Concours Musica Antiqua - Panorama van de Latijnse Wereld Kunstschilder Edgar Heirman exposeert andermaal te Affligem Voor U gelezen Graficus Gerard Gaudaen te gast in 'De Zilverreiger' (Weert-Bornem) Kastelse parochiekerk wordt binnenkort herstel 71 20 - 17.8.1984 - De Voorpost Festival van Vlaanderen te Brugge Het muzikaal festijn van de «oude» muziek vult opnieuw Brug ges mooiste kerken en zalen. Voor de 21ste keer reeds! Het eerste luik van deze vijftiendaagse ligt achter de rug: de eerste week die bol stond van de préselekties voor de concours musica antiqua, kursussen en recitals door juryleden-musici, referaten door musikologen, demonstra ties door instrumentenbouwers van over de hele wereld, konoerten met muziek van de 14de tot de 18de eeuw, werd besloten met de finales van de wedstrijd. «L'Orfeo» - Claudio Monteverdi Een eivolle Sint-Walburga- kerk voor het openingskon- cert van zaterdag 28 juli met op het programma de vroegste opera die in de loop der eeuwen heeft standgehouden, «L'Orfeo» van Claudio Monteverdi. Dirigent Andrew Parrott had gekozen voor een uit voering, wars van alle pate- tiek of dramatiek; het werd een koncertante uitvoering in typische Britse, verfijnde madrigaalstijl. Toch ver wonderlijk in deze benade ringswijze dat er enkele scenische toegevingen wer den gedaan op gebied van kleding, mimiek en ges- tiek. Storen deed dit echter geenszins. Hiervoor was het ensemblewerk te boeiend en te perfekt! De groep jonge solisten zon gen erg homogeen, verfijnd Kerkby schitterde in de rol len van Silvia en Prosperpi- na en de jonge Mark Tu cker bewees als Orfeo erg geschikt te zijn voor dit soort werk. De instrumen tale begeleiding door The Tavemer Players zat op hetzelfde niveau van het vo- kalistenteam: doorzichtig gestruktureerd, licht en technisch erg verfijnd. Luister van de Barok - The London Baroque Barokvioliste Ingrid Seifert fungeerde dit jaar voor het eerst als jurylid tijdens de concours musica antiqua. Zij was echter ook te gast voor een koncert met haar ensemble The London Baro que. Op het programma stond werk van Corelli, Vi valdi, Haendel, Stanley, J.S. Bach en Mozart. Het ensemble, bestaande uit de violisten Ingrid Seifert en Anne Róhrig, cellist Charles Medlam, violonist William Hunt en klaveci- nist John Toll, speelt op ou de instrumenten en behoort tot die Engelse gezelschap pen die de faam van Enge land als speerpunt van de oude-muziekrevival ver spreid hebben. Geen steral lures, geen futiele uiterlij ke schijn, maar gedegen kwaliteit, superbe afwer king en een verbazingwek kend homogeen samenspel. Dit bleek o.m. uit de «Trio- sonate in F groot, opus 2/3" van Haendel, het «Concerto gros80 in F groot, opus 2/3" van Corelli, het «Concerto a quattro in D groot» van Haendel en de drie kerkso- nates van Mozart (dit laat ste ter vervanging van de «Triosonate in G groot» van Bach). In de «Sonate in g klein voor cello en basso continuo» van Vivaldi kon cellist Charles Madlam ons niet volledig bekoren, zijn vertolking was technisch zeer knap maar miste echt elan en gedrevenheid. Kla vecimbel John Toll, tech nisch even knap, boeide meer als klavecimbel-solist in het «Concerto in c klein» van Stanley en in Bachs «Praeludium en Fuga in h kléin». Een koncert voor verstilde fijnproevers! Vespro della beata Vergine - Monteverdi Een opnieuw uitverkochte Sint-W alburgakerk op maandag 30 juli voor de uitvoering van Montever di's «Vespers», een produk- tie die om de drie jaar het Brugse programma siert, en dit sinds 1969. Na Jür- gen Jürgens, Rudolph Pohl, Philip Ledger en An drew Parrott, was het nu Stephen Cleobury die de al gemene leiding had van dit prestigieuze werk. Uitvoerders dit jaar waren de sopranen Judith Nelson (tevens lid van de jury) en Elizabeth Lane, contrate nor Timothy Penrose, de tenoren James Griffett en Tan Partridge en de bassen Michael George en Chris topher Keyte als solisten, het King's College Choir Cambridge en het Colle- Deze tentoonstelling van de welbekende Graficus Ge- Ook in een zestal houtgravures rard Gaudaen werd geopend op vrijdag 3 augustus 1984 bij het werk van Willem Els- en is apen tot en met 2 september 1984. Zij werd ;ch<"."£1hii de "|d9ee5,j'°'; georganiseerd door de streek V.V.V. Klein-Brobont - 2~„'"jgure„u™ ovale |ijst, Scheldeland v.z.w. a|s jn het tijdperk toen het Het streekmuseum van Klein-Brabant, «De Zilverrei- medaillon de lijstvorm was, te ger», in de Scheldestraat 18 in Weert is daarvoor wel de plaatsen. Poëtisch is zijn vorm- geschikte plaats. Dhr. Leon Rochtus, voorzitter van hef geving bij de oude koetsen van V.V.V., nam het woord bij de inleiding, waarna Theo «Le Grand Meaulnes» van Von Looy direkteur van de Akademie in Antwerpen de Alain Foumier «Kleine Ida s beurt kreeg om Gerard Gaudaen in gedichtvorm en op 60 «E9<>baren» bi| de n opdichten van Jack Aoers. een lyrische wijze voor te stellen. Gerard Gaudaen als graficus voorstellen is misschien over bodig. ledereen kent hem uit een reeks van boekillustraties, waarvan de twaalf houtgravu res die verschenen in de V.V.V. uitgave «Vier uit het Schelde land» een belangrijke plaats bekleden. Twaalf illustraties bij het werk van Filip De Pillecijn, Jan Hammenecker en Emile Verhoeren waarin de handen als expressie- en bindmiddel worden aangewend om een heid te brengen tussen totaal verschillende mensen. Handen van de veerman, vissershan den met netten druk bezig, handen die zich uitstrekken naar de notelaars op de Schel- dedijken, handen die wringen rond de koorden van de touws lagers, de handen van de dood of de handen van de xylogroaf zelf, de vierde 'Grote' uit deze «Vier uit het Scheldeland». Dit kunstboek is nog steeds ver krijgbaar tegen de gunstprijs van 1.000 fr. na storting op rekeningnr. 061-7806640-60 van de Streek-V.V.V. Klein- Brabant Scheldeland te Bomem. Weinig Het aantal kunstenaars die gedichten van Jack Apers. Verder zijn zin voor humor bij b Vos» illustra- hem beïnvloed hebben in de vormgeving. Wel de hardnek kigheid waarmee Stuyvaert en Severin de grafiek en een Joris Zijn biografie Minne de tekenkunst verdedig- Gerard Gaudaen werd geboren den, heeft een diepe indruk op op 9 januari 1927 in Sint-Nik- hem nagelaten. laas. Van 1940 tot 1946 volg- Als jong graficus moakte Gau- de hij lessen aan de Weten-' doen al reeksen gravures, ge- schappelijke afdeling van het inspireerd door literaire wer- Koninklijk Atheneum in St - ken Daarnaast snijdt hij tal Niklaas Zes joar lang (gedu- van houtblokken bedoeld als rende dezelfde periode) volgde gebruiksgrafiek en ex-libris. Rij avondlessen tekenen aan de Zijn werk bezit daardoor een Akademie van Schone Kun- uitgesproken illustratief ka- sten in St.-Niklaas en nog 2 rakter. jaar lang zondaglessen schil- Gaudaen is als geobsedeerd deren. In 1946-47 volgde hij door de ruimte-omspannende sierkunsten, grafiek en tekenen lijn die hij met een minimum aan de Koninklijke Akademie aan moeite ritmisch schijnt te in Gent. Via de Centrale hanteren. Stevig en zuiver li- Examenkommissie lukte hij neair weet hij de vaste vorm en voor leraar tekenen (middelbo de beweging tot uitdrukking te re scholen); leraar tekenen (Af brengen. Hij maakt zijn hout- hena - nieuwe en oude huma- blokken ondergeschikt aan zijn niora); leraar handenarbeid vormelijke visie, aan zijn drang (middelbaar en normaal onder- naar harmonie, naar even- wijs). Verder werd hij laureaat wicht. afdeling houtgravure (Natio- Gerard Gaudaen verenigt in naai Hoger Instituut te Ant- één persoon de kwaliteiten van werpen) tekenaar-artiest en de graveur vakman. In zijn suite bij «de Zijn loopbaan legende van Uilenspiegel» van Vanaf 1947-83: leraar tekenen Charles De Coster ontstaat er aan het Kon Atheneum in St een nieuwe schepping die. Niklaas. aanleunend bij de oorspronke- 1958-71 leroar houtsnede aan hun aktiviteiten op het gebied 'Ü^e tekst, Tijl Uilenspiegel de Kon. Akademie te Gent en van de plastische kunst vrijwil- weet terug te brengen naar de vonaf 1971 tot 1981 aan de lig beperken tot de grafische 1'jd van de Inquisitie als vechter Kon. Akademie te Antwerpen, disciplines is niet groot. Dege- voor de vrijheid. 1972-74; leraar geschiedenis nen die binnen die beperking zich uitsluitend houden aan hoogdruk zijn bijna witte ra ven. Gerard Gaudaen is een van die uitzonderingen die zich gedurende meer dan een kwar teeuw een oeuvre heeft opge bouwd met hout- en linos neden. Als jong kunstenoar boeide hem weliswaar de kleur en tij dens de eerste joren van zijn artistieke opleiding werkte hij in een atelier voor schilderkunst. Glimlachend noemt hij de en kele werken die h em uit die tijd nog resten jeugdzonden. Leermeesters Het is aan de Akodemie voor Schone Kunsten in Gent, dat de artistieke opleiding van Ge rard Gaudaen een beslissende wending kreeg. In het grafisch atelier van Victor Stuyvaert erft hij van die kunstenaar de liefde voor de grafiek in het algemeen en voor de houtsne de in het bijzonder. Als Gau daen nodien aan het Hoger Instituut in Antwerpen zijn op leiding voltooit, moedigt leraar Mark Severin hem verder oan in deze keuze. Later vindt hij in Jan Vaerten een uitstekend leraar aan het Hoger Instituut, die hem het «/wart-wit» tekenen doet be houden, naast de hoogdruk technieken. Bij zijn artistieke kreativifeit moet Gerard Gau daen de weerstand voelen van het houtblok, bij het steken of snijden, woarbij hij een licha melijke krocht moet inzetten die hem stimuleert bij zijn akti- viteit als kunstenoar in zijn to taliteit. De wil om de kunst met lichaam en geest aan te spreken! Zijn leermeesters Stuyvaert en Severin en houtsnijder Joris Minne hebber.Gerard Gau daen steeds geleid in zijn artis tieke loopbaon. Niet dat zij van de hoogdruk, Plantinge nootschap Hoger Instituut voor drukkunst te Antwerpen. 1981-82: Provisor oan het Kon. Atheneum in St. Nikloas. 1983: Direkteur van het Natio- naal Hoger Instituut en Ko ninklijke Akademie voor Scho ne Kunsten in Antwerpen. Onderscheidingen 1955 en 1958: Prijs Baron de Brouwer voor houtgravure. 1956 en 1957: Prijs van de Nationale Bank van België. 1961Prijs van de Kon. Akade mie van België (Klasse der Schone Kunsten). 1971: Laureaat van de Kon. Vlaamse Akademie voor We tenschappen, Letteren en Schone Kunsten van België. Tentoonstellingen Te Antwerpen, Hasselt, Gent, Brussel, Sint-Niklaas, Lier, Dendermonde, voor wat het binnenland betreft. In het buitenland, o.m. in Hulst (Nederland), Wologda (USSR), Birkenfeld (W -Duitsland), Olo- mouc, Pocotky, Sumperk en Praag (CSSR), Atlanta (Geor gia), Charleston (W.-Virginia), Pensacola (Florida), Washing ton (USA), Houston (Texas), Reutlingen-Spendhaus (W. Duitsland) en Moscou (USSR) Zijn andere aktiviteiten Lid van de «Wose Kunstkring» en de kunstkring «'t Getij». Me destichter van de Ex libriskring «Graphia». Promotor van talrij ke kunsttentoonstellingen en lid van de Provinciale Kommis sie voor Monumenten en Land schappen (Oost-Vlaanderen). Met Gerard Gaudaen hebben wij niet alleen kunnen kennis maken met een groot kunste naar, maar ook met een per soonlijkheid. Verder kunnen wij alleen moor schrijven, wat an deren over hem zeggen: royoal in zijn inzet, loyoal tegenover zijn vele vrienden, breedden- kend en doelbewust, warmhar tig en wilskrachtig Frans Van Breedam gium Aureum van Franzjo- sef Maier; een prestigieuze cast voor een prachtig werk. Monteverdi's Vespers blijven inderdaad steeds boeien eerst en vooral door de pracht van de muzikale komposities, maar ook door de rijke variëteit van het werk: erg boeiende orkest en koorpassages wisselen af met solo- en ensemble- werk in verschillende sa menstelling. Dirigent Stephen Cleobury wist al deze uitvoerders als de kleuren van een schil derspalet samen te pense len tot een homogeen ge heel, een lust voor het oor. Iberische Polyfonie en Engelse populaife canons - Pro Cantione Antiqua De mannelijke solisten die figureerden in Montever di's Vespers, vormen samen met leider Mark Brown het ensemble Pro Cantione Antiqua Dit Londens gezelschap serveerde op dinsdag 31 ju li in de eivolle Gotische zaal van het Brugse stadhuis een programma dat het pu bliek ademloos op de stoe len kluisterde. Het eerste deel was voorbe houden aan kerkmuziek uit de Renaissance van Spaan se en Portugese polyfonis- ten. Hier, meer nog dan in het lichtere tweede deel, bleek de immense beheer sing van de stemmen, de perfekte samenklank van de vokalisten die de toe hoorders met een ingehou den intensiteit deed ver killen. Het tweede deel ging onder de noemer «Cakes and Ale» naar een van de songs van Henry Purcell. We kregen een amalgaam van Engelse profane canons uit de 16de en 17de eeuw, soms humo ristisch, soms ondeugend- gewaagd, soms lieflijk-te der. Een tegenstelling met het eerste deel! Maar ook hier weer dat on gelooflijke meesterschap: een technische perfektie en grenzeloze stembeheersing zijn nodig voor de klankna bootsingen en muzikaal verrassende wendingen. Groots! Honderd jaar Boergondische muziek - Huelgas Ensemble Wie Paul Van Nevel een beetje kent, weet dat deze Vlaming een delver is naar onontdekte of bijna onbe kende werken uit de muzi kale oudheidkunde. Een koncert door zijn Huelgas Ensemble is dan ook tel kens een lrwrmiHranlring met voor velen onontdekt terrein. Van Nevel is dan ook iemand die steeds weet te boeien, zonder daarom iedereen te beroeren of te ontroeren Toch waren het rondeau «Ce qu'on fait a quatimini» van de ondeu gende Joyce en vooral de tiendelige hymne-variatie «Sequentia Benedicts sem per san etamooie mo menten. Na de pauze stond de «MiB- sa Lomme Armé» van Ockeghem meerd, een werk waarbij Van Nevel het publiek in lichtte over de musicologi sche as pekten van deze mis. Een gave vertolking die boeiend werd uitgevoerd! H.-M. Linde op blokfluit en traverso: oerdegelijk Hans-Martin Linde, sinds jaren jurylid voor de wed strijd musica antiqua, kon- certeerde op donderdag 2 augustus in de Sint-Anna- kerk, samen met gambist Pere Roe en Rolf Jungha- nus op klavecimbel en pia noforte. Op het programma stond werk van Porta, Corradini, Riccio, Kühnel, Sammarti- ni, Telemann en Mozart. Linde, professor te Basel, kan men rekenen tot de Duitse School in de inter pretatie-aanpak: oerdege lijk, technisch beheerst en glad. Het koncert in de Sint-Annakerk vertoonde trouwens al deze kenmer ken. Het was allemaal heel netjes, gepolijst en ernstig. Lichtvoetigheid en fantasie kan men Linde moeilijk verwijten. Vandaar ook dat er zo weinig bezieling, ga lante spirit en fantasie van uit ging. Flauto Magico - Clemencio Consort Wien» Hans-Martin Linde en René Clemencic: twee juryleden van de concours musica antiqua, twee beroemde blokfluitspecialisten... twee werelden gescheiden door een immense oceaan. Men heeft respekt voor het degelijke, ernstige musice ren van Linde en vindt het een beetje jammer dat er niet meer gedrevenheid vanuit gaat, men is gefasci neerd door de virtuoze fan tasie van René Clemencic en vindt het jammer dat er soms alleen dit is. We herinneren ons nog als de dag van gisteren Cle- mencic's uitvoering van de «autentieke» Carmina Bu- rana een paar jaar geleden in het Brugse Sint-Janshos pitaal en het jaar nadien in de Mechelse Stadsfeestzaal. Fascinerend en musikolo- gisch verantwoord! We kunnen ons echter niet van de indruk ontdoen dat Cle mencic sindsdien wel de zeer gemakkelijke weg ge kozen heeft. Een min of meer manklopende verge lijking met Frangois Glo rieus dringt zich op. We kunnen de woedende reaktie van een bejaard Ne derlands echtpaar begrij pen, alhoewel niet volledig onderschrijven, dat bij de pauze vertrok met de woor den «we wilden een koncert bijwonen, geen cirkusvoor- stelling. Al met al een prachtige eer ste week van het Brugse muziekfeest. Avond na avond uitverkochte kerken, een entoesiast publiek en mooie muziek! Over het festivalprogram ma van de week berichten we u in ons volgend num mer. L. Hamme. De Sint-Jozefkerk op Kastel wordt weldra\ hersteld (vh) De Sint-Jozefkerk van de parochie Kastel dient dringen worden hersteld. Vooral de toren moet grondig worden aa: pakt. Dit zal in een eerste faze gebeuren. Nadien zal wellich rest van de kerk een beurt krijgen, zoals de daken, de goten gevels. De kerk, die meer dan honderd jaar oud is, is wel nc goede staat, maar om aftakeling te voorkomen is herstel nodig. Overal zijn er lekken, waar bij regenweer het w doorsijpelt. Vooral de westkant van de toren is in slechte st Het grootste deel van de schaliën is afgevallen of ligt los. muren worden vochtig door het zinkwerk dat versleten is. i het hout is al door het vocht aangetast. Overal treft i schimmels aan. Voor de herstelling zal duurzaam materiaal worden gebruik) herhaalde herstellingen te voorkomen. BOUW Deze Sint-Jozefkerk werd gebouwd in 1876, in ncogothi stijl, met als gevelsteen een rode «pacpesteen». In 1872 i een stuk grond van 53 a en 50 ca aangekocht in de Molens) en een stuk aanpalende grond, met de vaste wil van Kastellenaars om een eigen kerk te bezitten en een. zclfstan parochie. Daarom staken de inwoners de hoofden bij elkaa richtten een verzoekschrift tot de voorzitter en de leden vai kamer van volksvertegenwoordigers te Brussel, waarin zij v gen om een kerk te mogen bouwen op de wijk Kastel, gemeentebestuur van Mocrzeke was van oordeel dat, gezien groot aantal inwoners op Kastel, daar een kerk wenselijk 1 Velen konden om gezondheidsredenen niet meer naar de Martinuskerk te Mocrzeke. Op 17 oktober 1873 werd goed! ring verleend tot het bouwen van een kerk op de wijk Kastel voorwaarde dat er eerst een voorlopig lokaal ter plaatse voor het uitoefenen van de eredienst en dat Kastel zelf de no middelen zou bijeenhalen om de kerk en de pastorie te bouv Het was dankzij e.h. Verschelden dat de nodige gelden wei samengebracht. HHoofdzaak voor hem was als toekon pastoor denken aan het welzijn van de bevolking. In de wi van 1875-1976 werd met de funderingen aangevangen. 0| oktober werd de eerste mis gecelebreerd in de noodkerk 1876 was men volop aan de bouw van de kerk bezig. Het nadien stond de kerk onder dak. Hoewel de toren nog voltooid was, werd ze toch al gebruikt en werd de nood! afgebroken. Pastoor Verschelden droeg de eerste mis op ii nieuwe kerk, die de naam kreeg van Sint-Jozefkerk, in okti 1877. Op de herstellingswerken die aan de toren zullen uitgevi worden bekomt men een subsidie van 30% vanwege de staa 10% van de provincie. B.D. Edgar Heirman uit Waasmunster, een man die reeds verschillende keren in het Affligems Kultu- reel Centrum tentoonstelde, geniet naast zijn schil dersreputatie vooral naam als uurwerkmaker. Waarbij hij trouwens de ruim anderhalve eeuw traditie van de familie in deze branche suksesvol voortzette met als paradepaard «De Heirman klok». Deze man die de pensioen leeftijd heeft bereikt sloeg reeds 40 jaar terug het hele land met verstomming met zijn 'astronomisch uur werk' waarmede hij de spo ren drukte van illustere voorgangers als Zimmer te Lier en Festraets te Sint- Truiden. Uurwerk dat voor een groot gedeelte verloren ging doch dat dan uiteinde lijk resulteerde in de we reldberoemde Heir- manklok. Klok die in de 50- er jaren te Sint-Niklaas werd geïnstalleerd onder algemene bewondering doch die momenteel door duizenden wordt bewon derd te Brugge in het Bou- dewijnpark. Koning Boudewijn himself die de installatie te Sint- Niklaas meemaakte drukte er zijn verwondering over uit dat dit het werk was van één persoon.De Heir- manklok bestaat inderdaad uit liefst 46.000 onderdelen duidt alle mogelijke détails aan i.v.m. tijd, planeten stelsel en astronomie. On derdelen die door de uitvin der zelf allemaal digd werden. Middenin een eenvoudig kruisbeeld waar onder,telkens als het uur werk zich zelf automatisch opwindt, een wereldbol wentelt. Polyvalent Heirman is echter meer dan een geniaal technicus. Hij is tevens literator en van hem verscheen o.m. in 1973 «Mensen sterven al leen...». Bovendien is hij een kunstschilder en in de ze kwaliteit kan u hem mee maken te Affligem vanaf morgen zaterdag. Vooral het oude 'Waeslant' blijft Heirman boeien met arme boeresukkels, met boeren en herders, met folkloristische gebruiken en religieuze vieringen, met oude hoeven, kapellen en torens. Dit alles dan in vaste lijnenen warme kleuren. Tegenover zijn minutieus technisch werk aan zijn «klok» gooit Heirman zijn Waasland gewoon op het doek. Een «kontrastfi- guur». De passie tot het schilderen is bij hem ana loog met deze van het leven zelf. Heirman beschikt over een warm kleurenpalet waar mede hij. in een kleuren spel van licht en donker, figuren op de voorgrond zaait en ze konfronteert in de achtergrond met de da gelijkse sleur van het leven. Onwillekeurig doet Heir man denken aan Felix Tim mermans want in zijn werk schuilt steeds een dieper motief, gevolg van zijn groot menselijk hart en van zijn geestelijk genie. Dat het Affligems Kultu- reel Centrum Heirman an dermaal in zijn zalen met een ruim publiek mag kon- fronteren, is voor het Cen trum zelf een ware eer (L.H.) FSO-wagen Begin november dit jaar doet de Poolse FSO-wagen zijn in trede op de Belgische markt. Deze no-nonsense wagen wordt ingevoerd door Jcan- Paul Pierreux. Als exklusieve lanceerprijs gaat de FSO geen 200.000 fr. kosten, BTW inbe grepen. Alles wat de mensen kunnen dromen en dus kunnen vragen, staat er reeds op, geen geknoei dus met opties. De FSO is Pools van origine, maar de karrosserie werd ontworpen door Italiaanse designers. Vanaf november op de Belgi sche markt! B ALK O NTUINEN EN IDEEËN VOOR bloembakken, Toos Lenstra, Zwar te Beertjes-Hobbygidsen. Al woont U op de tiende verdieping, toch kan de natuur zeer dichtbij zijn. Iedereen die zich ergert aan de grauwheid van de flats, aan al dat beton, aan de onnatuurlijkheid, zou dit boek eens moeten lezen. Ook als uw tuintje maar een bloembak groot is... Schrijfster Toos Lenstra geeft u tientallen handige tips om zelfs in de saaiste flatwijk de natuur binnen handbereik te brengen. U vindt in dit boek suggesties en ideeën om van uw balkon een echt tuintje te maken. Verder is er een uitgebreide lijst in opgenomen met bloemen, planten, struiken, ja, zelfs bomen, die het op uw balkon uitstekend zullen doen. Verdeeld door A.W. Bruna Zoon, 124 p.. 175 fr. UlTNODIGINO TOT MOORD, JOSh Pachter, Zwarte Beertjes. U wordt hier inderdaad vriendelijk uitgenodigd tot het bijwonen van een verzameling moorden, diefstal len, oplichterijen en andere vormen van misdaad. Hieraan valt weinig meer toe te voegen De nu in Neder land woonachtige Josh Pachter ge noot in Amerika grote bekendheid met zijn detectiveverhalen. Een aantal ervan zijn zelfs voor televisie bewerkt Deze bundel bevat verha len uit zijn Amerikaanse en uit zijn Nederlandse periode. Verdeeld door A.W. Bruna Zoon, 190 p., 130 fr. Het Looboek, Clive Cussler, A.W. Bruna Zoon, «Beterback». De atoomonderzeeër Starbuck is de nieuwste trots van de Amerikaanse marine. Met aan boord de modern ste nucleaire wapens, maakt de Starbuck een proefvaart in de Stille Oceaan en verdwijnt. De Starbuck zond geen noodsignalen uit, er werd geen wrak gevonden, niets. totdat beroepsavonturier Dirk Pitt in een door haaien bevolkte baai bij Hawai een stille getuige'vindt: het logboek van de Starbuck. De laatste, haast onleesbare, in doodsangst neergekrabbelde aante kening van kapitein Felix Dupree leidt naar de plaats van de gruwelij ke ondergang van de onderzeeër, honderden mijlen van de laatst ge signaleerde positie. Verdeeld door A.W. Bruna Zoon, 260 p.. 560 fr. Het Veojoe Gevoel, Jan willen van de Wetering, A.W. Bruna Zoon. De diepbedroefde Mathilde wacht de drie zonen van haar overleden min naar op. Na enige gepaste woorden brengen ze een toast uit op de goeie man en draaiden het cassettebandje dat hij achterliet. Pa laat twee mil joen gulden na en alle vier moeten ze voor hun half miljoen iets gaan doen: weg met het veilige gevoel van geld op de bank en obligaties in de kluis, doe er iets mee! Dan blijkt er één miljoen verdwenen te zijn. Eén van de vier heeft het achterover gedrukt, maar wie? Ze besluiten bij elkaar te blijven tot dat het geld terecht is, of tot ze van het ene miljoen weer twee gemaakt hebben. Na vele bizarre avonturen besluiten ze terug te gaan naar het veilige gevoel van het geld op de bank. Dan komt Mathilde met het tweede cas settebandje op de proppen én komt aan het licht wie de schuldige is. De oplossing vindt men op speciale ge sloten pagina's... Verdeeld door A.W. Bruna Zoon, 212 p., 395 fr. De macht van een Vrouw, Bar bara Taylor Bradford, Grote Beren. Haar doel is geld, want geld is macht. Macht heeft de jonge Emma Harte nodig om wraak te kunnen nemen op de familie van Fairley, die rampspoed bracht over haar en haar familie. Moed en wilskracht, maar vooral haat maken Emma te een harde, meedogenloze vrouw rijk en machtig. Voor liefde is ii haar leven geen plaats meer. Toch zal uiteindelijk alleen de liefde dl cirkel van haat kunnen doorbre ken. In deze magistrale roman laai Barbara Taylor Bradford zien ha felle emoties drijfveer van een lever kunnen worden en iemand tot ongekende maar eenzame 1 brengen. Verdeeld door A.W. Bruna 584 p., 398 fr. Godin der Duisternis, Marvin H. Albert, Grote Beren. De titel van deze huiveringwekkf de roman heeft een dubbele betel nis. De letterlijke betekenis is he beeldje van een idool uit een ver verleden dat een grote rol speelt in het verhaal: het beeldje van de G« din der duisternis. Deze godin is d belichaming van de duistere krach ten die leven en dood beheersen. He gevecht dat Alexander Rhalles te gen deze krachten moet leveren i» de tweede betekenis. Hij wordt voor een afschuwelijk dilemma ge plaatst: of het leven van zijn vrouw of zijn eigen leven loopt gevaar afhankelijk van de keuze die maakt. Hun lot ligt in de handen van de bezitter van het beeldje. D hulp komt uiteindelijk uit een to taal onverwachte hoek in deze an ga taanjagende visie op het huidig spionagebed rij f

De Voorpost | 1984 | | pagina 20