Dichter-Jeugdschr ij ver Jan Vercammen overleden Tentoonstelling en boek over pater De Smet te Dendermonde Boerenbedrog te Buggenhout Geboren Temsenaar Stekens Ruysseheveldkoor verder op internationale toer 't Hof te Puttens en Tussenbeke te Lede 18 - 10.8.1984 - De Voorpost «Ik ben op een boog van de Schelde geboren, in het huis van een zorgzame hovenier, in het Land van Waas en mijn zonnedier, is de Schorpioen. Langs een hagedoren, werd ik naar een Brabantse heuvel gebracht, maar enkel in Vlaanderen werd ik ver wacht». Citaat uit de ballade «De parelvisser» van Jan Ver cammen dat werd opgenomen in het in 1976 bij Rinda (Sint-Niklaas) verschenen werkje «28 Wase dichters». Jan Vercammen werd op 7 november 1906 in Temse geboren als zoon van Jozef, tuinier op het kasteel Janssens de Vaerebeke. Maar niet alleen daarom haal ik dit vers uit «De Parelvisser» aan. Die ballade, die «zang» in negentig strofen uit 1946, is een kentering in z'n oeuvre. Reimond Herreman, door Bert Leyns geciteerd in een Oostvlaamse lite raire monografie die in 1978 op initiatief van het provinciebestuur verscheen, schreef n.a.v. de publi- katie van de bundel: «Vercammen staat aan de grens van zijn volmaaktheid en morgen zal hij één van de zeldzame dichters zijn van wie we geen regel, geen woord willen missen». Niet weinig lof dus voor de Wase publicist-pedagoog, die na de oorlog al volop Westvlaming geworden was (hij woonde sinds 1941 in het Brugse). Zondag overleed Vercammen in een Brugse verzor gingsinstelling. Bij wijze van eerbetoon aan deze kunstenaar volgende terugblik op z'n leven en werk De onderwijshiërarchie Jan Vercammen verbleef maar een paar jaar in Temse. In 1908 verhuisde het gezin Jozef Vercam- men-Mana Martens naar Ukkel, waar vader tuinier en toezichter werd op het kasteel van Minister van State Charles Woeste, In 1913 verhuisde de familie naar Appels (Dendermonde) en in 1921 zou Jan gaan studeren aan de normaalschool in Alsemberg In 1925 werd hij onderwijzer in Hamme-Zogge, waar hij een volksbibliotheek oprichtte. In 1929 behaalde hij het licentiaatsdiploma en in 1940 verwierf hij het doctoraat pedagogische weten schappen aan de Gentse rijksuniversiteit. In 1934 zou hij naar Gijzegem gaan wonen. Nog in 1940 werd hij inspekteur voor het lager onderwijs, ach tereenvolgens voor de kantons Sint-Andries-Brug- ge. Lede bij Aalst en Eeklo. In 1949 werd hij benoemd tot hoofdinspekteur voor het Leuvense en nog in dat jaar werd hij verantwoordelijk voor het Kortrijkse. Parallel met z'n literaire loopbaan is zijn lidmaat schap van letterkundige verenigingen of medewer king aan literaire tijdschriften. Vercammen was van 1051 tot 1968 sekretaris van de Vereniging van Vlaamse Leltterkundigen, groepering waarvan hij later ondervoorzitter, voorzitter en tenslotte ere voorzitter worden zou. Ook in Oostvlaamse en West- vlaamse letterkundige kringen nam hij be- 8tuur8funkties waar. Hij werd in 1962 lid van een Provincaal8e dichtersgroepering. Hij was lid van de P.E.N.-klub, Die Kogge, de Koninklijke Zuidneder landse Maatschappij voor Taal- en Letterkunde en Geschiedenis, de Maatschappij voor Nederlandse Letterkunde in Leiden, de Provinciale Kuituurkom missie van West-Vlaanderen, de raadgevende kultu- rele kommissie van BRT-West-Vlaanderen en de beheerraad van de Kultuurraad voor Vlaanderen. Hij was ook jarenlang lid van het Vermeylenfonds (hoofdbestuur), direkteur van het inmiddels opge doekte jeugdtheater in Brugge, lid van de Koninklij ke Kommissie voor Advies voor Plaatsnaamgeving, direkteur zelfs van het Vlaams Hoger Instituut voor Pedagogische Wetenschappen in Brugge. Vercam men, die ook een poos in de journalistiek bedrijvig was (hij verzorgde voor de Nederlandse radio kor- respondenties uit ons land) was betrokken bij een heleboel literaire tijdschriften. Hij richtte mee De Tijdstroom op in de dertiger jaren en was redaktie- sekretaris van dat blad. Hij was redakteur van De Gemeenschap (Nederland) en Pan n. Ook het pedagogisch tijschrift De Schakel werkte hij mee (in de late dertiger jaren). De weekends van gravin dTIespel op het Driekonin genkasteel in Beemem werden door hem gepromo veerd. Werk van Vercammen werd naar o m. het Russisch, Spaans en Hongaars vertaald. Hijzelf ontpopte zich als een gedegen vertaler, o.m. uit het Frans. Poëzie, jeugdboeken Vooral als dichter, maar ook als auteur van jeugd- en kinderboeken maakte Vercammen naam. Hij schreef ook aforismen bijeen en essays over Hendrik Van Veldeken en Daan Boens. Onder de schuilnaam Werner Van Waes publiceerde hij de operette «De Filozoof herleeft» (naar de roman van Jef Scheirs) «De Filozoof van Hagem», met muziek van Jef Van Durme. Jeugdtoneel van hem: Het Verloren Lied, Roodkapje, Sneeuwwitje, Waldemar in Wonderland, De Gelaarsde Kat. Voor zijn doctoraal proefschrift «De kinderstijl, zijn ontwikkeling, zijn typologie, zijn pedagogiek» werd hem De Keynprijs van de Koninklijke Akademie van België toegekend. Voor de bundel kindergedichten «Zeepbellen» kreeg hij de M. Levieprijs. Enkele van de vele titels van kinder- en jeugdboe ken: Het Paradijs der Veldmuizen (1936), Boudewijn en Wadillo (1953), Grave Jan (1961), Piet en Griet als tunnelgravers (1973). Hij stelde ook het school boek Prettig Lezen (dat bij Van In Verscheen) samen. Als dichter debuteerde Vercammen in 1929 met «Exode» (Steenlandt, Kortrijk, 1929). «Reven» (1931) lag in het verlengde daarvan. De bundel «Credo» (1934) manifesteert beïnvloeding door Bau delaire. Drie boeken vol liefdeslyriek waren het. «Het tweede land» (1936) wordt door kenners hoger gekwoteerd en «het dode kindje Eric» (1936), een gelegenheidsbundeltje, herinnert aan de Franse unanimisten. Over het kind handelt ook «De rozen rijpen» (1938). Na «Chibiabos zong» (1938) volgde «Volubile» (1939). In dat laatste werk komen zowel het kind, de vrouw als de dood aan bod. Men beschouwde de bundel «Volubile» als de definitieve doorbraak van Vercammen. Hij was als humanitair expressionist gestart en poogde steeds meer, het mysterie (kind, vrouw, dood) te doorgronden. «Suite'voor cello» (1939) werd gevolgd door «Drie suites» (1941). In «Repetitie» (1943) klinkt sarkas- me op, de bitterste herinnering aande huwelijksmis lukking. «Getijden te Brugge» (1946) ligt in de lijn van de vorige bundel. «De parelvisser» (1949, Unicum in Brugge) is deels een terugblik op zijn leven. Vercammen schrapt de voorbije droombeelden, wil met z'n beide voeten op de grond staan. Een vaag godsbesef werd verwoord. Na deze ballade volgde een stilte van wel zes jaar. In 1952 kwam dan «Verbroken zegel». De dichter is gelouterd, vindt een nieuwe veilige haven in z'n eigen pantheïsme. Bert Leyns heeft het in dit ver band over «een grote biecht». In 1954 wordt «Ophelia» gepubliceerd, met frisse liefdeslyriek. «Tussen twee woestijnen» (1958) drukt levensaanvaarding, maar géén berusting uit, het is een sober geschreven dichtbundel. «Zonder Jan Vercammen (archieffoto) berouw» (1966) bevat een overzicht van Vercammen dichtwerk, maar van de eerste periode staan er géén verzen in. Na lang poëtisch stilzwijgen volgt «Mag netisch veld» (1967), een bundel zonder echte thema tische eenheid. De dood komt meer op de voorgrond. Nog meer wordt het doodsthema benadrukt in «Het huis ten einde» (1971). Toen Vercammen zeventig werd verschenen bij Orion zijn «Verzamelde gedichten» en in 1980 werd de bundel «Vonnis over Yvonne» gepubliceerd. Naar het oordeel van Bert Leyns is Jan Vercammen, als dichter, snel (na zijn humanitaire expressionis me) losgeraakt van elke strekking of stroming en ging hij «met eigen beelden en diepmenselijke po ëzie schrijven, die aandringt op bezinning en kon- oentratie». Hooi wat kritici waarderen Vercammens zuivere zegging en ongewone beeldenrijkdom. Een tijdje geleden werd in Brugge de Stichting Jan Vercammen opgericht. Bedoeling is, artistiek werk uit heel wat disciplines te promoveren, met extra aandacht voor waardevolle debuten. W.V. Nog maar pas zijn ze terug van een fantastische reis naar Lourdes, waar men op uitnodiging van het verbond-Waasland van KWB en KAV de plech tigheden tijdens het verblijf in het Zuid-Franse bedevaartsoord opluisterde, of het gonst alweer van aktiviteiten voor en door het Stekense volwas senenkoor. Met talloze prettige en aangename her inneringen in het achterhoofd werd met de leden die niet op verlof zijn vorige woensdag de repetitie hervat. In feite de inzet van het nieuwe werkjaar van het Stekense Ruysscheveldekoor. De ze herhalingen gaan voorlopig nog door in de zaal van het Gildenhuis. Het wordt zeker geen trage aanloop naar het nieuwe werkjaar. Daar is geen tijd voor, want op zaterdag 11 august us luistert het Ruys scheveldekoor de huwe lijksviering op van Christ en Marianne Goossens. De koorleden verzamelen op de markt van Stekene om 13 u. om met eigen vervoer naar Klein-Sinaai te rijden. Tien dagen later is er voor «velen een interessante avond, want dan komt pa ter Mertens spreken over de reis naar Israël. Vanaf 20 u. in de bovenzaal van het Gildenhuis. Hij zal technische uitleg ge ven over het hoe en de plaateen die fzullen worden bezocht. Dit alles aan de hand van dia's. Op de eerste dag van sep tember (een zaterdag) is er dan de Ruysscheveldekoor- barbecue Vanaf 20 u. wordt er gesmuld dat het een lust is. In de loop van de avond zullen ook foto's en dia's worden vertoond van de voorbije Lourdes bede vaart. Ter gelegenheid van de tra ditionele avondfee8tmarkt te Stekene opent het Ruys scheveldekoor op 14 en 16 september een gelegen heidscafé, de Ruysschevel- de-taveerne, aan de Dorps straat 87. Zondag 30 september is het Sint-Maartenkoor uit Ste- voort-Hasselt te gast in Ste kene. Dit koor zal de eucha ristieviering van 11 u. op luisteren en medewerking verlenen aan het namid- dagkoncert in samenwer king met de fanfare De Wa re Vrienden en het Ruysse- veldekoor. Deze namiddag zal in het teken staan van het Vlaamse volkslied, 's Avonds is er dan nog een gezellig samenzijn met af scheidsliederen. Erezongen door de beidoe koorgemeen schappen. Op 20 oktober vertrekken enkele bestuursleden van het Ruysscheveldekoor dan voor een tweedaagse bezin ning naar Frankfurt. Van de gelegenheid zal gebruik worden gemaakt om kon takten te leggen met het G.V. Frohsein Saenger- bund uit Neu-Isenburg, dat één van de buitenlandse gasten zal zijn voor 1985. Begin november is er dan de «Muze-avond» met dit maal het gerenommeerde jeugdkoor uit Genk De Heidebiekes. Het Ruyssche veldekoor zal op deze avond Naar aanleiding van de heroprichting van het standbeeld van pater Pieter Jan meenschapsmimster J De Smet op het kerkplein te Dendermonde, worden een niet onaardig aantal I^nssens en Amerika manifestaties op het getouw gezet, manifestaties die tot ver buiten de ambassadeur in ons lan Denderstede weerklank zullen vinden. Zo is er onder meer een tentoonstelling ^nttudlen'^'to gewijd aan het leven en werk van de «grote zwartrok» zoals pater De Smet burgemeester Cool door de indianen werd genoemd, verschijnt er een boek over de «machetako- Dendermonde en nia» en komt er hoog bezoek uit de Verenigde Staten: met name de burgemees- ambtsgenoot van de Cii ter van de City of De Smet in South Dakota, de heer Glenn, E. Iverson, evenals De Smet, Glen E., Ive.- E de Amerikaanse ambassadeur in ons land, Mr. Geoffey Swaebe. Ofschoon dit al voldoende is dien ook een kijk op het om de loftrompet over af te leven in Dendermonde bij steken, moet men daar on- het begin van de negentien- getwijfeld nog het bezoek de eeuw. Op een reusachti- aan toe voegen van de USA ge kaart werd ook de reis- Forced Band of Europe, ge- weg aangeduid die de Den- sta tioneerd te Heidelberg in dermondse missionaris af- Duitsland, een steengoed legde en via een ingenieus muziekkorps dat om en bij systeem kan men de ver- de vijftig uitvoerders telt en schillende missieposten be de plechtigheden te Den- lichten. Het pubhek kan de- tentoonstelling in het pater Daeleman. De gele genheidshomilie zal wor den uitgesproken door pa ter Windey. Deze plechtigheid wordt muzikaal opgeluisterd door het Sint-Gregoriuskoor van Dendermonde en het kin derkoor van de abdij. Vermelden we ook nog dat de kans biezonder groot is dat tijdens de voorstelling Dendermondse stadhuis be- van het boek en de opening zoeken vanaf 25 augustus van de tentoonstelling een 19 uur. De tentoonstelling Reeds eerder verschenen er is een maand lang te bezich- over pater De Smet twee tigen. Voor scholen is er kleine brochures die via de een geleid bezoek voorzien medewerking van het Ge- op voorwaarde dat men meentekrediet konden wor- eerst een afspraak maakt, den uitgegeven. Een van Zondag 26 augustus wordt deze brochures werd ge- er dan om 11 uur in de schreven door de bekende dekenale kerk een eucha- jeugdschrijfster Christina ristieviering in koncelebra- Guirlande, het andere is tie opgedragen. Voorgan- van de hand van pater Win- ger is mgr. Luk De Hovre, dey. Ze zijn bij de Aktie hulpbisschop van Meche- Pater De Smet verkrijgbaar len-Brussel. Hij zal aan het aan de prijs van 50 fr. altaar worden bijgestaan Pater Windey, jezuïet, is de door de abt van de Dender- auteur van het lijvige boek mondse abdij, deken Van over pater De Smet, die Ruyskensvelde, de provin- zoals men weet, ook üd was ciale overste en de pater Je- van de Societas Jesu. Het zineten, pater Windey boek, meer dan 250 pagi- na's dik, kreeg als titel «Machetakonia», zwartrok- pater Pieter Jan De Smet». Het is geen alledaagse bio grafie die het leven van een beroemd persoon doorloopt van bij zijn geboorte tot aan Indiaanse dansgroep enke le nummertjes zal opvoe ren. De besprekingen daar omtrent zijn nog volop de gang TnhulHigHng van het monument Donderdag 30 augustus, op de dag dat Dendermonde volop in feeststemming is, wordt dan het monument ingehuldigd. Het prachtige beeld dat 4,30 meter hoog is en werd gemaakt door Michel Peleman, zal dan of ficieel worden onthuld. Dat gebeurd in aanwezigheid van heel wat vooraanstaan den. Onder meer zullen ge- bloemen zullen neerleg 8 aan het monument. Op 30 augustus wordt 17 uur begonnen met akademische zitting op V stadhuis. André Pau t zal deze plechtigheid i den, waarna een brief pater De Smet zal wo> voorgelezen. Het slotm zal worden uitgespit t door schepen van kult f de heer Hubert Mae door gemeenschapen ter Jan Lenssens. C tussen zal de USA I Band uit Heidelber) 8 taande uit een vij Amerikaanse soldate in Duitsland zijn gei neerd zijn opwachting ken en wordt in stoet het monument get« voor de onthulling zal deze biezonder g gerband enkele nun tjes ten beste geven, die wijze de typische A kaanse sfeer bij gi plechtigheden wil geven. Deze feestelijkheden den geleid door Fra Schellekens en Ghijsbrecht, leden i aktiekomitee. voorstelling. Een voorstelling die, naar we konden vernemen, uitermate meeviel. een herhaling geven van «lm Weisen Röell». Op zaterdag 24 november wordt dan het Sint-Cecilia- feest van het koor gevierd met op het programma om 19 u. opluisteren van de avonddienst. Zondag 16 december en dan zijn we meteen einde van 1984 is er om 10.30 u. de artie8tenmis in de grote Sint-Michielskerk te Gent. Na deze mis zal aan het voltallige koor een ape ritief worden aangeboden. In 1985 volgt dan de reis naar Israël Maar daarover hebben we 't nog wel een andere keer In kunstgalerij 't Hof te Puttens te Lede kan u tot en met zondag 26 augustus akwarellen van Leo Van Cauwenbergh bewonderen. Van Cauwenbergh, lid van Specyraal en van de Vereni ging van Belgische Be roepskunstenaars, expo seerde reeds alom in bin nen- en buitenland. Hij kreeg dan ook heel wat on derscheidingen. Vooral zijn tentoongestelde werken in de musea te Beaulieu-sur- Mer en te Re vin bezorgden hem artistieke bekendheid. Aansluitend bij deze expo is de maquette er tentoonge steld van de Tussenbeke', het verdwenen klooster. U kan er trouwens zowel op zondag 12 als op zondag 19 augustus deelnemen aan een geleide wandel tocht waarbij Bert Melcken- beeck wil trachten het ver dwenen klooster te rekon- strueren. Melckenbeeck is de auteur van Tussenbeek', klooster door Jozef II, de keizer-kos ter, in 1783 opgeheven. De ze Wanzeel8e vorser ver zorgde onlangs een histori sche aanvulling op de vroe- Enkel op zaterdag We hadden pech vorige week zondagavond. De Buggenhoutse Toneelliefhebbers hm D zijn dood. Pater Windey immers besloten, gezien de allesbehalve ideale weersomstandigheden - in de voorin heeft ruim 15 jaar het feno- was er flink wat zware buienaktiviteit boven de Krokkebase hemel- de tw"1 P6®.11 ,Pi®^er De Smet openluchtopvoering van 'Boerenbedrog', een volks stuk van de hand van Em. C r bestudeerd en heeft alle ge- niet te laten doorgaan. ^t6-8 orfnsteekkaart hgen Toch wel slraf< merkte gemeentesekretaris Roger Baeyens, die in het stuk in de huid bracht. Uit die rijke schat dokter Kruidhof moest kruipen, op. Gisteravond zaten hier meer dan 400 menst aan gegevens is hij gaan hemdsmouwen te genieten. En vandaag moeten we de mensen noodgedwoi putten om zijn boek te terugsturen. Gelukkig hebben blijkbaar slechts weinigen vertrouwen in dit zondaga\ schrijven. Dit echt origi- weer, want we hebben nog maar een vijftigtal bezoekers moeten terugsturen. Besl neel boek bevat alle wetens- werd echter 'Boerenbedrog', half september, in het kader van de Kulturele Week, waardigheden over de Den- Gemeentelijke Sporthalle op te voeren. D' fo'".'.s di'-u "T le™:.™d'nAesc!KKn*id'!!' d'. z","das™° men krijgt ook een beeld van de jezuïet De Smet die meer was dan een gewoon missionaris die behept was met het bekeren van zielen. Uit het boek leert men ook dat de «grote zwartrok» zich het sociale en maat schappelijke leven van de indianen aantrok en poog de hun woordvoerder te zijn bij heel wat besprekin gen omtrent het afbakenen van territoria. Het boek is origineel opge vat: bij elk hoofdstuk heeft pater Windey niet alleen de gegevens van pater De Smet verwerkt, maar gaat hij er in een tweede deel telkens weer in op het be handelde tema om in een derde deel dan een data bank op te bouwen waarin men alles kan terug vinden dat er omtrent dat tema is geschreven. Het boek, dat 530 frank kost, en waarvoor men nog steeds kan inschrijven bij de Aktie Pater De Smet (An dré Pauwels, De Dammen- laan 97, of pater Bernard, Abdij, Vlasmarkt 23, alle bei te Dendermonde), wordt op zaterdag 25 augustus op het stadhuis officieel voor gesteld. De plechtigheid zal worden bijgewoond door heel wat vooraanstaanden. Mevrouw R. Heymans- Dompas, voorzitter van het Davidsfonds Dendermonde, zal de genodigden verwel komen en de spreker van de dag inleiden. En die gast spreker is de auteur zelf, pater Windey die uitvoerig zal ingaan op zijn boek en allicht ook enkele merk waardigheden over het le ven en werk van pater De Smet zal weten te vertellen. De tentoonstelling Dezelfde dag wordt om streeks 17 uur ook de ten toonstelling geopend in het stadhuis. Die bevat aller hande foto's en dokumen- ten over het leven en werk van de missionaris De Smet. Deze edukatieve ten toonstelling werd opge bouwd door professor N. Kerre in dit werk bijge staan door pater Bernard Daeleman en Daniël Col man. Zij kregen voor-het fotomateriaal de welwillen de medewerking van Agfa Gevaert. Op deze tentoon stelling kan men zich niet alleen een beeld vormen het leven en werk van de missionaris en zijn gezel len, maar krijgt men boven- gere brochure. De kennis van het Norbertines- senklooster verrijken ligt uiteraard in zijn bedoeling. Over de grondvesten van dit klooster op het grondge bied Serskamp bij de grens met Lede, Wanzele en Wi chelen, is reeds heel wat inkt gevloeid door belang stellende heemkundigen. Buggenhout. Tijdens de opvoering van BoerenbedrogOp de planken staan Jozef Tilley Van Gerwen en Frans Pieters (v) Buggenhout. Het openluchttoneel in de Krokkebaas kan elk jaar opnieuw rekenen op aantal bezoekers (v) Buggenhout. De volledige cast van Boerenbedrog(v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 18