met een kransje Belgische kampioenen u/aco Akknrrlpnnktpn Westakkers-Sint-Niklaas Beverse Gemeentefeesten starten op O.LVrouwparochie Feestmarkten in Beveren en Moerbeke Tweede Smokkeltochten in Stekene Posters voor Amnesty International» in Koopcentrum Waasland 12 - 17.8.1984 - De Voorpost Bert Cleys uit Beveren en zijn muzikanten Vakantiekolonie Bloemenstad ■■■■lmAAI U wUllldldl Zondag werd op de Westakkers in Sint-Niklaas (vroever h Belgische kampioenentitels worden niet alleen door de sportievelingen veroverd. Ze kunnen ook op een helemaal ander niveau worden behaald. Voorbeelden daarvan zyn er trouwens genoeg, ook in het Waasland. Neem nu de Belgische laureaten by de haarkappers, standwerkers, brandweerkorpsen en de diverse kampioenen in de hore- casektor. Allemaal Belgische titels die met sport weinig te maken hebben. By de Wase Akkordeonisten zyn meerdere Belgische kampioenen op het individuele vlak aangesloten. Zondag werd op de Westakkers in Sint-Niklaas (vroeger Haasdonk) het vakantiekamp Bloemenstad besloten met een open deurdag, die gold als dankzegging door de leiden door de jongelui ook. Zo'n zes weken lang brachten een honderdtal zwaar mentaal n sociaal gehandikapten hun vakantie door o.l.v. wekelijks wel veertig leiders. Het militta domein was in een fleurige sfeer gedompeld. Voor de militaire overheid, voor de ouder en vrienden werd toneel gespeeld: zie bovenste foto's. Onderaan touwketrek tussen th familieleden en de vakantiekinderen en een impressie van het dansfeest (foto's Iv en dw, Wase Akkordeonisten oogsten lauweren. Bert Cleys heeft al heel wat kampioenen gevormd (dw) Wase Akkordeonisten oogsten lauweren. Bert Cleys met één van zijn discipelen (dw) Traditioneel vinden te Beveren de Gemeentefeesten plaats het laatste weekend van augustus. De O.L.Vrouw- parochie leidt een week vroeger deze festiviteiten in met een eigen programma dat goed uit de verf komt. Vrijdag 17 augustus begint het reeds met een pikking in café Sportkring bij Monique aan Vijfstraten. Er is 500 fr. gratis. Het merendeel van de festiviteiten ligt over zaterdag 18 augustus uitgesmeerd in di verse gelegenheden van de pa rochie. Duivenmelkers spelen vanuit Grimbergen met kop pels jonge en oude duiven. Inkorven tot llu30 in café De Reisduif aan de Albert Panis- straat. Vliegen rond 13 u. Er zijn 10 pakken duiveneten gra tis plus een aantal surprisen. In de namiddag is de Pastoor Steenssensstraat verkeersvrij gemaakt tussen 15 en 18 u: zo is er plaats voor de volksspelen waaraan prachtige prijzen zijn verbonden. Te 15 u kunnen kinderen van 4 tot 14 jaar meedingen in de lepelkoers, het zakkenlo- pen, het koordtrekken, de jeugdcross en hun tekentalent botvieren op de straat. Aan het Chirolokaal van Sint-Lutgart staan drie liggen de wippen. Vooruit 2 x 3.100 fr. en 1 x 2.000 fr. gratis. Om 18 u heeft de «Grote Prijs Gerard De Coninck» plaats, een volkscross over 5.5 km. met reeksen voor aange slotenen en niet-aangeslote- nen. Er is verzekerde deelna me van de klubs uit Beveren en Kruibeke. Tussen 16 en 20 u kan iedereen smulllen van een speenvarken aan 't spil. De eersten zullen met de beste stukjes weglopen... Gedurende de namiddag ko men de harmonie en de volks dansgroep Lange Stien uit Be veren de feesten opluisteren met muziek en dans. Ook de Turkse groep Tu-Bil, die te gast is in Beveren, zal er op treden. Tenslotte wordt zondag 19 augustus een doorlopende kaarting ingericht vanaf 14 u in Chirolokaal Sint-Lutgart. In leg 10 fr. 2 x winnen is gelijk aan 100 fr., dit zolang de in schrijving duurt. Einde voor zien rond 18 u. (WVDV) Zelfs enkele wereldkam pioenen, zegt de thans 76-jari ge Bert Cleys, het boegbeeld van de Wase Akkordeonisten. Hij is ook de stichter van die toetsenspelende groep uit Be veren. Als jaartal wordt 1977 vermeld. AI veel langer was Bert Cleys met de akkordeon vertrouwd en de geheimen daarvan werden destijds te Pa rijs opgestoken. Frankrijk en de akkordeonmuziek zijn al lang één begrip en Bert Cleys heeft die muziek vakkundig naar Beveren doen overwaai en. Met sukses overigens, en een uitschieter werd alleszins het optreden van de Wase Ak kordeonisten destijds te Orp- le-Grand. Het waren toen de wereldkampioenschappen or gel en akkordeon, herinnert Bert Cleys zich nog, en de veertien deelnemende Wase Akkordeonisten haalden toen negenmaal goud en vijfmaal zilver. Onlangs nog tijdens de Belgische kampioenschappen te Beveren veroverden de vol gende Wase Akkordeonisten een landelijke titel: Véronique Daelman (allerhoogste afde ling), Marijke D'Hondt (vir tuoos A), - Conny Coller werd daarin tweede - Gunther Ver- haegen (erc-afdeling A), Lin da Van den Berghc (reeks uit muntendheid), Bruno De Ryc- ke (afdeling Beroeps B), Cari- ne Van Stccnlandt (reeks uit muntendheid B), Wim Dolfijn (liefhebbers A), Jean Vonck (beginners A), Chantal De Backer (beginners B), en Fio- renzo Van Stcenlandt werd de dubbele Belgische kampioen op het orgel en het slagwerk. Een merkwaardige prestatie trouwens van de Wase Akkor deonisten. Tot de groep der Belgische kampioenen behoort ook de thans 17-jarige Marijke D'Hondt uit Sint-Gillis-Waas. De interesse voor de akkor- deontoetscn en ook voor het orgel werd daarbij al op een zeer jeugdige leeftijd gewekt. De bijna wekelijkse uitstapjes van de familie D'Hondt naar de showtempel van Eddy Wal- ly te Ertvelde waren daar trou wens de aanleiding toe. De toen negenjarige Marijke D'Hondt kreeg er de muzikale belangstelling bijna ongemerkt ingespoten. Die werd dan nog gesterkt door de ouderlijke sympathie en een kontaktna- me met René Van Royen, de orgelist van Eddy Wally's showorkest, werd dan algauw een feit. Gedurende een vijftal jaren zou Marijke D'Hondt bijna wekelijks bij René Van Royen in het Westvlaamse Eernegem privélessen volgen. De Wase akkordeoniste geraakte daar bij op een degelijk peil en veel vorderingen zouden er nadien niet meer genoteerd worden. Dat werd helemaal anders als Marijke D'Hondt door begrij pelijke omstandigheden bij de Wase Akkordeonisten van Bert Cleys werd ingeschakeld. Het eerste sukses bleef er trou wens niet uit en na een tweetal weken aansluiting werd Marij ke D'Hondt al derde in een wedstijd op akkordeon te Orp- le-Grand. Sindsdien verliep het met de orgel- en akkor- deonvirtuoze uit Sint-Gillis steeds in stijgende lijn. Een greep uit de prestaties van Ma rijke D'Hondt zegt daarover trouwens genoeg: mei 1982 te Beveren 2de met 93,8%; okto ber '82 te Arendonk 1ste met 94,6%, november '82 tc Orp- le-Grand 3de met 90%; mei '83 te Beveren 5de met 93,1% en Belgisch kampioene op het orgel met 98.5%; oktober '83 2de met 92,3% en op de derde zondag van mei jongstleden te Beveren werd Marijke D'Hondt Belgische kampioene akkordeon met 96,8% en vice- kampioenc orgel met 95,2%. Alleszins merkwaardige re sultaten. Tijdens de komende weken in het Waasland kun nen de Wase Akkordeonisten, of de Belgische kampioenen van Bert Cleys, meermaals be luisterd worden. Roger VAN LAERE Vrijdag 24 augustus heeft door toedoen van de Wase Marktkramersvereniging de jaarlijkse avondmarkt plaats in Beveren. Het briljante idee om rond de avondmarkt een fecstweck uit te bouwen miste zijn uitwer king niet, wat aanleiding gaf tot het ontstaan van de Bever se Gemeentefeesten. Deze in het Waasland alom gereputeerde verlichte feest markt gaat van start te 16 uur, terwijl het einde is voorzien tegen omstreeks 22.30 uur In die tussentijd zijn er heel wat nevenaktivitcitcn voorzien die de feestmarkt alleen maar aan glans doen winnen. Om 20.30 u. is het een belang rijk moment, ledereen wordt dan met klem aangeraden, toch zeker op de markt te vertoeven. Dan gaat immers de ballenworp van start en wie er de vorige jaren bij was weet voldoende: er wordt hier wer kelijk met prachtige prijzen gegooid. Citeren wij maar: fo- noplaten, aankoopbons, sup- portervlaggen van de voetbal ploeg nummer één in ons land. reizen naar Parijs en als uit schieter een voctbalabonnc- ment voor SK Beveren. Het zal grabbelen worden naar die vele prachtige prijzen. Ondertussen heeft een stand werkersconcours plaats, waar aan de beste «marktadvoka- tcn» uit het Vlaamse Gewest deelnemen. Het gemeentebestuur voorziet een prachtige prijs voor de winnaar van het concours. Maandag 27 augustus is het de beurt aan Moerbeke, waar de zevende feestmarkt wordt ge houden. Deze feestmarkt begint te 16 uur en wordt traditiegetrouw georganizeerd door de Deke nij Opperstraat in samenwer king met de Wase Marktkra mersvereniging. Op deze sfeervolle koopjes avond is een ballenworp voor zien waarbij talrijke aankoop bons en waardevolle prijzen worden weggegeven. Vanzelfsprekend is bij deze ge legenheid de Opperstraat ver keersvrij gemaakt en feestelijk versierd. E.D.M. Sint-Gillis-Waas. Een Bulgaarse volkskunstgroep was op uitnodiging van Drieske Nijpers te gast in 't Waasland. De Bulgaren werden op 't gemeentehuis ontvangen (Iv) Sint-Gillis-Waas: De Bulgaarse groep Druschka werd ten gemeentehuize ontvangen (Iv) De Stekense sportraad liet zich enkele jaren geleden verleiden tot het organiseren van een jogging «Dwars door Steke ne». Het resultaat was ronduit teleurstellend. Uit noodzaak viel men dan terug op de tradi tierijke wandeltochten, die steeds honderden mensen op de been brachten. De idee ont sproot bij de sportraad maar het werk werd gedaan door een kerngroep nèèst deze raad. Deze kerngroep stampte met beperkte middelen de eer ste «Smokkeltochten» uit de grond en dit jaar zijn ze van oordeel dat «het sukses van de eerste tochten vorig jaar niet enkel verlengd maar ook ver beterd» dient te worden. Al was de belangstelling nog verre van wat het eertijds was, toen werkelijk honderden Steke- naars en niet-Stekenaars een beetje gezondheid kwamen opdoen, al wandelend in het nog steeds natuurschone Stekene. Zondag 19 augustus organi seert de kerngroep, bestaande uit Marc Bacrt (tel. 03/ 779.78.70), Georges Lam mens, Leo Martens (tel. 03/ 779.77.18), Freddy de Smedt, Reno Martens en Ivan Thysscn dus de Tweede Smokkeltoch ten' tc Stekene. Dit in samen werking met de gemeentelijke sportraad. De kerngroep hoopt er ook nu weer een vlotte en geapprecieerde orga nisatie van tc maken. Ze stel len dat ook nu weer de wande laars zullen kunnen genieten van een enig natuurparkoers want meer dan de helft bestaat uit bos- en veldwegels. Voor de niet-Stekenaars én voor de Stekenaars een ideale gelegen heid om al wandelend Stekene tc ontdekken. Langs z'n mooi ste zijde dan nog wel De afstanden die kunnen wandcld worden zijn 40, 20, 10 en 5 km. Het vertrek is vrij: voor de 40 km tussen 8 en 12 u., voor de 20 km tussen 8 en 14 u. voor de 10 en 5 km tussen 13 en 15 u. De deelnemende wan delaars dienen een kleine bij drage te betalen: 40 fr voor de 40 en 20 km, 25 voor de 10 en 5 km. Dit natuurlijk als deel name in de administratiekos ten én voor de 'versnapering' onderweg. Wie een 'blijvend aandenken' wil betaalt 40 fr voor een medaille en de ver zorging is in handen van het plaatselijke Rode Kruis. De slotkontrole is voor alle afstan den om 17 uur en inschrijvin gen en vertrek aan de sporthal, Nieuwstraat te Stekene. Gremar Het aantal inschrijvingen van Belgische studenten in de eer ste kandidatuur geneeskunde is in het voorbije akademiejaar fors gedaald in 1983-1984. De terugval bedraagt 1.459 stu denten of 28%. Er waren 732 Belgische studenten ingeschre ven in de Nederlandstalige fa- kulteiten en 727 in de Fransta lige. Van 17 augustus e.k. tot en met 27 augustus heeft in de mail het Koopcentrum te Sint-Niklaas de tentoonstelling «Posten voor Amnesty International» plaats. De tentoongestelde affiches werden ontworpen door leerlift gen van diverse kunstscholen in Vlaanderen. Hun affiches drukken op treffende wijze uit datgene waarvoor Amnesty International staat: onafgebroken vechten voor <k verdediging van mensenrechten over de hele wereld. De posten protesteren tegen het opsluiten, martelen en vermoorden vu mensen - waar ook ter wereld - omwille van hun meninf. huidskleur, ras, sexe, taal of geloof. Met hun werken sluiten deze jonge kunstenaars aan bij tal andere bekende artiesten die het werk van Amnesty Internal* nal steunen: Picasso, Botero, Leonard Bernstein. Miguel Estrd- la. Gal... Kunstenaars beseffen misschien beter dan wie ook da: dc vrijheid van de mens om zich uit te drukken blijvend mod verdedigd worden en dat tegen alle pogingen om de mens zijl waardigheid tc ontnemen moet worden geprotcstccd. Dc tentoonstelling zal officieel geopend worden op vrijdag 1' augustus om 18 u in het Koopcentrum door burgemeester P. D< Vidts. George De Mey, voorzitter van dc Wase Kunstkring, een toelichting houden bij dc tentoongestelde werken De Mall is open elke weekdag van 9 tot 20 u en 's zondags vu 10 tot 15 u. Voor meer informatie over dc tentoonstelling endt werking van Amnesty International in het Waasland kan bellen naar R. Vcrcauteren (tel. 777.20.84) en Tony V: Meirvenne (tel. 776.64.%)

De Voorpost | 1984 | | pagina 12