VEEL BELANGSTELLING VOOR DE OOGSTFEESTEN TE HAMME ST.-ANNA Achterthoffeesten onder leiding van Wijkburgemeester Jan Van Lysebetten Tiende internationale mars van 't Hoeksken Dubbel feest op Hamme Sint-Anna Herkozen Voor de funktie van wijkbur- gemeester waren er vier kandi daturen: uittredend burge meester Jan Van Lysebetten. Arthur van Kerckhove, Gus- taaf Geerinck en Rudi Peel- man Iedereen die in de straat woonde of die daar ook maar iets mee te maken heeft, via de prinsengilde, de karnavalgroep uit de Buntstraat of bij het buurthuis 't Hofken, mocht zijn stem komen uitbrengen. Diegene van de vier kandida ten die de meeste voorkeur stemmen had was verkozen tot wijkburgemeester. Bij het af sluiten van de stemverrichtin gen werd er druk geteld in het buurthuis van de straat «Ons Lokaal». Er waren 122 stem brieven ingevuld. De uittre dende burgemeester behaalde 112 stemmen. Arthur Van Kerckhove 66 stemmen, Gus- taaf Geerinck 38 stemmen en Rudi Peelman 18 stemmen. Zodoende was Jan Van Lyse betten herkozen tot wijkburge meester van het Achterthof, voor een nieuwe ambtstermijn van één jaar. Eerste schepen is Arthur Van Kerckhove en tweede schepen Gustaaf Gee rinck. Propaganda In zijn verkiezingspropaganda beloofde de Jan om in het Achterthof een sporthal te bouwen die zou voltooid zijn vóór de sporthal van de ge meente. Ook wees hij op al de prestaties die hij al gedaan had tijdens zijn voorbije ambtster mijnen (veel gedronken). Hij dacht ook aan de veiligheid van de inwoners van het Ach terthof, door te weigeren het Peperholleken open te stellen omdat de kannonnetjes op de straat gericht staan. De ver fraaiing van de buurt houdt hem voortdurend bezig. Tuur- ken Van Kerckhove vroeg om niet meer voor de Jan te stem men. Hij vroeg aan de inwo ners om zich geen derde maal meer te laten vangen. Geef Thuurken een kans, vroeg hij, wie voor mij kiest is een ver standig kiezer. De derde die zijn kandidatuur verdedigde was Gustaaf Geerinck. Hij wees erop dat de Jan sukkelt met zijn gezondheid. Hij heeft nogal dikwijls evenwichts stoornissen... Daarom moet de buurt een gezonde en serieuze wijkburgemeester hebben. Zo stelde hij voor om een kinder opvang op te richten en de verkozen schepenen hiervoor te laten instaan. Hij zou vooral de rust in de buurt willen be waren. Er schijnen in het Ach terthof mensen te zijn die soms bloembakken van de venster banken gooien, of dronken door de straat wandelen, en dan 's nachts te veel lawaai maken. Maar hoe de tegen standers van de Jan zich ook uitsloofden, het heeft niet mo gen baten. Jan Van Lysebetten won overtuigend. Bij het be kend maken van de uitslag vlo gen al zijn vrouwelijke suppor ters rond zijn nek om hem overvloedig te kussen. Men mag immers niet vergeten dat hij nog vrijgezel is. Ingewijden waren dan ook niet verrast over de uitslag. De Jan krijgt toch allemaal de stemmen van de vrouwelijke buurtbewo ners. Voor wat, hoort wat. Achterthoffeesten Zaterdag 25 augustus starten de feesten met de afhaling van de wijkburgemeester en zijn twee schepenen, met muzikale begeleiding, vanaf 18 uur. Van 18.30 u tot 19.30 u. zijn er gunstworpen vanuit het raam van het buurtlokaal door de wijkburgemeester. Om 19 uur is er bal in de feesttent op de parking van Unie, met de plaatselijke zangeres Annick. Zondag 26 augustus is er vanaf 14 uur een rommelmarkt, pan- nekoekenhuisje en voorstel ling van oude beroepen, zoals een juweelmaker, een kuiper, een klompenmaker en een glasgarnierder. Van 14.30 u. tot 17.30 u. is er een demon stratie hondengehoorzaamheid door de hondenschool «Onder Ons» uit Tielrode. Te 15 uur is er een ballonwedstrijd en van af 18.30 u. opnieuw gunstwor pen. Om 19 uur is er een optreden gepland van Dreken Roos en Jef Tulp in de feest tent. Het wagenspel opge voerd door 'Mensen achter den dijk' start om 21 uur. De toegang is gratis. De kinderen kunnen zich vermaken op de kindermolen. (bd) Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden, was er op de parochie St.-Anna te Hamme. De KVLV-dames bakten de pannekoeken om de hongerige oogstfeesten te spijzen (vh) Hamme veel belangstelling voor de jaarlijkse oogstfeesten die georganiseerd werden door de Landelijke Gilde van St.-Anna in samenwerking met de KVLV en de KLJ- afdelingen. «Kijk, het kan», was het thema van deze oogstfeesten op 11, 12 en 13 augustus. Zaterdag 11 augustus werden om 19.30 uur de Oogstfeesten ingezet met de oogstmis, gecelebreerd door de pastoor van de St. Annaprochie, E.H. Waterschoot. Nadien was er veel volk op de jaarlijkse barbecue, waar men een lekker hapje kon verorberen tegen zeer demokratische prijzen. Zondagnamiddag was het druk de ogen tussen het frisse koren voorwerp van allerlei fratsen, op de Berkenhoeve. Niette- glinsterden. De duivel had ze In de kempen kreeg hij van de genstaande er dit jaar geen aangeraakt en zo ontstond de boerin een dikke pannekoek oogststoet was, kwam het volk zwarte vlek in de bloemkroon, met garen of verward vlas in naar de hoeve om de volks- De blauwe korenbloem is niet gebakken, dansgroep Boerke Naas te zien van de duivel, en toch staat zij In Limburg werd als «fooi» een optreden. Ook de Katholieke in verband met een koren- aanzienlijke hoeveelheid vlaai muziekmaatschappij van St.- geest. Ze heet ook korenpa- en opgediend... en niet zelden tersbloem. werden ook de buren op de fooi uitgenodigd. In Oost-Vlaanderen noemde «Kursus voor Vrouwen» Van 20 tot 24 augustus e.k. organiseert het Vrouwenpro- jekt van de Stichting Lodewijk de Raet op de Bron te Leuven een vijfdaagse kursus voor vrouwen van 2 verschillende leeftijden. Na een uitgebreide kennis making waarin tijdsbeeld, zelf beeld, en evenbeeld van jonge, rijpe en ouderwordende vrou wen wordt nagegaan, bespre ken wij verschillende thema's zoals kinderen, mannen, de maatschappelijke rol van de Er kunnen nog enkele in schrijvingen aanvaard worden voor vrouwen in de leeftijds groep van 20 en 35 jaar. Belangrijke vermindering op de kursusbijdragen voor jongeren en werkzoekenden. Deze laatsten kunnen ook vrijstelling van stempelkontro- le bekomen. Inschrijvingen en inlichtingen: Stichting Lodewijk de Raet Liedtsstraat 27-29 1030 Brussel Tel.: 02/241.88.33 of bij Griet Rapoye Tel.: 03/232 82 42 Anna «Door Eendracht Kunst en Vermaak» was van De korenpater is een graan de partij, samen met het Hou- geest, die kinderen vastgrijpt ten Muziek van Hamme-Zog; als ze blomen willen aftrekken men zulke fooi de Oogstaf- ge- in het koren. spoeling. 's Avonds was er een ontspan- Bij het pikken werd een laatste Het feest werd besloten met ningsavond in de feesttent die bundel halmen op het veld on- een algemene danspartij waar- georganiseerd werd door de verlet gelaten: de vruchtbaar- bij op sommige plaatsen ook KLJ-meisjes. Ook het pro- heidsgeest werd op deze wijze werd gedanst met de laatste bleem in de huidige landbouw- behouden. schoof, die dan, zoals bij de wereld, zoals Voorzitter Ar- Het snijden en het inbinden Polka-pak-af in de armen te- seen Van Havermaet zegde van de laatste schoof was een recht kwam van degene die na «van melk tot boter», kon men kultushandeling en deze het afpakken zonder meisje er uitvoerig bezichtigen. schoof werd versierd en in op- bleef staan. Maandagnamiddag organiseer- tocht meegevoerd naar de de de landelijke Gilde vee boerderij. „Hel gtole gen.ccnKli.ppe- Hamme St.-Anna de geweste- Van deze halmen, waarin de sjk QoS- ll|ke ontspanningsnamiddag gmeikrachtgeest huisde, moes- de oudhcg £*f0. tooirde derde leeftijd. mei de ten korrels vermengd worden dc kc„«„Sg dn er Wichelse straatzangers en los met hel zaaigraan in het vol- blcven sta;h,s p,a5aKe|ijkc tf *1-.°? A oogstmalen over mei huiselijk Nu wordt de .mei. door mei- k„Skter. Gedachten aan het den en knechten op het laatste oudc gemeenschappelijke voer gestoken. maa| /1)n [crug Ic vjnden jn het bakken van zeer grote oogst- A1 het werkvolk, zat op de broden met het meel van de laatste kar, zingend en roe- nieuwe oogst, pend, opdat iedereen zou ho- Het oogstfeest is een ontspan- ren dat ze de mei inhalen. ningspoos, waarbij men zowel Dan staan de boer en de boe- lichamelijk als geestelijk nieu- rin aan de hoeve te wachten, we krachten verzamelt om aan De heuverpikker had het recht een nieuw werk te beginnen, met de boerin rond te dansen Dit was duidelijk het geval te en later kwam de traktatie: de Hamme St.-Anna, waar de fooi. feesten opnieuw een sukses Meestal bakte de boerin pan- werden, en dan vooral dank zij nekoeken. Wie de laatste slag de inzet van de inwoners van met pik of zeis doet, die de de parochie, die hiermede be- laatste schoof bindt of oplaadtwezen hebben dat het nog kan die de laatste aardappelstruik op- een kleine parochie, on- uitsteekt, enz. die moest het danks deze krisistijd. ontgelden en was vaak het (bd) Hamme Oogstfeesten zijn een enige gelegenheid c bewonderen. Bertha zit hier vlijtig te spinnen (vh) i ook de oude ambachten nog eens te lata Martin, die voor het nodige amusement zorgden. De aan wezigen kregen een Brabantse koffietafel aangeboden. OOGSTFEESTEN Het hoogtepunt van deze Oogstfeesten te St. Anna was ongetwijfeld het optreden van de Volkskunstgroep Boerke Naas uit St.-Niklaas, onder lei ding van Ernest Van Eynde. De voorzitter gaf enige uitleg over de oogstfeesten van vroe ger met hun betekenis. De oogsttijd is een ernstige tijd. Er wordt niet gedanst (nog niet). Het korejiveld zelf komt in het volksgeloof voor en ook in de vertellingen. Zo waren kollebloemen dui- velsogen omdat zij als gloeien- Hamme. De Sint-Niklase volkskunstgroep -Boerke Naaswas de hoofdattraktie tijdens de Oogstfeesten in Sint-Anna (vh) Op zondag 26 augustus kan men voor de 10* maal deelnemen aan de mars van de Hamse wandelklub 't Hoeksken, die ook medeorganisator is van de driedaagse Wuitenmarsen. Vele maanden voorbereiding gingen aan deze dag vooraf. Het vertrekpunt en de aankomstplaats van deze lustrummars is gelegen in de lokalen van het RMS in de Loystraat. Men kan starten vanaf 8.30 u. tot 14.30 u. en een afstand kiezen van 8, 12, 24, of 36 km. Aan deze wandeling kan iedereen deelnemen, zowel individueel als met het gezin of in groep en dit met vele wandelaars uit Vlaanderen en Wallonië. Maar ook uit het buitenland zullen wandelaars komen deelnemen aan deze mars van 't Hoeksken. De wandelklub wil dit jaar wel een bijzondere inspanning vra gen van de Hamse bevolking. Zij doen een oproep aan alle groepen, klubs, verenigingen uit Groot-Hamme om aan de ze marsen deel te nemen. Groepen vanaf 11 deelnemers ontvangen een unieke groep- sprijs en voor de grootste Hamse groep is er een uitzon derlijke trofee. Voor 30 fr kan men deelnemen en ontvangt men een wandelbrevct. Voor 40 fr krijgt men een zelfklever en voor 120 fr een geborduur de badge. De wandeltochten zijn verzekerd door de Vlaam se wandel-jogging liga en het Bloso. Wie meestapt moet ten laatste binnenkomen om 17.30 Voor het overige regelt men zelf zijn wandcltempo. Ver melden wij nog dat joggen ook toegelaten is op de omlopen, Informatie omtrent deze 10" internationale mars van Hoeksken kan men bekomen bij de heer Kinders Etienne,; Driegotenkouter 11, te Ham me, tel. 052/47.07.85. bd) Zondag 8 juli werd op Hamme Sint-Anna feestgevierd. Remy Ost werd negentig jaar en zowel kinderen, kleinkinderen jaar), moeder Magda Van Erdeghem met dochter Ellen (2 jaar), moeder Rita Gerlo met dochter Sarah (3 jaar), moeder als achterkleinkinderen waren van de partij (de foto met de grootste groep). Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt Lutgarde Gerlo met dochters Ginie (7), Wendy (6) en Cindy (4 jaar) en dan moeder Gerda Gerlo met dochters Zohrt om het negenvoudig viergeslacht van Remy Osts echtgenote, Leonie Van Havermaet (ze is 87 jaar) te fotograferen: (7) en Natasja (5 jaar), grootmoeders Ivonne Ost (61) en Marie-Louis Ost (58), moeder Leona Van Erdeghem met dochters Ann (9) en Els (5 8 - 17.8.1984 - De Voorpost Hamme. Er waren nogal wat kijkers komen opdagen voor de Oogstfeesten in Sint-Anna (vh) Tijdens het weekend van 25 en 26 augustus organiseren de bewoners van het Achterthof, een centrumstraat in Ham me, de jaarlijkse Achterthoffeesten. Hieraan vooraf gaand, kiezen zij op de maandag van kleine kermis elk jaar hun wijkburgemeester. Hiervoor waren vier kandi daten opgekomen, waaronder de uittredende wijkburge meester, Jan Van Lysebetten, die weer en nu voor de derde opeenvolgende maal, verkozen werd. Onder zijn Hamme. Varken leiding zullen de feesten doorgaan. 'l spit. Wat kan men nog meer wensen voor goed gelukte Oogstfeesten? (vh)

De Voorpost | 1984 | | pagina 8