en de kleine k 3 Negentigjarige Karei Aubroeck wordt uitbundig gevierd in Temse Jrgelkoncerten in )endermondse abdij 255 Bo Diddley, |h|T.T. Fingers, fZpeorgie Fame, Carmel en <stao Dana Gillespie op Dendermonds Jazzfestival Surrealist Luc Heirbaut op Vrije Kunstsalon in Nieuwkerken Minister Poma bezoekt Aubroeck-tentoonstellingen op 2 september MSML S - flIS Straks stripbeurs in Sint-Niklaas Lijn, kleur, glas, klei, grafiek in de Belfortkrypte te Aalst De Voorpost - 10.8.1984 - 17 jmités. 33 in traat 9 9 uur. iat 87, de Sint-Pieters- en Paulusabdij aan de Vlas- larkt te Dendermonde wordt voor de allereer- e maal een orgelcyclus georganiseerd, p zondag 16 september om 15.30 uur wordt et openingskoncert gegeven door de Brugge- ag Roger Deruwe. Ook het koperensemble eligioso onder leiding van Luc Van den roeck zal dit koncert opluisteren. Baron Flor té teeters, één van onze vooraanstaande organis- !n, zal op dit koncert aanwezig zijn. )p zondag 30 september om 16 uur speelt Jo W den Durpel uit Lokeren en op zondag 14 ktober is de Poolse organist Karol Golebiows- i om 16 uur te gast in de Dendermondse bdij. sport- Ia de popfestivals van Torhout-Werchter en de Brugkeer naar de roots» tijdens het Sfinxfestival 1 Bouchout, is het de beurt aan het Jazzfestival van tendermonde om het land met affiches te overs poe- Zal de affiche van 1984 allicht door de grafiek- 6rzamelaar8 niet uitbundig onthaald worden, wat rop staat lijkt in elk geval wél veelbelovend. Voor eerste keer krijgen we in Dendermonde nu een uidelijk verschil tussen de programma's van vrij- agavnnd en zaterdag. De eerste avond wordt de ladruk gelegd op de blues, terwijl we op zaterdag lweer het gekende gevarieerde menu krijgen dat lonky Tonk elk jaar opnieuw weet te presenteren. ran 20 uur tot 01.00 uur krijgen we op vrijdag niets an Yanks over de vloer met Bo Diddley, T.T. ïngers en de American Blues Legends. Tot deze aatste groep behoren zes uitstekende muzikanten lie elk afzonderlijk hun mannetje kunnen staan Iddy "Playboy' Taylor, Snooky Prior, Eddy C. Camp- lell, Chico Chism, Homesick James en Eddie Guitar (urns. 'rijdagavond 31 augustus wordt dus de avond van e rauwe melancholische maar toch opzwepende Janken, blues in al zijn aspekten. )e traditionele eerste zaterdag van september begint oor de jazzfanaten pas om 16 uur, maar loopt ri«n och weer uit tot 03.00 uur in de ochtend, waarna een zondag lang kan bekomen van de opwin- en de versnaperingen. Terwijl George Fame The Blue Flames (GB), Carmel Orchestra en Dana Gillespie The Mojo Hues Band ook voor de jongere amateurs helemaal reen onbekenden zijn, wordt het oude stijlgedeelte och vooral gebracht door de Sum pen Swingsters, iight'oooming Jazzmen, Batida. Jeggpap en Kust- nndet. Engeland. Oostenrijk, Zweden, de States, Nederland en België zijn dus vertegenwoordigd, h een later artikel verneemt u meer details over leze uitzonderlijke groepen. Vrijdagavond kost een ticket 300 fr. en zaterdag betaalt u 400 fr. maar in voorverkoop valt het voordeliger uit met 250 en 320 fr. Kaarten zijn te bekomen via rekening 001-0156371-83 van Honky Tonk Jazzklub vzw. De te Nieuwkerken wonende kunstenaar Luc Heir baut is in het Land van Waas zeker geen onbekende. Hij heeft een opmerkelijke artistieke levensloop ichter de rug die bij zijn vijfde jaar reeds begon ten huize van de onvergetelijke Sander Wijnants die hem inwijdde en opleidde in de beeldende kunst. Na he tweede wereldoorlog liet hij zich inschrijven in de tkademie voor schone kunsten te Sint-Niklaas waar leraar Georges Fonteyn op hem een tweede stempel drukte Luc Heirbaut affirmeerde zich aanvankelijk ""it expressionistische schilderijen, knap gemaakt van velerlei onderwerpen gespekt: landschappen, dorps- en straatgezichten, portretten. Het was na kennismaking met werk van voortreffelijke surrea listen dat hij resoluut de weg van deze kunststro- ®ing koos. Toch staat het surrealistische oeuvre *en Luc Heirbaut op zelfstandige basis, met natuur lik alle kenmerken van het surrealisme. De Nieuwkerkenaar is daarenboven kunstenaar- tens gebleven, blijmoedig en zeer sociaal. Een paar opmerkelijke prijzen vielen hem ten deel, m.n. de Prijs Horenbant en een eervolle vermelding met zijn doek «De Straat» in de «Grand Prix International Maurice Utrillo» in 1964 te Parijs. Bij gelegenheid van zijn 65e verjaardag staat het zoveelste Vrije Kunstsalon te Nieuwkerken, waar- hij de stichter en bezieler is, geheel in het teken van Luc Heirbaut. Het wordt een retroepektieve D.a.w. overzichtelijke tentoonstelling, waar werken van heel vroege datum tot heden, zal te zien zijn. De ientoonstelling vindt plaats op 8, 9. 10 september jtk. in de feestzaal van de Katolieke Kring te Nieuwkerken. Be officiële opening gebeurt op vrijdag 7 september «tl 20 u. door burgemeester Paul De Vidts. De Ueiding neemt gedeputeerde voor kuituur van de 'rovincie, Etienne De Cuyper, voor zijn rekening, 'iemand kent overigens beter de kunstenaar en fens loopbaan en werk dan de Belseelse depute dié fedationeel elk jaar het Vrije Kunstsalon kommen- Weert. Op 28 augustus a.s. wordt Temses beroemdste ingezetene, beeldhouwer Karei Aubroeck ne gentig. Zoals bekend heeft het gemeentebe stuur een aantal initiatieven genomen naar aanleiding van deze verjaardag. Inmiddels zijn aan de oorspronkelijke plannen nog di verse initiatieven toegevoegd, zodat men nu al kan zeggen dat Karei Aubroeck een grootse viering en huldiging tegemoetgaat. ker op de akademische zit ting namens de hogere overheid. De minister had echter eerder een verbinte nis aangegaan op l septem ber, vandaar dat hij op de eigenlijke feestzitting zal afwezig blijven. Dat de mi nister de figuur van Karei Aubroeck belangrijk ge noeg acht voor een trip naar Temse, blijkt uit zijn bezoek daags nadien (2 sep tember). Om 10 u. wordt hij op het gemeentehuis ont vangen, waarna hij in ge zelschap van het kollege van burgemeester en sche penen een bezoek zal bren gen aan de Aubroeck-ten toonstellingen (ateliers Au broeck en Gemeentemu seum). Akademische zitting Zaterdag l september vindt in de gemeentelijke schouwburg een akademi sche zitting plaats; aan vang 15 uur. Gastsprekers zijn (in volgorde): Luc De Ryck, schepen van kuituur en voorzjtter van het feest- komité, George Demey, voorzitter van de Wase Kunstkring, Paul Daels, voorzitter van het Ijzerbe- devaartkomité, Albert Van Britsom, voorzitter van V.O.S.-Temse, Désiré Van Riet, burgemeester, en Ern est Van Buynder, adjunkt- commissaris-generaal voor de Internationale Culturele Samenwerking - vertegen woordiger van Karei Poma, gemeenschapsminister van kuituur. Tussen de sprekers door zorgt Mireille Gleizes (pia no) voor de muzikale om lijsting, wordt voorlezing gegeven van een fragment uit de memoires van Karei Aubroeck en wordt de dia montage «Leven en werk van Karei Aubroeck» ver toond naar een scenario van Luc De Ryck en Chris tel MertenB, fotografie Alex Suanet. De presentatie be rust bij Martin De Ryck. Aansluitend op de akademi sche zitting volgt een be zoek aan de Aubroeck-ten toonstellingen in zijn eigen ateliers en in het Gemeen temuseum (zie verder). Op deze akademische zit ting is iedereen van harte welkom, de toegang is gratis Ministerieel bezoek Aanvankelijk had het feest- komité Karei Poma, ge meenschapsminister van kuituur, gevraagd als spre- Tentoonstellingen «Retrospektieve Karei Aubroeck» In de vijf weekends die de maand september telt vin den twee tentoonstellingen plaats gewijd aan het oeu vre van de kunstenaar. Zijn eigen (indrukwekkende) ateliers zijn dan toeganke lijk. Daarin wordt zijn mo numentaal beeldhouwwerk geëxposeerd. Daar is ook een album verkrijgbaar dat 20 tekeningen bevat van de kunstenaar. Tegelijk vindt in het Gemeentemuseum een tentoonstelling plaats van Aubroecks kleiner beeldhouwwerk en schil derwerk. Speciaal daarvoor werden een aantal voorna me beeldhouwwerken bij eengebracht, die de hoge graad van het kunstenaar schap van de beeldhouwer onderlijnen. Beide expo's zijn elke zater dag en zondag van septem ber toegankelijk met als openingsuren: zaterdag van 14 u. tot 19 u., zondag van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 19 u. Iedereen is van harte welkom, de toe gang is gratis. Jaarboek 1983 van het Gemeentemuseum De jaarboeken van het Ge meentemuseum genieten een stijgende belangstel ling. Het lijdt geen twijfel dat deze trend zich voor het Jaarboek 1983 zal verder- zetten. Dit jaarboek wordt officieel voorgesteld op vrij dag 21 september in de ge meentelijke schouwburg: aanvang 20 u. Het jaarboek heeft volgende inhoud: biografie van Karei Aubroeck door Luc De Ryck en Christel Mer- tens, (aangevuld met een aantal belangrijke bijla gen), biografie van Cle ment D"Hooghe door Leo Busschaert, Temse in 1983, door Luc De Ryck. Het boek is die avond ver krijgbaar tegen 300 fr. Het programma van deze avond voorziet - naast de voorstelling van het Jaar boek - uitvoeringen van lie deren van Clement D'Hoog- he, zang Simon Waltens, piano Robert Hellemond. Bovendien worden films rond de figuur van Karei Aubroeck geprojekteerd: films betreffende de ver vaardiging van de Uzer- beelden en aanverwante (schenkingen van Clemens De Landtsheer) plus het filmverslag van de akade mische zitting van 1/9 en recente opnamen rond de kunstenaar en zijn werk Op dt voorstelling van het jaarboek is iedereen van harte welkom, de toegang is gratis. Film over Karei Aubroeck Het Gemeentemuseum heeft ook het initiatief ge nomen tot het maken van een film over Karei Au broeck. Enerzijds zal een kort filmverslag van de akademische zitting ge maakt worden, anderzijds werd opdracht gegeven een film samen te stellen rond het werk van de kunste naar. Het scenario werd ge schreven door Luc De Ryck, de realisatie is in handen van Hugo Lybeert, Guido D'Hondt, Martin De- bosschere en Roland Roose- laer. De film zal 15 tot 20 minuten duren. Zoals ho ger vermeld wordt hij ver toond tijdens de voorstel ling van het jaarboek 1983 van het Gemeentemuseum Karei Aubroeck-route Een initiatief van het ge meentebestuur betreft ook de samenstelling van een Karei Aubroeck-route. Deze leidt doorheen heel Vlaan deren via de beelden van zijn hand die publiekelijk te bezichtigen zijn (Nieuw- poort, Diksmuide, Rekem (Lanaken), Wevelgem, Gent, Beveren, Sint-Ni- klaas, Temse, Weert, Ham- me, Antwerpen, Lier...). De samenstelling berust bij Luc De Ryck en Linda Van Buynder. De publikatie van deze route is voorzien voor 1985. nenkort nadere kontakten gelegd worden. Voormelde initiatieven ma ken duidelijk dat Karei Au broeck tegemoetgaat in zijn eigen Temse. Vermelden we nog dat burgemeester Désiré Van Riet het erevoorzitter- schap heeft aanvaard van het feestkomité, dat onder leiding staat van Luc De Ryck, schepen van kui tuur, met als sekretaresse grootse hulde Linda Van Buynder. VOOR MUN HOED AF; Karei Memoires Aubroeck Karei Aubroeck schreef zijn memoires tussen ca. 1970 en 1981 en gaf ze de titel «Een leven tussen kunst en natuur». Over tuigd van de waarde van deze gedenkschriften dien de het Gemeentemuseum in samenwerking met het ge meentebestuur een b.t.k.- projekt in met als hoofdop dracht de taalkundige op- puntstelling van deze me moires. Het projekt startte op 1 juli jl. De opdracht werd toegewezen n»n Christel Mertens (Temse), licentiate Germaanse filolo gie. De publikatie van de memoires is voorzien. Aankoop kunstwerk Het gemeentebestuur zal in het kader van de viering van zijn beroemdste zoon ook overgaan tot de aan koop van een kunstwerk. Daaromtrent zullen bin- Twee vliegen in één klap: Marc Sleen over Karei Au broeck. Op 1 september wordt in Temse beeldhouwe Karei Aubroeck gehuldigd in de namiddag en op i september blikt men in Sint-Niklaas terug op de karrièrt van tekenaar Mare Sleen, die veertig jaar in het vak zit. Sleen maakte n.a.v. de viering van Aubroeck deze cartoon. Wie van stripverhalen houdt komt tijdens het week end van 8-9 september volop aan z'n trekken in de Sint-Niklase stadsbibliotheek aan het H Heyman- plein. Dan vindt een heus stripweekend plaats, georganizeerd door de vzw Titanic. Er wordt een stripbeurs gehouden, d.w.z. dat strips tentoongesteld en ook verkocht worden. Er is een tentoonstelling met originele tekeningen van Mare Sleen. Er zijn diavoorstellingen rond het tot stand komen van een beeldverhaal. En aan een kleur- en tekenwedstrijd zijn knappe prijzen verbonden. Zaterdag 8 september van 9u30 tot 17 u. Zondag 9 september van 9u30 tot 12u30. (wv) Op initiatief van de VTB-VAB-afdeling Aalst loopt momenteel, en dit tot en met zondag 19 augustus, een geslaagde groepstentoonstelling met kera miek, glasramen, tekeningen, etsen, schilderijen, van zeven jonge kunstenaars: in de Aalsterse bel fortkrypte. Deze tentoonstelling is vrij toeganke lijk op weekdagen van 12 tot 20 uur en gedurende het weekeinde van 9 tot 21 uur. Deze groepstentoonstelling Zijn atelier heeft hij geves omvat een keur van kera- tigd in de Pamelstraat 358 miek van Jean-Pierre Paele- te Liedekerke. man. Peter De Rijck, Marti- Hij nam reeds deel aan een ne De Duffeleer en Hilde viertal belangrijke geza- Straetmans. Naast dit kera- menlijke tentoonstellingen misch gedeelte worden ook met geglazuurd aardewerk een tiental waardevolle dat hij bakt in een elektri- glasramen tentoongesteld sche oven tot 1080°C. Ook door Herman Abé, zelfs een thans pakt hij uit met een vijftiental figuurtekenin- aantal dierenfiguren die hij gen en schilderijen door met vereenvoudigde karak- Jan Clement en een twintig- teristieke trekken heeft uit- tal tekeningen en etsen, ge beeld, grafieken van de hand van Peter De Rijok (Hout- Lydie van Cromphout. Al- marktstr 197 te Liedeker- jee samen: een prachtig ge- ke) is te Aalst geboren op 22 heel van werk van verschil- september 1962 Hij stu- lende vrij jonge en relatief deerde eerst handelsregen- onbekende kunstenaars uit taat in zijn geboortestad de omgeving van Liedeker- maar volgde ook de lessen ke, met een uiteenlopende keramiek in het atelier van visie en benadering. Meteen Walter de Rijcke aan de ook een grote verscheiden- akademie te Liedekerke heid, zowel onderwerp als Hij heeft nog geen noe- techniek. Wat daarbij op- menswaardige individuële valt: de degelijke en zelfs tentoonstellingen achter de sterk professionele aanpak, rug. wel een paar groep- De vooropening van deze stentoonstellingen oa te merkwaardige expo. op St -Niklaas (1982) en te Ni- vnjdag 3 augustus te 20 nove (1983). uur, Mende reeds ruime be- In zijn keramisch werk langstelling De heer Je- staat de automobiel steeds roen Janda voelde zich blij centraal, al dan niet met en vereerd omdat hij na een vogelfiguur als be- een korte verwelkoming stuurder, symbool voor de van de talrijke aanwezigen vrijheid, door de heer Herman Tal- Martine De Duffeleer. gebo- loen, V.T.B.-V.A.B. ver- ren te Etterbeek op 5 au- tegenwoordiger van de af- gustus 1959 Studeerde deling Aalst deze ten- sierkunsten aan het RI - toonstelling mocht inpra- T.O. te Aalst maar volgde ten en de kunstenaars inlei- eveneens de lessen kera- den. Voor iedereen beslist miek in de akademie te Lie- een ideale gelegenheid om dekerke Zij heeft verleden even van dichtbij kennis te jaar deelgenomen aan «de maken met de kunstenaars Prijs van de stad Ninove» en hun werk. en werd geselekteerd met Jean-Pierre Paeleman. ge- de drie ingezonden werken, boren te Ninove, op 23 juli De meest voorkomende the- 1958 volgde de afdeling matiek in haar keramische bouwkundig tekenen aan beelden is de vogel, de vogel het Sint-Lucasinstituut te als mens, vrouw, sexobjekt Brussel maar kreeg een Uit dit werk straalt alvast voorliefde voor keramiek, een grote suggererende in de Gemeentelijke Akade- kracht, mie voor Plastische Kun- Hilde Straetmans (Muilen sten van Liedekerke, o.l.v. straat 162 te Liedekerke) is Walter de Rijcke. geboren te Ninove op 9 maart 1955. Haar opleiding op het gebied van de plasti sche kunsten, vooral kera miek, genoot zij ook niet alleen aan de Akademie voor Plastische Kunsten te Liedekerke, maar ook aan de Akademie te St.-Niklaas. Ze werd eveneens in 1983 geselekteerd voor de Prijs Plastische Kunsten van Ninove. Haar werken geven een streven naar vrouwelijk heid weer. Een vrouwelijk heid die eerder dualistisch van aard is. Enerzijds wordt gerefereerd naai eenvoud, zachtheid, ingeto genheid die tot uiting komt door een vloeiende lijn. An derzijds zit er ook een zeke re hardheid in verborgen. Het krachtige wordt soms gesymboliseerd door ho rens. Alles samen: eert syn- tese van het menselijk sen timent. Herman Abé (Hopstraat 8, Ternat), geboren te Ge- raardsbergen op 25.2.'52. studeerde aan de Akademie voor Schone Kunsten te Aalst en te Gent. Hij genoot opleiding te Aalst als glaze nier en mozaïeker in het vak sierkunsten. Maar sindsdien zocht hij zelf zijn stijl verder te ontwikkelen door te werken voor vrien den en kennissen. Na enke le groepstentoonstellingen in de jaren '70 en na een lange stilte ging hij terug aan de slag. Kenmerk van zijn werk is de ernst waarmee het wordt bedacht en uitgevoerd. Alle glasramen van zijn hand getuigen van een gedegen kennis van de gebruikte materialen, van een am bachtelijke eerlijkheid. Hij schept ongetwijfeld vreug de in zijn werk, een vreug de die zelfs straalt uit ge heel zijn oeuvre. Jan Clement ("Okegem 2.2.1949) volgde dè leer gangen aan de akademie te Aalst onder leiding van de Heer De Schrijver, maar ook aan de Gemeentelijke Akademie te Liedekerke. Hij bekwam reeds een eer volle vermelding: «Prijs van de stad Ninove voor Plasti sche Kunsten». In zijn tentoongestelde werk domineert een voor liefde voor figuurtekenen en -schilderen naar levend model: innig realisme in ge slaagde kleur kontrasten. Lydie Van Cromphaut is af komstig van Haaltert 14.4.48) en woont te Liede kerke in de Mimosastraat 17. Na haar middelbare studies heeft zij met grote onder scheiding het dekoratie-di ploma behaald in het hoger kunstonderwijs aan het Imelda-in8tituut te Brussel. Daarna heeft ze portret- en schilderkunst gevolgd aan de Stedelijke Akademie van Aalst. Vervolgens heeft ze zich georiënteerd naar de grafiek aan de akademie van Liedekerke. Verschil lende tekeningen en grafie ken van haar werden reeds geselekteerd en tentoon gesteld voor grote prijzen, o.a. de Grote Prijs George Minne te Antwerpen en de Grote Prijs van de stad Ni nove. In haar werk 21 etsen brengt zij, vertrek kend van een gegeven dat meestal ontleend is aan de natuur o.a. knotwilg, lo tusbloem, spinnerag... een grenzeloze verbeeldinf tot expressie in vervormd' en getormenteerde beeldei Zij fascineren door hun ve rassende details die de tc schouwer steeds opnieu boeien. Het tentoongestelde wei van deze zeven jonge kui stenaars zal beslist een ve rassing zijn voor de bezo kers van de Aalsterse Be fortkrypte tijdens de vc gende dagen. Het is steeds werk dat gee enkele kunstliefhebber oi verschillig kan laten! D.J Expo in Aalst. In de belfortkrypte stellen zeven jonge kunstenaars tentoon. Ze heten Jean-Pierre Paeleman, Peter De Rijck, Lydie Van Cromphout, Martine De Duffeleer. Herman Abé, Hilde Straetmans en Jan Clement (a)

De Voorpost | 1984 | | pagina 17