Vijfentwintig jaar Kunstkring «Als ich Can» te Lebbeke Voorzitter Achiel Vermeiren: de balans is beslist positief Pierre Van Rossem De Voorpost - 10.8.190- ha Lebbeke. De organisatoren v Halterman, Willy De A' tilveren jubileum (v) ])e Lebbeekse kunstkring «Als ich Can» is weldra aan vieren toe. Verdiend overigens, want sinds zijn oprichting in 1959, tot vandaag de dag, heeft «Als ich Can» het kulturele leven in de O.L.Vrouwgemeente op diverse wijzen geanimeerd en gestimuleerd. Vanzelfsprekend maakte de kring in de voorbije kwarteeuw een evolutie door, werd zijn werking gekenmerkt door perioden van hoog- en laagkonjunktuur, maar niemand kan tegenspreken dat «Als ich Can» sinds zijn ontstaan, vaak een smaakmaker was en zich dikwijls manifesteerde als de meest aktieve vereniging van de gemeente. De viering van 25 jaar «Als ich Can» heeft plaats tijdens het tweede en derde weekend van de komende septembermaand. Tevoren echter vragen de kunstkringers aandacht voor hun tweede «Open Atelier», dat op 25 en 26 augustus a.s. op het «Hof ter Meys» te Denderbelle zijn verloop krijgt. Oproep In 1959 begint de ge schiedenis van «Als ich Can», toen telde Lebbeke evenals nu, flink wat inge zetenen die, de ene al in meerdere mate dan de ande re, bedrijvig waren op artis tiek gebied. Beeldhouwer Staf Pele ntan een man die we door heen het gehele bestaan van de kring zullen ontmoe ten - liep toen reeds enige tijd met de idee, met het werk van deze mensen een tentoonstelling op te bou wen. Hij zocht gehoor bij de toenmalige schepen van kuituur Emiel De Winter. Enige weken vóór septem- berkermis werd via «De Lebbekenaar» een oproep gelanceerd tot alle beoefe naars van de schilder kunst, de literatuur, de fo tografie, de beeldhouw kunst - kortom tot eenie der die op een of andere wijze kreatief bezig was - i de Lebbeekse kultur,ele tweedaagse met Achiel Vermeiren, Karei om zich bekend te maken. - - - - J »--•i- Er kwam respons en tijdens de kermisdagen werd in de Achiel Vermeiren, haast van bij het prille begin bij «Als ich Can» betrokken en sinds ruim tien jaar voorzitter van de kring, heeft op de evolutie van de Lebbeekse kunstkring overduidelijk zijn stempel gedrukt. Lebbekenaar in hart en nieren, volgde - n volgt! - hij bovendien het kulturele leven van zijn geboortedorp in het algemeen, van erg dichtbij Met hem sloegen we dan ook een babbel.. Is de balans na 25 jaar «Als ich Can»-werking positief te noemen? Alleen reeds het feit dat Als ich Can dit jaar een kwarteeuw bestaat, en leeft, lijkt me een positieve vaststelling. Weliswaar hebben we ook periodes van laagkonjunktuur achter de rug. Maar over die mindere tijden heen, opnieuw perioden van bloei bereiken, illustreert m i. toch de levenskracht van de vereniging. Positief is bovendien dat Als ich Can voor flink wat Lebbekenaars - voor Jan met de pet vooral - de deur naar de kunstbeleving geopend heeft. En dat heel wat kunstbeoefenaars - je mag ze voor mijn part ook mensen noemen, die de kunst als hobby beoefe nen - de kans kregen him bezigheid zinvoller te beleven, zich te vervolmaken bovendien. Uit de kontakten met geestesgenoten lessen puurden. En zonder dat er sprake was van wedijver, bij zichzelf de ambitie voelden groeien nog beter te doen. Een lid van de kring vertrouwde me onlangs nog toe, dat hij, zonder de kring, er al lang het bijltje bij neergelegd had. Nu stelt die man regelmatig tentoon. Het valt daarnaast geenszins te ontkennen dat de kring het kulturele leven te lebbeke gestimuleerd heeft. Ook het Lebbeekse eigene, de folklore, bevor derd heeft. De mensen die lid waren van de kring, achteraf «doorgegaan» zijn in hun discipline. En dat Als ich Can tenslotte, mensen die op andere terrei nen aktief waren - ik denk aan Raf De Pauw, Aimé Vercauteren met zijn dia's, Fons Heuninck met zijn film over «Het jaar van het Dorp», het poppenteater 't Schabbernaksken - een handje toegestoken heeft om de publieke bekendheid te halen. Waren er de voorbije 25 Jaar doelstellingen die de kring zich stelde, maar die nooit aan realisatie toekwamen? Eigenlijk was er maar één wens die niet in vervul ling gegaan is. En dan nog om louter financiële redenen. Het in het leven roepen van een jeugdate lier namelijk. Hiertoe hebben we echter een vast lokaal nodig. Dat uitsluitend ter onzer beschikking staat. Eventueel een zaaltje, dat ook nog andere perspektieven biedt. Ik denk aan de organisatie van een tentoonstelling, een avondje kleinkunst. Zonder weliswaar andere verenigingen te gaan bekonkur- reren. De grondidee zou echter de installatie van een Jeugdatelier blijven. Jonge mensen, via de kring de kan8 geven vertrouwd te geraken met diverse artis tieke disciplines En eventueel de baan effenen naar een kunstopleiding toe. Hun diets maken wat een akademie is, wanneer zij erheen willen. Vanzelf sprekend zouden in dergelijk lokaal ook gezamenlij ke werkstonden voor de leden opgezet kunnen worden. Als ich Can zag nooit kunstenaars van gevestigde faam - ik denk aan Juul Keppens, Georges Teu gels - tot de kring toetreden. Een jammere vaststel ling of niet? Persoonlijk vind ik dat jammer. Ergens - en ik wik mijn woorden - doet me dat een beetje pijn. Ik ben bovendien met beide kunstenaars, vooral dan met Juul Keppens. goed bevriend. Het behoort echter niet tot de principes van de kring bij mensen druk te gaan uitoefenen om toe te treden Zij die toetreden, meldden zich spontaan. Misschien is het zo dat «Als ich Can» niet beant woordt aan de normen die beiden zich wat betreft een kunstkring stellen. Misschien voelen ze hele maal geen behoefte aan kon takt met anderen. Dat kan ik hen zeker niet kwalijk nemen. Mij persoonlijk, als fervente Lebbekenaar, die in Lebbeke toch probeert een en ander in beweging te brengen, doet hun afwezigheid echter pijn. Als ich Can heeft immers toch nog andere doelstellingen dan de leden de kans te geven tentoon te stellen. Is een doorsnee Lebbekenaar kultuur-minded of eerder een kuituurbarbaar? Een doorsnee Lebbekenaar is niet zo kultuurmin- ded, maar evenmin een kuituurbarbaar als een doorsnee Vlaming dat is. Met dit verschil dat je een duidelijk onderscheid moet maken tussen de stede lingen en de dorpsbewoners. Stedelingen beschik ken uiteraard over een betere kulturele groeibodem, nemen makkelijker aan het kulturele leven deel. Ook in kleine provinciestadjes, zoals bijvoorbeeld in Dendermonde. waar o.a. een muziek- en een tekena- kademie. met jarenlange traditie, een brede kring van bezoekers en geïnteresseerden - al zijn het maar familieleden - gevormd hebben. Wat het platteland betreft mag geenszins meteen een plotse ommekeer vörwacht worden. Een proces van kulturele bewustwording verloopt immers lang zaam. Het komt er bovendien op aan de mensen allereerst in kontakt te brengen met eenvoudige, begrijpbare kunst en ze aldus op de weg te zetten. De laatste jaren is de toestand te Lebbeke trouwens gunstig geëvolueerd. We mochten een flinke aan groei van de toneelverenigingen vaststellen en nie mand kan ontkennen dat ook het spelpeil flink verbeterd is Daarnaast hebben we momenteel twee koorgezelschappen, een fotoklub, Incar. Op dat vlak meen ik dat de ontwikkeling van de Gemeentelijke Muziekschool bepalend is geweest. De school durft bovendien initiatieven te nemen. Ik herinner me bijvoorbeeld een balletavond in Ons Huis, waarvoor een erg ruime belangstelling bestond. Dergelijke vaststellingen openen perspektieven voor de toe komst. Bestaat er voldoende belangstelling vanwege de overheid voor het kulturele? Op dergelijke vraag hoor je vaak het klassieke neen-antwoord vallen. Ik denk daar echter anders over De overheidshulp kan natuurlijk altijd beter Maar anderzijds meen ik dat veel mensen die over heid te veel zien als een melkkoe. We moeten op dat vlak realist blijven. En die overheid eerder die initiatieven laten steunen, die anders nooit aan bod zouden komen. Wat Lebbeke betreft hebben wij, meen ik, beslist geen reden tot klagen. Als ich Can is aktief. En waar het kan helpt de overheid ons. Materieel. En dat vind ik belangrijk. De overheid is er immers niet om konstant te putten te vullen. Opvallend te Lebbeke is de vaststelling dat de drie fondsen - Davids-, Willems- en Vermeylenfonds - die in heel wat gemeenten aan de kulturele kar stoten, een zeer lijdzaam bestaan voeren. Ze ont plooien haast geen enkele aktiviteit van betekenis. Hoe sta Jij daar tegenover? Het Davidsfonds heeft de voorbije jaren wel een en ander georganiseerd. Van het Willemsfonds is in Lebbeke geen sprake meer en wat de socialistische zuil betreft, heb je de CSC die evenmin gensters slaat. Wel jammer eigenlijk. Omdat zij ergens de brede basis zouden kunnen vormen voor bepaalde initiatieven, die onderwerpen in de belangstelling zouden kunnen brengen, waarover nu gezwegen wordt. Onlangs werd een gemeentelijke kulturele raad boven de doopvont gehouden. Een positief besluit? Een zeer positief besluit. Dergelijke kulturele raad kan m.i. alleen maar bevorderend werken. We mo gen van die raad echter geen mirakels verwachten. Al bij al blijft dergelijke raad uitsluitend een advise rend orgaan Die raad kan echter ook zelf initiatie ven nemen. Het kan een ontmoetingsplaats worden, waar sommige harde kanten afgerond kunnen wor den en waar opbouwend werk kan worden verricht. Waarom was je bij de oprichting zelf niet betrokken? Je hebt mensen die overal bij betrokken willen zijn. Dat is beslist mijn bedoeling niet meer. Die kultuurraad is toekomstgericht. Dus moeten jonge re mensen de zaak in handen nemen. Wat dat betreft ergert het mij bijvoorbeeld in hoge mate dat een Reagan, die toch al 72 is, zich opnieuw kandidaat stelt voor het Amerikaanse presidentschap en dat wanneer ik naar de andere kant blik, ik daar een Opperste Sovjet bemerk, die meer op een oude mannenhuis lijkt. Moet de toekomst in handen gelegd worden van mensen van 70 en meer? bovenzaal van Ons Huis een tentoonstelling georgani seerd. Jammer genoeg is de do- kumentatie die de kunstkring omtrent die eerste aktiviteit nog rest - een affiche en een paar kranteknipsels - eerder be perkt en onvolledig. Zodat een volledige deelnemers lijst onmogelijk kon wor- den samengesteld. In be- ubbeke. Impressie van het perkte kring werd toen ook een bespreking van Pieter Verleysen, die in alle eer- lijkheid en openhartigheid wetmatig iets in een zijn kijk gaf op het geèxpo- kunstkring. Want velen seerde. verspreid. Volledig voelen geroepen, maar schijnt die echter evenmin. wanl,eer sultses uitblijft Korte tyd later werd in de I0lgt llug ontmoediging en raadszaal van het gemeen- WOrdt afgehaakt tehuis, onder het voorzit- Tijdens die periode vorm- terschap van schepen De de Iooral het Mo Fms Winter, een algemene ver- Bom-g^n,, gjg Wezemael gadering belegd, waarop en sar PeIemBD de motor een vijfentwintigtal kun- van de 1973 stenaars-in-de-dop aanwe- pieter Verleysen omwille zig waren. «Als ich Can« vad beroepsbezigheden ont- J°' £*>mtler slag en to de toop van de werd Viktor Van Praat ver- meimasnd kwam in nieuw kozen ondervoorzitter was bestuur tot stand: Jos Tas. Achiel Vermeiren, Frangoia schepen van kuituur fere- Lefever verrichtte het sek- voorzltter), Aohlel Vermei- retariaatswerk en Stat Pels- „n (voorzitter), vtktor VaJ1 man (ondervoorzitter), vervolledigden dit bestuur FraJ1B Bourgeois (aekreta- als leden. ris-schatbewaarder), Ar- Uit ervaring geleerd thur De Boeck (verslagge- Een nieuwe tentoonstel- ver) en Staf Peleman, Rik ling, in de loop van 1960, Wezemael en Karei Halter- opnieuw in Ons Huis, was man (materiaalverantwoor de volgende Als ich Can- delijken). aktiviteit. Van een werking die de pannen van het dak Bloeiperiode deed kletteren, was aan van- Nieuwe bezems veegden - kelijk overigens geen spra- toen ook - goed. En in de ke. Gebrek aan initiatief en loop van de zomer organi- het aannemen van een eer- seerde de kring een foto- wedstrijd met als onder der aarzelende houding, waren hier beslist niet vreemd aan. Een nieuw bestuur Pie ter Verleysen (voorzitter), Achiel Vermeiren (onder werp «Ontdek de schone hoekjes van Lebbeke». Wellicht viel er te Lebbe ke weinig te ontdekken want slechts een dertigtal voorzitter) en Frans Bout- inzendingen het werk geois (sekretari8) zou van zeven deelnemers be- hierin echter verandering reikten de organisatoren, brengen. Want onder im- De «Als ich Can»-ploeg puls van het duo Verleysen- werd echter geenszins be- Bourgeois kende de kring vangen door symptomen een echte start en beleefde van ontmoediging. In- zij de aanloop naar een tegendeel. Er werd gezocht bloeiperiode toe. naar verruiming en ver- Tot in 1986 stonden niet nieuwing. Een manier alleen de jaarlijkse tentoon- daartoe was het toestappen stellingen in Ons Huis op naar het publiek het programma, maar trad Een eerste aktiviteit in de kring ook naar buiten, die richting was de organi- Zo nam «Als ich Can» in satie in het Volkshuis, van 1961 en in 1963 deel aan een tentoonstelling. Met tentoonstellingen te Ukkel voordracht door de leerlin- en te Halls Er volgde een gen van de plaatselijke Ge- brede waaier van aktivitei- meentelij ke Muziekschool. ten. Diverse sprekers wa- Tussen de optredens in, ren toen bij de kring te werden de leden van de gast. O.a. M. De Bruyn kring aan het pubhek voor- (beeldhouwkunst), Dom gesteld. De bijval bleek erop Antoine (architektuur), te wijzen dat men op het Broeder Franciscus (kunst- goede spoor zat. Kontakt strekkingen) en dichter werd genomen met andere Maunts Van Vossole. verenigingen en zalen en De ervaring leerde boven- Als ich Can was de uitge- dien dat de kring zich in zo sproken pluralistische toer ruim mogelijke mate a-poli- op. Kontakten werden ook tiek moest opstellen. En dat gelegd met organisatoren het opzetten van louter en galerijen met het oog op groepstentoonstellingen het organiseren van indivi- niet de ideale manier was duele tentoonstellingen, om de leden individueel aan Het werd voor de leden van hun trekken te laten ko- de kring de aanvang van de men. Men besloot toen over- «tentoonstellingsperiode», igens over te stappen naar Geen maand ging voorbij de organisatie van twee in- of één of meerdere leden dividuele tentoonstellingen stelden ergens tentoon, per jaar. Een norm die alle Vanwege het gemeentebe- leden meer armslag gaf. stuur erevoorzitter sche- Een paar maal 's jaars pen Tas fungeerde als kon togen de leden ook op stu- taktman verkreeg de diereis en brachten zij be- kring bovendien enkele fa- zoeken aan tentoonstellin- oiliteiten. Uit deze periode gen en werkkringen van dateren ook de met Paas-en bekende kunstenaars O.a. Septemberkermis weerke- aan de expositie rond het rende tentoonstellingen in Fauvisme te Melchelen, het gemeentehuisVoor het Middelheim, het atelier van eerst ook werd een «Einde- kunstenaar-restaurateur jaarssalon» opgezet. Het Van der Veken enz. was de periode dat de kring In 1967 nam de kring, zelf niet langer vroeg, maar die inmiddels uitgegroeid gevraagd werd. was tot een echte vrien- Begin 1974 werd er deel denkring, andere initiatie- genomen aan het Lentesa- ven. In deze zomer van dat ion te Wieze en werd inge- jaar werd o a een diawed- gaan op een uitnodiging strijd uitgeschreven. Het van de Volkstuinders uit de resultaat beantwoordde we- H.Kruisparochie. De kring liswaar niet aan de ver- bleef dus op de suksestoer. wachtingen - amper een 1975 brengt de voortzet- dertigtal inzendingen - ting van de gewone aktivi maar het bestuur gaf de teiten. Als ich Can ligt dat moed niet op en het jaar jaar zij het onuitgespro- nadien werd een tekenwed- ken aan de basis van een strijd uitgeschreven. Toen Kulturele Veertiendaagse, werden de stoutste ver- een eenmalige bedoening te wachtingen overtroffen: Lebbeke, met als markante 550 deelnemers. Zodat de feiten voor de kring een kring bij de gemeente ging open ateüer met een enor- aankloppen om behoorlijke me belangstelling van de prijzen te kunnen uitdelen, scholen en een tentoonstel- Voor de kring begon ach- ling gewijd aan Willy De teraf een periode van min- Herdt, Maurice De Naeyer dere aktiviteit naar bui te- en Oscar Wezemael. die vijf- nuit. Als ich Can was uitge- tig jaar tevoren samen in groeid tot een intieme het gemeentehuis hadden vriendenkring, waarvan de tentoongesteld. 1975 is ook leden mekaar regelmatig het jaar dat Frans Bour- ontmoetten, met af en toe geois na een jarenlange ak- kollektieve en individuele tieve inzet, ontslag neemt tentoonstellingen, maar als sekretaris en opgevolgd waar het aksent meer lag wordt door Karei Hael- op de onderlinge kontakten terman. dan op het zoeken, als De jaren schuiven voorbij kunstkring, naar bekend- het ene al meer «gevuld» heid bij het grote publiok. dan het andere - geken- Leden kwamen en gin- merkt door een bestendige gen Wat ook later niet ver- groei naar ruimere pu- anderen zou. Overigens een blieke bekendheid. 'hartjes leggen' (arch) In 1976 wordt ter gele genheid van Statiestraat- kermis een kollektieve ten toonstelling georgani seerd. Als uitloper stellen Als ich Can-leden, een jaar later, hun werken tentoon in de étalages van de Statie- straatse handelaars. Het «Vierde Eindejaarssalon» wordt te Vlassenbroek op gezet. Ondertussen was Lebbeke uitgegroeid tot Groot-Lebbeke en wilde Als ich Can graag mensen uit Wieze en Denderbelle in zijn kring opnemen. Er werden dan ook vergade ringen belegd in beide deel gemeenten, maar de res pons is mager en het uitein delijke resultaat nihil. Hartjesleggen Begin juli 1977 legde de kunstkring de basis van een hernieuwde traditie: het hartjesleggen. Dit «hartjesleggen» is een folkloristisch gebruik dat veertig jaar geleden (op Sint-Pieter, 29 juni) door de jeugd enorm beoefend werd. Het was Staf Peleman die de idee op tafel gooide, dit oude gebruik uit de verge telheid té halen. De kunstkring werkte de idee uit en meer dan zestig kin deren kwamen opdagen voor de eerste uitgave. Deze belangstelling zou, een jaar later, in het kader van het dorpsfeest, zelfs verdub belen. Rond dat «hartjesleggen» werden flink wat andere aktivitei ten georganiseerd. O.m. muzikale koncerten, folkloristische en edukatie- ve tentoonstellingen, toe ristische diamontages, films in verband met Lebbe ke, kleinkunst en poppen spel. Het gehele gebeuren mocht ^ch doorheen de ja ren in een groeiende be langstelling verheugen. Belangrijk hierbij was, dat het weekeind van eind juni of begin juli, verplaatst werd naar het weekeind van 15 augustus, gelijktij dig met de braderij in de Statiestraat. Aangestipt dient hierbij dat Als ich Can voor het welslagen van deze weekends telkens kon reke nen op de medewerking van het gemeentebestuur, op de vrijgevigheid van de Lebbeekse handelaars en op de belangloze medewerking van verschillende perso nen. Niet in het minst deze van de Lebbeekse muziek maatschappijen Kerststal In 1978, het Jaar van het Dorp, gaan de Als ich Can- aktiviteiten onverminderd verder. Zo stelt de kring, met Pasen, zijn leden voor en wordt meegewerkt aan een groots dorpsfeest. Op het einde van het jaar pakt de kring echter uit met een nieuwigheid. Staf Peleman, opnieuw hij, droomde al geruime tijd van «het Kindeke Jezus in Vlaanderen», maar speci fiek dan te Lebbeke. De kring haakte in, sloeg de handen in elkaar en net voor Kerstmis bouwde Als ich Can zijn levensgrote stal, vlak voor de pui van het gemeentehuis. Unanieme lof en uit de omringende gemeenten van Lebbeke komen velen naar deze sfeervolle kerste- vokatie kijken. Sindsdien staat de kerststal er trou wens ieder jaar. Een paar jaar geleden was hij zelfs aan uitbreiding toe. Jam mer genoeg hebben een paar mensen de beelden be schadigd en zelfs het kinde ke ontvreemd. Diverse aktiviteiten Daarnaast is Als ich Can ook nog bedrijvig op andere terreinen. Vaak worden de leden gevraagd om deel uit te maken van de jury bij tekenwedstrijden. De kunstkringers reizen ech ter ook om te leren. Enkele reisdoelen geven een beeld van hun belangstelling. Pa rijs (Notre Dame), het Louv re (Montmartre), Amster dam (Stedelijk Museum), Bokrijk, Brugge. Antwer pen, Brussel, Trier enz... Tussen de traditionele or ganisaties in, zorgde de kring de laatste jaren ook voor kollektieve tentoon stellingen in Het Pand te Dendermonde en het Kultu- reel Centrum van Affligem. De kring lag ook aan de basis van het ontstaan van de Lebbeekse fotoklub Ont spanner. Een paar fotogra fen waren niet wetend waarheen, lid geworden van Als ich Can. Toen René Peremans, huidig voorzit ter van de fotoklub, deze kwam vervoegen, was het de kring die het initiatief nam tot een tentoonstelling in de raadszaal van het ge meentehuis, verzorgde ze het drukwerk en hielp ze de tentoonstelling realiseren. Het was de start van «Ont spanner». Het was toen eind 1979. In 1981 bracht de kring een opmerkelijke tentoon stelling naar Lebbeke: «Honderd jaar Oostvlaamse literatuur». Een tentoon stelling die hep in samen werking met de Kulturele Dienst van de Provincie en die, uitzonderlijk, voor één weekend te Lebbeke werd opgesteld. provinciale diensten. Tij dens de paasdagen van 1983, het Lebbeekse jubel jaar, realiseerde de kring in de bovenzaal van het ge meentehuis, een tentoon stelling rond de O.-L.- Vrouw kerk en de Mariade- votie. Met het werk van ei gen mensen. Eind augus tus ging te Denderbelle, op het Hof ter Meys. een twee daags open atelier door. Met tentoonstelling. Een initiatief dat als probeersel zeer veel weerklank vond en dit jaar overgedaan wordt. Viering Als ich Can staat open voor iedereen die aan kunst doet of van kunst houdt. Wat de leden samenbrengt is de liefde voor de kunst en wat hen probeert samen te houden is de vriendschap. Iedereen kan ook toetreden tot de kring. Voor deze toe treding worden geen nor men aangelegd. Misschien is dit een beetje anti-kunst, maar des te meer pro-men- selijk. Het ledenaantal groeit bestendig en wie be langstelling heeft kan al tijd terecht bij een der leden van de kring of bij voorzit ter Achiel Vermeiren, Post- straat 17 te Lebbeke (052/ 21 65 14). Als ich Can kon onmoge lijk zijn kwarteeuw bestaan onopgemerkt laten voorbij gaan. Er werd dan ook geopteerd voor een gepaste, zij het eerder sobere vie ring. Op zaterdag 8, zon dag 9, maandag 10 en dins dag 11 september, worden de leden van de kring via een tentoonstelling voorge steld. Op zondag 16 sep tember volgt dan de eige lijke herdenking. Met o te 11 uur een mis in O.L.Vrouwkerk, te 11 een ontvangst door het meentebestuur met dar tuiging aan Staf Pelt en te 13 uur een ge; samenzijn in zaal F met koud buffet (vc schrijving bij de leden) Vermelden we nog volledigheid, dat het 1 ge Als ich Can-bestuu vormd wordt door vo ter Achiel Vermeiren dervoorzitter Pieter goot, de leden Will; Meester, Julien De Sm Renaat Van Wezemar sekretaris Jozef De Bn Pierre Van Rc Tot 2 september organizeeri het rijksmuseum Kröller-Mül- ler te Otterlo in Nederland een zeer biezondere Van Gogh- tentoonstelüng Uit de kelder van het museum zijn alle schil derijen, tekeningen en prenten van deze Nederlandse schilder opgediept die door het mu seum zijn verzameld. Het mu seum is dagelijks geopend van" 10 tot 17 uur en op maandag gesloten.

De Voorpost | 1984 | | pagina 19