Diversiteit in de programmatie: blues, rock, klassieke jazz. (Festival van Vlaanderen: 14e Dendermonds Jazzfestival Praktische inlichtingen De Voorpost - 17.8.1E [Jazzfestival. Bo Diddley 3 Vrijdag 31.08: T.T. Fingers, Bo Diddley, American Blues Legends jZaterdag 01.09: Kustbandet, Jeggpap, Carmel, Georgie Fame, Dana Gillespie gend J •al wat Dendermondenaars :n met een virus rond dezer Weliswaar nogal een laardige. maar geraad- :gde eskulapen weten er :h niet zo best raad mee en itrmoeden dat deze virus bin- een paar weken wel van- ïlf zal verdwijnen. De simp- tonen van deze «festivalitis-vi- ras» zijn onder meer: gejaagd eo hortend spreken, schichtige jogopslag, een onmetelijke dorst, jachtig over en weer geloop, angstige blikken he- nelwaarts. panische angst bij iet horen van Engelsprekende stemmen in telefoonhoorns Alle medewerkers, die zich da gen- of wekenlang inzetten Idra voor hej veertiende Internatio naal Jazzfestival van Dender- nondc. lijden inderdaad aan festivalitis-virus» ze la- :n de batterijen weer op voor J™ le ultieme aanval op het V.P.- terrein aan de Gentse Steen weg. Op vrijdag 31 augustus klokslag 20 uur valt de hele stresscrendc jas van hen af en w begint langzaam de revalida- ïc Voor de veertiende keer reeds zal voorzitter Piet Heu- vinck het Honky Tonk festival Toor geopend verklaren, of het aten doen door een toevallig lanwezige burgemeester Cool. Vernieuwing ,Dc trend die de laatste jaren ithis larzclend begonnen was en vo- rig jaar voor het eerst voor :nsti ederecn duidelijk merkbaar van was, wordt ook dit festival ver- Jan" der doorgetrokken: meer di versiteit in de aangeboden azzstijlcn. 'J Op vrijdag wordt het aksent jelegd op de blues met namen 1 ds T.T. Fingers en de Amen- j* can Blues Legends '84 uit de hv t'eren'8cle Staten en op de ockmuziek met een vedette als Bo Diddley, ook uit de ;s^J itates. We verwachten dat ook noTöil jaar weer de grote massa op re namen zal afkomen; her- wer inert u zich nog de vijfdui- tend vorig jaar op vrijdag? Op zaterdag wordt een amal- pam geserveerd van de meest rerscheidcn jazzstijlen dixie- et 1 land, rhytm blues, klassieke ^8' jazz uit de twintiger en dertiger jaren, swing, crcole jazz, Ca- ,n ibian jazz, calipso. Twee '.weede ensembles Kustban det en de Sumpen Swingsters; cv0 één Amerikaans gezelschap de m raibi ;lcl Zwe Nightblooming Jazzmen; dne Britse vedetten in de personen van Carmel, Georgie Fame en Dana Gillepsie; Batida uit Ne derland; en uiteraard onze ei genste echte Jeggpap New Or leans Jazzband; acht optredens uit vijf verschillende landen. Meer groepen maar minder optredens! Ieder uitvoerder treedt dit jaar slechts één keer op in tegenstelling tot de vori ge edities waar er per uitvoer der telkens twee uitvoerders waren; ieder optreden duurt dan ook een vol uur. Op vrijdagavond wordt de start traditiegetrouw gegeven om 20 u. maar op zaterdag wordt het een uur later dan vroeger, 16 i.p.v. 15 uur. In de volgende lijnen willen we u de verschillende vedetten en groepen bondig proberen voor te stellen. Vrydag T.T. Fingers (V.S.) T.T. Fingers is een 34-jarige Amerikaan geboren in San Francisco, Californië, waar hij een tiental jaren geleden be gon blues te spelen. Zoals bij na alle grote bluesartiesten deed hij dat op straat. In 1981 kwam hij naar Europa, hij toerde door Engeland, Duits land, Frankrijk en Spanje tot hij zich uiteindelijk in België vestigde. Naast het feit dat ons landje centraal gelegen is, is het vooral het Belgisch bier dat hem hier doet biijven. Behalve zijn krachtige vokale kwaliteiten munt T.T. Fingers vooral uit door zijn schitterend ekspressief gitaarspel. Daar voor gebruikt hij een speciaal voor hem gebouwde gitaar, want hoewel zijn artiesten naam zou kunnen verwijzen naar een schitterend virtuoos vingerspel, is dit in feite een kontradiktie: T.T. Fingers is een artiest zonder vingers die desondanks verbazing en be wondering afdwingt door zijn fenomenaal gitaarspel Men moet men echt aan het werk zien om te geloven dat deze man het moet stellen met een volledige stompe hand. We zijn ervan overtuigd dat hij de unieke gelegenheid die hij op het grote podium van het 14de Honky Tonk Jazzfestival krijgt, met beide «handen» zal vastgrijpen om het respekt en de waardering af te dwingen die hij verdient. T.T. Fingers belooft een niet te missen aan loop te worden naar een unie ke bluesavond. American Blues Legends '84 (V.S.) Het sekstet de American Blues Legends '84 is een ensemble bestaande uit zes bluesvokalis- ten die ieder ook een instru ment bespelen. Een tijdje ge leden brachten ze een L.P. op de markt en om die te promo ten zouden ze nu een toernee doorheen Europa maken. Het gezelschap bestaat uit: Eddie Guitar Burns, een 56-jarige vokalist en harmonica- en gi taarspeler; Eddie Playboy Tay lor, een 61-jarige gitarist en vokalist uit Benoit; Snooky Pryor werd bijna 63 jaar gele den in Lambert Mississippi ge boren, zingt en speelt harmo nica; ouderdomsdeken van het gezelschap is de 74-jarige Ho mesick James die niet alleen zingt maar ook gitaar speelt, evenals Eddie C. Campbell (geb. 1930); de drummer-vo- kalist van de «band» is tevens de «benjamin» Chico Chism. Een ensemble om reikhalzend naar uit te kijken! Bo Diddley (V.S.) Bo Diddley, geboren in Missis sippi en opgegroeid in Chica go. kwam voor het eerst se rieus in de belangstelling toen in 1955 zijn plaat «Bo Didd ley» een miljoenenhit werd. In de zestiger jaren oefende hij een grote invloed uit op vele Britse Rythm Bluesgroepen; de Rolling Stones en de Pretty Things namen sommige van zijn stijlelementen over in hun sound. Net als zovele andere wonder boys uit de lukratieve rock and roll-wereld zitten zijn muzikale wortels diep in de blues. Het is dan ook haast vanzelfsprekend dat Honky Tonk de na Chuck Berry meest nagespeelde R B-artiest Bo Diddley een plaats geeft op de festivalaffi che. Volledig in de lijn van een stilaan groeiende traditie die wil dat op het Dendcrmondse festival de pioniers van de uit R B gegroeiden en op de graat zuivere rock and roll- artiesten te horen en te zien zijn. Bo Diddley is vandaag de dag reeds een legende, ge waardeerd en aanbeden door kleine kombo die dixieland speelde, groeide de groep uit. tot een twaalf man sterke for matie en dat vinden ze nu al welletjes. Naarmate het orkest groeide, begon het ook meer klassieke jazz van de twintiger en dertiger jaren te spelen. Ze weten allemaal het originele geluid van bv. King Oliver, Duke Ellington, Luis Russel, Louis Armstrong en vele ande re groten perfekt te benade ren. In die mate zelfs dat Louis Armstrong zelf vroeg om een plaat op te nemen met dit orkest dat hem deed denken aan zijn jeugdjaren. Spijtig ge noeg overleed de grootmeester voor de schijf gerealizeerd werd. In de States zelf werd de band onthaald als een ware revelatie. Ook in Dender- monde? The Jeggpap New Orleans Jazzband (Dendermonde en Gent) Moeten we hen nog voorstel len? Het «familieklubje» van 22 jaar geleden is immers uit gegroeid tot een van de steen goede Europese New Orleans bands. Gans België rotsten ze af. Maar ook internationaal kregen ze de erkenning die ze ruimschoots verdienden: V.S., Engeland, Marokko, Zwitser land, Canarische Eilanden, Nederland en Duitsland. Ze zijn ereburger van New Or leans! Reeds acht L.P.'s rolden uit hun instrumenten. De Jegg pap '84 is een geëvolueerd or kest met een brede waaier aan mogelijkheden; er steekt enorm talent in de groep; het repertoire is naar genre en in houd breder en dieper ge worden. Zij hebben maar één vijand in de muziek en dat is vermoeid heid die tot middelmatigheid leidt. Wij hopen dat ze op 1 september hiervan geen last hebben.. Sumpen Swingsters (Zweden) De groep Sumpen Swingsters beheerst het jazzgebeuren in Zweden maar ook in de omrin gende landen. Lars «Sumpen» Sundbom, leader en trompet tist is een dominee die erin geslaagd is in zijn mooie kerk in Stockholm religie en jazz muziek te kombineren. Het is niet gemakkelijk een etiket te kleven op de muziek- Het ensemble bestaat uit zeven muzikanten, alle met verschil- Jazzfestival. Kunsthandel uil Zweden lende muzikale achtergrond: Morey Huff (pianist), George Olson (stringbass), Rom Rafti- can (drums), de 82-jarige Tommy Heam (banjo), Pieter Meijers, Dick Doner (trombo nist en vokalist) en Chet Jae ger (trompettist en leader van de band). Hun repertoire bestaat uit hard driving jazz, een stijl die nauw aanleunt bij Chicago, een mengeling van populaire songs, blues en ook wel trage, brave evergreens. Geïnspi reerd door jazzbands in het zuiden van de V.S. hebben The Nightblooming Jazzmen zich ook gewaagd aan gospels: een 30-tal van deze nummers werden aan hun repertoire toe gevoegd. Van hen verwachten we op 1 september dus vooral gospels en dixieland. Carmel (Engeland) Carmel werd in 1958 geboren in Southorpe in het N.O. van Engeland. Het was in Man chester dat ze Jim Paris ont moette die de elektrische bass bespeelde in een plaatselijke groep «Bee Vamp». Al vlug vormden Jim en Carmel de basis van een groepje dat ook Gerry Darby aantrok aan drums en perkussie. De groep «Carmel» werd een feit in 1982. In dal jaar ook bracht ze haar eerste single uit, gevolgd door een mini-elpee, waarna nog een paar singles bij Lon don Records (o.m. «Bad Day» en Willow Weep for Me»). 1984 brengt voor Carmel nog maals de doorbraak met «Mo re, More, More» en het sukses gaat in stijgende lijn. ditmaal met ondersteuning van «Sound 18», een big band uit Accrin- gton. Op het Dendermondse Jazzfestival zal zij de onder steuning krijgen van een 9- koppige big band. Georgie Fame (Engeland) Georgie Fame wordt algemeen beschouwd als de beste Britse Rythm Blues artiest. Hij werd geboren op 26 juni 1943 in Leigh. Toen hij van de school afkwam, kombineerde hij een baan in een katoenspin nerij met optredens als Rock Roll-pianist. Na door. im- Jazzfestival. Nightblooming Jazzmen. Jazzfestival. Carmel uit Engeland. Jazzfestival: Georgeie Fame, ook bij de jongeren een naam Arizenden fans in de hele we reld Hij is een van de origi neelste rockvedetten en produ ceert de zwaarste en wildste klanken ooit gehoord. Mo menteel is hij druk bezig met een revival en laat hij zich nu en dan in Europa zien voor de promotie van zijn nieuwe L.P. Ain't it Good to be Free» Volledig op zijn plaats op een bluesavond. Wat voor Diddley blues is, vertelde hij onlangs aan Herman Costers: «Blues is een gevoel dat je krijgt en je moet er niet eens zwart voor zijn. Ook blanken zijn gevoe lig voor blues. Jij kan je ook onvrij voelen, onderdrukt, teleurgesteld in je medemen sen. je job verliezen, dierbare personen uit je leven zien ver dwijnen. Je hoeft er zelfs niet arm voor te zijn. In Dender monde wordt hij begeleid door The Mainsquecze Blues Band. Zaterdag Kustbandet (Zweden) Opgericht in 1962, bleef de Zweedse Kustbandet eerder bescheiden tot 1965. Van een stijl van deze Zweden. De zeer serieuze benadering van de New Orlcansmuziek, de grote muzikaliteit en de enorme hu mor maken van het optreden van dit orkest een waar genot. Ze laten echter ook minder bekende jazz horen zoals de creole jazz en de sterk ritmi sche Caraïbische jazz. Mis schien is «music of the Scouth» wel de beste etikettering. Ook blues, ragtime en calipso zijn hem niet vreemd, waarbij dan telkens de bezetting van de band wijzigt en ook de steel- pans niet vergeten worden. Een vierde L.P. wordt een de zer dagen uitgebracht. Naast Lars «Sumpen» Sund bom (leader en trompettist) vinden we in het gezelschap: «Chaka» Ekhé (sax en drum mer bij Kustbandet), «Bob» Mc Allister (trombone). Per «Slim» Notini (piano), Chris- tcr «Vicke» Wijkström (ban jo), Nils «Cannonbal» Reh- man (bass) en Sven «Sammy» Stanberg (drums; vorig bege leider van Lilian Boutté tijdens de Jazzboottocht). Nightblooming Jazzmen (V.S.) The Nighgtblooming Jazzmen geniet een uitstekende, muzi kale reputatie. De band werd opgericht eind 1975, als officië le jazzband van de vereniging voor het behoud van de dixie land, een 600 leden tellende Jazzfestival: Dana Gillespie, een goede bekende. pressario Larry Parns een kon- vorig jaar. trakt aangeboden te zijn, ves tigde hij zich met zijn orkest «The Blues Flames» in de be roemde Flamingo Club in de Londense West End. In 1962 schakelde hij over op ham mondorgel en oogstte zijn eer ste million-seller «Yeah-Ycah» een groot sukses in de States, daarop volgden nr. 1 hits als «Getaway» en «The Ballad of Bonnie artö Clyde». In mei 1967 zag Georgie Fame een belangrijk stuk persoonlijke ambitie in vervulling gaan toen hij in de Royal Albert Hall een eerste koncert gaf met de le gendarische Count Basie. Naast zijn druk bezette kon- ccrt agenda houdt Georgie Fa- me zich momenteel bezig met het schrijven en produceren van kommcrciéle jingles voor radio en televisie. Op dit ogenblik toert Georgie Fame op Barbados, vanwaar hij rechtstreeks naar Dender monde komt gevlogen om dan verder te trekken naar Zweden voor een reeks koncerten in de buurt van Stockholm. Waarschijnlijk de grote pu- bliektrekker op zaterdag, sa men met de volgende grote dame, het sukscsnummcr van Dana Gillespie (Engeland) het is nietjgoed ieder jaar over dezelfde personen andere nieuwtjes te vertellen. We ma ken het ons dus gemakkelijk en tikken over wat we ook vorig jaar reeds wisten te melden. Neen, ze is geen dochter of zo van Dizzy, maar eCn «telg» uit een oud adellijk geslacht, de Van Wintersteins uit Oosten rijk. Eenzijdig is haar karrière zeker niet geweest: viermaal junioreskampioen waterski in Groot-Brittanië, lid van de Britse nationale skiploeg, fil- maktrice in films van Ken Rus sell. Mai Zetterling en Nicho las Roeg, musicalartieste in «Jesus Christ Superstar», «Tommy» en «Mardi Gras», tekstschrijfster voor liedjes, presentatrice van een blue sprogramma voor de radio. En zingen doet ze ook nog! Tus sen haar debuut op 16-jarige leefltijd (een singeltje waaraan ook Donovan en Jimmy Page meewerkten) cn haar schitte rende prestatie op de Dender mondse jazzweide (weet je nog wel, oudje?) liggen een zestal L.P.'s, een enorm groot aantal -toemees door Groot-Brittanië, ScandinaviëDuitsland, Oos tenrijk, Zwitersland, Spanje en Portugal. Dana Gillespie en haar muziek zijn te katalogercn (voor zover dat gaat uiteraard) onder de rubriek «New Orleans Sound» van Professor Longhair en Fats Domino. Rollende pianolij- nen, stevig drum- en aggresief koperwerk zoals dat historisch gegroeid is uit de sfeer van brassbands, second lines, ver mengd met blues, Latijnsame- rikaanse ritmen en de Cajune- lementen van de Clifton Che- nierstijl. Op 1 september zal ze optre den met The Mojo Blues Band, een Oostenrijkse forma tie. Herinner je je nog saxofo nist Peter Thomas? Batida (Nederland) - Een Nederlandse band die stil aan meer en meer op de voor grond komt en op verscheide ne festivals gensters heeft ge slagen. Af en toe doet de mu ziek denken aan een menge ling van Latijnsamerikaanse ritmen met oudestijljazz. Voor het Dendermondse jazzfestival allicht een revelatie en een verademing, want Batida straalt een filosofie uit die wel aantrekkelijk is, maar moeilijk kan gevat worden. Samenstelling van de groep: Jose Koning (vocal), Nippy Noya (slaginstrumenten), Bart Fermie (conga's, perkussie, vocal). Theo De Jong (basgi taar en keyboard). Gerhard Jeltes (drums). Soms speelt dit basiskwintet met gastspclers als Dennis Luxion (elektrische piano). Peter Tiehuis (gitaar en synthesizer). Rob Franken (vleugelpiano en synthesizers). Wie cr op 1 september zal bij zijn blijft een vraagteken: Ba tida of de spookrijder van het festival. Terrein: V.P. - terrein, Gentsesteenweg (richting Aalst of Berlare). Parkeergele genheid in de aanpalende straten. Datum: vrijdag 31 augustus en zaterdag 1 september. Prijzen: toegangsprijzen: vrijdag 300 fr., zaterdag 400 fr. In voorverkoop: vrijdag 25Ö fr., zaterdag 320 fr. Kaartenverkoop: Stort op rek. nr. 446-7591101- 21 van Honky Tonk Jazzklub vzw, Leopold II laan, Bastion V, 9330 Dendermonde. de kaarten worden u onmiddellijk toegestuurd; V.V.V.-kantoor, Stadhuis, Grote Markt, tel. 052-21.39.56 of 21.39.57; Honky Tonk Sekretariaat, p/a Mon Heuvinck, Ringstraat 15, 9150 Dendermonde, tel. 052- 21.63.39; Festivaltelefoon op het V.P.- terrein (vanaf 25.08) Gentse Steenweg, tel. 052-21.57.78. Kantoor Festival van Vlaande ren, Infocentrum E3-E5, Graaf van Vlaanderenplein 31b, 9000 Gent, tel. 091- 25.77.80 (10 tot 13 en 14 tot 17 u.). Diverse handelaars iri de ge meente Dendermonde. Kampeergelegenheid juist achter het festivalterrein, staat onder de leiding van mensen met ervaring. Honky Tonk Shop op terrein voor de verkoop fonoplaten, affiches, pe enz. Voor de innerlijke n drank (te betalen met b< tjes), friet, broodjes, k allerlei snacks (te betaler geld). Programma Vrydag 31 augustus 198 10.00 - 20.05 Opening Jazzfestival 20.15 - 21.15 T.T. i (VS.) 21.45 - 23.15 American Legends-84 (V.S.) 23.45 - 00.45 Bo D (V.S.) Zaterdag 1 september 198 16.00 - 17.00 Kustba (Swe.) 17.15 - 18.15 Jeggpap N.O. Jazzband (Belg.) 18.30 - 19.30 Sumpen Swing sters (Swe.) 19.45 - 20.45 The Nightbloo ming Jazzmen (V.S.) 21.15 - 22.15 Carmel (Eng.) 22.45 - 23.45 Georgie Fame (Eng.) 00.15 - 01.15 Dana Gillespie (Eng.) 01.30 - 02.30 Batida (Nedl.)

De Voorpost | 1984 | | pagina 21