De voorouders van de 80-Jarige minister Ludovic Moyersoen Eerste lustrum van Wereldwinkel Erpe-Mere BOERENKERMIS Verenigingsleven te Aalst in vorige eeuw Aalst voor Derde Wereld Op zondag 19 augustus a.s. richt chiro De Belhamel - St. Lieve uit Erondegem en Ottergem, volgens traditie, haar jaarlijkse Boerenkermis in. Dat dit feest een traditie is, mogen wij telkenmale ervaren wanneer wij het grote aantal bezoekers aanschouwen. De festiviteiten gaan reeds op zaterdag 18 aug. van start met een jeugdmis, gevolgd door een wagenspel. Op zondag is er om 13 uur de start van de gercnomcerde fictsrally, met als hoofdprijs een authentieke, spiksplinternieuwe fiets. Vorig jaar wa ren er reeds vierhonderdtwintig inschrijvingen. Men kan vooraf kaarten kopen bij de leiding van de chiro, dan betaalt men twintig frank minder dan op de dag zelf. Deze fictszoektocht is 20 km lang en eindigt met een prijsuitreiking tijdens de eigenlijke Boerenkermis op de binnenkoer van het klooster te Erondegem. Diezelfde namiddag kunnen alle kinderen van zes tot twaalf jaar terecht op dezelfde plaats, te 14 u. om deel te nemen aan de grote kindernamiddag en aldus kennis te maken met de chirogroepen uit hun omgeving. Verder op dc dag, om 18 uur gaat de eigenlijke Boeren kermis van start. Er zijn allerhande oude volksspelen, verkiezing van dc Boer en Boerin van het jaar, authentie ke trippen, vlaaien, rijstpap en boerenhesp om te smullen en gerstenat om te vullen. De inkom is gratis en de prijzen democratisch. Nog tot en met dinsdag 28 augustus kan u in de beneden- rijnen. Voor deze gelegenheid zaal van het Aalsters belfort, oudste schepenhuis der werd ook het toeristisch info- Nederlanden, terecht voor een tentoonstelling georgani- kantoor uit het gebiedshuisje seerd door de Dienst Toerisme over het Verenigingsleven overgeheveld naar de bene- te Aalst. denzaal van het belfort. U kan Aangeknoopt werd daarbij »»n andere voorwerpen. met het initiatief van vorig jaar Het leeuwenaandeel van de ran l4 tol 18 u. Op toen eveneens een (kleinere) tentoonstelling wordt voor de 9 '2 tentoonstelling werd georgani- eerste maal in dc openbaar- 1' ,,',1,° o '8.,™ - heid gebracht daar het vooral JOtot 12u30en van 14 tot 1» u. afkomstig is van de reserves PP en." september worden in nuseum het gebouw opendeurdagen Tevens georganiseerd met gratis rond- zc eeuw uc lenn «vcrem- werd materiaal in bruikleen leidingen beiaardskonsertcn, ze eeuw. e»e ten e Koninklijke een voordracht en op zondag 9 gingsleven» werd opgevat in de gekregen van de Koninklijke „,m;jd,.i.„. meest ruime betekenis van het Aloude Rederijkerskamer september een namiddagkon- «De Cahtarinisten» en van het LH Klooster van de paters Kapu- georgam- seerd. De bezoeker krijgt ei een beeld van vrijetijdsbeste ding en levenswijze van Aal- van bet stedelijke stenaars in vorige en begin de- «Oud-Hospitaal» ze eeuw. De term «vcreni- woord. Zo is er o.m. materiaal verzameld van toneel- en mu ziekmaatschappijen, van reli gieuze gemeenschappen, van sportgrocperingcn en uiter aard van de in Aalst dan toch onvermijdelijke kamavalgroc- pen. Dit alles dan voorgesteld aan de hand van ledenlijsten, standregelcn, vaandels en tal Aalst AK.V. Weir ga f een t-dansanl in haar lokaal (a) De stuurgroep is reeds lang druk in de weer om van de 11.11.11. aktie een sukses te maken. In de stedelijke biblioteek komt een informatiestand en zelfs wordt gesuggereerd het hele jaar door de problema tiek van de Derde Wereld te belichten. Projekt waarop men bij het aankoopbeleid zou dienen in te spelen. Ook de scholen zullen worden betrokken, zowel dan dc gemeentescholen via de stuurgroep als de andere langs dc jeugddienst. Lespakketten zouden kunnen worden ter beschikking gesteld en informatie doorgespeeld. In verband met het bezoek van Mobutu aan België zal een tekst worden verspreid waar de stuurgroep unaniem achter staat. Dc aktie voor Ontwikkelingshulp bracht te Gent 1.001.861 fr. op, te Sint-Niklaas 759.267 fr. en te Aalst 648.810 fr. Per inwoner komt Sint-Niklaas op kop met 11,50 fr. waarna Aalst met 8,23 fr. en Gent met zowat 4 fr. Via dc pers zal gepoogd worden de samenstelling en doelstelling van de stuurgroep in de openbaarheid te brengen alsmede de organisatie die er aan deelnemen en de projekten die door Aalst gesteund worden. Gevraagd zal verder worden een pagina toe te voegen aan Aalsters Accent en een afzonderlijke brochure huis aan huis te laten verspreiden. Eind oktober volgt 11.11.11-animatie memt iemand van ATOL over Itara, Father Sarath over Negombo, Derde Wereldcafé en eventueel het laten samenvallen met de Vrcdeswcek. Deze Derde Werelddag wordt gepland op vrijdag 26 oktober waarbij zal gestreefd worden naar een nul-operatic. LH Lede. Ook A KV De Sleuren was in feeststemming a Aalst. AKV De Voortkapoenen op de volleybaltoer (a) Jan-Baptiste Moyersoen, vader van wylen Baron Romain en grootvader van de nu 80- jarige gewezen minister, Ludovic Moyersoen, is de stamvader van liefst - aangetrouw- den inkluis - 868 afstammelingen. De stamboom van deze illustere familie, opgesteld door Gustave Moyersoen, kasteelheer van het Osbroek, broeder van Romain, klimt echter op tot in de 13de eeuw. Voor wat betreft Aalst werd deze stamboom bijgewerkt door Ludovic Moyersoen. Oorspronkelijk zou de familie Moyersoen afkomstig zijn uit Vlaams-Brabant. Ze heeft uiteraard diverse takken. De Moyersoens van Anderlecht Deze speelden een belangrijke rol in de geschiedenis van Brussel. Jan Moyersoen was er burgemeester in 1495 en 1501. Zijn kleinzoon Andreas nam deel aan de oorlogen onder Karei V en werd Droessaerd van Brabant, een van de hoog ste rechterlijke ambten. Een andere tak behoorde tot één van de zeven Brabantse ge slachten die toegang hadden tot een administratief of rech terlijk ambt. Henri Moyersoen was sekreta- ris van de stad Brussel. De Moyersoens van Asse De Aalsterse Moyersoens stammen niet af van die van Anderlecht alhoewel ze ermee verwant zijn. Ze komen wel van Asse waar de familie drie en een halve eeuw verbleef. Rond 1634 vestigde zich een Moyersoen te Herdersem en in 1748 te Aalst. Het oudst gekend dokument i.v.m. de Moyersoens te Asse dateert uit 1321 en handelt over Magister Joannes Moyer soens die rijnspacht diende te betalen aan de Hertog van Brabant voor een eigendom te Asse. Diens zoon Henricus wordt er mede-schatplichtige genoemd. Joannes Moyer soens zou in de 2de helft der 13de eeuw geboren zijn. Dus nog vóór de Slag bij Woerin- gen en vóór de Slag der Gul den Sporen. Het eigendom waarvoor moest betaald wor den heette «de Sterre» gelegen tegenover «'t Guldenhof» te Asse in de toenmalige Wagen straat, een deel van de steen weg naar Brussel dat uitmondt op het plein vóór het gemeen tehuis waar zich nu de G-Bank bevindt. Andere afstammelingen Moyersoens werden gevonden als bezitters te Asbeek en op 't Steenvelt. Liefst 9 generaties Moyersoen leefden te Asse van ca 1275 tot 1634. De Moyersoens van Herdersem In 1634 vestigde Adriaan, ge huwd met Marie van Droogen- broeck uit Baardegem, zich te Herdersem dat in 1650 338 inwoners telde. Deze Moyer soens bewoonden een hofstede «In 't Veldeken» en werden geteisterd door de troepen van Turenne. Ze kwamen de moei lijkheden te boven dank zij de energie van Jeanne Boot, we duwe van Judocus Moeresoon, zoon van Adriaan. Haar zoon, Petrus Moeresoon 1681) huwde Christine van den Mers van Moorsel en kon het rusti ger aan doen. Hij had ook een boerderij te Moorsel die hij verhuurde. moedelijk in de Zoutstraat naast de vroegere bioskoop «Alfa». J.B. Moyersoen had zeven kin deren: Romain-Fran^ois waar over verder, Jacobus (gehuwd met Joanna Galmaert) wiens zoon huwde met Victorine Me- ganck. Hun dochter Clarisse trouwde Thaddée De Becker die medewerkte aan «De Volksstem» en partikulier se- kretaris was van Baron Moyer soen. Een ander familielid, Marie Heyvaert, gaf een mooi dichtbundel uit getiteld «Joies et Douleurs». De derde zoon was Benoit- Philippe. Een afstammeling er van was schepen van Ander lecht en een ander pastoor deken van Marbaix. Franciscus Roman us Moyer soen Romain-Franqois werd gebo ren op 17 Frimaire an V ofte 18 december 1796 en zou op 39- jarige leeftijd aan cholera zijn bezweken. Hij was wijnhande laar en huwde Marie-Antoi nette Eeman, dochter van een handelaar die «langsheen de vaart» woonde. Die handelaar, Franciscus Eeman was de eert- se leerling van het Collegium Theresianum in 1773 opgericht ter vervanging van de ontbon den Jezuieten-orde. Hij was raadslid van Aalst tijdens de Franse bezetting, daarna lid van het «Comité de Vigilance» en van 1804 tot 1817 opnieuw gemeenteraadslid. Wegens het vroegtijdig overlijden van Franciscus Romanus was het moeder die als kranige dame de zaak van haar echtgenoot voortzette en tegelijkertijd zorgde voor de opvoeding van haar 4 kinderen: Jcan-Baptis- te II, Marie-Antoinette, Jean- ne-Benoite en Francois. In Aalst stond ze gekend als »de dragonder van de Nieuw- straat» niet alleen wegens haar indrukwekkende gestalte maar vooral door haar karakterster kte. Zo reed ze elk jaar per koets naar Bordeaux om wijn te kiezen en te kopen. Romanus Franciscus was de eerste Moyersoen van de stam Aalst die zich inliet met poli tiek. Onder het Hollands regi me deed hij aan passieve weer stand en ondertekende samen met 677 andere Aalstenaars petities aan Koning Willem. Tijdens de septemberdagen was hij 2de luitenant bij de Burgerwacht en in 1833 werd hij lid van de Regentieraad van Aalst (de toenmalige «ge meenteraad») onder het bur gemeesterschap van Baron Frederick van der Noot. Kleindochter Elisa trouwde met Felix De Hert, Burge meester van Aalst na WO I. De jongste zoon van Roma- nus-Franciscus bleef onge huwd, «oom Francois». Jean-Baptiste II Tweede kind van Franciscus Romanus was Jean-Baptiste II, geboren in 1822 en in 1835 extern in het inmiddels her opende Jezuietenkollege. Nog jong werd bij betrokken in de wijnzaak na de dood van zijn vader. Wijnzaak gevestigd in de Stationstraat. 46 jaar oud huwde hij in 1868 de 24 jaar jongere Eugenie van den Hen- de. Ze kregen nog elf kinde ren: Marie, Romain, Helène, Léonie, Emilie, Joseph, Gus tave, Louisa, Augusta, Marthe en Gabriëlle. Eugenie van den Hende, zeven de van 13 kinderen, stamde uit een oude Aalsterse patriciërs familie die schier onophou dend sinds de 15de eeuw am- bten bekleedde in het stadsma gistraat. Jean-Baptiste Moyersoen zelf, was nauw betrokken bij het kultureel en politiek leven van Aalst. Hij was o.m. medestich ter van «'t Zang-, Toneel- en Letterkundig Gezelschap 't Land van Riem» waarvan hij trouwens erevoorzitter werd. Van 1872 tot bij zijn dood was hij provincieraadslid en maak te deel uit van de kommissie die zich bezighield met finan ciën, openbaar onderwijs en schone kunsten. Ook op politiek vlak was de invloed van Jean-Baptiste groot. De strijd ging tussen Charles Woeste en Albert Lié- nart. Na een eerste mislukte poging werd Woeste gekozen en bleef volksvertegenwoordi ger voor Aalst tot aan zijn dood. Jean-Baptiste Moyersoen overleed na een pijnlijke ziek te in 1883 en liet een 37-jarige weduwe met 11 kinderen ach ter. Die kregen allen een ver zorgde opvoeding en de 4 zo nen deden hogere studiën. Al leen de jongste overleed vroe gtijdig. Eugenie zelf bereikte Aalst. In dit gedeelte van het prachtige park zal de familie Moyersoen de ontvangst houden (a) De Moyersoens van Aalst De zoon van Petrus Moersoon, Andreas Ludovicus Moeyrson vestigde zich na de dood van zijn vader te Aalst en huwde er Elisabeth Wellekens van Aalst. Hij was een bierhande laar en wellicht ook een hop handelaar. Hun eerste kind Anna-Catherina huwde met Philippe De Coninck. Hun kleindochter Rosalie huwde met Jos Ledercq en een ande re kleindochter, Anne-Catheri- ne trouwde met Martin Gheer- aerts, burgemeester van Aalst, begin deze eeuw. Zijn zoon Joannes-Baptista Moyersoen, de eerste die deze voornaam draagt, 1758) trouwde Caroline De Wolf en daarna Jeanne Meganck. Hun dochter Marie-Petronella trouwde met Romain De Wolf wiens afstammeling Désiré De Wolf samen met Romain Moyersoen als schepen van Aalst het stadspark tot stand bracht. Joannes-Baptista was hande laar in wijn en woonde ver- Vyf jaar geleden werd een VZW opgericht die als voornaamste doelstelling had de ontwikkelingssamenwer king te bevorderen. Deze nieuwe vereniging zou haar werking propageren onder de naam van «Wereldwinkel» en na afsluiting van deze periode werd een bilan opge maakt en daarbij een kritische evaluatie opgesteld. Het ligt trouwens in de bedoeling de werking verder te zetten, maar dan gebazeerd op een terugblik waarby de presta ties zullen dienen om de verdere uitbouw op een meer intensieve manier mogelijk te maken. Met dc resultaten van vijf jaar een bevredigende werking te werking en een groep nieuwe komen die een suksesvol resul- medewerkers zal een sterk ver- taat moeten opleveren, anderde basis gelegd worden Konkreet gezien zal men zich om de werking voor de toe- dus vooral bezig houden met komst enigszins op een andere de verkoop van produkten uit manier of beter uit te bouwen, de Derde Wereld, o.a. ook Deze beslissing gebeurde met de vredesbeweging en uit- slechts na enkele informatieve craard met de ontwikke- vergadcringcn en uiteindelijk lingssamenwerking. Dc aan heeft de Wereldwinkel zich dacht gaat in eerste instantie een drietal verplichtingen op- naar de produktenverkoop die gelegd die noodzakelijk moe- aan een grondige stimulatie ten gerealiseerd worden om tot toe is. De medewerkers heb ben in dit opzicht een uitge breid plan opgesteld om een drastische stijging te waarbor gen. Met de nieuwe inbreng zijn ook nieuwe ideeën naar voor gebracht en het ligt in de bedoeling dat de Wereldwin kel de gemeentelijke aktivitcit zal te baat nemen om in zekere zin reklame te maken. Men zal aantreden met een verkoop stand en ook via andere vere nigingen zal men een zekere propaganda trachten te voe ren. Men zou er eveneens de scholen bij betrekken, samen met de overheid en zelfs parti- kulieren. Het doel van de verkoop is niet alleen financieel ijveren voor de ontwikkelingslanden maar vooral, misschien belangrijker, het verstrekken van informatie over de oorsprong van het pro- dukt en de werking van de internationale handel. Dit is ook een manier om het land te leren kennen en misschien ook waarvoor de opgebrachte gel den moeten dienen. De grootste bekommernis van de VZW is uiteraard een infor matief optreden om hun wer king op grote schaal te doen kennen. Daarom zal men in de nabije toekomst kontakten op nemen met diverse verenigin gen van de gemeente om even tueel samen één of meerdere akties voor dit jaar uit te bou wen. Hierbij wil men door dringen tot de brede lagen van de bevolking die nu nog te onwetend is van een dergelijke werking. De Wereldwinkel van Erpe- Mere wil ook een vredesbewe ging zijn en ijveren voor de afbouw van raketten, deel ne men aan vredesbetogingen om tot een werkelijke wereldvrede te komen. Dit is dan ook de reden waarom deze vereniging in het kader van de Europese verkiezingen affiches wil ver spreiden die een kemvrij Eu ropa eisen. In plaats van spora dische akties wil men overgaan tol een zekere kontinuiteit die de bevolking moet sensibilise ren. Men zal ook terrein voor al uitbreiden rond de mede werking aan de 11.11.11. aktie die volgens hen primordiaal is voor een daadwerkelijke ont wikkelingssamenwerking. De voortdurende stijging van de jaarlijkse opbrengst ervan is voor hen een bewijs dat een groot deel van de akties van daaruit moet vertrekken. JV De Voorpost - 17.8.1984- 11 de leeftijd van 94 jaar en stierf in 1939. De kinderen van Jean-Baptiste Moyersoen Marie (1869-1951) werd reli gieuze van het H. Hart te Wet- teren en te Brussel. Leonie huwde Edouard Glénis- son, arrondissementskommis- saris te Aalst. Emilie huwde notaris Joseph De Vuyst, burgemeester van Borsbeke en provincie raadslid. Joseph werd priester, co-adju- tor te Baardegem en direkteur van het «Werk der Vlamin gen» te Parijs. Later pastoor te Gentbrugge en in St.-Elisabeth te Gedt. Gustave, licentiaat handels- en konsulaire wetenschappen, bouwde het kasteel van het Osbroek waarvan de Kapucij nen de eerste bewoners werden. Louisa huwde Leon Gee- rinckx, industrieel, voorzitter van de Handelskamer van Aalst. Auguste was notaris en medes tichter van het V.T.I. Aalst. Marthe bleef bij moeder en hield zich bezig met het «Werk der Arme Kerken». Gabriëlle overleed kort na haar vader. Baron Romain Moyersoen Romain was de eerste van de familie Moyersoen die univer sitaire studiën deed. Hij huw de Aline Liénart, nicht van Albert Liénart (straatnaam), die op 25-jarige leeftijd reeds volksvertegenwoordiger was, doch helaas 31 jaar oud, over leed. Romain Moyersoen hield zich zeer vroeg bezig met sociale aktie en politiek. Hij lanceerde te Aalst de Christelijke Mutua- litieten waarvan hij in 1920 algemeen nationaal voorzitter werd. Hij stichtte de Maat schappij voor Goedkope Wo ningen en bezorgde aan de Aalsterse bevolking een tiende van de thans bestaande wonin gen. 27 jaar oud werd hij lid van de gemeenteraad en bleef dit - met een korte onderbre king wegens zijn ministerieel ambt - tot 1938. Als schepen van financiën van 1908 tot 1921 had hij samen met Désiré De Wolf een groot aandeel in de urbanisatie van Aalst, van het stadspark en de grote lanen. In 1925 werd hij burgemeester buiten de Raad wat hij bleef tot 1932. Van 1900 tot 1908 zetelde hij in de provincieraad tot hij volksvertegenwoordiger werd wat hij bleef tot 1919. Dan stond hij zijn tweede plaats op de Katholieke Lijst af aan Petrus Van Schuylen- bergh om de werklieden een plaats op de lijst te verzekeren. Hij werd niet herverkozen, doch werd bij de volgende ver kiezing provinciaal senator en in 1936 werd hij gekoöpteerd en voorzitter van de Senaat van 1936 tot 1939. Van 1947 tot 1950 werd hij andermaal gekoöpteerd senator. In 1921 zetelde hij in de rege ring Theunis en beheerde de portefeuille van Nijverheid en Arbeid tot 1924. Hij stelde een premiestelsel in ter aanmoedi ging van het bouwen en ver werven van woningen, later 'premie De Taye' geheten. Te vens trof hij de nodige voorbe reiding van de pensioenwet voor vrouwen. In 1924 werd hij minister van Ekonomische Zaken en hield zich vooral bezig met de ver woeste gewesten. Tijdens de bezetting werd hij als straf voor zijn protest tegen opeisen en wegvoeren van ar beiders uit Aalst verbannen. Toen de nazi's hem en zijn zoon op 1 september 1944 wil den komen aanhouden, wisten deze echter te ontsnappen. Door de Prins-Regent werd hij na de bevrijding belast met het samenstellen van een regering. Hij slaagde daar niet in en evenmin Paul Tschoffen zodat de uittredende eerste minister Pierlot voor enkele maanden terug aan het bewind kwam. In 1945 benoemde de Prins- Regent hem tot Minister van State en koning Leopold ver hief hem in 1950 met gans zijn familie in de adelstand en ver leende hem de titel van Baron. Op 96-jarige leeftijd overleed hij te Aalst in 1967. Over de 80-jarige Minister Lu dovic Moyersoen die op 31 augustus gehuldigd wordt, leest U eerlang. LH Aalst. Reeds voor de derde keer organiseerde A KV Perotal een barbecue (a)

De Voorpost | 1984 | | pagina 11