De grote en de kleine k Ie Iverlingen-Denderbelle spelen jSimon en Behan Gevarieerde toonkunst in Aalsterse belfortzaal Kinderpoëzie van Armand Van Assche Onze Karei Aubroeck- retrospektieve «Halve Waaslander» Mare Sleen veertig jaar in 't vak Lustrumkwis van Joko-Berlare «bbeeks toneelseizoen '84-'85 krijgt vorm Nu de meeste vakantiegangers hun normale srkzaamheden al hervat hebben, zijn in de schoot i de amateurtoneelkringen de voorbereidingen jonnen van de eerste produkties die ze het jubliek in hef komende najaar aanbieden. Zo ook te jbbeke, waar in heel wat kringen de eerste lezing "s achter de rug ligt. Bij uitgeverij Altiora in Averbode verschijnt tegen 15 oktober een bundel kindergedichten. De titel wordt «Haartjes op mijn arm». Het is de tweede bundel met kindergedichten van de in Waasmunster wonende auteur, die in Aartselaar geboren werd. De eerste bundel van Van Assche, «De zee is een orkest», verscheen in 1978 en werd enkele jaren geleden bekroond met de prijs van de provin cie Antwerpen. Waar we al geruime tijd wisten wat «Wij», de «Sint-Jorisgilde» en «De Constminnende Jonckheyt» op de bühne brengen, maakten nu ook de Denderbelse «Iverlingen» hun repertoire 1984- '85 bekend. Wachten is het nu nog op Toneelkring «Pogen», maar deze vereniging komt pas begin volgend jaar op de planken. New York in première. De Denderbelse produktie er van wordt geregisseerd door Raf Reymen. In de rol bezetting vinden we Etien- ne Van der Mee ren, Walter De Rop, Lena Van Keer, Suzanne De Bruyn, Suzette Hoofteer en Rita Engelaer Voor het dekor zorgt Nolle Versyp. Opvoeringen op 24 en 25 november en op 1, 2 en 3 december Voor het tweede seizoen stuk viel de keuze op «De Gijzelaar» (The Hostage) van de Ier Brendan Behan, een stuk dat in oktober 1958 in Londen in première ging. Brendan Behan over leed in 1964, op 41-jarige leeftijd. Hij had een avon tuurlijk leven achter de rug. Was o.a. lid van de IRA. «De Gijzelaar» vormt een totaalspektakel Een ware toneelhappening. Zang en dans ontbreken niet. Het stuk situeert zich in 1960 en reveleert o.a. ook de Ierse volksaard Regisseur Raf Reymen zal zowat elk lid van de kamer moeten aanspreken, want de bezetting van «De Gijzelaar» is niet van de kleinste. Niet minder dan Neil Simon en Brendan Behan Wat het eerste stuk be treft het de Denderbelse re derijkerskamer «De Iverlin gen» haar keuze vallen op «Lieve God! Ze draaien me dol» (The prisoner of Se cond Avenue) van de beken de Amerikaanse toneel schrijver Neil Simon. Au teur van o.a. ook «Een raar koppel» en «Blootsvoets in het Park» In «Lieve God! Ze draaien me dol», een typisch Simon- stuk, brengt de auteur Mei en Edna Addison ten tone le, een echtpaar dat in zijn flat, ergens in New York, aanvankelijk een gelukkig bestaan leidt, maar dan ge- konfronteerd wordt met grote en kleine rampen van diverse aard. Simon zou Si mon niet zijn mocht het stuk echter op geen happy end eindigen. Tevoren ech ter geeft de auteur de toe schouwer, o.a. via satire en cynisme, flink wat kritiek mee op de American Way of Life. «Li( re God! Ze draaien me dol» ging in 1971 in het Eugene O'Neill Theatre in een tiental mannelijke en zes vrouwelijke akteurs zijn immers van de partij. Opvoeringen: half maart 1985. Voor elck wat wils neelverenigingen van dichtbij bekijken, komen we tot de vaststelling dat «Wij» met de opvoermg van «Boefje» weekends van 17 en 24 november - de spitc afbijt. Achteraf treden de «Sint-Jorisgilde» met «Het Pleintje» en de Iverlingen met «Lieve God! Ze draaien me dol» (haast) gelijktijdig - laatste weekend van no vember - aan Toneelxring «Ommekaar» zet op 15. 16. 17, 21, 22 en 23 december «Robert en Bertrand» op de planken. En wanneer pre cies «De Vredé» «Opge ruimd st t netjes» speelt is ons onbfc' end. Naar we konden vernemen bestaan overigens twijfels of dit stuk wel opgevoerd wordt. In de tweede seizoenhelft brengt «Wij» «Harten twee, harten drie» (P. Rodenko), de Sint-Jorisgilde «De lege cel» (René Swarten- broeckx), de Iverlingen «De Gijzelaar», Ommekaar «Sangria en Ketchup» en de Vrede «Baby Hamilton». Wat Pogen dan serveert is ons vooralsnog onbekend. Pierre Van Rossem Begin september wordt in Temse de dan negentigjarige beeldhouwer Karei Aubroeck uitbundig gevierd. Dat hebben we al gemeld in vorige uitgave van De Voorpost. Als voorsmaakje van de viering bieden we u twee fotodokumenten aan De bovenste opname toont de Temsenaar n.a.v. zijn opname in de Orde van de Vos Reynaert in Sint-Niklaas. U ziet de houtsnijder-beeldhouwer in gezelschap van twee inmiddels overleden gezellen: links de Hamse Bruggeling Achiel Van Sassenbrouck, ook al begenadigd kunstenaar, die in 1979 overleed, rechts Wazenaar Willem Melis, advokaat-pulbicist-groot Nederlander, onlangs overle den. Op de onderste foto Karei Aubroeck die uit handen van vroeger kuituurmi nister (en huidig Europarlementslid) Rika De Backer een te zijner eer san steld Liber Amicorum in ontvangst neemt. Het zijn foto's uit het archief v Voorpost. er 1 )p initiatief van de Aalsterse Esperanto-groep «La at 7 "ioniro», in samenwerking met de VTB-afdeling edeErembodegem en het stadsbestuur van Aalst wordt Op zaterdag 1 september 1984 te 20u30 in de Va irachtige Aalsterse belfortzaal een hoogstaand Loncert geprogrammeerd. ®erfcijn er te gast met een uitgelezen muzikale bloemle- ®nj ang: Herman Elegast, het Malufi-kwartet, Louis an der Paal en Kristiaan Van Ingelgem. Va lerman Elegast staat borg jonge zangers kregen ieder oor een flinke brok kwab- een individuele instrumen- i D eitsvolle kleinkunst, het tale en vokale vorming in lalufi-kw&rtet is van de d verse muziekconservato- ver «artij met verscheidene ne- ria van het Vlaamse land. \ro-epintual8 en Louis van Hrn vokale opleiding kre- Paal en Kristiaan Van gen zij van Lucienne Van ilgem vertolken oen Dijck en Louis Devos xrto voor twee klave- Verder volgden zij ook nog ambels. voor koncertlief- vervolmakingskursussen: hebbers alvast een uitzon- Marc Van Daele bij Fran- derlijk rendezvous met ze- po is Glorieux, Ludwig Van ,t 1 ven toonkunstenaars die Gijsegem bij Hans Hotter beslist reed8 een voorname en Marius Van Altena, gr plaats innemen in het mu- Mare Meersman bij Die- hekleven van het Land van trich Fis -her-Dieskau. Het cha Aalst en zelfs ver daar- is hun bedoeling van een huiten veelzijdig repertorium op te -j g Herman Elegast werd op 6 bouwen dat zowel klassieke ljuni 1940 geboren. Van muziek als jazz omvat. 1964 tot 1978 was hij voor- Het kwartet maakte reeds il bedrijvig als komponist verschillende opnamen Her m arrangeur van talloze voor radio en televisie en j Elegaat-liederen Met deze bracht dit jaar ook een nne die hij in 1964 kerstplaat uit en een elpee stichtte, besloot hij in 1976 met kwartetten van Schu- ereen boeiende loopbaan met bert. een gouden elpee. Hierna Verschillende bekende maakte hij een madrigalen- komponisten schreven plaat en werkte voor radio reeds werk voor dit gezel- en televisie als komponist schap. 6n zanger Hij voelt zich Louis van der Paal werd in vooral thuis in het vertonen 1937 te Deurne geboren van gedichten. Hij maakte Hij studeerde klassieke filo- van dan ook 45 televisieuitzen- logie en was van 1967 tot dingen «merkwaardige bo- 1980 poësisleraar te Aalst, var men» waarin hij gedichten In 1980 werd hij er ad- »>ng, junkt-direkteur van het var Herman Elegast kompo- Sint-Jozefskollege. Hoewel neerde voor massafeesten hij in de studie van de mu- we he A.N.Z., Ijzerbedevaart, ziek autodidakt ie. behaalde Wereldkongres Esperanto, hij uitzonderlijke resulta- we Hij speelde onlangs een el- ten op het gebied van het pee vol met gezongen ge- klavecimbel- en het orgel- dichten van o.a. Paul spel. Beide instrumenten aar, Bnoeck. Hans Andreus. Hij beheerst hij dan ook met werkt aan een LP met ge- een professioneel niveau -v dichten van Anton Van Wil- dat professionele musici derode, zingt religieuze wel eens verbaasd doet 'ffluziek in het ensemble staan Van 1974 tot 1980 «Goepodi», dat hij oprichtte vervolmaakte hij zijn orgel- Hl 1982 Samen met Guido spel bij Kristiaan Van Cassiman. Paul Nieuwdorp Ingelgem. Zo won hij in ffl Jos Simal. die ook deel 1978 de eerste prijs op het 15 uitmaken van de groep, be- orgelconcours te Boxtel in ord reidt hij een eerste elpee Nederland en werd hij in fi '1 voor 1980 onderscheiden met de eer Hij legt zich vooral toe op regeringsmedaille voor 3 19 meditatiemuziek en haalt orgel. Hen- tijr. inspiratie hiervoor uit Ondertussen maakte hij in nen lange reizen naar eenzame 1978 een plaatopname van gebieden (Athoe. Tibet) en Bachs Goldbergvariaties en bit spirituele lektuur en oe- in 1981 van Bachs Wohl- feningen temperierte Klavier (uitge- 25 Zijn kontaktadre8 is: Steen- geven door Eufoda), beide 2'weg naar Aalst 51. 9308 op klavecimbel De kritiek Of» Oijzegem-Aalst, tel. 053- op deze publikaties was in df 81.00.2b. binnen- en buitenland bij- OnS Bet Malufi-kwartet werd zonder lovend. In talrijke i hel opgericht in 1983, is ont- koncerten bewees hij ook leke staan uit het BRT-koor en een boeiend vertolker-voor- ette kreeg zijn naam van Vic publiek te zijn. ïooi Nees. Tenslotte is Louis van. der is e^ Het bestaat uit Marc Van paai sinds 1972 dirigent ia» Daele, tenor; Ludwig Van Van het Aalsters mannen- oen- Gijsegem. tenor; Philippe koor «Pro Musica». 061 louvagie, bariton en Mare Kristiaan Van Ingelgem Meersmanbas. Deze vier werd geboren te Sint-Gillis- Dendermonde in 1944. Van huis uit met de muziek ver trouwd maakte hij in 1961 definitief een aanvang met de veelzijdige muzikale stu die. Hij werd in 1967 lau reaat van het Lemmensin- stituut voor orgel en müzie- kopvoeding. In 1969 wer den zijn studies bekroond met de Lemmens-Tinel- prijs. Als komponist be haalde hij opmerkelijke suksessen. In 1972 werd hij finalist in de Jef Van Hoofwedstrijd voor koor- kompositie te Antwerpen en in 1975 behaalde hij de Jef Denijnpnj8 te Mechelen voor beiaard kompositie. Hij kan reeds terugblikken op heel wat lovende pers verslagen over zijn koncer ten in binnen- en buiten land. Daarin wordt zijn im provisatiekunst speciaal geprezen. Hij is leraar orgel aan ver scheidene muziekinstituten en leraar praktische har monie aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Brussel. Sinds 1978 is hij ook medewerker voor de or gelpartijen met het Filhar monisch Orkest van de BRT Hij is tevens als organist verbonden aan de St.-Maar tenskerk te Aalst. In april 11. maakte hij nog een kon- certreis door Zuid-Italië en was hij voorzitter van de jury tijdens het vijfde Zuid nederlands Orgelconcours te Boxtel in Nederland. Een geestdriftige aanbeve ling om dit koncert, op 1 september 1984 te 20u30, in de Aalsterse belfortzaal te gaan beluisteren lijkt ons ten volle verantwoord! Kaarten aan 150 fr zijn vooraf verkrijgbaar bij dhr Eric D'Hondt. Wilgstraat 25 A Erembodegem-Aalst: ook op de Dienst Kuituur* van het Aalsterse Stadsbe stuur. DB. Op 2 september zou huidig kuituurminister Karei Poma de Aubroeck-tentoonstel- lingen in Temse komen bezoeken. En daags tevoren wordt in de gemeentelijke schouwburg van Temse een akademische zitting op het getouw gezet. Temse zit volop in de sfeer al, leeft intens naar het weekend van 1-2 september toe 't Gebeurt immers niet elke week dat de beroemdste ingezetene van je gemeente negentig wordt. Dat is dus feesten geblazen in de Scheldegemeente, waar straks het artistieke weer hoogtij vieren zal. W.V. Op 8-9 september organizeert de vzw Titanic in de stadsbibliotheek aan het Heymanplein in Sint-Ni- klaas een stripbeurs. Dat hebben we in een vorige uitgave van De Voorpost al gemeld. In de marge van deze beurs, en op gulle wijze geïntegreerd in de «vredefeesten» wordt in de konferentiezaal van de leesinstelling een akademische zitting belegd. De tweede op één week, want op 1 september is de vzw Stichting Kunst in de Stad op het stadhuis M.n de eer. Zaterdag 8 september worden de schijnwer pers gericht op «Mare Sleen - veertig jaar carrière». Over Mare Sleen een toelichting hierna. Mare Sleen - met de echte omgekeerd dus) - werd op een «halve Waaslander» naam Mare Neels (de we- Silvesterdag 1922 in Gent- omdat hij met het gezin reld op z'n kop, de naam brugge geboren. Sleen is Neels tot in 1939 in Sint- Reeds vier jaar organiseert Jeugdhuis Joko uit Berlare een kwis. Vorig jaar waren er 28 ploegen ingeschreven en na een spannende strijd sleepte Hemaco de eerste plaats in de wacht. Dit jaar wordt dus een lustrumkwis gehouden en Joko denkt dat alle rekords kwa deelneming zullen gebroken worden. Deze kwis staat open voor verenigingen en vrienden groepen uit Groot-Berlare en heeft plaats op vrijdag 31 augustus om 20.00 uur in de tent op het Kerkplein die er opgesteld staat ter gelegenheid van het bal van de brandweer. Elke vereniging mag met meerdere teams inschrij ven. Het inschrijvingsgeld bedraagt 150 fr per ploeg en dat moet gestort worden op nummer 799-5158011- 38, op naam van Jacques De Backer met vermelding «Inschrijvingsgeld kwis de naam van de ploeg». De uiterste inschrijvings datum ;s maandag 27 au gustus om ?3 uur. Het win nend team krijgt een trofee, maar elke deelm.-ver ont vangt een prijs. Wie doet wat? Het Belgisch Instituut voor Voorlichting en Documentatie publiceert de 4e editie van de brochure «Samenstelling van de ministeriële kabinetten». Deze editie waarvan de bijwer king afgesloten werd op 1 au gustus 1984, kwam tot stand in samenwerking met het Kabi net van de Eerste Minister en met de andere kabinetten Zij vormt een nuttig hulpmiddel voor de personen die belast zijn met kontakten met de overheidsdiensten gaande storting van 120 fr op postrekening nummer 000- 0014702-55 ten name van INBEL. U gelieve in dat geval op de strook de titel van de brochu re, het aantal exemplaren en de taal te vermelden Deze editie bestaat ook in het frans. Zij zal ook te koop gesteld worden in de winkel. Mon- toyerstraat 3, 1040 Brussel (toegankelijk van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur). Praktisch Een ploeg bestaat mini mum uit drie en maximum uit vijf leden. Minstens drie ploegleden moeten in Berla re wo wen of werkon en min stens tien jaar in Berlare gewoond hebben. De wedstrijd bestaat uit twintig reeksen van vijf vragen. Na de vijfde vraag krijgt men dertig sekonden bedenktijd vooraleer de ant woorden worden afge haald. Volgende onderwer pen komen aan bod: sport, aktualiteit literatuur, ge schiedenis, film, televisie, kunst, varia, aardrijkskun de. muziek en wetenschap. Per juist antwoord krijgt men twee punten Als de vraag uit twee delen bestaat krijgt men één punt per korrekt deel. Een ploeg kan een solo scoren als die als enige het antwoord op een vraag juist heeft. De ploeg met een solo krijgt een gra tis rondje van de organisa toren. Elke ploeg krijgt twee jo kers. Een joker mag men inzetten voor een bepaalde reeks (5 vragen) en verdub belt de punten van deze reeks. De onderwerpen van de vijf vragen worden voor af meegedeeld en de ploeg moet voor het stellen van de eerste vraag beslissen of ze een joker inzet voor die reeks Bij gelijke stand na twintig reeksen worden ex tra vragen gesteld. Niklaas verbleef, hier z'n jeugd doorbracht Mare Sleen studeerde samen met Ferdi.and De Bondt (Sleen heeft eons een knappe spot prent over z'n klasgenoot gemaakt) en zat ook samen met Jef Burm in de klas. Neg een link met Sint-Ni- klaas: Sleens vrouw Maddy Paelinck is uit de Wase hoofdstad afkomstig. Maar in 1939 werd weer naar het Gentse (Ledeberg) verhuisd. Wat niet weg neemt dat Sint-Niklaas zo nu en dan de deels Waalse origine van de nu vermaar de striptekenaar in herin nering brengt. Dat gebeur de o m. in 1981, toen de Orde van de Vos Reynaert hem opnam in de vrienden- schare. Zo nu en dan daagt hij eens op in Sint-Niklaas. zie bijgaande opname (uit het archief van De Voor post) van enkele jaren gele den n.a.v. de vredefeesten (de ballons). En heel wel kom is hij steeds op de zgn. «Jol»-dag van de oudleer lingen van de Broeder school. Nero en zo Sedert 1947 is Sleen bedrij vig als striptekenaar, als schepper van o.m. Nero Veertig jaar loopbaan is dus lichtjes overdreven, maar alia, je kan dat zo precies niet afbakenen. De tekenaar verwierf faam door z'n vakwerk, geleverd ten bate van bladen als Het Volk, De Standaard en Spectator Ook als globetrotter geniet Mare Sleen aanzien. De kunstenaar werkt sinds 1962 aan de BRT mee, gaat heel vaak op safari, reali seerde al heel wat opnamen Mare Sleen, halve Waaslander(arch) (achter de camera dus) voor de televisie (b.v «Allemaal beestjes») N.a.v. de opname van Sleen in de Orde van de Reynaert, in 1981, hield Sint-Niklaze- naar Marcel Strijbol. ook al betrokken bij het reilen en zeilen van de Broeder school een pittige redevoe ring. Daaruit dit citaat: «•Mare Sleen is een opge wekt man, een gulle vertel ler, een gezelschapsdier, hoewel verliefd toch ook op de eenzaamheid van de vlaktes van de Oostafri- kaanse savannes. Een trou we vriend die liefst alleen vrolijke verhalen vertelt. Hij had het zelden over de tijd dat hij als veraetsman in de gevangenis zat en zijn drie celgenoten heeft weten fusilleren. Hij vertelt niet over persoonlijk leed in het gezin, zegt nooit dat hij ook wel eens ziek kan zijn tij dens of na een safari, ver telt niet dat hij in '78 een ernstige operatie onder ging, niet dat zijn safari's zijn enige vakantie zijn. Voor de rest is het hard zwoegen, volgens een mon- nikenregel van 's morgens tot 's avonds, want hij te kent en maakt nog alles zelf. van a tot z, van Nero tot een safarikommentaar Straks volop strips in Sint- Niklaas. met Sleen in vedet te. Als het even mag van Zeienaar Pirana. W V.

De Voorpost | 1984 | | pagina 17