ViaanDeien t .Festival mn :i| Festival van Vlaanderen in onze regio Aalst, Dendermonde, Herzele, Lokeren en Sint-Niklaas Heerlijk festijn van oude muziek te Brugge inzake reklame: s,ee,ls toenemende notoriëteit Concours Musica Antiqua: veel deelnemers, 18 - 17.8.1984 - De Voorpost Het Festival van Vlaanderen, al meer dan een kwarteeuw een begrip in de Europese muziekwe reld, heeft dit seizoen al drie luiken achter de rug: Kortrijk, Limburg en Brugge, dat vorige zondag zijn slotkoncert kende. De festivalafdelingen Ant werpen, Brussel-Leuven, Gent en Historische Ste den, Mechelen gaan op maandag 20 augustus van start in de Antwerpse Stadsschouwburg met een koncert door het kwintet Pro Arte uit Monte Carlo. Dat het Festival van Vlaanderen een Europese bekendheid geniet is in de eerste plaats uiteraard te 'anken aan de kwaliteit an de aangeboden koncer- n maar in bijna even gro- mate aan de demokrati- 1e bekommernis van de janisatoren en professor -i Briers vooral: goede iziek brengen niet alleen de koncert tempels van ze grote Vlaamse steden, lar ook in de provincie én aan betaalbare, lage ijzen. 9 festivalafdeling Gent en storische Steden richt in ze regio niet minder dan stien koncerten in, die n erg gevarieerd aanbod houden. In deze bijdrage illen we U een zeer be- lopt overzicht geven van programmatie n Aalst, •ndermonde, Herzele, Lo- ren en Sint-Niklaas. In :ere bijdragen komen we eer in detail terug op de .ncerten in deze diverse alst biedt vier oncertavonden Melomanen kunnen in de rachtig gerestaureerde Sint-Margarethakerk van Baardegem/Aalst terecht voor een koncert met gees telijke muziek van de be langrijkste Vlaamse polyfo- ni8ten; dit op woensdag 12 september. De uitvoer ders zijn de leden van het Britse gezelschap London Pro Musica, dat we acht jaar geleden te Brugge aan het werk hoorden in een programma «Music for Kings and Queens». Wij willen ze nu niet missen. Spaanse barokmuziek kun je beluisteren in het Stadhuis op vrijdag 21 sep tember. De muziek wordt vertolkt door het ensemble Hesperion XX. Dit gezel schap bestaat uit een so praan, een gambist, een klavecinist, en een theorbe- en gitaarspeler. Ze hebben zich gespecialiseerd in mu ziek van de 15de tot en met de 17de eeuw. Het Strijkkwartet van de Nationale Opera koncer- teert in het Belfort op don derdag 27 september. Kom posities van Claude Debus sy, Maurice Ravel en Caplet worden vertolkt o.m. door de solisten Suzanne Mildo- nia.n op harp, fluitist Carlos Bruneel en klarinettist Hans Vanneste. Het laatste koncert van de vier die in Aalst ingericht worden pro grammeert werk van Hein- rich Schütz, de grootste komponist in het zeventien de eeuwse Duitsland, die al leen vokale werken schreef (zijn komplete werken wer den in 1890 gedrukt en om vatten zestien lijvige delen. Dit koncert wordt verzorgd door het Vokaal Ensemble Currende en het Instru mentaal Ensemble. De so listen zijn sopraan Agnes Mellon, contratenor Domi nique Visse en tenor Michel Laplénie. Dit koncert heeft plaats op donderdag 4 ok tober in de Sint-Mart in us- kerk. Dendermonde: Internationaal Jazzfestival Sinds vele jaren is het Dendermondse Jazzfestival ingekorporeerd in het Fes tival van Vlaanderen, voor al voor wat de promotionele kant betreft. Voor meer in formatie over het Jazzfesti val verwijzen wij u echter naar een aparte bijdrage in dit blad. Bach en Bacchus Het dynamisch organisa tieteam van Herzele organi seert in het kader van het festival twee muzikale avonden van divers allooi. Eerst is er op 7 september een Jazzkroegentocht met de vertrouwde namen uit het circuit: Retro Jazz Group, Big Band Zottegem, Wasokwartet, New Orleans Train Jazz Band, onze Jeggpap New Orleans Jazz band, Erik Mellaerts Kwar tet, Milkshake Banana en de ASLK Brass Band met Eddy House. En dan is er op vrijdag 28 september in de zaal van het K.T.A. het prestigieuze koncert met La Petite Bande van Sigis- wald Kuijken. Dit ensemble behoort tot de absolute we reldtop voor het uitvoeren van overwegend barokpar- tituren in autentieke uit voeringspraktijk. Op het programma staat werk van Corelli (Concerto grosso in Bes, opus 6 nr. 5), Geminia- ni (Concerto grosso in g Concerto grosso in c, opus 2 nr. 2), J.S. Bach (Concerto voor twee violen, strijkor kest en basso continuo in d, BV 1043) en Haendel (Con certo grosso in F, opus 6 nr. 2). De solisten tijdens dit koncert zijn de violisten Sigiswald Kuijken en Fran- gois Fernandez en de cellist Richte van der Meer. Drie koncerten te Lokeren Op 27' september is het Blazersensemble van de Na tionale Opera uit Brussel te gast in de Torenzaal van het Lokerse Cultureel Cen trum. Onder de leiding van Derek Wickens voeren ze komposities uit van Wolf gang Amadeus Mozart. Eveneens in het Cultureel Centrum, maar dan in de Stadsfeestzaal, koncerteert op vrijdag 12 oktober het grote BRT-Jazzorkest on der de leiding van Etienne Verschueren. Naar loffelij ke traditie worden de eigen mensen niet vergeten te Lo keren. Het laatste koncert wordt immers verzorgd door de eigen Jo Van Eet- velde die op zaterdag 27 oktober in de O.L.Vrouwe- kerk van Daknam een or gelrecital verzorgt onder de noemer «Van Buus tot Bach». Sint-Niklaas: prestigieus en gevarieerd menu met 5 koncerten Niet minder dan vijf kon certen te Sint-Niklaas: een erg gevarieerd aanbod én kwaliteit gegarandeerd. Op vrijdag 7 september geeft de Gentse konservatorium- direkteur en klavecinist Jo- han Huys een recital in het stadhuis met op het pro gramma komposities van Storace, Marchand, J.S. Bach, Jones en Balbastre. Als klavecinist specialiseer de Huys zich in de 17de- en 18de eeuwse muziek en gaf zowel in binnen- als buiten land talrijke koncerten. Mezzosopraan Lucienne Van Deyck verzorgt op maandag 17 september in het Stadhuis een liedrecital met werken van Wolf, De bussy, Chopin en Turina. Zij wordt hierbij aan de pia no begeleid door Frans Truyts. In de Stadsschouwburg is op vrijdag 21 september het BRT-Jazzorkest te gast on der de leiding van Etienne Verschueren. Pianist Mark Vermelden we nog da red uk ties gegeven wee van 50% voor jongere: en met 25 jaar en 25% groepen van minimus personen en houders Plus-3 Pas. Wie tickets wil best; voor koncerten in vera dene steden of ge mee kan ook centraal terecfc Info-Kultuur E3-E5, val van Vlaanderen, G van Vlaanderenplein 3 9000 Gent. Telefonisd het nummer 091/25.T (van 10 tot 13 en van 1; 17 uur). Festival van Vlaanderen: Terwijl de eerste week van het Brugse luik van het Festival van Vlaanderen een fysiek vermoeiende bezigheid is (meer dan dertig aktiviteiten): wed- strijdselekties, referaten, demonstraties, avond- koncerten), doet de tweede week van deze Interna tionale Muziekdagen het wat kalmer aan en staan er alleen avondkoncerten geprogrammeerd. Alle onder de noemer «Panorama van de Latijnse We reld». kes, Lawe8, Blow, Locke, Humfrey en Purcell, samen onder de noemer «Engelse katedraalmuziek Het werd een zeer gaaf kon cert met alle kwaliteiten die we van deze twee ensembles reeds aangehaald hebben: The Tallis Scholars zongen in de beste Britse koortradi tie (soms zelfs een beetje onderkoeld) en The London Baroque was opnieuw erg subtiel op interpretatief vlak en meesterlijk in him homogene samenspel. Dit laatste viel vooral op tijdens de vertolking van het Royal Consort nr 2 in d» van Lawes en de «Drie Fan tasias» van Purcell. Jam mer was dat de begeleiding van het koor door de instru mentale groep (met oude in strumenten!) soms akoes tisch wazig werd in de toch hoge gewelven van de O.L.- Vrouwekerk. Koor- en orgelrecital: Reitze Smits en The Tallis Scholars De tweede festivalweek startte zondag met een koorrecital door The Tallis Scholars ujt Londen onder de leiding van Peter Phi lips, een ensemble bestaan de uit vier vrouwelijke en 6 mannelijke vokalisten. In 1976 opgericht om reli gieuze komposities uit de 16de en 17de eeuw te ver tolken, reisde dit koor in tussen reeds de halve we reld door voor hun optre dens. In de Sint-Gilliskerk vertolkten de zangers drie anthems van Tomkins, waarbij het voor iedereen onmiddellijk duidelijk was dat we weer een prachtige avond zouden krijgen. Een prachtuitvoering kre gen we van het «Miserere mei. Deus» van Allegri. De Gregoriaanse delen worden beantwoord door het koor dat in twee groepjes opge splitst was, vooraan en op het doksaal, en beurtelings alterneert met de grego riaanse «voorzang». Een prachtige uitvoering mede door de schitterende so praanpartij. Zij besloten hun optreden met een werk van hun naamkomponi8t Thomas Tallis, een «Gaude Glorio- sa». Mooi uitgebalanceerd stemmenmateriaaleen voortreffelijk interpretatief vermogen, een prachtige klank: kenmerken van een koor dat we graag willen opnieuw beluisteren. Dit koorrecital werd afge wisseld met een orgelrecital door de Nederlander Reitze Smits, twee jaar geleden tweede laureaat van het Bachconcours op orgel. Hij vertolkte van Bach het «Concerto in a klein, BWV 593», twee koraalbewerkin gen (BWV 685 en 736) en de «Passacaglia in c klein, BWV 582». Op het eerste deel van het concerëo in a klein na, dat ons ritmisch en interpretatief weinig overtuigend leek, bewees Smits muzikaal en virtuoos uit het goede hout te zijn gesneden. Een overtuigende en boeiende inzet van de twee de festival week! Engelse katedraalmuziek: The Tallis Scholars en The Londen Baroque Twee ensembles die voor dien reeds prachtig musi ceerden tijdens dit festival luik: The Tallis Scholars nog de avond voordien en The London Baroque op 29 juli. Op het programma kompo sities van Gibbons, Weel- Mozaiek van Europese Ba rok: René Jacobs en het Kuijken Consort Geen B.R.T.-kaptatie voor het koncert van 7 augustus in de Sint-Jacobskerk, er zal wel een of andere prak tische of technische uitleg voor zijn. Op het podium nochtans mensen van bij ons René Jacobs, de hoogst gekwoteerde altus van deze tijd, en het Kuij ken Consort, kwalitatief op een eenzame hoogte in de vertolking van oude mu ziek. René jacobs schitterde in «Tu resti, o mio bel Nume» van Scarlatti, «Ixion» van de Boismortier en «Mi pal pita il cor» van Haendel; een fenomenaal muzikaal eks- pressievermogen, een voka le virtuositeit die de hon derden aanwxezigen doet verstillen en ontroeren. Instrumentaal werden de «Sonate en Trio «La Pucel- le» van Couperin, de «Trio sonate in A naar BWV 525» van Bach en het «5ème Con cert uit «Pièces de Clavecin en Concerts» van J.P. Raq- meau uitgevoerd. Vooral de laatste twee werken kregen een heerlijke verklanking mee: perfekt samenspel, so listische beheersing en warme muzikaliteit. Violist Sigiswald, fluitist Barthold en gambist Wieland, de drie gebroeders Kuijken, aange vuld door klavecinist Ro bert Kohnen: een kwartet dat de hele wereld ons mag benijden. Samen met een fa scinerende René Jacobs zorgden ze voor een onver getelijke avond! Herdenking Francesco Du rante - Patriok Peire Ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van de ge boorte van Francesco Du rante (1684-1755) werd door Patrick Peire een pro gramma voorbereid rond deze komponist. De sopra nen Gillian Fisher en Greta De Reyghere, de bas Wer ner Van Mechelen, het Westvlaams Vokaal Ensem ble en het Collegium Instru mentale Brugense vertolk ten in het eerste deel werk van Durante's leer. in gen, Pergolesi en Sacchini; in het tweede deel komposities van Durante zelf Van Sacchini hoorden we het «Quartetto opus 2 nr. 6 in A groot voor strijkers» een elegante, maar niet zo briljante kompositie die vooral in de fuga en het minuetto een pittige ver klanking kreeg. Evenzo het «Concerto per quartetto nr. 4 in mu klein voor strijkers en basso continuo». Greta De Reyghere schit terde als soliste in het «Lau- date Pueri» van Pergolesi voor sopraan en 5-stemmig koor; Gillian Fisher was ge woon uitstekend in het «Salve Regina», de jonge bas Werner Van Mechelen bewees-in het Trio uit het prachtwerk «Dixit Do mi nus» een degelijke sonori teit te bezitten maar mist toch nog vokale diepgang. Dat het Westvlaams Vokaal Ebsemble tot de top van ons koorlegioen behoort, een rijke klankkleur koppelt aan grote technische be heersing werd nog maar eens bevestigd. Het Colle gium Instrumentale speel de vlekkeloos. Opnieuw een avond met vertolkers van eigen bodem en opnieuw een schitterend en enthou siasmerend koncert! Italiaanse barokke kamer muziek: Bruggen - Loon hardt Bijlama Fluitist Frans Brüggen, klavecinist Gustav Leon- hardt, cellist Anner Bij- lsma: namen als klokken voor wie vertrouwd is met de autenticiteitsbeweging in de oude muziek. Ieder lid van dit trio is een briljant musicus op zijn instru ment. Daarenboven waren deze coryfeeën van bij het begin der zestiger jaren nauw betrokken bij het ont staan van de autenticiteits- rage in de uitvoeringsprak tijk en interpretatie van de oude muziekm Redenen genoeg dus voor een talrijk publiek om de Brugse Stadsschouwburg tot in de nok te vullen voor het koncertoptreden van dit trio op 9 augustus. Zij brachten een gevarieerde schotel met Italiaanse ba rokke kamermuziek: Bas- sano, Spadi, Cima, Merula, Castello, Rossi, Pesenti, Falconiero, Frescobal di, Co relli, degli Antonii, Fonta- na, Selma, Picchi, Cesare en Riccio. Het werd een muzikale avond met schitterende mo menten én met kleine kant jes. Gustaf Leonhardt toon de zich vooral in het solo- werk, toccata's van Rossi en Frescobaldi, dé meester op klavecimbel. Anner Bij- lsma was gewoon outstan ding in de «Passo e Mezzo» van Pesenti en vooral een «Ricercata» van degli Anto nii. Frans Brüggen, toch dé wereldautoriteit blokfluit, kon het zich veroorloven naast briljante passages een aantazl schoonheids foutjes en slordigheden ten «beste» te geven en toch een overweldigende indruk te maken! De kohesie tussen deze drie bleek soms niet optimaal te werken, zodat we niet on verdeeld opgetogen de Stadsschouwburg verlie ten. Lamento d'Arianna - The Consort of Musicke Het Britse Consort of Mu sicke van Anthony Rooley, vorig jaar in Brugge nog te gast met de masque Cupid and Death» van Gibbons en Locke, pakte dit jaar uit met een tematisch projekt rond de lamento of klaag zang van Adrianne uit de gelijknamige opera van Claudio Monteverdi, waar van alleen deze lamento be waard is gebleven. Op het programma van 10 augus tus in de Sint-Annakerk het «Lamento d'Arianna» voor sopraansolo en de vijfstem mige bewerking ervan (Monteverdi); plus de wer ken die onmiddellijk door Monteverdi's partituur werden geïnspireerd: het «Lamento d'Arianna» (dra ma in musica) van Bonini, «Pianto d'Arianna» van Costa en «D Lamento d'A rianna» van Pari. Uitvoerders waren de so pranen Emma Kirkby, Pop py Holden en Evelyn Tubb, de alt Mary Nichols, de ge- noren Joseph Com well en Andrew King en de bassen David Thomas en Richard Wistreich; Alan Wilson op klavecimbel en Anthony Rooley op theorbe stonden in voor de begeleiding. Uiteraard waren het vooral de sopranen (en in Bonini,'s Lamento ook bas David Thomas) die de kans kre gen zich en vedette te zin gen: Evelyn Tubb zong dra- matisch-ekspressief, rijk geschakeerd (Costa); Poppy Holdens vertolking (Boni ni) was erg gevoelig maar miste toch wat spankracht, Emma Kirkby, na al die ja ren stilaan de lieveling van het «Brugse» publiek, bezit een erg soepele, friese so- praanstem die ook nu weer uniek klonk. Een uniek koncert ook! Jean Gilles en J.S. Bach: Collegium Vocale en La Chapelle Royale Voor het eerst te gast op het festival te Brugge was La Chapelle Royale, samen met het Collegium Vocale uit Gent en de solisten Don na Brown, sopraan, René Jacobs, altus, Howard Crook, tenor en Peter Kooy, bas, vertolkte het de «Messe des mort8» van Jean Gilles (1668-1705). Deze «Messe des Morts», voor het eerst uitgevoerd in 1705 bij de uitvaart van de komponist zelf, kwam in de belangstel ling dank zij de T.V.-uit- zending uit de Kapel Van Versailles vorig jaar. Philippe Herreweghe, die in 1969 het Collegium Vo cale stichtte en in 1978 aan gezocht werd om het op nieuw opgerichte koor en orkest van de Chapelle Royal de Paris te leiden, paste als eerste met zijn vo kaal ensemble de nieuwe stijlprincipes inzake uit voering van de barokmu ziek toe. Koor en orkest musiceer den erg doorzichtig en licht, interpretatief met een barok-elan. Sopraan Donna Brown zong mooi maar met te weinig volume, een euvel waarmee ook bas Peter Kooy te kampen had. Tenor Howard Crook leek. ons met zijn zin voor detail- verzorging en degelijke diktie een waardiger partij voor een weeral schitte rende altus René Jacobs. Het «Magnificat» van J.S. Bach werd mooi vertolkt al misten we wel af en toe de barokke glans die deze par tituur toch kenmerkt. Beethovenkoncert door het Blazersensemble Octophoros Een nieuw geluid in ons muziekwereldje is het pas opgerichte blazersensemble Octophoros van hoboïst Paul Dombrecht. Dit inter nationaal gezelschap werd gevormd om de blazersmu- ziek van het einde van de 18de en het begin van de 19de eeuw te laten weer klinken op instrumenten uit deze periode. Vorige zondag speelde dit ensemble (dat bestaat uit twee hobo's, twee klarinet ten, twee hoorns, twee fa gotten en een contrafagot) het slotkoncert van het Brugse luik van het Festi val van Vlaanderen met een volledig Beethovenpro- gramma. Het eerste werk, de «Ouverture tot Fidelio» kon ons in een bewxerking van Wenzl Sedlak niet zo erg bekoren; erg mooi uit gevoerd werd echter het «Oktet in Es groot», met een warme klankkleur. Hoofdbrok op het program ma was de «Siebte Symfonie für neunstimmige Harmo nie», een bewerking van de zevende voor «harmonie-or kest» iets wat door de kom- ponisten in die periode als doodgewoon beschouwd werd. Een dergelijke bewerking reveleert onverwachte ge zichtspunten, onvermoede kwaliteiten, al blijft het op bepaalde momenten toch even vreemd. Deze kennismaking bleek een grote meevaller te zijn: Octophoros musiceerde met animo en fonkelende fris- Matthijs en zanger-trombo- Dendermonde: nist Richard Boone zijn de VVV-Dendermonde solisten tijdens dit jazzkon- 052/21.28.44 (voor 18 uur) eert. 052/21.63.39 (na 18 uur) Klassieke en romantische Herzele kamermuziek kan U horen Gemeentekrediet van Bei- in het Sint-Niklase Stad- S3®- Kerkstraat 7 huis op donderdag 4 okto- 053/62.39.20 ber. Dit koncert wordt ver- (9 tot 12.15 en 14.30 tot zorgd door het Trio Pas- 18-30. Zaterdag 10 tot 12 quier. uur) Het slotkoncert te Sint- Dokeren: Niklaas wordt gebracht vvv Cultuurgemeenschap, door het Collegium Instru- Torenstraat 1 mentale Brugense van Pa- 091/48.28.05 trick Peire. Dit ensemble, tot 12 en van 14 tot 17 dat in 1970 gesticht werd, uur) specialiseerde zich aan van- Sint-Niklaas: kelijk in het uitvoeren van Stadsschouwburg. Richard barok- en rococowerken ^"4 Britsomstraat 19 maar brengt nu ook kom- 03/776.35.75 posities uit het klassieke, (1° tot 12 en van 14 tot 16 romantische en moderne uur) tijdperk. Op dinsdag 9 ok- tober vertolken ze m de Stadsschouwburg werken van Vivaldi (Concerto gros so opus 3, nr. 11), Monn (Concerto in g voor cello, strijkers en basso conti nuo), Haendel (Concerto grosso opus 6 nr. 5), Mo zart (Divertimento, K.V. 138) en Benjamin Britten (Simple Symphony). De so list in het concerto van Monn is cellist Roel Diel- ^Vermelden we nog dat de e6"»"6 W"»* nen verkregen worden bij Het 9* werkingsjaar van de verband met -merkrel Jury voor Eerlijke Praktijken blijft laag. inzake reklame werd geken- Naast de 280 klachten, merkt door een stijging van grepen de door de Jury haar notoriëteit. Dit is mede te aangelegde dossiers, die danken aan bepaalde initiatie- trekking hadden op een ven die zij heeft genomen, van 148 reklameboodscha zoals de aan de dag- en week- campagnes, onderzi bladen aanbevolen publikatie Jury ook 62 vragen om vo van twee waarschuwingsbe- gaand advies, ingediend richten aan de lezers, het ene voor verspreiding van de inzake het storten van geld- me door adverteerders, sommen, het andere omtrent mebureaus of rcklamem het groeperen van schuldvor- Zij behelsden 54 reklam deringen. werpen, voornamelijk tx fende produkten of metfe Het verspreiden van deze be- d'c me« de gezondheid te richten betreffende materies ken hebben, waarvoor het publiek door de In 78% van de in 1983 af$ krisis heel gevoelig is gewor- «en dossiers en geopent den, heeft meer verbruikers gens «klacht», werd de i ertoe aangezet zich tot de JEP me ofwel stopgezet, of zij te wenden: 66% van de 204 tigde cen aanbeveling tot gevallen die zij in 1983 aan de g»"g of de verbruiker Jury voorlegden hebben be- vanwege de adverteerder trekking op deze onderwerpen doening. In 87% der gev (thuiswerk, leningen en groe- d'c voor verspreiding we peren van schulden, vormings- onderzocht, werd de re) kursussen, enz. of gewijzigd of stopgezi Meestal gaat het hier om «klei- gebeurde vrijwillig door ne aankondigingen», in techni- verteerder of zij werd op] sche en in reële zin, die als beveling van de Jury dc marginaal mogen beschouwd media ingehouden), in verhouding tot het globale Deze cijfers geven blijk volume kommerciële merkre- bet nut en de afdoendhei* klame voor massa-verbruiks- de door de reklamesekti goederen en -diensten. Het gewende zelfdiscipline aantal voorgelegde gevallen in Pi voor Eerlijke Praktijk* zake Reklame is daar de i tevens het kt volgende diensten: Aalst, Culturele Dienst, Katte8traat 33 053/77.11.11 toestel 245 (9 tot 12 en 14 tot 17 uur) heid. Een prachtig slot van een koncertveertiendaagse op hoog niveai! Het Brugse muziekfeest is voorbij: de deelnemers en gelukkige laureaten van het musica antiqua con cours zijn naar huis; de kerken zijn verstild achter gebleven; de vele koele ter rasjes van het mooie Brug ge zullen voor en na de kon- cereen iets minder druk be zet zijn, de entousiaste ploeg rijwilligers van de heer en mevrouw Robrecht en Alice De witte kunnen eindelijk even uitblazen... en dan weer verder werken aan de voorbereiding van 1985 :r Etiketten met miljoenen leorgaan belast met het I naleven van de basisn voor de Jury-intervel In steeds meer textielartikelen scrvicc-na-verkoop aan te waarheidsgetrouwheid, kan je wasvoorschriftcn vinden bieden. lijkhcid, fatsoenlijkheid, 1 onder de vorm van eenvormige eenstemming met de symbolen. In fijn rapport herinnert ETI- verantwoordelijksheidsz ËTTTEX, het Belgisch comité TEX er aan dat twee wijzigin- voor de etikettering der tex- gen aan de onderhoudscode tielwaren (vzw), meldt in zijn aangebracht werden blijven, jongste jaarverslag dat textiel- De eerste slaat op het wassym- Andere nieuwigheid: o en kledingfabrikanten in Bel- bool, dat een wastobbe voor- komend symbool voor het Boi gië alleen al jaarlijks tussen 95 stelt. Het zal voortaan op twee 8cn 'n trommeldroger. He en 100 miljoen keer deze sym- manieren kunnen voorkomen: s,aat u'« een cirkel bini bolen gebruiken! ofwel met een cijfer bovenop ccn vierkant en moet Dit cijfer is zeker indrukwek- (dat naar de wasprogramma's trommeldroger of tumblei kend wanneer men bedenkt verwijst), ofwel met een streep leren- 'n de cirkel kunnen dat de onderhoudsetikettering, onder de tobbe. Beide versies ,wee punten staan, die niet verplicht is, enkel en zullen samen bestaan tot in 'an8 de aanbevolen droog alleen berust op de wil van de 1985; nadien zullen enkel nog pcratuur. Dit symbool isfi fabrikanten de verbruiker een de onderlijnde symbolen over- tatief. Festival van Vlaanderen te Brugge In 1964 ging te Brugge in het kader van het Festival van Vlaanderen de et internationale muziek wedstrijd door. Na beurtelings voorbehouden te zijn geweest orgel en klavecimbel, werd vanaf 1972 ook de discipline blokfluit ingeschakeld, vi 1978 gewijzigd in wedstrijd voor ensemble en solisten. We herinneren er hier nog e aan dat in 1981 ons «Dendermondse» ensemble Pandora bij de finalisten behoorde een aanmoedigingsprijs verdiende. Het concours was onderver deeld in verschillende disci plines: houtblazers en strij kers, zang, lult en ensem bles. Niet minder dan 127 deelnemers uit 17 landen schreven in voor deze wed strijd, de belangrijkste ter wereld in dit genre; 74 bo- listen en 53 muzikanten uit 12 ensembles. Uiteraard kon men een enorm ver schil vaststellen in techniek en muzikaliteit bij de deel nemers. Toch kan men stel len dat de solisten en de ensembles die de preselek- tie overleefden en tot de fi nales van vorige zaterdag doordrongen stuk voor stuk boeiende muziek brachten. De jury was dit jaar samen gesteld uit Judith Nelson uit San Fransisco, Ingrid Siefert uit London, René Clemencic uit Wenen. Jo- han Huys uit Gent, Konrad Junghanel uit Keulen, Hans-Martin Linde uit Ba sel en Patrick Peire uit Leuven. Van de 36 blokfluitisten be reikten er vier de finale: de Nederlander Johannes Tol en de Venezolaan Aldo A- breu deelden de tweede prijs, terwijl onze landge noot Patrick Laureys en de Zweed Dan Laurin een eer volle vermelding achter hun naam kregen. -Barokhoboïst Taka Kitaza- to uit Japan kreeg eveneens een eervolle vermelding. Bij de strijkers ging een derde prijs naar de Amerikaanse violiste Mary Utiger, ter wijl de Nederlandse gam- biste Nanneke Schaap vre de moest nemen met een aanmoedigingsprij s De Amerikaanse luitist Ro bert Bart zag zich een twee de prijs toegekend. In de discipline zang een derde prijs toegel aan de Amerikaanse zi Drew Minter: volgens een ondergewaarde kwotering. Voor het werd te Brugge een prijs toegekend voor sembles. Deze ging het Franse gezelschap Landes Consort; een tw prijs behaalde Fontana sicale Wien, bestaande twee Duitsers, een Oo rijkse en een Amerika» de derde ensemble-fin het Canadese Ense Arion moest genoegen men met een derde priji Tijdens de 22ste Intern nale Muziekdagen te ge, van 26 juli tot 10 aug tus staat de schijnwei weer gericht op het oi tijdens de concours Bi Haendel.

De Voorpost | 1984 | | pagina 18