reertiendaagse van Pater De Smet PEDILUX Hoe Sint-Pauwels f eestte 't Was gewoon geweldig Leedse Handelsbeurs onder bemoedigende belangstelling geopend Overleg in beschuttende werkplaats te Hamme KERKSTRAAT 18 AALST Studiebeurs voor verhandeling over Leeds Daensisme WÊÊÊÊÊÊÊ zenommegang zfestival en de rijden altertA rtensA izoen\ luim. I JDAG 17 AUGUSTUS 1914 JAARGANG NR. 32 34 F GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6/32/25/001 1'6 40 25 302 Telefoon 053/21.59.23 wordt er de volgende weken niet op een feest gekeken. Niet alleen zyn jaarlijkse braderijen van de Ster- en Kerstboomaktie, de grote kermis met en Katuit, vrywel onmiddellyk gevolgd door het Honky Tonk Bloemencorso: doorheen al deze festiviteiten ligt ook nog een rode die getrokken wordt door het aktiekomitee Pater De Smet. Vanaf zaterdag 18 zullen we de grote zwartrok opnieuw kunnen bewonderen op zyn gewone nadien wordt het boek over de missionaris voorgesteld en de tentoonstelling leven geopend, opgeluisterd door een Amerikaanse Army-band en op 30 augustus wordt na een akademische zitting het standbeeld plechtig Enkele weken geleden was een sociaal konflikt ontstaan tus sen enerzijds het gemeen schappelijk vakbondsfront en de werknemersafgevaardigden in ondernemingsraad en komi- tee veiligheid, gezondheid en verfraaiing en anderzijds de afgevaardigden van de vzw So ciale Werkplaats te Zele. De moeilijkheden waren in feite ontstaan naar aanleiding van een aantal onduidelijkheden in verband met de opsplitsing van de bestaande beschuttende werkplaatsen van Zele in twee afzonderlijke gehelen, respek- tievelijk te Hamme en te Zele. Men was vooral bekommerd omtrent de arbeidsvoorwaar den en de omstandigheden die zouden worden voorgelegd aan de werknemers. Ook in verband met de toekomst van deze werkplaatsen. Naar we konden vernemen is ondertussen het konflikt opge lost. Te Hamme bestaat sinds het begin van juli een nieuwe vzw onder de benaming van De Kemphaan. Deze sociale werkplaats is naast deze van Wetteren en Zele de derde in het arrondissement Dender- monde. Deze oprichting be antwoordt aan het in 1971 ge formuleerde streefdoel om in elk kanton van het arrondisse ment een sociale werkplaats op te richten. Dit om de integratie van de mindervalide werkne mers te bewerkstelligen. Tus sen de vzw sociale werkplaats Zele en De Kemphaan Ham me werd een overeenkomst ge sloten dat voor de toekomst bepaalde waarborgen inhoudt. Naar ons werd medegedeeld zullen de werknemers van de vzw Sociale Werkplaats Zele, die waren tewerkgesteld te Hamme, met behoud van ver worvenheden worden overge nomen door vzw De Kemp haan. Op 1 september zal de procedure worden gestart om een komitee veiligheid op te richten te Hamme. (VGP) beeld. De pvba Veldeman uit Dendermonde schilderde de gouden letters. Op die manier werd de omgeving van het standbeeld ook netjes ge maakt. Boek en tentoonstelling Zaterdag 25 augustus krijgen we het tweede luik in deze gebeurtenissen rond Pater De Smet. Niet alleen komt er een boek op de markt, er werd ook een interessante tentoonstel ling georganizeerd. Dat alles in samenwerking met het Davids- fonds. Die zaterdag om 17 uur wordt het boek van Pater Windey voorgesteld. André Pauwels zal de aanwezigen verwelko men en mevr Heymans, voor zitter van het Davidsfonds stelt de auteur voor. Pater Windey zelf geeft dan enige uitleg over zijn boek. André Pauwels en mevr. Hey mans zullen dan burgemeester Cool uitnodigen om de ten toonstelling te openen. De burgemeester zal aan pater Windey een stadsplakket over handigen, waarna er een re ceptie wordt aangeboden door het Davidsfonds. Tijdens die ontvangst zal Pater Windey zijn boeken tekenen. ndermonde. Pater De Smet ligt er. Maar n op zijn sokkel terecht kwam (v) t goed. oordeelden de Dendermondenaars. Zij zorgden ervoor dat hij zo snel mogelijk Vervolg op blz. 4 &Hjk terug belangrijkste zorg van het tiekomitee Pater De Smet nu stilaan van de baan. :hel Peleman heeft zijn «w standbeeld afgemaakt deze gebeurtenis werd Is bekend gemaakt tijdens gezellige bijeenkomst in brouwerij De Smedt te ithtem. Nu zaterdag 18 au- zal het beeld opnieuw zet worden op het Aplcin, waar het veel te geleden van zijn sokkel Men moet er wel vroeg bij om van deze historische «urtenis iets te kunnen «dragen. Om acht uur be- ^Ricn eraan. Voor velen is op zaterdag nog een on- nselijk ur, maar een groot ul Dendermondenaars zul- «r wel wat voor over heb- om dat mee te maken, nenteel staat het indruk kende, 4m30 hoge beeld in Kazernestraat. sen uitgave van «tgeverij de cuyper ®"de Vest 34 "30 Dendermonde 1:052/21.40.60 «krek. KB 442-8601481-36 voor los nummer 34 F ««abonnement 1.620 F maand 825 F maand 425 F ►antwoordelijke uitgever '0ECUYPER Michel Peelman heeft er tien maanden aan gewerkt Het was een enorme opgave, een uitdaging. Maand na maand heeft hij het beeld zien groei en, telkens deel na deel op nieuw beginnend: boetseren in klei, gietvormen aanbrengen, zes lagen kunsthars en glasve zel... een vermoeiend en moei zaam werk Zijn zoon Peter heeft hem daarbij bijzonder goed geholpen. Heelwat men sen volgden van dichtbij de werkzaamheden en verschil lende scholen gingen op be zoek naar het atelier in de Kazernestraat waar zowel Michel Peelman, Pater Ber nard als André Pauwels, de mannen van het komitee, pa raat stonden om uitleg te geven. Ondertussen werd ook de sok kel gerestaureerd en opge- kuist, want op zaterdag 18 au gustus zal het beeld erop ge plaatst worden in bijzijn van een tv-ploeg voor de uitzen ding van «Terloops». De tv zal ook een kijkje nemen op de tentoonsteling die geopend wordt op 25 augustus. De uit zending daarvan zal plaats hebben op woensdag 29 augus tus in het KTRC-programma «Kerkwerf». Het belangrijkste is dat ondanks twijfels en scep ticisme het monument op nieuw op zijn oude plaats zal prijken in al zijn vroegere glo rie, want een Dendcrmonde- naar is nog altijd fier op zijn grote missionaris, zijn «Grote Zwartrok». Vele Dendermondenaars heb ben zich mee ingezet voor de wederoprichting van het stand beeld. Het VTI-Dendcrmonde schenkt het smeedijzeren hek rond het beeld. De arduinen sokkel werd opgekuist door het Huis Van Den Nest uit Schoonaarde, Bloemisterij Vincent in de persoon van Luc Eeckhoudt uit Dendermonde legde het perkje aan rond het Onder bemoedigende belangstelling met o.m. senator Germain De Rouck ging de 4de Leedse Handelsbeurs verleden vrijdagavond van start. Twee belangrijke afwezi gen: burgemeester Grepdon die eigen feesten vierde te Wanzele en Reinoud D'Haese die voor de opening van de Daenstentoonstelling belet gaf. Voorzitter van het organize- de realisatie van de Daensten- rend komitee Albert Van Hove toonstelling. Kuituurschepen noemde het gebeuren een vol- Antoon Mertens is verheugd wassen evenement met 80 dat wat Gent en Aalst reeds stands op een oppervlakte van konden ook te Lede mogelijk 5000 m2. Een speciaal woord werd: de organisatie van een van dank heeft hij over voor kulturele tentoonstelling met Koen De Cremer wat betreft diepgaande sociale aspektcn. In de tentoonstelling wordt o.m. de industriële revolutie belicht met de slechte arbeids voorwaarden voor jan met de pet qua lonen, ongezonde werkplaatsen, lange werkda gen, kinderarbeid en ontbre ken van sociale voorzieningen. Hij wéés daarbij op de zich steeds verbredende kloof tus sen verfranste burgerij en de massa die Vlaams bleef. Via de «Christelijke Volkspartij» zorgde Daens voor tegenaktie en een «Vlaamse Beweging» die Vlaams, demokratisch en sociaal in haar banier voerde. Via het Daensisme zette Vlaanderen zich af tegen ro mantisch idealisme en schakel de liever over naar pragma tisch realisme. De huidige christen arbeidersbeweging heeft van het Daensisme alles zins nog de «groene kleur» geërfd en in ere gehouden. Schepen Mertens kan daaren boven, in deze kontekst, aan kondigen dat een studiebeurs van 25.000 fr. wordt uitgeloofd voor een dissertatie op univer sitair niveau over «De Daen- sistische Beweging te Lede». Voorzitter van het Priester Daensfonds Luc Delafortrie heeft welgemeende felicitaties voor de organisatoren die deze expo wisten te koppelen aan een commercieel gebeuren dat velen lokt en hen dan ook met het Daensistisch gedachten- goed konfronteert Schepen van Feestelijkheden Jules Henderickx verheugt er zich eveneens over dat tijd en ruimte werd vrijgemaakt voor dit merkwaardig sociaal gebeu ren. De handelaars raadt hij aan aan eigentijds manage ment te doen en dus zelf naar de potentiële verbruiker of ko per te gaan. Woorden van dank tevens voor de E.H. Su perior van het Leeds St.-Maar- tenskollege. Zonder deze ge boden faciliteit zou een derge lijk gebeuren te Lede immers niet haalbaar zijn. LH Lede. Optreden van de Molenberger Blaaskapel tijdens de Leedse Handelsbeurs a Lede Luc Delafortrie knipte het geelzwart lint door e. wordt geflankeerd door de schepenen Toon Mertens e Rouck en promotor Koen De Cremer a daarmee was de Daensexpo geopend. Hij Jules Hendrickx. Achter hem s entdef"r"ionae Ufze schoolkinderen passeerden net toen de Pater zichzelf vrijwel ter aarde bestelde. De mensen - dat er nog veel meer volk zal zijn als het standbeeld opnieuw op zijn plaats wordt gezet of als het t d (arch Inhuldigingsfeesten De donderdag van kermis, ge meenzaam Katuit, wordt niet alleen voor de reuzen e feestdag. Ook Pater De Smedt komt opnieuw volop aan bod, want dan heeft immers de offi ciële inhuldiging van het stand beeld plaats. Zo tegen 17 uur arriveren de personaliteiten op het Dender- mondse stadhuis. De wagens in hei komucc voorzien van een parking- officieel wordt kaart vinden een plaatsje op de Mariakring en de binnen koer van het H. Maagdcollege. Op de Grote Markt is het im mers kermis. Voor de pui van het stadhuis zorgt de United States Army Band, Europe voor enige muzikale verpo zing. Om stipt vijf uur stoppen ze ermee en trekken naar de Mariakring voor verfrissingen en een eetmaal. Ondertussen begint op het stadhuis de akademische zit ting met André Pauwels als inleider. Er zal ook een brief voorgelezen worden die Pater De Smet aan zijn moeder schreef. Een pianist van de Amerikaan se band speelt dan een muzi kaal intermezzo, waarna sche pen Hubert Maes en minister Jan Lcnssens het woord voeren. Het ging er indrukwekkend aan toe, het voorbije weekend in Sint-Pauwels. De onderste foto is een momentopname uil de oplucht van zondag; kerk en Dries in beeld in een entourage van rond de eeuwwisseling. Rond de kerktoren speelde 't zich allertuial af, van vrijdagavond tot zondagavond. Een uniek en heel professio neel uitgewerkt feest. De Wazenar.en weten Sint-Pals nu wel liggen, en voor zij die de weg nog niet mochten weten staat hierboven, een wegwijzer afgedrukt. Binnen in dit blad feiten en foto's over het zo geslaagde jubileumweekend. Er was n.a.v. 750 jaar Sint-Pauwels immers zo ontzettend veel te doen. De Voorpost heeft getracht, voor u de meest markante evenementen op een rijtje te zetten en in beeld te brengen (wv-foto's Iv)

De Voorpost | 1984 | | pagina 1