Achtste «Gezoarse Feesten» in aantocht Bekroningsfeestelijkheden rond Beverse schandpaal Over een vrouw van Sint-Pauwels die wel dertig kostuums maakte... Michel De Kerpel Een babbel met Remi Audenaert en Roger Roggeman Dé «man in the picture» was en is in Sint-Pauwels natuurlijk Remi Audenaert, die zijn funktie van feestlei der bijzonder sterk gestalte gaf, niet minder dan negen maand (een moeilijke geboorte alleszins) van 's morgens vroeg tot 's nachts toe in de weer was om alles mogelijke kleinigheden en dergelijke te organiseren om het feest- weekeinde te laten uitgroeien tot wat het werd. Sta me toe dat ik via de heer Audenaert nog eens de feestelijkheden in Sint-Pauwels overloop. «Op vrijdag avond was de sportzaal van de gemeenteschool werkelijk te klein. Maar dan wel met een 450 tot 500 ingezetenen van onze gemeente. Het was namelijk zo dat ik niet te veel hoogwaardigheidsbekleders had uitgenodigd maar dat ik alle mogelijke en onmogelijke verenigingen en verdienste lijke stille medewerkers wou tonen hoezeer op hun aanwezigheid werd gerekend.» «Op zaterdag groeide de braderie vanaf de eerste beiaardklanken en de opening door de notabelen uit tot een druk bezochte manifestatie. Méér alleszins dan we in onze stoutste dromen hadden vooropgesteld; de Beek straat, Potterstraat en Dries zagen inderdaad zwart van de mensen die een kijkje kwamen nemen, en naderhand een streekbiertje of Sint-Pauwelsgebak wilden meepikken. Daags daarna was het zo mogelijk nog drukker. In de ochtend mochten we dan onze bisschop, monseigneur Van Peteghem, verwelkomen voor de plechtige jubelmis en deze raakte blijkbaar zo in de ban van het volkse gebeuren dat hij maar bleef tot de stoet hem voorbijgegaan was. Tijdens deze optocht kwam nog eens aan het licht dat werkelijk iedereen aan het welslagen sleutelde met gans zijn kunnen. Het was dan ook niet té warm want sommi gen lees de meesten hadden denkelijk zware kledij aan en werden dus niet overmatig getergd door de loodzware temperatuur. Hierbij lijkt het wel nuttig aan te stippen dat ongeveer de helft van de beschikbare histori sche kledij gehuurd was, maar dat de rest door eigen inspiratie, op de rommelzolder of door de vaardigheid van heel wat vrouwtjes werd bij elkaar gehaald. Zo kan ik kwijt dat één bepaalde dame niet minder dan dertig volledige kostuums in elkaar zette op een tijd van onge veer vier maand. Over de kwaliteit kan ik me natuurlijk niet zo goed uitspreken, maar het kan misschien wel een waardevolle aanduiding zijn dat er meerdere organisaties van de naaste en verdere omgeving reeds informeerden om ofwel be paalde wagen te gebruiken, ofwel de uitgewerkte ideeën doorgespeeld te krijgen. Zo is het nu al zeker dat voor de aanstaande zondag te houden Scheldewijding in Doel minstens twee wagens, nqmelijk die over de klompenma kerij en die van de jacht, werden erzocht om in de Beverse deelgemeente op te treden». Remi Audenaert was maandag dan ook bijzonder ver moeid en reageerde niet toen we hem voor de voeten wierpen dat een en ander om een volgende editie vraagt. Remi gaf wel aan dat hem reeds gevraagd werd naar een regelmatig terugkerende braderijmaar daarop wil hij pas in het komende voorjaar eens uitgebreid terugkomen. Nog dit... Voorzitter Roger Roggeman polsten we ook over zijn indrukken in verband met het memorabel feestweekeinde. En ook bij Roger was de toon gelijkaardig: moe maar bijzonder verheugd over de overrompelende publieke bijval en het bijna aanstekelijke enthousiasme van gans de lokale gemeenschap. Ook hij wees erop dat bij alle feestelijkheden enorm veel volk aanwezig was en bleef. Het «bal populaire» ging van zaterdag op zondag door tot de vroege uurtjes. Komt er nog bij dat zondagmiddag om vier uur in de middag er geen bier meer beschikbaar was en er zodoende nogal wat mensen, mede door het gebrek aan zitgelegenheid, voortijdig naar huis trokken. Volgens de eerste burger van Sint-Pauwels hij is inderdaad eerste schepen van de fusiegemeente was de aanwezigheid van Antwerpenaren frappant en lieten de Nederlanders zich ook al opmerken. Tenslotte wierp Roger nog talrijke huldebloempjes in de richting van de voornamelijk plaatselijke pers aangezien hij wel inzag dat zondag enige medewerking uit deze hoek zo'n happening niet mogelijk zou geweest zijn. Mare Naudts 750 jaar Sint-Pauwels. De zusters van de H. Vincentius in de optocht, uitgebeeld door de vrij kleuter- en basisschool (lv) Orde van het Pilorijn opnieuw aktief Donderdag 23 augustus vindt op de Grote Markt in Beveren opnieuw een groot feest plaats rond de veelbe sproken schandpaal. De Orde van het Piloryn wil de bekroning van zijn schandpaal de nodige luister byzetten en tevens wordt de gerestaureerde zuil overgedragen aan de Beverse gemeenschap. Optochten, historische evoka- ties, ruiters en reuzen, narren en fanfares en een volkse receptie in de feesttent zyn de ludieke elementen die borg moeten staan voor een denderende inzet van de Beverse Gemeentefeesten anno 1984. Met de uitgave van een pen ning Pond Parisis in 1983 werd door de Orde van het Pilorijn een aktie gestart ter bekosti ging van het bovenornament van de schandpaal. Hoe deze betopping diende te gebeuren en vooral de zorg om dit op een zo historisch mogelijk ver antwoorde wijze te laten uit voeren deed reeds heel wat inkt vloeien. Uiteindelijk zal op de bestaande schacht een nieuw ionisch kapittel met dito vaas worden aangebracht. Donderdag 23 augustus te 20 u. start rond de 'pilorijn' van Beveren een waar volksfeest. Tal van Beverse groepen en verenigingen, waaronder de harmonie Kunst Vreugd, de fanfare De Wase Werker, Sef- ken de Puitenslager en zijn narren, volksdansgroep Lange Stien, Blau-Ket. de ruiterijver eniging van Beveren-Kruibe- ke, .de Pijndersgilde met haar reuzen en de toneelgroep De Kleine Kunst zullen mee aan treden in een grote optocht door de Kloosterstraat en rond het Marktplein. Tal van promi nenten werden ook uitgeno digd en burgemeester Marcel Van der Aa zal, in naam van de Beverse gemeenschap, de nieuw bekroonde schandpaal onthullen en opnemen in het gemeentelijk patrimonium. De Beverse vierschaar De officiële plechtigheid zal door vijf bazuinblazers geopend worden en Gabriël Wilïems zal een korte histori- sche schets geven van de ge schiedenis van de schandpaal. Na toespraken van de hoofd man van de Orde van het Pilo rijn, oud-schepen Kamil Bol- sens, en onthulling en over dracht van de zuil aan burge meester Van der Aa, zal deze laatste een dankwoord uitspre ken. Deze gebeurtenissen wor den opgeluisterd door de Be verse fanfare en harmonie. Origineel wordt alleszins de evokatie van een rechtszitting van de Beverse vierschaar zoals die in het verleden au- thentiek in Beveren heeft plaatsgevonden. Beveren was immers een gemeente met ei gen jurisdiktie. Rond 21 uur moet de plechtig heid uitlopen in een volksre ceptie die haar beslag krijgt in de feesttent op de Markt. Alle deelnemers van het massaspel 'Sefken de Puitenslager' anno 1981 werden persoonlijk uitge nodigd om hieraan deel te ne men In het vooruitzicht van het nieuw geplande massaspel van september 1985 kunnen hier wellicht de eerste kontak ten gelegd worden. (wvdv) '50 jaar Sint-Pauwels. Twee pastoors van ter plekke: littredend zieleherder Bosteels, rechts nieuwe zieleher- l 750 jaar Sint-Pauwels. Het leven op en rond het oude Hof ter Voorde aan het einde van de dertiende eeuw werd uitgebeeld in de stoet (lv) Vanaf 23 augustus We schrijven 1977. Jeugdklub Den Uil van Eksaarde organiseert voor de allereerste maal én voorzichtig zyn «Uilefeesten». De opkomst en publiekelijke belangstelling zorgden ervoor dat de Uilefeesten geen eenmalige gebeur tenis werden. Keer op keer, jaar na jaar groeiden de Uilefeesten. Telkens werden rekords gebroken: de weer goden beschermden de jeugdclub en zyn feesten. 1980 betekende het einde van een jeugdklub die toch een gans decennium had volgemaakt! Gelukkig werd de traditie niet doorbroken: de Uilefeesten gingen gewoon door. Daarvoor zorgden onder andere de inbreng van de plaatselyke jeugdbewegingen KSA, KLJ en Roodkapjes. Alsof de lokale jeugd haar inspanningen bundelde in één enkele happening, in plaats van ze te spreiden over een gans jaar, werden de Uilefeesten groter en groter. Het publiek kwam van heinde en verre en in steeds groter getale. Ook dit jaar zullen ze er weer zyn: de inmiddels in 'Gezoarse Feesten' omgedoopte Uilefeesten. De lokale jeugdbewegingen en leden van de vroegere jeugdklub Den Uil staan weer paraat voor een gave organisatie. De benaming 'Gezoarse Feesten' spruit voort uit het plaatse lyke dialekt: men spreekt er immers niet van 'Eksaarde' maar van 'Gezoarde' (fonetisch: «Guzaurdu»). Terwyl in het verleden de festiviteiten over twee opeenvolgende weekends gespreid werden, werden de organisatoren dit jaar gedwongen te kiezen voor de formule «één weekend met één uitschieter». Donderdag 23 augustus starten de feesten met een jeugdmis in de parochiekerk van Eksaar de. De drie jeugdbewegingen verzorgen de mis. Op vrijdag 24 augustus wordt er een echte Griekse avond opgezet in de zaal Den Uil. De Griekse dansgroep Zorbades en een echte Griekse snack met Griekse Ouzo-aperitief moe ten de zaal dompelen in de sfeer van het Zuiderse Hellas. Na enkele demonstraties zul len de 14 Zorbades de kijkers/ eters uitnodigen om enkele dansen aan te leren. De Syrta- ki zal er natuurlijk tussen zitten. Op zaterdag komen de Eks- aardse jeugd en derde leeftijd volop aan hun trekken. Om 14 uur start een spelnamiddag voor de plaatselijke jongeren tot 12 jaar in en om de hovin gen van het vroegere gemeen tehuis. Gelijktijdig begint in een zaal rechtover de koffie branderij Estrella een geva rieerde namiddag voor de Eks- aardse gepensioneerden. De organizatoren zorgen voor een gratis koffietafel. Na koffie en koeken voert de KSA-leiding enkele plezierige nummertjes op, waarna de stramme leden kunnen gestrekt worden op de- gelijkse muzikale blijvertjes. Voor de niet-dansers voorziet men een seriekaarting. Ook dit jaar hopen de organisatoren op een talrijke opkomst: een tachtigtal jeugdige ravotters en een honderd vijftigtal ouderen. Dit onderdeel van het pro gramma bewijst dat de Ge zoarse Feesten zich tot alle leeftijdskategorieën van de Eksaardse bevolking richten. Op zaterdag 25 augustus treedt de in opmars zijnde popgroep Beri Beri op in zaal Den Uil om 20 uur. Beri Beri is een vijfkoppige Antwerpse forma tie die in 1978 werd opgericht. Ze brengen het beste uit de afgelopen twintig jaar-: covers, dus ambiance verzekerd. Beri Beri bestaat uit Jan Leyers, Hugo Matthijsen, the Claxons en... Bart Teeters. De organi satoren verwachten veel van deze happening. De toegangs prijs werd echt laag gehouden (100 fr). Zondag 26 augustus start de traditionele folkloremarkt in en om de hovingen van het vroegere gemeentehuis om 13 uur: een rommelmarkt, meer dan dertig oude ambachten, schilders, talrijke attrakties, barbecue, volksdans,... In het kader van de Gezoarse Fees ten zal ook de Eksaardse kof fiebranderij (in de onmiddellij ke omgeving) voor het publiek toegankelijk zijn. Vanaf 15 uur kan je rustig een kijkje nemen hoe men nu en vroeger koffie brandt of brandde bij het Eks aardse Estrella. Talrijke attrakties fleuren het geheel op en geven de Eks aardse folkloremarkt zijn zo typisch Gezoars tintje: hobby demonstraties, akkordeonten- toonstelling, seriegaaibolling (per serie kan men een 'test' vlaaien winnen), filmvoorstel lingen, volkszangers, straat muzikanten, een ludieke turn- groep, volksdans door de plaatselijke KVLV, een bij zonder verzorgde cafetaria, vlaaien, goede oude Oude naardse bruine Mater van 't vat... een Breugeliaanse kermis. Om 14 uur 30 start een wip schieting (1.500 fr gratis). Al leen bogen zonder vizier, zon der gewichten, zonder andere moderne snufjes zijn toegela ten. De echte kunst zal weer hoogtij vieren. Een uurtje la ter start de traditionele barbe cue. De prijzen werden, zoals alle andere trouwens, erg de mocratisch gehouden. Rond 19 uur zet de Kemzeekse en inter nationaal gekende volksdans groep Reintje Vos de slot- avond van het laatste weekend in. Volksdansen zal de leuze zijn tot ongeveer 1 uur, waar mee een einde komt aan de 12 uur durende volkse happening in de buitengewone schilder achtige hof van het vroegere gemeentehuis. Vorig jaar no teerden de organisatoren een vijfduizendtal bezoekers op hun folkloremarkt. Dit jaar zullen zeker weer alle rekords gebroken worden, want de am bachtenmarkt werd immers opgenomen in het ambachte lijk weekend van het Land van Waas, een organisatie van het VW van Sint-Niklaas. Dit jaar wordt dus so wie so een hoogvlieger. Op 8 september komt «de slaaf van de Belgische rock», Ro land, naar Eksaarde om de Gezoarse Feesten af te sluiten. Roland Bluesworkshop wa ren de top-act op de Gentse Feesten 1983. In de Blues workshop defileerden in de twintig jaar van zijn bestaan gerenommeerde namen zoals Jean Blaute, Mich Verbelen en Big Bill. Roland brengt samen met zijn Shop onweerstaanba re bluesy rock. Oorspronkelijk lag Roland en co op 1 septem ber onder kontrakt voor de Gezoarse Feesten. Maar een Nederlandse tv-opname samen met de Rolling Stones stond in de weg, zodat Roland op zater dag 8 september naar Eksaar de afzakt. Roland Van Cam- penhout tradt vroeger reeds op met John Mayall, Alexis Cor ner, Rory Gallagher. Hij was ook te zien op de Lokerse Feesten als begeleider van Louisiana Red. In Eksaarde zal hij echter zelf spelen, zin gen, rocken zoals hij alleen het kan, zoals hij al twintig jaar speelt, zingt, rockt. Toegangs prijs: amper 120 frank voor een brok historie. 750 jaar Sint-Pauwels. Robert Mossu, Mare Vereecken en Romain D'Hollander werkten maandenlang aan het ver zamelen van materiaal voor een fototentoonstelling (lv) jaar Sint-Pauwels. Een hele dorpsgemeenschap in beeld op één wagen, in de stoet 750 jaar Sint-Pauwels. Een heuse geitenmarkt in de braderie (dw) 50 jaar Sint-Pauwels. Een boerengezin beeldde de godsvrucht en devotie uit: het apelleken van Sint-Antonius, opgericht door de paters Recoletten (dw) r Sint-Pauwels. Vedetten van SK Beveren te gast op het Klapdorp: Heinz, Hans c op de viering (lv) 50 jaar Sint-Pauwels. De Landelijke Gilde in de optocht: vlasbewerking in beeld (dw) 0 jaar Sint-Pauwels. *Van graan tot meel", een impressie uit de optocht van zondag

De Voorpost | 1984 | | pagina 7