Regen, de grote spelbreker Zesde augustusbraderie te Baasrode Als ich Can organiseert op het Hof ter Meys in Denderbelle open atelier Druppelteller Michke en Belinda, jong talent op de plaat Augustusbraderij te Baasrode. Ondanks het minder gezellige weer waren er zondag nog heel wat jongelui present tot groot genoegen van organisator Etienne Saerens die hier de mikro hanteert, (c) Wurre. Wurre, de Bolhoeden al evenmin hoog aangeschre- de mannen van het feestkomi- attrakties, met vernieuwde uit Moerzeke en The Pasqua- ven bij de weergoden en het tee nog het meest van al. Maar moed en allicht met veel bij li's hadden het dus niet ge- publiek betrouwde de grillen ze verloren er de glimlach niet val. Dat hopen we van harte troffen. van de natuur helemaal niet. bij. Volgend jaar zijn ze er voor hen. Happening 2000 show stond Tegenslag alom dus en voor beslist opnieuw, met nieuwe In de voorbije jaren hebben de leden van de Lebbeekse kunstkring Als ich Can bestendig uitge pakt met aktiviteiten die ofwel een artistieke ofwel een folkloristische stempel droegen. Zo is sedert enkele jaren het «Folkloristisch en Artistiek Weekend Hartjesleggen» een weerkerende gebeurtenis. Een manifestatie die bovendien omka derd was met volkse vermakelijkheden en kunstzin nige optredens. De laatste jaren viel dit weekend telkens samen met het braderij-weekend in de Sta- Als ich Can had gedroomd deze traditie ononder broken verder te zetten De kunstkringers vergaten echter de kalender van de komende jaren in het oog te houden. Hadden ze dat gedaan, dan hadden ze vastgesteld dat halfoogst niet altijd samenvalt met een weekend of een verlengd weekend. Daar precies ligt nu de reden waarom ze dit jaar, met veel spijt in het hart, deze traditie moeten onderbreken. De organisatie zelf is immers te omvangrijk voor een ééndagsprogramma en de onkosten lopen dermate hoog op dat ze niet op één dag kunnen worden gerekupereerd Dat betekent echter niet dat Als ich Can stopt met «hartjes leggen». Ze gaan er mee door. Het is een te mooie en hartversterkende bedoening om er een punt achter te plaatsen. Temeer daar het hier gaat om eep eigen stukje folklore, dat niet mag verloren gaan. De kunstkring zou zijn naam van dynamische vereniging niet waarmaken, indien hij 'niet wat anders in de plaats stelde. Vorig jaar werd met dit initiatief reeds gestart. Dit jaar gaat men er mee door: een Open Ateliers op het Hof ter Meys, gelegen langs het Fonteintje te Denderbelle. En wel op zaterdag 25 en zondag 20 augustus a.s. vanaf 14 u. Sedert de fusie is Als ich Can een kring geworden voor Groot-Lebbeke. En telt hij leden uit beide deelgemeenten. Best begrijpelijk dus dat voor een of andere aktiviteit ook naar de buitengebieden toege stapt wordt. Dit maal is het Denderbelle. In de r- toekomst hoopt men echter ook zijn tenten in «eze te kunnen opslaan. Tijdens het voorbije Lentesalon te Wieze waren daar overigens reeds enkele kunstkringers aan het werk te zien. Midden een stukje groene natuur, op 't Fonteintje te Denderbel le, het Hof ter Meys. Kunstkringer Alfons Hofman woont er samen met zijn zus Rachel. Met hun gekende hartelijkheid hebben ze hun hof ter be schikking gesteld. Het is een enig kader dat zich uitstekend leent tot kleinschalige, intieme organisa ties. De bedoeling van dit Open Atelier is tweevoudig. Allereerst de mensen van de kring een weekend samen te brengen en samen te laten werken. Maar ook hun families bij het gebeuren te betrekken Zodat het tot een onderlinge ontmoeting komt, waar ze mekaar leren ontdekken Anderzijds echter ook het publiek dat van een beetje landelijke rust en een zinnige verpozing houdt, de kans geven hiervan te genieten en een paar gezellige uren door te brengen De binnenkoer van het Hof ter Meys leent zich uitstekend tot dit doel. Op de binnenplaats zijn de mensen van de kring aktief en beoefenen er hun discipline: beeldhouwen, schilderen, boetseren, te kenen, etsen, akwarel enz. Het pubhek kan ze aan het werk zien en met ze praten. Ook hun werken worden tentoongesteld. Maar er is meer. Er wordt immers gezorgd voor wat rustige ontspanning, waarbij de kinderen niet vergeten worden. Zo is er een wedstrijd voor de jeugd, verdeeld in leeftijdskategorieèn, waaraan prachtige prijzen ver bonden zijn. De deelname is bovendien gratis. Voor de volwassenen zijn er volksspelen. Op zaterdag 25 augustus staat er om 19 uur een muzikaal koncert op het programma, verzorgd door de fanfare «De Jonge Denderlingen» en op zondag te 17 uur is de muzikale familie Mertens te gast. Natuurlijk heeft de kring ook aan de innerlijke mens gedacht. Tegen zeer demokratische prijzen kan de bezoeker zich •ten en drinken aanschaffen Vergeten we bovendien niet te vermelden dat de toegang gratis is. Pierre Van Rossem In Zottegem wordt een kultu- reel centrum vzw De Kiosk geopend. Het wil een polyva lent centrum zijn, voor alle vormen van kuituur en kunst beoefening, bedoeld voor alle leeftijden. Voor meer informa tie over het centrum dat per 31 augustus e.k. open gaat. kan men terecht bij de vzw Kiosk. Broeder Mareslaan 115 te 9620 Zottegem (091/60.67.30). Van 17 tot en met 19 augustus hebben op de kinderboerderij Diggie de traditioneel gewor den hoevefcesten plaats. Die worden reeds voor de elfde maal gcorganizeerd en net als de voorgaande jaren staat er heel wat op het programma. Men kan deze hoeve vinden in de Diggieweg 14 te 9660 Bra- kel (055-42.21.56). Te Basse Bodeux, een dorpje in de Luikse Ardennen in de omgeving van het meer geken de Coo, Spa Franchorchamps, organizeert op 15 augustus voor de vierde keer een rodeo op kalveren.; De eerste schiftingen vangen reeds aan om 8.30 uur. Terwijl de deelnemers zich aan hun hachelijk avontuur wagen, zorgt een country en wester nformatie voor de nodige sfeer. Het zat het feestkomitee van de augustusbraderie van Baasrode echt niet mee. De weergoden waren om een of andere reden kwaad op de organisatoren en dat had natuurlijk ook zyn nasleep op de publieke belangstelling. Vrijdagavond werd het plots duister en werden de hemelsluizen opengedraaid. Zaterdag kondigde zich uitstekend aan, maar naarmate het avondlijke uur naderde, kwam ook de regen en zondag moest men herhaaldelijk zyn heil zoeken in de vlucht omdat de regen met kuipen naar beneden stroomde. Het programma dat zo goed en degelijk in elkaar was gestoken, kon op die wyze onmogelijk naar waarde worden geschat. Vrijdag 3 augustus was een regenachtige dag. Rond het middaguur kwamen de eerste dreigende wolken opzetten en kort na de middag begon het dan ook te regenen. Gelukkig werd het omstreeks 18 uur weer een tikkeltje beter. Het hield op met regenen, maar tegen die tijd hadden de bewo ners van Baasrode en omlig gende allang geopteerd voor een avondje Olympische Spe len. Van een bezoekje aan de antiek- en rommelmarkt kwam dus weinig in huis. Toch waren er flink wat standwerkers ko men opdagen voor deze vrij- dagavondaktiviteit. Ook de winkeliers van Baasrode waren present met een stalletje en de ene al gewiekster dan de ande re wist zijn koopwaar aan de man te brengen. Opvallend veel stripboeken en andere lektuur op deze antiek- en rommelmarkt, maar ook speel goed en hier en daar wat ko perwerk. Soms zagen we af tandse elektrische machines die duidelijk de beste jaren achter de rug hadden. Wie kocht, keek dubbel uit zijn ogen en waar op de ene plaats de verkoper de prijs bepaalde, mocht bij de andere de koper dan weer zeggen wat hij wen ste te besteden. Zo heeft ieder zijn eigen taktiek. Uitzoeken wat het beste is. Ezelskoers Zaterdag moest dan zorgen voor een flinke publieke be langstelling. Men had immers gezorgd voor een biezonder gevarieerd en druk programma dat om 15 uur van start ging. Toen was het nog zonnig, maar het grote publiek verkoos lie ver de koelte van de woonka mer dan de puffende drukken de warmte van de straat. De kraampjes werden op de stoep gezet, de knalprijzen aangebracht en nu was het wachten op het publiek. De organisatoren hadden gezorgd voor een aantal publiektrek- kers. Charlie PaJoma onder meer die met allerlei instru menten (bellen en flessen om die maar te noemen) de meest melodieuze dingetjes wist te brengen. Hij kreeg vooral van de jongeren aandacht want die stonden verbaasd over zoveel virtuositeit. Ondertussen was ook het parkoers voor de fiet- sencross geopend en waren het vooral de jongens die daar hun kunsten demonstreerden. Zij reden aan hoog tempo over de balken en hindemissen, sla lomden tussen autobanden en probeerden met snerpende remmen tijdig hun fietsen tot stilstand te brengen. Wat hen nog lukte ook. Dat daarbij het achterwiel vervaarlijk aan het slippen ging, had minder be lang. Dat leek er nu eenmaal bij te horen. Andere kinderen maakten dan weer een ritje op de rug van een ezel die bijzonder ge noeg tam en mak leek te zijn en zelfs niet koppig was. Al zou blijken dat tijdens de wed strijd «Wie pakt de koppige ezel» de dieren nog een aantal andere streken in hun hoofd hadden. Daar was het natuur lijk lachen geblazen. Ijverig werden de tijden ge noteerd en de winnaar werd voor zijn durf, zijn onderne mingsgeest en zijn inzet be loond met enkele bakken bier. Genoeg om het hele weekend mee zoet te zijn. Ondertussen was het ongeveer tijd gewor den om te gaan kijken naar Joe Alcatraz en zijn stunts. Deze man, die verre van aan zijn proefstuk was, sloeg iedereen met verstomming. Hij kreeg dan ook het meeste applaus. Naarmate de avond op schoot en het festijn volop kon beginnen, begon het plots te regenen, zodat iedereen zo snel mogelijk een veilig onder komen probeerde te vinden in een naburig café. De domper op de feestvreugde die pas was begonnen. Zondag Zondagochtend waren de kinderen nauwelijks van de braderie weg te slaan. Niet zo verwonderlijk, want precies deze voormiddag was aan hen voorbehouden. Speciale gast was dit keer Marijn De Valck, bekend van de televisie waar hij ABC 26 lettertjes presen teert. Marijn, die duidelijk op zijn pull de 26 ten top voerde, amuzeerde zich best met de kinderen die in groepjes van vier uitgenodigd werden om woorden te vormen met de letters, deelnamen aan aller hande spelletjes en waarbij voor de winnaar telkens een boekenbon ter waarde van 100 fr. was weggelegd. Maar in Baasrode krijgen ook de ver liezers wat. Geen troostprijs, maar een waardevolle prijs, dit keer een boekenbon goed voor 50 Belgische franken. Het feest met Marijn De Valck werd af en toe onderbroken voor een optreden van Michke en Belinda, een jong duo zan geresjes dat aardig voor de dag kwam en heel wat bijval ge noot van het jeugdige publiek en ook van de volwassenen. Het middaguur naderde en hier en daar konden we de geur van mosselen en andere lekkernijen opsnuiven. Terwijl stilaan de tafels en de stoelen bezet werden en de bestellin gen werden doorgegeven en iedereen de goeie stemming te pakken had, gebeurde wat niet had mogen gebeuren. De re gen kwam opzetten als spel breker. Een ware stortvloed die naar beneden kwam en die iedereen op de vlucht joeg. Het kon niet slechter treffen. Na een half uur werd het weer beter. De zon probeerde zelfs heel even door het wolkendek te komen en het zou nog luk ken ook. Niet voor lang ech ter, want een tweede keer be gon het water te stromen. Van het feest kwam dus niets in huis, vooral niet omdat rond 18 uur opnieuw een regenbui werd genoteerd. Augustusbraderij te Baasrode. Tijdens de rommelmarkt werden er heel wat koopjes gedaan, (c) Augustusbraderij te Baasrode. Zelfs de ezeltjes kenden veel belangstelling, (c) Augustusbraderij te Baasrode. De zangeresjes Michke en Belinda zorgden er voor een merkwaardig optreden. We zien hen hier samen met zanger-entertainer Jos Martin, (c) aandacht voor de vele kraampjes op de augustusbraderie van Baasrode. Het eerste 45- toerenplaatje kwam op dc markt. Op de a-kant «Een heel eenvoudig lied» en op de b-kant «Het doet er niet toe». Het bleek dat het een schot in de roos was. De 500 geperste singeltjes gingen als zoete broodjes van de hand en in een mum van tijd moest er voor nieuw materiaal gezorgd worden. Jos Martin zette zich opnieuw aan het schrijven. Een tweede singel was het resultaat. Dit keer op de a-zijde het inmiddels overbekende «Ons dorp viert karnaval» en op de b-kant «Toffe jongens, toffe meisjes». Ook deze plaat deed het uitzonderlijk goed en werd door de dj's van dc vrije radio's gewoon grijs gedraaid. De verkoop ging even vlot als van de eerste plaat. Nog geen twee maand later volgde een derde. Met twee meezingers van formaat, geschreven door de komponist-tekstschrijver die inmiddels een tweede vader voor het zingende duo was geworden. «Het mooiste op aarde» en «Ons dorpke» waren de titels. Een vlotte tekst, aangename muziek en twee heerlijke kinderstemmetjes, wat kan men nog meer dromen. Momenteel zijn Michke en Belinda onder toezicht van Joske Martin druk doende met dc voorbereiding van een vierde 45- toerenplaat. Daarop staat een disconummer dat vooral de jongeren zal aanspreken en aan de achterkant «'t Is Mei», een zeer gevoelig nummertje dat helemaal in de lijn ligt van Jos Marins werk. Een vroege droom Terwijl wc met verbazing kijken en luisteren naar het jeugdige duo op het podium, vertelt Jos Martin ons dat gedroomd wordt van een langspeelplaat. Maar Jos weet dat men eerst moet leren gaan en pas dan lopen. Hij kneedt het jonge talent wel in de goede richting en het doet hem deugd te horen dat het optreden van Michke en Belinda wordt beloond met een langdurig applaus van de opgekomen menigte. Zelfs Marijn Dc Valck kan zijn bewondering niet verbergen en feliciteert de twee meisjes in hun knalrode jurkjes. Op het podium aktcren ze met de plankenvastheid van een alom gelauwerde vedette. «Ik ben niet zenuwachtig» zegt Belinda en Michke voelt zich al evenzeer piekfijn in orde tegenover de massa. Terwijl we ons naar een ander podium begeven voor een tweede optreden, zeggen dc twee sterretjes dat ze graag zolang mogelijk bij «Joske» willen blijven. Die is inmiddels meer geworden dan hun producer. Hij is hun vriend en daarvoor willen ze trouwens steeds wat extra's doen. Zoals zondag, toen Jos vrij laat was opgestaan en dc negenjarige Michke zorgde voor een heerlijk geurende tas koffie. Optredens De naam en faam van Michke en Belinda is inmiddels bij velen doorgedrongen. Maar vader springt voorzichtig om met het talent van zijn dochters. En gelijk heeft hij Tijdens dc vakantieperiode mag er tijdens de weekends worden opgetreden, maar gedurende het schooljaar wordt er op zondag alleen maar in de namiddag een optreden toegestaan. Maar dat kan lang niet beletten dat de agenda van Michke en Belinda tijdens dc weekends gewoon volgeboekt is. Misschien is cr hier en daar nog een schaarse vrijdag, zaterdag of zondag vrij. Mocht je belangstelling hebben om de twee jonge meisjes te kontakteren, dan kan je steeds terecht bij Michke en Belinda, dc Pettcrstraat 27 te 1780 Tcralfcne (053/ 66.09.32), waar je als fan ook terecht kan met je brieven en gelukwensen. Baasrode baadt zich op zondagochtend in een stralende zon. Terwijl de jongeren zich naarstig inzetten om Marijn De Valck op een of andere manier schaakmat te zetten, bereiden twee jonge meisjes zich voor op hun optreden. Michke en Belinda, zo kondigt speaker met dienst Etienne Saerens aan, zullen een tweetal liedjes zingen. In hun korte knalrode kleedjes komen ze op het podium. Schijnbaar zonder enige plankenkoorts. Belinda, de oudste van de twee, heeft zelfs de nodige zelfbeheersing om even na te gaan of I de mikrofoons het wel doen. Michke en Belinda, 9 en 11 jaar en opkomend zangtalent. Vier plaatjes hebben ze al op hun aktief en het zijn alle vier toptreffers geworden. «Ze gaan i als zoete broodjes van de hand» vertelt de vader van het zingende duo. «Na twee maanden zijn de singeltjes gewoonlijk al uitverkocht». Toch heeft hij over het sukses van zijn twee piepjonge dochters het nodige voorbehoud. De school gaat voor zegt hij terecht. Temeer l daar zowel Michke als Belinda flinke leerlingen blijken te zijn. Niet alleen op de lagere I schóól, maar ook in de muziekschool Ze willen immers allebei ook een instrument leren bespelen, de nodige muziekkennis opdoen. Hoe het begon j Dat vraagt men natuurlijk aan opkomend talent. Bij Michke en Belinda zeer toevallig, zoals dat bij de groten wel eens meer gebeurd. Een vrije radio in Tcralfcne, het dorp waar de twee wonen, nodigde enkele moedigen uit om enkele nummertjes van bekende en minder bekende Vlaamse vedetten voor de mikro te komen zingen in de studio. Michke en Belinda zongen zonder enige plankenkoorts en met een uitzonderlijk mooie stem en zin i voor muzikaliteit de hit van Bobby Prins «Voor Moeder». Het gevolg was niet te voorzien. Binnen de 15 minuten kregen de mannen van de vrije radio meer dan 40 telefoontjes om i het duo nog eens te laten horen Ondertussen was de vader van de twee meisjes met een bang hart in de auto naar de radio aan het luisteren. Het zou wel een flop worden, zo dacht I hij, maar tot zijn grote verbazing werd het een sukses zonder weerga. Nu denkt hij er i anders over. Hij meent nog te weten dat Belinda, toen ze haar eerste kommunie deed, in de I kerk plots recht stond en egn van de liedjes met een ongemeen klare en vaste stem zong. i Zijn hart smolt haast weg van fierheid. j Was nu duidelijk geworden dat de twee meisjes talent in huis hadden, dan kwamen pas nu de*zorgen. Wie moest dit duo gaan begeleiden? Wie moest zorgen voor de teksten en de I muziek? Wie zou hen wegwijs maken in de jungle van de showbizz? Via allerlei omwegen geraakten de twee verzeild bij een man die lang geen inleiding meer nodig heeft: Jos j Martin, de blinde zanger uit Baasrode die zelf al meerdere platen op zijn naam heeft staan en zorgt voor zijn eigen tekst en muziek Jos, een hart van koekebrood, was dadelijk bereid de twee meisjes bij te staan met raad en daad. En wanneer Jos toezegt iets te doen, doet hij dat ook mrt hart en ziel. Zo kwam er een tiental maanden geleden een eerste plaatje. Jos zorgde voor tekst en muziek, speelde eerst de melodie voor op zijn gitaar en zong de tekst. Michke en Belinda studeerden dat thuis rustig in. Later kregen ze een cassette met alleen dc muziek erop. Ook daarmee werd hard geoefend tot men eindelijk klaar was en naar de studio kon opstappen. «Zonder schrik», zegt Belinda, al geeft ze toch toe wel overdonderd te zijn geweest door de geweldige apparatuur. Michke mengt zich weinig in het gesprekje, zij heeft voorlopig meer

De Voorpost | 1984 | | pagina 8