ze puinlaag kwamen dan de Deze werden uitgevoerd door meeste vondsten te voorschijn: een ploeg studenten van het honderden scherven van ge- St.-Jozefskollege Aalst o.l.v. woon en luxe-aardewerk waar hun leraar geschiedenis en onder de helft van een zoge- archeoloog Walter De Swaef. naamde «lappenschaal». Het belangrijkste resultaat van Uitzonderlijk was ook de deze opgraving werd het op- vondst van een aantal intakt graven van een waterput uit de bewaarde weefgewichten en de Ijzertijd. Deze was in een schedel van een paard, trechtervormige kuil gegraven Op basis van een voorlopig en vervaardigd uit een vlech- onderzoek van de vondsten twerk van takken berkenhout kan deze waterput in de perio- Nadat de waterput in onbruik je 500-250 jaar vóór Kristus was geraakt werd de kuil door vorden gesitueerd, de toenmalige bewoners opge- De stortplaats in de vallei van Ediksvelde- en Siesegembeek deed reeds heel wat stol opwaaien. Aan de Rydentstraat werden mmers terreinaanvullingen gedaan en tevenl herbruikbare materialen opgeslagen. Een buurtkomitee en Raldes protesteerden tege» deze gang van zaken. Een schryven van gemeenschapsminister van leefmilieu, waterbeleid en onderwys JaB Lenssens brengt een oplossing in zicht LH Op zondag 5 oogst brengen «De Piotto's» zigeunermuziek, oude jazz en swing en op zon dag 12 oogst komen de jong- sten aan hun trekken met te 15 uur Poppentheater Wimpies uit Gentbruggc met eigentijdse, zelf geschreven stukken en een Jan Klaassenspel volgens oud- Hollandse traditie. Te 18 uur goochelen met Kleo o.m. «de Indische koffer», «de guilloti ne» hypnose en zweven en de «zig-zag-kist». Te 19 uur buik spreken en kinderklown Op zondag 19 oogst te 16 uur Waldo en Geert, een komisch duo bedreven in mime, goo chelen, akrobatie, dansen, zin gen, klown spelen, draadlo pen, vuurspurwen enz. Men steekt de draak met dc klassie ke cirkusnummertjes. Te 18 uur «Projekt» experimentele dans. Op zondag 26 oogst brengt het «Limburgs Koperkwintet» ba rokmuziek, folk cn blues in samenwerking met dc Dienst Volksontwikkeling van het Mi nisterie van de Vlaamse Ge meenschap Aalst heeft nieuwe deken I Na e.h. Constant De Vos, pastoor-deken, zone-deken en kanunnik, krijgt Aalst in de persoon van c h. Jozef Dc Smet, 55 jaar, een nieuwe pastoor-deken. De nieuwe deken, geboren in het Noordfranse Noirlieu in 1928 daarom alleszins geen zwartkijker werd priester gewijd in 1953. Hij is licentiaat Romaanse filologie en is sedert 1974 principaal aan het Sint-Aloysiuscollege te Ninove. De heer Cherreté kreeg een exploitatievergunning van een opslagplaats voor herbruikba re bouwmaterialen aan de Rij- dentstraat doch onder nieuwe strengere voorwaarden dn zulks voor een periode van 2 jaar. In de uitbatingsvoorwaarden staat o.m. vem.eld dat de nor male asfaltstoffenaanvoer niet voor 7 en niet n. 18 uur mag plaatsvinden. Verder ook dat rustverstorende werkzaamhe den verboden zijn op zon- cn feestdagen en op werkdagen tussen 20 en 7 uur. Deze ver gunning werd door de n.;nister verleend «om de heer Cherreté de mogelijkheid te geven bin nen de 2 jaar een andere plaats te vinden en opdat dc konti- nuiteit van het bedrijf niet in het gedrang zou komen» Het terrein ligt, volgens een schrijven van kabinetschef Van Eetvelt van gemeen schapsminister Akkermans aan P. Cortemans (buurtkomi tee) in een natuurgebied. Zulks volgens het gewestplan Aalst-Ninove-G« raardsber- gen-Zottegem. Op 29 oogst verleden jaar werd een aanvraag tot reliëf- wijziging geweigerd. Aangezien echter zonder wet telijke vergunning afbraakma teriaal werd gestort werd op 30 januari II. bij de Prokureur des Konings toepassing gevraagd an de wet (herstel van de plaats in de vorige staat) sa men met een dwangsom via 5000 fr. per dag. Momenteel is de toestand du dat de vergunning, d«e verlengbaar is, vervalt op april 1986. Tegen deze d»tui moet het terrein in de oor spronkelijke toestand terugge bracht zijn* Lfl Free Podium op handelsbeurs Lede In het kader van de 4* Handelsbeurs tc Lede heeft op donderdag 9 oogst op de binnenkoer van het St -Maarten- kollege een free podium plaats. Dc prijzenpot bedraagt niet alleen zowat 50.000 fr.. maar tevens komt er een platcnopname zo het aantal deelnemers voldoende is cn het niveau behoorlijk. Zowel individuclen als groepen kunnen er terecht. Wedstrijdreglement en nadere info cn inschrijving bij «Free Podium», Bremenhulwcg 20 te Lede as

De Voorpost | 1984 | | pagina 8